De subsidie voor tractatie schoolkinderen op 5 Mei Plannen tot feestviering op de bevrijdingsdag Verenigingsgebouw omgetoverd in een bloemenparadijs Forumavond over bollenteelt ZATERDAG 5 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Gemeenteraad Nieuwveen Gisteravond vergaderde de raad van Nieuwveen onder voorzitter schap van burg. J. A. Bakhuizen. De burgemeester geeft een korte terugblik op het afgelopen jaar. Het aantal inwoners is in 1954 toegeno men met 22 personen, het totaal aan tal inwoners bedroeg per 1 Jan. 55 2326 personen. In 1954 zijn door de gemeente geen nieuwe woningen ge bouwd, door particulieren echter 4. Het aantal woningzoekenden bedraagt thans 35, waarvan 20 geen woning of inwoning hebben en 15 personen, die een nieuwe woning vragen. Ingekomen is een verzoek van de Ned. Bond van Gem. Ambtenaren en van de R.K. Bond van Gem.Ambten. i.v.m. salarisregeling van gem.-secr. en ontvangers. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. Voorgesteld wordt de salarisrege ling van gem.-secr. en ontv. vast te stellen volgens voorgestelde rijksre geling. Besloten werd tot verlenen van voorschotten aan de Bijz. scholen in deze gemeente en wel tot een bedrag van 4922,31 voor de R.K. lagere school en 3630,64 voor Chr. Nat. school. Feestviering 5 Mei. Ingekomen is een verzoek van het Comité feestviering op 5 Mei a.s. om toekenning van subsidie voor tracta tie van de schoolkinderen. De voorz. zegt verheugd te zijn, dat men geko men is tot een gezamenlijke feest viering in tegenstelling tot vorige jaren. B. en W. stellen daarom voor, om per leerling aan dit comité te ver strekken een bedrag van 0,60. De heer Van Vliet stelt voor dit bedrag te brengen op 0,75 per leerling, aan gezien z.i. 0,60 aan de lage kant is. Z.h.st. wordt het voorstel van de heer Van Vliet aangenomen. B. en W. stellen voor garant te zijn voor een bedrag van 8900,be stemd voor woningbouw door J. Folies voor rente en aflossing, waar toe z.h.st. wordt besloten. Op voorstel van B. en W. wordt een vorig raadsbesluit ingetrokken, waarbij aan N. van Dijk grond werd verkocht voor woningbouw in het uitbreidingsplan, dit op advies van Ged. Staten. Dit betrof 720 m2 a 2,per m2. Voorgesteld wordt thans aan de heer Van Dijk te ver kopen 353 m2 k ƒ2,50 per m2 met voorkeur voor de naastliggende grond ƒ4,50 per m2. Z.h.st. wordt hiertoe besloten. De aan P. Egberts verhuurde grond wordt thans op voorstel van B. en W. aan deze in erfpacht uitge geven. Öp voorstel van B. en W. wordt aan H. S. Ran een stuk grond ver huurd groot 2304 m2 berekend naar de prijs van 125,per ha. zijnde ƒ27,63. Deze grond is bestemd voor de bouw van gymnastieklokaal en kinderspeelplaats en aangezien daar- 0UDE-WETERING Stille Omgang vergaderde. In café Meerzicht werd door de Stille Omgang een slechts matig bezochte jaarvergadering gehouden. In zijn openingswoord heette de voorzitter allen hartelijk welkom, dooh zei teleurgesteld te zijn in zijn verwachting betreffende de opkomst van de jongeren. Slechts zeer weini gen waren aanwezig en toch moeten de ouderen straks hun taak aan de nieuwe generatie overdragen. Na voorlezing van de notulen was het woord aan de heer W. A. van Harteveld. Deze zei, de uitnodiging om op de vergadering te Oude Wete ring te spreken gaarne, maar toch met een zekere schroom te hebben aanvaard. Naar zijn mening lag het te bespreken onderwerp meer op het terrein van de geestelijkheid. Na een uitgebreide verhandeling over het le ven van Jezus op aarde en een kor te schets van het mirakel te Amster dam, besprak spr. de grote steun, die wij vooral in deze moderne tijd kunnen krijgen door de H. Eu charistie. Het doel van het Genoot schap van de Stille Omgang moet zeker niet alleen zijn de organisatie van een bedevaart naar het H. Sa crament van Mirakel, maar vooral de bevordering van een bewust en degelijk kath. leven.. Het jaarverslag van de penning meester eindigde met een saldo van 54.11 In zijn jaarverslag maakte de se cretaris er melding van, dat het niet genoeg bekend blijkt te zijn, dat het bij het opgeven van intenties voor de bedevaart gebruikelijk is een aal moes toe te voegen die door de gees telijkheid voor een goed doel wordt aangewend. Zo is er ook gelegenheid tot het opsteken van kaarsen. De af tredende voorzitter, de heer de Jong, werd bij acclamatie herkozen. Medegedeeld werd dat de bede vaart zal plaats vinden op Zaterdag 12 Maart a.s. Aangevangen wordt met een kort Lof om half twaalf, waarna vertrek met autobussen. De intentie van dit jaar, die door de voorzitter uitvoerig werd toegelicht luidt: „Dat godsdienst en vrede moge heersen in onze gezinnen". Een speciale oproep richtte de heer de Jong tot de jongeren vanaf 14 jaar. die de bedevaart onder lei ding van vader of een oudere broer kunnen meemaken. Op deze wijze wordt de goede traditie overgedragen. De kaartverkoop vindt plaats op Woensdag 9 Maart a.s. na het Lof tot 9 uur in café Meerzicht. Kaarten zijn verkrijgbaar a 2.10. Tevens is er dan gelegenheid tot het opgeven van intenties. Op een desbetreffende vraag werd geantwoord, dat de afd. Oude Wete ring op 22 December 1966 haar 25- jarig bestaan zal vieren. van in 1955 nog niet tot uitvoering zal kunnen worden overgegaan stel len B. en W. aldus voor. Z.h.st. wordt daartoe besloten. Op voorstel van B. en W. besluit de raad toe te treden tot 't Instituut Ziektekosten Regeling Ambtenaren. Van de Bank voor Ned. Gemeen ten is een aanbieding ingekomen voor een geldlening van 70.000, verdeeld als volgt: 35.000 voor wo ningbouw a 3 3/8 en 35.000,a 3 1/8 voor andere kapitaalsuitga ven die dit jaar nog uitgevoerd moe ten worden. Besloten wordt alsnog over te gaan tot ruiling van grond met de heer A. Boeree alhier. Bij de rondvraag neemt de heer Vreeken het woord en zegt de voorz. dank voor de woorden aan de raad gericht en hoopt eveneens op een prettige samenwerking dit jaar. j ALKEMADE De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dr. v. d. Bijl en dr. v. d. Werf. HAZERSW0UDE Gladiolenprijzen zijn hard gezakt Nadat vorige week de prijzen der gladiolenknollen eindelijk van het hoge niveau waren afgetuimeld, waar op ze maandèn hadden gestaan, ver liep ook de afgelopen week de handel allesbehalve volgens de plannen der gladiolenkwekers. De prijzen gingen verder omlaag en landden aan op een peil, waarop ze dit seizoen niet hebben gestaan. Een soort als sneeuwprins^s, die het gehele seizoen als tot de laagst genoteerde heeft behoord, bracht 3.30 op als men beste veertienen aan de markt had en voor twaalven telden men niet meer neer dan 2.80. Johan Strauss, een gladiool, die de gehele winter graag weg ging no teerde slechts 5.10 en 4.terwijl Acca Laurentia van de hand ging voor 6,20 en 4,10 per 100. Voor moiie veertienen van Generaal Eisenhower werd 5,80 gegeven en prima veer tienen van Silhouet noteerden 5, of daaromtrent. Twaalven van Java verkregen slechts 3,50, van Sal tan's Glory 6,70 en van Jo Wage naar 4,50. Memorial Day kon voor twaalven nauwelijks 3,50 per 100 halen. Twaalven van Ravel deden ƒ9,40, van Abu Hassan ƒ11,20, van Hawaii 3,75, van Modern Times 3,30, van Gold Dust 4,80 en van Alfred Nobel f 3,60. Een goede prijs brachten mooie twaalven van Mrs. Mark's Memory nog op: tot 5,20 per 100 en ook voor Frans Hals werd een behoorlijke opbrengst gemaakt: 5,60. De vrij nieuwe gele Gelber Herald werd daarentegen matig betaald. Er werd niet meer voor gegeven dan 3,60 per 100. Juniwonder verander de van eigenaar voor 3,50 per 100. In het plantgoed heerste nog een ta melijk levendige handel. Men had weinig of geen moeite om het aan bod aan de man te brengen. De kwe kers blijven voor het a.s. seizoen kennelijk optimist! LEIDSCHENDAM De Wilhelminavereniging heeft met Alï. Ziekenfonds. Het Algemeen i hct gemeentebestuur door middel Ziekenfonds „Alphen en Omstreken", El dat kort geleden* rijn. zilveren fee.t Mei a.s. De Wilhelminavereniging is vierde en dat thans 60.000 verzeker den telt, belegde in het oude raadhuis een vergadering, waarop een gede tailleerde uitleg werd gegeven van de werkzaamheden van het fonds. Toen de voorzitter, de heer Rede- geld, opende, stond hij voor een volle zaal. Met behulp van een flanelbord gaf de inleider, de heer A. P. Stui- venberg, administrateur van 't fonds, een rustige en glaszuivere uiteenzet ting van de groepen verzekerden, hetgeen de aanwezigen op een gesten cild papier voor zich zelf konden vol gen. Hierna was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. LEIDERDORP 35 Bonnetjes. Voor de derde maal heeft de politie te Leiderdorp een verkeersactie gehouden. Deze keer werden 35 personen op de bon gezet. Het betrof voornamelijk het achterlicht en geen richting aange ven. Deze week wordt de medische dienst waargenomen door dokter E. J. Hoefman, Hoofdstraat 40. Tele foon 30070. LEIMUIDEN ORANJEFEESTEN Naar wij vernemen, zal ook in deze gemeente de 5de Mei feestelijk ge vierd worden. Er zullen die dag volksspelen en kinderspelen plaats hebben. Des namiddags zal er een gecostumeerde voetbalwedstrijd ge houden worden en daarna zal er een optocht zijn met versierde fietsen en autopeds. Des avonds zal een toneelstuk op gevoerd worden door de drie plaat selijke toneelverenigingen. De dodenherdenking op 4 Mei a.s. zal dit jaar op een betere wijze plaats hebben, dan dit de laatste ja ren het geval was. Na de plechtig heid bij het gedenkteken zal een ge zamenlijke herdenkingsdienst gehou den worden in de Geref. Kerk. De R.K. Zangvereniging „Gloria Deo" en de Chr. Zangvereniging „Excel sior" zullen afgewisseld worden door declamatie van Verzetspoëzie. Moeder en twee kinderen door het ijs. Gistermorgen waagde een klein kind van de Rijkspolitieagent B. zich nog op het ijs in een wijkje van de Drecht. Zijn moeder, die te hulp snelde, begaf zich ook op het dunne en zwakke ijs. Een ander zoontje kwam hierdoor ook in het water te recht, 'zodat moeder en twee kinde ren in het water spartelden. Geluk kig was het wijkje ondiep zodat er geen direct gevaar bestond. De tim mermansknecht Mooren maakte een eind aan het koude bad, maar moest toch ook nog een nat pak halen, om het drietal op het droge te helpen. NIEUWKOOP IJSVERMAAK ZUID-EINDE. Op de Zuideinderplassen zijn kin- der schaatswedstrijden gehouden. Er was veel belangstelling bij het jeug dige publiek, dat werd getracteerd op chocoladëmelk en koek. De uit slagen waren: Meisjes van 610 jaar: 1. Bep Kranenburg, 2. Rie Kuf, 3. Nellie van der Weijden, 4. Rietje Klerks. Meisjes van 1014 jaar: 1. Fien Verhagen, 2. Nellie Kranenburg, 3. Lia van Benten. Jongens van 610 jaar: 1. Leen Kesting, 2. Hans Kuyf, 3. Tonny Hoogerwerf, 4. Harrie Egberts. Koppel wedstrijd jongens 1116 j.: 1. The0 v. d. Weijden en Fred Ver- wey; 2. Kees Verduyn en Jan Kuyf; 3. Kees Kranenburg en Gert Kuyf; 4. Rinus Kuyf en Gert Tijsterman. RIJNSATERWOUDE Door het ijs gezakt. Gistermor gen zou een arbeider, afkomstig uit Woubrugge de Leidse Vaart overste ken, om zijn werk vlugger te berei ken. Hij zakte er echter door en kon slechts met moeite gered worden. Zijn toestand was ernstig. Dokter Brinkhorst, die spoedig ter plaatse was, verleende het slachtoffer eerste hulp, waarna de arbeider huiswaarts kon keren. Tijdens de ziekte van het hoofd der O. L. school, de heer A. de Kroes, treedt als tijdelijke leerkracht overtuigd van de noodzaak, dat het feest waardig en groots moet worden opgezet en venvacht, dat de gehele Leidsendamse bevolking volledig zal medewerken, opdat de 5de Mei een waarlijk gedenkwaardige dag zal zijn. De Wilhelminavereniging heeft als voorlopige punten op .het program ma staan een étalagewedstrijd te openen op de avond van 3 Mei. Op 4 Mei volgt dan de dodenherdenking bij het monument in Park Leeuwen- bergh. Hierby zal het gehele ge meentebestuur en de Wilhelmina vereniging tegenwoordig zijn. Op de eigenlijke feestdag, 5 Mei, is het de bedoeling de klokken van de diverse kerken een kwartier te doen beieren, waarna om 9 uur in bedoelde kerken een dienst ter her denking van de herwonnen vrijheid gehouden zal worden. Na deze dien sten zal er te 10.15 uur een appèl zijn voor alle schoolkinderen op het ach ter het raadhuis in gereedheid ge brachte speelveld. Na aankomst van de kinderen zullen dan aan de rond het terrein geplaatste masten de na tionale vlagen gehesen worden. Na een zanghulde marcheren de kinde ren naar de scholen terug, waar zij getracteerd zullen worden. Onder wijl zullen de stands- en vakvereni gingen met de zangverenigingen in optocht optrekken naar het feestter rein voor het brengen van een zang- hulde en een défilé voor de officiële personen en de genodigden. De namiddaguren worden geheel overgelaten aan de te vormen buurt- comité's. Het is de bedoeling, dat voor iedere straat of een samenvoe ging van enige straten een comité gevormd wordt, dat voor de jeugd een aangename bezigheid zal ont werpen. De Wilhelminavereniging laat de leiding van deze wedstrijden geheel aan de comité's over maar wil gaarne met raad bijstaan. Voor het slagen van deze feestelijkheden voor de kinderen geeft de Wilhelmi navereniging in overweging reeds thans tot de vorming van een comité over te gaan opdat de plannen na rijp overleg ten uitvoer gebracht kunnen worden. Na deze middagbezigheden heeft de organiserende vereniging gedacht aan een grote optocht van alle plaat selijke verenigingen en alle bedrij ven. Dan komt er weer een wielerwed strijd aan de orde voor jongens van 16 jaar en ouder. St. Cecilia treedt om 20 uur aan voor het geven van een openlucht- concert op het speelterrein, waarna om 21.30 uur een bevrijdingsvuur ontstoken zal worden door burge meester Banning. Het slot van de grote feestdag wordt gevormd door een vuurwerk. BEGRAFENIS OUD-SECRETARIS H. J. VAN DELFT. Gistermorgen is het stoffelijk over schot van de oud-gemeente-secreta ris, de heer H. J. van Delft aan de schoot der aarde toevertrouwd. De plechtige uitvaartdienst in de parochiekerk werd opgedragen door pastoor H. van der Ven, geassisteerd door pater A. Belderok MSC, als dia ken en kapelaan M. Meiman als sub diaken. In het kerkgebouw waren behalve de familie en vele parochianen ook mevr. Cornet uit Alphen a. d. Rijn. I Aar 60, TER AAR SUCCESSEN OP DE SCHAATS. De bekende Ter Aarse cracks heb ben op de gladde ijzers nieuwe lau weren geoogst. Er werd deelgeno men aan een koppel-afvahvedstrijd te De Kaag. Voor deze wedstrijd be stond enorme belangstelling, ook van Ter Aarse zijde. 26 Koppels ver schenen aan de start. Het ging om geldprijzen. Eerste werd het koppel W. VermeulenJ. v. d. Hoorn Johz. 100,tweede het koppel Jo v. d. Hoorn Cz.Jan v. d. Hoorn Gz. 60,beide koppels uit Ter Aar. Eerste in de verliezersronde het kop pel Gebr. Wijnhout te Lisse. Gisteren werd deelgenomen aan een koppel wedstrijd te Bo venkar spel. Hier startten 34 rijders. De strijd ging over 80 ronden, totaal 30 km. Uitslag: 1. W. VermeulenJ. v. d Hoorn Johz. Ter Aar 80,plus 27 gulden sprintpremies; 2. Jo v. d. i Hoorn Cz.Jan v. d. Hoorn Gz. Ter tegenwoordig burgemeester H. Ban ning en echtgenote, wethouder de Ruyter, (wethouder Groenewegen kon wegens ziekte niet aanwezig zijn), gemeentesecretaris C. Maas, gemeente-ontvanger mej. M. C4 van Wijk, vrijwel alle gemeente-ambte naren, het bestuur van de K.A.B. en van de katholieke middenstandsver eniging, een afvaardiging van de Ar- ka, de secretaris van de L.C.O., bur gemeester Smeets van Zoetewoude, gemeente-secretaris Blauwhof van Zoetermeer, gemeente-secretaris Bie- leveld van Tietjerksteradeel, de dok toren Perquin en Rijers, oud-wet houder van den Bosch uit Stomp- wijk, de besturen van de Starre- vaart- en Damhouderpolders en van de Zijdepolder. Na de H. Mis volgde de gang naar het St. Agatha-kerkhof aan de Veur- sestraatweg. Voor het huis van de overledene aan de Damlaan werd even stil gehouden. Op het kerkhof hadden zich weer vele vrienden en bekenden van de overledene verzameld en brachten daar een laatste groet aan hem, die de gemeente gedurende 40 jaar met ijver en toewijding heeft gediend in een periode van up and downs. Als laatste blijk van waardering heeft het gemeentebestuur de overledene door middel van een grote bloemen krans dank gebracht voor de voor de gemeente zo succesvolle en gewaar deerde werkkracht van de oud-se cretaris. Stille Omgang. Het genootschap van de Stille Omgang neemt in de nacht van 26 op 27 Maart a.s. aan de omgang deel. De verkoop van de deelnemerskaarten vindt plaats op Zondag 20 Maart a.s. van 8.3013 uur en op Donderdag 24 Maart a.s. van na het Lof tot 9 uur des avonds, irf het parochiehuis aan de Damlaan. KATWIJK AAN DEN RIJN Ongeval tijdens zakenreis. De graanhandelaar O. is op zakenreis te Rotterdam met zijn auto tegen een afsluitingshek van een brug opgere den. Met gebroken arm en andere inwendige kneuzingen is hij in een ziekenhuis opgenomen. De auto was erg beschadigd. Voor wat betreft de patiënten van de doktoren J. Bergman, H. Hue- ting en E. E. van der Laan te Rijns- burg, wordt de Zondagsdienst waar genomen door dokter H. Hueting, Rijnstraat 33, tel. 2102. LISSE (De Engel) De bloemententoonstelling in het Vereniginsgebouw aan de Beekbrug te Lisse draait. Om drie uur loste pastoor Roelvink het officiëie start schot. En om maar direct met de deur in huis te vallen: de jury bestaande uit de heren G. Papendrecht, P. Da mes, Nic Berbée en J. Schoorl, heeft het niet gemakkelijk gehad om de prijswinnaars aan te wijzen. Want van 165 vierkante meter standsruimte die het vereniginsgebouw rijk is, was niets meer over en als men nagaat, dat hier amateur» exposeerden, dan viel de kwaliteit van het getoonde materiaal bijzonder te loven. Naar ruwe schatting stonder er rond 5000 bloeiende bolbloemen; tulpen, nar cissen en hyacinthen. Een zeer grote inzending had de heer H. Wessels, nl. niet minder dan 80 potten. We spraken de heer Wes sels gistermiddag even, toen hij met de heer Th v. Beek de show aan het „opbouwen" was. Ja, de ruimte in de huiskamer was wel beperkt geweest, zo vertelde hij, met al die potten met bloembollen in huis. Maar gelukkig is mijn vrouw ook een liefhebster, want anders kon er natuurlijk niets van komen. Het vraagt nl. niet alleen ruimte, maar ook veel werk. Als men moet gieten bijvoorbeeld, dan kan men niet, zo als in een broeikas, er de slang-met sproeier opzetten. Met een gieter moeten de potten stuk voor stuk „be werkt" worden en men is verplicht alle potten te verzetten wil men er goed bij kunnen komen. Een kleine WARMOND STILLE OMGANG VERGADERDE. In (hotel „De Zon" heette de voorz., de heer Joh. Sikking, de aanwezigen welkom, in het bijzonder prof. v. d. Boog, die een rede zou houden, en 't parochiaal zangkoor. De voorzitter deelde mede, dat de omgang dit jaar op 12 Maart gehou den zal worden. Het Lof zal aanvan gen om. 10 uur. Het vertrek per trein om 22.43 uur Terug in Warmond om 6.2Ö uur. Tijdens de nachtelijke H. Mis zullen de deelnemers gezamen lijk de vaste gezangen zingen. De bestuursverkiezing had een vlot verloop., Bij enkele candidaatstelling werden de aftredende heren J. L. Weijers en B. W. L. Moerkerk her kozen. Nadat het parochiaal zangkoor o.l.v. dhr. G. v. d. Kerkhof had ge zongen, verkreeg prof. A. v. d. Boog van het Fhilosopthicurn het woord met als onderwerp „Eucharistie-vie- ring in de Oude Kerk". Spr. wilde het als een deugd prijzen in de he dendaagse jeugd, dat zij de dingen, ook in geloofszaken, tot in de kern willen onderzoeken. In aansluiting hierop en naar aan leiding daarvan ging spr. de viering van de H. Eucharistie na vanaf het begin van de Christenheid. Vervol gens beschreef hij een kerkdienst in de basiliek te Hippo, ten tijde van de H. Augustinus, om zo, via latere tijd perken bij de Stille Omgang, de stille hulde aan de H. Eucharistie te ko men. Op heldere en duidelijke wijze werd door spr. dit onderwerp behan deld. Het voorstel van het bestuur om een vaandelfonds te stichten, werd goedgekeurd. Na het jubellied volgde de rond vraag, waarbij de voorzitter nog eens speciaal de aandacht vroeg voor het tijdstip, waarop de spoorkaartjes en kerkkaarten konden worden afge haald, nl. Zondag 6 Maart in „De Burcht" na de H. Mis van 10.45 tot 13.00 uur. Met het zingen van „Aan U o Koning der Eeuwen" werd deze mooie vergadering gesloten. N00RDWIJK Deze Forumavond, gisterenavond gehouden in café Flora te Noord wijk over Bloembollenteelt in de ruimste zin van het woord, uitgeschreven door de plaatselijke afd. van KVOB, heeft de stoutste verwachtingen over troffen. De voorz., de heer Ant. v. d. Meer, opende deze bijeenkomst met een kort woord van welkom in het bij zonder tot de Forumleden J. Oost dam, Joh. de Haas, P. v. d. Meer A.zn., C. Alkemade A.zn., J. G. Hoo- geveen en G. v. d. Meer, Hoofd der R.K. Lagere Tuinbouwschool te Noordwijkerhout; Joop de Ruijter welke wegens ziekte verhinderd was, werd vervangen door Ant. van der Meer C.zn. Direct werd het Forum aan 't werk gezet, door de vraag: Het is algemeen bekend" dat kweker op A-vergunning een gedeelte van hun producten voor de handel verkopen, terwijl zij alleen mogen telen voor de sierteelt. Is het niet noodzakelijk, dat hiertegen op getreden wordt? In de korte maar zakelijke antwoorden van de Forum leden werd er op gewezen, dat dit tot de taak van de C.C.D. behoort en dergelijke transacties wel degelijk gevaar opleverden voor de kwekers. Er is echter geen sprake van een grote vlucht in deze overtredingen en er is ook een actie gaande om deze A-vergunningen in B-vergunningen om te zetten. Kan men als men een diploma van de Rijkstuinbouwschool heeft een ge mengd Tuinbouwbedrijf opzetten en kan men dan teeltvergunningen krij gen en welke teelt is dan te prefere ren? Alleen het diploma is hiervoor niet voldoende, want men zal ook aan de vestigingseisen moeten voldoen, ter wijl het teeltrecht behalve voor war- moezerij, door overdracht verkregen moeten worden. Welke teelt blijft voor een iedereen een vraag, die hij zelf moet oplossen. Wanneer het Hyacinthendek ver dund is en er volgt een vorstperiode op,, is het dan goed om er weer dek op te brengen? De algemene uitspraak was: blijf van de akker af, want men zal meer schade brengen dan goed maken. Waar mogelijk, is een opvoering van de waterstand zeer nuttig, omdat dit voorkomt een uitdroging van de grond en een dieper doordringen van de vorst.. De teelt. Zijn er nadelen bij het vroeg af schoffelen van tulpen, het late rooien van tulpen en direct aftellen in zak ken. Welke resultaten levert het op, als men tulpen van 10 en 11 koelt en opplant in de volle grond, voor het volgende broeiseizoen? Het zen den van bolbloemen naar het buiten land en hoe zullen deze exportlanden van onze bollen hierop reageren. Vragen welke de grootste aandacht trokken. Een zeer interessante vraag was, hoe staat men tegenover de uit breiding van de leerplichtwet tot 16 jaar; zal dit voor het vak niet funest worden omdat daardoor vele jonge mensen worden weerhouden om in het land- en tuinbouwvak te gaan? Men meende echter, dat dit geen be lemmering behoeft te zijn, want leer plichtige kinderen kunnen na het 6e leerjaar overgeschakeld worden naai de Lagere Tuinboüwscholen, zodat zij toch vroeg in het vak kunnen wor den opgenomen. Dit kan echter al leen als men de beschikking heeft over voldoende Tuinbouwonderwij- zers. Een der Forumleden merkte in deze nog op, dat in de nieuwe leer- twee uur duurt het wel. De thermo meters houd ik wel goed in de gaten, maar mijn vrouw stookt de kachel. .Eenmaal heb ik me daar mee be moeid, maar toen brandde er gelyk een gat in het vloerkleed ook De heer Wessels is een liefhebber van broeien. Hij bracht niet minder dan 21 verschillende soorten tulpen o.a. Edith Eddy, Queen of the night, Crown Imperial, Madame Lefeber, Korneforos, Prins Carnaval, enz. En verder diverse soorten Narcissen en enkele potten hyacinthen. Van dit laatste bolgewas wilde hij niet veel hebben. Die komen te gemakkelijk in bloei! Wie deze tentoonstelling organi seert? De L.T.J. en de K.A.J. en het zijn vooral de heren Th. v. Beek, H. Wessels en W. v. Dijk, die bergen werk verzetten. De bollen worden door kwekers in de Engel gratis be schikbaar gesteld. Reeds voor de oorlog weiden deze shows gehouden. Maar tydens de krijgsbedrijven moest men er nood gedwongen een punt achter zetten. Het zou echter tot 1952 duren voor men de eerste na-qorlogse tentoon stelling in het verenigingsgebouw zou houden. Zij nog vermeld, dat het midden vak voor een deel bezet was met in zendingen van „professionals". De uitslag hopen we de volgende week bekend te kunnen maken. ZOETERMEER Excursie Vita Nova. De excur sie naar Vita Nova voor de leden van de L.T.B. zal plaats hebben op Dins dag 8 Maart v.m. te 10 uur. Causerie voor middenstandOp de gehouden middenstansvergadering heeft de heer J. Duinisveld het on derwerp: „Wordt Zoetermeer indus trieplaats of blijft het landbouwge bied?" besproken. Spreker constateerde, dat Zoeter meer een uitgebeid landbouwgebied heeft, waarvan het grootste gedeelte gemengd bedrijf is. Daarnaast wordt veeteelt en de tuinbouw uitgeoefend. Van de andere kant is er een bloeien de industrie, zowel groot als klein en tussen beide in een flinke bloeien de middenstand. Feit is, dat er voor de landbouw- en veeteeltbedrijven grote moeilijk heden zijn voor het aantrekken van personeel. Mechanische 'bewerking van het land en electrisch melken nemen hand over hand toe. De industrie biedt de mógelijkheid van woningbouw, waarvan ongetwij feld de middenstanders voordeel zul len trekken. Bovendien ligt Zoetermeer bijzon der gunstig ten opzichte van de ver schillende grote steden in de omge ving. Om zowel de landbouw te sparen en de industrie uit te breiden zal het zaak zijn, die industrie aan te trek ken, die geschoold personeel nodig hebben. Concluderende meende de heer Duinisveld te moeten vaststellen, dat er een zeker evenwicht bewaard zal moeten worden, waarbij de industrie een iets sterkere plaats zal gaan in nemen. Pastoor J. A. Voorham, wees met klem op het houden van een beslo ten retraite. Een interessante avond, die meer bezoek verdiend had. SPORT KORFBAL WEDSTRIJDEN AFGELAST. Alle door de Koninlijke Neder landse Korfbalbond voor Zaterdag en Zondag vastgestelde wedstrijden zijn afgelast. Marktberichten KATWIJK a. d. RUN, 4 Maart Groente. WaspeenA 31—43; Waspeen B 3844; Gele kool 28 30; Boerenkool 5080; Groene kool 12—14; Rode kool 38—51; spruiten geschoond 82—138; sprui ten ongeschoond 5059; knolselde- rie 319; kroten 2528. R'VEEN, 3 Maart Bloemen. Anemonen 52—75, BI. duifjes 16 28, Tulpen: Bartigon 78—90, Krelage 58—72, Prunus 80—98, v. d. Eerden 781.11, Queen of the Night 1.25— 1.37, Rose Copland 701.03, Rhein- land 90—1.01; White Sail 59—91, W. Pitte 7995, Carara 7585, Albino 83—95, Zenober 56—75, Red Pitt 80 1.02, Crown Imperial 5977, E. Eddy 6786, Amidonette 5869, Pic cadilly 78—95, Aristocrate 1.00—1.10, Golden Harvest 701.05, Pink Gem 72—85, Ibis 62—77, W. Copland 67— 83, Nansen 7488, Bandoeng 1.00 1.10, Crater 80—89, Weber 70—78, Athleet 6589, Lustige Witwe 1.00 1.19, Parkiettulpen 801.50, Dub bele tulpen 5081. Narcissen: Early Glory 3543, Koster 3741, Havelock 3441, l'Innocence 37—43, Whrestler 34 40, Helios 30—39, Carlton 3843, King Alfred 41—49, Victoria 4046 per bos. Am. Anjers 11—20. Groente. Witlof I 43.00— 50.00, idem II 27.0038.00 p. 100 kg. TER AAR, 4 Maart. Groente. Witlof 1, 44—53 ct, idem 2 3041 ct, idem stek 10—27 ct., waspeen 26 —28 ct, spruiten 3850 ct. alles per kg; boerenkool 4045 ct. per kist. Appelen: Goudreinetten 18 ct. Jona thans 15 ct. Peren: Winterjannen 7 ct. alles per kg. VINKEVEEN,4 Maart. Groente. plichtwet opgenomen moest worden Waspeen A II 32 ct. Witlof A I het practische onderwijs, zodat het 56—59 ct. Witlof B I, 5158 ct.. Wit niet alleen een leerschool, maar ook| lof B II, 43—55 ct. per kg Radijs 2< werkschoot wordt. —27 cta, Selderij 12—16 ct. er bos.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3