SeftzkAaeSoii/fcci/itt Lok-eilandjes Nieuw Nederlands protest te Djakarta Laatste Heilige Mis van laatste buitenlandse priester in Moskou Pontecorvo als Russische marionet Sowjet candidaten die niet eens 'n meerderheid haalden Buien Directeur: C. M HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur. L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENORACH1 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drokkerij 20935, Redactie 20015, Advertentie» 20826. Giro 103003. Abonncmcntsprija 10.50 2.15 p mnd,. t 6,40 p. kwart. Franco p. p. f 6.81 ZATERDAG 5 MAART 1955. 46ste JAARGANG No. 13441 Laboratorium-op-wielen brengt zelfs New York sensatie j}E AMERIKAANSE MINISTER van buitenlandse zaken Dulles is dezer dagen op het eiland Formosa geweest en Tsjang Kai Sjek heeft de gelegenheid aangegrepen om nog eens te proberen de Amerikanen over te halen tot garantie voor Quemoy en de Matsoe-eilanden. Hij heeft zijn zin niet gekregen en zijn teleurstelling erover uitgesproken, dat minister Dulles geen duidelijke omschrijving heeft gegeven van de Amerikaanse politiek t.a.v. deze eilanden. Juister zou het geweest zijn, 0 als Tsjang Kai Sjek gezegd had, dat de Amerikaanse po litiek voor hem niet bevredigend was, want duidelijk is zij nu langzamer hand wel. De Amerikanen willen rust en vre de in dat deel van Azië en voelen er niets voor om de luchtkastelen van Tsjang, die droomt van een herove ring van het Chinese vasteland, van een solide fundament te voorzien.1 Om die rust te handhaven is het noodzakelijk gebleken het ge van Peking-China en dat van For mosa een flink eind uit elkaar te houden. Vandaar dat de Tatsjen- eilanden, die vlak onder de Chinese kust liggen, door de troepen van Tsjang ontruimd moesten worden. Maar wat te doen met Quemoy en de Matsoe-eilanden? Ook maar ont ruimen? Dat zou een bittere pil voor Tsjang zijn; hij wil ze lie vér houden en had graag van de Amerikanen de verzekering gekregen, dat de Ameri kaanse vloot ze in bescherming zou nemen, zoals Formosa zelf en de Pes cadores door de Ver. Staten zijn ge garandeerd. Maar de Ver. Staten houdenmet opzet een slag om de arm. Aan de ene kant zeggen ze, dat zij alle eilanden zullen helpen verdedigen, waarvan het blijkt, dat zij van essen tieel belang zijn voor de verdediging van Formosa, maar aan de andere kant willen zij de Quemoy- en Mat soe-eilanden niet met name noe men. De bedoeling van deze „onduide lijke" politiek is duidelijk: Amerika wil deze eilanden als ruilobject hou den voor een verklaring van Pe king dat het afziet van alle verove ringsillusies ten opzichte van For mosa. Indien de Pekingse dictator Mao Tse Toeng bereid is om hetzij met de Ver. Staten, hetzij met een reeks mogendheden op een speciale confe rentie in onderhandeling te tre den en een soortgelijke belofte wil afleggen, krijgt hij als suikerklontje de genoemde eilanden cadeau. Wil hij dat niet en prefereert hij het bezit van deze eilanden met ge weld te forceren, dan zal hij de Ver. Staten tegenover zich vinden, die in dat gevau zullen verklaren, dat het strategisch belang van de eilanden zo groot is, dat ze onmogelijk in an dere handen kunnen worden geduld. Het woord is nu maar aan Mao. Erg toeschietelijk doet hij voorlopig nog niet. Volgens goede koopmans tactiek. Infiltratie op N. Guinea De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië heeft in opdracht van de Nederlandse regering aan het In donesische ministerie van Buiten landse Zaken een nota en een aantal fotocopieën overhandigd die betrek king hebben on de Indonesische infil tratie op Nederlands Nieuw-Guinea in October van het vorige jaar. In de nota wordt een eerder uitgebracht protest met nadruk herhaald en wordt opnieuw op genoegdoening aangedrongen. Ook wordt in de nota uiting gegeven aan een dringend ver langen en de stellige verwachting dat de hoofdagent van politie Van Krie ken, die door de infiltranten werd ontvoerd, zeer spoedig de gelegenheid zal worden gegeven zich ter beschik king te stellen van het Hoge Com missariaat der Nederlanden. „Medio October van het vorige «jaar landde in de Etna baai op Nederlands Nieuw-Guinea een groep uit Indone sië afkomstige militair geëncadreer de personen, die, naar het' bleek, ten doel hadden een op omverwerping van het Nederlandse gezag in dit ge bied gerichte actie te gaan voeren. Tegen deze flagrante schending van Nederlands grondgebied werd op 6 November 1954 bij de Indonesische regering te Djakarta een krachtig protest ingediend. Ter staving van hetgeen bij die ge legenheid onder de aandacht der In donesische regering werd gebracht, en ook in verband met sedertdien door Indonesische autoriteiten afge legde verklaringen, waarbij catego risch werd tegengesproken hetgeen van Nederlandse zijde met betrek king tot deze infiltratie was medege deeld, zijn thans fotocopieën over gelegd van bij de infiltranten aange troffen documenten, welke duidelijk bewijzen, dat het hier betrof een vanwege het commando van het 25e regiment infanterie van de Indone sische landmacht georganiseerde ac tie, uitgevoerd door een onder dit mi- Veiligheidsraad stelt Gaza-debat uit De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties is Vrijdag bijeenge komen ter bespreking van het re cente Egyptisch-Israëlische grens incident in het gebied van Gaza, aan de Zuidelijke grens van Israël. De Amerikaanse gedelegeerde, Ja mes J. Wadsworth, zei dat geen oor deel over de kwestie zou kunnen worden gevormd, zolang het rapport van de gemengde bestandscommissie niet is ontvangen. Nadat ook andere gedelegeerden zich in dezelfde geest hadden uitge sproken, besloot de raad het debat over deze kwestie te schorsen tot een volledig verslag over het incident van de commissie van de Verenigde Naties is ontvangen. litaire commando ressorterende een heid. Bij deze documenten bevindt zich o.a. een foto van een door het bureau uitrusting van de staf van RI 25 op gestelde en ondertekende lijst van een luitenant Dimara (de comman dant van de infiltranten) uitgegeven wapens, van welke later een deel op de gevangengenomen infiltranten werd aangetroffen. Van enige wapens werden tevens foto's overgelegd. Onjuist bericht over kard. Segura Het bericht, dat Pietro kardinaal Segura y Saenz, aartsbisschop van Sevilla, gevraagd zou zijn zich in een klooster terug te trekken en dit ge weigerd zou hebben, wordt in Ma drid tegengesproken, meldt het KNP. Hoge kerkelijke kringen in Madrid ontkennen, dat enige stap om de kar dinaal tot aftreden te bewegen, ge nomen is. Kardinaal Segura is vaak het voor werp van heftige aanvallen geweest. Hij zelf is herhaaldelijk zeer beslist tegen de Protestanten in Spanje op getreden en heeft zich meermalen tegen onderdelen van Franco's beleid gekeerd. Hij was o.a. voorstander van de monarchie. In November 1954 heeft de H. Stoel Mgr. Jose Maria Bueno y Monreal von Vitoria benoemd tot zijn coad jutor met recht van opvolging. Kar dinaal Segura is 74 jaar, en is sinds 11 October 1937 aartsbisschop van Sevilla. De revolutionnaire nieuwe Lincoln Futura, rijdt hier achteruit uit een zware vrachtwagen na aankomst in Teterdoro, New Jersey, voor de eerste proefritten in New York City. De „haaievin"-achtige achterbumper bevat luchtschoepen om de achterremmen te koelen en om frisse lucht voor het luchtverversingssysteem aan te voeren. Een 330 p.k. V-8 motor zorgt voor de aandrijving van deze „langgerekte" experimentele wagen, wel ke zal worden gebrtiikt als een „laboratorium-op-wielen" om er allerlei proeven in uit te voeren. Een dubbel koepeldak gaat naar boven als de deuren worden geopend maar een veiligheidsinstallatie zorgt er voor, dat de wagen niet kan rijden als de koepel open staat. De cirkelvormige antenne achterop brengt de geluiden van achter de wagen tot in de „cabine". Volgens de ontwerpers is de Futura geïnspireerd op de stroomlijn en het voorkomen van Oceaan-vissen. De atoomgeleerde Bruno Ponte corvo, die in 1950 op geheimzinnige wijze uit Engeland achter het ijzeren gordijn verdween, heeft gisteren in Moskou bekend gemaakt, dat hij in 1952 Russisch onderdaan is gewor den. Pontecorvo is van geboorte een Italiaan en werd later Engelsman. Voor ongeveer 75 Russische en Westerse journalisten verscheen Pon tecorvo gisteren in Moskou op een persconferentie in een voormalig zo merpaleis van de Tsaar. De conferen tie was georganiseerd door de Sow- je-Academie van Wetenschappen. Britse diplomatieke kringen zien dit alles als een onderdeel van een nieuwe Russische campagne tegen atoom- en waterstofbommen. Pontecorvo verklaarde, dat hij zich sedert zijn aankomst in Rusland wel bezighoudt met atoomenergie, maar niet met militaire toepassingen. De Sowjet-Unie voert volgens hem een vredespolitiek. Wapperend met een Sowjetpaspoort stond Pontecorvo de journalisten te woord die met hem aan reusachtige, rood gedekte tafels zaten in de witte marmeren zaal van de Academie van Wetenschapen. Hij deelde mee, dat hij met zijn vrouw en zijn gezin op een flat in Moskou woont en dat zij in de omgeving van Moskou een villa hebben. Met een kleur van woede brand merkte de atoomgeleerde als „be lachelijk" de berichten van sommi ge Westerse bladen dat zijn brieven aan de Russische „Prawda" en de Stalins devaluatie In vergelijking met het vorig jaar hebben de grote Russische bladen vandaag weinig aandacht gesteed aan het feit, dat Stalin op 6 Maart 1953 overleed. De „Prawda" bevatte slechts op de tweede pagina een lang artikel van de hand van Konstantinof, getiteld „Stalin en het vraagstuk van de op bouw van het communisme". Vorig jaar bevatte het blad een met een groot portret geïllustreerd hoofdartikel op de eerste pagina, ge wijd „aan de grote voortzetter van het werk van Lenin". Bovendien had toen het lid van de Academie van Wetenschappen Alexandrof in een belangrijk artikel over de „grote machten van het scheppend Marxis me" hulde betuigd aan de overle dene. De „Iswestia" en de „Troed" maak ten ditmaal in het geheel geen mel ding van het feit, dat Stalin twee jaar geleden overleed. „Izwestia" niet vrijwillig waren ge schreven. Hij zei in 1954 de Stalinprijs twee de klasse te hebben ontvangen, sa men met Soliwanow, een jonge Rus sische natuurkundige. Toen men hem vroeg een eenvou dige uitleg te geven van zijn werk keek hij op zijn horloge en zei scherp: „Bit is geen universiteit". Daarna ver klaarde hij, dat hij werkt aan vraag stukken op het terrein van het ont staan van mèsonen in botsing met deeltjes van grote energie en de ver spreiding van mesonen. Verder zei hij, dat de Sowjet-we- tenschap en de Sowjet-natuurkunde de eerste plaats in de wereld bekle den. Een ongeluk komt zelden alleen Een tropische cycloon nadert drei gend de Oost-Australische kust en de staat Nieuw Zuid-Wales, die nog maar net begonnen is aan het herstel van de schade, die de watersnood heeft aangericht. Tegen Zondag kan deze nieuwe ramp boven het getrof fen gebied losbarsten. ALS HET BRANDT IN BIRMA. Als het in het Oosten brandt, is het raak ook! In de stad Maubin (Birma), 100 km ten Westen van Rangoon, heeft Vrijdag een grote brand gewoed, die meer dan 3.000 huizen heeft vernield. De schade wordt geraamd op ongeveer twee millioen gulden. Even proberen Onder dekking van een dikke mist hebben gisterochtend veertig gemoto riseerde jonken een poging gedaan om troepen aan land te zetten op het eilandje Kaotang. De aanval werd afgeslagen door de kustbatterijen en werd niet door een tweede gevolgd. Het eilandje Kaotang ligt vlak bij Matsoe, het eiland dat de toegang tot de haven Foetsjow beheerst en belet dat een invasievloot met bestemming Formosa die haven verlaat. Matsoe en Kaotang zijn slechts 35 km verwij derd van de Chinese kust. Enige dagen geleden heeft radio- Peking omgeroepen dat de bevolking van Matsoe door de nationalistische troepen wordt mishandeld en gebrek heeft aan voedsel. Daarom is het nu tijd, zo zei het radio-station, om het eiland te bevrijden. De aanval van gisteren was onge twijfeld geen ernstig bedoelde poging om het eilandje te veroveren. Men heeft eerder de indruk dat het er om te doen was vast te stellen hoe sterk en hoe vastberaden de bezetting is. Leden van de buitenlandse diploma tieke kolonie in Moskou knielen in de kerk, terwijl pater George Bisson- nette, de officieel in Moskou geaccre diteerde aalmoezenier voor de Rooms Katholiekeu uit Amerika, zijn laatste H. Mis celebreert voordat hij Rusland zal verlaten na te zijn uitgewezen door de Sovjet-autoriteiten. Voor leze uitwijzing zijn geen redenen op gegeven. Pater Bissonnette was de aatste buitenlandse priester, die in le Sovjet-Unie verbleef. Een groot aantal Westelijke diplo maten deed de uitgewezen geestelijke itgeleide op het vliegveld van Mos kou. En dat in het land der 99 pet Wat is er aan de hand in Rusland, vraagt men zich verbijsterd af, wan neer radio-Moskou komt met de op zienbarende mededeling, dat bij de Zondag in de socialistische Sovjet republiek Rusland gehouden verkie zingen voor de Opperste Soviet, in een aantal stedelijke kiesdistricten geen enkele candidaat de absolute meerderheid heeft behaald. Er zul len nieuwe verkiezingen moeten wor den gehouden. In een aantal andere kiesdistricten, zo meldde de radio verder, zullen eveneens nieuwe verkiezingen moe ten worden gehouden, daar hier de kieswetten werden overtreden. Er werd echter niet bij vermeld welke overtredingen waren begaan. In een van de kiesdistricten was ex-premier Malenkof candidaat ge steld. De republiek Rusland is de grootste van de 16 republieken, die samen de Sovjet-Unie vormen. Bij de verkiezingen voor de Opper ste Sovjet wordt in ieder district één candidaat gesteld, die door de inwo ners van dit district naar voren wordt gebracht en wiens candidaat- stelling wordt goedgekeurd door Mos kou. De verkiezingen voor de Opperste Sovjet gaan doorgaans samen met verkiezingen voor plaatselijke Sov jets en andere organen, waarbij alle candidaten op hetzelfde stembiljet staan. Voor iedere functie is evenwel steeds één candidaat vermeld. De kiezer heeft het recht in het stemlokaal de naam van die candi daat door te strepen en de man van zijn keuze in te vullen, of blanco te laten. In het eerste geval wordt de nieuwgenoemde candidaat ook bij de kanshebbers geplaatst, terwijl in het tweede geval het blanco-laten slechts geldt als een tegenstem tegen de of ficiële candidaat. Gewoonlijk behalen de candidaten op het stembiljet ongeveer 99 pro cent van het stemmentotaal. Doch bij die verkiezingen waar de candidaten deze keer geen absolute meerderheid hebben behaald, heeft het merendeel van de kiezers dus blijkbaar weinig opgehad met de candidaat, die voor Moskou aanvaardbaar was. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgem. te 10 u.) i KOUD WEER. sneeuw- of hagelbuien. Krach- tige tot matige v/ind uit Noor- delijke richting. Koud weer met 's nachts temperaturen om het vriespunt. Herriot gaat heen als burg'emeester De bekende Franse politicus Erou- ard Herriot is afgetreden als burge meester van Lyon een functie, die hij zonder onderbreking, uitgezon derd gedurende de Duitse bezetting, precies een halve eeuw lang heeft bekleed aldus is Vrijdag bekend gemaakt. De radicale politicus diende op 1 Maart zijn ontslag in naar aan'ei^'n van een plaatselijk politiek oon<"i'C4 Lyon is op twee na de grootste stad van Frankrijk. Het K.N.M.I. deelt mede: De eerste week van Maart heeft enkele belangrijke wijzigingen i: weerstoestand te zien gegeven. vorst, welke de eerste dagen van de. CII maand nog niet was verdreven, werd maan op 17.36 en onder 6.23 uur. elke dag minder doordat de zonne straling in staat was, de temperatuur elke dag een paar graden op te voe ren. De afgelopen dagen moest een krachtig hogedrukgebied, waarvan het centrum bij Polen lag, het veld ruimen voor een ander krachtig ho gedrukgebied. dat boven de Oceaan enkele honderden kilometers ten Westen van Ierland wordt aange troffen. Aan de Oostflank van dit hoge drukgebied ontwikkelde zich bij Schotland een storing, die giste- activiteit toenemende, - 6 Maart: zon op 7.19 en onder 18.29; te zien gegeven. De maan op 16.19 en onder 6.04 uur. 7 Maart: zon op 7.17 en onder 18.31; Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI sneeuw 9 C. STOCKHOLM geheel bew. 1 OSLO geheel bew. 2 KOPENHAGEN .geh. bew. 0 Zuidoostelijke richting naar Zuid- Zweden trok. Tussen beide lucht druksystemen namen de luchtdruk- verschillen boven de Noordzee sterk toe, zodat met krachtige Noordwes telijke winden betrekkelijk koude en onstabiele lucht van de Noordzee naar ons land begon te stromen. Dit had o.a. tot gevolg, dat de tempera turen 's nachts niet meer beneden het vriespunt daalden en d'-t plaat selijk uit de binnendrijvcic':? con- vectieve bewolking regen, sneeuw of hagelbuien vielen. Door drukst ij gingen boven Scan dinavië zal de wind langzaam naar richtingen tussen Noord en Noord oost draaien, wat tot gevolg heeft, dat in het komende etmaal weer wat drogere lucht wordt aangevoerd. Dit binnendringen van de koude en ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX NICE BERLIJN 'Al )RT 'ENCilEN ERICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME regen 3 zwaar bew. 2 zwaar bew. 1 zwaar b .v. 2 zwaar bew. 0 sneeuw 0 onbewolkt 1 zwaar bew. 3 sneeuw 1 sneeuw 1 sneeuw 2 zwaar bew. licht bew. onbewolkt geheel bew. sneeuw zwaar bew. —0 1 —2 Eén druppel inkt kan millioenen droge lucht zal echter met regen- en aan het denken brengen, sneeuwbuien gepaard gaan. Byron Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1