DB CIRCUSBARON De msse bandiet De KX*M* ziet dit jaar opvoering van dienstbetoon als le programmapunt Wachttijd Schiphol wordt omlaaggebrachtiwfrtrcn fa# j* Wegenwachter verleende hulp op waterweg Brandje teisterde markies van het Paleis Noordeinde DONDERDAG 3 MAART 1955. DE LE1DSE COUKAN1 DERDE BLAD PAGINA 1 Luchtkastelen werpen schaduw vooruit Tijdens de jaarlijkse persconferentie, die de K.L.M. gisteren gehouden heeft, is komen vast te staan, dat de K.L.M. het komende jaar vooral haar aandacht zal besteden aan hel verbeteren van de service op alle gebied, omdat zoals de president-directeur, ir. Aller, het uitdrukte gestreefd moet worden „om iets beter te zijn, dan de andere luchtvaartmaatschappijen, teneinde de concurrentie vol te kunnen houden" en dit valt niet mee, omdat het dienstbetoon bij de meeste luchtvaartmaatschappijen een hoge graad van ontwikkeling heeft bereikt. Toch zal deze concurrentie nodig zijn, omdat het afgelopen jaar de „productie" (aantal vlieguren) meer gestegen is dan het aantal betaalde vlieguren; het verschil van 10 is niet onrustbarend, maar zal toch het komende jaar zoveel mogelijk moeten worden opgeheven. NIEUW STAFBUREAU Daarom staan er geen spectaculaire uitbreidingen van de diensten op het programma nieuw is, dat de KLM met ingang van 17 April een en twin tig keer per week over de Noord-At lantische route naar de V.S. zal vlie gen, dus drie diensten per dag maar het streven voor het komende jaar is voornamelijk op verhoging van dienstbetoon ingesteld en daar toe is een stafbureau opgericht met als leider de heer P. A. Gideonse, die op vele buiten- en binnenlandse pos ten een schat van ervaring heeft op gedaan. De rondreis, die de heer Aler na het aanvaarden van zijn post langs alle stations van de KLM gemaakt heeft, gaf hem de zekerheid, dat de naam van de KLM 5 het buitenland een zeer goede klank heeft en dat het moeite zal kosten om deze te ver beteren. Veiligheid voorop Toch ziet de KLM enkele mogelijk heden. De veiligheid blijft natuurlijk het eerste programmapunt en over deze kwestie kon ir Aler zich opti mistisch uitlaten, al wees hij er op, dat de razendsnelle voortschrijding van de techniek het soms noodzake lijk maakt materiaal in gebruik te nemen, dat nog niet al zijn kinder ziekten te boven is gekomen. Het materiaal waarmede de KLM momen teel werkt, bevindt zich echter in het stadium waarin men met kinderziek ten weinig rekening zal behoeven te houden en dit zal het aantal storin gen naar ir! Aler hoopte tot een minimum terug brengen. Weinig kinderziekten verwacht Nauw daarop aansluitend besprak ir. Aler de „vloot-politiek", die voor de toekomst nog enigszins onduide lijk is. daar de KLM nog geen beslis sing heeft genomen door welke soort toestellen zij in de toekomst haar hui dige vloot denkt te vervangen. Voor de passagiers en de vracht bestaat reeds een zeker maximum aan dienstbetoon, maar de president directeur is overtuigd, dat deze op sommige punten nog verbeterd zou kunnen worden en hij waS daarom altijd dankbaar voor critische brie ven van reizigers, die de vliegwereld kennen en daardoor de KLM aan waardevolle gegevens helpen. Ook zal het komende jaar gezocht worden door een systeem, waardoor het lange wachten op de vliegvelden ter vervulling van de vele formali teiten tot een minimum wordt terug gebracht. Buitenlandse lijnen Sprekend over de buitenlandse lij nen vertelde ir. Aler, dat de KLM- mensen in Indonesië goed werk ver richten en dat het mede aan hen te danken is, dat de Indonesische lucht lijnen een succes geworden zijn. Handel in huisvrouwen Aan het Geldorpse dorp Huis- sen bij Arnhem schijnen twintig eeuwen christelijke beschaving te vergeefs te zijn voorbij ge gaan. Bij de ingekomen stukken voor een raadsvergadering be vond zich namelijk een provin ciale goedkeuring om, wij cite ren „over te gaan tot aankoop van Theodora Johanna Lentjes, in gemeenschap van goedern ge huwd met Tli. Berendsen". Deze handel in vrouwen werd dus door de provincie toege staan. Nu moet ons echter van het hart dat de ontknoping van dit raadsel gezocht moet worden in het feit dat in de officiële stukken voor de Huissense huis vrouw de woorden „het huis ZOMERDIENST K.L.M Driemaal per dag Schiphol-N. York De nieuwe dienstregeling van de K.L.M. bevat geen opzienbarende veranderingen. Deze zomer zal met drie diensten op New York worden gevlogen, waarvan twee diensten voor de toeristenklasse zijn. Het ver voer over de Atlantische oceaan is Jongen uit een wak gehaald Een der A.N.W.B.-wegenwachters op het traject Rotterdam—Den Haag, de heer A. Rook, uit Rotterdam, die er gistermorgen getuige van was, dat een jongen door het ijs van een waterplas bij Overschie zakte, is er in geslaagd de jongeman uit zijn be narde positie in het water te redden. Toen de heer Rook het voorval had gezien, zette hij onmiddellijk zijn motor langs de kant van de weg, bond zich een lang touw om het mid del en schoof, liggende op een houten j hek naar het midden van het ijs. Hij wist de jongen te 'bereiken en hem I uit het water te halen. Inmiddels toe- geschoten automobilisten zagen ver-1 volgens kans de heer Rook en de jon gen op de vaste wal te trekken. Een der automobilisten bracht de jonge man naar zijn woning in de Willem de Zwijgerlaan te Overschie. Wegen- H. Wijdingen bij de Minderbroeders Op Zaterdag 19 Maart a.s. zal Z.H.Exc. Mgr. Constans Kramer O.F.M., Bisschop van Luan in China, in de Minderbroederskerk van de H. Hieronymus te Weert de H. Sub diakenwijding toedienen aan de eerw. fraters: Michaël Keverkamp, Rotter dam; Georgius Ruijgrok, Gouda; Theodulphus Olsthoorn, Delft; God schalk Bouman, Venlo; Godebertus Koot, Hazerswoude; Melchior Baan, Amsterdam: Ronald Hölscher, Am sterdam; Marcianus Elskamp, Delft; Orland Uiterwaal, Utrecht; Evaristus Aalmans, Bleijerheide; Joël Postma, Den Haag; Daniël van Opstal, Am sterdam Siardus van der Klei, Bolsward; Wilgisus Creemers, Venlo; Melchiades Wienk, Hengelo (O.); Agnellus Verheijen, Rotterdaim; Esdras Steneker, Franeker; Gerna- nus de Kok, Den Haag; Edmar Ver gouwen, Voorhout; Ericus van Lin- dert, Nijmegen; Respicius Weys, Leu nen; Lazarus van den Berg, Haar lem, allen van de Or^e der Min derbroeders. Op Zondag 20 Maart a.s. de H Priesterwijding aan de eerw. fraters: Evermodus de Wit, Grootebroek; Othmarus Smits, Tilburg; Boude v/ijn Wouters, Amsterdam; Geraldus Steegers, Den Haag; Macarius Ebing, Amsterdam; Maroulphus Suilen, S walmen; Li bert us Arends, Coevor- den; Philibertus van der Slot, Noordwijkerhout; Fernando van Noort, Rijswijk; Wendelinus Brou wer, Sneek; Tiburtius de Jong, Bolsward; Leonides Pot. Utrecht; Domitianus Rurup, Den Haag; Aman- tius van Wordragen, Zaltbommel; Ladislaus van Zeelst, Ammerzoden; Ranulphus van Grensven, Hilver sum; Gelasius Vrolijks, Nijmegen; Guido Kooijman, Utrecht; Petronius Kesseler, Amsterdam: Isaias van Lies hout, Oudewater; allen van de Orde der Minderboeders. Haarlemse verpleegster' Straffende deed aanvaller vluchtenOnderwijZBrBS VrijgBSprokBII Laffe overval Dinsdagavond r ond het midder-1 kinderen een leerling een klap had nachtelijk uur heeft een tot nu toe j gegeven, is gistermiddag door de po- onbekende automobilist in het Haar- J litierechter vrijgesproken, lemse Westerhoutpark gepoogd een j Ondanks de uitdagende houding 22-jarige verpleegster te overvallen. j het komende jaar niet rendabel maakt zullen kunnen worden, heeft een kleine reorganisatie, waardoor het aantal vlieguren een weinig is teruggebracht, het verlies tot de helft gereduceerd. Nieuw-Guineit staat, wat het vlie- tuigwezen betreft, geheel in de kin derschoenen en ir. Aler was van me ning, dat hier voor ondernemende jonge krachten een aantrekkelijke taak te vinden is. De Triton-ramp Doodsoorzaak slachtoffers Het onderzoek naar de doodsoor zaak bij de 28 slachtoffers van de ranip niet de „Triton" in de rivier de Shannon op vijf September j.l. is Woensdag op het vliegveld Shannon gesloten. De jury gaf als haar mening te kennen, dat 27 van de slachtoffers De West-Indische lijnen hebben het tengevo'lge' van verstikking, veroor- j zaakt door het inademen van ben zinedampen, om het leven zijn ge komen, terwijl de laatste aan hart verlamming tengevolge van uitput ting en een „shock" is gèstorven; dit laatste slachtoffer stierf, toen de red dingboot vlak bij de vliegtuigstaart was om hem en een tweede drenke ling te redden. Botersmokkelaar gegrepen Een doorgewinterde smokkelaar is dezer dagen door de douane van Terneuzen gegrepen. Reeds enige tijd werd de beken de smokkelaar H. L. uit het Belgi sche Assenode er van verdacht bo ter van Nederland naar België te smokkelen. Diverse malen was de douane er op uit om de luxe-auto van de smokkelaar te achterhalen, echter zonder succes. Dinsdagavond kwam het bericht van de grens, dat de gezochte wagen wederom op weg was naar Terneu zen. Een wagen met vijf douaniers vertrok onmiddellijk naar het „bo- teradres" van de smokkelaar bij boer De C. te Terneuzen. De uitgang werd geblokkeerd en de chauffeur van de wagen, de smokkélaar H. L., die de vlucht nam, kon in 'het veld worden gearresteerd. De auto was geladen met 650 kilo boter. Dank zij de tegenwoordigheid van geest, die het meisje terstond aan de dag legde, werd de aanvaller op de vlucht gedreven. Het meisje reed per fiets door het park, toen een auto vlak voor haar stopte en de bestuurder haar de weg vroeg naar de Zuiderhoutstraat. van de jongen, waarin hij door zijn moeder gestijfd werd, had de onder wijzeres hem in de klas geduld. Toen hij echter op zekere dag de gehele klas door zijn sarrende houding aan stak, had zij hem gelast zijn bril af te zetten. De jongen weigerde en de onderwijzeres gaf hem zonder meer flinke tik op de wang. De verpleegster stapte van haar I De onderwijzeres beriep zich op de fiets af en de rnah, die uit $e auto 1 omstandigheden, maar de officier gekomen was, ging onmiddellijk tot' was van oordeel, dat het geven van de. aanval over en poogde met een Hikken aan de ouders moest voorbe- doek het gegil van het meisje te smo- houden blijven. De politierechter was ren> 1 echter minder overtuigd van haar De verpleegster verdedigde zich j schuld en vorderde vrijspraak, echter hardnekkig en wist tenslotte j de overhand op de onverlaat te krij gen. Deze zag het gevecht verloren, gaf het meisje een klap tegen het hoofd, waardoor zij even het evenwicht ver loor, en enkele ogenblikken later v/as hij met zijn auto uit het gezicht verdwenen. Het meisje, dat uiterst geschrokken bij de politie aangifte deed, was niet in staat een duidelijk signalement te geven. De y.vlitie .stelt een uitge breid onderzoek in. RECHTZAKEN HAAGSE POLITIERECHTER. EEN WEEK OM AF TE KOELEN. Veertien dagen gevangenisstraf eiste de officier van justitie bij de Haagse Politierechter tegen een 57- jarige rnestschipper uit Noordwij kerhout, die mishandeling had ge pleegd. Op 2 October j.l. lag ver dachte in Noordwijkerhout met zijn schip, toen er een andere boot langs ver en in aanraking kwam met zijn loopplank. Verdachte werd kwaad en begon te schreeuwen. De boze bui bedaarde niet en toen de ander na een half uur weer langs kwam at taqueerde de mestscipper de man met een grote haak. Eerst porde hij een raam van de andere boot in en vervolgens raakte hij de ander op de schouder. „Het spijt me erg", zei verdach te, „m'n woede v/as de hele dag niet over". „Als U zo woedend wordt zal er nog wel eens iets gebeuren", meende de officier van justitie. „Het slacht offer had wel dood kunnen zijn". De Politierechter veroordeelde de man tot een week gevangenisstraf. VERZET GEPLEEGD. Gedagvaard maar niet verschenen voor de Haagse Politierechter was een zeevisser uit Katwijk aan Zee. Hij had onder invloed van drank ver zet gepleegd tegen de politie. De verdachte was al vaker veroordeeld. Bij de politie had hij naderhand ver klaard zich niets meer van het ge val te kunnen herinneren, maar z.i. moest het feit wel gebeurd zijn, ge zien %ijri gescheurde kleren. Over eenkomstig de eis werd verd. veroor deeld tot 50,'boete of 25 dagen en een week gevangenisstraf voor waardelijk. Hondenleed X Een dame uit het Groningse X X Haren wilde Dinsdagavond tij- X t dens een familiefeestje haar gas- ten eens onthalen en had daar- X j toe een verzameling gehaktbal- len bereid, die zij voor het festijn eventjes in de tuin zette om wat J af te koelen. X t Toen zij even later wilde zien, I of de tractatie koud genoeg ge- worden was, kon zij de pan ner- X gens meer vinden en teleurge- X X steld ging zij naar de politie, die i een ijverige speurtocht onder- i nam, welke enigszins geremd werd door de duisternis. Wel vonden de politiemannen bij de X plaats, waar de pan op koelte ge- X wacht had, enkele sporen van X X hondenpoten en dit gaf aanlei- X 1 ding tot de meest sombere ver- t wachtingen ten aanzien van de j X gehaktballen. Het feestje werd gevierd zon- X X der gehakballen en de volgende X X morgen kwam een verbaasde X dame, die tegenover de gepu- j X peerde woont, op het politiebu- reau met een pan, die zij in haar tuin gevonden had. Toen de pan X opengemaakt werd, vond men J daar de gehakteballen. De diepe tragiek werd toen X vlot gereconstrueerd; een onder- nemende hond had de balletjes geroken en was met de pan op stap gegaan, teneinde op een eenzaam plekje ongestoord van dit feestmaal te kunnen genie- X ten. Toen hij de deksel niet van X 5 de pan kon krijgen; heeft hij met bloedend hart zijn buit in een X X tuintje achtergelaten. De gehaktballen bleken vol- t doende gekoeld tg zijn. WINKELDIEFSTAL. Overeenkomstig de eis veroordeel de de Haagse Politierechter een niet verschenen dame uit Leiden tot veer tien dagen gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd en 50,boete of 25 dagen. Zij had op 23 November j.l. te Leiden in een winkel een jurk gestolen. Uit de stukken las de rechter dat verdach te het niet uit noodzaak had gedaan, want haar man verdiende goed. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER namelijk^het laatste jaarjst^rk Joege- j waohter Rook heeft zijn dienst hier- na op de gewone wijze vervolgd. Amsterdam verhoogde bevrijdingsfeest-crediet De Amsterdamse raad heeft gis teravond voor haar bevrijdingsfeest een crediet van 300.000 beschik baar gesteld. De oorspronkelijke üvi_ voordracht werd ƒ250.000 voorge- gelijk besluit zouden wij zeer zeker 1 steld maar ter vergadering bleek toejuichen, zei hij, maar het is toch niemand bezwaar te hebben om dit niet het geval. bedrag met 50.000,te verhogen. nomen. Dit is ook ten goede gekomen aan andere luchtvaartmaatschappijen waardoor ook deze de frequentie op deze lijn gaan opvoeren. Er is eindelijk uniformiteit verkre gen over de bagage. Een passagier voor de eerste klasse kan thans der tig kilo en een passagier in de toe ristenklasse kan twintig kilo bagage meenemen. De heer Aler ontkent, dat de lucht vaarttarieven met ingang van 1 April belangrijk zullen stijgen. Een der- Door tot nu toe onbekende oor zaak is gisteravond een markies op de eerste etage van de westelijke vleugel van liet voormalige paleis Noordeinde in Den Haag in brand geraakte. Het paleispersoneel alarmeerde di rect na het ontdekken van de vlam men de brandweer en begon de brand met schuimblussers te bestrijden. Het slaagde er in de vlammen te blussen. Inmiddels was de brandweer echter met groot materieel uitge rukt. Zij behoefde zich slechts met wat nablussingswerk 'bezig te hou den. Aan het gebouw is geen schade aangericht; de schade aan het mar kies wordt op 100,- (99) Unmnnamnfmnrnnmcr mrtïr mum. oma nsummimm Tfftinu notmm mar rttoemat 11) Mijn zwart costuum en de grote baard, waarmee ik mijn kin had ver sierd, deden hem blijkbaar veronder stellen, dat ik in de Rue de Jerusa lem thuis hoorde. Maar ik greep de kerel bij de arm om hem de vlucht te beletten, wierp de deur van het gelijkvloers gelegen kamertje open, trok hem mee, sloot de deur achter mij en stak de sleutel in mijn zak. Ik hoorde zijn tanden klapperen. Hij wilde de hand onder zijn vest ste ken, maar ik weerhield hem door een krachtig gebaar. „Pas op!" zei ik. „Je weet dat ik je ken, want ik heb je onmiddellijk bij je naam genoemd, 't Is mij ook be kend, dat je zeer handig met de dolk omgaat, hoewel je 18 Augustus 1632 met 5 jaar gevangenisstraf eraf bent gekomen, omdat we geen voldoende bewijsmateriaal tegen je hadden kun nen verzamelen". Ik trok een kleine revolver uit de „Ga daar zitten", beval ik, hem wijzende op een stoel aan het eind van de tafel. Ik nam plaats aan het andere einde, met de revolver voor mij. ,En nu", zei ik, „gaan we op ons gemak een beetje praten". Hij zette zich meer dood dan le vend op de door mij aangewezen stoel en keek mij aan, angstig en woest. „Je weet", hernam ik zeer kalm, „dat je in mijn macht bent. 't Is je niet mogelijk, de vlucht te nemen, of mij door een misdaad onschadelijk te maken. Met dit speelgoed kan ik je een kogel door je kop jagen, zon der dat men er veel van hoort en vóórdat je tijd hebt om hulp te roe pen. Ik ben trouwens niet van plan je leed te doen; maar je moet heel oprecht antwoorden op de vragen, die ik je ga stellen. Noem mij al de reizigers, die op dit ogenblik in je hotel verblijven". Hij haalde de schouders op. „Weet ik, hoe ze heten?" antwoord de hij op ruwe toon en zonder mij aan te zien. ..Ik kan, als je wilt. mijn register nazien. Er komt hier zoveel volk! Men blijft een dag of een paar dagen en gaat dan weer heen. Je kunt toch niet van mij verlangen, dat ik de namen van al mijn klanten van buiten ken!" „Mooi gezegd! Maar ik zal jé ge heugen ter hulp komen. Wie logeert er op de derde verdieping?" „Weet niet!" „Is het een vrouw?" „Neen!" „Een man alleen?" Hij aarzelde een seconden „Ja!" „En je kent die man niet?" ,,'t Is geloof ik, een handelsreizi ger. Hij is gisteravond aangekomen!" „Goed.En op de tweede verdie ping?" „Een student in de- rechten en een bediende van het Luxembourg". „Anders niemand?" „Neen!" „Je liegt!" Het rode gezicht van de logement houder werd bleek. „Je moet me zeggen, wie de man is, wiens aanwezigheid je verbor gen wilt houden", „Nog eens: wil je mijn register zien?" „Neen, je moet spreken.. Ik laat je anders niet van hier. Ik ken je en west, dat je lust hebt om mij alleen te laten". De logementhouder maakte zenuw achtige bewegingen. Mijn blik, die strak op hem bleef bevestigd, scheen hem te folteren. „Ik heb je gezegd, dat ik een ant woord wil!" „En als ik weiger?" Ik nam myn revolver, en richtte de loop op de kerel. „Dan dood ik je als een hond!" antwoordde ik koel. Hij sprong op van schrik en keek me vervolgens aan met al de onbeschoftheid van de Parijse „gouailleur": „Dat durf je niet, ik lach met je bedreiging! Je wilt mij bang maken. Een schot maakt teveel lawaai. Neen, je zou niet durven schieten!" „Kijk, hernam ik, nog steeds even bedaard, terwijl ik met de vinger op een der verkleurde rozen van het be hangselpapier wees, „zie je die bloem?" Ik richtte mijn revolver op. de muur; men hoorde een geluid, nauwelijks verschillend van 't knal len van een zweep en de roos kreeg een zwarte vlek. Ik stond op, en zei: „Die vlek is een kogel. Hoor nu, ellendeling, talm je langer met je ant woord, dan jaag ik je een kogel door het hart, zoals ik die bloem heb door boord, even snel en zonder meer la waai. Nog eens, wil je antwoorden?" De logementhouder was bleek ge worden. Zijn overmoed had plaats gemaakt voor onbeschrijfelijke angst. Hij opende de mond om te spreken, maar sloeg plotseling met de vuist op tafel. „Neen!" riep hij uit, „ik kan dat niet zeggen!" „Zo! Dat kan je niet zeggen? Je wilt dus niet antwoorden?.'t Komt er niet op aan: ik ken de naam van die man. Het is de broer van die re kel die met jouw voor het Assisen hof is verschenen en die uit Toulon is ontsnapt. Hij heet Joseph Pichet". „Niet waar!" riep Lanseigne, wiens gezicht plotseling ophelderde, „hij heet Louis P.ingard!" Lanseigne'/: antwoord bewees mij, dat mijn list was gelukt. Ja, ik had mij niet vergist. „Louis" was de dek- naam van de bandiet. Een sprong, ik was bij de loge menthouder, greep hem bij de kraag en slingerde hem in een hoek van de kamer. Vóórdat hij tijd had om van de schrik te bekomen verliet ik het vertrek, waarvan ik de deur achter mij op slot deed. Ik spoedde mij naar huis, om mijn vermomming af te leg gen en dan weer uit te gaan en de campagne voort te zetten". Maximilien was zo opgewonden, dat hij een ogenblik moest ophou den om adem te scheppen. Ik gunde hem de nodige rust en zei toen: „Dus meen je, dat de misdaad is bedreven door het vroeger hoofd van de befaamde dievenbende?" „Dat weet ik niet", antwoordde hij snel; „ik tracht de gebeurtenissen le weten te komen en zal er later dè consequenties uit trekken. Een feit althans staat hu vast; men heeft in de kamer van Bréhat-Kerguen een brief gevonden, getekend: „Boulet- Rouge". Zonder een uur tijd te ver liezen',zette ik mijn nasporingen voort. Ik ging bij een uitdrager een stel boerenkleren kopen. .Vervolgens knipte ik zeil mijn haar zo kort mo gelijk, zette een blonde pruik op en schoor mijn knevel af. Een uur later belde ik aan ten huize van Bréhat- Lenoir. Prospère kwam opendoen en 'herkende mij niet. „Wat wil je?" vroeg hij op 'n toon, die mij bewees, dat hij voor zijn min dere niet bijster vriendelijk en be leefd was. „Ik zoek werk en liefst een postje als kamerknecht". „Heb je al gediend?" „Ja, buiten Parijs". „Van mensen, die uit de een of an dere verloren hoek van het land ko men, moet ik niets hebben. Meen je soms, dat de heer Bréhat-Kerguen zo maar de eerste de 'beste in dienst neemt? Wat er met zijn arme broer is gebeurd strekt hem tot waarschu wing!" Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10