Israël is verantwoordelijk gesteld voor het incident bij Gaza EN MALENKOF Hoger beroep bij speciale commissie aangetekend Zonder vorm van proces? JltiAteidende achJ^nmanaeuate aan JCaning. Wtotei Nieuw verdrag voor de Arabische landen De jacht op Malenkof is geopend iDuiktiaten taaiden öenzineótatUuiA ap de apen zee Het wintert weer op het Noordelijk halfrond Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAFENURACB1 32 MAANDAG 7 MAART 1955. 46ste JAARGANG No> 1344 IS GEEN EERVOL MAN Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w„ f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11-50 Nieuwe aanklacht tegen Israël De gemengde wapenstilstandscommissie van de Ver. Naties heeft gisteren Israël verantwoordelijk gesteld voor het bloedige grensincident bij Gaza op Maandag 28 Februari, waarbij 38 Egyptenaren werden gedood. Zij ver wierp de aanklacht van Israël dat een Egyptische militaire eenheid een Israëlische patrouille in een hinderlaag had gelokt. Bij de beraadslagingen hielden beide partijen vast aan hun lezing. De Franse voorzitter, Francois Gicomaggi, gaf bij de stemming de doorslag. De commissie zei, dat de aanval „bevolen werd door de autoriteiten van Israël en is uitgevoerd door geregelde strijdkrachten van Israël tegen gere gelde strijdkrachten van Egypte". De commissie gaf uiting aan haar grote bezorgdheid over de toestand bij Gaza zoals die is geworden door de aanval van Israël. IN HOGER BEROEP. Israël is onmiddellijk van de beslis sing in hoger beroep gegaan bij een speciale commissie onder voorzitter schap van generaal Edson Burns. Dit is een manoeuvre om te verhinderen, dat de veroordeling van Israël voor de Veiligheidsraad komt. Israël heeft sinds 7 Februari de zittingen van de commissie van appèl geboycot, uit protest tegen de terechtstelling van twee Joden, die in Cairo wegens spionnage ter dood waren veroor deeld. Generaal Burns heeft het hoofd kwartier van de Verenigde Naties meegedeeld, dat hi aan het eind van deze week in New York zal aanko men om aan de Veiligheidsraad ver slag uit te brengen over het recente incident in het gebied van Gaza. Waarschijnlijk zal Burns Vrijdag in de V.S. arriveren. Volgens berichten, die Maandag in Djakarta zijn ontvangen, zijn onlangs in Atjeh 94 burgers zonder vorm van proces door het leger terechtgesteld. De gouverneur van Noord-Sumatra, Amin, is naar Kotaradja gezonden om een onderzoek in te stellen. Volgens Jiet blad „Peristiwa", dat in Kotaradja verschijnt, zijn Donder dag j.l. 31 mannen geëxecuteerd in de dessa Tjot Djeumpa en 63 op 25 Februari in Leupong. Volgens niet bevestigde berichten werden deze mensen terechtgesteld als onderdeel van de strijd tegen de opstandelin gen. De gouverneur van Noord-Sumatra heeft bij zijn vertrek naar Kotarad ja geweigerd commentaar te leveren op deze berichten. Hij gaf echter toe, dat onlangs de activiteiten van de opstandelingen in Atjeh zijn toege nomen. De „Peristiwa" meldt tenslotte nog, dat een organisatie van jonge ren heeft gedreigd de kwestie voor de Verenigde Naties te brengen, in- dJen de regering in Djakarta niet spoedig een onderzoek zou instellen. NIEUWE AANKLACHT. Jordanië heeft inmiddels bij de ge mengde bestandscommissie de klacht ingediend, dat Israëli's vijf zwervende Jordanische Bedoeïnen hebben ge dood „als vergelding voor de dood van een jong Joods echtpaar, dat on geveer twee weken geleden in de buurt van de grens vermoord is ge vonden". Volgens de Jordanisohe autoriteiten hebben de Israëli's zes Bedoeïnen ge vangen genomen, vijf van hen gedood en de zesde vrijgelaten met de bood schap: „Vertel de regering en je stam, dat we vijf man gedood hebben in ruil voor twee jonge Joodse men sen." Syrië heeft bij de commissie ge protesteerd omdat ongeveer 200 ge wapende soldaten van Israël de ge- demilitairiseerde zóne zijn binnen gedrongen en geschoten hebben op een Syrische post. Aan de Syrische kant werd niemand gedood of ge wond. Een Israëlische militaire woord voerder heeft echter verklaard, dat geen Israëlische legereenheid betrok ken was bij het incident met Jorda nië. Volgens dezelfde woordvoerder is een Israëliër gewond geraakt door schoten van Syrische zijde op een Israëlische nederzetting. Militair, politiek en economisch Syrië en Egypte hebben Zondag avond bekend gemaakt, dat zij over eenstemming hebben bereikt over plannen voor een nieuwe organisatie ter versterking van de militaire, po litieke en economische structuur van de Arabische wereld. De organisatie voorziet in een ge- gemeenschappelijk permanent mili tair opperbevel, in Damascus, dat de militaire politiek zal coördineren, overeenkomsten als het onlangs ge sloten Iraaks-Turkse verdedigings verdrag moeilijk zal maken en richt lijnen zal opstellen voor een bank, die een Arabische munt in omloop zal brengen. In een te Damascus gepubliceerde verklaring wordt gezegd, dat koning Saoed van Saoedi-Arabië onvoor waardelijk instemt met deze plan nen. Volgens de berichten uit Da mascus zullen later in de week de Arabische landen worden uitgeno digd voor een conferentie, waarop de nieuwe organisatie zal worden gesticht. In Caïro is verklaard, dat de Sy rische minister van buitenlandse za ken, Khaled Azem, binnenkort een bezoek zal brengen aan Beiroet om de steun van Libanon voor de orga nisatie te verwerven. Jordanië heeft tijd gevraagd om de kwestie van de nieuwe organisatie te bestuderen aan de hand van zijn verplichtingen volgens het Brits-Jordaanse ver drag. Waarnemers in Caïro zien in het nieuwe verdrag eer. poging om het Arabische verdrag voor wederzijdse Ook geloven zij, dat het hier gaat om een Egyptisch antwoord op het Turks-Iraakse verdrag, waartegen Egypte fel gekant is. De nieuwe over eenkomst verbiedt de deelnemers toe te treden tot het Turks-Iraakse ver drag en militaire of politieke over eenkomsten met andere landen te sluiten zonder goedkeuring van alle verdragspartnei-s. „Annie" raast over N. Queensland Een tropische wervelstorm heeft Maandagmiddag de kust van Noord- Queensland bereikt en trekt met een snelheid van 21 km per uur in wes telijke richting landinwaarts. De storm die meteeorologen de code naam „Annie" hebben gegeven, gaat gepaard met zware regenval en wind stoten variërend tot 125 km per uur. Wat zei U, vond U het Zondag nog helemaal geen weer weer om over naar huis te schrijven? Vond U het zelfs nog bar kil en guur? Tja, wij dachten het ook, maar bij een bezoek aan de Strandboulevard van ons aller Scheveningen werd het duidelijk, dat er ook mensen waren, die er enigszins anders over dachten en die zich breeduit op de terrasjes hadden uitgestald om daar van de eerste in elk geval „vorstvrije" zonnestralen te genieten, al kwam dat genieten dan misschien ook pas na een „innemende aanloop" met veel koffie en zo.... Zoals de foto toont, was het in elk geval een gezicht, dat hoop voor onze weerkundige toekomst inhield enlaten we eerlijk zijn dat hebben we o zo hard nodig Atoomproeven niet overdrijven De Bond van Amerikaanse Natuur kundigen, een vereniging van onge veer 2000 geleerden en ingenieurs, die belang stellen in „het onderlinge verband tussen wetenschap en staats zaken", waarschuwt in een rapport tegen de gevaren verbonden aan reeksen proefnemingen met atoom en waterstofbommen. „Met een zekere wanhoop" pleit de vereniging voor eèn onderzoek door de Ver. Naties om vast te stellen, hoeveel proefnemingen gehouden kunnen worden, zonder dat ernstige gevaren voor het' mensenras ont staan. Al naar de uitslag van dit on derzoek dient de V.N. een grens vast te stellen voor het aantal in een jaar te nemen proeven met A- en H- bommen in de gehele wereld. De Amerikaanse geleerden menen, dat voortdurende proeven zullen lei den tot langdurige schade voor het mensdom door een algemene toene ming van de verontreiniging der at mosfeer. Een aanval van de „Prawda" Georgi Malenkof, die onlangs als premier van de Sowjet-Unie aftrad en sindsdien vice-premier en minis ter is, schijnt ernstig in gevaar te verkeren, meldt Ass. Press. Uiterlijke veiligheid van 1950 te vervangen, tekenen wijzen er op, dat de campag- Tijdens recente vlootoefeningen in de Caraïbische Zee heeft de Amerikaanse Marine proeven genomen met een belangrijk nieuw element op het gebied van de mobiele aanvalseenheden, n.L: het voorzien van nieuwe brand stof van een vliegboot of watervliegtuig, door eën duik boot en dat alles op open zeeDe proeven, waarbij werden gebruikt een twee-motorig P5M Martin Marlin patrouille-watervliegtuig van een marine-eskader uit Norfolk in Virginia en de onderzee-tankboot „Guavina" verliepen uitstekend. De foto geeft een beeld van de historische proef in volle gang ne tegen hem snel groeit. Het is mo gelijk, dat hij beschuldigd zal worden van ernstige ideologische ketterij. Malenkof is, hoewel hij nog niet bij zijn naam werd genoemd, direct aan gevallen in de „Prawda", het blad van de Russische communistische partij. De „Prawda" veroordeelde hem Zaterdag onmiskenbaar omdat hij een mening heeft verkondigd, die volgens de Prawda „slechts bruik baar is voor imperialistische oorlogs stokers". „Verklaringen over de mogelijk heid van de ondergang der wereld beschaving in geval de imperialisten een derde wereldoorlog ontketenen, zijn theoretisch fout en politiek scha delijk", zei de „Prawda" in een arti kel van twee pagina's, geschreven naar aanleiding van de tweede jaar dag van Stalin's overlijden. Op 12 Maart 1954 verklaarde Ma lenkof in een verkiezingsrede, dat, als een nieuwe wereldoorlog zou uitbre ken met moderne wapenen, dit de ondergang der wereldbeschaving zou betekenen". Op 8 Februari jl., direct na Malen kof's aftreden als premier, verklaarde minister Molotof daarentegen, dat een nieuwe wereldoorlog enkele de ondergang der „imperialisten" ten ge volge zou hebben: d.w.z. de onder gang van het Westen. De aanval van de „Prawda" op Ma lenkof was getekend door een lid van de Russische Academie van Weten schappen, F. M. F. Konstantinof, die in nauw contact staat met het centra le comité van de communistische partij. Opmerkelijk is ook, dat het artikel tracht een rechte lijn van opvolging te.trekken tussen Stalin en de tegen woordige secretaris-generaal van de partij, Chroesjtsjef. VLIEGRAMP OP FORMOSA. Amerikaanse vliegtuigen hebben in de bergen van Zuid-Formosa het wrak waargenomen van een C-54 „Skymaster" van de Amerikaanse luchtmacht, die op een vlucht van Okinawa naar Hongkong werd ver mist. Het toestel is bij Tainan tegen een berg gevlogen. Men heeft weinig hoop, dat de veertien inzittenden het ongeluk overleefd hebben. Nice huivert in de sneeuw De winter heeft zijn heerschappij over de Noordelijke helft van de we reld opnieuw verstevigd. Niet alleen hier tc lande en in West-Europa, maar Kanaal, die gedwongen werden be schutting tc zoeken tegen storm en sneeuw in de baaien van de Engelse oostkust. Alleen in de wintersportcentra in Zuid-Duitsland en Oostenrijk is men het afgelopen weekend gelukkig ge weest met het weer. Daar kreeg men van sneeuw en zon precies de juiste ook in de Ver. Staten van Amerika en aangename hoeveelheden toege- hebben sneeuwval, mist, ijzel en nieten, koude hun aandeel geleverd in het winters aspect. Stormen en hagel maakten het winterse beeld volmaakt, zij het ook nog minder aangenaam. In Carthage in Tennessee was de storm zelfs zo heftig, dat de daken van de huizen werden gerukt, waardoor enige men sen verwondingen opliepen. De sneeuw die over Noord-Frank rijk en Parijs was heengetrokken, viel gisteren allemaal op Nice aan de Rivièra, waar' het volgens de kalen der al volop lente behoort te zijn. Ook Noord-Italië kreeg zijn deel, vooral de hellingen van de Dolomie ten moesten het ontgelden. Tal van dorpen raakten weer van de buiten wereld afgesloten doordat de zware sneeuwval ieder verkeer onmogelijk maakte. In Engeland deed een dun laagje sneeuw en ijs de wegen bedrieglijk veel op ijsbanen lijken. Een zware storm maakte alles nog onaangena mer, vooral voor de schepen in Het Godsdienstzin in Rusland Pater Bissonnette, de Amerikaanse geestelijke die gedurende twee jaar als aalmoezenier van de te Moskou geaccrediteerde Katholieke diploma ten is opgetreden en vorige week plotseling uit Rusland is gewezen, is Zaterdag te Helsinki aangekomen. Pater Bissonnette zeide, niet bitter gestemd te zijn over de manier, waar op hij behandeld was. Hij zeide, dat hij vrijelijk door de gehele Sowjet-Unie had kunnen rei zen en plaatsen had bezocht, die voor buitenlandse militaire attaché's ver boden zijn. Overal waar hij gekomen was, bleek dat de bevolking van de Sow- jet-propaganda doortrokken was, maar ten aanzien van de godsdienst had hij een diepgeworteld respect aangetroffen, ondanks de gestadige propaganda tegen de religie, zo ver klaarde hij. Wat de kleding betreft zei hij, dat de buitenlanders niet langer de best- geklede mensen in Moskou zijn. FAROEKS JUWELEN GESTOLEN. De politie te Caïro heeft meege deeld, dat juwelen ter waarde van meer dan vijf millioen gulden, welke oorspronkelijk het eigendom van le den van de Egyptische koninklijke families waren doch na de troons afstand vfin Faroek in beslag waren genomen, zijn gestolen. Er zijn drie personen aangehouden, in wier wo ning enige van de vermiste juwelen zijn gevonden. De Egyptische politie heeft de hulp van de internationale politie organisatie (interpol) ingeroepen. In alle havens en op alle vliegvel den van Egypte is het toezicht ver scherpt. PRINSES BEATRIX GEOPEREERD. De secretaris van H.M. de Koningin deelt het volgende mede: „H.K.H. Prinses Beatrix is heden morgen door prof. dr. J. F. Nuboer in het Stads- en Academisch Zieken huis te Utrecht operatief behandeld wegens acute blindedarmontsteking. De operatie is goed verlopen en de toestand laat niets te wensen over." Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur. MINDER WIND S Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige sneeuw. Tot ma tig of zwak afnemende wind in hoofdzaak tussen Noordoost en Noord. Vannacht overwegend lichte vorst, middagtemperaturen iets boven het ^iespunt. 8 Maart: zon op 7.15 en onder 18.32; maan op 18.51 en onder 6.41 uur. volle maan 16.41 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME sneeuw 6 C. sneeuw 6 zwaar bew. 5 onbewolkt 3 regen 1 zwaar bew. 2 sneeuwbui 0 sneeuw 1 sneeuw 1 sneeuw 1 geheel bew. 3 onbewolkt 5 onbewolkt 2 sneeuw 2 geheel bew. 2 onbewolkt 11 zwaar bew. 4 onbewolkt 6 sneeuw 2 sneeuw 2 half bewolkt 7 regen 6 Korreltje Er is in jalouzie meer eigenliefde dan liefde.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1