Tito heeft geen vertrouwen in de Russische bedoelingen Critiek op„nonsensverhalen ten koste van Joegoslavië De schoolstrijd in België Vletkam Helihaven te Oostende De zwaarste atoomontploffing in de gehele proevenreeks Vinden kindeten dit aak teak? De cycloon in Australië Arrestaties Israël in Ja ik wil Zij. magen met tetugketen naat 't camm.) aadettand IJzeren Sordijn- DINSDAG 8 MAART 1955.DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Ook Joegoslavië werpt zich op atoomkracht Na de afval van Joegoslavië en de uitstoting van dit land uit de toen malige Kominform, is de verhouding van Joegoslavië tot Sowjet-Rusland ten tijd lang uiterst gespannen geweest. Na de dood van Stalin zijn pogin gen in het werk gesteld om de wederzijdse betrekkingen te „normaliseren". Gemakkelijk schijnt dat evenwel niet te gaan, want Tito heeft gisteren zijn twijfel uitgesproken ten aanzien van de bedoelingen der Russische leiders. Hij verklaarde dat aan de communistische partij en het volk in die landen wordt verteld, dat Joegoslavië zijn fout heeft ingezien en tracht deze fout te herstellen, „en meer van dergelijke nonsensverhalen". De president noemde dit „een poging om de werkelijke feiten voor de Russische en Oosteuropese volkeren verborgen te houden, nogmaals ten koste van ons". DE JOEGOSLAVISCHE ECONOMIE Tito oefende verder ernstige critiek uit op de zelfzuchtige en monopolisti sche neigingen die zich volgens hem in de Joegoslavische economie en buitenlandse handel hebben ontwik keld. Hij verklaarde dat er onrust door is onstaan onder een deel van het volk. Een gevolg in het buitenland is vol gens Tito dat de buitenlandse politiek niet gesteund werd met ecopomische daden en politieke vriendschap. Hij zei dat Joegoslavië nog niet een vol doende mate van burgebewu^ijn be reikt heeft en dat daarom opwekkin gen alleen niet voldoende zijn en deze onderstreept moeten worden met nieuwe maatregelen van de overheid. VREEDZAME ATOOMKRACHT Joegoslavië zal spoedig een begin maken met de voortbrenging van atoomkracht voor vreedzame doelein den. Dit heeft president Tito in het parlement te Belgrado meegedeeld. Tito's verklaring is de eerste aan duiding dat Joegoslavië met het kern onderzoek is begonnen en atoomener gie zal trachten voort te brengen. Tito eiste verder de vernietiging van de wereldvoorraden aan kernwa pens en een doeltreffend internatio naal toezicht om te verhinderen dat de geweldige wetenschappelijke ont wikkeling wordt misbruikt. Joegoslavië heeft volgens Tito vol doende grondstoffen om het terrein van de kernenergie voor vreedzame doeleinden te benutten. Goed-uitge- De aangekondigde schoolstaking in België op 25 Maart zal een nog scher per accent krijgen dan men had aan genomen. Op die dag n.l. zullen ook vele Katholieke ouders hun kinde ren van de openbare scholen weg houden, als protest tegen de school politiek der regering. De Kath. scholen zullen nagenoeg geheel in staking gaan: leraren zo wel als leerlingen blijven thuis. De schoolstaking betekent het in luiden van de grootscheepse protest manifestatie van alle Katholieken, welke op 26 Maart te Brussel wordt gehouden. Uitstel Saar-debat gevraagd De Gaullistische afgevaardigde Jac ques van Drous, een zwager van ge neraal de Gaulle, heeft in de Fran se Nationale Vergadering een motie ingediend, waarin een beroep wordt gedaan op de regering om verdere besprekingen over de Parijse over eenkomsten uit te stellen totdat de regeringen van Engeland en Amerika formeel hebben ontkend, dat zij de toezeggingen om een autonoom sta tuut voor het Saargebied te zullen steunen niet langer als geldig be schouwen. Johnnie Vrouwen als „gillende keuken meiden" drongen gisteren op het vliegveld v. Sydney door tot de Amerikaanse zanger Johnnie Ray, die daar uit de Verenigde Staten was gearriveerd. De po litie had voor alle zekerheid voor een politie-afzetting ge zorgd, maar het enthousiasme der dames kende paal noch perk, zelfs geen politie-cordon. Zij ver braken de afzetting, holden naar de douane-afscheiding en grepen de zanger vast. In hun verove ring zouden zij de man zeker over het hek hebben getrokken, als de douane-ambtenaren hem niet bij zijn voeten hadden ge pakt en hem zodoende hadden ontrukt aan de grijpgrage han den der wild-geworden bewonde raarsters. Toen men Johnnie eindelijk in een auto had gekregen en hij onder zwaar escorte 't vliegveld verliet, stormde de enthousias te menigte (tienduizend mensen) weer op hem toe. Twee ruiten werden ingeslagen en een deur van de auto werd uit de schar- neren gewrongen. Welkom, John ny Ray, in Australië. ruste instituten voor atoomonderzoek zijn gevestigd in Belgrado, Zagreb en Ljublana. De ontwikkeling van de kernener gie vereist, dat de andere landen de sluier van geheimzinnigheid oplich ten die over hun vorderingen hangt. De verhindering van de vrije uitwis seling van de ervaringen en van de publicatie der resultaten onder het voorwendsel van nationale veiligheid vertraagt de algemene vooruitgang, zei Tito. De enige manier om een nieuwe wereldoorlog te verhinderen is volgens hem, een actieve coëxisten tie, tussen staten met verschillende sociale stelsels. Hij omschreef coëxis tentie als een beleid van actieve en opbouwende samenwerking, met het doel wegen te vinden om alle onopge loste internationale vraagstukken uit de wereld te helpen en de bronnen van internationale spanning te ver wijderen. Tito verklaarde zich tegen de verdeling van de wereld in bloks en tegen een bewapeningswedloop, daar de ervaring heeft geleerd dat zo'n wedloop gewoonlijk tot oorlog leidt. De Belgische luchtvaartonderne ming Sabena overweegt de aanleg van een grote helihaven te Oostende. Deze plaats wordt beschouwd als een ideaal knooppunt van de helicopter- lijnen tussen de verschillende West- Europese hoofdsteden. De nieuwe helihaven zou worden gebouwd op de plaats van het vroe gere station, daar waar de nieuwe autosnelweg de stad zal bereiken en waar ook het nieuwe stadhuis zal worden opgericht. Volgend jaar wil men deze helihaven in gebruik ne men. Anderzijds blijkt de Sabena het voornemen te hebben de helicopter- verbindingen belangrijk uit te brei den. Reeds het volgend jaar zullen toestellen in gebruik worden geno men, die 20 passagiers kunnen ver voeren, terwijl men in 1957 toestel len voor 30 en meer reizigers in dienst wil stellen. Alsof de zon te vroeg opging Twintig minuten voor het aanbre ken van de dag werd Maandag de Westelijke hemel van Nevada verlicht door de grootste en meest verblinden de atoomontploffing van de Ameri kaanse reeks proeven 1955. De witte flits was misschien de meest verblin dende, die ooit in Las Vegas is waar genomen. Hij verspreidde zich in geelgouden kleur boven de bergen bij Los Angeles, 400 kilometer naar het Zuidwesten. Het was bijna alsof de zon een poging deed om vroeg op te gaan. Onmiddellijk na de verblindende flits schoot een vuurbal de hoogte in en bleef ongeveer twintig seconden als een compacte massa bestaan.. Hoog boven de vuurbal werd een dampsliert waargenomen, wellicht af komstig van een waarnemingsvlieg tuig. De vuurbal rees tot grotere hoogte dan tot dusverre het geval is geweest. De wolk steeg snel en de normale paddestoel tvas in Las Ve gas bij het eerste ochtendgloren dui delijk te zien. Dit was misschien wel de meest verblindende, maar niet de grootste vuurbal in Nevada. Bij de laatste proef van de reeks van 1953 bleef de vuurbal 30 sec. intact en bevatte hij een vermogen van ongeveer 50 kilo- tron of twee en een half maal die van een normale atoombom. De ontplof fing van vandaag had waarschijnlijk een kracht van 30 kilotron. De stan daard atoombom heeft een vuurbal van 10 seconden en een kracht van 20 kilotron of een equivalent van 20.000 ton TNT. Het was de hoogste ontploffing van een toren 175 meter hoog af, die ooit in Nevada tot stand is ge bracht. Het was de 35ste op het proef- terrein in Nevada en de vierde van de huidige reeks. Aan de proef namen ruim 100 vlieg tuigen deel, die deden alsof zij het getroffen gebied aanvielen. Een afde ling van 550 militairen, die op 5.500 meter van de toren zaten verschanst, rukte na de ontploffing op. Volgens de bevelvoerende officieren werden er geen verliezen geleden. Nu ook een U-bom? De Amerikaanse commissie voor +oomenergie heeft berichten in Ame rikaanse bladen willen bevestigen noch tegenspreken, volgens welke Uitstel in de zaak- Schmidt Op verzoek van de verdediger, mr. Bouman, heeft 't landgerecht te Dja karta de zaak-Schmidt voorlopig uit gesteld. Vorig jaar November werd de behandeling reeds geschorst we gens ziekte van de rechter. Bij de hervatting van de zitting werd Maandag de tenlastelegging voorgelezen waarin Schmidt beschul digd wordt een guerilla-organisatie geleid te hebben. Verdachte ontkende dit. Daarna las de officier van justitie het verzoek van mr. Bouman voor dat door de rechter werd ingewilligd. Mr. Bouman verklaarde dat de onbe trouwbaarheid van verschillende ge tuigen onder anderen Tomasoa en Manoch, die zowel tegen Schmidt als tegen Jungschleger optreden, moge lijk tijdens de thans dienende zaak- Jungschleger aan het licht zal komen en dan de verdediging in de zaak- Schmidt veel tijd en moeite zal kun nen sparen. Amerika een zeer krachtige water stofbom bezit, waarbij goedkoop, niet-geraffineerd uranium wordt ge bruikt. Deze „superbom" of U-bom, die verleden jaar Maart in het proef gebied in de Stille Oceaan zou zijn beproefd, zou bestaan uit een omhul sel van niet-geraffineerd uranium rondom een waterstofbom met een atoombom als ontstekingsapparaat. Het bericht van de zogenaamde U- bom zegt, dat het gebruik van een mantel van uranium in zijn natuur lijke staat niet alleen de explosieve kracht van het wapen vergroot, maar tevens radio-actieve splijtingsproduc ten opbrengt die een veel dodelijker potentieel hebben dan de radio-ac tiviteit, welke bij de theoretische co- baltbom vrijkomt. Uranium in zijn natuurlijke staat is samengesteld uit U-238 en U-235. Dit laatste kan in atoombommen wor den gebruikt. De hoeveelheid U 238 staat in verhouding van 140 op 1 tot de hoeveelheid U 235. Maar officieel is nooit gezegd, dat U-238 zo splijt baar is, dat het in een bom kan wor den gebruikt. Dr. Ralph Lapp, een deskundige die in de wereldoorlog aan het atoom- project heeft gewerkt maar er thans niet meer mee verbonden is zei, dat als het mogelijk is om het bestand deel Ü-238 van het natuurlijke ura nium in een superbom te splijten, de wereld plotseling voor een volko men nieuwe internationale situatie is komen te staan. Dit betekent immers dat men nieuwe en goedkopere kern wapens kan vervaardigen. KATHOLIEKE LERAREN LEVEN MEE MET HUN BELGISCHE COLLEGAE De katholieke leraren van „Sint Bonaventura" hebben naar hun Bel- i gische collegae van de verenigingen C. V. M. N. O. en C. U. R. O. een te- j legram gezonden, waarin zij hun J medeleven en warme sympathie uitspreken met de strijd om het be houd van de eigen Katholieke scho- I len. De tekst van beide telegrammen j luidt: „Het hoofdbestuur en de voor zitters der plaatselijke afdelingen van de katholieke lerarenvereniging „Sint Bonaventura", op 5 Maart in vergadering bijeen, betuigen de Bel gische katholieken grote sympathie voor hun streven om het christelijk onderwijs in België in stand te hou den en te verdedigen tegen de aan vallen, die er de laatste tijd op ge richt worden en brengen deze motie ter kennis van de katholieke pers. Getekend: Kónig en de Jong." De cycloon „Annie", die op het ogenblik over Noord-Queensland raast, heeft alle verbindingen ten Noorden van Rockhampton. ongeveer 650 kilometer ten Noorden van Bris bane, verbroken, aldus heeft de Australische P.T.T. Maandag meege deeld. Een baan van losgerukte bomen en meegesleurde daken blijft op aar de achter waar de wervelwind is ge passeerd. Een rivier, de Pioneer-river, steeg in twee uren tqd meer dan twee me ter. De eigenaars van de plantages, waaraan dit gebied rijk is, vrezen, dat wat de wind niet heeft vernie tigd van hun suikerrietoogst, nu wel door de overstromingen zal worden geruïneerd. Ook in Nieuw-Caledonië, de eilan dengroep aan de overkant van de Koraalzee, waar overheen Annie eerst is getrokken, is de schade die de wervelwind heeft veroorzaakt, af- schüuflelijk groot. In Nieuw Zuid-Wales, dat op het nippertje aan de cycloon is ontsnapt de onvriendelijke „Annie" is lang zaam op weg naar het noorden en neemt in kracht af vreest men echter dat de onafgebroken regen die de cycloon begeleidt, rampzalige gevolgen zal hebben voor de nog maar ternauwernood tot hun gewone peil teruggekeerde rivieren. Israël heeft gisteren bekendge maakt, dat het vier jongemannen van Israëlische nationaliteit heeft ge arresteerd op verdenking vorige week Vrijdag vijf Jordaniërs te heb ben gedood als vervolg op het Is- raëlisch-Egyptische gevecht bij Gaza. De Jordaanse regering had er over geklaagd dat twintig Israëli's de Is raëlisch-Jordaanse grens hadden overschreden in de buurt van He- bron ten Westen van de Dóde Zee en daar zes Bedoeïnen hadden ge vangen genomen. Vijf van dezen werden om het leven gebracht en de zesde weer vrijgelaten. De directe aanleiding voor het op treden van de Israëlische jongelui was de moord op de 18-jarige zuster van een van hen en haar vriend, in December van het vorige jaar op Jordaans gebied begaan door Jor daanse Bedoeïnen. De lijken van het paar werden in Februari door een groep waarnemers van de Ver enigde Naties op Jordaans gebied ge vonden en naar Israël teruggebracht. Wij persoonlijk waren vroeger het meest gehecht aan ons overalletje, waarmee je heerlijk in het zand mocht rollen en dat bijna niet kapot kon. Kwam ertoch een scheur in, dan werd dit nooit aanleiding tot be droefde of boze blikken en zo kon je daar lekker „alles" mee doen. Het keurige matrozenpakje, dat iedereen „za lief" vond, oogstte be langrijk minder waardering bij ons en we betwijfelen, of de kinderen, die hier op dit plaatje staan, zich even verrukt voelen, als hun trotse moeders. De Parijse mode-ontwerpster France Pieri heeft enkele nieuwe modellen getoond van uitgaanskleding, spe ciaal ontworpen voor de „kleintjes" in de kleuterleeftijd. Op onze foto ziet men links de drie-jarige Patrick, die een combina tie in het wit draagt: een grappige wollen lange broek met een wit ge borduurd zijden overhemdje. De vier-jarige Martine is net een levend popje in haar wijde witte jurk van Ottomanzijde. Witte handschoenen, sokjes en schoenen completeren deze kindercombinaties. Het is alles even leuk, lief en aar dig, maar hoe moet Patrick met zijn zijden overhemdje nu struikrovertje spelen en hoelang zal Martine nog „een levend popje" zijn, als ze voor haar poppen eten kookt op haar for nuisje? AAN BOORD Aan boord van het emigranten schip „Zuiderkruis"' dat onder com mando van kapitein Lap van de Stoomvaartmij. „Nederland" met 470 passagiers op weg is naar Kaapstad, is kort voor Las Palmas op Zondag ochtend 6 Maart een merkwaardige plechtigheid gehouden. Tijdens een mis werd door pater Van de Vrande aan boord het kerkelijk huwelijk ingezegend van J. Louer en zijn vrouw Agnes Louervan de Kerk hof. Het burgerlijk huwelijk werd op 19 Februari al in Tilburg geslo ten, Het laat zich begrijpen, dat de belangstelling van de passagiers en de bemanning voor deze plechtgheid groot was. Als bijzonderheid kunnen we vermelden, dat de eerste scheeps kok als een der getuigen fungeerde. AUTO-ONGELUK MET DODELIJKE AFLOOP. Gistermorgen omstreeks half twaalf is de auto van een veehouder uit Weesperkarspel op de Lage Naarderweg ter hoogte van het via duct aan de linkerkant van de weg tegen een boom gebotst. De wagen was plotseling naar links gaan zwen ken en de bestuurder had geen kans gezien hem op de weg te houden. Door de kracht van de botsing werd de achter inzittende 33-jarige vee houder, Ruthen Nagels, eveneens uit Weesperkarspel, uit de auto geslin gerd. Hij was vrijwel op slag dood. De bestuurder liep enkele hoofdwon den en een shock op. Hij moest in het ziekenhuis te Hilversum worden opgenomen. De twee andere inzitten den, de beide echtgenoten van de vee houders, kwamen er met de schrik en enkele ontvellingen af. BABY GESTIKT IN DEKENS. Gistermorgen hebben de oud,ers van een gezin woonachtig aan de Bla- siusstraat in Amsterdam-Oost hun zes maanden oude baby dood aange troffen in haar bedje. De politie ver moedt, dat het kind tijdens het woe len de dekens over het gezichtje heeft gekregen, waardoor het is ge stikt. Het gezin telde drie kinderen. Binnenkort zullen zeven vissers, die kortgeleden met hun schip op een rif bij de Paracel-eilanden strandden, op hun verzoek naar Communistisch China kunnen repatriëren. Een van hen, die bij de stranding gewond werd, krijgt op de foto juist een sigaret aangeboden door een lid van de Luchtmacht Politie in een hospitaal op de Philippijnen. De repatriëring van de vissers, welke door middel van het Rode Kruis en de Engelsen zal plaats vinden, kan als een wenk aan de communistische autoriteiten worden opgevat om hetzelfde te doen met de 15 Amerikaanse vliegers, die nog in Chinese gevangenschap zijn. De vissers zijn afkomstig van het eiland Hainan, even buiten de kust van het Chinese vasteland. HUMOR In Tsjecho-Slowakije wordt (zonder dat de autoriteiten het mogen horen uiteraard) veel ge lachen om de volgende definitie van een volksdemocratie: 'n land waar velen voor alles in de rij moeten staan en voor niets in de gevangenis zitten. Het communistische regime in Polen bestaat volgens een ander gezegde voor de helft uit lieden die tot niets en voor de andere helft uit personen, die tot alles in staat zijn. In Roemenië wordt gefluisterd dat de communisten de volgen de premies hebben aangeboden voor het aanwerven van nieuwe leden: zij, die een lid aanbren gen, behoeven geen partijverga deringen meer te bezoeken. Wie twee leden aanbrengt, mag uit de partij treden en wie er drie aanbrengt, krijgt een bewijs, dat hij nooit lid van de partij is ge weest. Tenslotte is er het verhaal van een communistische onderwij zer, die een leerling doodschoot omdat hij het juiste antwoord had gegeven op een vraag in de hersengymnastiek van de radio. „Waarom hebt u hem doodge schoten", vroeg men de onder wijzer. „Die jongen wist te veel", was het antwoord.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8