Hoogtepunten uit het K.R.O. - programma De gezondheidswet werd door vier fracties bestreden Werk particuliere instellingen sterk onderschat Opgang naar 1t Paasfeest Ongelukkige P.v.d.A.-afgevaardigde verliet „gegriefd" de gemeenteraad Chefariae.4 De Limburgse burgervaders wensten niet naar de prpen van het comité te dansen WOENSDAG 9 MAART 1955. DE I.EIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 TWEEDE KAMER Amandement staat pariteit voor Gistermiddag heeft de Tweede Ka mer een aanvang gemaakt met de be handeling van het ontwerp-gezond- beidswet. Het ontwerp heeft ten doel een or gaan in het leven te roepen de centrale raad voor de volksgezond heid dat tot taak heeft de samen werking te bevorderen tussen de mi nister en de openbare lichamen en diensten en de particuliere rechts personen en instellingen, welke zelf of wier leden werkzaam zijn op het gebied van de volksgezondheid. Ter bevordering van de uitvoering, van de gezondheidszorg zullen pro vinciale raden voor de volksgezond heid worden geschapen. Ze worden ingesteld door de Provinciale Staten. De kamerleden (met uitzondering van de socialisten) hebben dit ont werp verre van enthousiast ontvan gen. Veel bezwaar maakte men vooral tegen de samenstelling van de cen trale raad en de provinciale raden voor de volksgezondheid. Van verschillende kanten kwam de wens om tenminste de helft van het aantal plaatsen in de raden te doen bezetten door vertegenwoordigers van de kruisverenigingen. Deze wens is neergelegd in een amendement dat werd gesteund door de fracties van de KVP, AR, VVD en CH. De afgevaardigden zijn van me ning, dat het omvangrijke werk door de particuliere verenigingen en in stellingen op het terrein van de ge zondheidszorg verricht erkenning verdient en niet bij de zorg van over heidswege op de tweede plaats wordt gesteld. Uit het ontwerp echter blijkt, dat de minister het particulier werk als minder belangrijk ziet. In de voorgstelde subsidie-regeling komt deze zelfde tegenstelling tot uiting. De raden namelijk zijn óók colleges van advies bij het verlenen van rijks- en provinciale subsidies. Een ambtelijke meerderheid in deze geldverstrekkende organen zou on gunstig kunnen zijn voor de belangen van de particuliere organisaties. Daarom wordt in het amendement ook over pariteit gesproken. Poging tot moord VIJF JAAR GEËIST Een 30-jarige loswerkman uit Rot terdam had op 30 December j.l. ru zie gekregen met een 40-jarige chauffeur en nadat de twee mannen uit elkaar gegaan waren, kwam de loswerkman later op de avond per taxi naar het huis van de chauffeur; toen deze op zijn bellen openmaakte, stak hij hem zonder commentaar met een zwaar slagersmes in zijn zijde. De wond was wonder boven won der niet levensgevaarlijk, maar eerst dezer dagen kon het slachtoffer uit het ziekenhuis ontslagen worden. „Poging tot moord met voorbe dachten rade", oordeelde de officier van de Rotterdamse rechtbank gis teren en omdat de loswerkman al 15 maal eerder wegens onbeheerste daden voor de rechtbank was ver schenen, vroeg hij 5 jaar gevangenis straf. De advocaat achtte opzet niet be wezen, omdat verdachte en slacht offer zulke goede vrienden waren Het psychatrisch rapport noemde verdachte verminderd toerekenings vatbaar en gevaarlijk; het advies luidde ter beschikkingstelling van de regering. De rechter zal over 14 dagen uit spraak doen. De heer MOL (KVP) ging na een historische beschouwing van de ge zondheidszorg in ons land, in op de verhouding overheidparticuliere organisaties. Hij betoogde, dat de or ganisaties de inzet vormen van de wettelijke regeling. De maatschappe lijke organen hebben hun eigen taak en verantwoordelijkheid ten aanzien van de volksgezondheid. Dat neemt niet weg, dat de overheid haar eigen verantwoordelijkheid heeft. De taak van de overheid is echter van ander karakter en ligt op ander terrein. De functies der maatschappelijke organen en der overheid kunnen niet straffeloos worden vermengd of ver wisseld. Een wettelijke regeling van het maatschappelijk gegroeide heeft al leen maar zin en is voor het parti culier initiatief alleen maar aanlok kelijk als het in gunstiger omstandig heden komt te verkeren. De raden, welke het ontwerp be oogt zullen alleen goed kunnen wer ken als ze de vertrouwensorganen van de particuliere instellingen zijn, betoogt spreker. Een blijvende soort concurrentie tussen overheid en par ticuliere 'instellingen kan geen basis zijn voor een goede regeling der ge zondheidszorg. De samenstelling der organen, lan delijk en provinciaal zal een belang rijke rol spelen. Het gaat daarbij om de vraag of de organen inderdaad de bundeling van de particuliere instel lingen en de overheid zijn. Na hem kwamen de afgevaardigden ZEGERING HADDERS (Lib.), FOK- KEMA (A.R.) en VAN WETERING (C.H.) aan het woord. Zij bestreden allen het wetsontwerp op ongeveer dezelfde gronden. Laatstgenoemd lid stelde bovendien, dat het niet aan Ge deputeerde Staten mag worden over gelaten te bepalen welke drie kruis verenigingen in de provinciale raad vertegenwoordigd mogen zijn. In het amendement is ook vastgelegd, dat alle drie een afgevaardigde kunnen zenden. De heer VAN LIENDEN (Arb.) be toogde, dat het wetsontwerp niet slechts het resultaat is van rapporten en schrifturen, maar vooral van in tensief en langdurig overleg van de centrale commissie voor de volksge zondheid, waarin het particulier ini tiatief ook zitting heeft. De volbloed voorstanders van het particulier ini tiatief moeten z.i. rekening ermede houden, dat ook door de overheid iets tot stand is gebracht op het terrein van de gezondheidszorg. Hij meent, dat met het particulier initiatief zeer I rekening kan worden gehouden en dat er van een goede samenwer king kan sprake zijn. De minister zal hedenmiddag ant woorden. (Advertentie) Donderdag na de 2e Zondag er nogal het een Strafbare operatie op voetbalterrein De rechtbank te Arnhem heeft gis teren een vertegenwoordiger uit Arn hem veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar en drie maanden met aftrek, omdat hij ervan werd be schuldigd uit de kleedkamers van de voetbalverenigingen „Quick" te Nijmegen en „Vitesse" te Arnhem portemonnaies en portefeuilles met geld te hebben weggenomen. Hij zou ook op andere sportterreien hebben geopereerd. De eis was anderhalf jaar met af trek. DE LITURGIE VAN DE DONDERDAGMORGEN in de vastentijd staat altijd in het teken van de boete. De lezingen zijn bijv. steeds ernstige boetepreken tot onze ziel. Op de eerste Donderdag zagen wij de boetelingen voorgesteld in de persoon van de hoofdman van Capharnaum met zijn „Heer ,ik ben niet waardig". Vorige week Donderdag zagen wij ze verpersoonlijkt in de kanaanitische vrouw en in deze week zijn zij gelijk aan Lazarus, die met de melaatsheid (der zonde) bedekt is. Ook de statiekerk speelt weer een belangrijke rol. Het is de kerk van Maria in Trastevere, d.w.z. dat het godshuis over de Tiber is gele gen, ongeveer in de buurt van de Sint Caecilia- kerk, waarover wij gisteren schreven. Toen deze Mariakerk in gebruik werd genomen, is ander te doen geweest. In de onmiddellijke nabij heid was er nl. een huis van publieke vrouwen, die protesteerden tegen de oprichting van de kerk. De strijd tussen de twee partijen heeft zijn naklank in de intredezang, die uit de strijdpsalm 69 is genomen: „O God, wees mij met Uw hulp indachtig, haast U mij te helpen. Mogen zij, die mijn onheil bewerken, terugdeinzen en in schande vallen!" Wanneer we bedenken dat men in de vastentijd op de door-de-weekse-dagen altijd in een nabijgelegen kerk bijeenkwam om dan onder het zingen van de litanie van alle heiligen, waarachter psalm 69 gebeden wordt, naar de statiekerk te trekken, dan is deze psalm, deze introitus niet slechts een goede afsluiting van de pro cessie, maar vooral een heerlijke overgang van de zondige wereld naar de kerk. Collecta en graduale bevatten een smeking om bijstand tegen de vijanden van ziel en lichaam. Maar vooral zijn het de lezin gen, waarin de tegenstelling tussen de zinnelijke en geestelijke mens op de voorgrond komt. Het epistel uit Jeremias spreekt een vloek uit over degene die op het vlees vertrouwt, terwijl het een zegen laat neerdalen over hem die de Heer volgt. Deze les wordt verder uitge werkt in het Evangelie, waarin de rijke vrek gelijk is aan de man, die onder de vloek van God neervalt, terwijl de arme Lazarus in Abra ham's schoot wordt opgenomen. En wanneer we de communio zingen dan komt tegenover de feesttafel van de rijke vrek de tafel des Heren te staan, want „wie Mijn Vlees eet en Mijn Bloed drinkt, blijft in Mij en Ik in Hem; zo spreekt de Heer". K. P. Wete heidenfang, u-on de antitettende telAewi nabij, de UfxteiJtt Uaeae Dinsdagmiddag 8 Maart, op de dag, dat het tien jaar geleden was, dat op de Woeste Hoeve halverwege ApeldoornArnhem 117 personen op bevel van de bezetter gefusilleerd werden ,als represaille-maatregel voor de overval op een Duitse legerauto, waarin de Duitse Politiechef Rauter een tocht door ons land maakte, is bij de Woeste Hoeve de tiende traditionele herdenkingsplechtigheid gehouden. Onze foto geeft een beeld van het leggen van bloemen bij het eenvoudige houten herdenkingskruis, dat ter herinnering aan deze massa terechtstelling werd opgericht. Feestdag van St. Jozef. Op de feestdag van St. Jozef, Za terdag 19 Maart, zal de K.R.O. een plechtige Hoogmis uitzenden, welke Perikelen in Eindhoven Stadhuis was niet mooi Eindhoven wil een stadhuis gaan bouwen en enkele maanden geleden kwam een architect, die de plannen nader toelichtte, kennelijk tot tevre denheid van de raad, want niemand maakte een opmerking. Op de laatste dag van het begro tingsdebat vertelde een vrouwelijke P. v. d. A.-af ge vaardigde echter, dat zij het stadhuis, dat in wording was, een pompeus geval vond, een monu ment van onmacht. De burgemeester antwoordde ver ontwaardigd, dat hij tijdens de uitleg van de architect gen enkele critiek op de plannen gehoord en noemde de critiek van de afgevaardigde des tructief. Illusies. De dame had tijd tot de volgende gemeenteraadsvergadering om over een antwoord na te denken en toen verklaarde ze, dat haar critiek inder daad afbrekend was geweest, maar dat zij de illusie had willen vernie tigen, dat „wij gelukkig zijn met het nieuwe stadhuis". De burgemeester antwoordde hier op, dat bij hem de illusie vernietigd dreigde te worden, dat het geachte raadslid in staat was de verantwoor ding te dragen om deel uit te ma ken van een vertegenwoordigend lichaam. Niet persoonlijk. Dit nam de fractie niet en toen de burgemeester uitgesproken was, ver- lieten-.alle P v. d. A.-afgevaardigden de raadszaal, behalve de ondervoor zitter, die in een verklaring vertelde, dat de aftocht van zijn fractie een protest was tegen de „persoonlijk grievende" woorden van de burge meester ten opzichte van het vrou welijke fractielid. Zo had de burgemeester het weer niet bedoeld en dat vertelde hij ook, waarna hij de begroting in stemming bracht, die ronder wijzigingen werd goedgekeurd. wordt opgedragen in de St. Jozef kerk te Smakt-Venray. De St. Jo zefkapel van Smakt geniet nationa le bekendheid als waarschijnlijk het oudste aan de H. Jozef gewijde de votie-oord. Onder dé titel „St. Jo zef van Smakt, patroon van een za lige levensstaat", zendt de K.R.O. la ter op die dag een klankbeeld uit over dit devotie-oord, dat in de volksmond wel eens het „Neder landse Nazareth" wordt genoemd. Stille Omgang. Bij gelegenheid van de Stille Om gang, welke zoals bekend is, telken- jare duizenden katholieke mannen uit alle delen van ons land naar de Mirakelstad Amsterdam voert, zendt de K.R.O. tot besluit van zijn pro gramma van Zaterdag 19 Maart a.s een Lof uit vanuit de Parochie-kerk van St. Willibrordus binnen de Ves te („De Duif") te Amsterdam. Pas toor J. Duyves zal tijdens dit Lof de toespraak houden. NederlandDenemarken. Leo Pagano zal de reportage geven va nde nlterland voetbalwedstrijd NederlandDenemarken, welke Zon dag 13 Maart a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt ge speeld. Zoals zo langzamerhand tra ditie is geworden zal ook deze re portage in het K.R.O.-programma worden omlijst door het K.R.O.- Amusementsorkest o.l.v. Klaas van Beeck met zang van Henk Dorel ,en zal Jan de Cler direct na de eerste en tweede halft van de wedstrijd een muzikale nabeschouwing geven. Laatste rit van Carrousel. In verband met de naderende Pas sietij d zal de Carrousel voor het laatst draaien in het K.R.O.-pro gramma van Zaterdag 19 Maart a.s De Carrousel keert terug in het K.R.O.-programma van Zaterdag 16 April, de eerste Zaterdag na Pasen. Tilla Briem, sopraan. De Duitse zangeres Tilla Briem, die reeds vaker in K.R.O. program ma's optrad, zal solistische mede werking verlenen aan het concert, dat het Radio Philharmonisch Orkest o.l.v. Paul van Kempen verzorgt in het K.R.O. programma van Dinsdag 15 Maart a.s. Het programma vermeldt de 5e Symphonie van Beethoven en de slotscène uit „Der Götterdamme- rung" van Richard Wagner. De Katholieke Duitse Jeugdbeweging. Tom Bouws heeft een bezoek ge bracht aan de Katholieke Duitse Jeugdbeweging in de omgeving van Minden in Hannover. De re,portages, welke hij daar gemaakt heeft, zullen worden uitgezonden in de rubriek „Kompas", wekle de K.R.O, Dinsdag 15 Maart a.s. uitzendt. Internationaal Congres. Van 18 t/m 21 Maart a.s. wordt in het Kurhaus te Scheveningen een internationaal Congres gehouden van katholieke organisaties, in tegen woordigheid van Z. Hoogw. Exc. Mgr. Dr. J. B. Alferink, aartsbis schop-coadjutor van Utrecht. De K. R.O. zal indrukken van dit Congres uitzenden op Zaterdag 19 Maart a.s. i 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chelarine„4"-elkalzonderlijk al beroemd- werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I f/ TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 c (Advertentie). Nederland helpt Australië De Nederlandse regering heeft be sloten een bedrag van 10.000 Austra lische ponden 100.000.--.) ter be schikking te stellen van het in Au stralië opgerichte hulpcomité voor de watersnoodslachtoffers, die de vorige week tijdens de grote over stroming aldaar haven en goed ver loren. jTekcrt aan stucadoors veilraagt woningbouw Op de jaarvergadering van de Ne derlandse Katholieke Bond van Stu- cadoorspatroons heeft de bondsvoor zitter, de heer F. P. Janssen, uit Ven ray, de aandacht gevestigd op het grote tekort aan vakbekwame stuca doors. Dit euvel stagneert het ople veren van woningen. Vooral na deze langdurige vortsperiode zal er een grote vraag naar stucadoors zijn. Deze moeilijkheid zal enigszins kun nen worden verlicht wanneer de pa troons collegiaal willen zijn en slechts personeel in dienst nemen, dat een ontslag-bewijs van de vo rige patroon kan tonen. Het afgelopen jaar is moeilijk ge weest voor de stucadoors, aldus voor zitter Janssen, o.m. door het instel len van twee loonronden, die niet tij dig waren aangekondigd en zodoende een inbreuk hebben gemaakt op het bedrijfsbeleid. Hij wijdde voorts waarderende woorden aan de be stuurders van de geliquideerde vak groep en vroeg de steun der leden voor het onlangs opgerichte bedrijf schap voor stucadoors, terrazzower- kers en steenhouwers. AFGESTEMD Zoals vele andere gelukkigen, heeft ook de burgemeester van Maastricht kennelijk vele kostbare uurtjes be leefd met de avonturen van de „Drie Musketiers", de wereldberoemde ro man van Alexander Dumas, waarin drie ridders zonder vrees of blaam een leven van strijd en avontuur lei den. Toen de burgemeester tevens ont dekte, dat graaf d'Artagnan, die wel niet tot de „eigenlijke" Drie behoort, maar later een grote rol in hun le ven gespeeld heeft, bij de belegering van Maastricht in de 17e eeuw ge sneuveld is, achtte hij voldoende termen aanwezig om vier straatna men te Maastricht aan deze onster felijke figuren te wijden. Daarom stelde hij de raad voor d'Artagnan, Aramis, Athos en Porthos een straat te wijden. De raad bleek minder romantisch, had kennelijk niet genoten van de fantasie van Alexander Dumas, en vond, dat er maar helden uit een meer nabijer verleden gekozen moe ten worden om de eer van een straat naam te beurt te vallen. Met een bloedend hart heeft de burgemeester zijn voorstel terugge nomen; zelfs in Maastricht bloeit de romantiek nog maar moeizaam. De Tweede Kamer heeft gister middag zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wetsontwerp, hou dende bepalingen in het belang van de bestrijding van ongewenste prak tijken bij zogenaamde tandheelkun dige inrichtingen. Het ontwerp beoogt het gestelde doel der bestrijding te bereiken door het achterhalen en het bewij zen van ongewenste praktijken in deze instituten te vergemakkelijken. Aan artsen en tandartsen wordt ver boden werkzaam te zijn in tandheel kundige inrichtingen, waarvoor re clame wordt gemaakt of acquisitie methoden worden toegepast. WERKLOOSHEID DAALDE. In Februari daalde het aantal werkloze mannen van 76.932 tot 65.462. De bezetting van de aanvul lende werken nam toe van 15.461 tot 18.383, zodat het aanbod van ar beidskrachten in totaal met 6548 verminderde. Het aanbod van bouwarbeiders daalde van 18.594 tot 15.599, metaal arbeiders van 3428 tot 2983, land arbeiders van 23.807 tot 22.299, trans- portpersoneel van 4685 tot 4183 en losse arbeiders van 18.255 tot 17.141. De vraag naar mannelijk personeel steeg van 39.579 tot 41.609, Het aantal als werkloos geregis treerde vrouwen daalde van 5659 tot 4907. De geregistreerde vraag naar vrouwelijk personeel bleef gelijk met 27883. Wél kinderstoelen, geen volksdansers Strop voor bevolking Het nationale comité „Viering Be vrijdingsdag 1955" heeft Dinsdag voor een gehoor van rond honderd be stuurlijke vertegenwoordigers van Limburgse gemeenten in de Redoute zaal te Maastricht een instructie- en oriënteringsvergadering gehouden, met het oog op de aanstaande viering van de bevrijdingsdag. De bijeenkomst beoogde de aanwe zigen nieuwe mogelijkheden voor na tionaal gerichte feestviering in over weging te geven De heer F. L. V/ Fopen, directeur van het bureau van het nationale co mité gaf een overzicht van de alge mene voor heel Nederland geldende punten van feestviering: vlaggen, luiden van kerkklokken, plechtige, zittingen van de gemeenteraden, af steken van vuurwerk, stertoc'.ten, opvoering van wagenspelen en sym bolische stukken e.d. Weinig animo. Hij noemde de radiorede van II,M. de Koningin op die dag en de ner- denkingsdiensi, in de Nieuwe Kerk te Amsterdam in de namiddag. De heer N. Vlet maakte de aanwe zige burgemeesters en wethouders op gezellige wijze vertrouwd met kinderspelen in r.ieuwe vormen, waaraan iedereen meedeed. Des middag bleek de animo voor het instuderen van volkszangliedjes en volksdansen heel wat minder te zijn. Een der burgemeesters gaf er de voorkeur aan dit deel van het programma liever te laten vervallen, hetgeen geschiedde.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5