Militaire filmkeuring krijgt van de minister nieuwe instructies Personeelstekort bij de P.T.T. Middenstand staat achter de regering Olivier zonder Adriaan maar met „Waterman" ontmoette zeemonster Veel inzendingen, maar toch heel weinig nieuws Opgang naar 1t Paasfeest Ceen wonderkind DINSDAG 8 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Is „The caine mutiny" geschikt voor militairen Twpp hplfpfirlp filmc I niet 8ezien. d°ch met belangstelling 1 WCC UCKCllUC 1 li Ulo kennis genomen van een waarderen- tpn ftlirerhte afjrpkPlirH' de bespreking in het weekblad voor IC1I U III CLilIC <«ISCKCUIU militairen „Reveille", verzorgd door J j I dp protestantse geestelijke verzor- Op v ra g c nv a nh e t ÏM' e e d eK a m er - j yd aan ®From here to eter. lid de heer Goedhart betreffende de I nity",60mtrent de film The caine afkeuring van 2 Amerikaanse films mutiny.. bereikte hem een gunstige door de militiare filmkeuringscom- be00rdeling van een zeer tot oorde missie heeft de minister van Oorlog ,en bev0egde opperofficier. Hij acht en van Marine, de heer Staf. onder meer het volgende geantwoord. Op 20 April 1949 is een filmkeu ringscommissie ingesteld. Deze com missie staat rechtsstreeks onder de minister van Oorlog. Bij de beoordeling van de ont spanningsfilms zal de commissie de inhoud en strekking daarvan toetsen aan de algemeen geldende normen van goede zeden en openbare orde,, zulks in verband met de aard van het publiek, waarvoor de films bestemd, en de plaatsen, waar alsmede de omstandigheden, waaronder zij moe ten worden vertoond. Daarbij zal zij tevens rekening houden met de algemeen gehuldigde politieke, culturele en (militair) me dische opvattingen, alsmede met de bepalingen inzake de handhaving van de krijgstucht. De hoofdlegerpredikant en/of hoofdaalmoezenier hebben een be slissende stem, indien dezen uit zui ver godsdienstige overwegingen de vertoning van een film ongewenst aohten. De vraag of het juist is dat de film „From here to eternity" en „The caine mutiny" door de filmkeurings commissie strijdkrachten voor verto ning in militaire filmzalen zijn afge keurd, wordt bevestigend beant woord. De commissie baseerde haar oor deel op de overwegingen voor de caine mutiny", dat de commandant zijn mannen en officieren terrori seert, en voor ,.From here to eter- nitv", dat een ruw brok soldatenleven WC'U geschetst. De minister heeft de beide films Utrecht eet op 5 Mei „meat en vegetables" Ook de gemeente Utrecht maakt zich op voor de viering van het be vrijdingsfeest op 5 Mei a.s. De raad voteerde voor dit doel f. 75.090.terwijl men ook nog een belangrijk bedrag van de burgerij verwacht. De burgerij zal op de vijfde Mei overal in de stad bevrijdingsmaal tijden, „meat and vegetables", kun nen gebruiken, terwijl voorts een allegorische optocht van 8 km. door de Domstad zal trekken. Er zal een universitaire herden kingsbijeenkomst worden gehouden in de Domkerk. In „Tivoli" zal voor de burgerij een herdenkingsbijeenkomst worden gehouden. Utrecht zal in de periode rond het bevrijdingsfeest feestelijk verlicht zijn, waarbij men reeds thans ge deeltelijk gebruik zal maken van de permanente feestverlichting, die ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het gemeentelijk electriciteits- bedrijf zal worden aangeschaft. Deur tussen regering en ambtenaren nog open Op een zeer druk bezochte verga dering van de Tilburgse afdeling der A.R.K.A. heeft de voorzitter van het A .R.K, A.-bureau de moeilijkheden, die zijn ontstaan tijdens de onder handelingen tussen de regering en de ambtenarenorganisaties over een nieuwe salarisregeling, nader uiteen gezet. De voorz. begon met erop te wij zen, dat er geen sprake is van het afbreken der onderhandelingen, nog minder van het organiseren van pro testvergaderingen. De onderhande lingen zijn alleen vastgelopen, om dat de regeringsvertegenwoordigers te veel vasthouden aan de geleide loonpolitiek en te weinig begrip to nen voor de wensen, die de ambte narenorganisaties naar voren heb ben gebracht. Weinig begrip. De jongste regeringsvoorstellen zijn voor de centrales onaanvaard baar. De oorzaak van de te lage sa larissen, die de regeringsvertegen woordigers voorstellen, is de fictie van het functieloon d.w.z. dat de re gelingslonen in het vrije bedrijf als de werkelijke lonen beschouwd wor den en men dus geen rekening houdt met de verschillende toeslagen. Ook wilde de regeringsdelegatie niets we ten van een ethisch mininmum van f 3180,voor gehuwden op 23-jarige leeftijd, dat de A.R.K.A. had voor gesteld. Mede doordat met andere verlangens, die reeds jaren geleden werden ingediend, tot nu toe geen rekening werd gehouden, is bij de ambtenarenorganisaties het vertrou wen in de regeringsdelegatie, die te veel vasthoudt aan de geleide loon politiek, lichtelijk geschokt. De A.R.K.A.-leiding vertrouwt, dat de afdelingen zonder afzonder lijke acties te gaan voeren achter het hoofdbestuur zullen staan; vooral nu reeds een eerste bemiddelingspoging is gedaan en men a.s. Woensdag in de commissie van georganiseerd overleg zal trachten om tot een stand punt der vijf centrales te komen op grond van de voorstellen zoals die nu op tafel liggen. in dit licht de instructie voor de film keuringscommissie bij nader inzien bezwaarlijk hanteerbaar en zal deze wijzigen. De nadruk zal daarbij ko men te liggen op de bevoegdheid van de hoofden der geestelijke ver zorging, aangezien het ongewenst is godsdienstige en levensbeschouwe lijke tegenstellingen voor een uit sluitend militair publiek door middel van de film te behandelen. De heer G. J. Out, secretaris van de bond van Ned. P.T.T.-personeel, zegt, dat er door het personeelstekort bij de P.T.T. ernstige toestanden zijn ontstaan. Door het personeelsgebrek zijn er employé's, die zeventig tot tachtig uur per week werken. Het komt da gelijks voor, dat de brievenbestellers buiten hun dagelijkse portie 20 a 30 kilo kranten voor huis-aan-huis- bezorging moeten meedragen. Een delegatie uit het gehele land heeft zich gisteren in een brief aan mr. G. W. Spitzen, secretaris-gneeraal van het Dep. van Verkeer en Waterstaat in deze geest uitgelaten. Voorgesteld wordt een loonsverhoging met 10 voor de laagst bezoldigden om de aanwerving van nieuw personeel te bevorderen. Men verzocht om terug werkende kracht van deze verhoging tot 1 October j.l. GROOT-SEMINARIE IN EYSDEN Het voormalig Capucijnerklooster te Eysden is aangekocht door de mis sionarissen van Mariannhill. In dit klooster zal worden gevestigd het groot-seminarie van deze missionaris, sen voor philosoph;e en theologie. Men hoopt het nieuwe seminarie in September a.s. in gebruik te kunnen nemen. Het kerkgebouw wordt thans nog bewoond door Ambonnezen. De be- De Middenstand staat wel dege-! behouden van de eigen katholieke lijk achter de regering, tot deze slot- organisaties noemde prof Ariens de som kwam mr dr N. H. L. van den bescherming der zwakken in het ge- Heuvel, lid van de Tweede Kamer, loof, en verder „de bundeling van hedenavond op een congres van de krachten" waarvan de bisschoppen Katholieke Middenstand in Ensche-j in hun mandement spreken, en ten- de. slotte de vorming tot persoonlijk heden, die in de maatschappij hun In zijn betoog legde mr Van denapostolaat kunnen uitoefenen. Heuvel er vooral de nadruk op, dat er na de oorlog in tegenstelling met de jaren er voor, een positief mid- denstandsbeleid is gevoerd. De mid denstandsnota is weliswaar niet in alle opzichten bevredigend, maar de schuld hiervan ligt voor een belang rijk deel bij de middenstand zelf, die onvoldoende cijfermateriaal kon ver strekken. Mr. Van den Heuvel wees er op, dat de KVP in de jaren onmiddellijk na de oorlog de volle verantwoorde lijkheid aanvaard voor de hoge be lastingdruk maar nu ook onvoor waardelijk een lagere belastinghef fing eist. Tenslotte drong hij aan op een noem mg van een overste is binnen- groter solidariteitsbesef bij de mid-1 kort te verwachten. De missionarissen denstanders. Hieraan heeft het in het van Mariannhill hebben thans in verleden al te veel ontbroken en ook Eysden een noviciaat. Het klein-se- thans laat het in vele opzichten te minarie is gevestigd in Arcen. Deze wensen over. Tevoren had de bondsadviseur van de Katholieke Middenstanders prof. dr Ant. A. Ariëns, gesproken over het mandement en de middenstand. Met tal van pauseuijke en bis schoppelijke uitspraken bewees spre ker dat ook in het verleden herhaal-1 delijk op de eenheid der katholieken in het openbare leven is aangedron gen. Met beslistheid wees hij de mo- j derne stromingen af. De bisschoppen hebben de gevaren onderkend al-1 dus prof. Ariens en er rekening or* too mede gehouden. V^D&CdKei Op Zee Als voornaamste motief voor het Wat doe je als gezagvoerder, wan neer er 's avonds tegen elven een schok door je schip gaat, de uitkijk daarna rapporteert dat er „iets" voor de boeg ligt en tenslotte blijkt, dat je twee mijl minder maakt dan normaal is? Dan ga je kijken wat er aan de hand is! Zo deed ook kapitein P. Olivier, toen hij met de „Waterman" verleden week op 'weg was van Australië naar Soerabaja. Hij ging in de nachtelijke duisternis, met een sterke electrische lamp voor zich uit, poolshoogte ne men en zag tot zijn verbazing iets, dat naar hij meende alleen een Oli vier mèt Adriaan als compagnon kon beleven. Een vis van een kleine 15 meter lengte en zeker 3 a 4 meter middellijn lag dwars voor de boeg, het schip als het ware tegen te hou den, de kop met een drietal meters romp naar bakboord, de rest met een geweldige staart eraan naar stuur boord. De vorm van de kop was niet Dooi dat znurbrandsn op Uw maag met 'n paar Bennies. 'n Wonder, op hoe korte termijn die helpen. Binnen een paar minuten! Nog vóór die Rennies zijn gesmolten op Uw tong, behoort het zuurbranden tot het verleden Rennies kunt U altijd en overal innemen, onopval lend, zonder water of wat ook. (Advertentie) CONGRES INTERNATIONALE KATHOLIEKE ORGANISATIE. Van 18 tot en met 21 Maart zal in het Kurhaus te Scheveningen een in- ternatiqnaal congres van katholieke organisaties worden gehouden. Het congres wordt op Vrijdag 18 Maart om 10 uur 's morgens geopend door de congresvoorzitter mgr. dr B. J. Alfrink, aartsbisschopcoadjutor te Utrecht. Vervolgens zal het Tweede Kamerlid mej. dr M. Klompé een rede uitspreken over „la cooperation internationale et les responsabilités des catholiques". (De internationale samenwerking en de verantwoorde lijkheid van de katholieken). Na een ontvangst zullen des middags twee plenaire zittingen worden gehouden. Zaterdag 19 Maart zal het gemeen tebestuur de congressisten om 12 uur ontvangen, waarna des middags de werkgroepen voor de eerste maal bijeenkomen. Des avonds wordt een concert door het residentieorkest bij gewoond. Ook Zondag 20 Maart zullen de werkgroepen worden gevormd, die dragen door de pauselijke internun tius mgr Paolo Giobbe, vergaderen. Maandag 21 Maart zal om 11 uur de laatste plenaire zitting worden gehouden; de slotbijeenkomst be gint om 15.30 uur. Er zullen tijdens dit congres drie werkgroepen worden gevormn, die resp. zullen spreken over het con tact tussen de internationale katho lieke organisaties en de officiële in stanties; over het contact tussen de internationale katholieke organisa ties en de niet-officiële instanties en over de internationale Katholieke organisaties en de arbeidsproblemen. Tijdens het komende bevrij dingsfeest zullen de Haarlemmers, die onder de gemeentelijke onder steuningsregeling vallen, een extra uitkering ontvangen; echtparen ont vangen 10.—, alleenstaanden 6. voor ieder kind 1.25 en verpleegden krijgen 2.50 extra zakgeld. 130 Oorlogsinvaliden uit ons land zullen tijdens de bevrijdings - feesten te gast zijn bij de gemeente Deventer. KONIJNENPEST IN BEVERWIJKSE DUINEN De besmettelijke konrijnenziekte die geruime tijd geleden ten zuiden van het Noordzeekanaal is waargenomen, heeft zich sinds een dag of tien ook ten Noorden van het kanaal verspreid. Vooral in de omgeving van het Be- verwijkse Tussenwijk heerst de myxomatose in zeer ernstige mate. Bij honderdtallen zijn de konijnen aan deze ziekte gestorven. Iedere dag worden de cadavers opgezocht en diep in de grond begraven teneinde besmettingsgevaar te voorkomen. De konijnenstand in de omgeving van de Zeestraat naar Wijk aan Zee is zeer geslonken. In de provinciale duinen onder Wijk aan Zee heerst de ziekte niet in ernstige mate. In Bakkum daarentegen, in de omgeving van het CSV-terrein, worden zeer veel zieke dieren aangetroffen. goed te onderscheiden, doch scheen meer spits dan plat te zijn. Het dier had donkerrode en donkergele spik kels op de bovenhuid, maar de buik was blank. Kon niet! Kapitein Olivier krabde zich achter de oren. De befaamde zeeslang kon het niet zijn, want die duikt niet meer op sinds vliegende schotels de aan dacht zijn gaan vragen. In ieder geval was het zaak het monster zo spoedig mogelijk kwijt te raken. Eerst werd er vaart gemin derd, maar dat hielp niet. Dan maar volle kracht achteruit. Het effect was verrassend. Toen de „Waterman" na genoeg stil was komen te liggen, zwom het monster met een nerveuze maar elegante slag aan bakboord weg en verdween uit het gezicht. Het eerste wat kapitein Olivier ver volgens deed was een boek over zee dieren naslaan. Toen kwam hij tot de conclusie, dat hij enige tijd gecha peronneerd was geweest door een zeldzaam voorkomende walvishaai. Wekelijkse bloemenkeuring Woensdag na de 2e Zondag HET ZEER OUDE MISFORMULIER is in de allereerste plaats tot de doopleerlingen gericht, maar daarnaast zijn in de gezangen, gebeden en lezingen ook de drie andere motieven van de heilige vas tentijd aanwezig, te weten: de boetelingen, de gedachte aan het lijden van Christus en tenslotte het verband met de statieheilige. Wanneer wij de wisselende misteksten aandachtig doorlezen dan zien we dat de liturgie geheel beheerst wordt door het schitterende beeld van een der meest populaire Romeinse heiligen, de heilige Caecilia. Wij komen in gedachten in de prachtige kerk, die aan haar werd toegewijd bijeen. Het godshuis is gelegen over de Tiber dus in het Westen van Rome. De kerk werd gebouwd boven haar huis met de badkamer, waarin zij rond 250 gemarteld werd. Men vond haar in een met goud doorstikt bovenkleed, waaronder de knopen van het boetekleed tast baar waren, ongeschonden in de doodkist van cypressenhout, die in 1599 voor het laatst werd geopend. Boven haar graf ligt het wit mar meren beeld dat door de kunstenaar Stefano Maderna werd gebeiteld. Iedereen kent dit beeld met de langs het lichaam uitgestrekte armen, terwijl de houding van de vingers een belijdenis is van haar rotsvaste geloof in de ene ware God en in de drie goddelijke Personen. Met haar overblijfselen zijn ook bewaard de lichamen van de jongelingen Valerianus en Tiburtius, die door Caecilia tot het christelijke geloof zijn gebracht. Oo kliggen daar bisschop Urbanus, die Valerianus doopte, en Maximus, de gerechtschrijver bij het verhoor, die ver klaarde christen te zijn en eveneens de marteldood is gestorven. De maagd en martelares Caecilia is de sleutel voor het goed begrij pen van het misformulier. Zij vindt haar voorafbeelding in de god vruchtige Esther, die door haar offer de verhoring verwerft van het gebed van Mardocheus (epistel). En zoals de moeder van Jacobus en Joannes haar twee zonen aan de Heer aanbood (Evangelie), zo heeft Caecilia Valerianus en Tiburtius aan de Kerk geschonken. Een weer klank van epistel en Evangelie vinden we in het korte maar vurige openingsgebed. De tekst van de intredezang luidt immers: „Verlaat mij niet, o Heer, mijn God. Ga niet van mij weg; geef acht op mijn hulp, o Heer, Gij die de kracht van mijn heil zijt". Het is niet alleen Caecilia, maar het is de gehele Kerk, en in haar zijn wij allen het, die Gods tegenwoordigheid aanroepen en Zijn hulp afsmeken. K. P. In de keuringszaal van de Hille- gomse Bloembollenbeurs éénmaal in het jaar verhuist de Maandagse beubs naar Hillegom i.v.m. de voor- jaarsbeurs voor de vrouw, die in het Krelagehuis wordt gehouden! had men gisteren niet veel expositieruim te meer over. Vooral de tulpen wa ren sterk vertegenwoordigd. Er stond voor het merendeel beste kwaliteit, maar zij, die uitsluitend naar nieu wigheden speurden, waren toch gauw klaar. Er was namelijk niet veel nieuws onder de zon. De aandacht trok weer de parkiet- verloping uit Korneforos, die de fa. B. v.d. Zaal, Lisse, nu onder de naam Erna Lindgren naar voren bracht. De stengel was voor een Korneforos niet aan de lange kant, maar had geen steun van ijzerdraad nodig om overeind te blijven. En dat kan men niet van alle parkieten zeggen Nijssen's Golden Yellow is een aar dige enkele gele tulp van Ant Nijs- sen Zn„ Santpoort. De dubbele gele Day of Glory van dezelfde firma kan o.i. niet in de schaduw van een Monte Carlo of een Golden Victory staan. L. V. Staalduinen jr., 's-Gra- vezande, toonde een grote groep met min of meer bekende gezichten. De beste vonden we de fost. Orange Child met schitterend-rode bloemen, de lila First Lady en de rode Bel gium. Remagen, de Van der Eerden diksteel, was in zeer mooie kwaliteit door Gebr. van Graven, De Zilk, ten toon gesteld. Parkiet Rococo was er van Joh. Laan, Avenhorn, en de mooiste Bartigon-sport, n.l. Queen of the Bartigons, werd naar voren ge bracht door P. Bakker, Enkhuizen. Valona, die men qua kleur het best kan vergelijken met een dubbele Aviateur, voerde W. Weijers, Bree- zand, in extra beste kwaliteit ten to nele, terwijl J. Rijkelijkhuizen, Hille gom, de flonkerend rode fost. Prin- ceps en de spec. Cantate toonde. De leüebloemige Mariette wat geen broeitulp is was er van diverse in zenders. Mary Housley is een aparte bronsoranje tulp van S. J. v. Zand- voort, Noordwijk. Van Ruigrok's Broeiproevenbedrijf, Hillegom, kon men de fraaie Willem Hopman, lila met witte rand, bewonderen en de rode, geel-gerande United Europe was er van verschillende kwe^grs. Een mooie fris-gekleurde tulp, Fiery Par rot is, naar het heet, de parkiet uit Campfire. De bloem was mooi par kiet, maar klein en dat is niet nodig. Daarachter stond van dezelfde inzen der een kist met beste kwaliteit Red Champion, de Bartigon-parkiet. On gelooflijk beste kwaliteit van de vlammend-rode Diplomate bracht P. A. van Saase, Hillegom. De lange, sterke stengels droegen enorme bloe men. President Roosevelt van G. Ent- hoven, Nw. Vennep, General Eisen hower van P. v. Dam, Leiden en Apeldoorn van P. Geerlings, Noordw. hout deze tulpen komen allemaal uit hetzelfde zaaisel van D. W. Le- feber, Lisse waren wel mooi, maar stonden kwalitatief toch niet op dat peil van Diplomate. Wel Parade, van W. Lefeber, Lisse, die ook voor treffelijk was. Jac. Tol, St. Pancras, etaleerde de schitterend-rode Lefe- ber's Favorite, die in kleur nog niet is overtroffen. Dit is in het rood wel de creme de la creme! Golden Sur prise leek ons een beste gele triumph- tulp van M. Beelen, Lisse, een kwe ker, die het sortiment al verrijkt heeft met diverse uitstekende sports uit Van der Eerden. Santta Cruz is een dof-oranje tulp met goudbronze rand van Prins Topper, Wassenaar, een zeer aparte kleur! Parkiet Ber- lage (verlopen uit Aristocrat) wordt ten toon gesteld door Gebr. Segers, Lisse. Verbluffend mooi kunnen we deze sport niet vinden. Basra is on getwijfeld een der mooiste lila tul pen, die er op het moment in de cul turen is. H. J. Salman Zn., Noord- wijk, toonden deze fijn getinte tulp in prima conditie. De roserode fos- teriana Pinkeen werd geëtaleerd door RoozenKramer, Bennebroek. Een pracht tulp! De dubbele gele All Gold werd door Gebrs. Hoogeveen, Noord- wijk, naar voren gebracht, de dub bele licht-purperen Maravilla door John van Grieken, Benenbroek, ter wijl er verder een collectie nieuwig heden aanwezig was van Gebr. Nieu- wenhuis, Lisse. Een beste, stevige, lichtgele darwin leek Yellow Way en ook de purperen leliebloemige Appro val trok de aandacht. Eastern Mo narch is een bruinrode Breeder, die er best uitzag. maar beter dan juf! De 5-jarige Hansje uit Den Helder bezorgt de juffrouw van de fröbel school zo nu en dan een beetje on behagelijk gevoel, want juf krijgt soms de indruk, dat Hansje het be ter weet dan zij en dit is niet ple zierig voor de juf van een fröbel school. Niet dat de bijzondere voorkeur voor kranten Hansje aan de wijsheid helpt, maar Hansje weet met data en jaartallen te goochelen op een manier, die wiskundigen aan het peinzen zet. Als men hem vraagt op welke dag een bepaalde datum valt, zal hij prompt antwoorden, daarbij reke ning houdend met schrikkeljaren en als het antwoord een kleine onjuist heid vertoont, verbetert hij zichzelf binnen enkele seconden, zonder dat men hem verteld heeft, dat zijn ant woord niet helemaal goed was. Voor de rest houdt Hansje van knikkeren en schopt hij op straat graag tegen een leeg blikje aan, zo dat hij in niets lijkt op historische wonderkinderen, die in de wieg al zware brillen droegen om hyperbo lische vergelijkingen uit te werken. Niemand vindt Hansje in Den Hel der een wonderkind, juf niet, zijn ouders niet en zijn vriendjes hele maal nietmaar zo nu en dan blijft toch de blik van een toeschou wer wel eens nadenkend op Hansje rusten, „want", zoals de buurvrouw zegt, „je vraagt je af, hoe kómt zo'n kind eraan...." ACHTERSTAND KATHOLIEKEN IN N. O.-POLDER INGEHAALD. Als het uitgifteplan voor gronden in de Noord-Oostpolder voor 1965 uitgevoerd zal worden, dan betekent dat, dat de achterstand, welke de katholieken in dit nieuwe gebied had den voor een belangrijk deel zal zijn ingehaald. Dit valt op te maken uit medede lingen welke gedaan werden tijdens een te Emmeloord gehouden verga dering van de A. B. T. B. Zoals bekend werd bij de uitgifte van de nieuwe polder als algemeen beginsel aanvaard, dat de toekom stige samenstelling van de bevolking naar godsdienstige gezindheid onge veer gelijk moest zijn aan de lande lijke verhoudingen. Door de natio nale ramp en de daaruit voortvloei ende verkavelingen op de Zeeuwse eilanden werd aan een aantal Zeeuwse landbouwers voorrang ver leend, waardoor het aantal katholie ken minder was dan aanvankelijk was vastgesteld. Deze achterstand wordt nu ingehaald. Als het uitgifte plan voor 1955 voltooid is, zullen van de totaal 1958 landbouwbedrij ven er 332 zijn toegewezen aan katholieken, van de 36 fruitbedrijven kregen zij er 13 en van de 30 groen teteeltbedrijven zullen er 10 in ka tholieke handen komen. Nog dit jaar zullen er in de Noord- Oost-Polder vijf nieuwe katholieke kerken gebouwd worden. Emmel oord, Ens, Markenesse, Luttelgeest en Bant krijgen dit jaar een nieuwe parochiekerk. Dit betekent, dat voor genoemde plaatsen in het nie land het kerken in noodgebouwen spoedig ten einde zal zijn. INBRAAK TE HILVERSUM. Bij een inbraak, die gisteravond bij een kruidenier in de Boreelstraat te Hilversum werd gepleegd, heeft de dader een geldbedrag van 4000 buit gemaakt. Terwijl de bewoners afwezig waren is de man door een bovenraam binnengeklommen, waar na hij een grondig onderzoek in d< woonvertrekken heeft ingesteld. In de slaapkamer trof hij een houten geldkistje, waarin dit bedrag aan contanten, bestaande uit twee biljet ten van 1.000,— en verder kleine coupures was geborgen. Voorts ble ken nog enige pakjes sigaretten en een aantal lichtpenningen te zijn verdwenen. Prinses Beatrix maakt het goed Prof. dr J. F. Nuboer deelt het vol gende mede: „Prinses Beatrix heeft een relatief goede nacht doorgemaakt. De tem peratuur is nog slechts licht ver hoogd. Zij heeft hedenmorgen voor het eerst het bed verlaten. De toe stand is volkomen bevredigend! Gisteren heeft prinses Beatrix be zoek gehad van haar ouders en prin ses Irene. Vandaag zullen haar ouders haar uiteraard wederom be zoeken. Waarschijnlijk zal vanmid dag prinses Margriet een bezoek brengen, als ook een enkele vrien din. 25 JAAR E.H.B.O. Morgen vieren de katholieke E.H. B.O. en haar voorzitter de heer A. M. Bergers het zilveren jubileum. 9 Maart 1930 zag de vereniging in een alcoofje aan de Eendrachtsweg te Rotterdam het levenslicht. Geïnspireerd door de enorme acti viteit van de voorzitter maakten ve le medewerkers van hun „hobby" een levensroeping. Hieraan is het te danken, dat de organisatie uitgroeide tot ongelooflijke afmetingen. De ver eniging telt thans ruim 25.000 leden, verdeeld over ruim 500 afdelingen. Acties, die de laatste tijd zijn ge voerd voor prachtige doeleinden en die in totaal vier millioen gulden hebben opgebracht, duiden aan, dat de bond zich op een veel uitgebrei der terrein der charitas heeft bege- De stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen in Ne derland, heeft 60.000 eendeneieren aangekooht. Deze eieren worden eind dezer maand naar Korea ver zonden, waar ze zullen worden uit gebroed. De eieren, die een bedrag van 15.000 vertegenwoordigen, zijn een geschenk van de stichting oecu menische hulp aan kerken en vluch telingen aan de boerenbevolking van Koera. De KLM zal de eieren tot Bang kok vervoeren, waar ze weer worden overgeladen in een ander vliegtuig. Verkeerszondaars op het ira ;e In hoger beroep stonden voor de Haagse Rechtbank Zaterdag ver scheidene verkeerszondaars terecht. In de zaak van de Sassenheimse chauffeur waren zowel de chauffeur als de ambtenaar van het Openbaar Ministerie in beroep gekomen tegen het vonnis van de kantonrechter, die de chauffeur tot een boete van 25.had veroordeeld. De chauffeur zou als bestuurder van een zes-wielige vrachtwagen op de Hoofdstraat te Sassenheim een aanrijding veroorzaakt hebben door niet tijdig signaal te geven toen hij een zijweg wilde inslaan. De raads man van verd. zeide evenwel, dat de botsende auto te dicht achter de vrachtwagen had gereden en vroeg vrijspraak. De officier van Justitie requireerde bevestiging van het vonnis. Uitspraak 18 Maart. Een tuinder uit Valkenburg was in hoger beroep gekomen van het von nis van de kantonrechter, waarbij hij was veroordeeld tot 15.boete, omdat hij bij het oprijden van de inrit bij zijn huis een aanrijding veroorzaakt had met een motorrijder De officier van justitie eiste een ho gere straf, nl. f 30.boete. Uitspraak 18 Maart. Een chauffeur uit Leiden was door de kantonrechter veroordeeld tot 30.boete, wegens het veroorza ken van een botsing met een tegen- liggende auto. De chauffeur wilde nl. twee wielrijders passeren. Hij verweerde zich in hoger beroep voor de Rechtbank met te zeggen, dat de tegenligger bestuurd werd door een 15-jarige jongen, die geen rijbewijs had. De officier van Justitie merkte op, dat dit de fout van de chauffeur niet uitsloot, en hij eiste een boete van f 40.Uitspraak 18 Maart.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6