R IJ NS TREEK DUINSTREEK Stap dichter naar de tunnel Van Armenzorg tot Sociale zorg „Johannes Passion" door het Ned* Madrigaalkoor WOENSDAG 9 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 ALPHEH AAN DEN RIJN Onder bovenstaande leuze van de K.A.B. is Dinsdagavond ook de pl. afd. te Alphen aan den Rijn de le denwerfactie gestart. In de Sint-Josephzaal werd de ac tie ingeleid door de heer A. W. G. van Leeuwen, voorz. van de „Cre do Pugno-club". Ook Alphen aan den Rijn wil zijn •teentje tot het welslagen van de grote landelijke actie bijdragen. De heer Van Leeuwen benadrukte, dat kwaliteit ook ten aanzien van de le den van de K.A.B. belangrijk is, maar dat daarom kwantiteit zeker niet mag worden verwaarloosd. De propagandisten werden geïn- struëerd. Zij zullen bij niet georga- niseerden de komende dagen bro chures thuisbezorgen en ze desge wenst ook met 'n persoonlijk woordje proberen te overtuigen. Maar een beroep werd gedaan op elk lid om het lid maken van niet georganiseer- den niet alleen óver te laten aan de propagandisten. Ieder op zijn plaats moet een handje helpen. Ieder kent zijn eigen omgeving het beste en kan vaak meer berei ken dan een onbekende. En tot slot, laten de niet-leden het niet zover komen, dat men eerst een serie bro chures in de bus krijgt gestopt. maar laten zij zichzelf melden. Het gaat hier om alle werknemers, on verschillig in welke branche. Het adres van de propagandaleider is: A. W. G. van Leeuwen, Oranjestraat 45, Alphen aan den Rijn. Weer 37 bonnetjes. De laatste politionele controle op de naleving van de voorschriften, welke aan voertuigen zijn gesteld, heeft Dins dagavond te Alphen aan den Rijn 37 tekortkomingen aan het licht ge bracht. Het totaal van de vier we ken bedraagt een kleine 250. Bij de laatste controle betrof het overwe gend gebrek aan achterlichten. „De Natuur in Huis". De Aqua rium en Terrariumvereniging „De Natuur in Huis" heeft tijdens haar bijzondere vergadering Dinsdag avond in Hotel „Centraal" enkele belangrijke besluiten genomen. Men heeft besloten tot het vor men van een district met Leiden, Katwijk, Oegstgeest, Noordwijk en Alphen aan den Rijn met het doel om gezamenlijk te geraken tot een financiële samenwerking. Die sa menwerking zal zich uitstrekken tot gezamenlijk bezoeken van tentoon stellingen in het binnen- en buiten land, het gezamenlijk bekostigen van belangrijke sprekers, die dan op een centraal gelegen plaats voor de aangesloten leden zullen kunnen spreken, het gezamenlijk inkopen van materialen enz. Voorts heeft men besloten tot het uitgeven van een eigen maandblad. Verder werden plannen beraamd voor de herdenking van het twintig jarig bestaan, dat volgend jaar zal plaats vinden. Het feest ter gelegen heid van dit vierde lustrum zal iets groots worden en men rekent al bij voorbaat op een flinke begroting. Tijdens deze bijeenkomst werd de film vertoond van een door de bond georganiseerde natuur-studieweek. AARLANDERVEEN L. T. J. Op de jaarlijkse con tactavond van de L.T.J. met de L.T.J. afd. Bodegraven, gehouden in de zaal van de heer W. v. d. Berg, werden verschillenae wedstrijden ge houden. De uitslagen hiervan waren als volgt. Bij de hersengymnastiek, onder leiding van de heer v. Schaik, behaalde de afd. Bodegraven 22 tegen Aarl'veen 19 punten. Met stokrekken Bodegr. 11 p. en Aarl'veen 14 p. Schieten: Bodegr. 44 p. Aarl'veen 82 p. Dammen: Bodegr. 25 p., Aarl'veen 15 p. Met het kruisjassen behaalde beide afd. elk 20 punten. Na diverse omrekeningen werd de afd. Aarlan- derveen, in tegenstelling tot vorig jaar, als overwinnaar uitgeroepen met 94>3 punt, Bodegraven 91H punt. De opkomst van de leden en de be langstelling voor de wedstrijden wa ren zeer groot, zodat beide verenigin gen op een goed geslaagde avond kunnen terugzien. BOSKOOP SrïëPer^l (Advertentie) ALKEMADE Verkeersexamen. Heden werd op de acht lagere scholen in deze gemeente van een 300 tal kinderen het schriftelijk verkeersexamen af genomen. De commissie bestond uit Rijks politie. In Juli a.s. zal van de ge slaagden het practisch examen wor den afgenomen. BODEGRAVEN HERDENKING BEVRIJDING. In hotel Van Haaften vergaderden de commissie /oor de feestelijkheden op 5 Mei a.s. met deputaties van ver schillende scholen en enkele geno digden, o.a. de heer Roovers uit Nieuwveen, die de leiding heeft, al thans een programma in elkaar heeft gezet voor 's morgens en 's middags. De bijeenkomst stond o.l.v, de heer T. Hensen, die direct in discussie gaf ihet plan om met de jeugd van de verschillende scholen een toneelwed strijd te organiseren, waarbij de stof ontleend zou worden aan oorlog of bevrijding. Dit stuitte echter op te veel bezwaren. Vandaar dat besloten werd de scholen in hun stofkeuze vrij te laten. In grote lijnen is het jeugd- program als volgt: Om half negen komt de jeugd naar school; om 10 min. voor 9 is ieder op de Nieuwe Markt, waar een vlaggemast en een podium staan opgesteld. De burge meester houdt een toespraak, waar na de driekleur aan de rnast wordt gehesen. Allen zingen het Wilhel mus. Hierna zullen dan de toneel schetsen aanvangen voor de school jeugd. Dit wat de morgen betreft. De traditionele sportwedstrijden tussen de scholen zullen weer plaats hebben op Zaterdag 30 April en be staan uit voetballen, hardlopen en touwtrekken voor jongens en hardlo pen, eierlopen en stoelendans voor meisjes. Verkeersexamen. Dinsdagmid dag om 3 uur begon in de scholen het schriftelijk gedeelte van het ver keersexamen. Circa 290 candidaatjes namen er aan deel. Reeds op 5 April volgt het practisch examen. Nieuwe concierge. In de plaats van de heer A. Balvert, die zelf een zaak gaat beginnen, is tot concierge voor Parochiehuis en school aange steld de heer A. J. Hillebrand uit Roelofarendsveen. Deze zal Maandag 1'4 Maart a.s. in dienst treden. Uit deze streek Indeling gemeenten voor huurverhoging Bij de voorgenomen huurverhoging zijn de gemeenten ingedeeld volgens de klassen, die voor de noodwet ouderdomsvoorziening gelden. Hier onder volgt de klassificatie van de gemeenten uit deze omgeving. Alphen a. d. Rijn 3 (gedeeltelijk 4), Bodegraven 4, Boskoop 4, Gouda 3, Hillegom 3, Katwijk aan Zee 3, Leiden 2, Leiderdorp 3, Lisse 3, Noordwijk aan Zee 3, Noordwijk Binnen 3, Nootdorp 4, Oegstgeest 2, Rijnsburg 3, Sassenheim 3, Valken burg (Z.H.) 3, Voorhout 3, Voorsoho- ten 3, Warmond 3, Woerden 4, Zoe- termeer 4, Zwammerdam 4. Alle andere gemeenten vallen on der klasse 5. Op Woensdag 23 Maart a.s. zal een commissie uit Gedeputeerde Staten van Zuid Holland, bijgestaan door de daartoe door het algemeen be stuur aangewezen deskundige en het hoofd van het bestuur der gemeen te, in het gemeentehuis zitting hou den, teneinde te lusteren naar de be zwaren van belanghebbenden tegen het plan van onteigening ten name van de provincie Zuid-Holland voor het maken van een tunnel c.a. on der een deel van de oostelijke oprit naar de brug over de Gouwe in de gemeente Boskoop, ten behoeve van de aanleg en de verbetering van weg No. 25 van het provinciaal wegenplan GoudaBoskoopGouwsluisOost zijde Aarkanaal. Uit de ter inzage gelegde stukken blijkt, dat het weg vak begint onge veer 150 meter ten zuiden van de oostelijke oprit dan in Noordoostelij ke richting afbuigt van de bestaan de weg GoudaBoskoop, om dan met een dubbele tunnel deze oprit te kruisen om vervolgens in Noordelij ke en Oostelijke richting aan het einde van de tunnel af te buigen naar de in aanbouw zijnde weg Bos koopGouwsluis en te eindigen aan; de Noordzijde ongeveer 185 meter I ten Noorden van de oprit. Naast de hoofdtunnel voor het' autoverkeer komt een rijwieltunnel' welke via de Nieuwstraat dit ver-I keer naar de oostelijke oprit leidt. De trap welke de voetgangersver binding mogelijk maakt van Den1 Ham naar de Dorpsstraat zal zover als nodig is in oostelijke richting worden verplaatst, zodat deze ver-1 binding blijft. De totale lengte van de aan te leggen weg bedraagt 3351 meter. Het te onteigene terrein zal zodanig moeten zijn dat een timnel kan worden gemaakt van 7 meter rij-1 breedte, een rijwieltunnel van 3 me-1 ter terwijl het voetgangerspad van uit Den Ham naar de Dorpsstraat een breedte krijgt van 4,25 meter. Voor de nodige afwateringen zullen nieuwe rioleringen worden gelegd. De onteigening zal aan de Noor-1 delijke zijde het meest ingrijpend; zijn, want daar zullen een 9-tal wo-i ningen moeten verdwijnen. Te be-1 ginnen met een links in de Nieuw-j straat staande woning met garage en1 de daartegenover staande woningen: tot aan de reeds eerder afgebroken I woningen. Met dit gebeuren zal dus! de gehele „kop" van de Nieuwstraat verdwijnen. De afrit van de Galerij I naar de Nieuwstraat zal geen afrit meer mogen zijn maar uitsluitend een oprit vanaf de nieuw aan te leg gen weg. Wil men van deze zijde naar de Nieuwstraat dan zal men de nieuw te maken omlegging moeten volgen. HAZERSW0UDE Mico-resultaten. Dinsdagavond werd de slotvergadering gehouden van de georganiseerde Mico-Winkel- week 1954 in de zaal Timmermans. De vergadering die goed werd be zocht, werd geopend door de voor zitter G. J. Spijker, die zeide, dat ook deze winkelweek is geslaagd. De secretaris, de heer G. Sepers, gaf vervolgens in vogelvlucht het werk weer, dat de commissie had verricht om deze winkelweek te organiseren. Wat de financiële zijde betreft, kun nen de deelnemers zeer tevreden zijn; er is meer verkocht dan het jaar daarvoor en dit stemt tot grote vreugde. Er werd enkele suggesties gedaan, om ook meer naar voren te komen. De commissie kreeg van de vergadering mandaat, om stappen te ondernemen. De voorzitter van de Hanze, de heer F. J. Kouwenho- ven, bracht de dank over namens de Chr. en ook namens de R.K. Midden standsvereniging. HAZERSW0UDE [H.R.] Schapenvierling Het voorjaar bracht bij de landbouwer A. Koot in het Zwaantje 'n mooi geschenk. Er werd op z'n boerderij namelijk 'n schapen vier ling geboren. Zo'n vierling is erg zeldzaam. LEIMUIDEN KATH. VOLKSPARTIJ. In het café Sneeboer had het be stuur van de afd. Leimuiden en Rijn- zaterwoude een ledenvergadering be legd. Ook kapelaan Kuttschrutter gaf van zijn belangstelling blijk. De voor zitter, de heer H. W. v. d. Hoorn sprak zijn inleidingswoord en her dacht hierna met een kort gebed de heren H. V. de Rijk en G. A. Beuk, beiden bestuursleden, die vorig jaar de afdeling door de dood ontvallen zijn. De heer De Rijk had bijna 20 jaar de afdeling voortreffelijk ge diend, en de heer Beuk was sinds 1950 een actief bestuurslid. Het le dental werd 296 gebleven. Het finan- tieël verslag van de penningmeester, de heer W. P. Straathof, was als volgt: Inkomsten ƒ592,53; Uitgaven ƒ583,95; Batig saldo ƒ8,58. Het gel delijk bezit op 1 Jan. '55 bedroeg 102.73. De voorz. bracht hierna ver slag uit van de vergaderingen die hij had bijgewoond. Hij wees op de rede van mr. Van Doorn, die de nadruk had gelegd op het doel van de KVP, een christelijk beleid te voeren. Ook werd de propaganda-actie behandeld, waarmee verschillende afdelingen reeds een goed succes hebben ge boekt. Vooral de jongeren moeten be werkt worden. Men kan reeds vanaf 18 jaar lid der KVP zijn en deelne men aan de groslijststemmingen. Hierna kwam aan de orde bestuurs verkiezing van 2 leden voor de ge meente Leimuiden. Het bestuur stel de twee candidaten voor, door de le den waren geen candidaten naar vo ren gebracht. Met royale meerderheid van stemmen werd en de heren Th. Obdeijn Jr en C. A. W. Buykx geko zen. Tenslotte werd een uiteenzetting gevraagd over het verkiezingsfonds voor 1956. De voorzitter deelde hier op mede, dat het hoofdbestuur aan de katholieke kiezers een folder heeft gezonden met het verzoek om een bij drage van 50 eten, voor het z.g. Ver kiezingsfonds. De KVP is nl. voorne mens dit jaar een grote propaganda- actie te organiseren. Hiervoor wordt aan allen een bijdrage a 50 cent ge vraagd, aangezien dit veel geld kost. De opbrengst is voor het hoofdbe stuur, maar later ontvangt de afde ling er 25% van terug. Besloten werd dat ook aan niet-leden een oproep tot deze actie zal worden gezonden. Het bestuur zal zich met de inz-meling belasten. TER AAR JEEP TE WATER. Gisteren reed een jeep van de heer B. uit Nieqwveen, op de Geerweg, toen deze moest uitwijken voor' een bakkersbakfiets. Waarschijnlijk door de gladheid van de weg raakte de jeep in de langs de weg lopende sloot. In de jeep waren acht mensen gezeten. Gelukkig waren de gevol gen niet zo ernstig. Een nat pak, de schrik en enkele lichte verwondin gen, maar daar bleef het bij. Ten huize van de heer J. v. d. Vlugt wer den de gewonden verbonden en be kwam men wat van de schrik. Toen kon men zich weer huiswaarts bege ven. KATWIJK AAN DEN RIJN |remmen> maar dat gelukte op het mwn gladde wegdek niet. Een botsing was rp onvermijdelijk. Beide wagens werden .r-hnnl deerlÜk gehavend en grote hoeveel- school Noordwij kerweg is benoemd D„ KOUDEKERK Schaaknieuws. De uitslagen van de onderling gespeelde competitie wedstrijden luiden als volgt: G. Sna- terseE. Dorrepaal 01; N. Cok- Geerlof 10; J. C. v. EgmondG. de Wit MH. v. VlietA. v.d. Meij- den 1—0. 0UDE-WETERING NADERENDE LENTE Bij de landbouwer A. v.d. Salm schonk een schaap het leven aan een vierling. Drie ooien en slechts één ram! Moeder en kinderen verkeren in uitstekende gezondheid. LEIMUIDEN Tafeltenniswedstrijd. Gister avond had in het parochiehuis een ontmoeting plaats tussen een team van de RKSV Odi en van de TV van de Baronie te Alphen a.d. Rijn. De Baronie kon niet met haar sterkste spelers uitkomen en kwam met haar 2e team, zodat de wedstrijd wat een zij dig werd in het voordeel van Odi. De uitslagen waren: J. Wolhen G. v. Leeuwen 10; M. de RijkJ. Jaspers 10; C. BeukS. Brugge ling 50; M. de RijkG. v. Leeuwen 1—0; C. BeukJ. Jaspers 10; J. WolhenS. Bruggeling 10; C. Beuk G. v. Leeuwen 10; J. WolhenrJ. Jaspers 10; M. de RijkS. Brugge ling 10. Dubbelspel: P. Broekhuizen, Beuk Gzn. tegen Jaspers, Bruggeling 10. De totale uitslag was 10—0. de heer J. Dijkstra te Meeuwen, (N. Br.) Dammen. De damclub K.D.G. speelde 9 onderlinge wedstrijden om de bordenbezetting, die als volgt ein digde: Fr. SpierenburgJ. Heems kerk 20; Am. van BeelenJ. Freke 02; C. PoolD. Visser shrdul etao 02; J. HouwerA. A. Vooys 012; C. de MooyH. Klinkenberg 20; C. de WinterAb. van Beelen 02; C. PoolD. Visser 20; H. Duri-1 euxAnt. Verhoog 02. De beslissingswedstrijd tussen H. Klinkenberg en B. Bijsterbosch is geëindigd in een overwinning voor H. Klinkenberg, waardoor Klinken berg tweede prijswinnaar is gewor den in de tweede klas. LEIDSCHENDAM Geb.: Arie A. z. v. T. van Wijngaar den en E. van der Vliet; Johannes P. C., z. v. W. J. Olsthoorn en E. J. M. Rijneveen; Hendrik z. v. H. Batelaan en T. Jongejan. Ondertr.: Johannes Rijling en Maria Kronshorst. Getr.: Roelof Kruit te Boskoop en Het R.K. Charitatief Centrum had gisterenavond een aantal dames en heren naar hotel v. d. Geest geno digd om te luisteren naar een cause rie van drs. van Nooy, secretaris van de Ned. Vereniging voor Maatschap pelijk Werk, over het onderwerp: „Sociale zorg in een kleine gemeente". De genodigde waren het college van B. en W., de geestelijkheid, leden van de armbesturen en de diaconie, de eerw. zrtsters van de Landbouw- huishoudschool, dames van de Elisa- beth-vereniging en de K.A.V., be stuursleden van het Wit-Gele Kruis, bestuursleden van de standsorgani saties en vanzelfsprekend de maat schappelijk werkster, mej. Snelder- Trijntje van den Bos; Nicolaas W. A. i waard. Schaaps te Rijswijk ZH. en Martina Na een inleidend woord van de H. Paardekoper; Johannes C. A. de presidente van het Charitatief Cen- Groot te Voorburg en Margaretha A. mevr. v. d. Weyden, waarin Overgaauw; Leonardus J. C. Goeman ZÖ de aanwezigen welkom heette en en Petronella G. M. Boers; Martinus vertelde, dat het centrum thans 1 jaar C. J. van der Zyden te Gilze Bijen de.h(eer van Nooy zijn werken kan, te zorgen. Hierbij merk te de inleider op, dat de werkgevers bijdrage ingevolge de verschillende sociale wetten eigenlijk een fictie is en dat het reëel zou zijn als de arbei der een zodanig loon genoot, dat hij de premiën geheel zelf kon betalen. De Armenwet bracht in 1880 een ommekeer in de opvatting van ar menzorg. De ontwikkeling ging steeds verder en zo is bijv. ook de tijd voor bij, dat men een drankzuchtige lou ter als een slecht mens 'beschouwde men volstond met de arme echt genote en de bloedjes van kinderen te helpen. We kennen zelfs al een uiterste nl., dat men de drankzuchtige louter als patiënt beschouwt, die aan zijn zieke zelfs geen schuld heeft. De conclusie uit de geschetste ont wikkeling meet volgens de heer van Nooy zijn, dat de mensen elkander heden melk gingen verloren. Per-thans geheel anders benaderen dan soonlijke ongelukken kwamen echter j vroeger. Degenen, die thans de sociale niet voor. De rijkspolitie stelt een zorg bedrijven, moeten niet bang zijn onderzoek in. van de nieuwe wetenschappen en de moderne methoden. Ook nu is er een volledige taak voor de confessionele groeperingen. Want juist in de sociale zorg is het confessionele element van het allergrootste belang. Particulier initiatief en overheid hebben hier beide verantwoordelijkheid en die nen in samenwerking hun taak te volbrengen. Tenslotte wees de heer Nooy nog Op de bijzondere positie van de maat schappelijk werkster en werker en hij vergeleek die positie met die van de arts. Het is een vertrouwensfunc tie en 't vertrouwen dat men in hem of haar stelt, mag niet worden be schaamd. Na een korte pauze beantwoordde de heer de Nooy nog enkele vragen en tenslotte bedankte mevr. v. d. Weijden hem zeer hartelijk voor de buitengewoon leerzame causerie. en Maria W. Janson. Overi.: Hendrixus Spoór oud 77 j. ongehuwd (Rotterdam); Johanna Hellings oud 96 j. weduwe van H. van Rijn; Dirk Hofland oud 75 j. echtgenoot van D. M. Keus (Dord recht); Hendrika de Konink oud 20 weken. NOORDWIJK NAAR DE SPEELTUIN. Nog binnen het jaar na de oprich ting (7 April 1954) komt het be stuur van de Speeltuinvereniging reeds met een tweetal plannen voor een speelauin te Noordwijk-Binnen aan de Offemweg en te Noordwij k- aan-Zee op het Golfterrein. Voor de bouw van de speeltuin te Noordwijk- Binnen is inmiddels een werkcomité van pl.m. 20 personen gevormd. De arbeid, die nodig is om het terrein in de gewenste toestand te brengen, gebeurt gratis, terwijl meerdere vak mensen hebben toegezegd om in de avonduren gratis te helpen. Ook1 in dit opzicht niet onbetuigd gela ten. Zodoende zal het plan spoedig werkelijkheid worden. Het terrein aan de Offemweg is groot 2000 m2, zodat hierop een behoorlijke inrich ting kan komen. Te Noordwijk-aan-Zee zal de speeltuin in een dal komen. De ge legenheid om lid te worden van de speeltuinvereniging is thans voor korte tijd weer opengesteld. De mi nimum-contributie is vastgesteld op 15 cent per week en per gezin. N00RDWIJKERH0UT BUS RAMDE MELKWAGEN. Gistermorgen te ca. 8 uur kwamen op de Zilkerduinweg uit de richting De Zilk naar Noordwijkerhout een melkwagen en een bus van de N.Z. H.V.M. Dicht bij de Ruigenhoek wilde de melkwagen linksaf een erf op rijden en stak daarom de richting aanwijzer uit. causerie aan met te constateren, dat het begrip „Sociale Zorg" van vrij re cente datum is. Vroeger had de be moeienis van burgerlijke overheid zowel als van kerkelijke en particu liere zijde, altijd de kleur van armen zorg Op boeiende wijze schetste de inleider de historische ontwikkeling van de armenzorg naar de sociale zorg. De tijd, dat „arbeider" en „ar me" hetzelfde was is voorbij. Dank zij de sociale wetten en een beter loon is hij in staat voor de toekomst, d.w.z. voor de tijd, dat hij door ziekte of ongeval of door ouderdom niet Iets zeldzaams. Bij de familie P. leggen de kippen meestal grote eieren. Een kip presteerde het dezer da gen echter, een op het oog normaal eitje te leggen van zeven gram. Geb,: Jozef Wilhelmus Maria, z. van J. C. Geerlings en A. M. van Eeden; Laurentius Theodorus Adrianus, z. v. L. H. v. d. Aardweg en A. M. C. v. d. Berg; Geertruida Clasina, d. van C. W. Weijers en G. C. Tervoort; Nico laas Johannes Theodorus, z. van Th. P. C. Duivenvoorde en B. Th. Trom- peet. Getr,: H. J. Mense, 27 jaar en W. Dui venvoorden, 26 jaar; M. W. Th. Vink 23 jaar en M. A. C. Corel, 30 jaar; J. v. d. Starren, 23 jaar en M. P. Kroon, 23 jaar. Overl.: Anna A. J. v. d. Berg, echt genoot van M. Piek, 45 jaar; Fran- ciscus v. d. Ploeg, 51 jaar; Maria J. v. Leeuwen, echtgenoot v. A. Meijer, 68 jaar; Nicolaas G. v. d. Spek, echt genoot van M. J. Guit, 72 jaar. UEDENAVOND zal het Neder- lands Madrigaalkoor onder lei- flyUllUUICU IC ÜC1UC11. WUN Noordwykse aannemers hebben zich d»*.™ W'llem Mizee, weer z'n jaarlijkse uitvoering van Bach's meesterwerk geven, en wij schromen niet een laatste aanbeveling tot mu- ziekminnend Leiden te richten. Eer stens om de dirigent, de hoogst be gaafde Willem Mizée en zijn voor treffelijke Madrigaalkoor; dan om het Toonkunstorkest, nu onder Mi- zeé spelend, maar tto in prefectie voorbereid door Henk Geirnaert; ook om de solisten vocaal en instrumen taal, allen kunstenaars van reputatie en last not least om het werk zelf. In het cantorloze tijdperk rond 1722'23, heeft het Stadsbestuur van kerkmuziek door enkele componisten uit te nodigen een werk te schrijven en kreeg Bach de opdracht voor pas siemuziek op Goede Vrijdag. Het lij densverhaal volgens Johannes werd gekozen, met enkele inlassingen. Bach koos de choralen en bewerkte deze evenals de teksten voor de aria's religieuse beschouwingen naar het passiegedicht van Broekes. De bus, die de melkwagen reeds Koren, choralen, aria's arioso's en bestanddelen. De recitatief-vorm wordt uitsluitend gereserveerd voor het lijdensverhaal en wordt waar no dig, gedramatiseerd. Aria's en arioso's vertolken persoonlijke reflexen op het bijbelverhaal; choralen zijn re flexen van de kerk-gemeente. Bach's verheven geest heeft de muziek voor het grootste drama aller tijden, Jesus lijden en sterven, om wille van de ondergaande mensheid, tot een wonderwerk van schoonheid en verhevenheid neergeschreven in de geest van de tekst, dramatisch, le vendig, moordzuchtig en honend, maar tevens met zo'n onuitsprekelij ke liefde voor de Godmens, zodat de Hemelse geest wel over elkeen moet varen, die dit werk (ditmaal Leipzig voorzien in de behoefte aam in de originele bezetting uitgevoerd) tot op 4 M. was genaderd, trachtte te recitatieven zijn de samenstellende nen. aanhoort. Heel bijzondere instrumen ten worden hierbij bespeeld n.l. twee viola d'amore, een viola da gamba, een oud clavecimbel. Daar waar men binnenkort, weer gesteld wordt te genover de smartelijke herdenking van Godskruisoffer op Goede Vrij dag, raden wij nogmaals elkeen aan Woensdagavond 9 Maart de zeer bij zondere uitvoering van de Johannes- Passion in de Gehoorzaal bij te wo- Het Rembrandtbeeld Aanval van Kroniek een slag in de lucht Geen grond voor protest Wij hebben gisteren in de kop bo ven de felle aanval van de Kroniek van Kunst en Cultuur reeds duidelijk laten uitkomen dat de redactie van dit blad als een door broodnijd ver blinde Don Quichotte met de blanke vulpen op een eigen hersenschim in- rende. De hersenschim bestond in dit geval uit het sterk vertroebelde beeld dat de redactie zich gevormd had van de acties van een comité, die tot de oprichting van een Rem brandt-monument moesten leiden. De Kroniek van Kunst en Cultuur heeft zich echter wel gevaarlijk in de vingers gesneden, want zij ging bij haar beledigende bespiegeling af op een wazig courantenbericht, dat kant noch wal raakte. Zo is er tot op heden nog niets bekend over de namen van kunstenaars, die zij reeds als de vervaardigers van het Rem brandt-monument bestempelt of lie ver brandmerkt. Bovendien blijkt de redactie bijzonder slecht te zijn ingelicht over de topografische ge aardheid van het comité. Zij noemt namelijk Leiden als de plaats waar dit comité zijn bakermat heeft lig gen. Inderdaad zijn enkele leden van het gewraakte comité uit Leiden af komstig, maar het merendeel wordt toch wel gevormd door prominente figuren, die elders hun woonplaats hebben. Nogmaals het gekrakeel rond het Rembrandtbeeld is een storm in een glas water en het enige gevaar dat deze ongewenste storm van protes ten oplevert is dat zij de plannen om in 1956 Leiden met een Rembrandt- monument te verrijken met zich voert en vernietigt. W. Couwenberg f De heer Wilhelmus Couwenberg, in leven oud-directeur van café-restau rant „In den Vergulden Turk" aan de Breestraat te Leiden is gisteren voorzien van de genade middelen der H. Kerk in de ouder dom van ruim 85 jaar in zijn woning te Wassenaar overleden. Van 1910 tot 1936 is de heer Cou wenberg actief eigenaar-directeur van De Turk geweest. In 1948 droeg hij de leiding van dit bekende café-restaurant definitief aan zijn zoon over. De heer Couwenberg is geruime tijd bestuurslid geweest van de Ko ninklijke Zeilvereniging „De Kaag". Burgerlijke Stand Geboren: Nicolaas z. van N. Eradus en S. M. v. Ginneken. Franciscus Wilhelmus Maria z. van T. H. Nijs- sen en M. G. van Veen. Pieter z. van P. den Hoed en D. Pardon. Petrus Adrianus z. van C. P. Splinter en H. E. Kalker. Herman Gerard z. van P. Pronk en J. Dietz. Cornelis z. van P. C. Kinkel en K. Klomp. Jan z. van J. de Geus en A. Benschop. Maria Adriana Wilhelmina d. van C. W. Sloos en N. E. Peletier. Wilma Pietro- nella d. van W. de Mol en A. C. Ouwehand. Johannes z. van H. J. Wansink en H. van der Hoogt. Flo- ris Ernest z. van E. Bosch en M. Gans. Josephine Frederica Felicitas Helena d van F. J. A. v. Beukering en C. v. d. Vlugt. Wilhelmina Apolonia d. v. W. J. Mens en C. E. Bos. Willem z. v. W. v. d. Pluijm en E. Stol. Jouke z. van J. A. Sjaardema en H. M. Nag- tegaal. Gehuwd: Jonkhr. A. J. C. v. Such- telen van de Haare en T. Poestma. D. Dreef en J. Maas. J .P. van Dillen en J. M. E. Hemerik. G. J. Kikkert en S. Mulder. Overleden: E. Verbij, wed. van: Pieterse 81 j. SPORT WATERPOLO SLEUTELSTAD—SNA (DAMES) 5—0 Een enthousiaste wedstrijd, waarin de Leidse dames door betere schotvaardig heid een ruimere overwinning wisten te behalen. Vrij spoedig bracht Elly Hou ten uit een strafworp de stand op 10 en nog voor rust werd het door A. Oost- rom en R. Oostrom 3—0. Ook in de tweede helft bleef de thuis club sterker en nadat de SNA-midvoor steeds tegen het latwerk had geschoten bracht Elly Houten de stand op 40. Nog voor het einde wist R. Oostrom de eindstand tot 50 op te voeren. J. K. Laatste Berichten PASPOORTEN TIJDIG AANVRAGEN. Men bericht ons, dat, in verband met het te verwachten grote aantal paspoortaanviagen gedurende de zo mermaanden de aanvragen tijdig (zoveel mogelijk tijdens de eerstvol gende maanden) moeten worden in gediend, daar anders met vertraging der behandeling rekening moet wor den gehouden. Voor zover nodig vestigen wij er nog de aandacht op, dat de geldig heidsduur der paspoorten 5 jaar be draagt. Alleen de paspoorten van mo del 1950, beginnende met serieletter D. en E. kunnen, binnen de termijn van 8 jaar na de afgifte, voor 5 jaren worden verlengd, mits het paspoort nog in goede staat verkeert en foto en signalement van de houder over eenstemmen met de werkelijkheid. De kosten /an afgifte en verlenging bedragen 5voor één persoon en 7.50 voor een ouder met kind (eren) tot de leeftijd van 16 jaar.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2