Geen bevriezing van het gehele prijspeil De voortgang van de P.B.O. Een aantal melksaneringsmaat- regelen thans onverbindend 5)e „faane Jatdaan" Cegt ótem vaat vaat tiayealacfit De dokter van Bergen is wel gerechtigd raadslid te zijn Censuur Ver. Naties te Genève onderbrak correspondent NCRV DONDERDAG 3 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - FAO IN A 1 Minister Zijlstra in Eerste Kamer Minister Zijlstra deelde gisteren verklaarde de minister, dat tot nu toe de meeste aandacht is besteed aan erkenning van de kartels. Voor taan zal het accent evenwel meer ko men te liggen op de prijsafspraken. in de eerste kamer mede, dat de margebeschikking voor de detailhan del minder omvangrijk zal zijn dan men blijkbaar verwacht. Er is geen kwestie van, dat het hele prijspeil zal worden bevroren. Minister Zijlstra zei, dat hij niet in het minst een blaam wilde werpen op de detailhandel. Het gaat er slechts om dat door het wegvallen van 3 procent omzetbelasting voor de detailhandel, de kleinhandelsmar ge niet met dit zelfde percentage wordt verhoogd. Er zou aan de margebeschikking geen andere inhoud worden gegeven dan dit te verhinderen. In het geheel van maatregelen kan dit echter niet ontbreken. Rust nodig Reeds tevoren verklaarde minis ter Zijlstra, dat er rust nodig is in het loon- en prijspeil. Bij de huidige gunstige conjuctuur moet een tuime ling van prijsverhogingen worden voorkomen. Dit is de essentie van een moderne conjuctuurpolitiek. Een afdoend antwoord gaf prof. Zijlstra aan hen die nog steeds om conjuncturele redenen bezwaar heb ben tegen een belastingverlaging. 'Bij deze theorie (geen belastingver laging tijdens een hause) gaat het eigenlijk om de vraag of men de de viezenvoorraad nog verder moet laten aanzwellen door een beperking van de binnenlandse besteding. Wij hebben op het ogenblik vol doende deviezenreserves en verla ging van de belastingen met een conjunctureel gezien onbelangrijk bedrag van 500 millioen is thans niet essentieel. Veel belangrijker is volgens minis ter Zijlstra, dat de prijzen en kosten na de stijging in het afgelopen jaar niet verder omhoog gaan. Het is een dure plicht voor de regering rust in het loon- en prijspeil te verkrijgen en dit heeft d3n ook volstrekte priori teit bij haar beleid. Ten aanzien van het kartelbeleid Minister de Bruijn deelde gisteren in de Eerste Kamer mede, dat het rapport van de staatcommissie voor de Bezitsvorming binnen enkele maanden uitkomt. De minister zal nagaan of en hoe de bezitsvor ming van rijksambtenaren kan wor den bevorderd. Hij vond het voor alsnog niet gewenst, dat de regering met een wettelijke regeling voor de bezitsvorming komt. De regering heeft een beperkte taak, maar zij kan stimuleren. Mi nister De Bruijn verklaarde, dat hij zich intens bezig houdt met het vraagstuk van belastingfaciliteiten voor de bezitsvorming. Over de pu bliekrechtelij ke bedr ij f sorganisatie zei de minister, dat ook hij de traag heid bij het tot stand komen van bedrijfsschappen vooral in de in dustriële sector betreurt. De minister vroeg zich af, of de leiders in de industrie voldoende be seffen, dat de PBO inderdaad „de laatste genade" is. „Er kunnen om standigheden komen, waarin het al gemeen belang gaat eisen, dat de centrale overheid meer direct in grijpt. Ik hoop, dat het niet nodig zal zijn." Een voorstel om bij wet een pro ductschap voor de zuivelsector in te stellen, heeft het departement reeds verlaten en kan de Tweede Kamer binnenkort bereiken, zei de bewinds man. De oprichting van dit schap is onmisbaar, ook al bereiken onder nemers en arbeiders geen volledige overeenstemming. Fietsbanden duurder In Nederland vervaardigde fiets banden zijn vijftig tot vijf-en-zeven tig cent in prijs gestegen. De voor raden worden echter nog voor de oude prijs verkocht. Spoorweg-tarieven Over invoering van directe spoor wegtarieven in de K.S.G.-landen zei minister Zijlstra, dat dit geen spe cifiek Frans maar een algemeen be lang is. De inkomstenderving van de Ne derlandse Spoorwegen zal 2 a 3 gaf toe, dat op de duur een tarief verhoging bij de spoorwegen niet buiten beschouwing kan worden ge laten. Wat betreft de binnenscheepvaart kan nog niet worden gesproken van ernstige consequenties als gevolg van de invoering van directe tarieven. De begroting werd z.h.s.t. aange nomen. Nieuwe salarisregeling handelsavondonderwijs Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is gerekend van 1 Januari 1953, de salarisregeling voor het han delsavondonderwijs herzien. Met ingang van 1 Januari 1954 is hierbij het maximum-salaris van een leraar, in het bezit van een middel bare akte a voor het door hem te on derwijzen vak, gebracht op 32, per wekelijks lesuur per maand, te bereiken na 12 dienstjaren. Voor leraren met de b-akte (met uitzondering van leraren in het schoonschrijven) is het maximum ge steld op 37,Onbevoegden kunnen •het voor hen vastgestelde maximum van 19.50 bereiken na acht dienstl jaren. Voor het jaar 1953 liggen deze bedragen ca. 7 pet. lager. Op de be dragen die gelden van 1 Januari 1954 af. komt, gerekend van 1 October 1954. nog de algemene salarisverho ging van 6 pet. In de Staatscourant van gisteren is opgenomen een beschikking van de minister van economische zaken, waarbij hij in overeenstemming met de minister van landbouw een aantal in vele zgn. melksaneringsovereen- komsten voorkomende bepalingen onverbindend verklaart, overeen komstig de hem bij het kartelbesluit verleende bevoegdheid. Teneinde de bij bedoelde saneringsovereenkom sten betrokkenen in de gelegenheid te stellen de desbetreffende bepalin gen zodanig te wijzigen, dat zij niet meer strijdig zijn met het algemeen belang, zal de onverbindend verkla ring eerst op 3 September 1955 van kracht worden. Door vertegenwoordigers der melk- slij tersorganisaties zijn voorstellen gedaan, welke aanleiding hebben ge geven tot enkele wijzigingen in dt punten, waaraan onlangs reeds be kendheid werd gegeven. Thans bevat de onverbindendverkla- ring de volgende punten: 1. De wijkindeling, waarbij slechts één of ten hoogste enkele slijters in elke wijk melk en melkproducten mogen bezorgen. Behoudens in ge bieden, welke nog nader door de mi nister zullen worden bekend ge maakt, zal de bezorging in een wijk door tenminste drie slijters moeten geschieden. 2. Het afstaan van een deel der verdiensten van één of meer slijters aan hun organisatie of aan een tus sen persoon ter uitkering aan één of meer andere slijters, indien eerst be doelden méér en laatstbedoelden minder in een bepaalde periode ver kocht hebben dan een tevoren vooy elk hunner bepaalde hoeveelheid. Voorts de verrekening van winstge deelten wegens uitkoop van slijters of overneming van een deel van de omzet. Deze mag uitsluitend betref fen: in gevallen van uitkoop max. 3/8 van de truto-marge over de uit gekochte omzet en in gevallen van overname van een deel van de omzet max. yK van de bruto-marge over het overgenomen gedeelte. Een en ander gedurende max. een nog nader te be palen aantal jaren. 3. Het verbod voor melkstandaar- disqtiebedrijven om aan niet aange sloten slijters te leveren. 4. De verplichting voor aangesloten slijters van 'bepaalde melkstandaar- disatiebedrijven te betrekken. De slij ters mogen slechts gebonden worden uitsluitend van bedrijven, welke be reid zijn gegevens omtrent de afna- we aan de slijtersorganisatie te ver strekken. 5. De overdracht van een melkzaak aan niet aangesloten slijter, toege staan is slechts een optierecht voor de aangeslotenen. 6. De bepaling, dat een aangesloten slijter bij verkoop van zijn melkzaak de koper tot aansluiting moet ver plichten. 7. Bepalingen omtrent de opzeg ging. Als de saneringsregeling 5 jaar heeft geduurd, moet voor elke indi viduele aangeslotene het recht 'be staan het contract op te zeggen, als daartoe voor hem een gewichtige re den bestaat of wanneer ten minste 1/10 deel van het totaal aantal aan geslotenen wenst uit te treden. De onder 2, 3 en 4 genoemde bepa lingen zijn reeds sinds 6 Juni 1954 geschorst. De onverbindendverklaring, zo deelt het ministerie van economische zaken mee, heeft ten doel de thans bestaande verstarring op het gebied van de melkprijzen en van de ser vice aan het publiek te verminderen en een verantwoorde concurrentie bij melkbezorging te bevorderen. Verwacht mag worden, aldus het ministerie, dat meer dan tot dusverre een belangrijk deel van de door sa neringsregelingen verkregen kosten besparingen aan de verbruikers ten goede zal komen, waartoe het over leg met de organisaties zal worden voortgezet. Vestigingswet voor bedrijven in April in werking De Staatssecretaris van Economi sche Zaken, dr G. M. J. Veldkamp, heeft gistermorgen in-de Eerste Ka mer medegedeeld, dat de Vestigings wet Bedrijven in de loop van April in werking zal treden en dat het wetsontwerp in zake de uitverkoop binnen drie weken bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Ten slotte deelde dr. Veldkamp mede, dat de wijziging van de Win kelsluitingswet zo mogelijk nog vóór het zomerreces van de Staten-Gene- raal aanhangig zal worden gemaakt. Onder de titel „De beste stemmen van de Jordaan" heeft een gramofoonplaten-handelsmaatschappij uit Heem stede in de afgelopen weken in de Amsterdamse Jordaan drie auditie-avonden gehouden, tijdens welke in totaal 15 zangers en zangeressen werden uitgekozen, die op Woensdagavond 2 Maart in „Krasnapolsky" te Amsterdam in de finale voor het voetlicht kwamen. Uit deze vijftien candidaten koos een jury er vier, die eerlang zullen medewerken aan gramofoonopnamen. De keuze geschiedde na de uitvoering van een programma met de vijftien candidaten, waarin ook enige beroep! artisten optraden. Tot besluit van de avond zongen alle vijftien finalisten bij de muziek van accordeons en sam en met een duizend Jordaners in „Kras" een klinkende „Jordaan-potpourri". Onze foto toont: de vier „uitverkorenen", wier stem op een plaat zal worden opgenomen. V.l.n.r.: Johnny Jordaen, Leen Jansen, W. v. d. Nus en Wil de Munck van het „Duo-de-Munck". Gemeenteraad gaf zijn burgemeester ongelijk De gemeenteraad van het Limburg se Bergen voelde er eerst helemaal niets voor om de kwestie in behan deling te nemen, want men vond het spijkers op laag water zoeken en men vond, dat de kwestie maar eerder aan de orde gesteld had moeten wor den, als zij zo belangrijk was. Maar tenslotte besloot men toch uit te maken of dokter Smals in de raad mocht niijven. Dokter Smals werd in 1946 in Ber gen tot gemeente-arts benoemd en al hoewel hij nooit officieel van deze post ontheven werd, was het in de laatste jaren nog slechts een papie ren baantje, want in Bergen heeft men geen behoefte aan een dergelij ke functionnaris. Volgens het ge schreven contract was de dokter nog wel gemeente-arts voor armlastigen, „Persvrijheid aangetast Toen de correspondent van de N. C.R.V. te Genève, Bob Kroon, gis teravond zijn „gesproken brief" van uit het „Palais des Nations" te Genè ve doorbelde, werd het telefoonge sprek plotseling onderbroken door de censuurafdeling van de Verenig de Naties. Bob had nog net gelegen heid om tot de verbaasde radiomen sen in Hilversum te zeggen: „Wach ten jullie even", maar daarna werd het stil aan de lijn. De leiding in Hilversum belde ver ontwaardigd op naar Genève en hoorde daar, dat de „brief" van Bob een verhaal bevatte over de gebeur tenissen rond de Roemeense legatie D.e minii.te'i-p'ieiident w-e.'id mciot een paoA uwi'jel tnipuae'i^e'i I Tinister-president Drees heeft Woensdag, vergezeld van zijn echtgenote een bezoek gebracht aan de Staatsmijn „Emma" in Treebeek. Gewapend met mijnlamp en helm heeft het echtpaar vergezeld van enige mijnautoriteiten een afdaling in de schacht gemaakt. Onze fotograaf „nam" deze groepsfoto bij het verlaten van de lift: links de hoofd-bedrijfsingenieur Rieland; tweede van links mevrouw Helleman, echtgenote van een der directeuren; in het midden het echtpaar Drees; achter hen oud-minis ter Wemmers, voorzitter van de directie. te Bern en de stilzwijgendheid van de Zwitserse autoriteiten. De cen suur had gevreesd, dat politieke ver wikkelingen zouden ontstaan, wan neer het praatje van Bob door de aether ging. Toch door de aether. De leiding van de N.C.R.V. meen de echter, dat men de persvrijheid had aangetast en belde het hotel van Bob op, waar deze zijn brief verder via de gewone telefoonlijn afmaakte. De luisteraars hoorden op de vast gestelde tijd daarom toch het plaatje draaien, waarop het praatje van Bob vastgelegd was. Bij de N.C.R.V. is men over het optreden van Genève in het geheel niet te spreken. Men kan zich in Hilversum voorstellen, dat de c suur liever niet gewild had, dat Bob zijn praatje vanuit het „Palais. des Nations" uitsprak, maar dan was een verzoek om de plaats van uit zending, weg te laten voldoende ge weest; ook had men de correspon dent kunnen verzoeken voortaan zijn „brieven" via een andere lijn door te geven. VERZENDING VAN ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip velmeld. Indonesië: s.s. „Limburg" (lOMrt.), m.s. „Wonosobo" (24 Mrt.). Ned. Nieuw-Guinea: s.s. „Perseus" (10 Mrt.), „Bintang" (7 April). Ned. Antillen: s.s. „Bennekom" (8 Mrt.), m.s. „Oranje" (15 Mrt.). Suriname: s.s. „Trajanus" (9 Mrt.), m.s. „Nestor" (23 Mrt.). Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Oranjefontein" (8 Mrt.), m.s. „Carnarvon Castle" (12 Mrt.). Canada: s.s. „Maasdam" 9Mrt.), m.s. „Prins Willem van Oranje" (10 Mrt.), s.s. „Grote Beer" (16 Mrt.). Brazilië en Alg., m.s. „Highland Brigade" (7 Mrt.), s.s. „Eva Peron" (12 Mrt.). Australië: „Johari van Oldenbarne- velt" (9 Mrt.), m.s. „Iberia" (15 Mrt.). Nieuw Zeeland: via Engeland (12 Mrt. en 19 Mrt.). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. maar ook deze functie was slechts een theoretisch ambt. De burgemeester had het wetboek echter opgeslagen en ontdekt, dat een gemeente-functionnaris geen lid van de gemeenteraad mag zijn en dus deelde hij de arts enkele weken ge leden schriftelijk mede, dat de dok ter niet voldeed aan de eisen, die aan een gemeenteraadslid gesteld wor den. De raad vond het een kriebelig ge val en vertelde de burgemeester, dat deze kwestie onderzocht had moeten worden, toen de geloofsbrieven van de dokter aangeboden waren en niet nu de doktel al enkele jaren in de raad was. Men wilde eerst helemaal niet stemmen, maar tenslotte kwam men tot andere gedachten en met alge mene stemmen werd verklaard, dat de dokter aan alle eisen voldoet, die men aan een gemeenteraadslid maar zou kunnen stellen. Verkeersactie leverde het eerste massa-proces De ambtenaar bij 't Utr. kantonge recht heeft het nodig gevonden om uitvoerig te betogen, dat het optre den van de Utrechtse politie niets te maken heeft met de Duitse metho den in hartje oorlogstijd. Er ston- Zes arbeiders in een defecte bus bedwelmd Honderd gulden boete luidde het vonnis tegen de voorzitter en de secretaris van de Coöperatieve Zui- velvereniging „De Ommelanden" te Groningen, die een defecte bus had den laten rijden, waardoor 6 arbei ders door uitlaatgassen bedwelmd waren geworden. De bodem van de bus was zeer poreus en de uitlaat defect, zodat de verkeersinspectie opdracht had ge geven de uitlaat te repareren. Dit was niet gebeurd en toen de bus kort na de inspectie een aantal ar beiders vervoerde, werden 6 van hen door uitlaatgassen bedwelmd. De kantonrechter verweet de voor zitter en secretaris grove nalatigheid en constateerde, dat zeer grote on gelukken hadden kunnen gebeuren, wanneer de bus nog even verder ge reden was, daar dan hoogstwaar schijnlijk de chauffeur ook door de gassen bedwelmd zou zijn geraakt. den gistermiddag namelijk niet min der dan 360 verkeersovertreders te recht, die in dit massa-proces na tuurlijk bitter weinig te vertellen hadden. De ambtenaar vertelde nog dat dit proces ongetwijfeld het eerste zou zijn van een lange serie omdat men nog slechts aan het begin staat van een actie, waarbij bekeurd zal wor den zonder enige waarschuwing. De opgelgde straffen verschilden ge lukkig nogal met die in een poli tiestaat en varieerden van 12 tot 4 boete. Uoltandie poppen wwt Snqeiie. kaninylllindeïen Op de tentoonstelling voor ideale woninginrichting in Olympia te Londen, wachtte de Engelse Koningin een aardige verrassing: een klein Nederlands meiske, de vijfjarige Marijke Legerstee, een dochtertje van een van de leden van de Nederlandse Ambassade te Londen, overhandigde Koningin Elizabeth tijdens haar bezoek aan de tentoonstelling twee poppen in Hol landse klederdracht: een boertje voor prins Charles en een boerinnetje voor prinses Anne. Onze foto geeft een charmant beeld van het moment van de overhandiging; de kleine Marijke zal er wel niet van hebben kunnen slapenI

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5