Vaststelling pachtprijs schadeloos stelling komen in nieuwe banen Ontwerp Pachtwet ingediend Verlenging van automatisch pachtoverneming mogelijk Verouderde hoest Zes kippen haalden voor weduwe de vergifkorrels uit 't drinkwater Vlammen verwoestten teA'dam een pittoresk Hollands eethuisje WC DAG 9 MAART 1955. DE LE1JJSE CG1 NT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet, houdende een nieuwe regeling van de pacht. Een uit de bezettingstijd daterende Pacht besluit wordt daardoor vervangen. In de memorie van toelichting op het ontwerp wordt o.a. medegedeeld, dat de pachtovereenkomst schriftelijk imoet worden aangegaan ter goedkeu ring aan de Grondkamer moet wor den voorgelegd. Op het niet-nako- men van deze laatste verplichting staat een straf sanctie, terwijl er voorts enige civielrechtelijke gevol gen aan zijn verbonden. De beoorde ling van de pachtovereenkomst door de Grondkamer strekt zich o.m. uit tot de pachtprijs en tot de landbouw kundige gevolgen van de verpach ting. De pachtprijs. Wat de pachtprijs betreft worden bij algemene maatregel van bestuur algemene regelen gesteld. In afwijking van de in het pacht- besluit voorkomende toetsingsnorm, volgens welke uitsluitend op het be lang van de pachter wordt acht ge slagen, zullen volgens het wetsont werp die algemene regelen strek ken tot bevordering van pachtprijzen, welke in een redelijke verhouding staan tot de bedrijfsuitkomsten, met dien verstande, dat bij het vaststel len van die regelen de redelijke be langen van de verpachter mede in acht moeten worden genomen. Voorts wordt aan de Grondkamers de bevoegdheid toegekend, ieder voor haar gebied, zo nodig streeks gewijs, onder goedkeuring van de minister van Landbouw, nadere prijsregelen vast te stellen. Wat de beoordeling van de land bouwkundige gevolgen van de ver pachting aangaat, de toetsingsnormen zijn nagenoeg gelijk aan die welke bij verkoop van agrarisch onroerend goed ingevole de wet op de ver- vreemdin van landbouwgronden wor den gehanteerd. Zij betreffen voorna melijk de omvang, de ligging en de verkavelingstoestand van het pacht- object. De Grondkamers behouden de be voegdheid ter goedkeuring voorgeleg de pachtovereenkomst bindend te wijzigen. Het wetontwerp opent ech ter de mogelijkheid een ontwerp- pachtovereenkomst te laten toetsen; hierdoor kunnen de belanghebbenden een beslissing van de Grondkamer verkrijgen zonder dat zij wederzijds gebonden zijn. Gehandhaafd is de mogelijkheid tot driejaarlijkse herziening van de pachtprijs, eventueel tegen de wil \tan de wederpartij. Evenals het pachtbesluit kent het ontwerp-pachtwet slechts pachtover eenkomsten voor bepaalde tijd, t.w. twaalf jaren voor een hoeve en zes jaren voor los land of zoveel langer als partijen overeenkomen. Een pachtovereenkomst voor kortere duur behoeft de speciale goedkeuring van de Grondkamer. Automatische verlenging. Nieuw in het wetsontwerp in de regeling van de verlenging van het pachtcontract. Ingevolge het pacht- Ibesluit berust het initiatief om de pachtovereenkomst verlengd te krij gen bij de pachter. Het ontwerp- pachtwet stelt als systeem voor een automatische verlenging, tenzij de verpachter zich tijdig tegen de ver lenging verzet. In dat geval zal de pachtrechter op verzoek van de pach ter over het al of niet verlengen be slissen. Nieuw in het wetsontwerp is voorts de regeling, dat kortdurende pachtovereenkomsten, mits zij lan ger duren dan één jaar, in beginsel voor verlenging vatbaar worden ge maakt. Dit kan van nut zijn, wanneer de bijzondere omstandigheid, op grond waarvan de korte duur werd toegestaan, zich niet meer of nog niet voordoet. Vervolgens introduceert het wets ontwerp de figuur van de pachtover neming. De pachter, die de leeftijd van 65 jaren heeft bereikt of tenge volge van ziekte of invaliditeit niet meer in staat is het gepachte op be hoorlijke wijze te exploiteren, kan aan de Grondkamer verzoeken zijn echtgenotè of een of meer van zijn naaste familieleden in zijn plaats als pachter te stellen. Alvorens tot die in-de-plaats-stel- ling te beslissen toetst de Grondka mer het pachtobject aan de land bouwkundige normen als gold het een nieuwe pachtovereenkomst. De Grondkamer beslist naar billijkheid en kan de toewijzing van het verzoek afhankelijk stellen van de vervul ling van zodanige voorwaarden als zij het in het belang van de ver pachter noodzakelijk oordeelt. Een soortgelijke regeling tot in-de- plaats-stelling wordt voorgesteld in geval van het overlijden van de pachter. In afwijking van de verzekerings regeling van het pachtbesluit zal vol gens het wetsontwerp, voor het ge val de verpachte opstallen door brand of storm worden vernietigd, aan de verpachter een herbouw- plicht worden opgelegd, waaraan deze slechts dan niet is gehouden, wan neer de wederopbouw op grond van de bijzondere omstandigheden van hem in redelijkheid niet kan worden gevergd. Schadeloosstelling. Het wetsontwerp bevat voorts een meer uitgewerkte schadeloosstellin<?s- regeling ten behoeve van de pach ter ingeval van onteigening. Wanneer de pachtovereenkomst voor de normale wettelijke termijn van 12 of 6 jaren is aangegaan of voor 6 jaren is verlengd, heeft de pachter aanspraak op volledige scha deloosstelling. Bij de bepalingen van de schadeloosstelling wordt met de mogelijkheid van verlenging reke ning gehouden. Is de pachtovereen komst echter aangegaan, nadat aan het verpachte bij een goedgekeurd uitbreidingsplan of wederopbouwplan een niet-agrarische bestemming is gegeven, dan wordt de schadeloos stelling slechts berekend over de resterende duur, waarbii als maxi mum de normale wettelijke termijn van 12 of 6 jaren wordt aangehou den. Terwille van het onderlinge ver band wordt een dienovereenkomsti ge schadelosstellingsregeling voorge steld, ingeval op grond van het voor nemen van de verpachter, het ver pachte voor niet-agrarische doelein den te bestemmen, de pachtovereen komst tussentijds wordt ontbonden of niet wordt verlengd. Het voorstel van de Commissie- Van den Bergh om de Grond- en Paohtkamers tot één college te ver enigen heeft de regering niet overge nomen. Het wetsontwerp handhaaft de bestaande situatie en voorziet der halve in afzonderlijke Grondkamers en de Centrale Grondkamer voor de administratieve uitvoering van de pachtwet en de Pachtkamers bij de kantongerechten en de Pachtkamer bij het Gerechtshof te Arnhem, als colleges met rechtspraak belast. De centrale Grondkamer en de Pacht kamer van het Gerechtshof te Arn hem blijven een personele unie vor men. In de competentieverdeling tus sen Grondkamers en Pachtkamers zijn enige wijzigingen voorgesteld zo komt „de schriftelijke vastlegging" van pachtovereenkomsten bij uitslui ting te berusten bij de Pachtkamers. Wat het procesrecht tenslotte be treft. zijn ten aanzien van de behan deling van de zaken door de Grond kamers in het ontwerp uitvoeriger processuele bepalingen opgenomen dan thans in het Pachtbesluit voor komen. Ten aanzien van de behan- ling van de zaken door de Paoht kamers is de kantongerechtsprocedu re als uitgangspunt gekozen. De voorgestelde afwijkingen van die procedure vinden hun grond in de omstandigheid, dat de rechtspraak voor pachtzaken aan een college is opgedragen of houden verband met het speciale karakter van pachtza ken.' I MaaU een eind aan dat gekuch. Zuiver Uw luchtwegen van gevaarlijke ziektekiemen met de snelwerkende ffiutgemeeótet avettiaef.de ten Bate aan 't Jtade JCtuiö Burgemeester d'Ailly van Amsterdam heeft gisteravond in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam het monsterklaver- jastournooi geopend, dat aldaar ten bate van het Neder landsche Roode Kruis is georganiseerd. Aan dit tournooi nemen niet minder dan 1100 inschrijvers deel. Een aardige opname van het moment waarop burgemeester d'Ailly de eerste slag doet, terwijl op de achtergrond de organisatoren en bestuursleden van de afdeling Amster dam van het Nederlandsche Roode Kruis in gespannen aandacht het verloop van dit eerste spelletje gade slaan. (Advertentie). De Tweede Kamer in de huiskamer De televisie zal morgen het Twee de Kamerdebat over de televisie-no ta uitzenden. Dr. Kortenhorst deelde gisteren naar aanleiding hiervan me de, dat de uitzending niet op Don derdagavond plaats heeft, omdat dan al anderen voor de televisie spelen. De Kamerleden hebben van de grif fier van de Kamer aanwijzingen ge kregen over kledij en televiemanie- ren. Schreeuwerige dassen moeten zij voor deze keer thuislaten en de wangen moeten ijsglad geschoren zijn. De heren, die in het debat het woord zullen voeren, behoeven zich niet te laten grimeren. Liefdestragedie beleefde laatste acte Gistermiddag heeft de strafkamer van de Rotterdamse rechtbank op- nieuwe de zaak behandeld tegen de 64-jarige grondwerker V. uit Zeist, die er van verdacht wordt de 54-ja- rige weduwe De K. uit Rockanje na rijp beraad van het leven te hebben willen beroven. Op vijf Augustus j.l. zou hij een doosje arsenicum bij haar thuis in het drinkwaterreservoir hebben gede poneerd. De dag daarop waren er zes kippen dood en de pensiongasten klaagden over de kleur en de smaak van het water, niemand heeft er ech ter nadelige gevolgen van ondervon den. Reeds op zeven December is deze zaak voor geweest, de officier van jus titie eiste toen vijf jaar gevangenis straf met aftrek. Bij de uitspraak, veertien dagen la ter, verwees de rechtbank de zaak te rug voor nader onderzoek en een psychiatrisch rapport. Opgekropte wanhoop. Zoals wij destijd schreven waren er trouwplannen geweest tussen de vrouw en verdachte. Toen zij daar la ter van af zag en op herhaalde brie ven van hem niets meer liet horen, kon hij dit niet verkroppen. Hij kocht een doosje arsenicum, reisde naar Rockanje en loste het daar op in het drinkwaterreservoir. Doordat het rattenvergif in het water slecht oplosbaar is, en door dat gemerkt werd, dat er iets met het water was, is het plan van ver dachte niet doorgedaan, aldus de of ficier in zijn requisitoir. Er zouden anders ernstige dingen gebeurd kunnen zij, temeer daar er pensiongasten in het huis van de vrouw waren, die het water ook moesten gebruiken. Tegenstrijdige verklaringen. Mede op grond van het psychia trisch rapport, dat verdachte sterk verminderd toerekeningsvatbaar noemde, wilde de officier zijn eis veranderen in een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek en daarna ter beschikkingstelling van de rege ring. De verdachte zelf legde, evenals de vorige maal, tegenstrijdinge verkla ringen af, waarvoor, zijn raadsman, zich bij de rechtbank in de aanvang van zijn pleidooi verontschuldigde. Pleiter achtte evenwel poging tot moord niet bewezen. Omdat ziin cliënt niet ter beschikking gesteld wilde worden, refereerde hij zich verder aan het oordeel van de recht bank. Uitspraak over veertien dagen. Vele dieren levend verbrand Een klein brokje romantisch Am sterdam is in de nacht van Maandag op Dinsdag door het vuur verwoest en het tragische van deze brand is, dat verschillende dieren in de vlam men de dood hebben gevonden. Niet ver van de Amsterdamse Munt, aan de Singel, had Nicolaas Kroese een van die knusse eethuis jes gevestigd, waar hij als bijzondere attractie verschillende beesten onder gebracht had; in een grote plastic kom met een inhoud van 250 liter zwommen 50 florellen; op stokjes door het restaurant zaten torteldui ven en een beroemde sprekende pa pegaai, en bij de ingang was een groot terrarium opgesteld, waarin zich schildpadden en pasgeboren krokodilletjes bevonden. Om drie uur 's nachts werd i de eigenaar, die op de verdieping boven het eethuisje woonde, door voorbij gangers gewaarschuwd, dat in het restaurant een felle rookontwikkeling waar te nemen was. Branddeur redde bovenhuis. Voordat de heer Kroese gelegen- r.fid had naar beneden te komen, sloeg het vuur al uit de beneden verdieping en spoedig daarop was de brandweer met groot materiaal ter Men nodigde de eigenaar uit om laag te springen, doch deze wist nog via de aparte trap van het bovenhuis lopende de straat te bereiken, het geen vooral te danken is aan een brandvrije deur, die het vuur belet heeft naar de bovenverdieping door te dringen. Forellen levend gekookt. Toen na drie uren hard werken de brandweer het vuur meester was, kon men de ravage van het restau rant in ogenschouw nemen en met de nablussing een begin maken. De benedenverdieping bleek ge heel uitgebrand en alleen de plas tic-viskom was tegen het vuur be stand gebleken. Dit heeft de florel len een minder plezierig einde be zorgd, want daar het vuur de kom niet kon aantasten, heeft het 't wa ter in de kom aan de kook gebracht. Toen door de hitte het deksel van de kom sprong, schijnen enkele fo rellen uit het kokende water gespron gen te zijn; hun verkoolde resten heeft men althans op de grond gevon den. De oorzaak van de brand moet waarschijnlijk gezocht worden in een vergeten sigarettenpeukje op de grond; de verzekering dekt de schade. Tijdens de blusssingswerkzaamhe- den zijn 4 brandweerlieden, ondanks het gebruik van maskers bedwelmd geraakt. Zij werden naar een zieken huis vervoerd, waar men met zuur stofapparaten hen spoed'g zover her steld had, dat zij naar huis konden gaan. (Advertentie) OE BELASTINGVERLAGINGEN V.H. BELASTINGPLAN 1955 1 Inkomstenbelasting Gratie-beleid in Eerste-Kamer De Eerste Kamer heeft gisteren de begroting van Justitie behandeld. De heer DE VOS VAN STEEN- WIJK vroeg zich af, waarom de ad vocaat-generaal bij de Hoge Raad, prof. mr. G. E. Langemeijer, voor verzachting van de straf der politie ke delinquenten pleit, maar niet voor die van commune misdadigers. Spreker voelt niets voor het verle nen van meer gratie aan de nu nog zittende politieke gestraften en is het dus eens met minister Donker,' dat een milder gratiebeleid thans niet gewenst is. De heer DIEPENHORST (A.R.) bepleitte de door prof. Langemeijer en de hoogleraren in he strafrecht aanbevolen verzachting van het gra tiebeleid t.a.v. de politieke delin- i quenten. Over de nog steeds niet opgeloste zaak Anneke Beekman merkte de heer De Vos van Steenwijk op, dat hier gespeeld wordt met het levens geluk van een kind. Hij betreurde, dat het meisje nog steeds niet is op gespoord en wees er op, dat zij in tussen al 14 jaar is geworden. Spr. achtte strenge bestraffing van de verantwoordelijke personen gewenst en noemde het een trieste geschie denis. De heer WITTEMAN (K.V.P.) kon er niet mee accoord gaan dat aan de dirigent Paul van Kempen het te rugkrijgen van het Nederlander-, schap is geweigerd. Met het gratie beleid van minister Donker was de ze afgevaardigde het in het geheel niet eens. De heer ALGRA (A.R.) bleek het eens met het beleid van minister Donker inzake de zware gevallen onder de politieke delinquenten. De heer CAMMELBEECK (PvdA) was het met het gratiebeleid van de minister in grote lijnen eens. De heer Vixseboxse (C.H.) viel de minister eveneens bij in diens gratie beleid. In geen geval wenste hij een algemene amnestie. Minister Donker zal vandaag zijn beleid verdedigen. Aetherklanken TELEVISIE-PROGRAMMA. VPRO. 17.00 -17.30 Voor de kin deren. 20.15 Avondopening. 20.20 Act. 20.35 „Grote steden in Europa: Luik." 20.5021.05 Panlomime-ens. DONDERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Water stemden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Cabaret. 11.55 Gram. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 „Uit het bedrijfsleven", caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz. 13.55 Koersen. 14.00 „De bruid van Lammermoor", hoorspel. 14.40 Pianorecital. 15.10 Voor de zieken. 16.00 Gevar. progr. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending: Rijksdelen overzee: Ir. J. F. Graadt van Roggen: „Het rijst- en veeproject in Zuid Nieuw Guinea" 18.00 Nws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Jazzmuz. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Lichte muz. 19.45 Buitenl. over zicht. 20.00 Nws. 20.05 Act. 20.20 Con- certgebouw-ork. en sol. In de pauze (pl.m. 21.1521.40: Bas en piano). 22.35 Gram. 22.40 Sportproblemen. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Gram 23.25—24.00 Idem. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws weerber. en kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Gram. NC RV: 10.00 Gewijde muz. 10.30 Mor gendienst. KRO: 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Pianospel. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land- en tuinb. meded. 12.3312.40 Voor het platte land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws, en kath. nws. 13.20 Fluit, hobo en piano. 13.45 Brabants ork. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Strijktrio. 15.40 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamermuz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Gram. 19.00 Vocaal ens. 18.30 Fries progr. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weersber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. pro gram. 22.00 Tijdschriftkroniek. 22.10 Gram. 22.20 Orgelconc. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8