Laten de dames haar hoofd gebruiken, maar 't kopwerk aan de heren gunnen DE HEER A. J. VAN TIENEN: DE DAMES VAN ZESSEN KLAAR, BAKKEN ZE TE BRUIN De eindstand van de strijd der gevraagde meningen werd 19-3 Opgang naar 't Paasfeest ZATERDAG 5 MAART 1955. ONZE LEZERS OVER HET VOETBAL VOOR VROUWEN Een natuurlijk zeer vermogende Amerikaan heeft de wereld eens verrijkt met het spreekwoord: het is met geld precies hetzelfde als met je hoofd, gebruik het of verlies het. Wij zouden gemakkelijk het eerste deel van zijn bewering kunnen aanvallen door op te merken dat de man weliswaar zijn geld gebruikt heeft, maar het onlangs door de dood heeft verloren. Het is echter niet aan ons te twijfelen aan het financiële inzicht van onze Marshallhelpers. Bovendien hebben de financiën weinig te maken met de puur amateuristische geest van onze damesvoetballers. Het is echter meer het tWfeede deel van zijn slagzin, dat wij aan de hand van het damesvoetbal willen bestrijden. Voetbal is namelijk wel bij uitstek de sport, waarbij je je hoofd gebruiken moet. Het lijkt ons zeer onwaarschijnlijk, dat de dames als zij haar hoofd gebruiken bij het voetbal, het niet op de een of andere manier zullen verliezen. Het koppen lijkt ons immers een van de voor naamste zelfmoordwapens die de voetballende dames hanteren. Maar goed dit is slechts een persoonlijke mening, die weinig ter zake doet. op vacantie in Spanje en daar maakten we de gebruikelijke stie rengevechten mee. Toen we de massa hoorden ju belen en gillen, telkens als een stier of een stierenvechter bloe dend de arena uit werd gesleept, zagen we een dik opgeblazen heer tje zitten, die het meeste lawaai van allemaal maakte en drie vrienden hebben ons toen moeten vasthouden omdat we anders het heertje eens op een hoogtepunt in de arena geworpen hadden, zodat hij het spelletje waarvan hij de theorie blijkens zijn geschreeuw zo perfect beheerste ook eens in de practijk zou kunnen toepas sen. En vandaar dames, ga Uw gang! Jarenlang hebt U onmatig langs het lijntje staan gillen; ervaar nu eens hoe leuk het is om je schenen blauw te laten trappen ten ver- make van een bloeddorstige massa. Voetbal of zeepbel ZOALS TE VERWACHTEN waa hebben de meeste inzenders zon der op de gevolgen te letten in felle bewoordingen hun afkeuring laten blijken. Zij konden dat doen omdat de mannen voorlopig op de voetbal velden in de meerderheid zullen blij ven en er thuis niet tegen een bal maar hoogstens herrie geschopt wordt. Van de 52 meningen, die wü in de loop van de week mochten ontvan gen, waren er niet minder dan 19 fel tegen het optreden van de dames op de groene maf gekant. De meesten zagen echter de zonnige kant van de vertoning en meenden dat na de Ko ningin-Voetbalmars het damesvoetbal wel snel de kraaienmars zou moeten blazen. DE HEER P. A. Duivenvoorden, Zeestraat 19, Noordwijkerhout meent, dat de damesvoetbalperiode .wel zeer sterk verschilt met de goede oude tijd, toen er nog om vrouwen gedobbeld werd en zij op het veld moesten werken. Inderdaad is er wel enig verschil tussen toen en nu. Maar laten, we eerlijk zijn, nu de vrouw weer op het veld wil gaan werken want wat is voetbal anders is het ook niet goed. Het tegenovergestelde wil de heer J. F. Wesselman, Roelofarendsveen, die onomwonden verklaart: hoe meer voetbal hoe beter. Hij verdedigt zijn mening met de overigens juiste be wering dat roken en drinken voor het wel en wee van de dames nu juist ook niet bevorderlijk zijn. Het doet ons echter goed ook een afkeurend geluid uit de in dit geval benarde dameshoek te vernemen. Mej. Jac. Koek, Zuidhoek 9, R. A. Veen roept haar zusters zelfs te wa pen tegen het veelkoppige voetbal monster. Eveneens tegen verklaren zich de heren P. A. Duivenvoorden, Noord wijkerhout; L. J. v.d. H. uit Zeven hoven; Hermanus Muilwijk, Noord- wijk; G. van Dijk, Nieuwkoop; Q. Kortekaas, Oudewetering en C. J. v.d. Berg, Leidsendam, A. Mentink, Lei den en Ronnie Veeren, Leiden. Onze vaste tegenwerker BIJ DE TAMELIJK eenzame voor- stemmei's bevond zich i^atuurlijk onze vaste tegenwerker. Hij schijnt voor zijn mening naar Spanje te zijn geweest. Wij geloven echter niet meer iii Sinterklaas en in onze vaste tegenwerker, maar gunnen hem het vet dat de dames hem ongetwijfeld zullen geven. Om Uw vraag naar eer en gewe ten te beantwoorden moeten we een klein verhaaltje vertellen, maar van te voren willen we al zeggen: We zijn ervoor: we gunnen het de dames. En nu het verhaaltje! Enkele jaren geleden waren we B De heer Van Tienen over de onzichtbare vrouw ANKETBAKKER Van Tienen, Lei den ziet het probleem aldus: Hoe ik over damesvoetbal denk? Het is weer een poging van het „zwakke geslacht" de heren der schepping naar de kroon te steken. Nog een kort poosje en Oma staat met een strakke trui in het doel en owee als ze er een „door laat", dan zullen de schoonzoons hun opgekropt gemoed niet onder stoelen of banken steken. Scheidsrechters moeten vervan gen worden door zwaar gewapende Toreadoors; hij mocht eens een der partijen in het gelijk stellen We zullen er aan moeten wen nen bij voorkomende visites dat Pa alvast de thee schenkt als Moe nog op het veld is. Aanhoudende honger en uitmergelingskuren ter- wille van de lijn en dan nog. twee maal 3 kwartier gaan rennen zul len leiden tot het product deon- zichtbare vrouw. Een dame in een voetbalcostuum is dit vrou welijke charme? Laat ons eerlijk zijn: geen dames op het voetbal veld, tenzij als supporters van een of andere club. De heer Van Tienen heeft zijn me ning buiten mededinging ingezon den, anders zouden wij zijn verhaal over Oma zeker een betere plaats gegeven hebben. Charme en fatsoen Even afwijzend maar minder fel op gezet is de mening van de heer G. J. Alkemade, Leiden. Hij eindigt met het kernachtige couplet: Ik zou de dames de raad willen geven Om daaraan toch niet mee te doen Het strijdt met charme en fatsoen Uw taak ligt op 'n ander terrein in 't leven. De heer F. v.d. Meeren, Zoeter- meer, ziet het damesvoetbal als een nieuwe phase in de ontwikkeling van de strijd tussen man en vrouw .Wij weten het niet, maar persoonlijk zien v/ij die strijd nog niet zo zwaar in. DE PRIJSWINNAARS hebben op één uitzondering na stuk voor stuk hun mening in een aardige rijm vorm gestoken. Dit verzachtte hun afgrijzen enigszins, want het moet ons van het hart, dat alle bekroonden min of meer tegenstanders van het damesvoetbal waren. Wij geloven echter dat zij zich niet druk behoe^ ven te maken. Een voetbal door da mes gespeeld, blijft nu eenmaal niet lang aan het rollen. Zo is het ten minste gegaan in de jaren 1894, 1912 en 1930, toen de pogingen van de da mes om de aandacht op zich geves tigd te houden schipbreuk leden. In ieder geval is de eerste prijs van vijf gulden voor de heer A. N. C. Koch, Witte Rozenstraat 58a, Leiden. Leeuwin in haar hemd Een vrouw is toch maar een grillig figuur! Ze doet tegenwoordig ook al duur. Ze probeert de mannen er zelfs uit te werken En waagt zich daartoe op 't schoeisel der sterken! Ik vind het echter maar een raar geval, al die dames die zich „storten" op de bal! Ze gaan er straks nog een „ballet" van maken, Waarbij.ze met danspasjes het leder raken! Vraag je waarom ze nu gek gaan doen. Dan noemen ze dat „emancipatie^ met goed fatsoen! Nog even, dan staan de mannen in kou, om te kijken naar de wedstrijd van een vrouw!! Dan laat je meisje je in de steek Omdat ze „keep-ster" wordt bij Sneekü Ze duikt in de modder met haar „short", neen, ik vind het voor de vrouw geen sport. We hebben al eens een leeuw in zijn hemd laten staan, moet nu de leeuwin hetzelfde lot ondergaan??? Dames, U oogst misschien wel veel hilariteit, maar de rest? Heus, we vinden het maar eigengereid!! Voetbal is en blijft een gezonde sport voor de man, Ener is sport genoeg waarin de vrouw voldoening vinden kan! Twee zusters één gedachte DE TWEEDE PRIJS moet gedeeld worden door de dames Dora en Arinie Kniest. Duinzichtstraatweg 44, Oegstgeest, die beiden een zelfde kort en bondige rijmvorm vonden. Daar wij vermoeden dat de sleutel van deze vorm uit de pen van de eerstgenoem de is gevloeid, daarom geven wij haar mening volledig weer. Of damesvoetbal bevallen zal 't Geeft vertier en plezier. Misschien kan de vrouw Nederland nou behoeden voor 't stranden tegen andere landen. 'k Zie geen heil in 't voetbalpeil Want de man kan er ook niets van De vrouw is heel wat mans en heeft nu haar kans om door veel goals te maken de mannen te kraken. Daarom deze raad aan de mannenstaat „Zet Nederland niet meer te schand". Anders is jullie strop de kous op de kop Gaat dus met mannenpioed beginnen en laat de vrouw nooit winnen. Dus geachte mannenschaar zet de kiezen op elkaar Weest op jullie eer gesteld en weert de vrouw van het voetbalveld. Bij de laatste raad zouden wij graag een uitzondering willen maken voor de meisjes van de voetballers, die dikwijls heus niet vqpr hun plezier twee uren op het veld moeten „over winteren". Overigens zal iedereen het wel met ons eens zijn, dat in het bovenste gedicht gevoelig op de lange tenen van ónze voetballers getrapt wordt. Voetbal en het dienstbodenvraagstuk De mening van de heer A. Krom, Jacob Catslaan 49, Leiden zou d„ voetballende dames bij eerste lezing als een warm pleidooi voor haar ac tie voorkomen. Er schuilen hier en daar echter enkele addertjes onder het gras van zijn proza, die ons het belonen waard leken 2.50). Met grote voldoening, heb ik ver nomen, dat er verschillende da- 2e Zondag de Vasten ROME KENDE VOOR DE DAG VAN MORGEN tot in de negendo eeuw geen misformulier en evenmin was er een statiekerk aan gewezen. Hoe vreemd dit ons, mensen van de 20ste eeuw, ook in de oren moge klinken, het zal spoedig duidelijk worden wanneer wij ons in de geest van de eerste eeuwen verplaatsen. Op de Quatertemper-Zaterdagen vierde men in de Oude Kerk hieronder verstaan wij de Romeinse Moederkerk tot aan het jaar 500 de zogenaamde vigilie. Deze vigilie was een nachtwake met een vrij lange godsdienstoefening. Dergelijke plechtigheden begonnen in de avonduren en duurden tot diep in de nacht. Een overblijfsel hiervan vinden we thans nog in de liturgische gebeden van alle Quater temper-Zaterdagen, wanneer we terstond na het Kyrie eleison enige lezingen uit het Oude Testament in het missaal vinden afgedrukt. Deze lessen zijn niet anders dan een uittreksel uit de nachtelijke plechtigheden van de nachtwaken der Romeinse christenen uit de eerste eeuwen. Na afloop van de oorspronkelijke twaalf lessen met gezangen werd er indertijd een heilig Misoffer gevierd. Daar de lezin gen en de zangstukken veel tijd in beslag namen, was het inmiddels Zondag geworden, zodat er in de loop van de Zondagochtend geen andere mis meer werd gecelebreerd. Men sprak dan van een Domi nica vacat, een Zondag zonder plechtigheden. Zodoende is het te be grijpen dat we in de oudere liturgische boeken geen apart misfor mulier vinden afgedrukt voor de Zondagen na de vier Quatertemper Zaterdagen. Toen in de loop der eeuwen de boeken van de Romeinse liturgie ook buiten, zelfs ver buiten Rome, in gebruik waren genomen, voelde men voor de tweede Vastenzondag het gebrek aan een misformulier mede omdat buiten de eeuwige stad nocht de specifiek Romeinse nachtwake, noch de zogenaamde statiemis bekend was. Trouwens in Rome zelf was men begonnen om de plechtigheden van de Zaterdag avond en -nacht te vervroegen, zodat zij na verloop van tijd op Zaterdagochtend plaats hadden. De tweede Zondag in de vasten vroeg dus om een eigen misformu lier en in de negende eeuw heeft men dan ook de teksten opgesteld. Omdat velen de plechtigheden van de quatertemperdagen niet kon den bijwonen, wilde men toch het karakter van deze dagen by iedereen inprenten. Voor de mis van morgen nam men derhalve de introïtus, de graduale, het. offertorium en de communio uit de mis van Quatertemper-Woensdag en het Evangelie uit die van de Quater temper-Zaterdag. De postcommunio is van Sexagesimazondag, terwijl de secreta ontleend werd aan de Quatertemper-Zaterdag van de Advent. Het epistel is gekozen uit de Thessalonicensenbrief en gaat onmiddellijk vooraf aan de epistelles van de Quatertemper-Zaterdag. Paulus schildert ons het beeld van de christelijke volmaaktheid. Hij schrijft: Dit is de wil van God: uw heiligmaking! De apostel der heidenen stelt twee elementen van heiligheid voorop, nl. reinheid en rechtvaardigheid. Allereerst de reinheid waardoor de mens de zinnelijke natuur van haar verkeerdheid loutert en hem daardoor tot de inwoning van het goddelijk leven geschikt maakt. Daarna volgt de rechtvaardigheid, die haar hoogtepunt in de broederlijke liefde en in de naastenliefde bereikt. Deze twee deugden leggen de eigenliefde aan banden, zodat de goddelijke liefdé niet meer verstikt en de hei ligheid niet meer onmogelijk gemaakt wordt. Wanneer wij na het epistel het Evangelie over de gedaanteverande ring horen dan moge het gebeuren op de Taborberg ons aansporen en krachtig aanmoedigen niet tot onreinheid maar tot heiligheid. Het Evangelie is als het ware een illustratie van datgene wat Paulus ons in het epistel leert. De collecta en de tractus zijn oorspronkelijk en hoewel het gehele misformulier uit diverse missen is samengesteld, geven deze twee gebeden aan het geheel toch een mooie doorlopende gedachte. De statie wordt gehouden in de basiliek van Maria in domnica. Dit was vroeger een huis voor armenverzorging, dat in de zevende eeuw in een leegstaand heidens bouwwerk werd opgericht. In ge dachten gaan wij dus naar de Moeder van Christus, in wie zich de glans van de verheerlijking van de Zaligmaker zo luisterrijk mogelijk weerspiegelt. Drs. KOEN PIKET. mes-voetbalverenigingen zijn op gericht, met het doel, dit mooie spel te gaan beoefenen, wellicht zelfs in competitieverband. Meerdere malen heb ik mij afge vraagd, waarom dit niet reeds eer der geschiedde. Deze tak van sport is juist uiter mate geschikt voor dames. Het moderne voetbalspel wordt in hoofdzaak beheerst door phy- sieke en psychische invloeden. De vrouw bezit toch-bijzondere eigenschappen, waaraan de man nen zelfs niet kunnen tippen. On/ er enkele te noemen: Intuïtie, tactisch inzicht, door zettingsvermogen, schranderheid, negativisme, afgunst en listigheid. Bovendien is elke vrouw reeds bekwaam in: stoppen, uiteenrafe len, afmeten en voorzetten. Helaas ook pingelen", doch wanneer het betaald voetbal wordt, is deze ga ve van onschatbare waarde. Al deze eigenschappen bevorde ren in hoge mate het spelpeil, waarover tegenwoordig zo ge klaagd wordt. Vele moeilijkheden moeten ech ter nog worden opgelost, oa. het scheidsrechter-vraagstuk. M.i. moet een vrouwelijk arbiter een ware „Kenau" zijn, om goed leiding te kunnen geven ,een man is hier on mogelijk tegen ongewassen. Voorlopig kan men niet tot be roepsvoetbal overgaan, in verband met het dienstboden-vraagstuk. Ik ben nu reeds overtuigd, wan neer de kinderziekten zijn over wonnen, het dames-voetbal een grote toekomst tegemoet gaat. Eindelijk zullen dan ook de vele duizenden Leidse supporters bin nenkort volledig kunnen genieten van perfect en gratie-vol voetbal spel, zoals dit tot nog toe zelden vertoond is. Haken en ogen r\E LAATSTE RIJKSDAALDER is weer voor een. dichter. De heer J. A. C. van Vooren, Medusastraat 25, Leiden ziet zoveel haken en ogen aan het damesvoetbal, dat hij zich haast ze uitvoerig op schrift te stellen. Zijn eerlijke kijk op de sensatiezucht van de mannen maakte zijn mening een prijsje waard. Het was op een mooie dag Dat ik voor het eerst voetballen zag In mijn ogen waren het kerels binnen de lijn En zij hadden bij 't spel ook veel gijn •Tegenwoordig spelen zij met een strak gezicht Nog even en het voetballen wordt hun plicht Want als je de 1ste elftalspelers niet betaalt Worden ze door je buren wegge haald Als nu de dames nog voetbal gaan spelen Gaan ze onze verenigingen ook bestelen Veel heren die graag beter voetbal willen zien Maar ook eraag küken naar een penalty van dikke Stien GS30 Official Dealer IVÉAREL'S Autobedrijf N.V. WASSENAAR DEN DEYL Telefoon K 1751-2549 Vraagt demonstraties Advertentie En een mooie zweefduik van tante Nel Vergeten dan prompt voetbal en spel Nee d^mes er zijn zoveel takken van sport Wat dat aangaat komt U niets tekort Laat aan ons de voetbal en gaat er naar kijken Dan zullen wij zien wat te bereiken. Eindstand 193 Het laatste woord over het dames voetbal is nog niet gezegd, maar wel geschreven. De Leidse Courant zal in ieder geval de zaak met het geven van deze over het algemeen afwijzen de meningen gesloten achten. Tot slot geven wij nog een barome terstand. Van de 22 uitgebrachte me ningen spraken er zich drie voor het damesvoetbal uit, terwijl de rest on verbloemd zijn afkeuring liet blij ken. De dames zelf vertonen weinig animo voor de voetbalsport. De drie voorstemmers zijn namelijk mannen. ELZELIENTJE en haar Beer De kinderen in Australië, die spelen met konijntjes en and're in Amerika met echte dieseltreintjes. En dan in China en Japan, daar spelen ze met vlinders; in Groenland vangt een vissersman een walrus voor zijn kinders. In Lapland vlak bij de Noordpool, daar is van ieder kind, ze rijden er zelfs op naar school 't rendier de beste vrind. Op Corsica is een klein bootje het allerfijnst cadeautje. De Rusjes en de kleine Zweedjes houden van ski's en hond en sleetjes In Spanje spelen ze met stiertjes en heng'len willen alle Iertjes. Maar wat denk je, heeft Elzelientje als aller-allerliefste vriendje? Nou, raad maar eens, wat denk je wel? Een beertje met echt berenvel. Eén oor is klein en één is groot en och, hij heeft een kromme poot en kan maar met één oogje zien, maar brommen kan hij nog voor tien. En wat geeft kaal en oud en krom als zij maar lacht en ik maar brom; wat willen vriendjes nou nog meer? bromt Elzelientje's bruine beer. MIES BOUHUYS.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 12