S)e ftzidóeöoti/Ycc/tit Eden adviseert ontruiming van Quemoy en Matsoe Perzisch accent? Verlichte druk Verzonnen treinongeluk Peking-China moet zich beheersen Is eert krachtmeting niet ver meer Hatsji" in Duits en Labour wil rebelse Bevan kwijt het Engels, Perzisch Met 'n lijkkoets er vandoor Trambotsing bij Monnikendam eiste vanmorgen I dode en vele gewonden Winterweer WOENSDAG 9 MAART 1955. 46ste JAARGANG No. 13444 Directeur: C. M v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. Kunt u niezen met een KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20Ó15, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 V- AL WAS DE FAAM de belas- tingverlaging reeds voorafge gaan, en bevatten de ingediende voor stellen dus weinig nieuws, niettemin is het verheugend, dat de regering met prijzenswaardige spoed er achter heen heeft gezeten, dat de verlaging over een paar maanden reeds in wer king kan treden. De regering had aanvankelijk deze verlaging aan het begin van het vol gend jaar geprojecteerd, maar op aan drang uit de volksvertegenwoordiging met name van de KVP, heeft zij, wat eerst niet mogelijk werd genoemd, mogelijk gemaakt. Daarbij vond zij als tegenstrevende macht op haar weg de P. v.d. A., welke voor een be lastingverlaging niets voelde, om de vermogenspositie van de Staat zo sterk mogelijk te maken tot het ne men van sociale maatregelen in de toekomst. Deze sociale maatregelen o.a. krot opruiming zullen toch wel genomen kunnen worden, want de financiële positie van het Rijk is door steeds rijker boven de ramingen toevloeien de middelen daartoe rijk genoeg. In zijn memorie van toelichting op de onderhavige voorstellen maakt minis ter Van der Kieft zich daar dan ook geen zorgen over al kan natuurlijk niemand verder dan een handbreed in de toekomst zien. Het is een eis van normale, gezon de staathuishouding, dat, als in tijd van nood, de belastingdruk op de hoofden der burgers sterk moet wor den verzwaard en dat was 't geval bij de defensie-inspanning na Korea in gunstiger tijden deze belasting druk weer moet worden verlicht. De Staat zou anders in tijd van welvaart misbruik gaan maken van de voorbije nood. Ofschoon de gehele bevolking van de aangekondigde belastingverla ging zal profiteren, zullen het vooral de arbeiders en de middenstand zijn, welke de meeste verlichting zullen ondervinden, zodat op deze wijze de stijging van de welvaart breed zal worden uitgesmeerd. Een poging is ook ondernomen een deel van „ver geten groepen" wat tegemoet te ko men, terwijl ook de kleinere vermo gens welke door de waardedaling van het geld in een onrechtvaardig aftappings-proces waren geraakt een stevige steun zullen krijgen. Aangezien voorstellen als deze door de voorliefde van de P. v.d. A. voor de Staat in de sfeer van het geven en nemen waren gemaakt, heeft de regering een compromis bereikt, dat voor alle partijen aanvaardbaar moet zijn en al blijven er wensen over door de bevolking met vreug de en blijdschap zal worden begroet. In de geest van het compromis moet ook wel worden bezien, dat de rege ring nog in het laatste stadium 50 millioen op de verlaging heeft be knibbeld onder motivering dat en kele uitgaven, genoemd worden o.a. verhoging van de dijken,, meer zullen vergen als wordt verwacht. Daarte genover staat dat de middelen steeds de ramingen blijven overschrijden (o.a. tengevolge van de verhoogde be lastingopbrengst door de loonsverho gingen), n^aar daartegenover staat weer, dat de loonsverhogingen ook de Ryks-uitgaven verhoogden. Een overzicht van de verhoging tussen deze opbrengsten en uitgaven wordt nog niet gegeven, zodat het ook niet duidelijk is of de beknibbelde 50 mil lioen een politieke of een financiële Ondergrond heeft. De regering heeft namelijk op één punt geen recht gedaan aan gerecht vaardigd verlangen. De na Korea in gevoerde verhoging van de vennoot schapsbelasting, welke uitdrukkelijk als een nood-maatregel was aanvaard, wordt namelijk slechts voor de helft ongedaan gemaakt. De regering doet haar destijds gedane toezegging niet gestand en het niet gestand doen van toezeggingen is ook voor een re gering moreel niet toelaatbaar, óók als het vennootschapsbelasting be treft. De KVP en andere partijen hebben op die principiële beleidsfout reeds eerder gewezen. Misschien is het vermoeden van „De Telegraaf" hedenmorgen wel juist, dat de rege ring de belastingverlaging met 50 mil lioen heeft verminderd, om des te ge makkelijker de eveneens 50 millioen te kunnen verduwen, welke een to tale afschaffing der vennootschaps- nood-verhogirig (het tarief blijft dan altijd nog rond 40%zou mee brengen. Daarmede zou niet alleen de verdelende rechtvaardigheid, maar ook de economische vooruitgang van ons land gediend zijn. De Oostduitse vluchteling, die ver leden week aan een correspondent van het Wëstduitse persbureau DPA mededelingen verstrekte over een ernstig spoorwegongeluk in Oost- Düitsland, heeft Dinsdag toegegeven, dat hij het verhaal verzonnen heeft om politiek asyl te krijgen. De man, Hans Kieslinger, had ver teld, dat hij als stoker had gereden op de locomotief van een Russische militaire trein, die bij Plauen in Sak sen was ontsooord. Naar hij zei waren veertig personen by het ongeluk om het leven gekomen. Zijn mededelin gen zijn reeds eerder door het Oost duitse ministerie van spoorwegen te gengesproken. - ..■.-i.--,- Sir Anthony Eden, de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat over communistisch China's lidmaatschap van de Verenigde Naties en over het lot van Formosa op internationaal ni veau beslist zou kunnen worden, in dien in de straat van Formosa een staking van het vuren tot stand ge bracht werd en de nationalisten de kusteilanden ontruimden. Het was de eerste maal, dat Eden de Chinese nationalisten in het open baar opwekte zich terug te trekken van Quemoy en Matsoe. Eden noemde deze eilanden niet bij hun naam, maar sprak van „de an dere" eilanden. Hiermee bedoelde hij alle eilanden, behalve Formosa en de Pescadoren. Er ging bij beide grote partijen in het parlement een gejuich op. Minister Eden bracht verslag uit over zijn reis naar het Verre Oosten, waarvan hij Maandag terugkeerde. Hij zei, dat de Amerikaanse regering reeds een „positief bewijs" had gele verd van haar verlangen, de span ning te verminderen, door in de af- PRINSES NAPOLEON OVERLEDEN. Prinses Napoleon, geboren prinses Clementine van België, is Dinsdag middag op 83-jarige leeftijd in Nice overleden aan een hartkwaal. Haar zoon, de 50-jarige prins Napoleon, pretendent van de Franse keizerlijke troon, was aan haar sterfbed in de gehuurde villa, waab zij de winter doorbracht. De prinses, een dochter von koning Leopold II van België, was onlangs onderscheiden met het Franse Le gioen van Eer wegens haar werk op sociaal gebied in Frankrijk. Zij bezat een kasteel bij Brussel. gelopen weken de Chinese nationa listen te weerhouden van een aanval tegen het Chinese vasteland. Van haar kant had de regering van Peking af gezien van een aanval op de zich in nationalistische handen bevindende eilanden Quemoy en Matsoe. Eden hoopte, dat de communisten zich zou den blijven beheersen. De nationalisten zouden volgens Eden niet alleen hun strijdkrachten moe+en terugtrekken van de kust eilanden, maar ook moeten verkla ren dat zij, met handhaving van hun aanspraken, die niet zullen nastreven met gewelddadige middelen en dat zij elke offensieve militaire actie ach terwege zullen laten. Zowel communistisch als nationa listisch China trekt intussen duizen den soldaten samen en voert verster kingen aan naar het gebied rond en op Matsoe. De krachtmeting schijnt aanstaande. John Forster Dulles, de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteravond in een door radio- en televisiezenders uitgezonden toe spraak tot het Amerikaanse volk over zijn oriëntatiereis door het Verre Oosten de ernstige waarschuwing aan het adres van de machthebbers in Peking gericht, dat indien zij ergens in Azië een aanval zouden inderne- men, zij rekening moeten houden met de „mogelijkheid van algemene oor log" waarin de Verenigde Staten „nieuwe en krachtige precisiewapens" zou moeten gebruiken. Prinses Beatrix Toestand zeer bevredigend Prof. dr J. F. Nuboer deelt met betrekking tot de toestand van Prin ses Beatrix het volgende mede: „H. K. H. Prinses Beatrix heeft eèn uitstekende nacht gehad. De temperatuur is bijna tot normaal ge daald. De algemene toestand is zo goed als maar gewenst kan worden" t* Griep bedwingt de politiek In verschillende talen klinkt op het ogenblik het „hatsji." van griep en verkoudheid. Ook de hoogste kringen, die volgens de traditie veel wind van gen. bliiven uiteraard niet gespaard. De Britse premier Sir Winston Churchill, de Amerikaanse president Eisenhower, de West-Duitse Bonds kanselier Adenauer, de Sjah van Per- zië en de Britse Labour-„rebellenlei- der" Bevan moeten allen op last van hun geneesheren wegens verkoudheid binnen blijven. Uitsluiting van h actiever gader ingen De Britse socialistische leiders die zijn verenigd in het z.g. „schaduw kabinet" van Labour, zullen volgen de week de partijfractie in het La gerhuis voorstellen de strengste dis ciplinaire maatregelen te nemen te gen Aneurin Bevan, de leider van de linkervleugel, omdat hij bij verschei dene gelegenheden verdeeldheid in de partij heeft gezaaid, zo wordt in betrouwbare kringen te Londen ver- nopien. Het „schaduwkabinet" onder Cle ment Attlee zou voorstellen, dat de „whip" (een lid van een parlemen taire fractie, dat leden van zijn groep moet aansporen de zittingen bij te wonen) zich niet meer met Be van bemoeit. Dit betekent, dat Be van uitgesloten wordt van alle ac tiviteit van de fractie. Gewoonlijk wordt deze maatregel gevolgd door uitstoting uit de partij. Het voorstel tegen Bevan zal krachtige tegenstand ontmoeten, wanneer het in de fractie ter sprake komt. De groep zal in besloten ver gadering bijeenkomen om te bespre ken, wat er moet worden gedaan ten aanzien van de grootscheepse „rebel lie" in het defensiedebat van vorige week, toen zestig socialisten onder Bevan hun stem onthielden aan een Labourmotie van afkeuring. De speciale zitting van de Labour - fractie over de kwestie-Be van is een week uitgesteld in verband met de ziekte van Bevan. De bijeenkomst zou aanvankelijk vandaag plaats hebben. Churchill (80) heeft waarschijnlijk Maandag de kou opgelopen, toen hij ondanks het slechte weer naar een kabinetsvergadering en later naar een politieke club ging. Dinsdag zou hij aanzitten aan een lunch die prinses Margaret bij gelegenheid van haar te rugkeer uit West-Indië werd aange boden. On advies van ziin arts moest hij echter thuis blijven op Downing- street 10. Hij kon ook niet het weke lijkse bezoek aan koningin Elizabeth brengen. President Eisenhower (65) ver scheen Dinsdag niet op zijn bureau en zijn perschef zei later de weke lijkse persconferentie af. De presi dent moet voorlopig binnenblijven. Mevrouw Eisenhower heeft eveneens griep. Zij moet het bed houden. Kanselier Adenauer (79) kon even min naar zijn bureau gaan. Ook hij moest wegens verkoudheid binnen blijven. De Sjah van Perzië (37) die voor een officieel bezoek in Duitsland ver blijft, mocht Dinsdag zijn hotel in Munchen niet verlaten vanwege koorts, een gevolg van een opgelopen kou. Ook zijn gemalin, keizerin So- raya bleef in het hotel ondanks de grote groepen mensen die buiten stonden te juichen en haar verzoch ten op het balcon te komen. De leider van de linkervleugel van de Britse Labourpartij, Aneurin Be van (58) schijnt er het slechtst aan toe te zijn. Hij heeft hoge koorts en keelpijn en moet het bed houden. Tengevolge van de influenza-epi- demie in Beieren zijn vorige week 59 personen gestorven, Sinds het begin van de epidemie in Januari heeft de ziekte aan 125 personen het leven gekost. In de loop van vorige week zijn 13.600 nieuwe gevallen gecon stateerd. VLIEGTUIGONGELUK IN MEXICO. Kort na het opstijgen van Puerto Vallarta, aan de Westkust van Mexi co, is Dinsdag een vliegtuig van de Compania Mexicana, een dochter maatschappij van de Pan American Airways, neergestort en in brand ge vlogen. De bemanning en 22 passa giers zijn om het leven gekomen. In Bern is Maandag een lijkkoets gestolen, die 24 uur later in Bumplitz, De politie heeft de motieven tot deze ongewone diefstal, de veemdste waarmee zij ooit werd geconfron- eerd, nog niet kunnen gissen, even min als zij de daders heeft gevonden. Het enige wat zij weet, is het verhaal van de mannen van de begrafenis onderneming die, toen zij met de kist het huis verlieten, de lijkkoets in geen velden of wegen meer konden bespeuren. Hun restte niets anders dan de kist weer het huis in te dra gen en de familie van de overledene te vragen geduld te hebben tot zij een andere koets hadden besteld. In een dichte mist zijn vanmorgen om 7.20 uur twee tramstellen van de N.Z.H.V.M. tussen Broek in Waterland en Monnikendam, ter hoogte van de Dijksbrug, op elkaar gebotst. De 60-jarige wagenbestuurder Hendriks, die de tram komende uit de hoofdstad bestuurde, werd hierbij op slag gedood. De bestuurder van de uit Monnikendam komende tram, J. Schutte, even eens uit Amsterdam-Noord, die het ongeluk zag aankomen, wist nog terug te springen en wérd licht gewond. Twee wegwerkers, die zich op het voor- balcon bevonden bij bestuurder Hendriks, de heren H. Groot uit Monniken dam en G. Tol uit Volendam, werden zwaar gewond. Volgens eerste berichten zouden 30 a 40 trampassagiers licht gewond zijn. Met een extra tramstel werden deze passagiers naar Amsterdam ver voerd. Tegen negen uur werd de eerste gewonde in het gemeenteziekenhuis te Purmerend binnengebracht. Op verzoek van Purmerend zond de Amsterdamse G.G.D. een ziekenauto ter assistentie. Prinses Margaret na buitenlandse reis officieel ontvangen DODELIJKE OVERTREDING. Met een enorme klap, die tot in de wijde omtrek van het vlakke water land was te horen, zijn de twee tram stellen met een vaart van circa 45 km. op elkaar ingereden op het enkel- sporig traject tussen Broek in Wa terland en Monnikendam. De bestuurder van de tram uit de richting Volendam, de 60-jarige AL phons Hendriks uit Amsterdam heeft het met de dood moeten bekopen, dat hij met zijn tram door het automa tisch werkende rode sein is gereden en op het enkel spoor in een dichte mistbank op de tram, komende uit Amsterdam is gevlogen. De bestuurder van deze laatste tram, de heer Fr. Schutte uit Amster dam ontkwam ten tweede male aan een zeker schijnende dood, doordat hij gealarmeerd door de twee opdoe mende lichten, de reminstallatie in werking stelde en naar achteren sprong. Hij redde hierdoor zijn leven evenals enkele jaren geleden, toen hij ook bij een lichte aanrijding ter nauwernood kon ontkomen aan de dood, Twaalf gewonden. De in de Volendamse tram op het voorbalcon staande ploegbaas De Groot en de wegwerker Tol, moesten later zwaar gewond uit de enorme ravage van de vernielde motorwa gen worden gehaald Ze zijn overge bracht naar het ziekenhuis in Pur merend. Van de ruim 200 passagiers in de beide tramstellen, die op dit spitsuur vooral in de richting Am sterdam geheel vol zijn, liepen slechts tien personen lichte verwondingen op. De politie stelt een onderzoek in on der leiding van de officier van justi tie uit Amsterdam. De dienst Am sterdam-Noord naar Volendam en omgekeerd wordt onderhouden met een pendeldienst. Moeilijk bereikbaar. Direct na het ongeval is de tram bestuurder Schutte lan"s de tram baan in het verlaten polderland tus sen Broek in Waterland en Monni kendam naar een lan^s de rails staan de diensttelefoon gelopen en heeft de politie gealarmeerd. De plaats van het ongeval was moelük te bereiken, omdat men slechts bij Waterland of bij Monnikendam met een brug over het water bii de tramlijn kan komen. Daarom duurde het even alvorens aan de gewonden de eerste hulp kon worden verleend. Met een ontboden werkwagen zijn de zwaar gewonden vervoerd naar Purmerend. Koppelbreuk redde velen. Naar schatting was er gedurende het ongeluk slechts een zicht van niet meer dan vijftig meter. Aan de beide kanten van het enkelsporig tra ject bevindt zich een deel met dub bel spoor, waar de trams gewoonlijk elkaar passeren. Verlaat de ene tram het dubbelsporig traject, dan springt aan de andere zijde het sein op rood. Men onderzoekt thans of deze electri- sche automatische installatie vanoch- ten voldoende heeft gefunctionneerd. Door de enorme kracht waarmee de motorwagens tegen elkaar zijn gereden, braken de koppelingen van de aanhangwagens en reden door de snelheid achteruit. Vermoedelijk daardoor zijn de vele passagiers ge spaard gebleven. De lichte verwon dingen bleven beperkt tot snij won den, kneuzingen, enz. Beide tramstellen, die zwaar zijn beschadigd, konden vanochtend om half tien nog niet worden wegge sleept, omdat het politie-onderzoek nog niet was geëindigd. A"t"lrV_ mm HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt f te 10 uur). VANNACHT WEER VORST. Enkele overdrijvende wolken- velden en droog weer, behou- J dens enkele plaatselijke sneeuw- J buien aan de kust. Vannacht matige, hier en daar strenge 1 vorst en plaatselijk mistvorming. Ongeveer dezelfde middagtem- 1 peraturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit Noordelij- 1 ke richtingen. Ter gelegenheid van haar terugkomst uit de Britse bezit tingen in West-Indië werd Hare Koninklijke Hooghei Prinses Margaret van Engeland vandaag officieel verwelkomd door de burgemeester van Londen. Onze foto toont de verwelkoming van Prinses Margaret (rechts) door de Londense burgemeester, Sir Seymour Howard, - op het Stadhuis. Het KNMI deelt mede: Nadat een en dezelfde storing twee igen achter een op vrij uitgebreide schaal sneeuw in ons land had ge bracht, is de luchtdruk in de afgelo pen nacht gaan stijgen, waarby flinke opklaringen voorkwamen. Tengevolge hiervan vroor het in Eelde 12 graden en op verscheidene andere plaatsen 7 tct 9 graden. Ook in Duitsland kwam de laatste paar nachten plaatselijk strenge vorst voor. Bijzonder koude lucht stroomde van Finland naar Zweden en met de heersende Noordoosten winden komt deze lucht nu langzaam dichter bij ons land. In dë komende nacht moet daarom weer op flinke vorst gere kend worden. Een van Groenland komende sto ring lag vanmorgen voor de kust van Noord-Noorwegen. De kans bestaat, dat deze storing ook enige invloed op hét weer in ons land zal gaan uitoefe nen. Aan het koude weer zal deze storing echter nog geen einde kunnen maken. 10 Maart: zon op 7.10 en onder 18.36; maan op 21.16 en onder 7.14 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenoch tend 7 uur luiden: HELSINKI geheel bew. 13 C. STOCKHOLM sneeuw 7 OSLO sneeuw 5 KOPENHAGEN geheel bew. 3 ABERDEEN zwaar bew. 2 DUBLIN onbewolkt 1 LONDEN sneeuw 1 AMSTERDAM mist 6 BRUSSEL mist 4 PARIJS nevel 3 BORDEAUX mist 2 GRENOBLE zwaar bew. 4 NICE licht bew. 2 BERLIJN nevel 4 FRANKFORT zwaar bew. 1 MUNCHEN nevel 2 ZURICH nevel 6 GENEVE niet ontvangen LOCARNO sneeuw 0 WENEN mist 1 INNSBRUCK niet ontvangen ROME regen 7 Korreltje De dag van de ledigganger is niets meer dan een slapeloze naoht.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1