De reorganisatie-voorstellen van de Kon. Ned. Voetbalbond DE CIRCUSBARO'N m m'jst m m a m W 8L i a i De posse bandiet In Hopster geeft de pers enige inlichtingen WOENSDAG 9 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 5 Het behoeft geen verwondering tï wekken, dat aan de oproep van het be stuur van de KNVB aan de sportpers om een bijeenkomst te houden naar aanlei ding van 't Zondag gereedgekomen reor ganisatie-rapport ruim gehoor was ge geven. In onze rubrieken van Maandag Dinsdag hebben we reeds het voor naamste uit dit rapport vooral be trekking hebbend op de uitwendige op bouw der organisatie en op de status van de betreffende spelers-categorieën ge publiceerd, zodat belanghebbenden en belangstellenden reeds enigszins georiën teerd kunnen zijn betreffende de nieuwe wegen, welke de KNVB thans in te slaan heeft.. Deze persbijeenkomst werd in het bondsbureau aan de Verlengde Tolweg gehouden en stond onder leiding van ir. H. F. Hopster, die als voorzitter der re organisatie-commissie blijk gaf de nieu we materie terdege meester te zijn. De heer Hopster deelde mede, dat het rapport, waaraan de laatste maanden hard gewerkt is slechts de hoofdlijnen aangeeft van de komende reorganisatie- vormen en dat het als zodanig aan de ferstvolgende bondsvergadering zal wor den voorgelegd. De stemmenverhouding In de toelichting gaf de heer Hopster vervolgens allereerst een uiteenzetting over de stemmenverhouding in de alge mene vergadering van de sectie betaald voetbal. Wat het vraagstuk van de verhouding van de sectie betaald voetbal betreft, is de verwachting zeker gewettigd, dat de hoofdklasse meer stemmen zal opeisen dan de eerste en tweede klassers. In de .sectie van het amateurvoetbal zal waarschijnlijk de stemmenverhouding worden aangepast, wanneer het aantal districten, waarin Zaterdagclubs spelen, verandert. De heer Hopster legde er cle nadruk op, dat ook de besturen van dis^- tricten en afdelingen betrokken kunnen worden bij de uitvoerende macht in de KNVB. Op een vraag of door het instellen van de verschillende sectiebesturen de organisatie niet ingewikkelder en kost baarder gaat worden, antwoordde de heer Hopster, dat dit zeker niet het ge val is, omdat de leden zitting kunnen hebben in meer dan één bestuur. Men komt nu tot een totaal aantal van 29 personen. Gunstig achtte hij in dit verband, dat eerst de sectiebesturen zullen worden gekozen en daarna het bondsbestuur. Hierbij wordt in de hand gewerkt, dat de leden van de bondsvergadering, die het bondsbestuur kiezen, de door de sec ties gestelde candidaten persoonlijk ken nen en dat ook inderdaad de besten wor den uitverkoren. Niet op vier, doch twee „zuilen". Ir Hopster legde er de klemtoon op, (dat de KNVB niet zal gaan rusten op vier „zuilen", zoals dit de laatste tijd herhaaldelijk wordt aangeduid, maar op twee zuilen: die van het betaalde voet bal en die van het amateur-voetbal. Men overweegt of de bondsvergadering, wel ke voor 4 Juni a.s. is vastgesteld, niet een of twee maanden eerder kan worden gehouden. Indien tijdens deze bijeen komst, waarop het voetbalparlement in zijn oude samenstelling zal verschijnen, het reorganisatierapport wordt aanvaard, zal onmiddellijk daarna worden overge gaan tot verkiezing van het nieuwe be stuur en de sectie-besturen, volgens het thans uitgewerkte project. Hierna zou men dan tot September a.s. de tijd hebben om de reglementen nader uit te werken en deze in een nieuwe bondsvergadering vast te leggen. Het staat natuurlijk geenszins vast of de bondsvergadering in haar oude for matie met de plannen accoord gaat. Ir. Hopster zag echter een gunstig voorte ken in de wijze waarop de uit verschil lende groeperingen samengestelde reor ganisatie-commissie heeft gewerkt. Op bijna alle punten werd volledige over eenstemming bereikt, ook wanneer de belangen van de eigen groep niet volle dig werden gedekt. H£t was nu eenmaal noodzakelijk, begrip voor eikaars moei lijkheden te hebben. Het huidige bondsbestuur heeft zich nog niet over het rapport uitgesproken, aldus ir. Hopster, omdat het demission- nair is. Het bestuur is er ook niet ver antwoordelijk voor, maar de reorgani satie-commissie. Daarom zal het project op de bondsvergadering worden verde digd door deze commissie en niet door het bondsbestuur. Oplossing van belangenverenigingen? Er werd gevraagd of eigenlijk ook de bondsvergadering niet demissionnair is en of juist daardoor niet een grote weer stand moet worden overwonnen. Voor zitter Hopster achtte dit een precair on derwerp, doch hij zei, overtuigd te zijn van de goede geest van de bondsverga dering en groot vertrouwen te hebben in de liefde en sympathie van de leden voor de KNVB. Ook hier zouden velen, naar hij hoopte, motieven van persoon lijke aard ter zijde stellen. Wellicht kun nen de spoedig te beleggen vergaderin gen met vertegenwoordigers der onder scheiden groepen, wat dit betreft vrucht baar werken. Een ingrijpende verandering zal zijn, dat de leden van het bondsbestuur in de toekomst tijdens de bondsvergadering geen stemrecht meer hebben. Men heeft dit zo bepaald om de „fifty-fifty"-basis betaald voetbalamateurvoetbal niet te schaden. Ten aanzien van de belangenvereni ging van tweede, derde en vierde klas sers hoopte de heer Hopster, dat deze, als gevolg van de nieuwe constellatie, zou kunnen worden opgelost in de KNVB. De bestuurders zouden kunnen overgaan naar de districtsbesturen, wel ke immers als hoofdzaak hebben de be vordering van de belangen der clubs per district. Alle eerste klassers in sectie betaald voetbal Een vereniging heeft f 100.000 nodig Mislukkingen zullen komen Alle eerste klasse verenigingen van de KNVB op één na hebben zich definitief aangemeld om te worden opgenomen in de sectie betaald voetbal. Eén vereniging van de 56 moest zich door omstandighe den „voorlopig" aanmelden. Verder ga ven zich 33 candidaten uit de tweede klasse definitief op en elf voorlopig; van de derde klasse clubs kwamen zeven definitieve aanmeldingen binnen en drie voorlopige. In totaal hebben dus 110 ver enigingen, al dan niet definitief, om toe lating verzocht. De KNVB zal nu onder zoeken of al deze clubs aan de door de bond gestelde voorwaarden, vooral op financieël gebied, kunnen voldoen. Ir H. F. Hopster, voorzitter van de re organisatie-commissie, verklaarde naar aanleiding hiervan dat hij niet verwacht te, dat in de toekomst nog meer clubs om toelating tot de betaalde sectie zouden vragen. „Integendeel", zo zei hij, „ik vrees, dat vele van de ruim honderd clubs, die nu „ja" hebben gezegd, het op de duur niet zullen volhouden. Een van de nijpendste vraagstukken, die ons be zighouden is juist dit probleem, want wat moet er van dergelijke clubs, die in moeilijkheden geraken, terechtkomen?? Het is duidelijk, dat de KNVB. die tot het laatste ogenblik ernstig voor de con sequenties van een dergelijke beslissing heeft gewaarschuwd, in geen enkel op zicht de verplichtingen van falende ver enigingen zal kunnen overnemen. Mijn persoonlijke indruk is, dat men minstens over 100.000 gulden inkomsten per jaar moet kunnen beschikken om geen risico's te lopen. Een club als de Hamburger Spiel Verein, die op zo'n 500.000 a 700.000 mark per jaar kan rekenen, heeft na tuurlijk geen problemen. Maar het maxi mum, dat een Nederlandse eerste klasser heeft bereikt, was 110.000 gulden per jaar (uit gewone competitie-wedstrijden) Het kan haast niet anders, of er doen zich hier straks mislukkingen voor, die ten dele wel tot fusies zullen leiden". Ir. Hopster rekende voor, dat de 56 Nederlandse eerste klassers gedurende de laatste twee jaren in totaal 3.250.000 gulden per jaar aan recettes hebben ge had. Wanneer er straks 36 hoofdklassers en 32 eerste klassers komen, zou er ruim vier millioen moeten binnen stromen, hetgeen betekent, dat het publiek onge veer een millioen per jaar meer voor de voetbal-liefhebberij moet neertellen. Dit achtte spreker een onmogelijkheid. Ten aanzien van de competitie-inde ling voor seizoen 1955/56 ligt het in de bedoeling voor het betaalde voetbal twee hoofdklassen van achttien clubs in te stellen, met daaronder twee eerste klassen van zestien clubs. Aan het einde van dat seizoen zou versterkte degrada tie worden toegepast, waardoor één hoofdklasse van twintig clubs zou over blijven. Men wil er naar streven, in het seizoen 1956/57 nog een derde afdeling van 16 clubs in de eerste klasse onder te bren gen, zodat men te zijner tijd tot een in deling komt van één hoofdklasse van 20 clubs en drie afdelingen van 16 eerste klassers, in totaal 68 clubs. De overige voorstanders van het semi- professionalisme worden ondergebracht in de tweedeklasse betaald voetbal. KALOPERMA GELEE Mmmm maakt handen zacht ali fluweel (Advertentie.) De amateur-competitie Voor het amateur-voetbal zouden het volgend seizoen drie afdelingen van 12 eerste klassers worden gevormd. De in deling van de tweede, derde en vierde klassers zou kunnen blijven, zoals deze op het ogenblik is. Voor de nummers een, twee en drie van de tweede klassen zou er met de nieuwe constellatie van de competitie een goede kans bestaan om te promoveren naar de eerste klasse amateurvoetbal. Het Nederlands elftal in de toekomst De candidaten voor de Belgische na tionale ploeg zullen voor het duel met Nu de KNVB zich opmaakt, het betaal-Nederland, dat naar men weet op 3 April het "de komende dagen overdag hard gaat dooien, waardoor in de eerste plaats de sneeuw zal verdwijnen. Dan kan me: machines in werking stellen om 't over tollige water af te voeren, waarna de grasmat met een lichte wals gerold zal 1 worden. Op de bij terreinen van het stadion was de situatie niet veel beter. Ook hier be dekte een dikke laag sneeuw het veld. Maar dat was voor trainer Donnenfeld geen bezwaar om der-gewoonte getrouw de doelverdedigers op de normale wijze, dat wil zeggen' extra aan te pakken. Donnenfeld is er op uit om de beweeg lijkheid van onze keepers groter te ma ken. En zo zagen wij De Munck en Van der Land door de sneeuw kruipen en rollen om de onmogelijkste, hun door Donnenfeld toegespeelde ballen te be machtigen. De andere spelers hielden zich in die tijd bezig met diverse bal spelletjes. De animo om zich in te span nen was er wel, want het was drommels koud in de gure Oostenwind. Na sprintjes en vrije oefeningen volg de tot slot een partijtje voetbal. In de „kuil" van het stadion werd de vriendenclub, want daarvan mag men gezien de uitstekende stemming wel spreken, kort toegesproken door de heer li Hoolboom. Hij waarschuwde de spelers de komende strijd niet licht op te vatten. Over de tactiek voor Zondag werd niet gesproken. Dat komt Zaterdag avond en Zondagmorgen aan de beurt, want de spelers komen reeds Zaterdag in de hoofdstad bij elkaar. De Haarlem mer Kuys vertelde ons, dat hij bijna geen last van zijn blessure meer heeft er op rekent Zondag volkomen fit in het veld te verschijnen. De training werd bijgewoond door de heren G. Kruyver, V Pellikaan en de arts van de Ne derlandse elftalclub de heer W. H. E. Posthuma DE TRAINING VAN DE BELGISCHE PI.OEG de voetbal en het amateur-voetbal in secties te separeren, is de vraag gerezen, welke bepalingen zullen gelden ten aan zien van de samenstelling van het Neder lands elftal in de toekomst. Naar aan leiding hiervan vernemen wij, dat steeds de sterkste spelers zullen worden geko zen, ongeacht hun status. Een amateur zal dus in het Nederlands elftal kunnen meespelen met semi-beroepsvoetballers, hij zal daarvoor uiteraard geen vergoe ding ontvangen. Anderzijds zal, naar bekend, worden gestreefd naar het organiseren van lan- denwedstrijden voor amateur-elftallen. Hiertoe is reeds contact opgenomen met de Franse en de Engelse bond. LAATSTE CENTRALE TRAINING VOOR DE STRIJD TEGEN DENEMARKEN Trainer Donnenfeld heeft de leden van de Nederlandse Elftalclub op de laatste bijeenkomst voor de wedstrijd tegen Denemarken nog eens geducht onder han den genomen. Het geschiedde ditmaal niet op de met een laag sneeuw bedekte grasmat in de grote arena van het Olym pisch Stadion maar op een der bij terrei nen. Geen voetbalveld in Nederland wordt deze week zo vertroeteld en bewaakt als de grasmat, waarop Zondag de wedstrijd Nederland-Denemarken gespeeld zal worden. En dat is wel nodig ook, want het veld ziet er na de wedstrijd Amster damDOS niet zo best uit. Op vele plaatsen steken zwarte pollen boven de sneeuwlaag uit. De stadion directie hoopt nu maar, dat te Amsterdam wordt gehouden, nog twee maal in het Heysel stadion bijeenkomen. Men hoopt zich dan iets meer aan de practijk van het voetbalspel te kunnen wijden dan de laatste keer, toen het veld met een flinke laag sneeuw bedekt was en spiegelglad. Alle uitverkorenen, met uitzondering van Dodet, die geble^eerd is en Platteau, die griep heeft, waren niettemin aanwezig. Ook doelman Pol Gernaey, die na het stoppen van een kei hard schot in de competitie van Zondag, een gezwollen, blauwe hand kon laten „bewonderen", welke hem nog al veel pijn bezorgt. Er waren nog meer spelers, die duidelijke sporen van de duels van Zondag droegen. De laatste uitslagen en verschuivingen op de ranglijst vormden vooralsnog een belangrijker deel van het gesprek dan de komende „derby van de lage landen". Rik Coppens, Louis Carré, Jef Mermans, Henri Diricx en Jef Van derlinden om er maar enkelen te noe men namen bij de training kennelijk de nodige voorzichtigheid in acht. WIELRENNEN TROPHEE EDMOND GENTIL VOOR 1954 TOEGEKEND AAN LOUISON BOBET De trophee Edmond Gentil, bestemd voor de beste prestaties welke door één renner of door de gezamenlijke renners van een land zijn verricht, is voor 1954 toegekend aan Louison Bobet (Fr.). De jury, gevormd uit vertegenwoordigers van de nationale wielerbonden en wie- lerspecialisten uit de pers, heeft hiertoe Dinsdagmiddag te Parijs besloten. Twee renners waren individueel can- didaat gesteld door hun bond, de Frans man Louison Bobet en de Zwitser Ferdi Kubler. De Belgische bond had zich candidaat gesteld voor de gezamenlijke prestaties van zijn renners. DE RONDE VAN NEDERLAND Het is thans definitief, dat er niet 8 doch 9 ploegen zullen starten in de ko mende Ronde van Nederland (23 t.m. 30 April). Het rennersveld zal dus uit 63 deelnemers bestaan, verdeeld in vier Nederlandse ploegen en nationale ploe gen van België, Duitsland, Engeland, Frankrijk en Zwitserland. DE ZESDAAGSE TE PARIJS Gisteravond laat luidde de stand in de Parijse Zesdaagse als volgt: 1. Senfft- lebenForliniGodeau 258 punten; SchultePetersDerksen 191 punten. Op 1 ronde: 3. Kobletvon Büren— Plattner 256 punten; 4. PattersonAr noldMockridge 237 punten; 5. Nielsen -KlamerMüller 223 punten; 6. Schaer -RothBucher 144 punten; 7. Ockers Van SteenbergenGosselin 104 punten; SeverijnsDe PaepeVan Daele punten. Op 2 ronden: 9. CarraraHas- senf orderIacoponelli 203 punten. 1" Van EstWagtmansHaan 95 punten. De overige ploegen volgden op 4 of meer ronden. De Italiaan Rigoni, die gisteren geval len is, heeft opgegeven. Zijn ploeggeno ten Terruzzi en De Filippis zetten de strijd samen voort. Hedenmorgen vroeg was de stand: 1. DiotRobicCaput 297 punten. Op 1 ronde: 2. KobletVon BürenPlattner 288 punten; 3. SenfftlebenForlini Godeau 266 punten; 4. PobletBover Tominer 94 punten; 5. SchultePeters Derksen 197 punten. Van EstWagtmans Han bezetten met 97 punten en 3 ron den achterstand de 12e plaats. SCHAKEN OM HET RUSSISCH KAMPIOENSCHAP De uitslagen van de schaakwedstrijden uit de vijftiende ronde voor het kam pioenschap van Rusland luiden: KorchnoyGelier 01. KeresTsjer- bakov 1—0. 'yaimanovBotwinnik Yï J/£. Fuhrmann—Simagin 10. Ilivitsky Spassky Y->Y. MikenasAntochin Y H—U. Afgebro ken werden de partijen: SmyslovKahn, ONZE DAMRUBRIEK Deze week een tweetal vraagstukken van problemisten van goede naam. Eerst volgt een fraaie 46/5 bewerking van onze Zuidelijke sportbroeder Scheijen. Met weinig materiaal is hier een goed geheel verkregen. Yj. Lisitsin—Petrosyan YA- Afgeb: ken werden de partijen: SmyslovKal FlohrAverbach en BorisenkoKotov. Smyslov heeft nu de leiding met 9J/£ punt en een afgebroken partij, gevolgd door Geiler en Botwinnik, ieder met 9Yi punt. Ieder negen punten hebben Petro syan, Spassky en Taimanov. Schaakclub „Voorschoten" Het eer ste tiental speelde de afgebroken compe titiewedstrijd uit tegen Leiderdorp, die verloren is met 3Yf>Y- De tweede groep speelde verder" om de punten. Hierbij boekten Braggaar en M. Segaar succes door te winnen van resp. Rens- Vou en Maat. In groep III deelden Verstraten er Oudshoorn. Heijer won van Groenenberg terwijl Boxman van Grobben won. Uitslagen: Groep II Braggaar—Rens- 10. MaatM. Segaar 01. Groep Voor de competitie 3e klas LSB speelde De Alphense Schaakclub III in het IJsclubgebouw tegen Boskoop II. De bezoekers hebben hard voor hun kam pioenskans moeten vechten. Uiteindelijk kwamen zij met een kleine overwinning uit de bus Voor Alphen III een goede prestatie: 4Yr5Yi if f venwel Ihmbienen hmi/im- I vullen, mu r non tussen oe hooi-bnlen een mrni Je kent me ml 'Moor er n •n ttf roor uitlu'lk ff ei het serum'.Help me enV/tske'Ikionjvoorkty m m Cl J L öi ■,r *4 m M pi Zwart 9 schijven op: 11, 12, 21, 22, 25, 26, 28, 32 en 35. Wit 9 schijven op: 19, 29. 31, 33, 34, 37, en 39/41. Het volgende van de bekende proble mist Pranger is evenals no. 373 verdien stelijk; vooral de slotbewerking is leer zaam. Het eigenaardige van dit vraag stuk is ook nog, als men het zwarte stuk 10 op ruit 6 zou plaatsen, dat dan dit stukje op het bekende Alex-motief kwam te berusten. Zo dan weer een tweetal dat de volle aandacht verdient. Wedstrydprobleem no. 374 Auteur: B, J. Pranger, Den Haag le publicatie Zwart 12 schijven op: 1, 7, 9, 10, 13. 19, 23, 24, 28, 29, 33 en 45. Wit 12 schijven op: 12. 17, 22, 34/40, 42 en 44. Voor beide vraagstukken geldt: wit speelt en wint Oplossingen van alle ge plaatste vraagstukken over de maand Maart kunnen worden ingezonden tot 10 April a.s., aan bovenstaand adres. FANTASIE-PROBLEMEN Voor onze liefhebbers van zware pro blemen volgen er hieronder een viertal, waaraan onze „zoekers" hun hart kun nen ophalen. Men mag hiervoor ook wel tweetal stel damschijven hebben. De meeste vraagstukken demonstreren wel, hoe de meerslagregels in toepassing kun nen worden gebracht, een zelfs 9 maal. No. 1. Zwart 2 schijven op: 2 en 4 en 5 dammen op: 5, 6, 10, 36 en 49. Wit 16 schijven op: U/13, 17/19, 21, 23, 29/31, 33, 35, 38, 42 en 43 en 3 dammen op: 15, 34 en 47. No. 2. Zwart 8 schijven op: 4/6, 12, 15, 18, 20 en 23 en 5 dammen op: 7, 9, 22, 25 45. Wit: 18 schijven op: 16, 19. 21, 23, 27, 29. 30, 32, 34/37, 40/43, 49 en 50 en 2 dam men op 1 en 47. No. 3. Zwart 12 schijven op: 1, 3, 4, 6. 7, 9, 11, 17, 29, 30, 34 en 36 en 2 dammen op: 10 en 47. Wit: 20 schijven op: 13, 15, 16, 18, 19, 23j_25/28, 32, 37/39, 43, 44, 46 en 48/50. no. 4 waarvoor men een eerste klasse oplosser moet zijn, om het te kunnen ontsluieren. Niettemin zijn de nummers 1/3 ook vast niet voor de poes. Wij zijn wel benieuwd, wie van onze damspelende lezers alle vier zullen we ten op te lossen. No. 4. Zwart 12 schijven op: 2, 5, 8, 9, 15, 16, 18, 19, 23, 24, 35 en 36 en 4 dam men op: 7, 10, 13 en 21. Wit 20 schijven op: 11. 17, 25/28, 30/34, 37, 40, 42. 44/46, en 48/50. Voor alle 4 geldt: wit speelt en wint. Oplossingen zien wij gaarne tegemoet tot 5 April a.s. Onder de goede oplossers alle 4 problemen, zal een prijs wor den verloot. Tenslotte nog een tweetal niet moei lijke doch niet onaardige eindspelen, welke speciaal voor minder geoefende spelers bedoeld zijn. I. Zwart: 14. 19, 23, 24, 26 en dam: 46. Wit: 25, 30, 34. 38, 42, 45 en 47. Uit bovenstaand blijkt nog eens hoe gevaarlijk het achterlopen kan zijn. Zwart laatste zet 2024, terwijl 2329 snelle winst zou hebben gegeven, doch nu wint wit. Hoe? II. Zwart: 34 en dam op 35. Wit: 31, 36, 43, 44 en dam op 37. Wit begint en wint. Oplossingen zien wij tegemoet tot 5 April a.s CORRESPONDENTIE J. D. te L.: problemen in dank ontvan gen, zal ze nazien en U mededelen welke voor plaatsing in aanmerking komen. C. P. Z. tc V.: ik zal U schrijven. J. S. te N.: dit heb ik doorgegeven, dus dan komt het wel in orde. 16) Wickson zette zich aan een speel tafel. Toen hij zich voorover boog, om plaats te nemen, kon hij een lich te kreet van pijn niet onderdrukken. .Ongesteld, dokter? vroeg zijn me de speler, de ons bekende procureur des konings, baron de Ribeyrac, in hoogsteigen persoon. De Engelsman schudde het hoofd. „Pijn in de lenden", antwoordde hij. Wij, medici, genezen de anderen, maar op onszelve heeft de weten schap geen vat". Ik bemerkte een lichte beweging in de rhododendrons achter de dok ter. Maximilien was op zijn post. Ik ging de salon weer binnen. Een vriend van mij, Robert Cernay, was juist binnengekomen. Hij vormde 't middelpunt van een groep mama's die heel druk balbbelden. Enige jon ge meisjes hadden zich bij de groep aangesloten en men hoorde allerlei uitroepen: Een rovergeschiedenis! charmant! Vertel ons dat!" „Neen", zei Robert; „ik doe 't niet; anders zou u de eerste tien nachten geen oog kunnen sluiten". „Maar meneer", zei een mooi, blond meisje, „u zoudt er mama een groot plezier mee doen". „O zeker, mijnheer, vertel maar!" riep de gravin de Bréant, die kwam aanlopen. „De jongedames zijn wat moe en zo'n afwisseling is verrukke lijk!" „Uw minste wensen zijn bevelen voor mij, madame", zei Robert, „en ik maak dus gauw een begin met 't verhaal". „Bravo!" riep men in koor. Al die mooie ogen schitterden van plezier: rovergeschiedenissen hébben vooral bij dames veel succes. XVI. „Dames", zo begon Robert, „u moogt geen opéra-comique-rovers verwachten, kerels met puntige hoe den, waarop een haneveer prijkt, met wijde, zaöhtleren laarzen en op gestreken knevels. Mijn man. want de bende bestond uit één man had, dat verzeker ik u, geen zweem- poëzie over zich.. Hij was integen deel een zware, lompe kerel, met 'n grote pelsmantel aan, zo vulgair mo gelijk, zijn gezicht was half verbor gen onder een foulard en een lelijke pet stond hem diep over de ogen Verleden Vrijdag kwam ik door de rue de l'Université; het kon tien uur in de avond zijn. Ik had reeds enige tijd een zware onregelmatige gang achter mij gehoord, toen ik mij plot seling bij de arm voelde grijpen. „Maak geen beweging, roep niet!" blies mij de kerel in het oor, „het zou toch niet baten. Trouwens, ik wil je geen kwaad doen". Ik wilde mij losrukken, maar de sterke arm van de onbekende knelde mijn arm als in een schroef. „Ik moet je een kleine dienst vra gen", ging het zonderling personage voort. „Ik weet, wie je bent; en ik weet ook, dat je een kolossaal for tuin bezit. Je zult immers niet wei geren mij een bagatel, vijfhonderd franc te lenen?" Ik hield de kerel voor een ontsnap te krankzinnige. „Geen kleinigheid, wat je me daar vraagt!" luidde mijn antwoord. „Denk je waarlijk dat ik zo'n hoop geld bij me heb?" „En dat horloge van vijfhonderd franc, eergister in het Palais-Royal gekocht? En die mooie diamanten dasspeld, het nieuwjaarscadeau van je tante Ursula?" Ik stond niet weinig verbaasd. Een flauwe grappenmaker, die zich ten koste van mij wilde amuseren! dacht ik. „Geen minuut te verliezen!" her nam de onbekende driftig. „Ik wilde eerst maar vijfhonderd franc, maar nu je weigert, moet ik het horloge of de speld hebben". Ik hoorde een rijtuig aankomen. „Je krijgt geen cent", zei ik vast beraden. „Scheer je weg of ik roep de politie". „Och, de politie!" (een gemene lach). „Die ken ik al langer en beter dan jij en vóórdat je antwoord zou krijgen op je geroep, had ik je al op de grond liggen. Je ziet, dat het mij ernst is. Gehoorzaam!" Het rijtuig kwam snel dichterbij. De dief wierp snel een blik achter waarts. Hij liet mijn arm los; ik zag het lemmet van een dolk flikkeren. Maar vóór dat hij tijd had om het moordwapen tegen mij op te heffen, gaf ik met mijn schouder de reus 'n zo geweldige stoot tegen de borst, dat hij tegen de rand van het trot toir sloeg en over de keien rolde. Hij braakte een afschuwelijke vloek uit. Ik geloof., dat hij de lenden heeft gebroken. Op dat ogenblik kwam het rijtuig snel voorbij: een gelukkig voorval, dat mij toeliet, hard lopende het toneel van de strijd te verlaten". Een vrolijke lach volgde op het verhaal van mijn vriend. Men wenste hem geluk met zijn tegenwoordig heid van geest en de moed, waarvan hij in die moeilijke omstandigheid blijk had gegeven. Temidden van al die uitroepen van bewondering hoorde men plotseling de schrille onaangename stem van een met juwelen overdekte bejaarde dame, op wie het verhaal buitenge wone indruk scheen gemaakt te heb ben. Zij bracht haar flesje met vlug zout aan de neus en riep: „Ontzettend! Men vermoordt elkaar in de straten van Parijs.in de rue de l'Université en daar woon ik Lieve hemei, ik zal mij nooit meer buiten durven wagen!" Men slaagde erin, de oude dame, die veel lust scheen te hebben om een zenuwtoeval te krijgen tot beda ren te brengen. Het bal werd hervat en met nieuwe moed voortgezet. Ik ging de kant van de serre uit. Op de drempel van de laatste salon ontmoette ik Maximi lien. „Welnu?" vroeg ik hem. „Hij speek vals", antwoordde Ma ximilien fluisterend. Toen haastte hij zich madame de Bréant ten dans te gaan vragen, op dat ze niet zou merken, dat hij een uur afwezig was geweest. Ik trad de serre binnen en zag er drie of vier heren om een speeltafel staan, onbeweeglijk; de ogen strak en met passie op het groene kleed gericht. Ik sloot me bij hen aan. Na verloop van 10 minuten zag ik de Engelsman zijn brede hand naar het hoopje goud, dat links van hem was geplaatst, uitsteken, om het met be wonderenswaardige flegma in zijn zak te doen verdwijnen. Zijn medespeler stond op. Hij was bleek. Ik hoorde hem dr. Wickson. in het oor fluisteren: „Ik zal de eer hebben, u morgen vóór twaalf uur de rest te laten be zorgen". De toeschouwers keken elkaar ver wonderd aan. Een hunner zei: „Dat is nu al de vijfde partij, die hij verliest.Tegen die dokter is niemand opgewassen!" Wickson keek met zijn gryze oog jes, die schitterden als karbonkek, het gezelschap rond en vroeg daarop triomfantelijk: „Welnu, heren, wie neemt de-plaats in? Ik hoop, dat u mij niet de hele avond zult laten winnen en dat een uwer mij revanche zal vragen". Een korte aarzeling in de groep. „Wie neemt er plaats tegenover mij?" vroeg de dokter weer. „Ik", antwoordde een doffe stem.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7