WINNERSHA6 1is de shag} Merkwaardige dood van een 82-jarige weduwe Oudstrijders springen voor hun invalide makkers in de bres Diploma magnetiseurs direct na uitreiking buiten wet gesteld Gewonde visser op Noordzee werd per vliegboot van boord gehaald Militairen versloegen in Friesland Koning Winter 19 Jarige A'dammer bereikte na aanrijding eind van duister pad MAANDAG 28 FEBRUARI 195b DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Troelstra-oord te Beekbergen door vuur vernield Wollandsche Suc.ëtEit R.V. lOpct Dividend Een enorme brand heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag het Troel stra-oord te Beekbergen vrijwel ge heel in de as gelegd. Met uitzondering van de toren werd het gehele ge bouw een prooi van de vlammen. Slechts enig meubilair kon worden gered. De schade, die nog niet te schatten is, is zeer groot en be draagt zeker meermalen 100.000, Zij wordt vermoedelijk grotendeels door verzekering gedekt. De brand werd tegen midder nacht ontdekt door een zoon van de beheerder, die zich te ruste wilde be geven in zijn slaapkamer op de eer ste etage. De zuidelijke muur van deze slaapkamer, die uit zogenaamd cellotex bestaat, brandde toen fel. Men neemt aan, dat de brand ontstaan is door kortsluiting in een electri- sche lamp met snoer, die aan deze muur was bevestigd; er bestaat hier over evenwel nog geen enkele zeker heid. Brandweren machteloos. De beheerder en zijn zoon trachtten het vuur te blussen met een brand slang en een schuimblusser, maar stonden voor een onmogelijke opga ve, want het vuur vond gretig voed sel in het vele houtwerk dat voor de bouw van de bovenverdieping was toegepast. Ook de brandweer van Beekber gen en die van Apeldoorn, die sterk door de koude werden gehinderd, stonden practisch machteloos. Slechts de grote toren, die uit vele verdie pingen bestaat, en een gedeelte van Uit het jaaroverzicht van de Hol- lendsche Sociëteit van Levensverze keringen N.V. blijkt, dat de toevloed van nieuwe verzekeringen iets boven die Van 1953 lag en bedroeg 153.437.367,—. De netto-vooruit gang was 96.565.804,waardoor het totaal verzekerd bedrag steeg tot 1.131.233.685,—. De verlies- en winstrekening wijst een winst aan van 4.586.364,Van de winst werd wederom het grootste deel, n.l. 3.560.000,ter verster king van het bedrijf aangewend en aan de extra-reserves toegevoegd. In de aandeelhoudersvergadering van 24 Februari 1955 werd na goed keuring van de jaarstukken het di vidend vastgesteld op 10 (vorig jaar 9 Misdaad of krankzinnigheid? Een buurvrouw van de 82-jarige weduwe Hummel aan de Zwarteweg te Groningen vond Vrijdagavond, toen zij aan de oude dame een krant wilde brengen, deze dood in haar kamer, welke herschapen was tot een ruïne. Onmiddellijk waarschuwde de vrouw de polit'V, die aanvankelijk de inventaris konden worden gered. aan misdrijf dacht Een ingesteld on- Een detachement van 20 leden van d?,r2°,elï dfor een dokter wee® ec.hter het depot der Koninklijke Marechaus- haltVeï: see te Apeldoorn, dat ter assistentie r'ekenin| ^et de mogelükh™d, dat was opgei oepen, verleende hulp bijdeze dood voorafgegaan is door een het in veiligheid brengen van de 3anvai van waanzin, waarin de inventaris en bij het vormen van de I vrouw haar meubilair kort en klein afzetting. geslagen heeft. Per week bijna 5000 ^SenVan vierduizend behandelde patiënten Helden van toen, nu in nood De vereniging van oud-strijders „8 R. I. 1940" heeft een actie op touw gezet om de financiële nood van in valide oud-strijders en nabestaanden van gesneuvelden van het 8e en het 32e regiment infanterie te lenigen. Men hoopt 250.000 bijeen te bren gen. Het achtste regiment vocht in 1940 op de Grebbeberg, waarbij 232 mili tairen het leven lieten. Het 32e, dat bij Rotterdam streed, leed eveneens zware verliezen. Van de oud-strij ders van deze regimenten zijn er 45 voor meer dan tien percent invalide. De vereniging wil een fonds vor men, waarmee een tweeledig doel wordt beoogd. Bij vele invaliden en nabestaanden is er, tengevolge van de lage militairen pensioen, die eerst in 1947 zijn verbeterd, een grote ach terstand ontstaan in de aanschaffing van meubilair, kleding enz. Om deze achterstand in te lopen zal uit het fonds een bijdrage worden gegeven. Opvoeding van kinderen. In de tweede plaats wil de vereni ging financiële steun geven voor de opvoeding en ooleiding van de kin deren van invaliden en gesneuvel den. Het gaat om circa 65 kinderen. Met hulp van particulieren en be drijven heeft de vereniging in de oorlogsjaren reeds f 80.000 uitge keerd. Daarna hebben de leden zelf elk jaar 6000 bijeen gebracht om in de ergste nood van de gezinnen Huis zoek in R'dam Vader van Schaik uit Rotter dam kreeg dezer dagen van zijn zoon, die momenteel met de „Ka- rel Doorman" op weg naar Ne derland is, een uitvoerig en be nauwd telegram, dat niet Wim het S.U.S.-lotje had, waar een huis op is gevallen, maar dat hij dat voor hij weg ging aan zijn meisje in bewaring had gegeven. Vader Van Schaik aarzelde geen moment en met het tele gram rende hij naar mej. Thea Sluis, die volgens de verwach tingen althans! het huis met Wim zal gaan delen, maar hoe Thea ook zocht, zij kon het waar devolle briefje nergens vinden. Iedereen heeft urenlang meele vend meegezocht, doch alhoewel het huis na afloop rijp was voor de voorjaarsschoonmaak, bleef het „huis" onvindbaar. Men heeft nu maar een stille hoop, dat Wim het papiertje toch nog ergens in zijn plunjezak heeft zitten en de volgende 5 weken zullen voor Thea niet zo erg gemakkelijk zijn, want zo lang duurt het nog voordat Wim terug is in Rotterdam. Hopelijk zal dan een intensie ve uitwisseling van gegevens en een eendrachtige zoekparty het huizenpapiertje te voorschijn brengen; ze kunnen nog heel wat afzoeken, want als ze maar zor gen vóór 8 Augustus het kost bare lotje bij de E.H.B.O. te de poneren, krijgen zij er nog een huis voor terug. van hun vroegere strijdmakkers te Voorzien. Nu doet de vereniging een drin gend beroep op het gehele Neder landse volk om degenen, die in 1940 voor onze vrijheid hebben gestreden niet te vergeten. Het gironummer is 7545 ten name van de vereniging „8 R. I. 1940" te Arnhem. Begin Maart start een grote rebus-actie, die voorde negatieve resultaten van elk der hetzelfde doel bestemd is. gecontroleerde genezers volgens het Zaterdag heeft de „commissie voor onderzoek naar paranormale be gaafdheid" in een te Utrecht gehou den bijeenkomst een „bewijs van be gaafdheid" uitgereikt aan 11 gecon troleerde paranormale genezers (mag netiseurs) van de 125 door de Neder landse werkgroep voor practische toepassing van paranormale begaafd heid (N.W.P.) aangenomen leden. De voorzitter van de commissie mr. A van Doorninck te Deventer, die de diploma's uitreikte hield vooraf een uitvoerige rede. Hij zei dat het de commissie er niet in de eerste plaats om gaat wetenschappelijke arbeid te leveren, maar om statistieken aan te leggen van de positieve zowel als van Binnen enkele uren in het Leids Acad. ziekenhuis Gistermiddag arriveerde in het Academisch ziekenhuis te Leiden een gewonde, die enkele uren daarvoor nog op de woelige baren der Noord zee, ongeveer 200 mijl uit de Neder landse kust, had vertoeft en die door de eerste vliegboot van de Neder landse reddingsmaatschappij, welke een landing op de Noordzee uitvoer de, van boord was gehaald. Aan boord van de IJmuidense vis- kotter „Wiron 4" was gistermorgen een ongeluk gebeurd en de schipper, die via Radio Scheveningen het Ro de Kruisziekenhuis in Den Haag con sult vroeg, kreeg de waarschuwing de gewonde zo snel mogelijk naar de wal te laten brengen, omdat medisch ingrijpen noodzakelijk was. Helicopter te klein. De kapitein liet zich daarop wederom door tussenkomst van Radio Scheveningen in verbinding stel len met de vliegbasis Valkenburg, waar men beloofde onmiddellijk een helicoptère te zullen sturen om de gewonde van boord te laten halen. Toen de positie van het schip be kend werd, bleek echter, dat een he licoptère hier geen dienst zou kun nen doen, daar de afstand te groot was voor een helicoptère. Men be sloot toen een Catalina-vliegboot te zenden, doch dit bracht de moeilijk heid van een landing in open zee mee. In enkele uren. Met een militaire arts aan boord vertrok de vliegboot gistermiddag om 9 minuten voor half vier naar het Koning Winter, die de afgelopen week gepoogd heeft Friesland volle dig in zijn macht te krijgen en dit deel van Nederland volkomen van de buitenwereld te isoleren, is door het Nederlandse leger verslagen! Honderden militairen zijn in de nacht van Vrijdag op Zaterdag en ge durende de gehele Zaterdag bezig ge weest met het sneeuwvrij maken van de wegen en hierdoor konden uitge vallen busdiensten vrij spoedig weer hervat worden. Geen enkel plaatsje is geïsoleerd geweest. schip en na een zeer geslaagde lan ding in de buurt van het schip, kwam een sloep de arts halen, die even la ter met de gewonde weer terugge roeid werd naar de vliegboot. In de sloep bevond zich tevens een mand vis, die de kapitein van de vissers boot als bewijs van erkentelijkheid aan de bemanning van de vliegboot geschonken had. Om tien minuten voor half zeven Nog verschillende anderen. Elk der gediplomeerde magneti seurs heeft minstens twee jaar onder controle van de commissie gestaan, minstens 35 procent met een mini mum van honderd patiënen moesten met succes zijn behandeld. De N.W.P. eist onder meer dat alleen patiënten worden aangenomen die eerst door een dokter zijn behandeld en voorts dat de magnetiseur nimmer ingaat te gen het advies van een dokter. Mr. van Doorninck legde er de nadruk op dat in de N.W.P. nog verschillen de succesvolle genezers zijn, doch zij kohien pas later voor een diploma m aanmerking omdat zij thans nog geen twee jaar onder controle staan. Hij i;eide voorts dat door de N.W.P. magnetiseurs per week bijna vijfdui zend patiënten worden behandeld. Naar aanleiding van de uitreiking van diploma's aan magnetiseurs van wege de Nederlandse Werkgroep voor Paranormale begaafdheid deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede, dat dit diplo ma geen enkele rechtsgeldigheid heeft en dat houders van dit diploma zich derhalve blootstellen aan straf vervolging wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. DOUWE EGBERTS Deze zachte geurige Amerikaanse shag geeft U het rookgenot van de beste Amerikaanse cigaret MEDEDEELZAAM 1 was doorgereden Bovendien zou hij J tussen Breda en Etten door ver- De Bergen op Zoomse politie heeft koerscontrole 1v?nde Rijkspolitie zijn in de nacht van Vrijdag op Zaterdag een goede vangst gedaan. De Breda se politie had het bericht doorgeseind dat aldaar een aanrijding was ge beurd; de auto, een groene Ford, was doorgereden; aanhouding hiervan was verzocht. Met de surveillancewagen toog de politie de Wouwseweg op en reeds bij het Canadese kerkhof werd een auto gereden waarbij de betrokken poli tiemannen op het nippertje het vege lijf hadden kunnen redden. „Dat niet!" Bij navraag te Arnhem bleek, dat daar de auto niet van de straat maar uit de garage was gestolen en dat van het aan de garage grenzende kantoortje tegelijk 234,was mee- aangetroffen welke vrij goed aan het Stomen. De 19-jarige ontkende ech- iz. xter zich daaraan schuldig te hebben gemaakt. De jongen is door de Bredase poli signalement beantwoordde. De baas betaalde. steeg de vliegboot weer op en een ma- kleine twee uur later landde men weer op Valkenburg, waar een am- j Idaarderadeel per vliegtuig bulance gereed stond, die de gewon- morf:en zlJ,n intr«de in zlJn gemeente de naar het inmiddels ge waarschuw- mo^en maken. Intocht per vliegtuig Profiterend van de weersomstan- stoI zodat h]j d - - digheden, die een tocht over of door 2ijn „snoepreisje" Wdsen De 19-jarige bestuurder uit Am sterdam bekende direct en deelde te vens mede, dat hij ook door de poli tie van enkele andere plaatsen ge zocht werd. In Amsterdam had hij namelijk vorige week Zaterdag by zijn patroon 1600,— gestolen en met dat geld was hij op stap gegaan en had hij goede sier gemaakt. Hij had er thans nog slechts 98,van over. Hij was in Rotterdam, Deven ter, Enschede en Arnhem geweest en Arnhem had hij de auto zien tie verhoord en zal nu door de poli tie naar Arnhem worden overge bracht, vanwaar hij na verhoor weer verder naar Amsterdam zal worden getransporteerd; hij schijnt een goe de bekende van de politie te zijn. de Leidse ziekenhuis bracht. Losgeraakt autozeil veroorzaakt 1 dode Bestuurder merkte niets Een loswapperend zeil met een daarin bevestigde stok van een ach ter aan een personenauto bevestigde tweewielige vrachtwagen, heeft te Veendam-Wildervank Zaterdagmor gen twee slachtoffers gemaakt, waar van één vrijwel onmiddellijk werd gedood, zonder dat de bestuurder van de genoemde personenauto het heeft gemerkt. Een textielhandelaar uit Wilder- vank reed in zijn personenauto met daarachter een aanhangwagen. De zijkanten kunnen worden dichtge maakt met zeildoek; in de zoom van deze zeilen bevindt zich een stok. Het rechter zeildoek is blijkbaar on voldoende bevestigd geweest, of los gemaakt, in elk geval is in Veendam eerst een wielrijder door het slinge rend zeil met stok getroffen; hij werd van de fiets geworpen, doch kon zijn weg vervolgen. Enkele minuten later passeerde de auto Wildervank, waar, nabij het ge meentehuis, de circa 30-jarige arbei der A. Dekens uit Stadskanaal door do stok in de nek werd geraakt met het gevolg dat hij direct werd ge dood; ook deze keer merkte de be stuurder niets van het ongeval. De rijks verkeerspolitie uit Win schoten heeft de zaak in onderzoek genomen; de bestuurder werd aan gehouden. De arbeider was gehuwd en had een kind; de vader van het slacht offer kwam enige jaren geleden eveneens op tragische wijze om het leven door een aanrijding met een auto. Door de lage waterstand en de ijs gang op de Waddenzee is het reeds enkele dagen onmogelijk Ameland en Schiermonnikoog met gelijkvloerse middelen te bereiken en vliegtuigen van de vliegbasis Leeuwarden ver zorgen thans de verbinding. Indertijd is door de N. S. bij de Nederlandse industrie een bestelling geplaatst van 186 stalen doorgangs- ii -rrijtuigen, te weten 46 tweede klas, l had ge~ 114 derde klas en 26 derde klas met bagage-afdeling. Onlangs zijn hiervan de eerste rij tuigen afgeleverd en in dienst ge steld. Ze zijn bestemd voor het bin nenlands vervoer over de lange af stand. Sinds kort rijden de eerste rijtuigen van dit nieuwe type op de vervolgde. Liftende getuigen. Tussen Deventer en Voorthuizen had hij twee liftende militairen op gepikt, waarvan er een naar Gorin- verbinding met Maastricht. Gebleken chem en een naar Bergen op Zoom is, dat ze ook bij over lange afstan- moest. Hij had de eerste naar Gorin- den gehandhaafde hoge snelheden chem gebracht en de militair, be- een rustige gang blijven houden, stemd voor Bergen op Zoom was nog Het nieuwe materieel heeft door ver- J1 Sezelschap en kon bevestigen, scheidene verbeteringen een grotere aat de Amsterdammer in Breda in- geriefelijkheid en o.m. ruimere cou- cerdaad een aanrijding had gehad en pé's in de derde klas rijtuigen. De ijzige Waddenzee werd met vliegtuigen overwonnen Tengevolge van de vorst is het scheepvaartverkeer over de Waddenzee naar Ameland en Schiermonnikoog niet meer mogelijk; er is daarom een „luchtbrug" ingesteld, welke vanaf de vliegbasis Leeuwerden door twee „Domini's" en een Auster wordt onderhouden. Onze fotograaf maakte deze opname op het noodvliegveld op Ameland: passagiers en post betrokken een van de „Domini's".

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8