ffHet vak" droeg Laboratorium voor Bloembollenonderzoek over aan4t rijk Ook t.De Narcis" tegen reservering in gemeenschappelijke „pot" Win een Austin A 30 Tandarts-tarieven (a contant) voor de ziekenfondspatiënten Duikers op het nippertje aan verstikkingsdood ontsnapt VRIJDAG 4 MAART 1955. DE LETDSE COUR/1 NT TWEEDE BLAD - PAGINA J Met rechtmatige trots Van f 500,- naar n' half milloen Voorbeeld voor de landbouw De laboratoria voor het bloembol lenonderzoek te Lisse zijn gistermid dag door de voorzitter van het Cen traal Bloembollencomité, jhr. mr. dr. O. F. A. EL van Nispen tot Panner- den, in een pledhtig'e bijeenkomst overgedragen aan de minister van Landbouw, de heer Mansholt, die ver gezeld was van zijn echtgenote. Vele autoriteiten woonden de over dracht bij. Wij zagen o.a. de Com missaris van de Koningin in Gelder land, mr. Quarles van Ufford, cura- heerst in de Bollenstreek een goede igeest. U 'brengt een kwaliteit dat bewijst Bloemlust weer die haar weerga niet heeft. Gezamenlijke arbeid. Prof. v. Slogteren noemde de be reikte resultaten de vrucht van ge zamenlijke arbeid. Het bollenvak heeft zich grote offers voor het we tenschappelijk onderzoek getroost. Uitvoerig ging spreker in op de taak, welke hij en zijn medewerkers zioh hebben gesteld en met vreug de constateerde hij, dat de bestrij- Gelder- ding van de virusziekte in vele 8e" - vallen heeft geleid tot een vermeer- tor van de Landbouw Hogeschool in I Wageningen, de rector-magnificus P01, van deze instelling en de secretaris i van de senaat, de directeur-generaal van de landbouw, ir. Van der Plas- J sche, de secretaris-generaal, mr. Bon nerman, de directeur van de.tuin bouw, ir. Honig, de directeur van -het landbouwonderwijs, ir. Van Vliet, de voorzitter van het bedrijfschap voor sierteeltproducten, dr. Verhage, de secretaris van het B.V.S., de heer Orbaan en dr. E. H. Krelage. 10 tot De concurrentie-strijd voor de bol- bloemen wordt echter steeds moeilij ker. Onze grote voorsprong op het gebied van de tuinbouw hebben wij grotendeels verloren. Elders geteelde bol- en knolgewassen zijn geduchte concurrenten geworden. Deze nog steeds voortdurende strijd kunnen wij slechts winnen door een superieure kwaliteit van ons pro duct. Ons product, met uitstekende bloei- capaciteiten, kan door ongunstige invloeden van klimaat en versche ping geschaad worden. Hierin moet verbetering komen. Ik beschouw dit als de grootste rem op de uitbreiding van onze export en de verhoging van onze welvaart in de toekomst. Prachtige laboratoria. Na de redevoeringen was er voor de genodigden gelegenheid, om een kijkje te nemen in de laboratoria. Eerst bij het aanschouwen van het uitgebreide instrumentarium krijgt men enig idee van de ingewikkelde problemen, waarvoor de weten schapsmensen door de gewassen wor den gesteld. Alle levensprocssen worden in een zoveel mogelijk natuurlijke omge ving bestudeerd. Aan overdaad is men zich niet te buiten gegaan. Het is, zoals prof. v. Slogteren aan het slot van zijn toespraak zei: „In een betrekkelijk kleine plaats Lisse schijnt ons laboratorium-com plex zeer groot. Vergeleken bij tal loze buitenlandse instituten is het dit zeker niet. Uitbreiding is nimmer doel geweest, maar zij werd slechts gevraagd, wanneer het werk dit noodzakelijk maakte. Rechtmatige trots. In zijn korte overdrachtsrede wees jhr mr. dr. Van Nispen tot Panner- den op de belangrijke rol, welke het wetenschappelijk onderzoek speelt, en op de vele goede resultaten, welke werden geboekt. Vele ziekten, vooral de virusziekte, is men de baas gewor den en daarnaast heeft het laborato rium ook nog op andere manieren bijgedragen tot verbetering van de kwaliteit der bollen. Een zeer grote omzetverhoging is daaraan te dan ken. Spreker bracht hulde aan prof. v. Slogteren en zijn medewerkers en hij wees er op, dat de totstandkoming van gebouwen en instrumentarium op zich reeds een waardering zijn van alles, wat het wetenschappelijk onderzoek heeft gepresteerd. Met rechtmatige trots benadrukte spreker, dat deze laboratoria tot stand zijn gekomen dank zij het vak en hij hoopte, dat dit geen aanleiding zou zijn tot een minder stevige steun van regeringszijde. Met het uitspre ken van de wens, dat de laboratoria zouden blijven bijdragen tot de groei en bloei van de. bloembollencultuur, droeg spreker gebouwen en instru mentarium over aan de minister. Voorbeeld in de landbouw. In zijn dankwoord noemde minis ter Mansholt de bollenteelt een voor beeld voor land- en tuinbouw. Hier heeft het vak iets tot stand gebracht, dat pas nu het geheel gereed is aan het rijk wordt overgedragen. Op het terrein van het wetenschap pelijk onderzoek heeft de staat een belangrijke taak, aldus spreker, maar als het bedrijfsleven méér kan dragen, moet 't dat ook doen! De bollenkwekers zijn altijd realis> Neen: het voorstel van „Den Haag" vraagd hoeveel teeltrecht er nu aan om de bollenkwekers te laten spa ren in een gemeenschappelijke „pot" om zo voor de slechte jaren een re serve te vormen om de dan noodza kelijke hoge heffingen met dat geld laag te houden, is door de kwekers niet bepaald met hoera-geroep ont vangen. Ging het voorstel in vrijwel alle kringvergaderingen van „De Tulp" van de baan, vorige week moesten ook de hyacintenkwekers er niets van weten. En toen Woens dagmiddag „De Narcis" in de Lissese „Nachtegaal" bijeen kwam, kon het al evenmin genade vinden. Toen de voorzitter, de heer C. Th. de Groot vroeg, of degenen die er vóór waren, maar even wilden gaan staan, ver rees niet één kweker van zijn zetel. Men sprak zich ook uit tegen de hui dige régeling op het gebied van huur en verhuur van teeltrecht, terwijl men van mening was, dat de thans geldende bepalingen om jonge kwe kers aan teeltrecht te helpen, ge handhaafd moeten blijven. Na een kort openingswoord van de heer De Groot en de voorlezing der notulen door de heer v. d. Laan, kwam eerst het reserveringspunt ter sprake. Het bestuur van „De Nar cis" was er niet voor. „Want", zo zei de voorzitter, „als dat bedrag een maal in een bepaald fonds is gestort, is het moeilijk om het er' weer uit te krijgen". Daar waren kennelijk alle leden het mee eens. Er was althans geen mens die het woord vroeg en zonder slag of stoot werd het ver worpen. Wat de huur en verhuur van teelrecht betreft: men wil dit in het vat gieten op dezelfde manier als „De Hyacinth" had voorgesteld. Namelijk: zij, die de laatste twee jaar niet minstens 75 van hun teelt recht hebben beteeld, komen niet in de jonge kwekers was uitgereikt in 1954. Men wist dat niet van de nar cissen afzonderlijk. Tulpen en nar cissen samen bedroeg 49 h.a. De heer J. J. Bos meende, dat de huidige regeling in feite bestemd is om die jonge kwekers aan teeltrecht te helpen, die financieel niet in staat zijn te kopen. Hij zou daarom graag- zien, dat in de toekomst geen zoons van grote kwekers om gratis teelt recht aankloppen. Voor de rondvraag was geen lief hebberij, zodat xuim een uur na de opening de hamer al weer voor de laatste keer viel. Eerste Kamer-rapport geeft ir. Staf gelijk In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer op de begroting van Oorlog is het liftverbod aan de Ne derlandse militair ter sprake geko men en het rapport, dat naar aan leiding van deze besprekingen gepu bliceerd is, geeft over het algemeen minister Staf gelijk, wat betreft de aard der maatregel. Minder enthousiast is men echter over de brede lijn over de wijze, waarop deze maatregel toegepast is; vele leden zijn van mening, dat er ernstige psychologische fouten ge maakt zijn bij deze kwestie, die in Nederland zoveel stof heeft doen opwaaien. Zeer vele leden delen 's ministers mening, dat de Nederlandse militair een zeker gebrek aan tucht en disci pline toont en dat dit bij het liften, zoals dit tot voor enkele maanden in Nederland gebruikelijk was, op ster ke wijze tot uiting kwam. Hetzelfde rapport vermeldt de me ningen over het vorderen van recrea tie-gebieden voor militaire doelen. Alhoewel practisch alle commissie leden het -verloren gaan van deze gebieden voor ontspanning betreuren, zijn de meesten van mening, dat een groot leger, dat veel geld kost, ook in de gelegenehid moet zijn zich te oefenen, dus dat het vorderen van de recreatiegebieden een noodzake lijk gevolg is van het door Neder land gevoerde defensiebeleid BAKKERS GEBELGD. De economische controledienst is sinds de dag waarop de minimum broodprijs werd afgeschaft in actie tegen het bakkersbedrijf. Ondanks de algemene prijsverlaging, die in overeenstemming is met de wensen van de minister meende de E.C.D. een onderzoek te moeten instellen bij de rayonale bakkerij commissies en de plaatselijke organisaties of hier geen sprake is van kartelvor ming door middel van prijsafspra ken. In bakkerijkringen is men over dit onderzoek zeer slecht te spre ken. In Rotterdam en Den Haag kregen de bakkersorganisaties aanzegging de kartelovereenkomst onmiddellijk te melden. In Eindhoven vroeg de E.C.D. inzage van de notulen van een plaatselijke vereniging. Dit werd door de Eindhovenaren geweigerd. Andere gemeenten kregen gisteren controle-bezoek. In bakkerij kringen vraagt men zich af, of een dergelijk optreden inzage vorderen van de notulen, om achter bewijsmateriaal te komen wel in overeenstemming te brengen is met het recht van vrije vereniging en vergadering. Met verontwaardi ging wijst men van de hand, dat het optreden van de Nederlandse Bak kerijstichting, zowel thans advies tot prijsverlaging als in het ver leden deze ECD-actie zou rechtvaar digen. Het jongste advies tot prijs verlaging was niet bindend. Dit wijst er op, dat er van een landelijke prijs afspraak geen sprake is. Het is wel vanzelfsprekend, dat in een bepaal de plaats de broodprijzen gelijk lig gen. Maar om op grond daarvan te concluderen, dat er kartelvorming plaats' vindt, lijkt op „spijkers op laag water zoeken", aldus bakkerij kringen. Door het kopen van een lot f. 10.- stelt U ons in staat de Hartebrugkerk volledig te restaureren. U heeft dan kans op één der zeer aantrekkelijke prijzen. R.K. Kerkbestuur In de Parochie Onze Lieve Vrouwe Onbevlekt Ontvangen te Lelden. 6000 loten f. 10.- 120 prijzen met een totale waarde van t. 16.500-- Aan alle deelnemers zal vóór 8 April a.e. graüa een trekklngalijst worden toegezonden. De netto-opbrengst der loterij zal worden aangewend voor restauratie van de Hartebrugkerk te Leiden I Loterij t.b.v. Hartebrugkerk Trekking op 31 Maart a.s. Een kans van 1 op 50 1 AUSTIN A 30 1 ERRES televisietoestel 10 ERRES radio's 10 Solexen de Luxe 10 R.S. Damesrijwielen 10 R.S. Herenrijwielen 10 PRISMA Dameshorloges 10 PRISMA Herenhorloges 28 OSMIA Vulpensets 30 SOLAR strijkbouten Göedgek. bl| Besl. v. d. Min. van Justitie dd. 29 Deo. 1954,2e Afd. A. Nr. L.0.540/140. Bestel nu door storting of inzending van deze bon Hierlangs afknippen en in enveloppe zenden aan Hartebrugkerk, Haarlemmerstraat 106, Leiden Telefoon K 1710-20421, Postgiro 558718. Ondergetekende wenst loten ad..f. 10.- te ontvangen I onder rembours I na ontvangst per giro/poatwissel. NAAM ADRES WOONPLAATS i „rentenieren op teeltbewijzen" bin- 1 nen aanvaardbare grenzen te hou den. Niet alle leden stonden hier ten geweest Dat getuigt de manier, aanmerking om teeltrecht bij te ko waarop men naar buiten treedt en pen Qp ^eze manier denkt men het zijn producten aan de man weet te _rentenieren on teeltbewiizen" bin- forengen. In de land- en tuinbouw vindt dat zijn weerga niet! Men weet ook wat belangrijk is. I achter. Er waren er, die de huur en Ongeveer 35 jaar geleden droeg het j verhuur, koop en verkoop geheel vak 509,— per jaar bij voor hetvrij wilden laten; er gingen ook wetenschappelijk onderzoek, thans stemmen op, om dezelfde regeling mèer dan 500.000,—. Deze inves- van verleden jaar, nogmaar eens te teringen hebben zichzelf betaald. Uw houding is voor de Staat ech ter geen aanleiding om zich terug te trekken. Uw werk is voor ons èen aansporing om ook onze bijdrage te leveren. In het buitenland tracht men ons in te halen en voorbij te streven. Er bestaat dikwijls een neiging tot be schermende maatregelen, om zich te kunnen verweren. In feite is er op de activiteit van het buitenland ech ter maar één antwoord: Het onder zoek perfectionneren, de kwaliteit opvoeren en de bedrijven gezond houden. In dit opzicht, aldus de minister, proberen. Voorzitter De Groot gaf toe, dat het onmogelijk was een zo danige regeling te treffen, dat men zou kunnen zeggen: „Dat is ideaal". Maar zoals het bestuursvoorstel luidde, kwam men er toch wel zéér dicht nabij. Enfin: ook bij dit voor stel waren zo veel vóór-stemmers, dat de stembriefjes er niet aan te pas behoefden te komen. Punt drie: het verstrekken van teeltrecht aan jonge kwekers volgens de thans gel dende normen voorlopig voort te zet ten, vond algemene instemming. Door deze regeling, zo vond men, komt het teeltrecht bij die kwekers, die bewijzen er recht op te hebben. Een teCcuUie-toeüel eltaat uit 2076ondeidee-Ctjeó U had het misschien, evenals de dame op deze foto trouwens, niet gedacht, maar zo'n hoop ontstellende onderdelen is er nodig om een 21 inch kleuren televisietoestel te bouwen. Om precies te zijn: het toestel dat u op de ach tergrond ziet en waarvoor de „stukjes" op de voorgrond nodig zijn, bestaat uit 2076 weerstandjes, condensatortjes, buisjes, buizen enz. Het ronde voor werp rechts is de beeldlamp en het conisch gevormde apparaat links is de beschermende kap er voor. Er is één tróóst: n.l. dat voor een gewoon zwart wit T.V.-tccstel maar ongeveer een derde van het aantal onderdelen nodig Namens de afdeling Texel werd ge-1 is. Voor T.V.-amateurs is dat in elk geval hoopvoL HANDTEKENING Voorkeur roor Nr -c. Loten verkrijgbaar by: ZANOVLIET's BOEKHANDEL, Haarlemmerstraat 117, Lelden (Advertentie). Als conflict niet wordt opgelost Trekken f 2.- en vullen f 4.50 Wanneer straks, op 1 April, de zie kenfondsen en tandartsen onverhoopt niet tot een vergelijk zijn gekomen, zullen de ziekenfondspatiënten er re kening mede moeten houden, dat zij in de spreekkamer contant moeten betalen. De tandarts zal hun dan op kwitantie voor een vulling vier gulden vijftig in rekening brengen, twee gulden voor het trekken van een tand of kies, één gulden voor een halfjaarlijks onderzoek van het gebit, twee gulden voor een tand vleesbehandeling en negen gulden voor een zenuwbehandeling, aldus meldt de Volkskrant. Deze tarieven liggen halverwege de honoraria, die thans de ziekenfond sen en de particulieren betalen. Om voor deze speciale prijs in aanmer king te komen, zal men zijn zieken- fondskaart op zak n.oeten hebben. De tandartsen hebben besloten om hun honorarium voor het plaatsen van protheses niet te verhogen. Een kunstgebit zal dus negentig gulden blijven kosten. Dit bedrag komt straks eventueel geheel voor reke ning van de verzekerde patiënt. Van het bedrag van honderd gulden (in clusief tien gulden voor het trekken) betaalde hij tot Jusver zelf zestig gulden en het ziekenfonds veertig gulden. Bij de vaststelling van dit tarief hebben de tandartsen hun honora rium zo laag mogelyk willen houden, omdat zij er niet op rekenen, dat de ziekenfondsen hun patiënten resti tutie zullen willen of mógen geven, De Maatschappij Ter Bevordering van de Tandheelkunde heeft haar le den (de tandartsen) in een circulaire aangeraden om zich aan de tarieven en betalingsregeling te houden. Het is nog niet zeker, dat de zie kenfondsen een restitutie van de kos ten aan hun patiënten zullen afwij zen. Vorige week Donderdag is de Ziekenfondsraad als gevolg van de aangeboden bemiddeling door een Commissie voor Goede Diensten niet toegekomen aan een besluit om Vijf duikers, die gistermorgen in een holle meerpaal aan de Botter dame Waalhaven bezigheden ver richtten, zijn op het nippertje aan de verstikkingsdood ontsnapt. Tijdens de werkzaamheden kwam hoogwater opzetten en de mannen startten het benzinemotortje, dat de pomp in bedrijf moest stellen. De uitlaatgassen van het motor tje vulden echter vrij spoedig de meerpaal en bedwelmden de man nen. Terwijl een hunner al bedwelmd omlaag gevallen was en in het water lag, slaagde een ander met inspan ning van zijn laatste krachten naar boven te klauteren, waar hij op de naai staande hulp wist aan te trek ken. Een ijlings te hulp geschoten Hont'p. vist de mannen allen in vei ligheid te brengen. Zij zijn ter obser vatie in een ziekenhuis opge.. de tandheelkundige verzekering al dan niet in te trekken. Het blijft evenwel mogelijk, dat de Ziekenfondsraad de ziekenfondsen zal verbieden, op welke wijze dan ook, een vergoeding te betalen voor een behandeling, verricht door een tandarts, die niet aan een goedge keurde overeenkomst is gebonden. Een vraag, die hierbij echter nog niet is opgelost, is: wat moet er ge beuren met het deel van de zieken fondspremie (8 tot 10 percent), dat de fondspatiënt en zijn werkgever voor een tandheelkundige hulp beta len? De tandverzorging op school blijft in de hangende kwestie geheel buiten geding. Inmiddels hebben de tandartsen van de „Maatschappij" de nodige in structies en administratiebescheiden ontvangen. Gewapend met kwitantie- bloes wachten zij thans de dingen af, die na 1 April kunnen gaan gebeuren. Het hangt evenwel van de commis sie van Goede Diensten af, of de zere kies nog pijnloos te trekken is. De bevriezing an handelsmarges Er komt geen beschikking, die de handelsmarges in geld uitgedrukt be vriest op het peil van eind Decem ber 1954. De regering is op haar aan vankelijk voornemen teruggekomen en zal nu een beschikking uitvaardi gen, die de handelsmarges, in procen ten uitgedrukt, vastlegt op het peil van de periode 1 Januari tot en met 30 September 1954. Woensdagavond hebben vertegen woordigers van de middenstandsbon den, van het grootwinkelbedrijf, de groothandel en de coöperaties een on derhoud gehad met minister Zijlstra. Tijdens deze bespreking werd boven staande ryededeling gedaan, waaraan werd toegevoegd dat de beschikking met grote soepelheid zal worden toe gepast en dat het niet in het voor nemen ligt een groot aantal controle- ambtenaren op pad te sturen om na te gaéfn of aan de beschikking de hand wordt gehouden. De minister heeft medegedeeld, dat de beschikking nodig is om een stok achter de deur te hebben indien het in bepaalde branches met de prij zen de verkeerde kant zou uitgaan. Bij de handel in cosmetische artike len zou iets dergelijks zich al heb ben voorgedaan. De beschikking wordt uitgevaardigd op grond van de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939. Tijdens het onderhoud is ernstig bezwaar aangetekend tegen de oor spronkelijke plannen der regering om de marge in geld uitgedrukt te bevriezen. Ook tegen de nieuwe re geling (bevriezing \an percentages) behouden de middenstandsorganisa ties nog wel bezwaren, doch de me dedelingen van minister Zijlstra heb ben althans een deel van de onge rustheid weggenomen, nu gebleken is dat de beschikking met de nodige soepelheid zal worden toegepast. Een 29-jarige lifter, die de vori ge week zwaar gewond werd, toen de auto, die hem meegenomen had, op de Leeuwarderweg te Sneek voor een trailer moest uitwijken en door de gladheid van het wegdek tegen een boom terecht kwam, is Woens dagmorgen in het St. Antoniuszie- kenhuis te Sneek overleden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5