Persil heeft het U altijd al gezegd! Nu zeggen de huisvrouwen het zélf j Een honing deed afstand van de troon Zoon trad af; vader volgde op Katholieke vluchtelingen in Vietnam Zes sprekers spraken 39 Leidse jongeren toe in de Stadsgehoorzaal DOIiDZRDAG 3 MAART 1955. DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 IN HET ZILVER Pensioenfonds voor Bloembollenbedrijf Extra uitkering van f 15,- Hét Pensioenfonds voor het Bloem bollenbedrijf herdacht gisteravond het feit, dat het 25 jaar geleden werd gesticht. Ter gelegenheid van dit ju bileum wterd in Treslong een feeste lijke bijeenkomst gehouden. Met het Pensioenfonds jubileerde ook de heer T. A. H. v. Waveren, die 25 jaar bestuurslid en 22 jaar voorzitter van het fonds is. In ver band daarmede werd hij toegespro ken door de vice-voorzitter, de heer J. J. M. Sens, die namens het be stuur een reis naar Rome aanbood en een enorme kist sigaren. De heren Van Waveren en C. J. v. d. Ploeg herdachten in hun toespra ken het moedige initiatief van de heer Loerakker. Mr J. H. Klatte, secretaris-gene raal van het ministerie van Sociale Zaken, woonde de bijeenkomst bij en sprak waarderend over het ini tiatief, dat 25 jaar geleden werd ge nomen. In zijn antwoord hoopte de heer Van Waveren, dat het fonds, dat „door zelf doen" ontstond, straks niet te streng gereglementeerd zal worden. Tenslotte werd bekend gemaakt dat de 800 pensioentrekkenden een extra uitkering van 15,zullen krijgen. BEDRIJFSCHAP VOOR DE BLOEMBOLLENHANDEL. In het staatsblad van 1 Maart 1955 is opgenomen een Koninklijk Besluit van 31 Januari 1955, waarbij een be drijfschap voor de bloembollenhan- del wordt ingesteld, dat gevestigd zal zijn te Haarlem. Onder handel in bloembollen wordt in dit verband mede verstaan het exporteren van bloembollen. Aan de bedrijfschap is overgelaten de regeling of nadere regeling van de volgende onderwerpen: de bevor dering van de gezondheidstoestand, de zuiverheid en de kwaliteit van bloembollen, de verzorging en de verpakking, de technische inrichting van ondernemingen, voor zover deze verband houdt met de bevordering van de gezondheidstoestand, de zui verheid of de kwaliteit van bloem bollen, de aanduiding van ten ver koop aangeboden bloembollen, de verkoops-, leverings- en betalings- VOORSCHOTEN FINANCIERING BOUW 18 ETAGE WONINGEN AAN DE RAADHUIS- LAAN GEWIJZIGD. Reeds op 27 Augustus 1954 besloot de raad over te gaan tot stichting van 18 étagewoningen aan de Raad huislaan en voor de exploitatie van deze woningen een jaarlijkse bijdra ge uit 's Rijks kas op grond van de beschikking Bijdragen Woningwet- bouw 1950 aan te vragen en te aan vaarden. Als gevolg hiervan is toe stemming nodig van de minister van wederopbouw om tot gunning te kunnen overgaan. Thans zijn de in- schrijfsomirien bij veel openbare aanbestedingen van woningwetwo ningen hoger dan de „curveprijzen" van het ministerie. Reden waarom de minister zijn machtiging tot gun ning weigert. Op advies van de Prov. Directeur voor de Wederop bouw werd besloten aan een plaatse lijke aannemer onderhands een prijs opgaaf te vragen en zo nodig te trachten in onderling overleg tot een aanvaardbare aanneemsóm te komen. Hiertoe werd uitgenodigd de firma Gebrs. G. en P. Niersman. De aanvankelijk opgegeven inschrijf- prijs lag aanzienlijk boven de curve- prijs. Er is toen overleg gepleegd en de plannen werden tot het uiterste vereenvoudigd en zo werd een aan neemsóm van 241.130.verkre gen. Ook deze aanneemsóm is nog belangrijk hoger dan de curveprijs. Het verschil tussen aknneemsom en curveprijs bedraag per woning nog' ruim 1000.Het is niet mogelijk i dit bedrag door nog verdergaande bezuinigingen te overbruggen. Het uiterlijk aanzien van deze woningen zou dan worden geschaad. Er is toen uitgezien naar andere wijze van fi nanciering en wel met Rijkssteun in gevolge de Premie- en Bijdrage-re- geling Woningbouw 1953. De ex ploitatie zal dan helaas minder gun stig uitvallen dan bij aanvaarding van woningwetsteun. Gevolg is dat de huurprijs hoger komt dan was be doeld. De gemiddelde huurprijs komt thans op 11.10 per woning. Het huurvoorstel zal verschil maken tus sen woningen met 2 of 3 slaapka mers, eveneens tussen deze wonin- voorwaarden bij de uitvoer van bloembollen, de administratie en de registratie van ondernemingen, het verstrekken van de voor de vervul ling van de taak van het bedrijf schap nodige gegevens en de voor de vervulling van de taak van het be drijfschap nodige inzage van boeken en bescheiden en bezichtiging en op neming van bedrijfsmiddelen en voorraden van ondernemingen. gen op.de le, 2e of 3e etage. In de onderbouw van dit complex zullen 4 lokaliteiten worden ingericht wel ke per jaar 1000.huur zullen op brengen, welk bedrag in mindering kan worden gebracht op deze exploi tatie. Deze lokalen zullen komen ter\ dienste van de Bescherming Bur gerbevolking. Als bergplaats voor 't materiaal en tevens als oefenruimte. De resterende 2 lokalen kunnen dan nog voor andere doeleinden worden gebruikt. B. en W. stellen de raad voor deze nieuwe regeling te aan vaarden en de bouw van 18 wonin gen onderhands te gunnen aan de firma gebrs. G. en P. Niersman al hier voor de som van 249.432. SCHAATSFESTIJN TEN HUIZE VAN NIEUW VOORDORP. Onder auspiciën van de directie van huize Nieuw Voordorp zijn er gister middag schaatswedstrijden gehouden. Er waren wedstrijden voor meisjes en wedstrijden voor jongens. Er be stond veel liefhebberij voor dit schaatsfestijn, zodat er eerst enkele groepen gevormd moesten worden. Qm 2 uur werd er gestart en er werd doorgereden tot 3 uur, waarna een korte pauze volgde. De chocolade melk, die geserveerd werd ging er graag. in. De winnaars en winnaressen zijn als volgt. Afd. Meisjes Groep A van 1416 jaar 1 Atie Burgemeester; 2 Hennie Waasdorp; 3 Corrie Pardon^ Afd. Meisjes Groep B 814 jaar 1 Annelies Maas; 2 Ria Bosman; 3 Adri Toet. Afd. Jongens Groep A van 1416 jaar 1 Ton Teutenberg; 2 Wim Vonk; 3. Roel Storm. Afd. Jongens Groep B van 814 jaar 1 Leen Hoek; 2 Jan Pen; 3 Harry Pen. Om vijf uur was het festijn ten ein de en vond de prijsuitreiking plaats door de directeur, de heer O. R. I. Viveen. Het was hterlijk weer om te schaatsen en de jeugd heeft hier dan ook ten volle van genoten. HAAGSE SCHOUW Hardrijderij voor kinderen. De door de IJsvereniging „Rijndijk-Hoge Morsweg", Voorschoten—Oegstgees georganiseerde hardrijderij voor kin deren had de volgende uitslag: Jongens 610 jaar: le prijs P. Schrama; 2e prijs A. v. Winden; 3e prijs W. Arts. Jongens 1014 jaar: le prijs H. v. d. Ham; 2e prijs A. Verboom; 3e prijs F. Flippo. Meisjes 710 jaar: le prijs E. Ver- j haar. Meisjes 1014 jaar: le prijs M Schrama; 2e prijs M. Bakels; 3e prijs C. Verboom. Maar steeds kom ik weer op Persil terug..." i schrijft MevrJ. Hoekstra-Laning, Billitonstraat 90a te Groningen. f j Leest U maar, hoe nog zeer kort geleden deze huis vrouw uit Groningen haar blijdschap over Persil betuigde: cS. tTraomi&Xzée'tt> sx-0-tr^ exz /sCclS. iS rfriezACv'^u-eest mxaps Persil Dag-in dag-uit ontvangt het hoofdkan toor van Persil te Amsterdam (onge vraagd I) enthousiaste brieven van huis vrouwen, die het éne wasmiddel na het andere hebben geprobeerd, maar die, omdat het ze niet beviel, steeds weer gauw op PERSIL terugkeerden! *)De originele brief is voor IEDEREEN le controleren en lig f daartoe ter inzage bij Persil te Amsterdam. Oók de stapels andere I is en blijft hèt modernste wasmiddel voor de vrouw, die weet wat haar wasgoed waard isl Meer bedoelt als demonstratie? Norodom Sihanoek, de 33-jarige koning van Cambodja, een der Indo- chinese staten, heeft gisteren afstand gedaan van de troon ten behoeve van zijn vader, prins Soeramarit. De troonafstand kwam geheel on verwacht. Op 5 Februari sprak het volk van Cambodja zich bij referen dum met een meerderheid van meer dan 99 procent uit voor 's konings streven naar onafhankelijkheid. i In een radiorede verklaarde de af tredende koning: „Mijn volk is niet onbekend metl de vooruitgang die zijn koning in de j afgelopen drie jaar heeft bereikt en evenmin onbekend met het gewicht van de grondwettelijke hervormin-l gen die ik wilde invoeren om nieuwe chaos te voorkomen. Zekere politieke partijen, zoals bijvoorbeeld de De mocratische Partij van Son-Ngoktan, hebben mij geklaagd bij de interna tionale controlecommissie om mij te beletten mijn werk voort te zetten. Daarom verklaar ik vandaag in het openbaar dat ik mijn bevoegdheden ga neerleggen en afstand doe van de troon om te midden van mijn volk een leven te gaan leiden dat even eenvoudig zal zijn als dat van mijn onderdanen". Het Franse persbureau AFP meldt dat de internationale bestuurscom missie zich verzet heeft tegen een koninklijk plan voor politieke her vormingen, daar deze in strijd zou den zijn met de bestandsovereenkom sten van Genève. Aan het conflict tussen de afge treden koning en Son-Ngokta ligt 'n Zoals bekend heeft Koning Norodom Sihanoek van Cambodja in verband met interne moeilijkheden in dat land, afstand gedaan van de troon ten behoeve van zijn vader, de thans 58-jarige Prins Soeramarit. Koning Sihanoek, besteeg op negentienjarige leeftijd in 1941 de troon. Prins Soe- ranarit was vanaf die tijd de particuliere raadsman van zijn zoon de koning. De foto toont de nieuwe koning van Cambodja, Soeranarit. verschil van inzicht over de buiten landse politiek ten grondslag. Son staat een neutraal Cambodja voor in de geest van India. Son was premier van Cambodja tijdens de Japanse bezetting. Hij vluchtte in 1952 uit het land en heeft toen een eigen verzetsbeweging ge organiseerd, die hij de Democratische Partij noemde. Volgens de wapen- stilstandsovereenkomst va(n Genève behoorde deze partij ontbonden te worden, maar Son heeft zich nooit overgegeven. Of de aftand van de troon als defi nitief bedoeld is, staat nog te bezien. Reeds eerder heeft de koning zich vrijwillig in ballingschap begeven als demonstratie tegen de traagheid van de Franse regering om de onaf hankelijkheid van Cambodja te er kennen. Cambodja werd in 1949 er kend als een onafhankelijk konink rijk binnen de Franse Unie. De overstromingen in Australië In Australië werden Woensdag nieuwe gebieden van Nieuw-Zuid- Wales door het water bedreigd, maar in het Noordoostelijke gebied, waar reeds 70 personen om het leven zijn gekomen en naar schatting 40.000 personen dakloos zijn geworden, is het gevaar afgenomen. De stad Nyngan, in het Westelijke deel van de staat, verzocht Woens dag per radio om meer zandzakken ter versterking van de in haast op geworpen baricades, die het water moeten beletten de stad verder on der water te zetten. Met amphibie- voertuigen is Woensdag een poging gedaan om de stad over land te be reiken, doch deze poging is door de kracht van het water mislukt. Officieren van de luchtmacht schatten Woensdagavond de schade in de steden Waren, Weewaa, Narra- bri, Cular, Dupbbo en Gilgandra, in het Westelijke deel van N.-Z. Wales, op ongeveer 25 millioen gulden. Dr. Jean Thurler, Zwitser lid van de Rode Kruis Liga, heeft Maandag in Genève verklaard, dat zich in Zuid-Vietnam ongeveer 600.000 vluchtelingen uit het door de com munisten bezetten Noordelijke deel van Vietnam bevinden en dat nog steeds meer vluchtelingen binnen stromen. Hij voegde eraan toe, dat 95% van deze vluchtelingen Rooms- Katholieken zijn. Dr. Thurley, die kort geleden uit Vietnam in Zwitserland is terugge keerd. zei dat tot half Januari aan 215.795 vluchtelingen door 23 Rode Kruis organisaties uit verschillende landen voor een bedrag van meer dan één millioen gulden aan hulp is verleend. TREINBRAND TE POESAN. In de nacht van Woensdag op Don derdag zijn 39 personen om het le ven gekomen en een vijftigtal ge wond bij een brand in een personen trein op het station te Poesan. Leidse jeugd Het verstek gaan De Burgerzinavond heeft bewezen, dat het met „des burgers zin" niet al te rooskleurig gesteld is. Welgeteld 39 jongeren gaven gisteravond ge hoor aan de oproep van de Leidse Jeugd Actie en de Politieke Jongeren Contactraad om naar de foyer van de Stadsgehoorzaal te komen. Dit aantal werd verdubbeld door een zelfde ge tal ouderen. Hoe is het te verklaren, dat de jongeren zich niet lieten no den om op deze avond zich van de geest van het burgerschap te laten doordringen. Wij geloven, dat de jeugd zich heeft laten afschrikken door het program ma, dat zes sprekers aankondigde. Het had er dan ook wel de schijn van dat het een droge avond zou worden, afgezien van het feit, dat ook enige voortreffelijke films in het vooruit zicht werden gesteld. Thans aan het* einde van de avond moeten wij vaststellen dat de thuisblijvers weer eens ongelijk hebben gehad. De avond had meer vaart, meer dynamiek zouden we zeggen, dan de jongelui waarschijn lijk verwachtten. De heer J. A. M. VAN ZONNE VELD, voorz. v.d. Politieke Jongeren Contact Raad, Leiden, heette de aan wezigen onder wie de burgemeester, wethouder Van Schaik en enkele raadsleden hartelijk welkom en gaf nog eens duidelijk aan wat men met deze burgerzinavond voorstaat. Het gaat er om de burgerij en de gemeen te dichter tot elkander te brengen; Slaven eisen schadevergoeding Gisteren werd voor het Hof van Beroep te Frankfort door de I. G. Farben in liquidatie gepleit voor ver nietiging van een twee jaren gele den door het districtsgerechtshof te Frankfort uitgesproken vonnis, waar bij het concern werd veroordeeld, aan de heer N. Wollheim te New York 10.000 marken te betalen als schadeloosstelling wegens het gees telijk letsel, dat de heer Wolheim heeft opgelopen als slavenarbeider in het concentratiekamp Auschwitz. Indien de I. G. Farben dit proces verliest, bestaat de mogelijkheid, dat vele andere voormalige slavenarbei ders soortgelijke eisen tot schade loosstelling zullen indienen, die het concern wellicht op millioenen mar ken zullen komen te staan. Met duizenden andere gevangenen van de nazi's werd de heer Wollheim gedwongen te werken aan de bouw van de fabriek voor synthetische olie en rubber, die de I. G. Farben voor rekening van het Derde Rijk 'bij Auschwitz oprichtte. Sedert de uitspraak van het dis trictsgerechtshof te Frankfort hebben ongeveer 2.000 overlevenden uit het concentratiekamp te Auschwitz eisen tot schadeloosstelling tegen de I. G. Farben ingediend en naar ver luidt wachten duizenden andere over levenden uit de concentratiekampen der nazi's, die voor andere Duitse maatschappijen hebben gewerkt, met het indienen van een eis op de uit slag van het proces-Wollheim. de geest van burgerzin te doen aan vaarden, warmte en inhoud te geven. Juist bij de jongeren kan op dit ge bied vruchtbaar werk gedaan worden. Vervolgens gaf hij het woord aan burgem. JHR. Mr. F. H. VAN KIN SCHOT, die vaststelde, dat de nieuwe burgers op bepaalde leeftijden be wust de rechten en plichten van het burgerschap moeten aanvaarden. Op de schouders van de jeugdige mensen rust een plicht, waarvan zij het gewicht dienen te beseffen. Dat die plicht ook offers mee kan brengen, bewees de burgemeester door te herinnieren aan de oorlogs dagen, aan de overstromingsramp in 1953. Vervolgens ontwikkelde hij een ge dachte, waarin tot uiting kwam, dat de burgers van Leiden de eigenlijke bezitters zijn van de rijkdommen van de stad. Dit bezit is de bron van veel vreugde, maar legt ook verplichtin gen op. De heer A. GALJAARD, chef van de Gemeentelijke Plantsoendienst te Leiden, hield een interessant praatje over zijn bomen, planten en bloemen. Na er op gewezen te hebben dat in vroeger eeuwen practisch geen groen de Sleutelstad sierde, vertelde de heer Galjaard, dat sinds 1945 steeds meer ruimte aan de groenstroken wordt geschonken. De behoefte echter aan recreatiegebied van beplantingen tus sen de steenmassa's van de moderne stad, zal blijven groeien. Daarnaast vragen de kinderspeelplaatsen, de speelweiden en de sportvelden de aandacht en tevens grote sommen geld. Dagelijks zijn in Leiden 50 tuin lieden in de weer om het groen, bloe men en planten te onderhouden. Er zijn 7000 straatbomen met een straat lengte van 33 km in dubbele beplan ting, die om verzorging vragen. De grootste vijand van de Leidse stads- flora is het vandalisme van de jeugd en de „verkeers-terrorist". Het is een vijand, die voortdurend strijd vraagt. Het doel echter, wat zon en natuur binnen de stad te brengen, is de strijd overwaard. Hierna werd een kleurenfilm van de Haagse amateur-cineast Jaap Zaatman vertoond. Een aardig, wat schools filmpje over het aankweken van liefde voor de natuur bij de jeugd. De voorzitter van de Stichting „Do denherdenking", de heer C. Zand bergen, hield vervolgens een indruk wekkend betoog over het waarom van „de vierde Mei". Hij schilderde in felle kleuren het leed van de oor log, de behoefte van de burger om de dierbare doden te herdenken. Zelfs in de bezettingstijd werd aan deze behoefte gevolg gegeven. Ondanks de bedreiging en de spiedende blik van de bezetter. In 1941 werd in Lei den de eerste dodenherdenking ge houden. De volgende jaren werd dit verboden. Toch werd er in 1942 een Requiem van Mozart uitgevoerd. Iedere burger begreep, met het ver nuft eigen aan de vaderlander van die dagen, dat dit „in memoriam" de nationale doden gold. Na de bevrijding werd eerst goed gevoeld hoe zinvol het is hen, die hun liefde, hun naastenliefde tot het uiter ste gaven, te gedenken. Aldus leggen wij er getuigenis van af, dat wij de fakkel, die een ander de hand ontviel, brandende moeten doorgeven. De heer Zandbergen gaf vervolgens aan hoe ongeveer het programma 4 Mei a.s. zal verlopen. Dti voorzit ter van de stichting en ds. Toornvliet zullen spreken. Een koor, samenge steld uit leden van alle Leidse zang koren zal met orkestbegeleiding ge deelten uit het Requiem van Mozart en het Te Deum van Alphons Diepen- brock ten gehore brengen. Dit is een zinrijk evenement op de dag, waarop het tien jaar geleden is, dat de Leidse koren voor het eerst in de Pieterskerk onder enorme be langstelling een uitvoering in het kader van de dodenherdenking ga ven. Orgelspel en de stille tocht beslui ten de plechtigheden. Mr. Ph. J. DE RUYTER DE WILDT, voorzitter van het comité „Bevrij dingsdag" kon nog niets over het pro gramma van de bevrijdingsdag ver tellen. Het is in voorbereiding, moet nog door B. en W. en de ge meenteraad worden besproken. De heer De Ruyter de Wildt be toogde hoe sterk de drang naar vrij heid in ieder mens is. Vooral de jeugd begreep in de oorlog goed, waarom het ging, juist de jeugd kon zich meer op het gevoel dan op het verstand verlaten. Spreker duidde vervolgens aan hoe de mens door alle eeuwen heen bereid geweest is voor de vrijheid zelfs het hoogste offer te brengen. Hij besloot met de hoop uit te spre ken, dat de jeugd vrijheid waardig zou zijn, die door hen, die hun leven gaven bevochten werd. Dr. P. L. SCHOONHEIM, voorzit ter van de Leidse Jeugd Actie sprak een slotwoord, waarin hij met een woordspeling op de laa^tvertoonde film „Houen zo", de jeugd tot „bou wen zo" aanspoorde. „Laten wij ons niet alleen met groep, stad of land verbonden voelen; laten wij wereld burgers zijn", sprak hij. Hij dankte allen, die aan het welslagen van deze avond hadden medegewerkt. Tussen de inleidingen door werden nog de bekende films „Ontluisterd land" en „Houen zo", van de geniale cineast Herman van der Horst ver toond. Voorts de goed gemonteerde reportagefilm „De Koningin weer thuis", waarin menig ontroerend mo ment uit de eerste dagen na de be vrijding is vastgelegd. LISSE Geb.: Helena Alida Johanna, d. van Th. Witteman en J. M. Trcmpert; Theresia Maria en Bernardine Maria d. van J. H. Akerboom en B. M. v. Werkhoven; Dirk Jan z. van J. Zon neveld en D. Luik; Jan, z. van A. Moerkerken en M. E. de Vreede; Ma ria Wilhelmina Allegonda, d. van M. v. Waveren G. Philippo; Antoi- netta Elisabeth, d. van H. v.Gerven en D. F. A. Kok; Johannes Hendri- kus Cornelis. z. van C. de Jeu en B. P. Hermans; Jacoba Adriana Mar tina Maria, d. van A. P. Mooijekind en J. M. v. d. Voorn; Johanna Wil helmina, d. van W. v. Hamme en S. Oele. Ondertr.: Victor Rosier, 33 jaar, te Leiden met Maria Wilhelmina Groen- hart, 23 jaar, wonende te Lisse; Adrianus Petrus Seijsener 23 jaar te Hillegom met Gertruda Cecilia Beu- gelsdijk 23 te Lisse; Pieter Filip Adriaanse 23 jaar te Haarlemmer meer met Cornelia Hordijk 24 j. te Lisse. Overleden: Helena van Dijk wed. v. C. de Koning 83 j.; Leen v. d. Lans 80 j.; Daniël Guldenmond 86 j., Magdalena Johanna Maria Maas, echtg. v. A. v. d. Poel 47 j. Neeltje Wilbrink 69 j., wed. v. R. C. Beu- mer; Antonius van der Heijden 78 j.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2