Brunhilde en haar presidente 45 jaar bijeen Hoogstaande uitvoering gaf glans aan Brunhilde-uitvoering Zwembadheropening te Velsen met nieuwe records A* v* d* Linden won bosloop der Bataven in Leidse Hout Reorganisatie van dé Kon. Ned. Zwembond werd een feit Recordjacht in de zwemwereld duurt onverminderd voort MAANDAG 28 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Mevrouw Dieben-Konings kreeg Kon. onderscheiding Van een 45-jarig jubileum wordt in de regel weinig notitie genomen, omdat net negende lustrum hoe verdienstelijk dikwijls op zichzelf geen jubileumdatum is. Met de Leidse Dames Gymnastiek en Athletiekvereniging „Brunhilde" is dit een ander geval. Zij heeft dit negende lustrum wél herdacht, maar niet in de eerste plaats om het eigen bestaansfeest, doch vanwege het feit, dat haar presidente, mevr. M. Die ben-Konings, tevens een der opricht sters, gedurende al die jaren dit pre sidentschap heeft vervuld. En dit toch ook niet alleen. Want behalve presidente ener damesgymnastiek vereniging, waardoor zij bijna geheel ihaar leven aan de sportopvoedkundi- Ee opleiding der vrouwelijke jeugd in eiden werkte, heeft zij haar be moeienissen ook veel verder uitge strekt, hetgeen bij verschillende ge legenheden reeds eerder tot uitdruk king is gekomen, maar ter gelegen heid van dit jubileum ook in ver schillende toonaarden werd gememo reerd. ,3runhilde" vierde haar 45-jarig bestaan met een receptie en een uit voering, welke beide klonken als een klok. Kon. onderscheiding op de receptie. Zaterdagmiddag was het in café- rest. „In den Vergulden Turk" een drukte van jewelste ter gelegenheid van de receptie. Uit alle kringen der Amersfoort namens de vijf leden van verdienste van Brunhilde, de heer D. J. Verzijden, inspecteur van po litie, namens de commissaris van po litie, de heer R. Meyer, die wegens ziekte verhinderd was, en namens de LPSV, de heer J. J. Pommer, voorz. van Excelsior, de heer J. C. F. Coers namens de Leidse Sportraad en de Leidse Sportstichting. de dank van het KNGV. Daarna voerden nog het woord de heer W. Caro, die met de heren van van de KNVB vertegenwoordigden, Leeuwen en Dusée de afd. Leiden sportbeoefening zagen we mensen, mevr. A. van Swieten-van Noort uit die Brunhilde en haar presidente kwamen geluk wensen. Ook de de burgemeester, jhr. mr F. H. v. Kinschot, was aanwezig. Niet zo bijzonder, als we bedenken, dat de burgemeester beschermheer dei- vereniging is, doch zijn komst had ditmaal toch een bijzonder doel. De burgemeester wees er in zijn toespraak reeds op, dat over vijf jaar het gouden jubileum van Brunhilde te wachten staat en dat er dan zeker reden tot feestvieren bestaat. Maar ook nu wenste spr. vereniging en presidente geluk met het negende lustrum, want Brunhilde heeft in Leiden een bijzondere plaats ingeno men. Gedurende die 45 jaar concentreer de alles zich hierbij vrijwel -om één persoon, die oprichtster en al die ja ren presidente was, die de vereni ging steeds leiding heeft gegeven en tal van successen met haar leden heeft geboekt, nl. mevr. M. Dieben- Konings. Zij was bestuurslid van het gewest Zuid-Holland van de KNAU, gedu rende 27 jaar secretaresse van het district Leiden, leidster van de da- mesploeg, erelid van het KNGV en van de KNAU. Sedert enkele jaren woont zij in Oud-Ade, maar desondanks is zij Leiden trouw gebleven. Om haar vele verdiensten te eren had het H.M. de Koningin behaagd mevr. Dieben-Konings toe te kennen de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Met de innige wens, dat zij deze eremedaille, die zo dubbel en dwars verdiend is, nog tal van jaren zal mogen dragen, tot heil van haar ver eniging, speldde de burgemeester mevr. Dieben het ereteken op de borst, waarna hij haar mede namens de burgemeester van Alkemade, mr Het KNGV had niets aan te bieden, want Namens het KNGV, vertegenwoor digd door de voorzitter, de heer J. H. F. Sommer, en de heer A. Klaze- ma, wees eerstgenoemde erop, dat het hier een merkwaardig jubileum betreft. Niettemin neemt het KNGV er geen notitie van, omdat zulks al leen gesohiedt vanaf de 50-jarige jubilea. Aan deze herdenking evenwel wordt een bijzonder cachet en glans verlenend door het feit, dat mevr. Dieben-Konings gedurende al die 45 jaar presidente is. Spr. wenste haar geluk met de haar verleende Konink lijke onderscheiding, waardoor zij waarschijnlijk de enige vrouw in de sport in Nederland is, die op derge lijke wijze werd onderscheiden. Daarin schuilt vanzelfsprekend een gloed van waardering, dank en trots voor het KNGV. Het Verbond, dat een 45-jarig ju bileum niet erkent, moet vanzelf dus wel met lege handen komen. Maar wat zou het ook aan te bieden hebben, aangezien mevr. -Dieben-Ko ning reeds vijf jaar geleden de hoog ste onderscheiding van het KNGV, het erelidmaatschap, ontving? Zonder iets' ging het echter toch niet en daarom vertolkten bloemen slechts bewondering kunnen hebben Hierna riep mevr. Dieben-Konings haar echtgenoot, de heer A. Dieben die als steeds ook hier weer de be scheiden figuur op de achtergrond was naar voren en deelde hem mede, dat het bestuur besloten had hem het lidmaatschap van verdien ste aan te bieden, omdat hij zijn vrouw gedurende al die jaren zoveel aan Brunhilde heeft moeten afstaan. En de presidente voegde hierna toe: dit is geen Koninklijke onder scheiding, doch een Konings-onder- scheiding. De dochter van de heer Dieben speldde hierna heer vader de betref fende onderscheiding op zijn borst. Vervolgens spraken nog de heer v. Meeuwen, schoonzoon van mevr. Dieben-Konings en de heer mr. Th. de Ruijter de Wildt, die met de heer E. W. Wichers Rollandet de 3 Octo- bervereniging vertegenwoordigde. En alle sprekers, die Brunhilde en haar presidente gelukwensten, wer den afzonderlijk door mevr. Dieben' Konings bedankt. En zij toonde zich daarbij zo vitaal, zo rijk aan woor denkeus en menigmaal zo treffend juist in haar antwoorden, dat we Het bestuur had altijd getracht Brunhilde tot voorbeeld te nemen bij al zijn doen en laten, zeide spreekster en zij memoreerde ver volgens de diverse successen der da mes, waarbij Ostende, Antwerpen en Brussel niet vergeten werden. Zij dankte al degenen, die in de loop der jaren Brunhilde leiding hebben gegeven en in 't bijzonder de tegen woordige leidsters en leiders, de da mes mej. Steffelaar, mej. Cats en mevr. Metz, benevens de heer Post, benevens de beide pianisten, de he ren Zirkzee en Christiaanse. Zij al len hadden geschenken in ontvangst te nemen. Daarna werd met de afwerking van het programma begonnen, dat naast de gebruikelijke nummers voor Peek, die verhinderd was aanwezig I kleuters en adspiranten een keur voor de vitaliteit, die van deze 45- j aar-presidente nog steeds uitgaat. En we geloven niet teveel te zeggen als we Brunhilde toewensen, dat zij ook de leiding mag hebben bij het gouden jubileum. 's Avonds vond men elkaar terug geheel was uitstekend, in de Stadsgehoorzaal voor de jubi- - leum uitvoering, een uitvoering, die met de receptie wedijverde in glans en luister voor Brunhilde. De burgemeester en zijn echtgeno te, jhr. mr. F. H. Kinschot en mevr. van Kinschot-Dorhout Mees, de wet houder van Onderwijs en Sport, de heer J. C. van Schaik, de heer A. Klazema van het KNGV en voorts al wat gymnastiek heet in Leiden en omgeving was tegenwoordig of ver tegenwoordigd, toen mevr. Dieben- Konings als gebruikelijk na de op mars der leden en het zingen van het clublied het openingswoord sprak. De presidente herinnerde aan de geslaagde receptie, waarvan zij als globale indruk wilde zeggen, dat Brunhilde een lang leven beschoren is, als alle wensen in vervulling te zyn, gelukwenste. Nadat door de aanwezigen het Wil helmus was gezongen, dankte mevr. Dieben-Konings, ditmaal toch wel zeer geroerd, voor deze Koninklijke onderscheiding. Zij zeide voorts haar gehele leven de sport te hebben gediend in het belang van de vrouwelijke jeugd, maar zij gevoelde zich diep getrof fen door de wijze, waarop dit is be loond. Storm van gelukwensen. stroom van ge- van uitstekend bestudeerde en afge werkte damesnummers bevatte. De algemene oefeningen gaven een ingewikkeld samenstel van be wegingen te zien, waarbij het massa le ongetwijfeld grote bekoring heeft, maar voor een soepele, gelijkvormi ge uitbeelding de hoogste concentra tie vereist. En dat ontbreekt ditwijls bij een dergelijke grote groep, zodat het geheel niet feilloos was. Die zo nodige uniformiteit kwam dadelijk al heel wat beter tot uit drukking bij de knotsoefening der dames o.l.v. mevr. Metz. Bij het uit een lopen en ineenvloeien van de verschillende onderdelen sprak een Namens het comité van oud-leden voue(jjg op-elkaar-ingesteld-zijn, ie- sprak de heer A. Valkenburgh I voor zjch gaf deze damesgroep die tevens als chef de reception fun- een jndruk van gratie en schoonheid, geerde en bood mevr. Dieben on-waardoor de rhytmiek der gymnas- der grote dank voor haar vele werk tiekSp0rt zoveel bekoring biedt, voor Brunhilde een fraai eetservies I yan geheel andere aard en inslag aan. Tevens aan alle dames van het was iange mat-oefening op toneel, bestuur een zilveren kandelaar, ter- Qrajje js hjer njet te verwachten, wijl de presidente nog een enveloppe, omdat de oefenstof veel heftiger, iets met inhoud ontving, te besteden voorspectaculairder is, maar daarom kan De Bondsbaloefening van het KN GV vereiste veel concentratie van de dames, maar werd tot in de per fectie uitgevoerd en schonk grote voldoening. De grondgymnastiek der adspiran ten deed de mogelijkheden der gym nastiek weer eens duidelijk uitko men en leverde opnieuw het bewijs hoe veelzijdig in wezen deze tak van sport eigenlijk is. Met de hoepeloefening der dames o.l.v. mevr. Metz, die hierbij zelf meewerkte, werd de uitvoering be sloten en de wijze, waarop deze oefe ning werd uitgevoerd, bevestigde de eindconclusie, dat dit een der beste uitvoeringen van Brunhilde genoemd kan worden. Het was gymnastiek van het hoogste plan, waarvoor de toeschouwers veel waardering be toonden. Maar ook overigens goede prestaties De heropening van het overdekte zwembad te Velsen is voor de Ne derlandse zwemwereld een wel bij zonder verheugende gebeurtenis ge worden. Niet minder dan drie records leverden de openingswedstrijden op: een Europees en twee Nederlandse. „Ster" van de middag was onge twijfeld Mary Kok, de 14-jarige pu pil van Jan Stender, die het Euro pees record op de 100 meter vlinder slag opnieuw binnen korte tijd scherper stelde, en dit op 1 min. 15 sec. bracht. Het was een solo-verrichting van het jeugdige Robben-zwemstertje. Want zonder werkelijke tegenstand zwom zij haar vier banen. Dat zij desondanks met de nieuwe Europese- en uiteraard tevens nieuwe Neder landse recordtijd van 1 min. 15 sec. uit de bus kwam, vormde wederom bewijs voor haar grote klasse en on derstreepte, dat zij momenteel in topvorm verkeert. Met 0.2 sec. bleef zij onder de tijd, waarmee zij eenl maand geleden te Hilversum voor dej tweede maal haar naam op de re- cordlijst had geschreven. Maar er was meer. Geurtsen, Prins, Bouwman en Tjebbes, die Zaterdag avond in de hoofdstad in het Sport- fondsenbad-Oost een geslaagde aan val op het nationale record op de 4 x 100 meter vrije slag estafette hadden gedaan, knabbelden 0.4 sec. af van de tijd, waarmee zij nog geen 24 uur te voren HPC aan het Nederlandse re cord hadden geholpen. Voor Jopie van Alphen werd het ook een geslaagde middag op de 100 meter vrije slag liet zij na een zeer spannend duel de Europese kam pioene Geertje Wielema achter zich, in de uitstekende tijd van 1 min 7.1 sec. Als eerste finishend (Geertje Wielema 1.07.3). En op de 100 meter rugslag trok de RDZ-ster zich in een glansvolle 1 min 13.1 sec. niet alleen naar de zege, doch tevens naar een nieuw persoonlijk record. Haar beste persoonlijke verrichting stond tot nu toe op 1 min. 13.6 sec. Zij versloeg Joke de Korte overduidelijk. Een volle seconde later tikte deze als tweede aan. Hannie Boon (Meeuwen) kwam ook met een nieuw persoon lijk record voor de dag. De 200 m. schoolslag nam zij in 3 min. rond (oude beste persoonlijke verrichting 3.03.2) voor haar rekening. Gerrit Korteweg, de nieuwe Nederlandse kampioen, won zonder moeite in 1 min. 7.7 de 100 meter rugslag heren Bekkering stevende op de 200 m. schoolslag heren in 2 min. 44.5 sec. gemakkelijk op de zege af, terwijl Wim van Zijl tweede werd in 2.48.4. Wim de Vreng moest op de 100 m. vrije slag echter alle reserves in de strijd werpen om zich Joris Tjebbes 59.7 tegen 59.8 sec. van het lijf te houden. Maak Uw bloed zuiver met Kruschen Salts. En voorkom zo Rheumatische Pijnen. De bloedzuiverende organen tot jeug dige, krachtige werking brengen, het bloed vrij maken van pijnverwekken- de onzuiverheden, die zich anders vastzetten in spieren en gewichten; dat is het wonder dat zich voltrekt bij een regelmatig gebruik van Kruschen; daarmee bevrijd gij Uzelf van de jammer en de chagrijnige pijnen die U het leven maken tot een last. Koop vandaag Kruschen bij Uw apo theker of drogist en begin morgen ochtend die heilzame kuur. (Advertentie.) SCHAKEN OM HET RUSSISCHE KAMPIOENSCHAP. Zaterdag zijn de partijen uit de tiende ronde voor het Russische schaakkampioenschap gespeeld. Spassky won van Averbach, Tai- manov van Antoshin, üivitsky van Tsjerbakov en Borisenko van Mike- nas. In remise eindigden de partijen KotovSmwslov, JKeresKorch- noy, PetrosyanFlor en KanLisit- syn. De duels tussen Botwinnik en Simagin en tussen Geiler en Furman werden afgebroken. Na 10 ronden heeft Smyslov de leiding met 7 punten, gevolgd door Spassky met 6% punt en Geiler met 6 punten en een afgebroken partij. WIELRENNEN Swift-combinatie. De trainings- rit, welke in verband met de koude werd ingekort tot 40 km, gaf als uit slag: 1. A. v. Houwelingen, tijd 1.0.13; 2 P. v. Meygaarden; 3. A. Hille- brand; 4. J. Tibboel. Bij aanhoudend vriezend weer wordt Zondag 6 Maart het clubkam pioenschap op de schaats verreden, over de afstand 500 en 5000 m. KMA kwam te laat.... De Leidse Hout lag gisteren onder sneeuw en ijs en hier en daar bewees een modderpad, dat we ondanks de heersende koude toch niet zo diep in de winter zitten als de aanblik van de sneeuw- en ijsmassa zou doen vermoe den. Die omstandigheden werkten er even wel danig toe mee om het parcours van de Bosloop der R.K. Athletiekvereniging De Bataven waarmee op de gebruike lijke wijze het Leids athletiekseizoen geopend werd bijzonder zwaar te ma ken voor de athleten, die zich aan deze bosloop waagden. Meer dan honderd veertig deelnemers hadden ingeschreven doch lang niet allen waren present. Ijs vermaak en wellicht ook afschrik voor het parcours hadden velen genoopt ver stek te laten gaan, doch het was toch een behoorlijk aantal lopers dat deelnam. Jammer genoeg verscheen de ploeg van de KMA uit Breda aan de start, toen de C- en D-klasse, in welke laatste de vijftien lopers hadden ingeschreven, rees het parcours beëindigd hadden.. De militaire controle op de route Breda Leiden had zoveel oponthoud gevergd, dat het dubbele van de geschatte beno digde tijd, vereist *verdJammer voor de organisatoren, jammer nog meer voor de KMA-ploeg, die nu nog slechts als toeschouwers konden fungeren voor de lopers van de A- en B-klasse, die Het N.O.C.-dubbeltje verplicht gesteld de vereniging. I de afwerking in lijn en beweging De heer Anton Metz, voorzitter van toch wel fijn zijn. Én dit kon men de Turnkring Leiden en Omstreken, bij de meeste dames toch wel bewon- zeide, dat hij en mevr. Dieben voor deren. de zoveelste maal tegenover elkaar Het nummer klassikaal brug der stonden, waarbij de presidente mis-1 adspiranten Dames B, door 34 leden schien geflankeerd is door telkens uitgeoefend, had bijzondere beko- andere bestuursleden. Spr. had even wel Brunhilde bij alle ups and downs gevolgd, maar bij alles had hij waar genomen, dat bij Brunhilde alles zo sociaal aangevoeld en geregeld werd. Daarom „Heil aan het Gilde, ons Brunhilde." Na een woord van dank aan de leidster mej. Ssteffelaar en de secre taresse mevr. Dieben (dochter van de presidente), wees spr. op het aan deel van mevr. Dieben-Konings in de Turnkring L. en O. en bood haar namens deze een prachtige fruit mand aan. Daarbij voegde spr. een persoon lijk woord. Hij vestigde er de aan dacht op, dat zij een unicum in de wereld is, want zij is de enige vrouw, het KNGV sprak vervolgens de heer geen tweede vrouw op aarde. Ookj ring, doordat aan de zes bruggen wel dezelfde oefening werd verricht, maar elke groep telkens een andere oefening demonstreerde waardoor eentonigheid werd vermeden. De serie vrije- en gereedschaps oefeningen als laatste nummer voor de pauze vormde een goed besluit van het eerste gedeelte. Het was een samenstel van verscheidene oefenin gen, waardoor veel variatie mogelijk was en waarbij vooral de oefening op het menuet van Bocchariari op viel door een fraaie soepele vertol king. Men was vol verwachting naar het tweede deel van de avond en de goe de indruk, voor de pauze gew kt, werd toen nog danig verstevigd. Wat de dames aan de ringen te zien ga ven, vooral in uitzwaaien en afsprin haar man, de heer A. Dieben, betrok, gen, kon de toets der cntiek wel spr. in zijn hulde. doorstaan en na het aardige dansje Namens het veteranencorps van1 der adspiranten volgde een keurig het KNGV sprak vervoglens de heer Jacobs, mevr. Tonus-den Hollander, namens mevr. Kruifhooft-Konings, een zuster van de presidente, uit Ca- lifornië. nummer brug met ongelijke leggers ol.v. mej. Steffelaar. Dat daarbij veel kracht en behendigheid en se 26 Februari 1955 zal in de historie van de Koninklijke Nederlandse Zwembond een zeer belangrijke da tum blijven. Op die dag afgelopen Zaterdag werd door de buitenge wone algemene vergadering van de KNZB met algemene stemmen goed keuring gehecht aan de nieuwe sta tuten en het nieuwe huishoudelijke reglement, zoals die door de hier voor in het leven geroepen reorgani satiecommissie waren ontworpen. De meest markante wijzigingen in de KNZB-structuur ten opzichte van de oude zijn wel, dat de kringen zullen worden samengevoegd tot districten, dat er districtsadviesraden en een adviserende bondsraad worden inge steld, dat de sportcommissie voor taan door het bondsbestuur zal wor den benoemd en hieraan onderge schikt zal zijn en dat de rechtspraak zoveel mogelijk aan de uitvoerende macht zal worden onttrokken. Een gewichtig besluit, dat een prettige omlijsting kreeg in de overneming door de vergadering van het be- stuurs-voorstel, om het NOC-dubbel- tje met ingang van 1 Januari 1956 voor alle KNZB-leden verplicht te stellen. Dat het KNZB-parlement zich in betrekkelijk korte tijd in minder dan drie uur was de bijeenkomst in het Minerva-paviljoen achter de rug met de ingrijpende veranderingen in de bondshuishouding kon vereni gen, behoefde niet zo veel verwonde ring. In de diverse kringen en ook Haagse plan betuigd. De reorganisa tie-commissie kwam bij monde van de heer Lagerwey daarom met een compromis-voorstel ter tafel, inhou dende dat men voorlopig met de door Den Haag voorgestelde districts-in- deling zou gaan werken, doch dat deze gehele materie door de bonds raad, zodra deze enigszins op gang is gekomen, opnieuw uitvoerig zou wor den bestudeerd en dat men daarna tot een definitieve indeling zou over gaan. En hiermee ging de vergade ring na enkele discussies ac- coord. Met ingang van 2 April a.s., de dag waarop de algemene jaarverga dering van de KNZB plaats vindt, zullen de nieuwe statuten en het huishoudelijk reglement in werking ti eden. Het bondsbestuur verkreeg de machtiging om voor die datum daar waar het nodig was beslissingen te nemen en besluiten te doen vol gens de nieuwe bepalingen. NOC-dubbeltje voortaan verplicht. „Nu de begroting van de minister van O., K. en W. is aanvaard, is de eerste steen gelegd voor de regerings steun aan de nationale sportbonden. Wij kunnen nu onze vleugels wijder uitslaan, mede dank zij het verheu gend initiatief van het Nederlandsch Olympisch Comité om gelden be schikbaar te stellen voor die bonden, die onder zijn leden candidaten tel len voor een mogelijke uitzending naar Melbourne. Het NOC heeft be wezen zijn taak te verstaan", aldus bondsvoorzitter Jan de Vries in zijn openingswoord, „en het is daarom, dat wij het voorstel doen de bijdrage van 10 cent voor het NOC met in gang van 1 Januari 1956 voor alle KNZB'ers verplicht te stellen". Dat men het met zijn woorden eens was, bleek hierna. Met 1 stem tegen die van de Haarlemse Watervrienden werd het voorstel geaccepteerd. In zijn slotwoord, waarbij hij, on dersteund door een daverend ap plaus, dank bracht aan de reorgani satie-commissie voor het uitmunten de werk door haar geleverd, ver klaarde de heer de Vries, dat zijns inziens de moeilijkheden met de Wa- telrvrienden-verenigingen alleszins overbrugbaar waren, daar deze slechts van financiële aard zijn. H.P.C. verbetert tweemaal 4 x 100 meter vrije slag Een ploeg van HPC (Heemstede) heeft Zaterdagavond in het Sport- binnenskamers was t ontwerp door 'fondsenbad-ÖSrt tê"AmstèrfaSThët de reorganisatiecomm. opgesteld, uit- Nederlands record 0 de viermaal 100 vnerifr was hpsnrnkor» pn hPk-pVpn Prt ,K, meter vrije slag estafette heren ver- voerig was besproken en bekeken en een groot deel van de vraagpunten, die hierna nog restten, werd door de kundige inleiding, welke drs. Lager wey alvorens men tot de behande ling van een en ander overging, heeft gehouden, uit de weg geruimd. Twee wrijvingspunten waren er nog overgebleven, beide opgeworpen door de kring Den Haag. Den Haag wilde een andere stemmenverhou ding daar waar het de leden-afvaar diging van de kringen naar de bonds raad betrof en voorts stelden de Haagse afgevaardigden een andere districts-indeling voor, namelijk een van zes districten tegenover die van vyf, zoals de reorganisatie-commissie aanbeval. De kring Den Haag bleek in het geval van de stemmenverhou ding alleen te staan, reden waarom bondsvoorzitter de Vries deze sug gestie niet eens in stemming behoef de te brengen. Doch wat de districts indeling aangaat, vond Den Haag de vergadering voor het groot*'" beterd. De nieuwe tijd is 3 min. 58, sec. Het oude record stond eveneens op naam van HPC met 4 min. 4 sec. De zwemmers noteerden de vol gende tussentijden: Prins 61 sec., Geurtsen 60 sec., Bouwman 60 sec. en Tjebbes 57,8 sec. Eur. en Nederl. record van Mary Kok Tijdens de nationale zwemwed strijden, welke t.g.v. de heropening van het Velserbad te Velsen werden gehouden, is Mary Kok erin geslaagd het Europees en het Nederlands re cord op de 100 meter vlinderslag te verbeteren. Met 1 min. 15 sec. bleef zij 0.2 sec. onder de tijd, die zij op 26 Januari 1.1. te Hilversum noteerde en die toen een nieuw Europees en Nederlands record betekende. 0_ De ploeg van HPC, die Zaterdag- achter zich. Dit stond overigens bij avond in het Sportfondsenbad- Oost voorbaat reeds vast, want l, te Amsterdam het nationale record twee weken geleden gehouden gadering van voorzitters en secreta- pelheid van afwerking vereist is, rissen van de kringen had de g.o.'e bleek wel zeer duidelijk, maar het meerderheid zijn instemming met het op de 4 x 100 meter vrije slag esta fette op 3 min. 58.8 sec. had ge bracht, kwam te Velsen tot 3 min. 58.4 sec., waarmee het nog geen 241 der is. uur oude record dus met 0.4 sec. werd scherper gesteld. De drie horloges wezen 3.59.3.58.4 en 3.58.3. De tussentijden waren: Geurtsen 60.1 sec., Prins 60.5 sec., Bouwman 60.2 sec. en Tjebbes 57.6 sec. Ook wereldrecords verbeterd De Engelsman Jack Wardrop, die thans aan de universiteit van Michi gan studeert, is er tijdens de tradi tionele zwemwedstrijd tussen de uni versitaire ploegen varr Michigan en Ohio in geslaagd het wereldrecord op de 220 yards vrije slag te verbeteren en te brengen op 2 min. 3,9 sec. Het cude record was sinds 27 Februari 1954 in handen van de Amerikaan Ford Konno, die te Columbus 2 min. 4.7 sec. voor zich had laten afdruk ken. De Fransman Gilbert Bozon heeft te Troyes met een tijd van 1 min. 2.1 sec. het wereldrecord op de 100 me ter rugslag heren verbeterd. Het oude record stond sinds 1 April 1954 op naam van Yoshi Oyakawa (V. S.), die te New Haven 1 min. 2.8 sec. maakte. Uiteraard betekent Bozons presta tie ook een nieuwe Europees record, waarvan hij sinds 26 December 1952 (Troyes) met 1 min. 3.3 sec. de hou- daarna de loop aanvingen. Jammer ook hierom, wijl de KMA zich daardoor de kans op de Royal Sanders-wisselbeker, voor deze klasse uitgeloofd, zich zagen ontgaan, want geen enkele vereniging bracht verder vijf lopers aan de finish, welke voorwaarde gesteld is om de be ker in bezit te krijgen. Ondanks de moeilijkheden van het zware parcours waardoor de tijden on gunstig beinvloed werden, werd er toch wel veel strijd te zien gegeven, en dege nen, die op spikes liepen inplaats van op gymnastiekschoentjes, waren daarbij o.i. wel in het oordeel. In de A-klasse was al spoedig te zien, dat de strijd zou gaan tussen de Trekvo gel C. Jansen en de Holland-loper A. v. d. Linden. Twee ronden van het 5 km. lange parcours, liepen zij met Jansen voorop aan de kop, doch in de laatste ronde werkte de Leidenaar zich naar voren en vergrootte hij zijn voorsprong nog geleidelijk, zodat zijn tijd tenslotte bijna 13 seconden beter was. Na afloop werden de prijzen door de voorzitter van De Bataven aan de win naars uitgereikt. De voornaamste uitslagen zijn: A-klasse: 1. A. v. d. Linden, Holl. L. 15.24.8; 2. C. Jansen, Trekvogels 15.37.2; 3. R. Murlink AAC 15.44.6; 4. L. v. d. Berg, Holl. L 15.48.8. 5. J. Borst Olymp. 16.27.8. 6. J. Rijnsent. SIOMO. 7. C. v. Driel, Trekvogels. 8. T. Rijenga, Trekvo gels. 9. Ad Vos, Holl. L. 10. R. v. Kam pen, SVV. 11. B. Molenbroek, Here. B-klasse:' 1. J. Buter, Trekvogels. 2. H. Parlevliet, Bl.-Zw. 3. A. den Otter, Here. 4. J. Smit, SW. 5. A. v. Oosten, NAC. 6. J. Kolijn, SIOMO. C-klasse: 1. Th. Stolk, Gouda, 11.01.4. 2. P. Borst, DJA 11.10.8. 3. J. Singeling, Holl. L. 11.30.-. 4. B. Kraan. Bat. 5. v. Bergen Olymp. 6: W. Rietbergen, Holl. L. 7. J. Hueting, US. 8. G. v. Hevelingen AV '47. 9. J. Wiers, AAC. 10. J. Sloof, AV 47. D-klasse: 1. L. Groot, Olymp. 11.08.-. 2. A. Busing, Est. 11.10.6. 3. H. Ravensber- gen, Holl. L. 11.11.2. 4. H. Mondeel, EMM 11.31.8. 5. J. Borst, DJA. 6. H. Bos, Trekv 7. de Groot, Doves. 8. J. Stolk, V. en C. 9. J. Sloeserwij, Trekv. 10. N. Kling, Holl. H. Junioren A: 1. H. Kaptein, Holl. H. 5.45.4. 2. P. Mandes, Trekv. 5.45.8. 3. H. Schmoll, NAC 6.19.2. 4. B. Cruyff, NEA. 5. H. de Groot, Edam. Junioren B: 1. H. Coenen, ALO 2.54.8. 2. K. Smit, Holl. L. 2.56.8. 3. R. Mondeel, EMM 3.00.8. 4. J. Schraven, SIOMO 3.03.8. 5. W. v. d. Smissen, DJA 3.06.2. 6. H. Witteman, Bat. 3.08.4. 7 J. Kaiser, Bat. 3.12.6. BILJARTEN Het eindklassement van de 2e klas kampioenschappen 38/2, te Hengelo ge speeld, luidt: Grahmbeek, A'dam 1754 97 114 18.08 Brummer, A'dam 1799 121 134 14.86 P. v. Bracht, Ewijk 1766 122 104 14.— Scheffers, Den Haag 1863 143 104 13.02 Doves, Haarlem 1698 128 100 12.79 M. v. Bracht, Waalwijk 1294 138 60 9.37 Doordat het algemeen gemiddelde van Grahmbeek hoge ligt dan 16 promoveert hij naar de le klasse. M. van Bracht bleef beneden de minimum grens van 10, maar aangezien dit de eerste maal is be tekent het voor hem slechts een z.g. hal ve degradatie. KLAVERJASSEN LEIDSE BEDRIJVEN COMPETITIE Afd. IA: T. en D. 1SLF 1 6—6. LBF 1—Zaalberg 1 7—5. KKF 1—Beuth 1 57. MDS 1Groenoord 1 84. Oost hoek 1—ODR 1 41,-7\A. DSB 1—KKF 1 48. Afd. IB: T. en D. 2—DKB 1 7—5. LFB 2—Groenoord 2 8—4. SLF 2—DSB 2 8>/2 —V/2. SLF 2—MDH 1 5—7. Krantz 1— PVH 1 8—4. DSB 2—DJM 1 5—7. Afd. 2A: Krantz 2—T. en D. 2 7^—4V2 ODR 2—MDS 2 4—8. ODR 2—LMF 1 7—5. SLF 3—LMF 1 5—7. SLF 3—DKB 2 6—6. DSB 3—T. en D. 4 4—8. MDS 2— Groenoord 3 84. Afd. 2B: LBF 3—DSB 4 4—8. DJM 2 —Krantz 3 5—7. ODR 3—Krantz 3 4 H— 7Y?. DSB 5—jVIDS 3 4—8. De stand tot en met 27 Febr. is: Afd. IA: T. en D. 17—24. SLF 16—24. LBF 1621. Oosthoek 1720. Groenoord 17—18. MDS 17—18. ODR 16—16. KKF 15—12. Beuth 17—12. DSB 17—10, Zaal berg 179. Afd. 1B: Krantz 17—25. T. en D. 2 17 —23. DKB 17—22. AWS 17—21. DSB 17 —18. MDH 17—16. SLF 2 18—16. Groen oord 2 17—15. PVH 18—13. LBF 2 18—12 DJM 17—6. Afd. 2A: Krantz 2 17—29. MDS 2 17— 28. T. en D. 3 17—27. SLF 3 17—18. Groenoord 3 17—15. T. en D. 4 18—14. DSB 3 17—13. De Waard 16—12. ODR 2 16—12. DKB 16—9. LMF 18—7. Afd. 2B. MDS 3 17—26. DSB 4 17—25. LBF 3 16—21. Groenoord 4 16—21. DSB 5 17—17. DKB 3 15—16. Krantz 3 17—16* SLF 4 15—15. ODR 3 16—10. DJM 2 17— 8. T. en D. 5 17—5*. 1 punt in mindering.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6