Katholiek priester en Lutherse predikant hielden inleiding Via Bedouinenherder kreeg Israelie 't bezit van H. Schrift-manuscripten Australië stelde na vijf weken reeds teleur £ea aatAt, die taait en ty%antiióee>d MAANDAG 28 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BI-AD PAGINA 3 Gesprek rond Luther-film In het Luxortheater wordt deze week de Luther-film vertoond. Deze film geeft een beeld van het optre den van Maarter Luther, die in de 16e eeuw een scheuring in de Kerk teweeg bracht, een scheuring, die nog steeds voortduurt. Het is begrijpelijk, dat de film welke in Amerika is vervaardigd op aanwijzing van de Lutherse kerkgenootschappen aldaar een nogal eenzijdige indruk geeft van Luthers optreden, aangezien het doel van deze film is door Luther in lichte kleuren te schilderen en de omstandigheden waarin hij leefde, in donkere, zijn breuk met de Kerk te rechtvaardigen. De film geeft dus een overdreven indruk ten enen als ten anderen. Naar aanleiding van deze Luther- film werd gistermorgen in het Luxor theater een merkwaardige hijeen- komst gehouden, uitgaande van de Hervormde Kerk, belegd voor „bui tenkerkelijken", maar voor het over grote deel en de bioscoop was vol door belijdende protestanten. Het merkwaardige van de bijeen komst was, dat een katholiek pries ter en een Lutherse predikant er bei den een korte inleiding hielden. De katholieke inleiding werd ge houden door prof. dr. J. C. Groot, hoogleraar in de theologie aan het Groot-Seminarie te Warmond. De protestantse inleiding werd bij ontstentenis van prof. Kooiman gehouden door ds. A. Haan, Luthers predikant te Leiden. De „verbindende tekst" werd ge sproken door ds. P. L. Schoonheim, Ned. Herv. predikant te Leiden, die ook de leiding van de bijeenkomst had. Nadat enige fragmenten uit de Lu ther-film waren vertoond, zeide prof. Groot, dat uit de film, maar ook de geschiedenis wel blijkt, dat het be handelde onderwerp geen idylle maar een drama was. Spr. tekende naast elkaar de figuren van Von Staupitz, de prior van het klooster te Erfurt en Luther, de monnik uit datzelfde klooster, beiden bezield door één geloof en eikaars geestver wanten in het betreuren van een le vensstijl, die niet paste. Zij hebben elkaar begrepen in hun verzet tegen kerkelijke wantoestanden; zij hebben elkaar vertrouwd en zijn toch uit eengegaan. In het grote gezin der Kerk voltrok zich een drama. Twee vragen zullen daarbij bij ons oprij zen. Ten eerste hoe de zonde der ver deeldheid in de Kerk kon komen en er nog is, ofschoon niemand zich daarmede verzoenen kan. Ten twee de, wat de zin, wat de betekenis kan zijn van de scheiding. Naast elkaar zijn blijven staan de „Staupitzen" (de katholieken) en de „Luthers"; naast elkaar, terwijl zij toch sympa thie voor elkaar hebben. Prof. Groot besloot met te zeggen, dat, zoals al les wat in de geschiedenis der mens heid gebeurt, zijn zin heeft in het licht van Gods wereldbestuur, ten slotte door zuivering en hereniging een groots getuigenis gegeven zal worden van de vruchtbaarheid van het Christendom. Ds. Haan vond het getuigenis naast elkaar van een katholiek priester en een Lutherse predikant een schoon getuigenis, veel mooier dan de film. Spr. wees op de afwijzing in de film door Luther van de beeldenstorm en op de vervolging, welke beide par tijen elkaar hebben aangedaan. Wij moeten de verantwoording durven dragen voor het verleden. Het geloof in één God en één Christus verbindt ons. Christus is één in wezen, in liefde, in begrip voor de naaste, in zelfverloochening. Het is erg, indien wij elkaar niet serieus nemen. Het is de rijkdom van de Rooms-Katho- lieke Kerk, dat zij niet blijft spreken van ketters, maar van broeders en zusters. God blijft bezig met Zijn Kerk in deze wereld en voert haar door kruis en moeite heen naar Zijn Rijk. Indien wij elkander in de ogen zien, zien wij Christus. Ds. Schoonheim leidde daarna met een enkel woord het vragen stellen in, waarvan echter een slechts weinig vruchtbaar gebruik werd gemaakt. Oudste van Oud-Testament De in 1947 door een Bedouinen her der in een grot ten Noordwesten van de Dode Zee en in een gebied van 40 km ten Oosten van Jeruzalem gevon den manuscripten van oude bijbel boeken, zeven schriftrollen, zijn thans alle in het bezit gekomen van Israël. De Israëlische regering heeft be sloten een nationale instelling, te vor men, die manuscripten en documen ten van bijbelse en daarop betrek king hebbende literatuur zal verwer ven en in voortdurende bewaring houden. De instelling zal maatregelen nemen deze manuscripten voor het publiek ten toon te stellen. De eerste taak van de nieuwe instelling zal zijn de zeven „Dode Zee rollen" in bezit te nemen. Zij zullen, wanneer zij zijn gecompleteerd, ten toon worden ge steld in een speciale hal van de nieu we universiteitsgebouwen te Jeruza lem. Toen zeven jaar geleden de zeven schriftrollen in de oude stad van Je ruzalem te koop werden aangeboden door de Bedouin, die de rollen in de grot heeft gevonden, wist Israël drie der rollen te verkrijgen. ALPHEN AAN DEN RIJN Alphense Tafeltennis Club. On der voorzitterschap van de heer G. Demoet hield de Alphense Tafel tennis Club haar jaarvergadering. Deze avond hadden veel leden blij kens de geringe belangstelling de voorkeur gegeven aan een baantje schaatsenrijden. Het gaat met de ATTC op het ogenblik goed; de prestaties van de teams zijn uittekend; het le. en het 2e. team staan bovenaan, het 3e. team bevindt zich in de middelmoot. Zowel het ledental als het aantal donateurs zijn, mede door de grote activiteit van Sjaak van der Neut, ge stegen. Tegenover dit optimistisch geluid stond de minder rooskleurige financiële positie van de club; ook het materiaal is niet erg best en moet nodig vernieuwd worden. De voorz. was niet herkiesbaar; in zijn plaats werd gekozen de heer P. v. Gent de huidige secretaris. Voorts werden in het bestuur geko- J. Barendse, C. Verheul en E. de Graaf. De contributie werd met f. 0.05 per week verhoogd. Met een opwekking om leden en donateurs te werven om de ATTC van de Wijkverpleging en de wijk zuster mej. C. Boer. De zaal was tjokvol. Dokter Meijst vertoonde films over Joegoslavië en Venetië. De films waren door hem zelf opgeno men. Voordat hij deze films ver toonde, liet hij een filmpje zien van het Hazerswoudse Rietveld. In de pauze werd er een verloting gehou den ten bate van de E.H.B.O. Aan het eind van de avond werden de prijzen aan de winnaars uitgereikt. ROELOFARENDSVEEN Te 's Gravenhage slaagde Joop Hoogenboom voor het dipl. filiaal houder in de brood, banket en cho colaterie. TER AAR WEDSTRIJD OM HET KAMPIOEN SCHAP OP DE SCHAATS. Als de omstandigheden het toela ten zal op Dinsdag a.s. 1 Maart de wedstrijd worden verreden om het kampioenschap van Ter Aar op de schaats. De strijd zal gaan over de afstanden 500, 1500 en 3000 meter. De wedstrijd zal gehouden worden op de Langeraarse poel, in de hoek bij M. v. Tol (Kerkpad) en beginnen om 1 uur. Deelname staat alleen uit de moeilijkheden te redden, slootopen voor inwoners van Ter Aar. De de voorz. Ouderavond verkenners. De Ver kenners van de Katholieke Jeugd beweging organiseerden in de St. Jozefzaal een Ouderavond. Behalve een aantal ouders van verkenners merkten wij o.a. op kapelaan L. M. G. Biemans, aalmoezenier van de mannelijke jeugdbeweging. Hopman B. van der Pijl opende de avond en heette de aanwezigen wel kom. In het kort zette hij het doel van een ouderavond uiteen, n.l. het versterken van het noodzakelijke contact tussen ouders en leiders. Zon der de medewerking van de ouders, is het werk van de leiders zwaar, zo niet ondoenlijk. Het progamma voor de pauze werd gevuld door een gebruikelijke ope ning van een bijeenkomst van ver kenners, waarna onder luid applaus het optreden volgde van een gooche laar met zijn assistent. Op zeer verdienstelijke wijze bracht George van den Heuvel met assisten tie van zijn broer Koos de diverse trucs voor het voetlicht. In de pauze werden verversingen geserveerd, terwijl ook de zelfwerk zaamheid van de ouders werd geac tiveerd in het leggen van knopen in touw en het beantwoorden van enige „principiële" vragen betreffende de verkennersbeweging. Na de pauze werd door de jongens op geestige wijze een toneelstukje ge bracht hetgeen veel bijval oogstte. HAZERSWQUDE Burgemeester Hogenboom-wisselbe- ker welke wordt verreden is thans in bezit van W. Vermeulen. Het publiek zal goed doen er reke ning mee te houden dat het ijs niet overal betrouwbaar is. Er komen in de poel diverse wakken voor, die wel zijn afgezet, maar toch voorzichtig heid nodig maken. Vooral als men niet goed bekend is. Successen op de schaats. Op nieuw hebben de Ter Aarse schaat senrijders successen geboekt. Zater dag reden ze mee in een koppelafval- wedstrijd te Lisse. Deze wedstrijd ging in totaal over een afstand van 8000 meter. In een felle eindstrijd wist het Ter Aarse koppel W. Ver meulenJ. v. d. Hoorn Johz. als eer ste te eindigen voor het bekende Lissese koppel gebr. Wijnhout. In de verliezersronde werd het koppel Jo v. d. Hoorn Cz. en J. v. d. Hoorn Gz. Ter Aar eerste. Er namen 30 rijders aan de wedstrijd deel. Zondag verschenen de Ter Aarse rijders aan de start voor een koppel wedstrijd over 40 km. (125 ronden) te Wieringen. Hier werd deelgeno men door 18 rijders. De uitslag was: 1. W. VermeulenJ. v. d. Hoorn Joh.z., Ter Aar., 2. Jo v. d. Hoorn Cz. J. v. d. Hoorn Gz., Ter Aar, Gebr. Van Schagen, Alkmaar. Filmavond. Zaterdagavond wer- Koppelman B. A. KOPPELMAN t Te Utrecht is gisteren op 51-jarige leeftijd overleden de heer B. A. Kop pelman, directeur van de Centrale Volksbank, de spaarbank van de Ka tholieke Arbeidersbeweging. De heer verder commissaris Hitbieiditify &itiöe ócheot aan Hoxentzkade te Heiden Het waren het manuscript van het boek Jesjaja, het manuscript „De zo nen van het licht tegen de zonen der duisternis" en de psalm „Lied van dankzegging". Fragmenten daarvan waren het vo rig jaar te zien op de tentoonstelling ,Uit het land van de Bijbel", die het vorig jaar Juni werd geopend in het Gemeentemuseum in Den Haag, waar de Israëlische gezant, dr. M. Amir, en kele ogenblikken na de opening aan een hartaanval is overleden. Oorlog verhinderde aankoop De overblijvende vier schriftrollen kwamen in 't bezit van aartsbisschop Samuel, een. Metropoliet van Sijrië aan het klooster St. Marcus. Aan Is raël was prioriteit voor de aankoop verleend, maar door het uitbreken van de oorlog tussen Israël en Ara- bië, was alle contact met de oude stad Jeruzalem verbroken. In Janu ari 1949 werd vernomen, dat de rol len naar het buitenland waren ge gaan en te koop werden aangeboden. In dat jaar heeft aartsbisschop Sa muel de rollen tentoongesteld in de bibliotheek van het congres der V.S. waar zij grote belangstelling trok ken. Toen prof. Albright het vorig jaar Israël bezocht, heeft hy zijn vrienden daar meegedeeld, dat er een nieuwe mogelijkheid was de 4 schriftrollen te kopen door een tussenpersoon in de Verenigde Staten. Generaal Yadin leidde de onderhandelingen. Door de edelmoedigheid van mr. Samuel Got- tesman, Amerikaans industrieel en het Norman Fonds, het Amerikaanse fonds voor Israëlische instellingen, konden de rollen worden gekocht. Zij 1 werden in plastic dozen naar Jeruza lem gebracht, waar zij onlangs in het kabinet van de minister-president te zien waren. Uit het einde der tempelperiode De thans aangekochte vier schrift rollen bestaan uit: manuscript a. van het boek Jesjaja, het oudste bekende manuscript van het boek Jesjaja, dat volledig is en nog in uitstekende staat verkeert; een commentaar op het boek Habbakuk; het „Manual of dis cipline", dat de regels en regeling bevat voor een Joodse religieuze orde, wier leden in het gebied van de Dode Zee leefden; de rol van Lemech, een apocrief werk, waarnaar wordt ver wezen in tal van oude teksten en waarvan totnutoe geen copie bekend Dit manuscript is nog niet ge opend. Dr. Samuel Avigad van de He breeuwse universiteit heeft de deli cate taak het manuscript te ontrollen; de uitvoering van het werk zal vele maanden in beslag nemen. Deskundigen nemen aan, dat de schriftrollen dateren uit het einde van de tweede tempelperiode. Dat bete kent, dat de wereld thans in het be zit is van de vroegste authentieke ge schreven documenten van een deel van de Heilige Schrift. De manuscripten hebben een ge vlekte bruingele kleur, maar zijn duidelijk leesbaar. Niet uit het goede hout gesneden Ik glimlach wel eens, als ik zaken mensen onder elkaar hoor praten over de voor- en nadelen van trans atlantische reizen per boot en per vliegtuig. Ik weet n.l., dat de goed koopste, ongevaarlijkste en ongebrui kelijkste manier om de Atlantische Oceaan over te steken is: Gebruik te maken van de (minstens) 4 bruggen, die de mens over de woelige wateren van de Oceaan bouwde. Tussen de rotsige kusten Labrador tot aan de rand van Lewis, het noor delijkste eiland der Hebriden strekt zich over een afstand van 3200 km. de Atlantische Oceaan uit. Een dei nende, golvende watermassa, onaf zienbaar voor het menselijk oog, zo kennen wij deze oceaan uit eigen aanschouwing dan wel uit de be schrijvingen en photo's in boeken en lessen. Nooit leerde men ons, dat er over de Atlantische Oceaan bruggen geslagen zijn. Het klinkt ook onge loofwaardig, maar niettemin is het waar, dat zij er zijn. Die bruggen, bedoel ik. Ik ken er vier en zal u er iets over vertellen. De Schotten zeggen en ik vond het nergens weerlegd dat zij de oudste bruggenbouwers zijn over de Atlantische Oceaan. Ik denk hier niet aan de bruggen, die gebouwd zijn over lochs of inhammen, over wate ren dus, die slechts aan een kant in open verbinding staan met de zee. Ik 'bedoel wel degelijk bruggen over de oceaan, dus over delen van de wereldzee. Ter Westkust van Schotland zijn minstens drie van zulke bruggen, misschien wel meer. De vierde, die ik ken, ligt noordelijker dan de He briden en wel op de (Deene) Far Or, ten noorden van Schotland. Nummer een. De bekendste der atlantische brug gen is die van Clachan Seil, nabij Oban ter Westkust van Schotland, in het graafschap Argyll. Stellig is deze brug de fraaiste, de meest romanti sche en bovendien de oudste aller Atlantische bruggen. Hij kwam in 1793 gereed. De bouwmeester was een bekend Schots ingenieur, Tho mas Telford, die als 'bouwer van bruggen, als graver van kanalen en als aanlegger van wegen in zyn da- zeer in aanzien stond. Thomas 'ord's merkwaardigste prestatie was de bouw van de brug tussen Schotland en het eilandje Seil. In zijn oorspronkelijke staat is de brug nog steeds te bewonderen en te bewandelen. Hij bestaat uit een enkele boog met een spanning van 70 voet; Tussen de bodem van de Oceaan en de bovenkant van de brugboog en het hoogwaterpeil is 25 voet. Veertigtons-schepen kunnen er, mits de masten niet te hoog zyn, bij hoog tij toch nog onderdoor va ren. Het eindpunt van de brug op het eilandje is Tytruish, een verbaste ring van de Keltische naam „Tigh an Triubhais", die „Huis ter Broeken" betekent. Vanwaar die ietwat zon derlinge benaming? In 1745 kwamen de Schotten in opstand De regering sloeg de opstand neer en verbood de dracht van de kilt. De bevolking van Seil ontdook dit verbond zoveel mo gelijk, doch als de mensen naar het vasteland (zoals Schotland daar ge noemd wordt) gingen, vonden zij het verstandig om ter plaatse waar sedert 1793 de brug is, de kilt uit te trekken en de broek aan te doen. Zo kreeg het huis aldaar de naam „Huis der Broeken". Nummer twee. De tweede atlantische brug ligt verder van de kust en verbindt 2 eilandjes der Hebriden, n.l. Zuid- Uist en Benbecula. De „Oceaan" is ter plaatse van deze brug ondiep. Bij laag tij is hij bijna altijd door waadbaar De brug is betrekkelijk kort, zowat 10 jaren geleden ge bouwd. Hij is laag, omdat daar ter plaatse geen behoefte bestond aan een hoge. Het deel van de Atlantische Oceaan, dat brug Nummer Twee overspant, heet de Zuid-Ford, zulks ter onder scheiding van de Noord-Ford, die Benbecula van Noord-Uist scheidt. Over de Noord-Ford werd tot dus ver geen brug geslagen, hoewel hij heel wat moeilijker over te steken is dan de Zuid-Ford. Nummer drie. Nog noordelijker ligt de derde at lantische brug, die Bernera Érug heet, en de jongste van het viertal is. Hij werd n.l. pas in Juli 1943 voor het verkeer opengesteld. De bewo ners van Bernera waren, en zijn nog steeds opgetogen over de zo lang oud-pastoor van de St. Petrus parochie te Leiden heeft hedenmor gen in de katholieke meisjesschool aan de Lorentzkade een uitbreiding van drie nieuwe klassen ingezegend. Door de verruiming van deze Finse school is men weer een stapje nader gekomen tot de oplossing van het enorme ruimteprobleem bij het ka tholiek onderwijs te Leiden. door hen verbeide vereniging met hun buur-eiland Lewis Voor die blijdschap is stellig reden, want de Atlantische Oceaan is tussen Ber nera en Lewis een verraderlijk en gevaarlijk kanaal. Thans is het niet meer nodig om het weer en water lieten vroeger de overtocht lang niet altijd toe levensmiddelen, bouw materialen, artsèn en zieken per boot over te zetten. De brug b.iedt een veilige, snelle, en in alle weers gesteldheden bruikbare weg. Nummer vier. De vierde atlantische brug, van welks bestaan ik afweet, ligt nog weer noordelijker. Niet op Schots, doch op Deens gebied, en wel op de sedert enige eeuwen tot het Deense koninkrijk 'behorende Far Or eilan dengroep. Omstreeks het jaar 1000 vestigden zich daar vikingers en nog steeds wonen hun afstammelingen op die eilandjes in de Atlantische Oceaan. Het gebied is mooi en eenzaam. Als men niet weet, dat het bestaat uit vele eilandjes, zou men aanvankelijk de indruk kunnen 'krijgen, dat de "Far Or een vrij groot aaneengeslo ten land is, schreef de op de Far Or geboren en getogen auteur Jorgen Jacobsen eens. De nauwe fjorden en sonds tussen de eilandjes zijn vaak zo goed verborgen, dat zij eer de indruk wekken van ravijnen dan van delen van de oceaan. Soms moet men hoog staan, wil men kunnen zien, dat zij, in de diepte, met water zijn gevuld. Over een van die atlantische ka nalen hebben de bewoners der Far Or een brug gebouwd Hij is simpel, zoals alles simpel is op die eiland jes. Maar naa^ anciënniteit heeft hij recht op de t weede plaats in de kring der atlantische bruggen. Een Deens journalist beschreef hem eens als volgt: De Atlantische Oceaan Kan men daar oversteken Men kan er over gaan Zonder zijn nek te breken. Dit rijmpje is ook toepasselijk op de andere atlantische bruggen. En mocht u ooit neiging krijgen om als „Bereisde Roel" op te treden, maak dan een vier-atlantische-bruggen- tocht.... en vertel aan uw vrienden en kennissen, dat u te voet, per fiets of per auto op vier verschillende plaatsen de Atlantische Oceaan overstak. De meesten zullen u dan niet ge loven. den door dokter P. J. Meijst in de zaal van de heer J. Timmermans enige films vertoond waarvan de op brengst ten bate kwam van de Wijk verpleging. De heer Madern, voorz. van de vereniging E.H.B.O., opende deze avond. Hij heette alle aanwe zigen welkom in 't bijzonder de wet houder N. P. Kaptein, bestuurslid van de N.V. De Volkskrant en van de Coöp. Levensverzekeringmij. Concor dia en gedelegeerd commissaris van de drukkerij Lumax. De plechtige Requiemmis is Don derdag a.s. in de parochiekerk van de H. Paulus te Utrecht. Daarna is de begrafenis op het R.K. Kerkhof aan de Princesselaan aldaar. Winters getover in het Amsterdamse Vondelparkof van een heerser die van geen wijken weten wil. VERÖOND VOOR VEILIG VERKEEK EénrlchtioKSwee. Inrijden toegestaan. Keten en teruR rijden Marktberichten ROTTERDAM 28 Febr. Vee. Aanvoer 1849 stuks totaal, waarvan 12G1 vette koeien, 588 varkens, Prij zen vette koeien 2.60—2.74, 2.30 —2.50, 2.00—2.30; varkens 1.91, 1.89, 1.86, per kg. levend gewicht. Vette koeien aanvoer als vorige week, handel redelijk, prijzen 3e kwaliteit iets stijver in prijs, verder prijshoudend, prima's boven note ring; varkens handel even minder, handel goed, iets stijver in prijs.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3