Regering lagere streeft naar melkprijs Nederlandse vlieger oogstte roem in een straaljager boven Amerika Duizend gevangenen neergeschoten om de aanslag op Rauter te wreken AFGRIJSELIJKE TERREUR Vlammen verzadigden zich aan vleeswaren van Noack Advies gevraagd over beperking van bedieningskosten Werkgevers: verlaagt waar mogelijkt de prijzen Spiegelglad wegdek eiste twee gewonden bij Arnhem Binnenbandloze buitenband is gelijk aan een luchtband Rust nodig Brandende trailer vormde een misleidend rookgordijn Koningin stond gewonde bij Reeds geringe vorst brengt gevaar voor klinkerstraten DINSDAG 8 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 DRAMA BIJ WOESTE HOEVE IN MAART '45 Nu de tiende verjaardag van dei Hij werd zwaar gewond. Zijn lon- bevrijding nadert, gaan onze gedach-gen waren door twee kogels geraakt ten dikwijls uit naar de gebeurtenis sen uit de laatste maanden van de oorlog. Gisteren kwam ons het ver heugende bericht weer voor de geest, dat de Amerikanen op verrassende wijze de Rijnbrug bij Remagen on beschadigd in bezit namen. Vandaag wordt echter een zeer droevig feit herdacht; de dood van vele honder den landgenoten, die het slachtoffer werden van de represaille-maatrege len in verband met de aanslag op Rauter, de persoonlijke vriend van Himmler, die op een genadeloze wij ze het S.S. en politie-apparaat in ons land bediende. Hoe begon deze tragedie? Het was op de avond van de zesde Maart 1945. Vier jongemannen fiet sten uit Apeldoorn in de richting Woeste Hoeve. Zij waren gekleed in S.S.-uniformen en spraken perfect Duits. Op verschillende plaatsen langs de weg tussen de bossen wer den zij aangehouden, maar geen schildwacht kreeg achterdocht. Alle vragen werden vlot beantwoord en dan gingen ze weer verder. Vier mensen uit het verzet speel den hun rol voortreffelijk. Onherstelbare vergissing. Welk doel hadden de jongemannen op deze avond? Er moesten wapens vervoerd wor den; 'n zeer grote hoeveelheid en daarvoor hadden zij een vrachtwa gen nodig. Kort bij Woeste Hoeve hadden ze hun fietsen langs de kant gelegd en hun wapens schietklaar gemaakt. Het was stil op de weg. Af en toe spitsten zij de oren als in de verte het gebrom van een mo tor klonk, maar telkens weer zei de leider na enkele ogenblikken: „Dat is niets! Veel te licht die motor. Ver moedelijk een luxe wagen. Nee, we moeten een flinke vrachtwagen heb ben!" En dan wachtten ze weer. Eindelijk drong het geluid van een zwaardere motor tot hen door. Nog even luisterden zij scherp, om zeker heid te hebben. Toen liep de leider naar de weg. „Dat is geloof ik, wat .we zoeken", zei hij. Even later naderden in de don kere avond twee lichten. Het was niet meer dan een kwestie van één minuut. Een van de jongemannen zwaaide met een lantaarn en kort daarop klonk het knarsen van de remmen. Tot hun schrik zagen zij, dat er geen vrachtwagen stond, maar een zware B.M.W. met vier S.S.-officie- ren. Het was gebeurd! Schoten in de avond. „Uitstappen!", beval de jongeman op de weg. Maar terwijl hij de woorden sprak, zag hij, dat de officieren naar hun wapens grepen. Toen klonk het bevel: „Vuur!" De jongemannen aan de wegkant lichtten hun wapens op de auto en even later klonk het ratelen van een sten, vermengd met droge revolver knallen. De officieren kregen geen gelegen heid om te vuren. Zij waren volko men verrast en met hun wapens in de hand vonden zij de dood. Op één na! Het was de man naast de chauf feur en toevallig was die man Rau ter. en verder trof een kogel zijn kaak en een andere zijn dijbeen. Plotseling riep een van de jonge mannen: „Pas op, een auto!" Snel verborgen zij zioh in het struikgewas. In de verte naderden weer twee lichtjes en kort daarna remde er een vrachtauto, die bela den was met Duitse soldaten. „Partisanen", klonk het en weg waren de soldaten. Zij wensten hun leven niet te riskeren. Dank zij de angst. Dank zij de angst van de Duitse soldaten konden de vier jongeman nen ongehinderd terugkeren. Zij fietsen gewoon langs de wachtpos ten, riepen een groet en wisten Apel doorn te bereiken. Pas tegen de ochtend werden de lijken van de drie S.S.'ers en de zwaar gewonde Rauter weggehaald. Maar in kringen van de illegali teit had men deze ontwikkeling niet voorzien. Het was de bedoeling, om een vrachtwagen te bemachtigen en nu had men Rauter neergeschoten. Dat er vergeldingsmaatregelen zouden volgen, was duidelijk. De vier jongemannen, die de aan slag pleegden, gingen de andere dag naar Woest Hoeve, om indien men daar iets zou ondernemen ver warring in de Duitse gelederen te zaaien. Maar helaas kwamen zij net te laat. Vanuit een schuilplaats moesten zij toezien, hoe 117 jonge en oude! mannen bij wijze van represaille j werden gefusilleerd. I Afgrijselijke terreur. Een golf van afgrijselijke terreur ging over ons land. In de donkere nachten, die op de gebeurtenis volg den, klonken in de gevangenissen de zware stappen van de executie-pe lotons. Op de Weteringschans te Am sterdam en in al die andere beruch te inrichtingen werden de celdeuren opengezwaaid en zo maar luk raak werden de mensen van hun strozak ken gesleept. En een half uur later klonken dan de schoten van de executiepeletons. Het dodencommando deed zijn ronde en ongeveer duizend Neder landers moesten de aanslag op Rau ter met him leven betalen. Rauter zelf werd beter, maar lang heeft hij zijn terreurdaden niet over leeft. Op 4 Mei 1948 werd hij door het Bijzondere Gerechtshof te Den Haag ter dood veroordeeld en de Bij zondere Raad van Cassatie bevestigde dit vonnis op 12 Januari 1949. De man, die zoveel leed in Neder land bracht, trachtte nog een revisie van zijn vonnis te verkrijgen, maar zijn verzoek werd afgewezen. Tenslotte onderging hij het lot, dat hij zelf zovelen had laten onder gaan. Hij stierf voor het vuurpeleton. AFZONDERLIJKE PADEN VOOR BROMFIETSEN. Om aan de moeilijkheden die de bromfietsen in het verkeer geven te gemoet te komen zullen er o.a. bredere rijwielpaden komen en zul len overheidsinstanties eerder dan voorheen het geval was, besluiten tot de aanleg van parallelwegen. Dit deelt minister Algera in zijn memo rie van antwoord aan de Eerste Ka mer mede. Men overweegt verder afzonderlijke paden voor bromfiet sen te maken. Vuurzee te Amersfoort Een felle uitslaande brand heeft Maandagavond tussen tien en elf uur een kostbaar gedeelte van de Noack's koninklijke vleeswaren- en conservenfabrieken aan de Soester- weg te Amersfoort volkomen in de as gelegd. Behalve de omvangrijke schade aan koelkasten, droogmachi- nes en ander kostbaar materiaal, zijn grote hoeveleheden worsten en ham men, bedrijfsklaar voor export naar Amerika, verloren gegaan. De Amersfoortse brandweer, met groot materieel uitgerukt, slaagde er na grote moeite in, de brand tot het gedeelte rechts van de kantoorgebou wen te beperken. Het blussen werd bemoeilijkt omdat tussen het boven en benedengedeelte van de opslag en droogruimten een geïsoleerde vloer was gelegd. Export stagneert. Vooral in de droogruimten was veel voedsel te vinden voor de snel om zich heengrijpende vlammen. De nablussingswerkzaamheden namen geruime tijd, tot ver na middernacht in beslag. Een van de directeuren deelde ons mede, dat het kostbaarste gedeelte, n.l. de voorraden, in vlamen is op gegaan. In de export is thans een in grijpende stagnatie ontstaan, die niet gemakkelijk overbrugd zal kunnen worden. Het schijnt, dat de regering het voornemen koestert om de jongste melkprijsverhoging ongedaan te ma ken door middel van een drastische verlaging van de winkelprijs van melk. De ministers Mansholt en Zijl stra hebben althans aan het Bedrijfs- schap voor Zuivel advies gevraagd over de mogelijkheid, de winkelprijs met drie tot vier cent per liter te verlagen. Het zal dan moeten ge schieden door middel van een ma ximumprijs voor de winkelmelk. De melk, die aan huis wordt bezorgd, zou in prijs worden vrijgelaten. In kringen van de melkdetailhan- del maakt men zich ernstig ongerust over dit plan. Men vreest, dat deze maatregel een einde zal maken aan de melkbezorging, langs welke weg thans nog meer dan 90 procent van alle consumptiemelk wordt afge leverd. Ook vreest men, dat de ver hoogde winkelverkoop, waarop vele detailzaken niet zijn ingesteld, zo veel extrakosten met zich zal mee brengen, dat nauwelijks nog van eni ge winst sprake zal zijn. Het grote prijsverschil tussen de winkelmelk en de melk, die aan huis wordt bezorgd, zal het publiek dwin gen van het bezorggebruik af te zien, waarmee inbreuk wordt gedaan op de rechten van het publiek, zo meent men in deze kringen. BROOD EN MELK AFGEHAALD. „Brood en melk, in de winkel af- „Wjj in Nederland zijn op dit punt verwend", zei de bewindsman. „Er is geen land in de wereld, waar zo veel wordt thuisbezorgd als bij ons. In België haalt men alles in de win kel en in Duitsland gaat men naar de markt. Waarom zouden bij ons ouden van dagen, die tijd in over vloed hebben, en gezinnen met veel kinderen niet zelf naar de winkel gaan om brood en melk te halen?" vroeg de minister zich af. Hij was er niet zeker van, dat een prijsverlaging van melk en brood bij verkoop over de toonbank ook werkelijk zou leiden tot ontslag van bezorgers. „En zo ja, dan kunnen wij ons moeilijk een geschikter periode denken," zei minister Mansholt, doe lend op de huidige spanning op de arbeidsmarkt. VERZOEK OM VERLENGING SUBSIDIEREGELING SCHILDERSBEDRIJF. De Nederlandse Schilderspatroons- centrale heeft een telegram gezon den aan de minister van Sociale Za ken met het verzoek de subsidiere geling schildersbedrijf te verlengen. Dit verzoek doen zij om met het oog op de langdurig aanhoudende vorst, de begonnen werkzaamheden te kun nen afwerken. Oproet> tot Getuige gezocht Op de Amsterdamse weg te Arn hem is gisteravond omstreeks kwart over acht een ongeval gebeurd, waar bij twee personen ernstig zijn gewond. Als gevolg van het gladde wegdek slipte een personenauto, die in de richting Arnhem reed. De auto kwam daarbij in botsing met een personen auto, die van de tegenovergestelde kant kwam. De botsing was zo hevig, dat de beide inzittenden van de geslipte wa gen uit de auto werden geslingerd en met zeer ernstige verwondingen moesten worden opgenomen in het ziekenhuis. De bestuurder van de wa gen kwam er beter af, en r later per trein naar zijn woonplaats Den Haag kunnen terugkeren. Naar aanleiding van dit ongeluk verzoekt de politie de bestuurder van de personenauto, die getuige was van deze aanrijding en die de bestuurder van een der daarbij betrokken auto's mededeelde, de dokter en de politie te gaan waarschuwen en daartoe is weggereden in de richting Arnhem, zich te melden bij de politie in zijn woonplaats of bij de politie te Arn hem (K 830022222) voor het geven van inlichtingen. Terwijl zij op een vluchtheuvel stond te wachten is gistermiddag een 58-jarige Amsterdamse dame bij de Nieuweweg te Amsterdam door een slippende auto, welke over vlucht heuvel heenschoot, zodanig gewond, dat zij bij aankomst in het zieken huis gestorven was. gehaald, moeten goedkoper zijn, dan wanneer de bakker of de melkslijter hun producten komen thuisbezorgen. Dit kan in beide gevalen 13 a 4 cent schelen," zo verklaarde gisteravond de minister van Landbouw, Veeteelt, Visserij en Voedselvoorziening, S. L. Mansholt, op Schiphol, vanwaar hij per KLM naar Parijs vertrok. Er heeft enige tijd onzekerheid bestaan omtrent de toepassing van de motorrijtuigenbelasting op voer tuigen, voorzien van binnenband- loze buitenbanden. Volgens de belas tingwet moest voor deze nieuwe ban den 60 pet. meer belasting worden betaald, hetgeen in enkele gevallen is gebeurd. Volgens de A.N.W.B. heeft de mi nister van Verkeer en Waterstaat de definitie ten aanzien van luchtban den in het wegenverkeersreglement nu ook op de binnenbandloze buiten banden van toepassing verklaard. Derhalve behoeft men voor voertui- gep voorzien van deze banden geen hogere belasting dan de normale te betalen. KORTERE RETSDUUR R'DAM ANTWERPENBRUSSEL. Na voltooiing van de electrificatie van de lijn RoosendaalAntwerpen in 1957 zal de reisduur van Rotter dam naar Antwerpen van twee uur tot circa een uur en veertien minu ten en die van Rotterdam naar Brus sel van twee uur en vijftig minuten tot circa twee uur en vier minuten worden teruggebracht. Met de regering zijn de vier cen trale werkgeversverbonden in ons land van mening, dat vermeden moet worden, dat zich in een snel tempo algemene loonsverhogingen, gevolgd door prijsaanpassingen, zouden voor doen, waardoor het kostenpeil in Ne derland en de werkgelegenheid in ongunstige zin worden beïnvloed. Onder de gegeven omstandigheden is rust op het gebied van prijzen en lonen geboden, aldus schrijven ge noemde organisaties in een circulaire aan haar leden. De vier werkgeversverbonden ach ten het verheugend, dat in ons dicht bevolkte land een kostenpeil is ge handhaafd, dat een intensieve deel neming aan het internationale ver keer toelaat. Een inflatoire ontwik keling zou het economische herstel in ernstige mate in gevaar brengen. Onder deze omstandigheden ver dient, naar de mening van de bestu ren, het streven van de regering, om voorshands een stijging van het loon peil tegen te gaan, de volledige me dewerking van de industrie. Dit houdt echter in, dat ook op het ge bied van de prijzen rust gewenst is. Deze rust op het gebied van de prijzen, ook van de industriële goe deren, vraagt van de ondernemer de bereidheid, om ernstig na te gaan in hoeverre tevens een verlaging van de prijzen tot de mogelijkheden be hoort. 2 vrachtwagens beschadigd Nabij de hagebrug op de Arnhem- seweg te Apeldoorn is gisteren een gecompliceerd auto-ongeluk gebeurd. Een grote trailer uit Eerbeek, werd aldaar een prooi der vlammen. Toen de 26-jarige chauffeur van het gevaarte, op zeker moment in zijn spiegeltje keek, bemerkte hij, dat de lading van zijn wagen in brand stond. De brandweer werd on- middelijk gewaarschuwd, doch voor dat deze arriveerde was de gehele partij strocarton reeds verbrand, terwijl de auto ernstig werd bescha digd. Door de hevige rookontwikkeling bemerkte de chauffeur van een an dere vrachtauto uit Oldekerk, het obstakel te laat. Op het laatste mo ment remde hij nog krachtig om een botsing te voorkomen. Zijn wagen slipte en kwam met een hevige klap tegen een boom tot stilstand; ook voor deze chauffeur grote materi ele schade. De afdeling Haarlem van de Nederlands-Belgische vereniging van liefhebbers van cactussen en andere vetplanten „Succulents" houdt van 18 tot en met 20 Junie a.s. in de Vlees hal te Haarlem een nationale ten toonstelling, die gevolgd wordt door een congres. bedrijfsleven Prijsstabilisatie kan uiteraard slechts worden bereikt, indien naast een doorwerking van mogelijke kostprijs- verhogende factorenzoals een on verhoopte belangrijke stijging Van het invoerprijspeil doorwerking in de prijzen plaats vindt van kost prijsverlagende invloeden. De be sturen roepen derhalve al hun leden met klem op mee te werken aan deze beoogde stabilisatie en waar mogelijk tot prijsverlagingen over te gaan. In hun circulaire concludeerden de besturen ten slotte, dat Nederland als geheel, en dus ook de industrie, thans behoefte heeft aan rust op het gebied van lonen en prijzen en niet aan. een van regeringswege opgeleg de prijsbeheersing met een daarmee gepaard gaand diep ingrijpen door de overheid. De besturen zijn van mening, dat de industrie aan het eerste haar me dewerking dient te verlenen en het laatste moet afwijzen. Afgezien van de vraag of met het laatste enig re sultaat zelfs op korte termijn zou kunnen worden bereikt, zou een dergelijke politiek op een niet te aanvaarden wijze ingrijpen in de be wegingsvrijheid van de industriële ondernemer, welke een zo noodza kelijk element is voor de verdere expansie van ons bedrijfsleven. Mede op grond van de in het ver leden opgedane ervaring, menen de besturen te mogen rekenen op de vrijwillige medewerking van alle le den, om de in het bovenstaande ge signaleerde gevaren het hoofd te bieden. Er was wél wat aan! Sergeant-vlieger Christoffels uit Haarlem is dezer dagen van een vliegopleiding in Amerika huiswaarts gekeerd en behalve een verbluffen de hoeveelheid vliegerervaring, heeft hij ook een onderscheiding mee naar Holland gebracht, waarmee de Ame rikaanse autoriteiten doorgaans zeer zuinig zijn. Sergeant Christoffels heeft de Amerikaanse autoriteiten echter met zijn eerste zelfstandige vlucht in een Thunderjet overtuigd, dat de hoge onderscheiding voor betoonde moed hem toekwam, want in normale ge vallen zou sergeant Christoffels uit Haarlem niet meer naar Nederland zijn gekomen, doch ergens in Arizona zijn neergestort. Toen hij voor het eerst alleen in zijn Thunderjet de lucht doorkliefde De Koningin was gistermorgen on derweg van Soestdijk naar Utrecht voor een bezoek aan haar geopereer de dochter Prinses Beatrix. Op de betonweg tussen Soestdijk en Den Dolder trok een auto-ongeluk haar aandacht. Zij verzocht de chauffeur te stoppen. Een auto, bestuurd door de heer Gravenstein uit Den Dolder, was ge slipt door de gladheid van het weg dek tegen een boom gebotst en uit de wagen geslingerd. De Koningin vernam van de omstanders, dat de politie wel was gewaarschuwd, maar dat nog geen ziekenauto was opge roepen. Op haar aanwijzing legde de chauffeur een deken uit de hofauto onder het hoofd en gedeeltelijk onder het lichaam van de gewonde heer Gravenstein. Vervolgens reed zij te rug naar Soestdijk om een ambu lance van de EHBO te waarschuwen. Dr. Brandt uit Den Dolder consta teerde een hersenschudding en ver scheidene verwondingen. De heer Gravenstein werd vervolgens naar 't Academisch Ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Schade Biesbosch Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Van Meel, betreffende de tengevolge van de jongste storm vloed in de Biesbosch aangerichte schade heeft de minister-president, dr. Drees, schriftelijk geantwoord. De minister verwijst naar het ver slag van de commissie voor de wa tersnood, waaruit o.a. blijkt, dat de stichting Brabants Watersnoodfonds 1954 wordt opgericht en dat de re gering zal voorstellen daaraan van rijkswege een bijdragen van 1 mil- lioen te geven. Daarnaast heeft het Nationaal Rampenfonds zich in be ginsel bereid verklaard een bijdrage van eenzelfde bedrag, onder nader te stellen voorwaarden, in het fonds te storten, terwijl zoals uit de pers is ge bleken, de provincie Noord-Brabant een bedrag van ƒ200.000,— zal bij dragen. De regering zal zo spoedig mogelijk een wetsontwerp bij de Sta- ten-Generaal indienen in verband met de door haar toegezegde bij drage in het provinciale fonds. In af wachting van de totstandkoming van deze wettelijke maatregel, wordt vóórfinanciering toegepast. met zijn instructeur in een aparte straaljager achter zich, en hij juist de zekerheid kreeg, „dat er niets aan was", klonk er in zijn vliegtuig een zware explosie en alle apparaten meldden als om strijd, dat de straal jager in de hoogste nood verkeerde. Sergeant Christoffels behield ech ter zijn kalmte, sloot de gastoevoer af en vroeg kalm per radio aan zijn in structeur, wat hij nu moest doen. De instructeur leidde hem voorzich tig naar een in de buurt zijnde vlieg basis en daar maakte de Haarlemmer met zijn gehavende „kist", die al die tijd slechts op „glijvluchtvaart" ge vlogen had, een uitstekende noodlan ding. De Amerikaanse autoriteiten von den dit staaltje van zelfbeheersing een hoge onderscheiding waard en op de foto staat de breedlachende ser geant met zijn kostbare throphee in de woning van zijn trotse ouders. Pater Loop laat het weer sterren regenen Na de enthousiaste ontvangst van „Mijn Sterren" in November 1953, heeft Pater Loop een tweede album verzorgd, dat thans in 4 kleurendruk verschenen is. Pater Loop wil door deze uitgave de jeugd in kennis brengen met men sen, die meer recht doen gelden op de „ster"-titel, dan menig filmster op de kauwgomplaatjes, zo naarstig door de jeugd verzameld. Naast de Clown Groch zien we de Engel van Dien Bien Phoe, dokter Flennig, Bing Crosby en vele anderen, wier heldhaf tig leven door middel van een korte beschrijving en een foto aan de jeugd ten voorbeeld wordt gesteld. Van de 50.000 albums zijn er reeds 30.000 besteld. Op de „hefboomkaart" kan eenieder lezen, dat hij met één gulden extra op een briefkaart, ge adresseerd aan de Bond zonder Naam, Haarlem, verzekerd kan zijn van alle plaatjes en het album. De plaatjes kunnen echter ook in 3 ge deelten worden besteld, terwijl voor scholen, internaten enz. een aparte regeling geldt, waarover men tevens bij de Bond zonder Naam inlichtingen kan verkrijgen. Maatregelen geadviseerd Het is de A.N.W.B. herhaaldelijk gebleken, dat weggedeelten, die met klinkers zijn bestraat, bij invallende vorst vrijwel direct met een laagje ijs bedekt worden, terwijl aangren zende wegdekken van asfalt of beton nog stroef zijn. Het gevolg hiervan is, dat het verkeer op deze klinker wegdekken wegens de gladheid slipt, daar men hierop niet bedacht is. Volgëns proefnemingen van het rijkswegenbouwlaboratorium is het afdekken van dergelijke bestratingen met een bituminueze slijtlaag e.d., voldoende om de klinkers van ijsaf zetting te vrijwaren. De A.N.W.B. heeft er dan ook bij de Rijkswaterstaat en de Provincia le Waterstaten op aangedrongen de weggedeelten van klinkers, die her haaldelijk door ijzei gevaar voor slip pen opleveren, op de aangegeven wijze te verbeteren. Dit zal naar de mening van de bond de veiligheid van het verkeer ten zeerste bevorde ren.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5