De huren van vooroorlogse woningen worden verhoogd TUSSEN BALIE slachtoffer van GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN Reconstructie gedeelte van de Korteraarseweg EN TRALIE op de Oude Vest open-deur-politiek DINSDAG 8 MAART 1355. DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Maar ~/3 van de huizen blijft vrij HET beelohuurvIrhoging HuuRvmHOGJNGDE E6t1 VolkSW3(J6ïl Verhoging van 5 en 10 percent Tegelijk met de voorstellen tot be lastingverlaging is by de Tweede Itamer ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de huurwet. Het beoogt een herziening van de rege len van die wet nopens de huur prijzen van gebouwd onroerend goed. Een samenvatting van de voorge stelde huurverhoging geeft het vol gende beeld: 1 2 3 4 I ƒ9.45 9.45—10.45 10.45 „8.30 8.309.15 9.15 ui „7.10 „7.10—,, 7.95 7.85 IV 6.60 „6.60—,, 7.20 7.20 V „5.95 „5.95— 6.60 6.60 De huurverhoging zal gelden voor woningen: a. tot stand gekomen voor 27 (December 1940; b. tot stand gekomen op of na 27 December 1940, doch voor 5 Mei H>46, voorzover de huurprijs daar in is opgetrokken tot het peil van die van de vooroorlogse woningen. Voor de huren van bedrijfspanden zullen dezelfde normen gelden als Vpor die van woningen, echter met dten verstande, dat de huurverho ging niet door de wet wordt voorge schreven. Partijen zijn bevoegd om eenzelfde huurverhoging als voor woningen overeen te komen. Daarbij moeten dan in de tabel voor wonin gen genoemde bedragen in acht wor den genomen. De in bovenstaande tabel genoem de percentages van de huurverhoging worden berekend over de huurprijs, <jie op 30 Juni a.s. geldt. Bij de beoor deling van de vraag of de geldende huurprijs voldoet aan de in de tabel aenoemde „grensbedragen" moeten eWntuele verhogingen van de be staande huurprijs v/egens verbete- nngen, verbouwingen e.d. buiten beschouwing blijven. De rangschikking der gemeenten de onderscheidene klassen is ge lijk aan die, welke gold voor de vo- rijje huurverhoging. De huurprijzen van oorlogse pan den worden gefixeerd op de huur prijs per 30 Juni 1955 (met uitzon dering van de onder 2e genoemde panden). Door wijziging van het besluit bij zondere huurprijzen zullen na het ingaan van de huurverhoging de hu ren van oorlogse panden kunnen worden opgetrokken, in die gevallen waarin deze huren niet zijn verhoogd en beneden het peil liggen van de j nieuwe huurprijzen van vergelijk baar vooroorlogse panden. De huurprijzen van panden, die na de oorlog zonder geldelijke steun van overheidswege zijn gebouwd, blij ven vrij. De huurprijs van met overheids steun tot stand gekomen of geëxploi teerde woningen wordt door de mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting vastgesteld of herzien. In de memorie van toelichting op het ontwerp van wet tot wijziging van de huurwet wordt o.a. gezegd, dat de regering het vraagstuk van een verdere huurverhoging niet ge- isoleerd heeft kunnen bezien. Zij heeft dit moeten plaatsen in het ka der van de algemene loon- en prijs politiek. De hier en dear heersende tendentie tot prijsstijging vervult de regering met zorg. Door deze beslising van de rege ring zal de spanning tussen de hu ren van vooroorlogse woningen en die van nieuwe woningen en ae daar door veroorzaakte druk op het peil van de volkshuisvesting blijven be- I staan. Omdat deze druk zich het j zwaarst doet gevoelen bij de hoge re huurklassen acht de regering het I noodzakelijk, dat toch iets wordt ge daan om de huurverschillen van wo ningen in deze hogere huurklassen enigszins te verminderen. Zij acht dit in het bijzonder wenselijk ten einde daardoor de bouw van nieuwe woningen in de hierbedoelde secto ren en met name de z.g. midden- standsbouw voor de bouwers aan trekkelijk te maken. In de huidige omstandigheden zal echter slechts een bescheiden stap in de aangegeven richting kunnen worden gedaan. Een huurverhoging van 10 pet. voor vooroorlogse woningen met een hogere huurwaarde dan die van een vooroorlogse woningwetwoning be tekent, dat een deel van de huiseige naren enige huurverhoging ontvangt en een ander deel niet. Dit is een onvermijdelijke conse quentie van de regeringsvoorstellen, die in de eerste plaats rekening hou den met de noodzakelijke bescher ming van 't peil der lonen en prijzen. In verband daarmee is 'n huurverho ging slechts verantwoord, waar dit uit een oogpunt van volkshuisves tingsbeleid het meest noodzakelijk is. Het probleem van de huurbelasting, dat ook bij de voorgaande huurver hoging reeds ter sprake werd ge bracht, en waaraan in de laatste tijd van vele zijden aandacht is geschon ken, meent de regering bij hand having van de gedachten in de Troon rede hieromtrent tot uitdrukking ge bracht bij een zo beperkte huur verhoging als thans wordt voorge steld, voorshands buiten beschou. wing te kunnen laten. DE OMVANG VAN DE HUURVERHOGING. De grenslijn voor de huurverhoging moet worden bepaald aan de hand van de hoogte van de huur van voor oorlogse woningwetwoningen in de verschillende gemeenteklassen. De regering meent deze grens te moeten stellen bij vooroorlogse hu ren van 7,4,per week. Om gerekend in verband met de sinds dien toegepaste huurverhogingen zijn dit thans huren van ƒ9.45 (le klas gem. tot 5.95 (5e klas gem.) per week. Zij acht in de gegeven omstandig heden een huurverhoging alleen ver antwoord voor woningen met hoeere huren dan ƒ9.45, ƒ8.30, ƒ7.10, ƒ6.60 en 5,95 al naar gelang van de ge meenteklasse. Omdat het te ver zou gaan daar voor terstond de volle 10 huurver hoging toe te passen, lijkt het rede lijk te volstaan met een verhoging van 5 voor die woningen, waarvan de huurprijs voor 1940 10 hoger lag dan die van woningen, waarvoor geen huurverhoging wordt voorge steld. Een gevolg van de regeringsvoor stellen zou zijn, dat van alle voor oorlogse woningen (zonder bedrijfs ruimte) 65 geen huurverhoging krijgen; 8 een huurverhoging van 5 krijgen en 27 een huurverhoging van 10 krijgen. Gevestigde personen in de week van 28 Februari tot cn met 5 Maart 1955. J. A. M. Banning, Aalmarkt 20. F. Blom, beroepsmilitair. Groenhazengrt 12. E. G. dBruijn, onderwijzeres, Zoeterw. Sin- apl 59. B. Cohen en fam., voorganger b.d. Jpodse Gem., Levendaal 8. J. Dirckx, 11. gfezinsverzorgster. Rapenburg 59. E. M. Van Druten. kantoorbediende, Boerhaa- valn 17. J. W. van Esveld, Rapenburg 4. ïf. L. Fransen, boekhoudster, Leemans- sfrg.at 33. H. S. L. Giezen, dienstbode, v. d. Brandelerkade 14. A. M. C. Hazes, ver- deegster, Rijnsb.weg 88. B. M. Hengst, jjwigdleidster. St. Jacobsgrt 1. C. P. D. Hnlleman, 11. verpleegster, Rijnsb.weg 10. E. A. ten Hove. Cobetstr. 78. H. Jagel en fam., fabr. arb.. a.b. „Beertje" ligg. tlangegrt t.o. Krantz. M. G. de Jong. hofmeester I KM., Noordeinde 2a. C. .J. A. Keizer en fam., chauffeur. Da Costa- slraat 51. J. W. N. Ketel en fam., chef de bureau, Herenstr. 5A. J. C. de Keulenaar boekhouder, H. de Grootstr. 6. H. Kop lui, ambt. R. v. Arbeid, Gerrit Doustr. 34. J. P. de Kort en fam., boekhouder, Boshuizerkade 1. W. J. ter Laak, kapster, Mendrikstr. 5. P F. van der Laan, Steen- slraat 55a. E. A. G. Landré, operatiezus- ter, Roodborststr. 34. P. H. Martin, Rtontsoen 37. N. Mooij, 11 gezinsverzorg ster, Rapenburg 59. H. J. Mouwer, Hoge- woerd 27a. C. A. de MolOvermars, ïfoogl. Kerkgrt 2a. J. J. Platteel. St. Ja cobsgrt 1. J. C. de Ridder. Rijnsb.weg 119a. R. Rövekamp, Bakh. Roozeboomstr. 8. D. van der Sande en fam.. arts, Jan v. (Joijenkade 5. G. F. M. Schimmel, tim merman. Sumatrastr. 68. A. Schutten, »rgt. ziekenverpleger, Utr. Jaagpad 79. G. M. Spee, dienstbode. Hooigrt 15. F. 3*vart, havenarbeider, Gortestr. 64. P. P. Verblauw, 11. gezinsverzorgster. Rapen burg 59. W. Verboom, kantoorbediende, w. Singel 13. G. de Vroet. sociaal werk ster, Vreewijkstr. 6. C. Wagenaar. dienst bode, Sumatrastr. 68. P. J. de Water en fam.. kantoorbediende, Herengrt 120. M. Wiersma, onderwijzeres. Roodenburger- straat 29. J. P. H. M. Willems, vertegen woordiger, Zoeterw. singel 95. W. F. Zijl, Rapenburg 60. Vertrokken personen van 28 Februari t.m. 5 Maart 1955. L. M. Ackermans, Hasebroekstr. 12, Oegstgeest. Suriname- straat 32. E. M. Avé Lallemant, Pavil- j'oenshof 13, 's Gravenhage, Polbroekstr. M. J. P. Beer, Rijndijkstr. 97, Rheden Gid, Emmastr. 13. M. M. Nielsenvan den Berg. Tesselschadestr. 13a, Amster dam, Heggerankweg 102. J. P. Blansjee. G. Doustr. 59. Katwijk, Drieplassenweg 17. H. H. M. de Boer, aan boord, R'dam, Woïphaertsbocht 495a. K. de Boer en fam.. Spilsteeg 22. Huizen NH, L. Laar- derweg 70. J. Bos, Rijnsb.weg 10, Alk maar, Wilhelminaln 11. C. A. J. Bouter en fam.. v. d. S. Bakh.ln 14-, A'dam. San- derijnstr. 391. M. G. Brugmans. Rapen burg 59. Zierikzee, Platteweg 42a. C. J. H. Brunner, Botermarkt 15. R'dam, Ro- zenb.ln 84. D. A. Buijs, Boerh.ln 30. 's Gravenhage. v. d. Woerdstr. 16. J. R. Chan-Jon-Chu. Rapenburg 24, Utrecht, J. v. Scorelstr. 2. T. Ciere, Oranjegrt 32a, Alphen a. d. Rijn, Steenstr. 1. V. E. Cir- ckens, Gx-oenhazengrt 12, 's Gravenhage, Hertzogstr. 180. P. van Dam, v. Speijkstr. 18, Oegstgeest, Surinamstr. 22. S. Darmo Sarojo, Rijnsb.weg 144, Duitsland. R. W. Dreyer, Zoeterw. Singel 108, Verenigde Staten van Noord Amerika. C. P. G. Driessen en fam., Rijnsb.weg 50, Oegst geest, L. de Colignyïn. 13. G. S. Roes- singhEverts, W. Singel 28, Renkum Oosterbeek, Pieterbergseweg 60. E. T. C. van Eijken, Papengrt. 11, Zuid Afrika. E. Frederiks, Rijnsb.weg 5, Groot Brittan- nië. Gatot Rahardjo, Rijnsb.weg 144, Duitsland. R. Giel, Gerecht 10, 's Gra venhage, v. d. Houvenstr. 15. J. I. A. Go- bée, Haagweg 5. Voorschoten, Rijndijk 288. G. A. T. v. d. VijverGoedel, Dief- steeg 6B, Canada. J. W. E. H. Grefe en fam., Nieuwstg 13, 's Gravenhage, Gent- sestr. 70. J. F. C. Groot, Roodenb.str. 9, Oegstgeest, v. Wassenaerln 21. J. Haga, R. en Schiekade 28, 'sGravenhage, Pales- trinaweg 68. H. W. Harten, Rapenburg 75, 's Gravenhage, Waalsd.weg 61. H. Heijkoop en fam.. H. Rijndijk 210, Apel doorn, Brouwersweg 51. C. Holswilder, Celebesstr. 23, Vertrokken onbekend waarheen. Karni en fam., De Sitterlaan 84. Indonesië. W. A. Kingma, Rapenburg 100, R'dam, Leede 20. M. W. de Kening, Zijlsingel 72a. 's Gravenhage. Margriet- straat 28. A. T. v. d. Kraan, Kooipark 16, Oegstgeest, Endeg.str.weg 5. J. G. ter Kuile, Rapenburg 82, 's Gravenhage, Schoutenstr. 13. J. C. v. d. Laaken, Ra- enburg 59, Bennebroek, Leidsevrt 3. J. H. Lammers, Leeuwerikstr. 10, Enschede, Kottendijk 34. B. Leenstra, Spieghelstr. 40a, Nieuw Zeeland. A. v. d. Linden, Lombokstr. 43, Zuid Afrika. M. Lind- hout. W. Singel 44. Zierikzee, Platteweg 42a. W. D. Losee, Maredijk 34a, Den Hel der, Weststr. 67. J. G. v. d. Meer en fam., Boerh.ln 19. Wassenaar, Rijkstr.weg 334. S. H. Meijler, v. Oldenb.veltstr. 30, Oegst geest, Kon.In 4. B. Meijn en fam., H. Rijndijk 61. De Bilt U, Huize 't Oosten 113, Rubensin 1. J. M. Minderman, A. Aalmoeshofje 1. Renkum Oosterbeek. Hogerheide 8. M. C. J. Moet, Wasstr. 38 's Gravenhage, Delistr. 65. J. H. Mulder, Rijnsb.weg 10. Heemstede, Binnenweg 81 H. Oosterveen, v. d. S. Bakh.ln 27, Wier den Enter. Werfstr. 3. L. P. Ouwerkerk, Cobetstr. 62, Nuenen, Baardseweg F 30 CI. P. H. Overdijk, Langegrt 248, Breda, M. v. Coehoornstr. 1, M. Heemskerk—de Pagter, Haven 56, Rijnsburg, Koestr. 44. A. J. Plaisier en fam.. Spieghel3tr. 40, Canada. J. P. Risselada. Breestr. 177, Soest, Dennenweg 5. C. J. M. Rooth, A. Aalmoeshofje 1, Renkum Oosterbeek, Hogerheide 8. G. R. Rosenquist, Rijnsb. weg 10. R'dam, Oosteinde 82a. J. Rijn bende en fam.. Breestr. 149, Sassenheim, Industriekade 1. W. P. van Schagen, Pe- likaanstr. 1, Utrecht, Springweg 142. M. C. Ackermans-Sierat, Koddestg 8. Oegst geest, Surinamestr. 32. J. C. van Smalen, Zoeterw. Singel 75, Zeist, Dalweg 1. J. P. Snoep, Hartestg 2a. Bloemendaal, Vinkenbaan 12. M. Tissink en fam., W. Rozenstr. 10a, Oegstgeest, Surinamestr. 28. J C. H. Tuithof, O. Vest 201a, 's Gra venhage. Koningstr. 543. C. R. van de Veen en fam., Rijnsb.weg 77, Voorburg, Ln v. Nw. Oosteinde 164a. J. H. Vis, J. de Wittstr. 16. Hellendoorn A 10. A. C. J. de Vos en fam., aan boord. Helmond, Stationspln 4. H. v. d. Zanden, Morsweg 138, Melissant. Julianaweg 9. D. J. M. Zwegers, Fagelstr. 20, Eindhoven, Bos dijk 504. T. A. de Zwijger. Schelpenkade 52, Zierikzee, Platteweg 42a. Gemeenteraad Ter Aar Gistermiddag kwam de gemeente raad van Ter Aar bijeen onder voor zitterschap van burgemeester Hogen- boom. Met kennisgeving waren afwezig wethouder Den Hollander en de heer Joh. v. Eijk. Zonder enige bespreking stelde de raad de voorschotten vast voor de bij zondere scholen op 30 gulden per leerling. Voor de R.K. School 30. x 4972/3, voor de school voor Chr. Volksonderwijs f 30.x 1222/3 en voor de Chr. Nat. School op 30.x 90 leerlingen. Punt 4 der agenda vermeldde een voorstel tot aankoop van grond in de Middelpolder. De voorzitter stelde voor de vergadering te onderbreken voor een bespreking in Comité Gene raal. Na heropening keurde de raad een voorstel goed om dit punt uit te stel len tot een der volgende vergaderin gen. Ook een voorstel tot grondverkoop in het uitbreidingsplan Aardam bracht geen discussie. De raad keurde goed 234 m2 grond te verkopen aan de heer Walrave, en 129 m' grond aan Marskamp. Het volgende punt was benoeming van de leden der commissie tot we ring van schoolverzuim. Herbenoemd werden de heren A. W. v.d. Hoorn, J. C. Kroft, L. J. Rekelhof, C. A. Vol- gering, D. van Vliet en C. J. v.d. Gie- sen. In de vacature C. van Vliet werd benoemd de heer G. Boekensteijn. Reconstructie Korteraarseweg. De voorzitter stelt punt 8 aan de órde, n.l. een voorstel tot reconstruc tie van de Korteraarsewega Het be treft het weggedeelte vanaf de hoek Schroder tot de bocht Aarlanderveen. Dit weggedeelte heeft een lengte van 1150 meter. In 't gedeelte Schroder -De Bruyn zal een sloot worden ge dempt. De technische uitvoering en opzet van dit werk werden toegelicht door de gemeente-architect, de heer Vos. De bestaande weg is 4^meter breed. Het ligt in de bedoeling om het verharde dek te verbreden tot 5 me ter. Daarnaast aan de Westkant een pad met klinkerbestrating 50 tot 75 cm breed, aan de Oostkant een pad eveneens met klinkerbestrating 75 cm breed. Tussen deze paden en de erfafscheiding hier en daar een groenstrook. Verder zal de hoek bij Schroder royaler gemaakt worden, evenzo zal de straat van de bocht bij de grensaansluiting Alphen a.d. Rijn groter worden door wegomlegging. Het pad aan beide kanten van de weg zal niet uitsluitend voetpad zijn, maar ook rijwielpad en uitwijkstrook. De heer Koning pleit voor demping van een sloot aan de westzijde der weg, ook de heer v. Vliet is hier voor. Ook spreken zij over verbreding van de brug in de weg en verbetering van de oprit door demping van genoemde sloot. De heer v. Vliet zou ook gaar ne zien dat de stopplaatsen der auto bussen zo breed zijn dat het verkeer niet wordt opgestopt, maar de stil staande bus kan passeren. Op een hierover gestelde vraag deelde de voorzitter mede, dat met de eigenaren een regeling is getroffen op twee of drie gevallen na. De ontwerptekening werd door de leden bezien en over enkele bijzondere gevallen werd nog een vraag gesteld. Deze zaken zullen echter tijdens het uitvoeren van het werk worden geregeld opdat men dan tot de meest practische oplossing kan komen. Met algemene stemmen werd tot de reconstructie besloten. Het werk zal openbaar worden aan besteed en na niet slagen hebben B. en W. machtiging tot onderhandse aanbesteding. Modderpoel Op de Kerkweg is een gedeelte in de omgeving van café Van Acker, dat geregeld een modderpoel is. B. en W. stellen voor dit euvel te verhelpen door het aanbrengen van bestrating. Het gaat over een oppervlakte van 210 m2. De raad praatte er niet lang over en kende het voorstel met alge mene stemmen goed. Vervolgens komen een tweetal subsidieaanvragen aan de orde. De EHBO afd. Ter Aar vroeg 125. voor aanschaffing materialen, o.a. aankoop van een zuurstofkoffer. Op deze aanvraag besliste de raad met algemene stemmen gunstig. Het an dere verzoek was van het kraamcen- trum Veenstreek van het Wit-Gele Kruis. Tot nu toe werd een subsidie verleend van 50 cent per dag tot een maximum van 10 dagen. Men ver zocht dit bedrag te willen verhogen tot 1.25 per dag. In de verleende bedragen wijken de gemeenten on derling af. B. en W. zouden contact willen opnemen met andere gemeen ten om te komen tot een uniforme regeling. Ook de provincie geeft nog steeds 50 cent. Er wordt echter wel aan verandering gewerkt. B. en W. zouden ook voorlopig nog 50 cent wil len handhaven in afwachting van een algemene regeling. De heer A. P. Uijttenwaal noemt meerdere gemeen ten die het bedrag reeds hebben ver hoogd. De kraamverzorging is van groot belang. Hij zou het bedrag voorlopig gaarne gesteld zien op 1 gulden per dag. De heer G. Versluis sluit zich hierbij aan en na hem vol gen meerdere raadsleden die zich aansluiten bij het voorstel Uytte- waal. De raad besloot dan ook met algemene stemmen het subsidiebe drag voor 1955 te stellen op 1 gulden. Hoewel het niet op de agenda stond stelde de voorzitter voor om voor de Algemene Begraafplaats een apparaat aan te kopen, waarmede op piëteitvolle wijze een lijkkist kan worden neergelaten in het graf. Hier toe werd besloten. Er is een bedrag van 800.mee gemoeid. Rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer Ko ning de grond aan de Oostzijde Kor teraarseweg op te nemen in het uit breidingsplan en de heer C. v. Vliet vroeg een uitbreidingsplan Korte- naar. De voorzitter zegt, dat opname in uitbreidingsplan niet nodig is. Op deze grond mag men bouwen. Verder wil de heer Koning de paal opruimen waarop de brandweerslangen vroeger werden gedroogd. Deze staat nu in de weg en doet geen dienst meer. Deze kan verdwijnen meent de voorzitter. De heer A. Hoogervorst bespreekt de straatverlichting Schilk. Zo nodig zal hier een lamp meer worden aan gebracht. De heer L. J. Hoogervorst spreekt over de brug in het Kerkpad en vraagt naar de uitslag van de be spreking met het polderbestuur. Spr. wil beslist voorkomen, dat in het Kerkpad een brug zou komen. Ook de heer A. P. Uyttewaal spreekt in deze geest. De voorzitter zegt dat het polderbestuur begrip toonde voor de bezwaren die de gemeente heeft en zal deze in ernstige overweging ne men. De heer L. J. Hoogervorst vraagt verder of de reconstructie laatste deel Kerkpad al aan de orde komt. De voorzitter hoopt op een snelle uit voering. De weersomstandigheden hebben ook de voortgang belemmerd. De heer v. Rijn vraagt de raads vergadering 's avonds te houden en niet in de middag. De voorzitter zegt regel is 's avonds, in de middag is uitzondering. De heer A. P. Uyttewaal pleit voor aanbrengen van snelgroeiende be planting langs het Kerkpad en het plaatsen van enige dreggen of red dingshaken langs het Kerkpad. Deze winter is de noodzaak wel gebleken. Ook de uitbreiding van een 2e post bestelling tot Papenveer werd ge vraagd. Motorrijder bijna tegen de lamp „Hij moet nog bij Noordwijk ge weest zijn toen hij al door mij ver blind werd", zei een chauffeur, die een motorrijder zodanig had bijge licht, dat de man in de heg terecht was gekomen Inderdaad was het er op die duis tere Decemberavond wat vreemd aan toe gegaan en een en ander werd er niet helderder op toen de kanton rechter er gisteren zijn licht over liet schijnen. De motorrijder was namelijk reeds in staat zijn tegenligger om hulp te vragen, toen deze de plaats van het ongeval naderde. De man was be leefd uit zijn wagen gekomen en had geheel argeloos een litertje benzine aangeboden om het de motorrijder naar de zin te maken. Eerst toen hij zijn schijnwerpers in de berm richtte werd het hem duidelijk dat de motor rijder niet tegen de lamp maar dus toch wel in de heg gereden was. De ohauffeur ontkende hardnekkig het licht van zijn tegenligger gezien te hebben en beambte en rechter ver- 1 diepte zich geruime tijd in de vraag I of de motorrijder op het moment van Ide noodlottige confrontatie zijn licht niet onder de korenmaat gestoken had. Men kwam er niet uit en de chauffeur werd wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Open deuren politiek. Een chauffeur van een vrachtwa gen, die op de Oude Vest het verkeer in gevaar had gebracht door met open deur achteruit te rijden had op het eerste gezicht veel minder recht van spreken. Hij was dan ook niet opgekomen. De man had namelijk eerst op herhaald verzoek de ingang van de Hazewindsteeg ontruimd en was daarna uit ballorigheid met open deur tegen een volkswagen aange reden, die daardoor een van zijn schijnwerpers moest missen. Toen de bestuurder van de beschadigde wa gen hem rekenschap had gevraagd, had de schuldige uitdrukkelijk ver klaard dat het onzin was voor zo'n blikken ding geld te vragen. De kan tonrechter dacht daar anders over, maar kon nog niet tot een strafmaat regel overgaan, ómdat de verdachte schriftelijk te kennen had gegeven de rechtbank enige onwaarheden in de dagvaardiging onder ogen te wil len brengen. Over veertien dagen zal de chauffeur zijn open deuren poli tiek kunnen toelichten. Fiets aan de wilgen. Het komt niet veel voor dat de ge tuigen a charge openlijk partij kiest voor de beklaagde. Meestal is de man zelf wel mans genoeg om van zich af te bijten, de wielrijder die op 15 De cember het slachtoffer was geworden van zijn eigen onvoorzichtigheid, had namelijk enige dagen geleden weer een ongeluk gekregen en had hierdoor verstek moeten laten gaan. Dit werd aangevoerd door een auto mobilist, die de verdachte enkele maanden geleden op de Herenstraat op zijn motorkap had genomen en enkele dagen geleden gesproken had. De ambtenaar vond het laatste on geluk een reaen te meer om verdach- te eens aan het verstand te brengen dat hij zijn fiets aan de wilgen moest hangen en eiste veertig gulden. De kantonrechter maakte er tenslotte 35.— van. ALKEMADE Kampioenschap dammen en scha ken. Uitslag 7e ronde: Schaken: L. Hoogenboom-C. Zoet 10; A. H. Bakker-W. Groenendijk 10; Th. Olyerhoek-H. Buys 1—0; J. Spaar- garen-H. v. Bostelen 10. Dammen: A. de Blaey-G. Roest 20; G. Meyer- H. Gortzak 20; T. Katsburg-J. Zand vliet 20; J. Gortzak-A. van Zoen. HAZERSW0UDE Schaakclub. Gisteravond hield de Hazerswoudse Schaakclub haar jaarvergadering. De vereniging be staat op het moment uit 18 leden, In de kas was nog een batig saldo van 107.90. Op voorstel van het bestuur werd de contributie gesteld op 1.50 per maand. Voorstel van het bestuur om de jeugdschaakclub op te heffen, werd met algemene stemmen goedgevon den. KOUDEKERK Mej. D. v.d. Horst, vakonderwij zeres in nuttige handwerken aan de Herv. School alhier, is in gelijke func tie benoemd voor tijdelijk met uit zicht op vaste aanstelling aan de Leidse Herv. scholen. NIEUWVEEN AUTOBOTSING Maandagmorgen omstreeks 11 uur had op de hoek van de Kerkstraat en de Dorpsstraat een botsing plaats tus sen een vrachtauto van de heer v. V. uit de Kwakel en een bestelauto van de firma L. Dobbelman uit Wad- dinxveen. De bestelwagen kwam uit de Kerkstraat en wilde de Dorps straat inrijden, doch kwam tot de ont dekking dat in de Dorpsstraat een vrachtauto stond geparkeerd, terwijl van tegenovergestelde richting een andere vrachtauto naderde. Om niet klem te geraken tussen beide auto's koos de bestuurder van de bestelauto een botsing met één auto inplaats van met twee. De auto van v. V. werd toen het slachtoffer. Zowel de vracht auto als de bestelauto liepen daarbij flinke schade op. Voor het oplossen van deze verkeerskwestie werd de hulp ingeroepen van de Rijkspolitie., Bijzonder langdradig Voor een kantonrechter is een zaak met twee verdedigers óf bijzonder interressant óf bijzonder -vervelend. De lagtste kwalificatie sloeg op de zaak van de twee automobilisten, die elkaar in de Kerkstraat te Kat wijk geramd hadden. Het werd een gedub met remsporen en meetstok ken, die naar de woorden van de verdachten stevig in de knoop wa ren geraakt. De verdedigers gooi den hun duit nog in het zakje en de kantonrechter haalde er tenslotte voor beide verdachten een geldboete van tien gulden uit. „Wilt u er misschien elf van ma ken", vroegen de raadslieden in spreekkoor. De kantonrechter be greep de wenk en legde er nog één pop bovenop. Voor de verzekering begrijp u SPORT CLUBKAMPIOENSCHAP VAN ZUID-HOLLAND. Voor bovengenoemd kampioenschap ontving LDV Constant uit Rotterdam. Reeds heel vlug keek LDV tegen een 02 achterstand aan door een blun der van E. Klinkenberg. De jeugdige v. Leeuwen maakte echter op sublie me wyze gelijk 22. Door nederlagen van Lardee, Teleng en Slegtenhorst kwam LDV met 28 achter. W. Kleyn Jr scoorde echter weer een puntje door remise te spelen; welk resultaat ook de partij van W. Huis man opleverde. 410 voor Constant. Vervolgens verloor Joh. Klinken berg, doch won Ter Haar 612, ter wijl aan bord één Heemskerk nog 'n verwoed gevecht leverde met de broer van de wereldkampioen Wim Roozenburg, welke partij tenslotte remise werd. Alzo verloor LDV met 7—13. TER AAR IN MEMORIAM C. T. DE BRUIJN Vrij onverwacht is de heer C. T. de Bruijn overleden in de hoge ouder dom van 86 jaar. De heer de Bruijn was in tuinders kringen, en wel speciaal in veiling kringen, een zeer bekende persoon lijkheid. Jarenlang is hij lid geweest van de Controle Commissie aan de Veiling. Eerst vele jaren aan de veiling „De Hoop Geleidt Ons". Daarna is hij, toen in Ter Aar de drie veilingen samensmolten tot een veiling in 1931, voorzitter geworden van de Controle Commissie aan de Centrale Veiling en heeft hij deze functie bezet tot 1952. In dat jaar nam hij ontslag we gens hoge leeftijd. Van het Comité Ouden van Dagen maakte hij nog steeds deel uit. In het verleden bekleedde de heer de Bruijn functies in diverse besturen. We noemen de vroegere vereniging Gemeentebelang, de IJsclub Werk verschaffing en de Geitenfokvereni- ging, waarvan hij vele jaren voor zitter was. Hoewel nu sinds enkele jaren te ruggetrokken uit het openbare leven zag men hem toch nog altijd belang stellen in vele zaken en zijn verschei den laat toch nog een lege plaats in de gemeenschap. W0UBRUGGE FEESTPROGRAMMA 5 MEI VIERING. 8.00 uur Koraalmuziek door de plaat selijke fanfare; 9.30 uur Kerkdienst; 13.00 uur Feestelijke optocht door Woubruigige; 16.30 uur Volksspelen te Hoogmade. 10 30 uur Bonte avond in hotel Swama. Muziek door de Home Players uit Alphen aan den Rijn. Opvoering van het blijspel „De Huis- tyran". Uitslag grote verloting. 23.00 uur Groot vuurwerk op hoek Kruis weg/Vier ambachts weg; 23.00 uur Groot bal in hotel Swama. De kinderspelen worden gehouden op Zaterdag 30 April te Hoogmade om 14.00 uur. Bovendien wordt op 18 Maart e.k. om 20 uur in hotel Swa ma een vergadering belegd, waarbij de deelnemers aan de optocht hun plannen bekend kunnen maken. Geb.: Cornelis J. M-, z. van C. T. v. Goozen en E. M. C. Verstegen; Mar- garetha E. Md. van J. H. Zwetsloot en E. M. C. Verstegen; Cornelia G., d. van Th. Westdijk en C. G. de Jong; Hendrikus M. J., z. van S. C. Eist- geest en H. W. C. van Rijn; Lijntje, d. van J. van der Boon en W. Visser. Getr.: Pieter F. Noordam 24 jaar en Johanna A. Kempenaar 23 jaar. Overl.: Hendrik Slingerland, 51 jaar, Echtgenoot van F. W. H. van der Starre; Philippus L. van den Ing, 76 jaar, echtgenoot van A. M. van der Horon. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Gpgebroken weg

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2