^eCeidóeGotUzarit Ook de Saarkwestie gaat voorlopig de ijskast in De ijskast Een informeel „bestand' tussen Parijs en Bonn Rakosi zit weer vast in het zadel De huwelijksplannen van Prinses Margaret Gevaarte au'otusscn in Korea DONDERDAG 10 MAART 1955. 46ste JAARGANG No. 13445 raakt vol met onopgeloste problemen BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon ^Directie, Abonnementen^Drnkkerij 2093S, Redactie 20015. Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ t 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 Directeur- C. M v BJAMERSVELD. Hoofdredacteur L C. J ROOZEN. KA IHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BelasHngvo n s id en WETSONTWERrjiiW tot verla- ging van de belastingen zijn inge diend en zal de Kamer binnenkort haar oordeel daarover uitspreken. Zoals ze u op tafel liggen zal de vermindering ean bedrag van 502 mil lioen uitmaken. Ongeveèr vijftig mil- lioen minder dan aanvankelijk werd aangekondigd, dat de minister wil houden voor enkele niet voorziene uitgaven, zoals melksubsidie en ver hoging der ambtenarensalarissen. On willekeurig vraagt men zich direct af of deze beperking, die juist in de be- drijfsfeer ligt, niet wat te gezocht is. Immers jaar in jaar uit hebben de belastingen belangrijk meer opge- braoht dan oorspronkelijk geraamd werd en hiertoe hebben de zware be lastingafdrachten van de onderne mers voor een zeer groot deel bijge dragen. De belastingverlagingen zijn nu verdeeld in drie partijen, namelijk 238 millioen verlaging van de heffing der inkomsten- en loonbelasting en de vermogensbelasting; 161 millioen minder heffing omzetbelasting en 103 millioen doox afschaffing van de vier jaar oude defensieverhoging. Van de Partij van de Arbeid is veel verzet gekomen tegen de thans aan de orde zijnde vermindering van de algemene belastingdruk. Het socialis tische N.V.V. noemde de verlichting „een capituleren voor 'n reactionnaire druk". Het soreekt verder als zijn me ning uit „dat verdergaande overheids investeringen en sociale voorzienin gen de voorkeur verdienen boven belastingverlaging". De socialisten willen dus zeer duidelijk het staats- kapitalisme sterk in de hand werken en verder het ingrijoen van de' Staat in de verdeling van het' totale inko men bevorderen Men verzet zich zeer principieel tegen iedere moge lijkheid van bezitsvorming, dus ook van de „gewone man", via fiscale maatregelen. Maar is deze voorgenomen alge mene verlichting van de belastingen zo te rechtvaardigen? Ook de K.V.P. ging van het begin sel uit, dat een zeer zware belasting druk noodzakelijk was in 's lands, be lang en wel om onze monetaire en econom'sche positie weer sterk en gezond te maken, ook tegenover het buitenland, nadat we berooid, uit .de oorlog waren gekpmen. En hierin zijn we, God zij dank, zeer goed ge slaafd doordat wij bereid waren een groot deel van onze individuele vrij heid en persoonlijke welvaart op te offeren. Al die tijd werd met een le venspeil genoegen genomen, dat be neden het mogelijke' lag. Thans mogen we enigszins beloond worden en is de tijd aangebroken, aldus ook prof. Romme in zijn laatste grote rede te Almelo, het gehele Ne derlandse volk een zeker welver diende verlichting te geven van deze enorme fiscale druk en ook daardoor tot een tijd te geraken van meer har monie en evenwicht. De menselijke rechtvaardigheid gebied zulks en ook dat wij niet langer meewerken aan een gestadige opeenhoping van staatskapitaal door middel van be lastinggelden van de gemeenschap, die zulks niet wenst, althans voor het overgrote deel niet. r\E belastingvoorstellen stemmen daarom tot voldoening De ver lichting wordt voor het allergrootste deel in de persoonlijke sfeer gegeven. De druk wordt hier het zwaarst ge voeld, vooral bij de economisch zwak keren, waar de dagelijkse zorgen de levensvreugde nog al te zeer inkort'. Het stemt daarom tot voldoening, dat het extra-zware van de belas tingdruk thans wordt afgenomen door een algemene tariefsverlaging van de inkomsten- en loonbelasting van ongeveer acht procent. 'Bijzonder verheugend is het ook, dat vooral door het streven van de K.V.P., aan de zogenaamde vergeten groepen is gedacht, als de ouden van dagen en invaliden. Een extra-verlaging op het inkomen van 624,per jaar geeft hun voor de inkomstenbelasing een verlaging, welke een kleine vergoe ding zal zijn voor de stijgende kosten van levensonderhoud. Naast de algemene verlaging van de tarieven voor de inkomsten- en loonbelasting van ongeveer acht pro cent, zullen de belastingvrije minima verhoogd worden met een bedrag van 'ƒ120,voor ongehuwden en ƒ180, voor gehuwden. Een groot aantal landgenoten zal hierdoor geen belas ting naar. hun inkomen meer behoe ven te betalen. In dit verband is ook van belang dat personen met een klein vermo»en slechts vermogens belasting zullen betalen boven de grens van 30.000,voor gehuw den en voor ongehuwden boven 22.000.De extra-aftrek onder beoaalde omstandigheden blijft 20.000 gulden, terwijl de kinderaftrek voor de vermogensbelasting zal wor den verhoogd tot 7500 gulden. Voor de loon°enieters is van belang, dat de grens waarbij behalve de loon belasting ook inkomstenbelasting wordt geheven, wordt verhoogd van 5000,naar 6000,—. De minister wil de recente stijging van de kosten van levensonderhoud opvangen door de heffing van de Omzetbelasting met 142 millioen te verlagen. Voornamelijk is dit gezocht door verlaging van enkele tarieven Eden gcf Adenauer toch gelijk De regeringen van Frankrijk én West-Duitsland hebben besloten in de Saarkwestie een informeel „bestand" te laten gelden totdat beide parle menten de bekrachtiging van het omstreden Saaraccoord hebben voltooid. Volgens welingelichte zegslieden zijn beide regeringen overeengekomen zich van verdere verklaringen en stappen, die de toestand zouden kunnen ver ergeren, te onthouden. Naar zij zeiden, is de regering van Bonn bereid ge schillen over Saarland over te laten aan arbitrage door de Raad van minis ters der Westeuropese Unie, die gevormd zal worden nadat de Parijse accoorden door alle betrokken landen zijn bekrachtigd. ACTIE DER SOCIALISTEN De Westduitse socialisten zijn met een parlementaire actie begonnen, om te trachten de Frans-Duitse over eenkomst over de Saar voor het con stitutionele hof te brengen en on grondwettelijk te laten verklaren. Hierdoor hebben zij de handtekenin gen nodig van een derde van de le den van de Bondsdag. Zij beschikken zelf over 151 leden en moeten nog 12 andere handtekeningen vinden om het vereiste aantal van 163 te berei ken. Op zichzelf kan de stap van de so cialisten de uiteindelijke bekrachti ging van het accoord over Saarland niet tegenhouden. Maar de hele po sitie van de Westduitse republiek ten opzichte van het Europese defensie plan zou een vraagteken kunnen blij ven tot het ogenblik waarop het hof een uitspraak doet. VERKLARING VAN EDEN Sir Anthony Eden, de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft het Lagerhuis schriftelijk meegedeeld, dat de Britse steun in 1947 voor Franse eisen in zake het Saargebied afhankelijk is geweest van „beslui ten, die bij de uiteindelijke vredes regeling met Duitsland genomen moe ten worden". Diplomatieke kringen in Londen zien Eden's verklaring als een erken ning, dat Engelands toezeggingen in 1947 aan Frankrijk zijn achterhaald door de Frans-Duitse Saarovereen- komst van vorig jaar. De verklaring van Eden, dat Engeland op een vre desconferentie elke door Frankrijk, Duitsland en de Saarlanders aanvaar de oplossing zal steunen, schijnt te betekenen, dat Engeland de „Euro pese oplossing" bestendigd wil zien door het vredesverdrag, indien zij aanvaardbaar zou zijn voor de drie meest belanghebbenden. De Franse minister Pinay, heeft Woensdag de Frans-Duitse geschillen over de Saar in een kabinetsvergade ring besproken. De besprekingen vie len samen met Edens verklaring in het Lagerhuis. Van betrouwbare zijde is verklaard, dat Pinay niet veel belang hecht aan het verschil van mening over Brits- Amerikaanse waarborgen. Hij zou de nadruk gelegd hebben op het belang van bevredigende economische be trekkingen tussen het Saargebied en Frankrijk, die de Saarlanders er toe zouden kunnen brengen hun blik eerder naar Frankrijk te richten dan naar West-Duitsland wanneer een de finitieve regeling voor hun land tot stand wordt gebracht. Nagy lijdende aan Malenkovitis Hongarije's premier Imre Nagy, een van de meest getrouwe volgelin gen van Malenkof in de Russische satellietstaten, heeft hetzelfde lot moeten ondergaan als de ex-Sovjet premier. Een heftige aanval van de Hongaarse communistische partij op zijn (Malenkof)-beleid voor opvoe ring van de productie van consump-, tie?oederen beeft het einde van zijn politieke carrière aangekondigd. Nagy, die 60 jaar oud is, verdween uit het openbaar vrijwel op hetzelfde Hoe staat Engeland daar tegenover? „Prinses Margaret van Engeland is voornemens in het najaar met Peter Townsend, de Britse luchtmacht-at taché in Brussel, in het huwelijk te treden", zo deelde „een woordvoer der, die met de Britse koninklijke familie in contact staat", aan Ass. Press mede. Buckingham Palace zelf echter zwijgt in alle talen. Maar er zijn ge ruchten, dat het nieuws over de ro mance opzettelijk is verspreid om de reactie op het publiek te peilen. Hoewel de Engelse wet een nieuw huwelijk van gescheiden personen toestaat, staat de Engelse kerk hier afwijzend tegenover. Op het ogen blik heeft prinses Margaret de toe stemming van haar zuster (die te vens het hoofd van de Engelse kerk is) voor een huwelijk nodig; over en kele maanden, wanmeer zij 25 jaar zal zijn geworden, niet meer. Een onderwerp van speculatie is ook de houding van Sir Winston Churchill, als de geruchten over de romance juist zijn. Tijdens de crisis van 1937, toen koning Edward VIII ter wille van zijn huwelijk met me vrouw Simpson afstand van de troon deed, speelde hij achter de schermen een belangrijke rol en het is bekend, dat hij zeer sympathiek tegenover de koning stond. Een Schots blad schrijft in een hoofdartikel, dat er geen sprake van kan zijn, dat prinses Margaret na haar eventuele huwelijk met Town send tijdelijk haar land zou moeten verlaten, zoals de hertog van Wind sor (toen koning Edward VIII) na zijn huwelijk met mevrouw Simpson heeft moeten doen. ,£)e koninklijke familie behoort in haar geheel aan het land", schreef het blad. moment dat Malenkof in Moskou ten val werd gebracht. De Hongaarse radio trachtte de werkelijkheid toen nog enigszins te verbloemen door mee te delen dat de premier een hartaanval had ge had en lange tijd zijn werk niet zou kunnen hervatten. Maar de bom is gebarsten en de aanval werd merkwaardigerwijze ge lanceerd door Matias Rakosi, premier tot Juni 1953, maar toen opzij gezet door Nagy. Rakosi is een aanhanger van Kroetsjev's zware industrie-po litiek, de nieuwe lijn in de Sovjet- Unie en thans ook weer in de satel lietstaten. Premier Nagy is beschuldigd van anti-marxistische afwijkingen en zijn verklaringen over de opvoering van de productie van consumptiegoede ren worden thans „lege beloften en goedkope demagogie om het volk te misleiden" genoemd. Rakosi trachtte gelijk af te reke nen met Nagy's volgelingen in de communistische partij, door aan zijn beschuldigingen tegen de premier toe te voegen dat „andere kamera den in de ministeries en pers troebe len hadden veroorzaakt in het poli tieke en economische leven". „Door het toenemende gevaar van rechts hebben de economische krach ten van het land, die niet op een so lide basis rusten, de levensstandaard niet kunnen verhogen. De essentiële taak van onze partij is, deze schade lijke rechtse afwijkingen te isoleren en ideologisch te liquideren", aldus het betoog van de weer aan de macht gekomen Rakosi. Wat er met Nagy zal gebeuren is nog niet geheel duidelijk. Sommige waarnemers in Wenen menen, dat de premier in een aantal van zijn aanhangers voor de rechter zullen worden gedaagd, terwijl anderen be weren, dat zij zonder meer van het ONDEUGENDE S AART JE blemen, welke het leven van de mensen het meest beïnvloeden; het zijn juist die kleine geniepige laag-1 bij-de-grondse probleempjes, die de' grootste rol spelen. Neem nu zo'n probleem als de Saarkwestie. Dat is toch niet meer dan een klein onderdeel van de gro te wereldpolitiek, maar het fungeert als dat ene losse schroefje, dat een hele machine tot stilstand brengt. Men weet, hoe de ,vork in de steel zit. de Fransen hebben een aanvaar ding van het Saaraccoord als voor waarde gesteld voor de ratificatie van de Parijse accoorden inzake de Duitse herbewapening en het 0 herstel van de Duitse souve- reiniteit. De ratificatie der Parijse accoorden betekent het sluit stuk van de Westeuropese defensie en de daarop steunende kracht van de Noord-Atlantische Gemeenschap is weer noodzakelijk om de politiek van Sovjet-Ruslancl in toom te hou den. Zo hangt het één af van het an der en is tenslotte zo'n stukje steen- kolenland de oorzaak van grote stagnatie. Om die steenkool draait alles. Frankrijk heeft na de oorlog zeer voordelige 'relaties kunnen leggen met het Saarland als een soort ver goeding voor de geleden schade; het heeft aan de Franse kant een rijke- Paus sprak op grote audiëntie Voor het eerst sedert zijn ernstige ziekte van drie maanden geleden heeft Paus Pius de XII Donderdag ochtend op een massale audiëntie ge sproken. De paus ontving 1.500 gees telijken op de tweede verdieping van het Vaticaan. De geestelijken werden geleid door kardinaal Micara. Behalve de Romeinse pastoors en andere leden van de Romeinse gees telijkheid bevonden zich onder dege nen die door de paus werden ont vangen, de medewerkers van de pa ter Lombard!, „Gods microfoon" die de „Beweging voor een hetere we reld" leidt. De paus had vorig jaar in de Vastentijd wcens ziekte niet kunnen spreken op een audiëntie van gees telijken. De H. Vader sprak nu twintig minuten over de taak van de geeste lijkheid. Zijn stem, die helder en vast was, verried niet, dat hij in Decem ber een ernstige crisis heeft doorge maakt. In Korea hebben zich dezer dagen twee noodlottige autobusongelukken voorgedaan. Een-en-twintig passa giers zijn levend verbrand en twin tig anderen gewond, toen Dinsdag 130 kilometer ten Oosten van Seoel ir. Zuid-Korea een autobus over de kop sloeg en haar benzinetank ont plofte. Voorts is Woensdag nabij Soe- won, op ongeveer 20 kilometer ten Zuiden van Seoel, een autobus-on-1 geluk gebeurd, waarbij 38 personen I het leven zijn gekomen en 17 lijk vloeiend aftapkraantje gemaakt en wil dat niet meer prijs geven. De Duitsers zeggen en niet geheel ten onrechte dat de Saar altijd Duits is geweest en dat het aftapkraantje nu langzamerhand weer dichtgedraaid behoort te worden. De Fransen begrijpen, dat als het Saargebied weer terugkeert naar Duitsland, de voordelige relaties in derdaad afgelopen zijn en dus zijn zij verwoede voorstanders van een Euro peanisering van de Saar, zoals in het Saaraccoord is bepaald. De Duitsers willen de Fransen •hun zin wel gevein, als het maar duidelijk is, dat de concessie slechts van voorlopige aard is en onder voorwaarde dat de positie van het Saargebied pas definitief bepaald wordt bij het uiteindelijke vredes verdrag. Maar dat is nu precies de moeilijkheid; de tegenstanders van het Saaraccoord wijzen erop, dat Duitsland de Saar nooit meer terug krijgt, als zij eenmaal Europees is. „Kom, kom", zegt Adenauer, „bij het definitieve vredesverdrag komt de Saar heus wel terug, want Ame rika en Engeland hebben mij verze kerd, dat zij de Franse aanspraken na de aanvaarding van het Saar accoord en de andere Parijse accoor den niet meer zullen steunen." „Zullen dan de partijen in het Saargebied, die vóór hereniging bij Duitsland zijn, daar weer propaganda voor kunnen maken", vragen de twij felaars. Zeker", antwoordt Adenauer, „daar is dan niets meer op tegen". Maar nauwelijks heeft de Westduit se bondskanselier dat gezegd, of Pa rijs haast zich dat te ontkennen; de houding van Washington en Londen is onveranderd en pro-Duitse propa ganda in het Saargebied zal niet toe gestaan zijn. Daar zitten we nu! De Fransen spitsen hun oren en vragen achterdochtig: „Wat zegt die Adenauer daar?" De Duitsers worden eveneens ach terdochtig en krijgen het gevoel dat zii er tussen genomen worden. En in tussen staat de bekrachtiging van de Parijse accoorden door de Westduitse Bondsraad (18 Maart) voor de deur. Men heeft gelukkig ingezien, dat deze kwestie niet op de spits gedre ven moet worden en men heeft de Saar ijlings in de ijskast gezet. Eden heeft een nevelachtige verklaring afgegeven, welke in „bevoegde" krin gen wordt ongevat als een bevesti ging van Adenauers uitlatingen, en Pinay heeft tegelijkertijd gezegd, dat de kwestie er ook eigenlijk niets op aankomt. In de diplomatie is de bewering, dat de kwestie eigen! iik niets om het liif heeft, gewoonlijk een doekje voor het bloeden. In dit geval ook; maar desalniettemin heeft Pinay nog gelijk ook. Waar het tenslotte op aan komt is de houding van de Saarlan ders zelf. Zij zullen zelfstandig moe ten uitmaken, welke kant zy uit wil len. politieke toneel zullen verdwijnen, j personen werden gewond. en vrijstelling van enige producten, die een levensbehoefte uitmaken. Textielgoederen worden verlaagd tot twee procent. Ook hier moet een te- genioetkoming worden gezien aan de grote gezmnen en belastingplichti gen met geringe inkomens. Voor al dezen heeft de verlaging van de tarie ven van de inkomsten- en loonbelas ting inderdaad geen betekenis. Verder zijn er dan nog verlagingen van motorrijtuigenbelasting en de Vennootschapsbelasting. Voor de on dernemer is er verder niet veel nieuws, behalve de verhoging van de vrijstelling van de overdrachtswinst bij beëindiging van het bedrijf van 5000,tot 7500,Inderdaad een goede maatregel! De overdrachtssom van zijn bedrijf is vaak het laatste wat de middenstander overhoudt om verder van te leven. In dit veihand is ook het verlagen van de marginale heffingspercèntages van belang. Over het algemeen kunnen wij, als onze eerste indruk, zeggen, dat de voorstellen gezien moeten worden als een goede, rechtvaardige verlaging van de belastingdruk over de gehele lijn. Daar blijft echter dat het tarief van de Vennootschapsbelasting hal verwege het peil 1951 blijft hangen. Het is de vraag of de Kamer met de beweegredenen van de minister daar toe, genoeen zal nemen. F. D. Te gteoUte aJB%aakp.ag.iny aan 1955 i& „gealaagd" HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond). RUSTIG WEER. Droog weer met over het al gemeen weinig bewolking, maar in de nacht en ochtend plaatse lijk mist. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Vannacht overwegend matige vorst, morgenmiddag hogere temperaturen dan vandaag. 11 Maart: zon op 7.08 en onder 18.38; maan op 22.27 en onder 7.32 uur. Het weer in Europa Dit is een opname van de grootste experimentele atoom-ontploffing, welke tijdens de proefnemingen in Nevada heeft plaatsgevonden. De explosie, welke werd teweeg gebracht boven op een toren van 160 meter veroor zaakte een lichtflits welke zichtbaar was in zes verschillende staten van de V.S. in een kring van 1200 kilo meter. Deze foto werd gemaakt vanaf de top van de berg Charleston, welke 85 kilometer van de „plaats des onheils" verwijderd ligt, met behulp van een lens met een brandpunt van 80 centimeter, en vijf seconden de explosie. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME sneeuw - zwaar bew. - nevel - mist - licht bew. zwaar bew. onbewolkt - onbewolkt - nevel - nevel - geheel bew. zwaar bew. - onbewolkt nevel - half bew. - geheel bew. - nevel geheel bew. geheel bew. sneeuw nevel - zwaar bewolkt Korreltje

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1