TUSSEN BALIE en Burgemeester M*P*v+cLWeyden heide de eerste paal van N*V* Teddington Haarlemse Rechtbank Het winterprogramma besloten met causerie van C. v. d. Ploeg VRIJDAG 4 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAflTNA 2 'n „Hamerstuk" in Nieuwkoop Een voorbeeld van samenwerking De burgemeester van Nieuwkoop, de heer M. P. van der Weijden heeft gistermiddag in zijn gemeente de eerste paal geslagen voor een fa briekscomplex van de onlangs opge richte Engels-Nederlandse Maat schappij Teddington Holland N.V., fabriek van technische regelappara- tuur. Deze maatschappij is voortge komen uit de jarenlange samenwer king tussen de „British Termostat Company" en de technische handels onderneming Van Andel N.V. te Rot terdam. Directeur van de nieuwe N.V. is de heer J. Rebel. Eindelijk is het er dus van geko men. De plannen voor de vestiging van de nieuwe industrie in Nieuw koop waren reeds geruime tijd defi nitief, maar van de uitvoering scheen maar niets te komen. Allerlei facto ren hebben enigszins remmend ge werkt, maar vandaag was dan toch de grote dag aangebroken, dat de plannen gerealiseerd werden door het slaan van de eerste paal. Om half drie was de gezellige zaal van W. Tijsterman geheel gevuld. Aanwezig waren o.a. burgemeester en wethouders met de voltallige raad, mr. W. C. Hopkins, Sir Reginald Whitty, en E. Zevenhuizen, commis sarissen van de N.V. en J. Rebel, di recteur. Voorts autoriteiten van le ger, marine en luchtmacht, zakenre laties, vertegenwoordigers van de in dustrie en de vakbeweging hier ter plaatse, de burgemeesters van Ze venhoven, Nieuwveen en Ter Aar en diverse belangstellenden. Waarom instrumenten? De directeur, de heer Rebel, open de de bijeenkomst en zeide o.m.: Het zij mij vergund u enige inlich tingen te verschaffen over onze N.V. Het maatschappelijk kapitaal van de onderneming is voorlopig gesteld op een millioen gulden, waarvan 500.000 gulden zijn gestort door The B.T.C. en de Techn. Handelsonderneming Vanandel N.V. Kapitaalsuitbreiding zal plaats hebben, zodra de behoefte daaraan zich doet gelden. De Teddington-Holland N.V. wordt bestuurd door een Raad van Beheer, welker leden zijn Sir Reginald Whit ty, J. E. Sherlock, mr. Hopkins en de heer E. Zevenhuizen, en mijzelf als directeur. Het doel van onze onderneming is de vervaardiging van instrumenten voor automatische controle van in dustriële verkeers-technische en huis houdelijke processen. The B.T.C. welke over een zeer grote ervaring beschikt, stelt ons haar laboratorium - en werkmethoden en ervaring ter beschikking en Vanandel N.V. zal zorg dragen voor de distributie, be voorrading bij aankoop en service der vervaardigde producten. U zult zich ongetwijfeld afvragen of de behoefte aan dergelijke instru menten voldoende groot is en zal blijven en of Nederland een geschikt land is voor een dergelijk bedrijf. Wij menen dus te mogen conclude ren, dat door de toenemende con sumptie van verbruiksgoederen en tengevolge daarvan een grotere be hoefte aan geld, hogere lonen plus kortere arbeidstijden, 'n voortduren de stijging van de behoefte aan in strumenten voor automatische con trole der arbeidsprocessen te ver wachten is. Dit wat betreft het: waarom instrumenten?; wat betreft de vervaardiging daarvan in Neder land, menen wij, dat ons land uiter mate geschikt is voor de vervaardi ging van loon-intensieve producten. Voorts hebben wij onze keuze be paald op een terrein in deze gemeen te, omdat de gemeente-autoriteiten ons hun volledige medewerking ver leenden. Ook koesteren wij de ver wachting, dat voldoende employé's zich zouden melden om de fabriek te bezetten, in welke verwachting wij niet beschaamd geworden zijn. Heistelling in werking. Vervolgens begaf men zich naar het industrie-terrein, waar het En gelse en Nederlandse volkslied wer den gespeeld. Daarna werd de hei installatie door burgemeester M. P. van der Weyden in werking gesteld; de eerste paal rees tussen de stellage omhoog en door het overhalen van een handle liet hij het zware blok met daverende klap of de kop van de paal neervallen. De burgemeester kreeg kennelijk plezier in het werk, want hij rustte niet eer de paal geheel in de grond verdwenen was. Voorbeeld van samenwerking. Na de plechtigheid richt burge meester Van der Weijden zich tot de genodigden. Dit wordt dan genoemd in het ene geval de eerste paal slaan, in het an dere de eerste steen leggen, aldus begon spreker. Het slaan van de eer ste paal is dus in feite een hamer stuk. Dit is in het gemeentebestuur een welbekende term, welke dan wordt gebruikt voor punten, die wei nig om het lijf hebben of waar wei nig over te zeggen valt. Het hamerstuk dat ik onder han den had vertoont in een opzicht veel overeenkomst omdat niemand be zwaar zal maken. In ander opzicht maakt het wel een heel groot ver schil, omdat het voor ons niet onbe langrijk, maar juist voor de gehele gemeenschap van groot belang is. Want wat doen wij hier vandaag? Wij zijn hier bijeen om met*het slaan van deze eerste paal er van uit te gaan, dat de oprichting van deze in dustrie en dit bedrijf een mijlpaal is in het leven van onze gemeenschap. Een mijlpaal ook voor de N.V. Ted dington. In deze zin, dat de nieuw te vestigen industrie naast de bestaan de bedrijven ten zegen van de ge meente en haar inwoners moge zijn en dat de financiële resultaten mo gen beantwoorden aan datgene, wat de directie hiervan hoopt en ver wacht. Wat hier gebeurt is in talloze an dere gemeenten van ons vaderland ook geschied, soms tientallen jaren geleden. Men denke maar eens aan de vele plattelandsgemeenten, waar men met meer of minder enthousias me destijds tot industrievestiging is overgegaan, om de groeiende bevol king aan werk en brood te helpen. Grote voorbeelden hiervan in ons land zijn Eindhoven en Twente, maar veel andere gemeenten hebben dit voorbeeld op kleinere schaal gevolgd. Het overgrote deel van de in ons land gevestigde industrieën zijn ge sticht met binnenlands kapitaal en onder Nederlandse leiding. Het ver schil is nu, dat deze industrie een Engels-Nederlandse industrie is, en als voorbeeld van wat er in samen werking en initiatief nemen tussen twee zo nauw met elkaar verbonden landen mogelijk is. Het is merkwaardig, dat wij op de ze zelfde plaats in de zo moeilijke oorlogsjaren al meer uit Engeland hebben ontvangen, wat ons volk zeer ten dienste is geweest. Hier op deze terreinen werden> namelijk wapens en agenten uit Engeland neergelaten. Men zal natuurlijk vragen, was het van het gemeentebestuur wel ver standig nu juist in een tijd van een zonder enige twijfel min of meer overspannen arbeidsmarkt mede te werken aan de vestiging van een nieuwe industrie. Vooruitzien. Regeren is vooruitzien en hoewel de. voorziening van de arbeidsmarkt momenteel wel eens moeilijkheden oplevert, meent het gemeentebestuur te'moeten zien vooral naar de jeugd op onze scholen. Wie de aantallen kinderen ziet op de scholen in Nieuwkoop en Noor den, begrijpt dat deze emplooi zullen moeten krijgen; het liefst als het kan in eigen gemeente en omgeving. Al leen in onze gemeente is dit aantal al 900, afgezien nog van het grote aantal dat uit omliggende gemeen ten op onze scholen is. Wij gaan uit van de gedachte, dat wij in de toe komst werkgelegenheid moeten heb ben. Al jaren is het zo geweest, dat het grote geboorte-overschot hier ter plaatse geen emplooi heeft gevonden. Wij zullen het als een door God gewilde toestand aanvaarden, dat voor wie binnenslands wil blijven, de industrie, die veel meer mensen kan opnemen dan de land- en tuinbouw, een toekomst kan beduiden. Ik geloof, dat wij het moeten waar deren dat er mensen zijn, die zoveel vertrouwen stellen in onze gemeente, dat zij hun kapitaal en vernuft hier willen aanwenden. Want als men industrie wil heb ben, dan zijn er op de eerste plaats ook nodig mensen, die hieraan in onze plaats durven te beginnen en niet elke industrie is ook geschikt. Om een zaak te kunnen beginnen is nodig kapitaal en vertrouwen en ar beidskrachten. Buziau, de grote revuekoning van weleer, heeft eens, zich voorstellend als communist, gezegd: het kapitaal moet weg, breng het maar bij mij. Welnu wij hebben tegen de N.V. Teddington gezegd: Breng Uw kapi taal maar voor een deel naar Nieuw koop. De N.V. Teddington heeft hieraan gevolg gegeven in de hoop hier een bevolking aan te treffen, die bereid en in staat is kapitaal en ar beid samen te laten werken in het belang van de inwoners van onze ge meente en in het belang ook van de N.V. Teddington. Gaarne spreek ik de hoop uit, dat deze dag het begin zal mogen zijn van een vruchtbare samenwerking tussen het ingestoken kapitaal en ar beid hier in Nieuwkoop, ten bate van allen, die hier in welke vorm ook medewerken zullen. Voor 't nageslacht Gaarne hoop en vertrouw ik, dat deze nieuwe industrie naast de be staande industrieën en land- en tuinbouw mogen gaan groeien en bloeien en dat er te zijner tijd hieraan ook uitbreiding gegeven kani worden, welke in het gezamenlijk belang van de fabrikanten en de ingezetenen van Nieuwkoop mogen zijn. houden dat er sprake moet zijn van een harmonische groei. Gedachtig de woorden: Wie een broedmachine te hard zou aanzetten kans heeft van inplaats van kuikens hardgekookte eieren te krij gen. Ons devies met dit alles is: Wij bouwen met stoere kracht voor ons en voor het nageslacht. Zij die hier gaan werken zullen samen het bedrijf moeten opbouwen en zich de nodige kennis moeten ver werven en niet iedereen kan bij de generale staf geplaatst worden. Wij vertrouwen dat zij. die hier gaan werken dit goed zullen doen. Dat zij voldoening van hun arbeid mogen hebben dat er goede sociale voorzieningen zullen zijn en dat er niet alleen aan de stoffelijke maar ook aan de geestelijke belangen moge worden gedacht. Receptie Na deze plechtigheid ontvingen di rectie en commissarissen hun gasten opnieuw in hotel Plaszicht, waar de heer E. Zevenhuizen de burgemees ter dank betuigde voor de geest van samenwerking en behulpzaamheid. Een speciaal woord van dank richtte hij tot het ministerie van economische zaken en de Nederlandse Bank, die hun medewerking hebben verleend op een wijze, die menr zelfs in het zakenleven zelden ontmoet. Sir Reginald Whitty liet uitkomen dat het aan het doorzettingsvermo gen van de heren Rebel en Zevenhui zen, de directeuren van Vanandel N.V. te danken is, dat de B.T.C. op deze wijze een gedeelte van haar pro ductie naar het vasteland en dan spe ciaal naar Nederland heeft overge bracht. BODEGRAVEN R.K. Vrouwenbeweging. Toen mevr. Moons—Kasbergen de verga dering opende bleek de belangstel ling groter dan bij andere gelegem heden. De spreekster van deze avond verkreeg spoedig het woord en begon met een vergelijking van de oude vastentijd en de huidige, waarna zij via de carnavalsviering tot de gezins gebruiken kwam van de Goede Week. Met tal van aardige voorbeelden uit de practijk lichtte zij haar woorden toe. Zij adviseerde bij „Ons Leken spel" te Bussum mappen aan te vra gen om voorbeelden te hebben voor een juiste viering van de kerkelijke feesten in het gezin. Verschillende at tributen werden na haar inleiding tentoongesteld. In de pauze werd gra tis koffie geserveerd. Hierna volgde de jaarverslagen van secretaresse en penningmeesterresse, waaruit grote activiteit bleek. De aar de gang zijnde cursus in knippen zal verlengd wor den wegens de grote belangstelling. De bestuursverkiezing bracht geen verandering. De plannen voor een zomerreis je worden nader bekend gemaakt. De komende boetedag op 25 Maavt werd bijzonder aanbevolen, waarna mevr. jMoons n.et een dankwoord sloot. Tafeltennis. Sportief, de Kath. Tafeltennisvereniging speelde een competitiewedstrijd tegen het Haagse T. O. V. 1. Het werd een grandioze overwinning voor de Bodegraven. Met 82 trokken, zij aan het langste eind. G. Walraven wist evenals J. v. d. Bosch al zijn partijen te winnen resp. tegen A. v. d. Weijden, W. Turk en J. Zwetsloot. N. v. Rossum was er niet zo goed in en kon slechts één partij tot winst brengen nl. tegen Zwetsloot, zodat hij. een herhaling van de 100 uitslag verhinderde. Door deze zege heeft Sportief de redelijke kans om te promoveren behouden. Bij een eventuele uitbreiding zal Schaatswedstrijden. De „IJsclub er rekening mede moeten worden ge- Meije Vooruit" organiseerde ringwed- Gevolgen van het afbetalingsysteem De Haarlemse rechtbank heeft gis teren een 25-jarige bloemist-knecht uit Hillegom veroordeeld tot een ge vangenisstraf van acht maanden, waarvan vier maanden voorwaarde lijk, omdat hij zich schuldig had ge maakt aan verschillende inbraken. Zo was hij in de nacht van 2 op 3 November van het vorig jaar bin nengedrongen bij een groentehande laar in de Hoofdstraat, waar hij een paar beurzen met geld meenam. In totaal bedroeg de buit 200.De winkel van Jamin, eveneens in de Hoofdstraat, moest het ontgelden op 25 December. Dé bloemist-knecht ging achterom en wist over een muur tje te klimmen. Via een raam klom hij het pand binnen. De man had ove rigens een hele serie inbraken op zijn naam staan, maar veertien dagen ge leden, toen hij terecht moest staan, waren er slechts deze twee hem ten laste gelegd. De man was tot zijn daden gekomen, omdat hij goederen op afbetaling had gekocht en niet aan zijn verplichtingen had kunnen voldoen. Papieren gestolen voor chantage Gisteren deed de Haarlemse recht bank uitspraak in de zaak tegen twee Hillegommers, de 35-jarige kantoor bediende H. S. en de 50-Jarigc cul tuurchef G. L. Deze eerste had bij zijn patroon papieren weggenomen, Kring „Delfland" K.A-B. Richtlijnen voor subsidie verlening De afdelingen van de KAB beho rende tot de kring „Delfland" (Leid- schendam, Stompwijk, Zoetermeer, Bleiswijk, Pijnacker, Berkel, Noot dorp) hebben gisteren met een mas sale bijeenkomst in het patronaats gebouw te Leidschendam de winter- actie besloten. Voorzitter J. C. J. van der Leeuw uit Pijnacker had de leiding en me moreerde wat de afdelingen in het afgelopen seizoen hebben verricht. Spreker gaf tevens aan wat nog te doen staat n.l. de actie „Naar de 40.000" en de propaganda voor het gezinszorgfonds. Nadat de harmonie „St. Caecilia" haar vrolijke tonen had doen horen, was het woord aan de heer C. J. van der Ploeg, de voorzitter van de Ka tholieke Landarbeidersbond „Sint Deusdedit" en lid van de Tweede Ka mer. Spreker wees in de eerste plaats op de noodzakelijkheid tot deelne ming aan het maatschappelijk werk, dat een bij uitstek charitatief werk is en geheel aangepast aan onze ka tholieke levensopvatting. Het Ge zinszorgfonds is een werk van chris telijke naastenliefde. Ook de ouderdomsvoorziening werd aan een bespreking onderwor pen. Deze zorg is actueel geworden door het initiatief van de KVP en reeds in de Noodwet Drees is het streven vastgelegd, dat de KVP ten spoedigste op de totstandkoming van de ouderdomsvoorziening heeft aan gedrongen. De noodwet Drees zou volgens minister Drees beter ge noemd kunnen zijn de noodwet Drees-Beel of Beel-Drees omdat zo als minister Drees zelf heeft ver klaard deze noodwet tot stand is ge komen door nauwe samenwerking tussen Beel en Drees. Na een overzicht gegeven te heb ben over de a.s. belastingverlaging liet spreker duidelijk uitkomen, dat er in de KVP-fractie geen „vleugels" zijn. Steeds ergert spreker zich er over als over vleugels in de KVP- kamerfractie gesproken wordt. Als de heer Lucas spreekt over de belas tingen dan spreekt hij niet namens een vleugel, maar omdat hij voor de andere leden als deskundige optreedt. De gehele fractie staat dan achter een spreker. De heer v.d. Ploeg maakt als ar beidersafgevaardigde evenmin deel uit van een vleugel. Hij gevoelt zich in de fractie volledig op zijn gemak, want er wordt geen onderscheid ge maakt uit welke groep de afgevaar- die bepaald bezwarend waren voor zijn patroon en de ander had die pa pieren in bewaring, gehad. Het zou bij de mannen in de bedoeling gele gen hebben de papieren voor chan tage te gebruiken. H. S. werd gisteren veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf en G. L. tot 1 jaar en 8 maanden. De eis, veertien dagen geleden, was resp. 1 jaar en 8 maanden. Voor de economische politierech ter in Den Haag verscheen een Leid- se slager, die een hoeveelheid paar- denvlees ongekeurd in voorraad had gehad. Het vlees, dat naderhand werd gekeurd, werd goed bevonden. Verdachte voerde tot zijn verde diging aan, dat hij het vlees niet meer kon laten keuren. Hij kreeg bij negen uur 's avonds een telefoon tje dat het vlees aan zou komen en hij had het toen direct laten halen. Om die tijd kon hij het vlees niet meer laten keuren, omdat het abat toir 's avonds gesloten was. De economische politierechter merkte op dat verdachte al twaalf maal een schikking had betaald. Een vergissing achtte hij altijd mogelijk, maar wanneer men al twaalf maal in overtreding is geweest, blijkt men maling aan de zaak te hebben. Ver dachte weet, dat het niet mag en na twaalf maal was de politierechter niet van zins een vergissing te ac cepteren. De Officier van Justitie eiste een boete van 150,of dertig dagen, alsmede verbeurdverklaring van de 156 kg paardenvlees, die in beslag waren genomen. De economische politierechter ver oordeelde de slager tot een boete van f 200,of 40 dagen, alsmede j tot verbeurdverklaring van de partij paardenvlees. strijden op de schaats. De uitslag was: le prijs 't echtpaar J. Schouten; 2e prijs 't echtpaar T. Schouten; 3e prijs mej. Haring en N. Schouten. Ook de buurtvereniging Emmaka- de organiseerde ringrijderij, waarvoor grote belangstelling bestond. De prijswinnaars waren hier de heer en mevr. v. Noort; het paar G. v. Duu- renC. Overs; en A. VerkerkG. Mij derwij k. TER AAR SCHA ATS WEDSTRIJDEN IN KORTERAAR. Door de ijsvereniging „Nooit Ge dacht" te Korteraar werden wed strijden op de schaats georganiseerd voor kinderen, en tevens werd de jaarlijkse bekerwedstrijd verreden. De uitslagen weren als volgt: Meisjes van 811 jaar, balletje dragen: 1. Ria Leliveld, 2. Corrie Vork, 3. Greet Vork. Hardrijden: 1. Lida Broer, 2. Corrie Dobbe, 3. Nellie Schouten. Jongens van 810 jaar, turfranen: 1. Msarten v. d. Graaf, 2. Joh. Wijf jes, 3. Jan v. d. Ploeg. Jongens van 11 -12 jaar, hardrij den: 1. Jood Touw, 2. Tinus Wijfjes, 3 Frans Wijfjes. Jongens van 1314 iaar: 1. Pen Heemskerk, 2. Joh. Wijfjes, 3. Cees Hofstede. Bekerwedstrijd: 1. M. W'jries. 2. N. Wijfjes, 3. A. de Bruijn, 4. A. Mes man. Nooit Gedacbt. Uitslag van de competitiewedstrijd Scha'-en tussen Nooit Gedacht, Ter Aar en L.S.G. 5, Leiden. H. Bos (N. G.)—J. Kerkhoven (LSG) Vl—V,\ B Rietveld—J. Kan- bier 01; J. W. F. de BruiinM. de Wekker 01 Jac. RietveldW. van der Laan 01; M. HeijnsC. Vis 01; A. van der JastJ. Göbei 01; N van EijkH. Keizer 01; W. Es- vel^tA. de Bath 01; H. Aa^trnk mej. de Vink afgebr.; P. Hooger- vorstM. Herberger 10. Einduitslag Nooit Gedacht LSG 5 7K en een afgebroken o?*"tïj. Dammen: onderlinge compet;t'e: H BroerA. Hartveld 11: D. Soek- J van der Starren 20; N. Kal slo ven—Jac. van der Starren 11; W. SnaterseW. Dros 20; W. van Vliet—N. Groen in 't Woud 02. Agenda raadsvergadering. A.s. Maandag 7 Maart komt de raad bij een 's middags om half drie. De agenda vermeldt o.a. Voorschotaan- vragen van de besturen der Bijzon dere scholen. Vaststelling verorde ning heffing straatbelasting. Voor stel aankoop grond in de Middel- polder. Voorstel grondverkoop in uitbreidingsplan Aardam. Vaststel ling gemeenschappelijke regeling tot onderlinge hulpverlening bij brand. Benoeming leden commissie tot we ring van schoolverzuim. Voorstel re constructie Korteraarseweg. Voorstel tot gedeeltelijke bestrating Kerkweg. digde komt. Over de beslissing van de Katholieke Werkgroep in de P. v.d. A. zei spreker, de gewetensvra gen van de heer Willems niet te be grijpen. Er is een scheiding van we gen en een scheiding van geweten. Het beste is samen '.e gaan en steun te geven aan de KVP. Na de pauze beantwoordde de heer v.d. Ploeg enige vraj en waarna aan A. de Heij, H. Rolvink, F. Pleymers, L. v.d. Meule, Jac. v.d. Helm, Jac. de Wit, G. v. Heiningen en Th. van Hei ningen het diploma uitgereikt werd voor het met goed resultaat volgen van de 'ontwikkelingscursus. Op verzoek van de geestelijk ad viseur, pater Belderol M.S.C., werd een gebed gestort voor de zielerust van de heer H. J. van Delft, die 40 jaar geleden het initiatief nam voor de oprichting van de Leidsehendamse afdeling van de Katholieke Volks boni, thans KAB. VOORSCHOTEN Dr. J. H. Plokker sprak voor de UW. De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers afdeling Voorschoten heeft haar eerste ledenvergadering in 1955 gehouden. De voorzitster, me vrouw De Graaf-Bootsma heette alle aanwezigen van harte welkom, in het bijzonder de ere-president-\ mevrouw S. G. v.d. Hoeve-De Jongh de Leeuw, alsmede de spreker van deze avond, dr. J. H. Plokker, geneesheer-direc teur van de inrichting voor zenuw en geesteszieken „Hulp en Heil" te Leidschendam. Dr. Plokker hield een lezing over „Beeldende expressies bij geesteszieken", een onderwerp, dat de laatste tijd veel belangstelling ont moet. Spreker behandelde in het bij zonder de zgn. gespletenheid van geest. Tijdens de pauze gaven zich nog enkele nieuwe leden op. Vervolgens werd overgegaan tot behandeling van de gewone agendapunten, waarvan een t.w. de op 20 April a.s. te Am sterdam te houden Landdag door de voorzitster uitvoerig werd toegelicht. Dit belooft een bijzondere dag te worden, daar ditmaal het 10-jarig be staan van de UW wordt gevierd. Richtlijnen voor subsidieverlening. In de vergadering van hedenavond komen B. en W. met een uitgebreid voorstel inzake de subsidieverlening aan plaatselijke en landelijke vereni gingen en instellingen. Algemene richtlijnen ontbreken ten deze. Het is echter wel gewenst, dat er in het subsidiebeleid min of meer vaste lij nen worden gebracht. B. en W. heb ben de navolgende regeling samen gesteld: 1. Subsidie wordt slechts verleend aan plaatselijke instellingen, plaatse lijke afdelingen van regionale of lan delijke instellingen, voor zover zij kunnen aantonen, dat zij concrete werkzaamheden verrichten ten be hoeve van Voorschotense ingezete nen. 2. Geen subsidie wordt verleend aan instellingen, die onvoldoende ac tiviteit ten gunste van de plaatselijke gemeenschap ontplooien. 3. Instellingen, die geen ernstige pogingen doen om de eigen inkom sten op te voeren, komen niet in aan merking voor subsidie. 4. Subsidie zal naar objectieve nor men worden berekend zo mogelijk in een zodanige vorm, dat een prik kel wordt geschapen om door leden werving of andere activiteiten de eigen inkomsten op te voeren. 5. Instellingen, die gelijksoortige doelstellingen hebben, worden op ge lijke wijze behandeld. De grondslag voor berekening is gelijk. 6. Indien instellingen tevens bij dragen van het Rijk of de Provincie ontvangen, zullen de door deze licha men gegeven richtlijnen voor het ge meentelijk subsidie zoveel mogelijk worden aangehouden. 7. Indien instellingen tevens van andere gemeenten bijdragen ontvan gen, zal subsidiëring door de gemeen te Voorschoten zoveel mogelijk naar dezelfde grondslagen plaats vinden of geschieden in overleg met de an dere subsidiërende gemeenten. Schevenings meisje aangereden. Gisteravond de ca. 6.15 uur vond op de Papelaan even voorbij de Tulp straat een aanrijding plaats. Een 14- jarig meisje J. v. S. uit Schevenin- gen, dat een dagje over was, stak met haar nichtje de Papelaan over om even een boodschap te gaan doen aan de overzijde. Zij lette daarbij niet op het verkeer met het gevolg dat zij door een naderende auto ge schept werd .Medische hulp werd in geroepen en dokter F. H. W. Swen was spoedig aanwezig voor de eerste hulp. Het slachtoffer klaagde over hoofdpijn en heeft vermoedelijk een lichte hersenschudding. De politie was spoedig ter plaatse om het zake lijke van het ongeval vast te leggen. De autolamp was vernield. Burge meester C. J. v.d. Hoeven arriveerde even later en liet zich in kennnis stellen met het gebeurde. WÊSSEKWR Motor contra bestelauto. Op de Rijksstraatweg heeft zich gisteren 'n botsing voorgedaan tussen de motor rijder T. uit Oegstgeest en een be stelauto, bestuurd door De Z. uit Den Haag. De Z. naderde vanuit de rich ting Den Haag, bij het Viaduct de Zijdeweg, die hij linksaf wilde inrij den. Hij gaf voorrang aan het uit Leiden komende verkeer, reed op een gegeven moment door, juist toen nog een motorrijder naderde. T. liep een vrij ernstige verwonding aan een been op en moest naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden worden vervoerd. Zowel de auto als de mo tor werden beschadigd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10