DUINSTREEK Een vroeger bloeiende cultuur bijna volledig opgeruimd NEOMYST Nieuwe vinding gebouwen vocht Vebo-plannen bij lustrum Bemoedigende jaarverslagen bij vergadering Leidse Werkmeesters maakte Leidse en schimmelvrij Burgerlijke Stand WAT LEIDEN VRIJDAG 4 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 KATWIJK AAN DEN RIJN Verplegingsfond. Het „Verple- gingsfonds" hield gisterenavond zijn jaarvergadering onder leiding van voorzitter P. A. Schoneveld. Na le zing van het jaarverslag bracht de Raad van Toezicht financieel verslag uit. De stand der kau was gunstig. De aftredende bestuursleden, de he ren P. A. Schoneveld, P. de Vries en Jac. Vliegenthart werden herkozen, evenzo het lid van de Raad van Toe zicht de heer P. Rijs dam. Ondanks de steeds stijgende prijzen voor opname in een ziekenhuis werd besloten, gezien de financieel gunsti ge toestand der vereniging, de voor waarden voor premiebetaling en uit kering ongewijzigd te laten. Aanbesteding. De verbouwing van „Het Wachtje" tot postkantoor in de Rijnstraat is door B. en W. gegund aan de laagste inschrijver de firma A. Haasnoot te Katwijk aan Zee voor 19.500.Met het werk wordt he den begonnen. Verbouw. Het hotel-café-restau rant „De Roskam" zal worden ver bouwd en een ander, moderner aan zien krijgen. Het werk is opgedragen aan de heer T. Boers. LISSE SCHAATSWEDSTRIJDEN. Op de baan van de ijsclub „Lisse en Omstreken4' werden afvalwed- strijden gehouden voor de jeugd van 12 tot 14 jaar en van 15 jaar en ouder. Deze wedstrijden trokken veel belangstelling van de zijde van het publiek. In de groep van 12 tot 14 jaar werd C. van Nobelen winnaar, no. 2. T. de Lange 3. M. van Kesteren, 4. N. Overdijk. De verliezersronde werd gewonnen door P. de Leeuw, 2. J. Langeveld, 3. W. Schrama, 4. A. v. d. Leede. Bij de ouderen werd 1 C. Zuider duin, 2. Jac. Verhaar, 3. P. Helmus, 4. A. Horsman, 5. J. Alenburg. De verliezersronde werd gewonnen door J. van der Laan en 2. N. Klink uit Hillegom. Gemeenteraadsagenda. De raad komt Vrijdagavond 11 Maart a.s. om 8 uur bijeen. De navolgende agen dapunten zullen o.a. worden behan deld; voorstel inzake verhoging deel neming in aandelenkapitaal van de N.V. Electriciteitsbedrijf Hillegom LisseSassenheim; omzetting van de openbare lagere school in een Septemberschool; vaststelling van een verordening op de heffing van parkeergelden; nader geformuleerde subsidieregeling t.b.v. de Kruisver enigingen; voorstel inzake het verle nen van enkele bouwcredieten; het verlenen van een crediet voor onder houd van de Stationsweg en Van Lyndenweg; het verlenen van een crediet i.v.m. de 5e Mei-viering; voorstel inzake het voteren van een crediet xnJi.o. op een onderzoek In zake de meest gewenste plaats voor de stichting van een R.K. middelbare school in de Bollenstreek; het aan gaan van een regeling met het Cen traal Bloembollen Comité inzake vaststelling van een afkooosom t.b.v. de 5 woningen aan de Von Bönning- hausenlaan. Electriciteitsbedrijf. Door de stijging van het aantal inwoners de zer gemeente boven de 12.500 is de gemeente statuair gehouden om in het aandelenkapitaal van de N.V. Electriciteitsbedrijf HillegomLisse Sassenheim deel te nemen met nog 5 aandelen van 2000,—B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten. Mede in verband hiermede heeft de gemeente het recht een zevende lid van de Raad van Commisarissen te benoemen. B. en W. doen de raad hiervoor de navolgende voordracht toekomen: 1. de heer G. van den Berg en 2 de heer A. de Vries. Omzetting openbare school. Van het merendeel van de alhier geves tigde scholen vangt de cursus aan op 1 April, terwijl slechts enkele scho len met 1 September met het nieuwe leerjaar aanvangen. B. en W. koeste ren reeds geruime tijd de wens, ten aanzien van het tijdstip van toela ting tot de verschillende scholen, uniformiteit tot stand te brengen en zouden gaarne zien, dat alle scholen op 1 September aanvangen. De leer lingen, die thans de zg. April-soholen bezoeken en die zich verder wensen te ontwikkelen, ondervinden het be zwaar, dat de cursus van die scho len voor gewoon lager onderwijs niet aansluit aan die van de scholen voor voortgezet lager onderwijs, waar door zij genoodzaakt zijn, enkele maanden langer lagere school te be zoeken dan nodig is. Zij stellen de raad voor om het tijdstip van alge mene toelating tot de openbare lage re school te bepa'en op 1 Seotem- •ber. Indien de raad hiertoe mocht be sluiten stelt het college van B. en W. zich voor de besturen der bijzondere (April)-scholen in overweging te ge ven eenzelfde gedragslijn te volgen. Slraataanlegkosten. Uit de prac- tijk is gebleken, dat de verordening voor het in exploitatie brengen van gronden door particulieren in het jaar 1946 vastgesteld niet voldoet. In een zeer uitvoerir? prae-edvies wordt hierop gewezen. Gezocht is naar een andere oplossing. Deze is naar de me ning van B. en W. gevonden in art. 280 der gemeentewet, dat bepaalt, dat wegens gebouwde eigendommen, voor zover deze aan ooenbare land- cf waterwegen be1enden of in de on middellijke nabiihe'd daarvan gele gen zijn, een belasting kan worden geheven naar grondslagen, volgens welke een billijke bijdrage gevorderd wordt in de kosten ten laste der ge meente komende voor aanleg en on derhoud dier land- of waterwegen, voor hunne verlichting en voor af voer van water en vuil. In de plaats van de bestaande ex ploitatie-verordening stellen B. en W. voor vast te stellen een verordening op de heffing van een straataanleg- belasting. Bij de opzet van deze.ver ordening is uitgegaan van de gedach te om alleen de zuivere straataanleg- kosten te verhalen. Niet verhaald zullen dus worden en ten laste van de algemene dienst der gemeente blijven de kosten van bruggen, plant soenen, hoofdbuizen, rioleringsnet e.d. B. en W. vleien zich met de hoop dat, als de verordening eenmaal werkt, de bestaande moeilijkheden ondervangen zullen zijn en dat dan geen bezwaren van overwegende aard zullen z(Jn verbonden aan het door trekken van straten ook al is de aan grenzende grond niet van de ge meente. Immers de kosten van straat- aanleg kunnen dan geleidelijk toch verhaald worden op de eigenaren van de aangrenzende grond. N00RDWIJK Coop. Verbruiksver. D.S.S. In een zeer goed bezet Royal Theater, waarin naar schatting 300 mensen aanwezig waien, heeft „Door Samen werking Sterk", Woensdagavond haar jaarvergadering gehoudén. Voorz. J. van Leeuwen opende de ze bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom, waarna de secr., de heer J. Koelewijn, de notulen en het jaarverslag uitbracht. Hierna ver namen wh o.a. dat het ledental dit jar met 38 toenam De heer J. H. A. v. d. Weyden, boekhouder van D.S.S., gaf een uit voerig overzicht van balans, winst en verliesrekening, waarbij uit de zakelijke cijfers bleek, dat het de co- operatie in het voorbije jaar goed is gegaan. In het boekjaar, dat deze keer over 46 weken liep. is de omzet gestegen met plm. 40.000.dat wil zeggen, dat over een geheel jaar ge rekend de totale omzet een kwart milLoen heeft bereikt. Een ander gunstig verschijnsel was het dalen van het debiteurencijfer met onge veer 3500. Medegedeeld werd nog, dat de uit- i kering van het divident zal plaats vinden op Vrijdag 11 Maart. Na de pauze vonden de gebruike lijke verkiezingen plaats. Van het bestuur waren aan de beurt van af treden de heren J.. van Leeuwen en A. Meskers: beiden werden door en kele candiaaafcsstelilng herkozen. In de vacature, ontstaan door het over lijden van de heer Jac. van Ruiten, werd gekozen de heer J. de Ridder. Het aftredende lid van de Raad van bouw, ook van de maatschappij. St. Joseph moet hierbij ons aller lich tend voorbeeld zijn. De aftredende bestuursleden wer den bij acclamatie herkozen. Nadat de heer Meohé, districts bestuurder, de moeilijkheden van het vorstverletfonds had besproken en de loonclassificatie had aangeroerd, sloot de voorzitter A. Knijnenburg de goed bezochte vergadering. VOORHOUT Stille Omgang. De opkomst voor do jaarvergadering van de Stille Om gang was goed, wat de voorzitter, de heer G. M. Prins, ln zijn openings woord een verblijdend teken noem de. Een speciaal woord van welkom richtte hij tot kapelaan Hekker uit Rotterdam en de bestuursleden van het Leidse bestuur. Na afwerking van de jaarversla gen nam kapelaan Hekker het woord om te spreken over de intentie van deze omgang. Spreker liet vooral uit komen, hoe het godsdienstig leven in het gezin moet zijn en hoe het niet moet zijn. Mej. To Zwetsloot declameerde „De speelman van Onze Lieve Vrouw". Een voorstel gedaan door de heer C Kortekaas, om de contributie te verlagen, ontlokte enige discussie. Hieraan maakte de secretaris een einde door de mededeling, dat dege nen, die absoluut geen gu'den kun nen betalen, maar wel 75 ets, bij hem het ontbrekende kwartje kunnen ko men halen. De contributie blijft ge handhaafd. Traditiegetrouw werden er we derom 3 spoorkaartjes verloot. De Gelukkigen waren de heren P. van Steyn en B. Veenhof, de 2 nieuwe leden, en C. v. Werkhoven. A.s. Zondag kunnen spoorkaartjes worden afgehaald in het Parochie huis, tussen 11.30 uur en 12.30 uur, op vertoon van contributiekaart. - Z0ETERMEER JAARVERGADERING KVP Ondanks koude en 'jspret heeft een groot getal KVP-ers de jaarvergade ring in „De Jonge Prins" bijgewoond. De voorzitter, de heer G. v.d. Hoo- gen, wees er in zijn openingswoord op, dat grote gebeurtenissen hun schaduwen vooruitwerpen. Met de Kamerverkiezingen van 1956 in het vooruitzicht was het verheugend te ervaren, dat ook de activiteit in Zoe- termeer ontwaakt is. Het Jaarverslag gewaagde van een rustig verenigin^s- jaar .waarin zich geen gebeurtenis sen van importantie voordeden. De penningmeester had een nadelig sal do van 25.30. Uit de vergadering kwamen slechts enkele vragen om door de fractie be antwoord te worden. Wat de woning bouw betreft: hierin schijnt verbe tering te komen. Definitieve gege vens konden echter nog niet verstrekt worden. De heer J. Duinisveld sprak hierna over: „Eenheid in de KVP". Spreker wees op de bereikte resul taten in de gemeentelijke politiek en de plannen voor het komende jaar. De voorzitter besprak vervolgens de grootse plannen, die de KVP heeft voor 1956. De ledenwerfactie zal grondig aangepakt worden. Versterkt met een negental leden die zich hier voor opgaven, zal intensief huisbe zoek ter hand worden genomen. Ter vergadering gaven zich weer enkele nieuwe leden op. Pastoor J. A. Voorham wees nog eens met klem op het mandement der bisschoppen, waarin wordt aangedrongen om één te blijven. De volgzaamheid aan de bisschoppen moet boven alles staan en meningsverschillen behoren bin nen de eigen gelederen opgelost te worden. Alleen in eenheid is het mo gelijk iets goeds te bereiken. Dr Keuning over de Enggaueren Voeding en verplaatsing werden fataal Als laatste in de serie winter-le- zingen van het Rijksmuseum voor Toezicht, de heer G. Mourits, werdVolkenkunde sprak gisteravond in herkozen terwijl in de vacatures van j dit museum de conservator van de de heren J. v. d. Berg en A. J. Wit- teman werden gekozen de heren W. Schelvis Wzn. en P. Vink. N00RDWIJKERH0UT Op Zondag 20 Maart a.s. zal frater Philibert (Jan van der Slot) van de orde der Minderbroeders de heilige priesterwijding ontvangen in de kloosterkerk te Weert door de hand oplegging van mgr. Constans Kramer O.F.M., bisschop van Luan. Op 2e Paasdag 11 April om 10.30 uur zal hij zijn eerste plechtige H. Mis opdragen in de parochiekerk van St. Victor alhier. ST0MPWIJK Middenstand. In de zaal van het ,,Blesse Paard" hield de R.K. Mid denstand, afd. Stompwqk, in samen werking met de afd. Zoeterwoude een propaganda avond met het doel de middenstanders het belang ven hun organisatie te doen inzien. De heer A. v. d. Brink opende de avond en voelde zich enigszins te leurgesteld door de weinige belang stelling. Mej. Riet v. d. Bosch ver leende haar medewerking door op goede wijze enige liederen te zingen, begeleid door J. Suyten. De heer Perquin sprak over de problemen van de middenstand. Het was, aldus spr. moeilijk om uit de hogere regionen van de klassieke muziek over te gaan naar de alle daagse moeilijkheden van de mid denstand. Deze groep werd in het verleden nu niet bepaald verwend door de regering, maar door een be tere organisatie heeft de midden stand de laatste jaren een wonder baarlijke ontwikkeling mee gemaakt, waardoor de middenstand thans de volwaardige belangstelling van de regering heeft. Deze kentering, gestaafd door de bewezen cijfers, dat 92% van de on dernemers middenstanders zijn, 30% van alle werknemers in de midden standszaken werkzaam zijn, en de middenstand 14 mill, inbrengt van het nationale inkomen, heeft de grondslag gelegd voor het nieuwe beleid neergelegd in de midden standsnota. Ook het belastingbeleid is aangepast aan de middenstand. Na het mandement betrokken te hebben bij de taak van de katholiek in het maatschappelijk leven besloot spr. met de opwekking door getal en kwaliteit de standsorganisatie sterk te maken in deze tijd, waarin beslissingen vallen die voor de eer ste tientallen jaren beslissend zijn voor de kath. middenstand. Na deze interessante toespraak zong mej. v. d. Bosch nog enkele liederen. Na de pauze ontspon zich nog een lange discussie over het ca deaustelsel en concurrentie in het zakenleven. Bouwvakarbeiders. In de Gou den Leeuw hield de R.K. Bouwvak arbeidersbond St. Joseph, afd. Stomp- wijk, een ledenvergadering. Notulen en jaarverslag gingen zonder op- of aanmerkingen onder de hamer door. De penningmeester had nog iets overgehouden na een jaar van veel werken. De inkomsten bedroegen 9133,21 en de uitgaven 9314,62, zodat het saldo in kas terugliep tot 81.99 De geest.adv. kap. Velthuyse sprak over het werk van de bouwvakkers. Met hart en ziel meewerken aan de draagt, ongetwijfeld sterk toenemen. afd. Indonesië, dr J. Keuning. over het onderwerp: „Enggano geschiede nis van een verdwenen cultuur'' Uit de aardrijkskundige schets van het kleine eiland Enggano 100 km ten Westen van Zuid Sumatra welke dr Keuning eerst gaf bleek duidelijk de natuurlijke geïsoleerd heid en de grote invloed daarvan op het bestaan van een kleine samen leving. Eerst omstreeks 1600 'krijgen de Engganezen voeling met mensen, anders dan zij, wier gedrag en uitin gen voor hen een mysterie zijn ge weest. In de 17e eeuw blijven deze aanrakingen tot enige incidentele gevallen beperkt, terwijl ze in de 18e eeuw slechts één keer bezoek kregen. Eerst in de 19e eeuw wordt Enggano object van Buginese, Ja vaanse, Sumatraanse en Chinese handelsactiviteiten. Isolement verbroken. Het isolement wordt radicaal ver broken; ook het Nederlandse bestuur gaat zich met de Engganezen be moeien en tenslotte zal kort na 1900 Rijnse zending haar intrede doen. Op dat tijdstip echter is er al een tragedie vrijwel aan zijn eind geko men. Reeds twijfelt men niet meer aan het feit, dat de Engganezen tot uitsterven zijn gedoemd. Hun aan tal was toen al van ruim 6000 in 1866 teruggelopen tot enige honderden. Spreker gaf vervolgens een kort overzicht van de oude cultuur van de Engganezen in de tijd, dat ze nog geheel op zichzelf waren aangewe zen en zich op eigen krachten in hun milieu moesten staande houden. Dit is stellig geen gemakkelijke opgave geweest, als in aanmerking wordt genomen, dat deze Engganezen het moesten stellen zonder metaal, in welke vorm dan ook, zonder rijst of mais, zonder kleding, omdat de weef kunst hun onbekend was, zonder pot ten of pannen, terwijl het zout, dat vrijwel overal elders als een zeer f 3.600 voor schoolmelk te Leiden Overwegend, dat de sohoolmelk zo belangrijk is voor de gezondheid van de jeugd, stellen B. en W. de raad voor een bedrag van 3.600.be schikbaar te stellen te bevordering van het algemeen gebruik van school melk. Daartoe zal het noodzakelijk zijn, dat gehele of gedeeltelijke restitutie wordt verleend van de door de ouders te betalen bijdrage, indien en voor zover de finantiële toestand der ou ders daartoe aanleiding geeft In de ten laste der gemeente blijvende kos ten van de schoolmelkvoorziening kan een bijdrage worden verkregen van het Centraal Schoolmelk Comité. Dit Comité verbindt aan het ver lenen van subsidie echter de voor waarde, dat de ouderbijdrage per li ter niet hoger gesteld dient te zijn dan de straatprijs van losse melk. Teneinde aan deze voorwaarde te voldoen, zijn B. en W. voornemens de ouderbijdrage, die thans 34 ct. per liter bedraagt, te doen terug brengen tot 30 ct. per lieter. Indien dan tevens de volledige medewer king wordt verkregen van alle hoof den van de openbare en bijzondere lagere scholen, zal het aantal deel nemers, dat thans slechts 1/6 van het aantal schoolgaande kinderen T oepassingsmogelijkheid in alle woningen Verschillende oude gebouwen in Leiden, die door vocht en schimmels onbewoonbaar dreigden te worden, zijn door een nieuwe vinding van een Bossche uitvinder voor verdere on dergang behoed. Het nieuwe middel bestaat uit een gestreken dunne pleisterlaag op de binnenkant van de muren. Deze laag wordt steenhard, ondoordringbaar voor vocht en daar door schimmelvrij. Er worden op het ogenblik besprekingen gevoerd om met deze pleisterlaag alle nieuw ie bouwen woningen vocht- en rheumu vrij te maken. In technische kringen onderscheidt men drie soorten vocht, namel'ik doorslaand vocht, dat dus door regen e.d. door muren van buiten naar bin nen dringt, vervolgens optrekkend vocht, dat in of tussen muren van de grond uit binnendringt en ten slotte condensvocht, dat uit verdek ken tegen de muren slaat. Combina ties van deze soorten vocht komen voor. Herbehangen overbodig. De nieuwe pleisterlaag bleek bij proefnemingen in het Zeeuwse ramp- belangrijke levensbehoefte wordt beschouwd, evenmin werd gekend. In 1938 geen honderd Engganezen meer. Op dit „hoe het was" volgde een „hoe het werd" toen dr Keuning een en ander vertelde over de kortston dige onderbreking van Enggano's af zondering in de 17e en 18e eeuw. Bij „hoe het tenslotte geworden is" stond spreker uitvoerig stil bij de oorzaken, die geleid hebben tot de catastrofale bevolkingsvermindering. Alle pogingen, die werden onder nomen om tot een gunstige wending te komen_ bleven helaas zonder re sultaat. Ook de regering, daarin sa menwerkende men de Rijnse zen ding, heeft hieraan de nodige aan dacht besteed. Over de oorzaak van de2e geboortevermindering bestaan allerlei theoriën, die alle wel een kern van waarheid bevatten, maar die toch gezamenlijk geen afdoende oplossing voor dit vraagstuk geven. Dr. Keuning illustreerde zijn in teressant en uitvoerig betoog met in lantaarnplaatjes, terwijl hij tevens cours hippique. een aantal tot de verzamelingen van In verband met het lustrumfeest het museum behorende voorwerpen zal de Paasvee-tentoonstelling even- afkomstig van Enggano kon laten eens een bijzonder feestelijk karak- zien. I ter krijgen. Onlangs gaven wij uitgebreid het programma, dat de Vebo te Leiden voor het aanstaande seizoen heeft voorbereid. Dezer dagen zijn deze plannen op de jaarlijkse algemene vergadering van de Vebo besproken en goedgekeurd. We herhalen nog even, dat een feestweek wordt ge houden van Woensdag 31 Augustus tot en met 3 September. Dan zal 'n agrarische expositie de Stadsgehoorzaal in beslag nemen; in het Waaggebouw wordt een zui- veltentoonstelling ondergebracht, een buitententoonstelling op de Aal markt zal de schakel tussen de twee gebouwen worden. We herinneren nog even aan de slagersvoktentoonstelling en de film voorstellingen. Op Donderdag 1 Sept. zal op het veemarktterrein een tentoonstelling van fok vee uit de Rijnstreek en de Duinstreek plaats hebben. Een optocht van meer dan een kilometer lengte zal op Vrijdag avond 2 September door de Leidse straten trekken: een muziekcorps, een vaandelwacht van landelijke ruiters, een pypercorps, rijtuigen, met de commissaris van politie, bestuurs leden van de Vebo en de R.K. Bond van Landelijke Ruiters, de staf fan fare van de R.K. Bond van Lande lijke ruiters, bestaande uit ongeveer veertig ruiters, twaalf achttallen ruiters, een trompettercorps, arre- sleden, moderne landbouwmachines, enz. Op Zaterdag 3 September is er Leidse Hout een groot con- Praatavond uitstekend geslaagd Het gebeurt op deze aardschors maar zelden dat een vereniging, die in het afgelopen jaar een zoveel-ja- rig bestaan te herdenken heeft gehad, het toch nog bestaat met een groter batig saldo te eindigen dan waar zij het jaar mee begonnen was. De Ka tholieke Werkmeesters afdeling Lei den heeft echter na een financieel schraal begin en 't 35-jarig bestaans- feest kans gezien om met een batig saldo van ruim driehonderd gulden het nieuwe jaar in te gaan. Dit fraaie resultaat is voor een groot deel te danken aan het beleid van de penningmeester, de heer G. W. Post, die op de vergadering reken schap aflegde van zijn uitmuntend beheer. De kascommissie, bestaande uit de heren C. Bovenlander en Nie- kerk, kon dan ook niets dan lof laten horen. Voor men echter aan deze hoopge vende ontboezemingen toekwam had de heer F. A. Hees de vergadering geopend. Spreker verontschuldigde de voorzitter, de heer Van Schaik, die blijkens een schrijven door geluk kige familie-omstandigheden niet aanwezig kon ztfn. In zijn functie van secretaris gaf de waarnemend voorzitter een overzicht van de be langrijkste gebeurtenissen in de bond in het afgelopen jaar. Na het jaarver slag van de penningmeester werden in de nieuwe kascommissie de heren Bovenlander en W. van Dissel ge kozen. De hierop volgende bestuurs verkiezing vermocht weinig beroering te brengen. Zonder stemming werd aan de aftredende heren Hees en J. Lepelaar voor 1955 de zórgen der ver eniging weer toevertrouwd. Aan het slot van het officiële gedeelte van de vergadering stelde de voorzitter voor om voor het komende veertigjarige bestaan jaarlijks alvast een bedrag uit de kas opzij te leggen. Dit voor stel ontmoette uiteraard weinig te genstand en in 1960 zal men dus op deze wijze op een nog groter batig saldo kunnen rekenen. Na een korte pauze, waarin door het bestuur een boek werd verloot en een rondje spraakwater werd aan geboden, wijdden de aanwezigen zich verder aan een gedachtenwisseling die verschillende interessante menin gen over problemen als het komende staatspensioen en de plaats van de werkmeesters in de KAB deed horen. Stoelen te weinig op avond Vogelvrienden De Leidse vogelvrienden hadden voor hun bijeenkomst in Bellevue niet te klagen over belang stelling. Steeds meer stoelen moes ten worden bijgesleept om de leden gelegenheid te geven te genieten van de kleurenfilm „Het Rietland". Deze film is vervaardigd door de heren J. de Jong en J. Kaal, twee «bekende ornithologen, die met hun foto- en filmcamera's prachtige na tuuropnamen weten te vervaardigen. De heer De Jong leidde deze film in door enkele bijzonderheden te ver tellen over de techniek. Met vernuf tig ingebouwde toestellen met lapjes en schuifjes kruipen deze heren in hun schuiltentje en brengen daar het Jobsgeduld op om uren lang het vo gelleven te bestuderen. Om bijvoor beeld de bruine kiekendief op het Kampereiland te filmen en te fotogra feren werd gebruik gemaakt van 600 meter electrisch dr-.ed. Deze vogel is namelijk zeer schuw en het is deze cineasten gelukt om voor het eerst in Nederland de bruine kiekendief te filmen. Spreker besloot zijn inlei ding met enkele grappige ervarin gen. Aan de hand van een aantal prach tige kleurendia's vertelde hierna de heer Kaal veel wetenswaardigheden over het vogelleven in Nederland. De hoofdschotel van de avond, de film „Het Rietland", was voor de aan wezigen een openbaring. Prachtige landschappen wisselden af met de- tailophamen van vogels, bloemen en planten. gebied, waar de muren nimmer meer droog zullen worden, in oude gebou wen te Leiden en andere steden en bij nieuwbouw in Den Haag afdoen de vochtwerend in gevallen van op trekkend of doorslaand vocht. In de nieuwbouw werd een maand na het aanbrengen van de beschermende laag tegen de binnenmuren behang geplakt, welk behang geen vocht- verschijnselen meer vertoonde. Meestal is het zo, dat in moderne nieuwbouw na een half jaar opnieuw behangen moet worden, omdat het oude behang van de muren valt. In gevallen van condensvocht wordt de pleisterlaag samen met een laag dik viltpapier gebruikt. De resultaten daarvan zijn bevredigend. Het gebruik van enige lagen van het nieuwe pleister, samen met enige lagen vilt blijkt bovendien goede ge luiddempende eigenschappen te heb ben. Het vochtwerende pleister blijkt ook te voldoen op plafonds en vloe ren. Het vocht naar buiten gedrongen. De proefnemingen worden voort gezet, o.a. in Zeeland, waar het pleis ter wordt toegepast in openbare ge bouwen en in een kerk, waarin het water 2,5 meter hoog heeft gestaan. Na bepleistering aan de binnenzijde vertoont deze kerk geen vochtver- schijnselen meer. De bepleisterde muren dwingen het vocht de weg naar buiten te zoeken. De uitvinder, de heer Niemands verdriet, houdt op het ogenblik door geheel Nederland besprekingen met groepen architecten, binnenhuisarchi tecten, aannemers, stoffeerders, be hangers en andere belanghebbenden om de eigenschappen van het nieuwe pleister te demonstreren. Het pleis ter is niet alleen belangrijk, omdat het beschadiging van behang, stoffe ring en meubilair voorkomt, zo zegt hij, doch bovendien zijn droge wo ningen comfortabeler en van grote betekenis voor de bestrijding van de vele vormen van rheumatiek, die een plaag zijn voor honderdduizenden Nederlanders. Pater Versteeg wordt rector te Venlo Pater F. J. Versteeg O.F.M., ka pelaan van de Hartebrugparochle te Leiden is benoemd tot rector v&n het rectoraat St. Josep te Venlo, dat ruim 4000 parochianen telt. Pater Versteeg wordt tevens gardiaan van het klooster der paters Minderbroe ders te Venlo. Pater Versteeg is in Augustus 1952 te Leiden benoemd. In de ruim 2 'A jaar priesterlijke arbeid heeft hij de harten van de parochianen gewon nen. Uitgebreid was het terrein van de zielzorg, waarop hij zioh bewoog: hij was onder meer directeur van de Derde Orde, geestelijk directeur van „De Stille Omgang", godsdienst leraar aan de B.L.O.-school aan de Breestraat en geestelijk adviseur van vele katholieke sociaal-econo mische verenigingen. Dinsdag a.s. vertrekt pater Ver steeg naar het Zuiden. Zondag a.s. na de Hoogmis is er voor ieder gelegenheid om van de scheidende pater afscheid te nemen. In de plaats van pater Versteeg is tot kapelaan aan de Hartebrug- kerk benoemd pater JHubertus (Jo hannes Hubertus Ignatius)1 Nieuwen- huisen O.F.M. Pater Nieuwenhuizen bekleedde de functie, die thans door pater Ver steeg zal worden vervuld. Hij was rector van het rectoraat St. Joseph te Venlo. Hij werd geboren te Amsterdam op 21 November 1908, werd in 1934 priester gewijd, waarna hij gar diaan werd resp. te Alverna en Woerden. In 1952 werd hij tot rec tor en gardiaan te Venlo benoemd. Geh.: I. Lardee en A. Ouwerkerk; H. T. van Schaik en W. M. Kloeg; F. J. M. van Hal en M. van Brummelen. Geb.: Maria Wilhelmina d.v. A. Sie- bert en H. H. Bouwman; Ronaldus Corstiaan Johannes z.v. J. C. van den Berg en M. C. Kroon; Max z.v. J. Boom en J. C. Martijn: Maria Johan na Lambertha d.v. J. HeetVelt en J. C. Driessen; Eric Leendert z.v. M. Olivier en W. M. Roepers. VERI.OOR en VOND In de weken van 15 t.m. 28 Febr. werd te Leiden gevonden: Bril, wan ten, handschoenen, siermand (fruit mand, ceintuur, gymnastiekschoen, portemonnaie met inhoud, vulpen, vulpotlood, portefeuille waarin een zakboekje, kinderschoentje, sleutels, sjaal, etui inhoudende schaartje en nagelvijltje, doos inhoudende feest- petten, padvindersriem, armband, si garenaansteker, militaire baret met embleem, gouden ring, halskettinkje (zilver) met hangertje, muntbiljet, muts, jongenspet, stuk touw, lederen kap (van motorrijder), kinderzitje van rijwiel, bus inhoud verm. zeep, ballpointpen, broche, handwarmer van rijwiel, handdoek waarin een voetbal, rubber schaatsbeschermer, oorbel (doublé), heren pantalon, pakje inhoud gehaakt kleedje. Inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van politie, Zonneveld straat 10, op Woensdag- en Zater dagmiddag tussen 2 en 4 uur nam. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2