Stevige constructie van een oud-Amsterdams grachtenhuis belette het blussingswerk Den Haag moet door spanningverhoging lichtnet gloeiende spijkers inleveren Op één vierkante kilometer NederL wonen 324 mensen Parkieten verspreidden gevaarlijke papegaaienziekte door Amsterdam Het vee verkoos de vuurdood DINSDAG 1 MAART 1955. DE LETDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Waterkanon spoot zich een weg naar vuurhaard Nachtelijk gevecht tegen de verstikkende rookhet vuur en de hevige koude „Dit was een der moeilijkste bran- t brandspuit „Jan van der Heijden" te den van üe laatste jaren, omdat wij hulp geroepen. Dit schip ploegde door de hevige rookontwikkeling, de felle hitte en de ongunstige ligging van het pand niet tot de vuurnaard konden dooruringen en de brand van buitenaf moesten bestrijuen", aluus luidde het commentaar van de com mandant van de Amsterdamse brand weer, de heer J. B. Schuitemaker, toen hij na urenlange strijd 's nachts tegen vier uur bij een brand in een oud pakhuis aan de Reguliersgracht te Amsterdam, het sein „brand mees ter" kon geven. De brand had zidh aanvankelijk niet zo ernstig laten aanzien en men had met de melding „midael'brand" volstaan. Maar al spoedig bleek, dat men het vuur, dat zeer waarschijn lijk in het achtergedeelde van de in het sousterrain gevestigde rijwiel stalling is ontstaan, van buitenaf •moest aanvallen. En ook dat ging niet zo gemakkelijk, want het boven het sousterrain nog vier verdiepin gen en een zolder tellende pand •bleek van degelijke ouderwetse con structie te zijn. Het kostte de brand- waohts bijvoorbeeld zeker een half uur om de luiken op de tweede ver dieping open te breken. Burgemeester onder de ijzel. Al kort na het verschijnen van de ibrandweer werd dan ook om meer (materieel en mansohappen gevraagd. Commandant Schuitemaker nam per soonlijk de leiding bij het blussings werk en omstreeks één uur kwam ook de burgemeester van Amster dam, mr. A. J. d'Ailly, een kijkje nemen. Uren later liep ook de bur- gemeester evenals de brandwachts bedekt onder een laag ijzel over de bevroren straat. Steeds meer slangen werden inge schakeld om enorme watermassa's in het pakhuis te storten. Toen dit niet voldoende bleek, werden ook twee waterkanonnen en de drijvende zich moeizaam een vaargeul door de dikke ijslaag, die de grachten be dekte. De „Jan van der Heijden" werd aan de overzijde van de gracht gemeerd ten einde de straal van het waterkanon, dat per minuut 6000 li ter water kan verwerken, zo ver mo gelijk in het 30 meter diepe pand te doen belanden. Alarmerende boodschap. Terwijl de brandwachts aan de voorzijde, vanaf de daken der belen dende percelen en van de moeilijk bereikbare achterkant het vuur be streden, kwam plotseling de alarme rende boodschap, dat ook de achter zijde van twee percelen, juist om de hoèk op de Prinsengracht, vlam hadden gevat, Maar deze haarden waren spoedig gedoofd, zodat men zich geheel op het pakhuis kon con centreren. In de uren na midder nacht zijn honderdduizenden liters water in het pand gespoten. Kort voordat men de brand meester was, waren niet minder dan 15 slangen en 3 waterkanonnen in actie. 50 Brandwachts streden in de vrieskou tegen hun ergste vijand. Hevige rookontwikkeling. Steeds weer moesten de manschap- Onderhoudskosten van arbeiderswoningen 4 maal duurder Het indexcijfer voor de onder houdskosten van arbeiderswoningen stond in October van het vorig jaar op 395, aannemende, dat het in 1938- 1939 100 bedroeg. De kosten van on derhoud zijn dus nagenoeg vervier voudigd. Voor middenstandswonin gen steeg het indexcijfer tot 385. Dit blijkt uit een onderzoek, dat door het ministerie van Wederopbouw is in gesteld bij ongeveer tweeduizend woningen, waarvan de helft arbei derswoningen. De S.E.R. had in zijn advies over het huurvraagstuk reeds een dergelijk onderzoek bepleit. KathoÜek P.v.d.A.-er uit gemeenteraad ïliel alteen de Haal ueAÜAeLdl oti$e xaent! pen die het dichtst bij het pakhuis actief waren vervangen worden door de hevige rookontwikkeling. Soms gingen alle wagens, die op de smalle Reguliersgracht geparkeerd stonden schuil in een dicht en ver stikkend rookgordijn, waardoor men geen meter zicht meer had. Maar even plotseling joeg de wind de rook weer weg en hadden de honderden Amsterdammers aan de overzijde van de gracht een prachtig uitzicht op het blussingswerk. Van de brand zelf was meestal niet veel te bespeuren. Pas toen de brandweer Qe AImIa UQ van Qe venlMe een voor een de deuren naar de di-I meenteraadi heeft bedankt ala lid verse verdiepingen open brak, kon van deze partij en zijn raadszetel ter men even zien hoe binnen in hetbeschikking gesteld, pand de vlammen als grillige tongen Mr. Blom maakte deel uit van de I door elkaar kronkelden. j Katholieke Werkgemeenschap van Ook toen een gat in het dak werd de PI<1.A,?».'1 ,be3luit. van de beslissing van de K.W-G., die vorige week op het congres van de P.v.d.A. werd bekend gemaakt. Mr. Blom heeft sinds 1946 zitting in de gemeenteraad gehad. gehakt om van bovenaf water naar •binnen te brengen, werd de hemel even rood gekleurd door uitslaande vlammen. Eigenaars onbekend. j KONINGIN JULIANA BEZOCHT Over de in het pakhuis opgeslagen J DE ATOOM-TENTOONSTELLING goederen bleef men lang in het onge- wisse. Pas toen de brandwachts het pand binnen konden driijgen, kreeg men een overzicht. Er bleek een zeer grote hoeveelheid rijwielen, -on derdelen, meubelen en kapokmatras sen te zijn opgeslagen. Maar de eige naren had men toen de nahlussing om circa vier uur 'begon nog niet kunnen opsporen. Het pand brandde vrijwel geheel uit VOORDRACHT RAADSHEER PLAATS IN HOGE RAAD DER NEDERLANDEN. De Hoge Raad der Nederlanden heeft aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal doen toekomen een lijst van aanbeveling van zes candidaten, die in aanmerking zouden kunnen ko men voor de voordracht tot het doen innemen van een raadsheerplaats, die onbezet geraakte door het overlij den van prof. mr. M. P. Vrij. Deze lijst van aanbeveling luidt als volgt: 1. mr. J. H. H. Hülsman, raadsheer in net gerechtshof te Amsterdam; 2. prof. mr. M. H. Bregstein, hoog leraar in de faculteit der rechtsge leerdheid aan de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam en raadsheer- plaatsvervanger in het gerechtshof te Amsterdam; 3. prof mr. B. H. Kazemier, raadad viseur in algemene dienst bij het Mi nisterie van justitie; 4.mr. C. W. Duibbink, rechter in de arrondissementsrechtbank te Arn hem; 5. mr. H. Kingma Boltjes, raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden; 6. prof. mr. H. J. Hellema, advocaat en procureur te Amsterdam en bui tengewoon hoogleraar in het fiscaal recht aan de Vrije Universiteit te Am sterdam. Binnen tien jaar van 127 naar 220 volt Zes millioen extra werk voor bedrijfsleven Na een debat, dat ongeveer drie uren in beslag nam, heeft de Haagse gemeenteraad gistermiddag zonder hoofdelijke stemming aangenomen het voorstel van B. en W. om de stroomspanning van het laagspan ningsnet in een tijdvak van tien ja ren van 125 op 220 volt te brengen en wel wijksgewijze in een door het gemeentelijk electriciteitsbedrijf te bepalen volgorde. Alle hieruit voor de verbruikers voortvloeiende kosten zullen voor rekening van de gemeen te komen. Aan de hand van de in andere ste den verkregen ervaringscijfers en van de gegevens, ontleend aan het in 1950 1951 gehouden onderzoek naar het aantal inr Den Haag aanwezige elec- trische apparaten voor huishoudelijk gebruik, worden de kosten der span ningsverhoging geraamd op elf mil lioen gulden. Welkome bijverdienste Het voorstel werd verdedigd door de wethouder van economische zaken, mr. J. van Aartsen, die opmerkte, dat bij de uitvoering" van de ombouw van electrische apparaten of toestellen de erkende installateurs en de fabrikan ten c.q. importeurs deze apparaten of toestellen zoveel mogelijk zullen wor- j den ingeschakeld. B. en W. zullen ter zake, na overlej met de installateurs en fabrikanten c.q. importeurs nadere Vrijwel onopgemerkt heeft konin gin Juliana gistermiddag met slechts enkelen uit haar gevolg een bezoek gebracht aan de atoomtentoonstel ling te Amsterdam. Ruim vijf kwartier bekeek de ko ningin de foto's, schetsen en uitleg gingen, en toonde vooral veel belang stelling voor de toepassingen op land bouw- en medisch gebied. Alhoewel de bezoekers van de ten toonstelling de aanwezigheid van de koningin zo nu en dan opmerkten, wanneer de koningin zich van de ene truck naar de andere begaf, volstond men met een eenvoudige groet en liet de koninklijke bezoekster verder on gehinderd de tentoonstelling bezichti gen. PRINS BERNHARD IN KLANK BEELD OVER HONGERWINTER. Aan het klankbeeld over de hon- regelen vaststellen. Verwacht mag worden, dat het bedrijfsleven gedu-1 gerwinter, dat de V.A.R.A.- Woens- ..nnrJA a nnHpr Hp titp rende die tien jaren voor een bedrag van zes millioen gulden aan extra werk zal krijgen, dat is dus 600.000 per jaar. Niet meer in de handel Bij de omwisseling van gloeilam pen, welke door het - gemeentelijk electriciteitsbedrijf zal geschieden, zullen de installateurs echter niet worden ingeschakeld. Er moet name lijk zekerheid bestaan, dat alle lam pen uit de huizen verwijderd zullen worden en raiet meer in de handel ko men. Met Philips is een regeling ge troffen, dat de gemeente dan een be langrijke reductie krijgt. En die re ductie, welke zal neerkomen op een bedrag van een millioen gulden, zou bij inschakeling van de installateurs verloren gaan. Philips zal, naar de wethouder mededeelde, de lampen stuk voor stuk vernietigen. Magnetiseurskwestie nog in onderzoek Het overleg over de diploma-uitrei king der magnetiseurs is nog niet ge ëindigd. Minister J. G. Suurhoff heeft zich namelijk gisteren tot mi nister mr. Donker gewend om uit sluitsel te verkrijgen over de juridi sche aspecten van het vraagstuk der uito'efening van de geneeskunst door z.g. paranormale personen. dagavond a.s. uitzendt onder de titel „En zwart leek de dag van mor gen...." heeft ook Prins Bernhard medewerking willen verlenen. Voorts werken o.a. mede de Amerikaanse brigade-generaal Harold Q. Huglin, die het gezag voerde over de Ame rikaanse toestellen, welke in 1945 voedsel boVen Nederland uitwierpen en „de Rotterdammer", wiens stem men zich zal herinneren van Radio Oranje en Radio Herrijzend Neder land. Gabri de Dagt voert de regie van dit door Bob Uschi geschreven klank beeld. Het val echt niet moeilijk te raden welk land men bedoeld heeft uit te beelden in deze stand op de „Ideal Home Exhibition" in Olympia, Londen. De meisjes in Nederlandse „nationale" klederdracht verleenden een bijzon dere charme aan de kazen in de stand van het Nationaal Zuivelbureau in het „Nederlandse Dorp" op deze grote tentoonstelling, waarmee de vertegen woordigers van onze zuivelindustrie alom bewondering hebben afgedwongen. In Canada slechts 1 mens per vierkante kilometer Blijkens het zo juist verschenen statistisch jaarboek 1954 van de Ver enigde Naties is de bevolkingsdicht heid in Nederland in het afgelopen jaar opnieuw toegenomen en wel van 320 tot 324 inwoners per vierkante kilometer. Nederland is daarmee een van de dichtst bevolkte landen ter wereld. Slechts het Saargebied heeft een nog grotere bevolkingsdichtheid, namelijk 380 inwoners per vierkante kilometer. In Engeland en Wales leven 292 mensen op elke vierkante kilometer, in België 288, in West-Duitsland 200 en bij onze derde Beneluxpartner, Luxemburg 118, in Frankrijk slechts 78, in de Verenigde Staten 20; op de Kommies won gevecht tegen pantserauto van smokkelaars Een kapitale landbouwschuur in Dubbeldam is gisteren tot de grond toe afgebrand, waarschijnlijk omdat kinderen wat stroo dat tegen de schuurdeur lag in brand gestoken hebben. De Zeeuws-Vlaamse douane heeft in de nacht van Zondag op Maandag een goede slag geslagen door bij de Vier koeien, vijf schapen en een boerderij van de 72-jarige I. N. in de Veerhoekpolder onder de gemeente Oostburg na uren wachten in de hond, die na bevrijd te zijn, regel- barre koude eindelijk beslag te leggen op de „Rode Pantserwagen", waarop men reeds maanden loerde. In recht het vuur weer inliepen kwamen het overmeesteren van de wagen, die werd bestuurd door een Belg uit Middelburg in Vlaanderen, had de i in de hoogoplaaiende vlammen om. kommies P. B. van Waas uit Aardenburg het grootste aandeel. Hij sprong nl. op de treeplank van de auto Vrijwel de gehele inventaris, waar- toen deze, voor onraad gewaarschuwd door een lichtsein uit de boerderij, waar vermoedelijk twaalf graskalveren onder 6000 mud aardappelen en vier moesten worden geladen, trachtte weer uit de „gevaarlijke zone" te ontsnappen, en slaagde erin de chauffeur j nieuwe bandenwagens, is verloren ge- te arresteren. Onze foto toont kommies Van Waas voor de smokkelwagen op de plaats, waar deze, na een i gaan. De eigenaar was slechts gedeel- nachtelijk gevecht, werd buitgemaakt. teljjk verzekerd. De huisartsen zijn gewaarschuwd In de hoofdstad hebben zich een tiental gevallen van papegaaienziek te voorgedaan en de patiënten, allen volwassenen, zijn in ziekenhuizen opgenomen. Parkieten hebben in al deze geval len de besmetting overgebracht. De directeur van de Amsterdamse G.G, en GJ). heeft een circulaire aan de huisartsen doen uitgaan om hen ver dacht te doen zijn op deze ziekte. Zij worden verzocht zo zich gevallen voordoen, deze terstond te melden aan de afdeling volksgezondheid van genoemde dienst, die dan de patiën ten onder zijn controle zal nemen. Inmiddels zijn nog een paar van deze ziekte verdachte patiënten voor een nader onderzoek in een zieken huis opgenomen. De papegaaienziekte (ornithosis) beperkt zioh niet tot de familie der sprekende vogels alleen. Ook andere vogelsoorten, o.a. vinken, meeuwen en duiven, kunnen er aan lijden en daardoor een bron van gevaar wor den voor de mens, bij wie de smet stof een zeer ernstige vaak dodelijke longontsteking kan teweeg brengen. Afdoende bestrijding. Vroeger stierven bij kleine epide mieën 20 a 30 procent der patiënten. Tegenwoordig zo deelde de directeur der G.G. en G.D. mede, is deze ziek te lang niet meer zo gevaarlijk. Men beschikt over een uitstekend geneesmiddel in de vorm van het antibiotica aureomycine, waarmede de ziekte op afdoende wijze in korte tijd kan worden bestreden. Verwacht wordt dat zich in de ko mende periode nog een aantal geval len zal voordoen. Er is eohter geen reden tot enige ongerustheid nu de huisartsen gewaarschuwd zijn dat zij in de practijk dergelijke ziektege vallen kunnen tegenkomen. Het is dikwijls zeer moeilijk om te consta teren dat parkieten aan deze ziekte lijden het gebeurt vaak dat de vogels ineens dood blijven en achter af blijkt wat de oorzaak hiervan is geweest. De parkieten die aan deze ziekte lijden moeten uiteraard worden afge maakt. Vorst Vorst ging er met zijn verletkas van door Bouwers op zwart zaad Door de ongewoon lange vorstpe riode in Nederland is het fonds van de bouwvakarbeiders, waaruit het vorstverlet betaald moet worden, uit put geraakt, waardoor het even scheen, alsof hiermede aan de uitke ringen voor gederfd loon een einde zou komen. Het fonds had de beschikking over bijna 30 millioen gulden, maar daar iedere week vorst aan uitkeringen 12 millioen vraagt en de vorst nu al meer dan 2J4 week duurt, raakte het fonds uitgeput en moest men ijlings naar andere middelen uitzien. Men meent deze thans gevonden te hebben in het Algemeen Werk loosheidsfonds, dat wachtgelden uit betaalt aan tegen werkloosheid ver zekerde werkloos-geraakte arbeider. Alhoewel er bij het A.W.F. bereid heid bestaat om de bouwers te hulp te komen, kon men niet onmiddellijk toestemmend antwoorden, omdat de Nederlandse Antillen is het gedrang heel wat groter: 183 mensen per vier kante kilometer, doch in Suriname en in Nieuw-Guinea heeft men met 2 inwoners per vierkante kilometer voorlopig nog de ruimte; en hoe vreemd het ook moge klinken: in Nieuw-Guinea en in Suriname is de bevolkingsdichtheid toch nog twéé maal zo groot als in de twee belang rijke immigratielanden Canada en Australië, waar men slechts één inwo ner per vierkante kilometer tegen komt. Kindersterfte blijft afnemen Uit hetzelfde rapport blijkt, dat de kindersterfte in de meeste landen ter wereld gestadig blijft afnemen. Nn Nederland kon de kindersterfte in vergelijking met twintig jaar ge leden zelfs worden gehalveerd, van 46.7 tot 22.1 per 1000 levend gebore nen. Alleen in Zanzibar, Zweden, Hawaii en Nieuw Zeeland (het laat ste land alleen voor wat betreft de Europese bevolk'ng) is de sterfte on der kinderen in het eerste levensjaar nog iets geringer. In België en Luxemburg is de kin dersterfte nog ongeveer tweemaal zo hoog als in Nederland en ook in Frankrijk en West-Duitsland is de kindersterfte ruim tweemaal hoger dan in ons land. Het land met de grootste kindersterfte in Europa is Zuid-Slavië, waar 11.7 procent van het aantal levend geboren kinderen sterft vóór het einde van het eerste levensjaar. In verscheidene gebieden buiten Europa is de kindersterfte nog veel hoger: in Birma 230, in Aden 197, in Nyassaland 153 en op Barba dos 145 op elke 1000 levend gebore nen. Toch neemt ook in vele minder ontwikkelde gebieden de kindersterf te geleidelijk af. Andere verdediger voor de Berkeise moordzaak Cassatieberoep 15 Maart Wanneer op 15 Maart de behande ling van de Berkeise moordzaak voor het hoogste rechtslichaam in Neder land behandeld zal worden, wordt de van moord beschuldigde arts niet verdedigd door de twee advocaten, die tot nu toe zijn verdediging ge voerd hebben, doch door mr. S. v. Oven uit Den Haag, die de speciale techniek meester is, welke vereist wordt voor het toelichten van de cassatiemiddelen voor de Hoge Raad, en welke slechts door een zeer kleine groep Ned. advocaten beheerst wordt Het ligt in de bedoeling, dat de beide Haagse advocaten, die tot nu toe de verdediging van de arts ge voerd hebben, zich gedurende de be handeling voor de Hoge Raad ge heel afzijdig houden. „HET GELDERSCH LANDSCHAP" VERRICHTTE NIEUWE AANKOPEN. De Stichting „Het Geldersch Land schap" heeft het laatste jaar door verscheidene aankopen haar bezit tingen uitgebreid met in totaal vijf honderd hectaren, verdeeld over ze ven objecten. Het grootste daarvan wekelijkse 12 millioen, die de bou- vormt de aankoop van het „Weke- wers nodig hebben, ook voor het A. romse Zand" onder Ede. Voorts wer- W.F. een heel bedrag is. Men heeft den terreinen aangekocht onder Ben- echter het volste vertrouwen, dat in deze tijdelijke noodtoestand een ge zonde oplossing gevonden zal wor den. nekom, Brummen, Renkum Doornspijk. Het aantal begunstigers van de Stichting steeg het afgelo pen jaar tot meer dan duizend.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5