In wit dorp onder rook van Leiden vangt 't vuurwerk kort maar krachtige loopbaan aan Wilde katten zorgden voor de veiligheid en kregen een liefderijk tehuis ZATERDAG 5 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 FABRIEK ONDER HOOGSPANNING VOOR BEVRIJDINGSFEEST De verhoging van de vuurwerkbelasting zal menig feest op sisser laten uitlopen Sinds de tijd dat men tot de ontdekking kwam dat tegen het buskruit geen kruit gewassen was, heeft men waarschijnlijk uit gewetenswroeging ge tracht de mensheid na afloop van een oorlog eveneens met springstof nieuw leven in te blazen. Zo is de loffelijke gewoonte ontstaan om wanneer het geweld der wapenen was geweken, de overlevenden door het afschieten van vuurwerk een zekere overbrugging te geven in de plotseling vallende stilte. Nu zouden we onrecht aan de talloze drie-October-vuurwerken doen, wanneer we beweerden, dat dit slechts een flauwe nabootsing zon zijn van het krijgsgewoel uit de Spaanse tijd. Want vergeleken met de enkele klap, die onze voorouders met veel levensgevaar tot stand konden brengen, is het kleurige lichtbouquet dat jaarlijks door de firma Kat afgestoken wordt, een volledige kanonnade. Het is nog niet bekend of Leiden bij de herden king van de 5e Mei zijn vinger in de kruitpap zal houden, die op die dag tot ontploffing wordt gebracht. Zeker is echter dat, wil onze stad zijn be woners de genoegens van het ach- en om-roepen gunnen, een bestelling bij de firma Kat snel geplaatst moet worden. Het ziet er namelijk naar uit dat heel Nederland zijn tevredenheid over de bevrijding in vuurwerk gaat ste ken en hierdoor binnenkort verdere orders geweigerd zullen moeten wor den. Om onze lezers eens wegwijs te maken in de wereld van de gillende keukenmeiden en de voetzoekers hebben wij ons licht opgestoken in de fabriek, waar al deze zaken hun geruchtmakend bestaan aanvangen. De „binnenplaats" van de vuurwerk fabriek. Op de achtergrond enkele bungalows van het Witte Dorp. ¥>E HERVORMERS van deze maat- schappij zullen ongetwijfeld bij Aet zien van deze fabriek achter de Haarlemmertrekvaart hun lippen af likken, want zelfs in dit koude jaar getij maakt de fabriek de indruk van een bungalow-vacantieoord in ruste.. Nergens klinkt het lawaai van grové machines of schrijft een schoorsteen een smerige roetstreep in de lucht. Niets van dat alles; alleen kleine witte gebouwtjes, die zich vriende lijk staan te spiegelen in het ijs van een door wilgen verlevendigd meer tje. Dit alles gezien op enige afstand geeft de landelijke indruk waarvoor men zomers gaarne de biezen pakt om er enige tijd in te verwijlen. Er wordt echter achter deze geveltjes hard gewerkt aan materialen die elk ogenblik de rust zouden kunnen ver breken. Bij deze ontnuchtering denkt men onwillekeurig terug aan de Duitse munitiekampen, die even eens op een afstand op een verzame ling aardig huisjes leken en eerst bij nadere inspectie uit een zeer venijnig soort „gewapend" beton bleken te bestaan. De vergelijking gaat echter niet helemaal op. Afleiding genoeg. jTVE HUISJES van de vuurwerkfa- briek hebben ongetwijfeld dikke muren, maar zij zijn doorbroken door De fabriek voorziet zelf in de be hoefte aan lont. De lontmolen kan door één man bediend worden en is de snelste van Europa. deuren en ramen, die het daglicht binnen en de manschappen zo nodig direct uit kunnen laten. Het dak dat j in tegenstelling tot een bunker geen gevaar van uit de lucht te vrezen heeft, is van zeer licht materiaal. Een niet te hopen ontploffing zal zich dus hoofdzakelijk in de ongevaarlijke opwaartse richting kunnen uitleven. En de enige gast van boven die ge vaar op kan leveren, de bliksem, wordt op het fabrieksterrein de nodi ge afleiding geboden. Elk huisje is namelijk door een aantal bliksem afleiders omrankt en beveiligd. Katten tegen ontploffingsgevaar. AP DE DEUR van elk wit huisje staat een getal, dat aangeeft hoe veel ontbrandbare stof tegelijk in het gebouwtje aanwezig mag zijn. Zodra de voorraad in het huisje uit geput raakt, kan de arbeider een nieuwe hoeveelheid halen uit een I betonnen bergplaats vlak voor de deur. Hoewel de aard van de brandstof, die hier binnenshuis wordt gehaald uiteraard sterk verschilt van de no den van de huisvrouw, heeft de ar beider bij deze actie toch kans een zeer huiselijk wezen op zijn pad te ontmoeten. Het wemelt namelijk om de gebouwtjes van de katten. Deze dieren hebben het nuttige met het aangename verenigd en verkozen een rustig leven met goede voeding boven de wisselvalligheden van het wilde bestaan. Deze katteninvasie ls natuurlijk niet .geheel en al toevallig. In de on middellijke omgeving van de fabriek bevindt zich namelijk een vuilstor- tingsplaats, die ruime ontwikkelings kansen biedt aan een ratten kolonie. Waarschijnlijk door overbevolking en gebrek aan voeding hebben verschil lende ratten hun zinkende schip ver laten en elders gepoogd de knagende honger door knagende zelfwerk zaamheid te vervangen. Zij lieten zich met de stroom meedrijven en kwamen vanzelf terecht tussen de smetteloos witte gebouwtjes op het fabrieksterrein. Nu is er niemand ooit Op de ge dachte gekomen om een rat lezen te leren, zodat de dieren weldra hun tanden scherpten op de kistjes met het opschrift „ontplofbare stof" in de magazijnen. Inplaats van muizentarwe. pLKE WRIJVING is echter reeds voldoende om de lont in het kruit te steken. En de ratten zouden hierdoor hun eetlust en de arbeiders hun broodwinning verliezen. Men heeft eerst met muizentarwe de eet lust van de knogers trachten te ver gallen, maar de beesten trokken er hun neuzen voor op en reserveerden deze hap voor de vogels. Ten einde raad is men op het idee gekomen om katten te recruteren. Dieren zonder tehuis werden liefelijk opgenomen en voelden zich weldra volkomen thuis. De aanvullende voeding werd verzorgd door de arbeiders, die thuis de provisiekast plunderden om de troeteldieren hun rantsoen te be zorgen. Binnen een paar wekeh Was er geen rat meer te bekennen en kenden de katten rustic gaan-leven. Die rust wordt hen volledig gegund en de eertijds zo schuwe dieren zijn De ster begint zijn later zo abrupt afbrekende loopbaan in de mengin- richting. Voor de goede gang van za ken is dit gebouwtje in twee afde lingen verdeeld, die streng geschei den zijn. In het eerste vertrek worden namelijk houtskoolproductén ge mengd, terwijl aan de andere kant van de dikke muur chloorkali een andere levenspartner ontmoet. Een gering korreltje chloorkali bij het houtskoolmengsel is namelijk reeds voldoende om een ontploffing te ver oorzaken. Men kan zich dus voor stellen, dat beide mengers elkaar overdag liever niet dan wel zien. Talrijke voorzorgsmaatregelen ma ken echter dat de risico's voor de ar beiders in deze industrie niet groter zijn dan elders. De magazijnen van de fabriek zijn bijvoorbeeld omgeven door een dikke vrijstaande mantel van beton, waarin zelfs de doorgang weer beveiligd wordt door een los muurtje, zoals men dat ook wel bij sommige straattoiletten ziet. Alle gebouwtjes zijn voorzien van 'n centrale verwarming, die door een bovengrondse leiding gevoed wordt. Natuurlijk kost dit veel meer brand- De katten staan garant voor de vei ligheid van de fabriek. stof dan bij het gebruik van kachels. Maar ja, al is het eindproduct vuur werk, vuur is nu eenmaal een ding, dat de arbeiders bij hun werk niet gebruiken kunnen. Onder 7 ton druk. WIE BEDENKT dat de ratten ge- weerd werden, omdat zij wrij ving veroorzaakten, zal .ongetwijfeld pijnlijk getroffen opkijken, als hij verneemt dat de sterren onder zeven ton druk geperst worden tot hun uit eindelijke vorm. Het samendrukken van de brandbare stof is echter no dig om een stralend effect te ver krijgen. Los kruit geeft immers een korte ontploffing zonder veel geweld. Samengeperst zorgt eenzelfde hoe veelheid voor een rijp burengerucht. De mannen die de stoffen in karton nen hulzen onder druk brengen zijn tegen eventuele ontvlamming be schermd door een dikke betonnen wand, die stevig genoeg is om het geweld van de ontploffing te keren. De kleine sterren, waarvan er der tien in een dozijn gaan, worden met de hand geperst. In een ongelofelijk tempo duwen drie arbeiders hun in strumenten, die men het best met een appelboor kan vergelijken, in de ongevormde massa en werpen even later de gladde sterretjes terzijde. Als tulpenbolletjes. Als tulpenbolletjes op rekken wor den grote en kleine sterren in het magazijn opgeslagen, totdat deze al tijd bruikbare onderdelen hun plaats in een groot stuk zullen krijgen. Natuurlijk gebeurt het vullen van een grote vuurwerkbom met de hand. Eerst wordt de ontstekingslading aangebracht met de lont die de vuur- werklanceerder de tijd moet geven om zich uit de voeten te maken en De sterretjes worden fnet een soort appelboor uit het rulle mengsel ge prikt en door een eenvoudige draai- beweging weer uitgeworpen. daarna krijgen sterren en sterretjes hun definitieve plaats. Juist als bij dfc stadstram zitten degenen, die er het eerst uit moeten het dichtst bij de uitgang, in dit geval de cartonnen huls. Een verzameling lontjes zorgt er voor dat het vuur gelijkelijk over de sterretjes verdeeld wordt. Speciale omwoeling. ALS ALLE STERREN tot de tijd dat iemand de lont in het kruit vat steekt veilig opgeborgen zijn, dan worden de bommen naar de pakka nier gestuurd. Hier krijgen zij een extra pekdraad-versterking mee. Deze speciale omwoeling lijkt op het eerste gezicht wat overdreven, maar wie denkt dat deze verpakking zui ver een service voor de klant is heeft het mis. De aard van de omwoeling bepaald namelijk het vurige patroon dat de bom in de lucht zal spreiden. Een geringe afwijking van de spoel- richting veroorzaakt een geheel an der effect. Voor duizenden gulden «weggegooid". TERECHT LOPEN elk jaar weer duizenden Leidenaars te hoop om de producten van de firma Kat op het (Schutters)veld van eer te zien sneuvelen. De korte levensvreugde van deze stukken van de mengende hand tot de bevende met de lucifer is reeds van te voren bepaald. Dit vuurwerk is zorgvuldig uitgedokterd en gepro beerd op de proefterreinen van de firma. Hier gebeurde het echter meerdere malen, dat het korte leven van een stuk vuurwerk eerst door de sterren bepaald werd, die het zelf verspreidde. Dit experimenteren met zelf vervaardigde mengsels zit de vuurwerkmaker in het bloed. Voor duizenden guldens wordt ieder jaar voor eigen genoegen verschoten en tientallen illusies spatten tegelijk met het vuurwerk uiteen. Dit pro beren is voor een vuurwerkfabriek echter broodnodig, want het ver wende publiek wil telkens nieuwe en nog bonter namen in de pro gramma's vermeld zien. FVE VUURWERKFABRIEK houdt er als aandenken aan bijna alle geleverde programma's een zeer bij zonder archief op na. In deze verzameling vindt men meer vorstelijke personen dan in heel Europa, meer olifanten dan in Artis en meer sterren dan zichtbaar aan het zwerk. In grote rekken heeft men name lijk de houten frames bijeengebracht die eens in spuitende vuurfonteinen geschiedenis schreven. Men vindt hier de houten gedenktekens van de kroning van koningin Juliana en Eli sabeth van Engeland, het bezoek van President Coty en van de laatste drie October-viering. Alle personen en dieren, die eens hun figuur door vuur omlijnd zagen, worden zorgvul dig bewaard voor het geval zij bij een volgend vuurwerk weer aan bod komen. De frames van Zuid-Ameri kaanse presidenten dankt men echter meestal af, omdat het tweede vuur werk dat aan hen gewijd is, meestal door een executiepeleton wordt af geschoten. 15 Belasting. ENKELE VAN DEZE stukken zul- len bij de bevrijdingsvuurwer- ken weer dienst kunnen doen. Hier door zal de prijs van het vuurwerk voor de kleine gemeente misschien gedrukt kunnen worden. En dit is hard nodig, want de instanties heb ben het nodig gevonden om sneciaal in dit bevrijdingsjaar de belasting op vuurwerk van 5 op 15 te bren gen. Veel vuurwerk zal hierdoor op een sisser aflonen, waarvan slechts de fiscus profijt heeft. Ondanks deze tegenslag, waardoor ook het drie October-bcstuur getroffen wordt ruiken v^le gemeenten reeds lont en worden vele plannen gemaakt om de tiende herdenking van het bevrij dingsfeest zoveel mogelijk kracht hij te zetten. Niet meer nodig. De patroon ver telde een mop en het gehele perso neel bulderde van het lachen, behalve de jongste bediende. „Waarom lach jij niet?", informeer de de baas. „Ik hoef niet meer", antwoordde het joch. „Ik ben hier Zaterdag toch voor het laatst". Verhouding. Klant: „Zeg ober, ik heb hier dikwijls gegeten, maar ik heb nog nooit zo'n onnozel stukje vlevs gehad". Ober: „U vergist zich, mijnheer; dat situkje vlees is niet klein, maar we hebben de eetzaal vergroot en daarom lijkt het klein". Vrouwen onder elkaar. „Waar om neem jij toch altijd een handwerk je mee?" „Oh, dan heb ik iets om over na te denken, terwijl ik praat". Reden. Dame: „Hoe komt het toch, dat de boot zo schommelt?" Matroos: „Oh, dat doet de stuur man weer. Hij stuurt zijn pruim tel kens van de ene naar de andere wang.". Wantrouwen. De advocaat had zich met een taxi naar de gevange nis laten brengen en zei tot de chauf feur: ,,Wacht maar even, ik ben zo terug!" „Oh nee, eerst betalen", antwoord de de chauffeur. „Die smoesjes ken ik. Laatst heb ik hier iemand gebracht en die bleef twee jaar binnen". Gelukkig. Zij (tot haar vrien dinnen): „En plotseling kwam het wilde dier te voorschijn. Het was een kwestie van de tijger of mijn man!" „En wie ging er aan?" De tijger gelukkig. Ik heb er zo'n "ig haardkleedje van". Vraagteken. Rechter: „Ik vind het een schande, dat U een stoel ka pot aloeg op het hoofd van het slachtoffer! Wat hebt U daarop te zeggen?" Verdachte: „Voor ik me verdedig, wil ik graag weten, wat U schande vond. Het kapot slaan van de stoel of de klap op het hoofd van het slacht offer?" Het enige. Deurwaarder: ,.Kan dat raam dicht? Ik haal nog een griep op mijn hals!" Slachtoffer: „Dat is ook net het eni ge, dat hier te halen is". Niet bemoedigend. „Wie stelt je ouders van onze. verkering op de hoogte?", vroeg de enthousiaste jon geman. „Jij of ik?" Zij: „Oh, dat doe ik altijd zelf!" Oefening. Verslaggever: „Hoe is het mogelijk, dat U vijf minuten on der water kon blijven?" Kampioen: „Oefening! Mijn huis baas komt altijd met de rekening, als ik 's morgens in het bad zit". 'n Stille. „Wat is dat voor een hond?" „Een politiehond!" „Nou, daar lijkt hij anders hele maal niet op". „Ja, maar het is een stille!" Niet veel soeps. Een schilder kwam in een dorp en informeerde naar de kamer, die een boer te huur aanbood. „Heb je er een mooi gezicht?", vroeg hij aan een dorpeling. „Het is niet veel", luidde het ant woord. „Aan de voorkant zie je een paar kippenhokken en aan de ach terkant een paar bergen". nu de enige levende wezens voor wie de fabriek een waar vacantieoord is. Alleen voer de verkoop. rVE FABRIEK houdt zich op het ogenblik hoofdzakelijk bezig met het vervaardigen van sterren. Deze voor vuurwerk tamelijk fantasieloze benaming wordt door de makers ge- j geven aan alle ontbrandbare onder- delen van het vuurwerk. Men houdt de verschillende geruchtmakende j exemplaren slechts uit elkaar door er een naam van een kleur aan te geven. De romantiek van het Drie- Octoberboekje met zijn gillende co braslangen en vuurspuwende water vallen is namelijk alleen voor de verkoop bestemd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5