Luife'garap van Leidse firma biedt een tochtvrije beschutting voor dakloze auto's Voortreffelijke uitvoering van Johannes Passion Sproikjestentoonstelling in het Westduitse Kassei MEDEDELING Bronzen stemmenkoor van de kerk Herensingel is weer voltallig Bijzondere vorm houdt wapens buiten regenwind en kou H. Vis, adjunct-directeur van het Leidse slachthuis DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 QISTERAVOND BELEEFDE men de tot traditie verheven uitvoe ring van de Johannes Passion in de geheel volle Gehoorzaal. De Gehoor zaal is natuurlijk geen ideale enthou- rage voor het uitvoeren van Passie muziek, omdat zulk epn uitvoering eigenlijk in een kerk behoort te zijn. Dit wegens een treffende eenheid in deze muziek met de mysterieuze wydheid van zo'n oud Godshuis met honderden eenzame plekken waar de ontroerde ziel overpeinzend k;an wegvluchten. Daarvan afgezien mag men bewon dering hebben voor het resultaat, dat het Ned. Madrigaalkoor en Willem Mizee samen in voortdurende studie en beschouwing hebben bereikt. Tot een hoog peil is bovengenoemd koor- ensemble gestegen. De medewerken den beheersen 't superieure werk ten volle, zo los en lenig en volkomen boven alles uitstaande, klinkt deze koorzang; voorbeeldig transparant de stijl de klankverhoudingen juist. Een alleszins doeltreffende inlei ding in 't programmaboekje, geeft de toehoorder eèn beknopt inzicht in 't aublieme toongedicht. Zijn eerste grote kerkwerk schreef Bach voor 4-stemmig koor, strijkor kest met 2 fluiten, 2 hoboën, fagot en contrabas. Een paar malen worden de hoboën verwisseld voor de lagere timbres van hobo d'amore of caccia en in twee beschouwingen komen de bijzondere instrumenten te voor schijn, xi.1. viola d'amore, één gamba en een fluit bij de geseling en de kruisiging; zij geven een wondere, mystieke kleur. UET EVANGELIE-VERHAAL met alle sprekend ingeleide personen, ook de Christusfiguur, wordt door continuo begeleid, ditmaal bestaande uit clavecimbel (voortreffelijk door mevrouw Cathérine Gris-Ritsema be speeld) en cello, welke wat voorzich tig en onzeker klonk. Chris van Woerkom, de tenor, die de Evange listpartij zong, hebben wij met be langstelling gevolgd in z'n expressief bijbelverhaal; een zware taak. Henk Kroes, die de Jezuspartij vertolkte heeft een zeer mooie welluidende basstem. Zijn wedergave was beschei den, maar niet indrukwekkend ge noeg. De sopraan Heieen Verkley, nog wat jong in haar interpretatie, heeft een goed begrip en zingt wel luidend. Annie Woud zong zoals men van haar gewend is, met inleving van haar partij. Meine Pot verzorgde de kleine partijen acceptabel. Over de beide viola's door mr. De Vries en mr. Teebaal bespeeld, waren, al waarde ren wij hoogst de aan 't woord zijnde eigen krachten, wij enigszins teleur gesteld, maar de voortreffelijke ver- 19 KM. BLOEMEN Een weg van ongeveer negentien kilometer zal men moeten afleggen, indien men de Westduitse tuinbouw tentoonstelling, die van 30 April tot 16 October te Kassei wordt gehouden, in haar geheel wil bezichtigen. Een groot deel van het park „Karl- saue" is voor deze tentoonstelling gereserveerd. Er zijn 25.000 rozen struiken en 40.000 heesters geplant, alsmede 200 witte beuken en 200 zeldzame bomen. Er zijn fonteinen aangelegd, die dea avonds worden belicht. Op de nabijgelegen „Schone Aussicht", in het dal van de Fulda, zijn terrassen gebouwd, waar de bezoekers een uitzicht over de hele tentoonstelling zullen hebben. Italiaanse senatoren deelden klappen uit Italiaanse linkse en rechtse senato ren zijn hedenochtend slaags geraakt tijdens de behandeling van de Pa- rijse verdragen in de senaat. De voor zitter, Merzagore, schortte de verga dering tijdelijk op. De vechtpartij brak uit toen de communist Sereni de Italiaanse ge neraals uit de tweede wereldoorlog omschreef als „deze vergane lijken van het fascisme, die weer tot leven worden geroepen". Neo-fascis.ten en monarchisten sprongen op van hun zetels en renden naar de banken van hun opponenten. De communisten openden onmiddel lijk een tegenaanval. Provoosten stelden zich in een lijn op en vingen de aanval van beide zijden op. Ook Zaterdag dreigde reeds een handgemeen in de senaat uit te bre ken, toen Serini de christen-demo craat veldmaarschalk Messe, bevel hebber van de Italiaanse expeditie macht in de Sowj et-Unie tijdens de oorlog, een „moordenaar" van Ita liaanse soldaten noemde. Messe schold Sereni daarop uit voor „verrader en saboteur". Oliekoorts in Italië De petroleumkoorts heeft zich meester gemaakt van Italië. Na het gebied Rag sa op Sicilië, waar men onlangs is begonnen met de exploita tie van petroleumvelden, en het ge bied van Percara, waar eveneens po sitieve resultaten zijn verkregen, zou ook het gebied rond Napels petro- leumhoudend zyn. Het nieuws is afkomstig van het kleine dorpje Ottaviano, ongeveer 20 ':m van Napels, waar grondwerkers hebben bemerkt, dat het gebied op een diepte van slechts enkele meters, doordrenkt is van petroleum. Men heeft direct deskundigen geroepen. tolking van de cellist Enne van Ham roemen wij gaarne. Zo komen wij tot een waarderend spreken over het Toonkunstorkest, dat met zorg door Henk Geirnaert is voorbereid. Mogelijk was de aanhef minder gelukkig, en waren de spelers wel eens wat voorzichtig; er is een vurigheid in het Toonkunstorkest, welke intens verlangt muziek te ma ken. Zo is 't ook in 't Madrigaal koor, waardoor zo wonderlijk mooi gezon- i gen werd in de karakteristieke en zo rijk van vinding zijnde koren. Soms menen wij kunnen de lang niet zachtzinnige tubae nog iets 1 feller gekleurd worden. Van het dub- belkoor maakt de dirigent een juweel en de choralen laat hij volkomen om- stoffelijk en blank zingen. Mevrouw j Blangé speelde luit in het instrumen- taal koor en obligaten en Frans Ves- ter was de gewaardeerde fluitist. Hebben wij een enkele teleurstelling genoemd, de indruk, die de Johannes Passion op de luisteraars maakte was die van ernst en diepzinnige ingeto genheid, welke niet onderdoet voor die welke Bach in zijn Mattheus heeft neergeschreven. J. KORTMANN. "WW Populair concert voor de Leidse jeugd Weense middag in Stadszaal De Leidse jeugd krijgt Zaterdagmid dag een unieke kans zich geholpen door het vermaarde Residentie-or kest een middag in Wenen te wanen. Voor het eerst zullen namelijk de jongeren die niet het geluk hebben om nog lid uit te maken van een schoolgemeenschap in staat gesteld worden een prachtig concert bij te wonen voor een zeer lage prijs. In samenwerking met de Leidse jeugdactie heeft de volksuniversi teit K. en O. het namelijk mogelijk igemaakt, dat de jeugd boven de veer tien jaar op de doorgaans toch ver loren Zaterdagmiddag een echt con cert door een beroemd orkest kan beluisteren. Wij zijn er zeker van dat de jeugd zich deze unieke kans niet zal laten ontglippen. Het programma vermeldt louter Weense muziek van een even geniale als populaire kwa liteit. Jubileum bij de Rotogravure Dinsdag herdacht de heer N. Par don de dag, dat hij vóór 25 jaar als magazijnbediende bij bovengenoemde N.V. in dienst trad. Door omstandigheden werd dit feit op verzoek van de jubilaris in stilte herdacht, doch dit belette de direc tie niet om hem op intieme wijze aan de vooravond van dit feest te huldigen. In de directie-kamer werd de ju bilaris toegesproken door de direc teur de heer J. C. Stafleu, die Par don prees voor zijn altijd trouwe plichtsbetrachting, waarbij hij hem nog vele jaren toewenste in dienst der onderneming. Spreker deed deze wens vergezeld gaan van de gebruikelijke envelop met inhoud. Namens het personeel sprak ver- In verband met het overlijden van de heer W. Couwenberg Sr., te Wassenaar, delen wij hierdoor mede, dat ons bedrijf morgen (Vrij dag, 11 Maart) tot 12 uur v.m. gesloten zal zijn. Directie Café-Restaurant „IN DEN VERGULDEN TURK", LEIDEN. Met een forse hamerslag heeft gisteravond de heer A. Filbri, oudste kerk meester van de Herensingelkerk de deugdelijkheid van de specie van de nieuw gegoten klok, St. Joseph genaamd, beproefd. Als peter van deze klok was dit zijn voorrecht. De kerk was enige seconden vervuld van de bronzen stem, die straks met veel overtuiging de parochianen tot het kerkbezoek zal uitnodigen. Deken M. A. Jansen heeft daarvoor de klok met assistentie van pastoor J. A. van Kleef en de kapelaans Watervis en Schrama ingezegend. Ruim honderd parochianen groepten belangstellend rond het glanzende metaal, toen de deken aanving met de inleidende gebeden en vervolgens de klok volgens de ceremoniën waste en zalfde. Kapelaan Van Adrichem zette van de preekstoel aan de belangstellende parochianen de zin van het ritueel en de gebeden uiteen. Deze klok komt in de plaats van de in 1948 gegoten en gewijde klok van dezelfde naam, die na enige tijd een gevaarlijke barst vertoonde en onbruik baar werd. De firma Petit en Fritsen te Aarle Rixtel heeft de klok opnieuw gegoten. Hij vertoont hetzelfde Latijnse opschrift, dat vertaald luidt: „Ter ere van de H. Jozef, gezel en beschermer van het goddelijk kind. Ik heet Joseph". Het jaartal bleef A.D. 1948. De foto toont de klok, met op de achtergrond pastoor Van Kleef en twee jeugdige parochianen. Vandaag werd de 900 kilo wegende klok in de toren gehesen. Cursus décorbouw voor W.KA.-leden Onder auspiciën van W.K.A. en Natu is gisteravond in de Kleine Burcht te Leiden begonnen met een cursus décorbouw. Docent is de be kende décorbouwer en toneelspeler Wim Vesseur. i Op deze eèrste cursusavond gaf Wim Vesseur een uiteenzetting over de geschiedenis van het décor. Hij kwam tot de conclusie, dat in de hui dige periode 't décor geen dood ding mag zijn; het moet „meespelen". Met talrijke voorbeelden lichtte de do cent deze conclusie toe. Op 30 Maart a.s. wordt 's avonds te 8 uur de tweede les van de cursus gegeven. Het onderwerp is „Ver vaardiging van décors en zetstukken door de verenigingen zelf!" Uiter aard zal hiervoor in brede kring be langstelling zijn. Daarom vestigen wij er de aandacht op, dat de W.K.A.- leden zich alsnog voor deze cursus kunnen melden. Voor deelname dient men zich op de cursusavond te vervoegen in de Kleine Burcht. volgens de heer Streefland eveneens enkele woorden van sympathie en waardering en ook hij bood de jubi laris een envelop met inhoud aan. In enkele éénvoudige woorden dankte tenslotte de jubilaris voor de hartelijke woorden en hoopte nog ja ren zijn beste krachten aan de Roto gravure te mogen geven. De andere dag werd het feest in huiselijke kring gevierd. DANSKAMPIOENEN. Tijdens de te Den Haag gehouden danswedstrijden om het kampioen schap van Zuid-Holland heeft het Leidse danspaar mej. R. Otgar en de heer B. v. Cleef beslag weten te leg gen op het kampioenschap in de B- klasse. Het echtpaar Ditmar uit Lei den behaalde in deze klasse de 3e prijs. NIET ZO GUNSTIG. Het rijk schijnt van de Veilig- Verkeer-actie een vaste broodwin ning te willen maken. Gisteravond jwas het tenminste weer raak en 85 prentjes werden uitgereikt. U raadt het al allemaal knapen die tegen het achterlampje gelopen zijn. Het zal u misschien verheugen te vernemen dat ook ondergetekende dit keer in het prentenkabinet van de politie werd opgenomen. „Moet u af en toe maar eens ach teromkijken", zei de agent op ons zwak verweer. Makkelijk gezegd maar dat deel van het zwakke ge slacht dat onze zwakke zijde kent, vindt het omkijken voor ons uit de boze; het dwarskijken niet, dat mag altyd. Iedereen heeft zich zo 's avonds laat wel eens letterlijk of figuurlijk gestoten aan de tientallen auto's die schaars verlicht op straat staan te overnachten. Dit was echter in vele gevallen niet de schuld van de eige naar, want In de Nederlandse garages stonden de wagens reeds zo deur aan deur, dat de chauffeurs moeite had den hun geparkeerde wagens te ver laten, De N. V. Elascon heeft nu in de behoefte aan garages van deze dakloze auto's voorzien door een „luifel"- of „aerogarage" te constru eren. Deze dubbelzinnige benaming heeft het bouwwerk te danken aan zijn bijzondere hoedanigheden. De garage heeft namelijk een pa rabolische vorm, welke met de ach terkant in de bodem wortelt, voor- en zijkant zijn open. Bij onderzoek in de windtunnels van het Nationaal Luchtvaartlaboratorium kwam vast te staan, dat deze bijzondere vorm in staat was binnenwaaiende regen of wind langs het dak via de achter kant en de grond weer naar buiten te loodsen. De auto's staan geheel buiten deze luchtstroming, dus ge heel vrij van regen, sneeuw en in waaiend stof. Door deze omstandigheid is de temperatuur binnen de garage 4 k 6 graden hoger dan erbuiten. Het leger heeft verschillende van deze luifel- garages besteld, terwijl ook bij par ticulieren veel belangstelling voor deze nieuwe vinding bestaat, De heer H. Vis, keuringsveearts te Leiden, is met ingang van 1 Maart benoemd tot adjunct-directur van het Leidse Slachthuis. Hij volgt in deze functie de heer J. C. Ghoufour op, die onlangs werd benoemd tot directeur van het slachthuis in Enschede. De heer Vis werd in 1907 te Bo degraven geboren. Hij doorliep de H.B.S. te Woerden en studeerde van 1926 tot 1932 veeartsenij aan de Universiteit te Utrecht. In 1934 werd de heer Vis benoemd tot directeur van het slachthuis te Bodegraven, welke functie hij tot 1948 heeft bekleed. In dat jaar volgde zijn benoeming tot directeur van de' vleeskeuringsdienst te Hoogeveen in Drenthe. Drie jaar later werd hij uitgenodigd de functie van keurings veearts aan het onenbaar slachthuis te Leiden te bekleden. De heer Vis is als zodanig bijna drie jaar werkzaam geweest in de buitendienst, die alle gemeenten rond Leiden bestrijkt. Burgerlijke Stand Geboren: Marion Louise dr van E. A. del Prado en L. H. de Beer; Maria Johanna dr van W. N. van Slinger land en M. Tetteroo; Mieke dr van J. van den Bos^h en J. IJska; Melchior Sebastianus Titus Edith Nevérs zn van J. J. v. d. Zant en L. Speijer; Ineke dr van B. D. Brugman en A. Segaar; Wilhelmina Lamberdina dr van W. Kinkel en L. G. Troost; Wil lem zn van C. L. Jonker en A. Haas noot; Teunis zn van D. Bakkenes en G. Plug; Petrus Johannes zn van N. L. v. d. Salm en J. A. Janson; Fran- cina Gerritje dr van J. v. d. Kwaak en F. G. de Mooij; Anna Catharina Jacoba dr van C. v. Duivenvoorde en A. A. G. van Ham; Sonja dr van W. Kos en H. Meijer; Willem zn van M. Hazenoot en A. Ouwehand. Ondertrouwd; A. Smit en M. J. Pi- son; C. Jong en P. Burgerhout; A. de Vos en A. C. Wesselo; J. P. N. Bodrij en H. v. d. Maas; B. v. d. Plas en C. Korenhoff; A. van Rossen en E. Bro- caar; J. van Dijk en R. Libochant; J. A. F. Kranenveld en N. van Rooij; J. W. Speelman en P. Tegelaar; D. Re- mond en J. C. Marijt; J. Kersbergen en J. A. Develing; P. J. Lut en A. van den Berg. Gehuwd: W. F. Dreef en W. Ligt- voet. Overleden: A. J. v. d. Lijke, man, 5 jr; W. van Iterson, wed. van God- dijn 80 jr. Agenda Leiden DONDERDAG. Romanuszaal, 89 uur nam. Laat ste gelegenheid spoor- «.n kerkkaar-; ten af te halen voor de Stille Om gang. ZATERDAG. Bedevaart naar Amsterdam van de Stille Omgang. Het Lof begint te 11 uur 's avonds in de Hartebrug- kerk. Na het Lof vertrek met ex tra treinen naar Amsterdam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 5 Maart 13 uur tot Zaterdag 12 Maart 8 uur waargenomen door: de Apotheek Kok. Rapenburg 9, tel. 24807; de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhleminapark 8, tel. 26274. De films, welke de volgende week in de Leidse bioscopen draaien, zijn door de K.F.C. als volgt gekeurd: Casino: „Romeo en Julia", 14 jaar. Lido: „Paniek in het circus", 18 jaar. Luxor: „The robe" (Zondag), alle leeftijden. Trianon: „Het mysterie der twee vrouwen", strikt volwasse nen. Rex: „Bengaalse brigade", 14 jr. ALPHEN AAN DEN RIJN Onvoorzichtig overgestoken. De 12-jarige wielrijdster A. Oudshoorn werd Woensdagavond op de Steekter- weg aangereden door een personen auto, bestuurd door det heer A. W. uit Leiden, toen het meisje ter hoog te van perceel 182 de rijbaan over stak naar het rijwielpad, zonder de nodige voorzichtigheid in acht te ne men. Door een gelukkige manoeuvre van de bestuurder kwam de botsing minder ernstig aan dan aanvankelijk werd verwacht. Het meisje liep slechts lichte verwondingen op. Het rijwiel werd ernstig en de auto licht beschadigd. BODEGRAVEN IJS- EN TENNISBANEN Reeds vaker is het plan geopperd om te komen tot aanleg van tennis banen, vooral nu door het uitbrei dingsplan de tennisbaan achter de Nieuwe Markt moet verdwijnen. De ijsbaan aan de Noordstraat function- neert al jaren niet meer. In B. en W. is nu het plan gerijpt om deze behoef te te combineren. Er wordt voorge steld een bedrag van 15.000.be schikbaar te stellen voor de aanleg van tennisbanen, tevens ijsbaan op een terrein nabij het zwembad. Zo dra het maar enigszins vriest, kun nen de tennisbanen door waterbe- spuiting veranderd worden in een ijsbaan. Ter voorkoming, dat deze baan te klein zou zijn, zullen 3 banen naast elkaar worden gelegd. De kos ten van een en ander zullen, volgens offerte f 13.245 bedragen. B. en W. verwachten dat door verhuur van de tennisbanen en door het heffen van entree op de ijsbaan de exploitatie van dit project rendabel zal zijn. Overwogen wordt verder met dit plan ook op te vangen de behoefte aan een gelegenheid tot het houden van openluchtbijeenkomsten en die aan een speelweide voor de jeugd. Nieuwe Weegbrug. De nieuwe weegbrug zal i.p.v. bij het station waarschijnlijk gebouwd worden na bij het slachthuis. Deze niet-automa- tische brug zal dan bediend worden door iemand van het abattoir. Geen weer voor de fanfare. In verband met de huidige weersomstan digheden kan de actie voor de uni formen van het fanfarecorps „Kunst en Vriendschap" op Zaterdag 12 Mrt. a.s. niet doorgaan. Indien het weer dit toelaat, zal de actie gehouden worden op Zaterdag 19 Maart a.s. Raadsagenda. Vrijdagavond a.s. zal de raad dezer gemeente in open bare vergadering bijeenkomen. De agenda behelst een vijftiental punten. De voornaamste zijn o.a. de hernieuw de vaststelling van de instructie Ge meentegeneesheer, de aankoop van pand Prins Hendrikstraat 8 (het pand van kapper De Groot), vaststelling van de plaats van een nieuwe weeg brug, verbetering der straatverlich ting, de aanleg van tennisbanen, die tevens dienst kunnen doen als ijs baan en tenslotte de vaststelling van de bedrijfsrekening over 1953. Hieraan is toegevoegd de langver wachte interpellatie over de N.V. Bouwkas der Noord-Nederlandse Ge meenten. BOSKOOP MIDDENSTAND EN BEVRIJDINGS FEEST. Het is de bedoeling, dat de optocht grotendeels in het teken der bevrij ding zal staan, hoewel enige reclame zeker zal worden toegelaten. Na ver dere bespreking kwam men tot de volgende gedachte. De Federatie zal een beroep doen op autobezitters om hun auto's beschikbaar te stellen voor de ouden van dagen, zieken en ge- brekkigen, die dan in de optocht kun nen meerijden. Ieder jaar geschiedt hetzelfde voor de uitgaansdag der bejaarden en men twijfelde er niet aan, of voor dit doel zouden weer ve len hun auto beschikbaar willen stel len. Een eenvoudige versiering zal dan door de Federatie worden aange bracht, terwijl men tevens wilde zor gen. dat aan allen van deze genoemde groepen een „bevrijdingspakket'' kan worden uitgereikt. De heer Kooij meende, dat deze plannen zeer zeker door geheel Boskoop op hoge prijs zullen worden gesteld, want daardoor zullen vele bejaarden en anderen die, om welke reden dan ook, geruime tijd „hun dorp" niet meer hebben gezien dit nog weer eens rustig kunnen be kijken. Eenparig was men van oordeel dat met uitvoering van deze plannen een belangrijk bedrag zal zijn gemoeid, waarom een dringend beroep zal moeten worden gedaan op de gehele Boskoopse Middenstand. Voordat men aan bovengenoemde belangrijke besprekingen begon werd ook de bekende Hefbrug-actie nog besproken. Deze actie, waarbij mo menteel 21 middenstanders zijn aan gesloten verdient werkelijk de volle aandacht. De korting bédraagt 2% doch wanneer meerderen zich daar bij aansluiten kan allicht méér wor den gedaan, terwijl de kosten dan minder zullen drukken. NIEUWKOOP Geb.: Truli Janny, d. van J. Bloos en L. van der Sluis; Simon Joseph, z. van A. M. Leliveld en E. W. Pie- tersen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2