DUINSTREEK Zelfs Januari gaf gunstige ontwikkeling van arbeidsmarkt RIJNSTREEK Rundveefokkers hielden jaarvergadering in Alphen Wegpiraat dreef auto in berm Voor de veehouderij ziet het er niet rooskleurig uit Gaat N.V. Northgo uit Noordwijk zich in Alphen ad. Rijn vestigen? MAANDAG 28 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 LISSE Bloemlust II wordt triomp van de tulp De Tweede Bloemlust-tentoonsteb ling, die morgen te Lisse zal worden geopend, moge dan de naam hebben „Daffodil Show", de tulpen zullen er de overgrote meerderheid vormen. Het aantal inzendingen is zo groot, dat men de tentoonstelling óver twee grote hallen heeft moeten uitbrei den. Een byzondere attractie van deze Show vormen de tulipa's, de z.g. bo tanische tulpen, die indertijd uit de steppen van Afghanistan en Koer- distan naar Nederland zijn gebracht en door de goede zorgen van de Hol landse kwekers (de firma van Tu- bergen te Haarlem was een der pio niers op dit gebied!) gekweekt zijn tot zeer veel gevraagde handelssoor ten. De inzending tulipa's is zo om vangrijk, dat het Bloemlustbestuur besloten heeft een speciale jury met de beoordeling daarvan te belasten. De inzending tulpen waren trou wens zo groot, dat de Tulpen-jury ook de tulipa's niet langer voor haar rekening kon nemen. Twee inzen ders op deze show tonen tezamen reeds 300 variëteiten. NOORDWIJKERHOUT Registratie-formulieren bollenkwe- kers. Er blijken nog steeds leden van de L.T.B.-K.V.O.B., afdeling in Noordwijkerhout, te zijn, die hun re gistratie-formulieren nog niet inge vuld hebben ingeleverd. Tot Zondag 6 Maart kunnen zij dit alsnog doen bij de secr. van de L.T.B.-K.V.O.B., Koninginneweg 30. Op dit adres zijn ook nog blanco formulieren ver krijgbaar. Met nadruk wijst het bestuur er op, dat alleen zij, die een volledig ingevuld registratie-formulier heb ben ingevuld in aanmerking komen voor volledige d.w.z. stevige korting op de onvermijdelijke Landbouw schapsheffing. Wie dus het formulier niet vóór Zondag op bovengenoemd adres heeft ingeleverd, bezorgt zich zelf een financieel nadeel. FORUMAVOND K.V.P. De afd. Noordwijkerhout heeft Vrij dagavond in hotel Van de Geest een, de weersomstandigheden in aanmer king genomen, goed bezochte forum avond gehouden. Mej. Noordman had bericht van verhindering wegens ziekte gezonden, zodat het forum be stond uit de heren C. J. v. d Ploeg, lid van de 2e Kamer en P. Oosterveer voorzitter van de Statenkring Leiden der KVP. De afdelingsvoorzitter, de heer A. Meijer, completeerde het fo rum als gespreksleider en nam zo no dig de plaats van mej. Noordman in. Inzake de verkiezingsveldslag 1956 vernamen wij, dat allereerst het le dental van de KVP dient opgevoerd mede met het oog op de financiën en dat deugdelijke voorlichting moet worden gegeven. Het mandement en de verklaring van de heer Willems kwamen van zelfsprekend ook ter tafel en duide lijk werd vastgesteld, dat slechts een kleine gedeelte van het mandement aan de politiek is gewijd. In Limburg dateert de succesvolle ledenwervingsactie reeds van vóór 't verschijnen van het man^ment. Het besluit van de KWG om in de PvdA te blijven achtte het forum niet ver antwoord. Men handelt weliswaar niet tegen een verbod of een gebod van de Bisschoppen in, doch men ne geert wel hun uitdrukkelijke wens Als de heer Willems zegt, dat hij de volle consequenties van het lidmaat schap van de PvdA zal nemen, dan betekent dit, dat hij en zijn mede- standers ook propaganda voor de PvdA onder de katholieken zullen maken. Vooral de heer v. d. Ploeg sprak in zeer bewogen woorden over dit onderwerp en zijn principieël be toog over het zich onderwerpen aan de leiding van de bisschoppen, ook al werken zij nog niet in een bepaalde kwestie met een verbod of een gebod, maakte diepe indruk. Verdere vragen over onderwerpen als het teruglopen van het aantal land- en tuinarbeiders, spreiding van de industrie en migratie van de be volking, personeelsverenigingen (on gewenst), bedrijf scholen (alleen voor herhaling en aanvulling goed te keu ren), de Landbouwarbeiderswet on danks het bestaan van het Landbouw schap en ten slotte natuurlijk ook het woningvraagstuk, werden uitvoerig beantwoord en de gegeven antwoor den zullen meestal wel zeer verhel derend hebben gewerkt. VOORHOUT Geb.: Cornells H. G. z.v. H. C. Went en A. A. A. Kortekaas; Hui- berta E. d.v. C. Moot en H. Berken- velder; Michiel z.v. R. E. Bouwmees ter en M. M. Oonk; Gerardus L. z.v. C. J. v. Velzen en A. A. van Diest; Petrus C. z.v. J. S. Datema en H. J. Vink; Hendricus P. G. z.v. J. P. van Werkhoven en J. C. Granneman; Pe- drus W. M. z.v. M. P. Weijers en H. M. Ruiter; Josephus J. M. z.v. H. N. Overdevest en P. S. Baak. Geh.: C. J. E. Wouters, 27 jaar (Noordwijk) en C. W. I". Noorder- meer, 25 jaar; J. Kruik, 42 jaar (Sas- se'nheim) en D. den Haan, 38 jaar; M. A. Hoek, 28 jaar en Th. M. Does 27 jaar. Overl.: Anna M. Overdevest-Noor- dermeer, 76 jaar; Wilhelmina Salman- Van Dam, 65 jaar; Christiaan Does, 90 jaar; Jozef L. Verflagen, 84 jaar; Hermanus Nermar6, 81 jaar. VOORSCHOTEN VERZOEKSCHRIFT CALTEX. De advocaat van de N.V. Caltex Petroleum Maatschappij heeft een verzoekschrift ingediend bij de ge meente, waarbij beroep wordt inge steld tegen de afwijzende beschik king van B. en W. op de door de Maatschappij ingediende aanvrage om vergunning tot het oprichten van een benzine-service-station met twee bo venwoningen op het terrein gelegen aan de Schoolstraat en Wijngaarden laan. B. en W. stellen de raad voor dit stuk in hun handen te stellen voor het geven van prae-advies en gebruik te maken van een voorschrift in de Bouwverordening om de be slissing op het onderhavige beroep schrift voor ten hoogste 30 dagen te verlengen. GEMEENTEHUIS WORDT GEMAK KELIJKER TELEFONISCH BEREIKBAAR. De P.T.T. is verzocht de telefoon nummers van Gemeentehuis 2333 en 2369 te vervangen door een groeps nummer voor twee lijnen. Daardoor zal kunnen worden voorkomen, dat men bij het in gesprek zijn van het eerste toestel, genoodzaakt is het nummer van het tweede toestel te draaien. De omschakeling van de ene lijn op de andere lijn, ingeval het toestel van de eerste lijn in gesprek is, geschiedt bij groepsnummers met meerdere nummers automatisch. In dien deze verbetering nog niet af doende blijkt te zijn, dan zal naar een andere oplossing worden gezocht. Gemeenteraad. De raad van Voorschoten komt Vrijdagavonod om 8 uur bijeen. In behandeling ko men de volgende agendapunten: Aanschaffing van kantoormeubilair en gereedschappen voor de Dienst van Openbare Werken en de Reini gingsdienst; Wijziging van de finan ciering van de te bouwen étagewo- Rayon Lisse-Katwijk In de loop van de maand Januari bleek het aanbod van mannelijke arbeidskrachten in het gewest Lisse te zijn teruggelopen van 1598 tot 1320, een daling derhalve met 279. De bezetting van de aanvullende wer ken bedroeg 267, nadat deze aan het begin van de maand 230 had bedra gen. In het algemeen vertoont de werkloosheidscurve tijdens de maand Januari een nog sterk stij gende tendenz. Dit jaar evenwel geeft Januari een geheel tegenover gesteld beeld te zien.. Bedroeg einde Januari 1954 het totale geregistreer de aanbod 2066, thans kan tot een gunstig verschil met 746 worden ge concludeerd. Deze meer gunstige ontwikkeling op de arbeidsmarkt werd in hoofd zaak veroorzaakt door de alom heer sende zeer ruime werkgelegenheid zowel in als buiten het "ewest in de niet aan seizoeninvloeden onderhe vige bedrijven. Gebleken is, dat zowel de arbeider uit het rayon Lisse als die uit het rayon Katwijk zeer goed en met suc ces plaatsbaar en verplaatsbaar is in de verschillende industrieën en ha venbedrijven in de omringende ste- deü'ke centra. Een en ander heeft tot gevolg, dat bii voortduring door de directies van industriële ondernemingen uit de omgeving van het gewest een be roep wordt gedaan or> de ingeschre venen uit de rayons Lisse en Kat wijk. De vraag naar arbeidskrachten nam in het gewest mede wederom aan merkelijk toe n.l. van 164 aan het einde van de maand December 1954 tot 293 aan het einde van de maand Januari. Een klein gedeelte van deze vraag heeft slechts betrekking op seizoenpersoneel, terwijl het over grote deel hiervan betrekking heeft op vakbekwame bouwvakarbeiders, jeugdige fabrieksarbeiders en vak bekwame metaalbewerkers. In de vraag naar vast bloembollen- personeel kon in belangrijke mate worden voorzien. De belangstelling voor emigratie nam in zeer belangrijke mate toe. De ruime mogelijkheden in Australië en een wijziging in gunstige zin van de toelatingseisen voor de landen Nieuw Zeeland, Canada en de Verenigde Staten, alsmede de ruimere moge lijkheden bij de Goudmijnen en Spóorwegen in Zuid-Afrika, kunnen hiertoe als voornaamste oorzaak wor den aangemerkt. Vrouwen. Het aanbod van werkloze vrouwen daalde van 382 op 214. Ultimo Januari 1954 bedroeg dit aantal 297. De zeer ruime werkgelegenheid voor meisjes en vrouwen, zowel in als buiten het gewest, kan als voor naamste oorzaak voor deze gunstige ontwikkeling worden aangemerkt. De vraag naar vrouweliike ar beidskrachten liep op van 31 naar 145 en heeft in hoofdzaak betrek king op atelier-naaisters, hotel-perso neel, kantoor- en huishoudelijk per soneel. ningen aan de Raadhuislaan. Verho ging van de subsidie ten behoeve van het kleuteronderwijs. Beschik baarstelling van 600.voor het plaatsen van een wachthuisje aan de Rijndijk. Instelling van een schoonheidscommissie ter beoorde ling van het aesthetisch aanzien van bouwwerken. Verkoop van twee per celen grond aan de Juliana van Stol berglaan. Het aangaan van een geld lening groot 250.000.ten behoe ve van de financiering van de te bouwen étage-woningen aan' de Raadhuislaan. Voorstel van B. en W. tot het garanderen van rente en af lossing van gedlleningen, aangegaan korten. Alhoewel er van gemeente wege reeds subsidie wordt vérstrekt is de exploitatie niet sluitend te krij gen. B. en W. hebben deze kwestie on der de ogen gezien en stellen nu het volgende voor: Allereerst intrek king van het raadsbesluit van 27-8- 1954. te besluiten over het dienst jaar 1953 alsnog een bijdrage te ver lenen van ƒ5,per leerling, te be sluiten met ingang van 1954 het subsidiebedrag van 32.50 met in gang van 1 Januari 1955 te verhogen tot 35,per leerling. Om het Damkampioenschap. In de onder vebrand van eerste hypotheek eerste klasse A is de spanning geheel door spaarders bij de N.V. Bouwkas teruggekeerd. Overduin wist name- Noord Nederlandsche Gemeenten lijk in een ingewikkelde partij Oos- voor de bouw in de gemeente van tergo zijn eersfce nederlaag toe te 26 bouwkaswoningen. Beschikbaar- brengen en daar zowel J. v. Bemme- stelling van een crediet van 2.290 len als Weggen hun partijen tegen voor de aanleg van een gedeelte resp j j, v> d> Velden en de Bruyn troittoir hmgs de Leidscheweg. Wachthuisje Rijndijk. Met de N.Z.H.V.M. is overeenstemming be reikt inzake het plaatsen van een Wachthuisje aan de Rijndijk-Dijkhof- laan. De N.Z.H.V.M. zorgt voor de plaatsing en het onderhoud. De ge meente draagt 500,bij in de kos ten van het huisje en draagt zorg voor de betegeling rondom het huis je, zolang door deze Mij. langs dit punt een lijndienst wordt onderhou den echter met dien verstande, dat bij verregaande vernieling door der den tot verwijdering wordt overge gaan, doch na overleg met de ge meente. Verhoging subsidie aan kleuter school. De besturen van de ver schillende kleuterscholen ter plaatse zitten met financiële tekorten in ver band met de exploitatie van de scho len. Zij hebben zich tot het ge meentebestuur gewend voor aanvul lende subsidie en bijdragen in de te- in winst omzetten, is het gedrang in de kopgroep groot geworden. De stand luidt: 1/2. J .v. Bemmelen en Oostergo elk 7 punten uit 5 wedstrij den, 3. Wegen 7 uit 6 en 4. Over duin 5 uit 4. De belangrijkste partij in de tweede klasse B tussen Zitman en Storm werd afgebroken in een iets gunsti ger stand voor laatstgenoemde. B. v. Bemmelen moest alle zeilen bijzet ten om remise tegen Oudshoorn te forceren. In,deze groep heeft Zitman de leiding met 6 punten uit 4 wed strijden, gevolg door B. v. Bemmelen en Storm, elk met 5 punten uit 4 partijen. In de tweede klasse won J. v. d. Vlekkert van Wouda, terwijl v. Faas- sen een gewonnen eindspel tegen v d. Vlekkert door een blunder in re mise zag veranderen. Turenhout ver beterde zijn positie door de uit vorm zijnde H. v. d. Vlekkert te verslaan, terwijl v. d. Hulst de tweede plaats van v. Delft overnam door een over winning pp laatstgenoemde. Voorzitter C. P. Roest van Zoeter- aanvaard deze zaak nog eens in de woude mocht aan een vrij talrijk aantal aanwezigen het welkom toe roepen op de jaarvergadering van de Bond van Rundveefokkers te Alphen aan den Rijn In een met grote aandacht gevolgd openingswoord, releveerde de voor zitter de belangrijkste gebeurtenis sen op veehouderijgebied in de Rijn streek in het afgelopen jaar. Hij herinnerde er aan, dat de weersomstandigheden over 1954 bij na catastrophaal geworden zijn voor de veeboer. Nu zitten de meeste boeren met een zeer geringe hooivoorraad van zeer bedenkelijke kwaliteit en hoge krachtvoeder rekeningen. Als klap op de vuurpijl kwam ten slotte de grote teleurstelling nl. het melkprijsbeleid. Spreker stelde vast, dat het zeker is, dat de veeboer buiten de z.g. „wei standsgrens" gehouden wordt. De boer met zijn onverwoestbare idealen zal echter blijven werken en laat zich zijn schone taak en arbeids- ijver ondanks tegenslagen niet ge makkelijk ontnemen. De respectievelijke jaarverslagen van de secretaris-penningmeester, de heer Joh. de Jong, te Alphen aan den Rijn, gewaagde van een steeds voort schrijdende opvoering van de fokke rij-intensiviteit. De gehouden keurin gen in het werkgebied werden nog eens in vogelvlucht onder de loupe genomen. Uit de rekening en verantwoor ding bleek dat ook de financiële huis houding van re Bond er gezond voor staat vooral nu de samenwerking met K.J.-verenigingen ook in financieel opzicht zeer sterk is. Inplaat van het aftredende lid, de heer C. van Zwieten, werd Jac. A. W. Kaptein te Hazerswoude in de kascommissie benoemd. bestuursvergadering onder de ogen te zien. De districtsvergadering werd even eens door de heer Roest thans als bestuurslid van het N.R.S. gepresi deerd. De voorzitter stelde vast dat de benoeming van de heer De Boer voor het stamboek een verheugend feit was, maar de boeren in Zuid-Holland zullen dit heengaan als adj.-veeteelt consulent zeker betreuren, wegens dp omstandigheid, dat de heer De Boer wel in deze taak de juiste man op de juiste plaats was. Ir. Stapel deed hierna enige mede delingen van organisatorische aard. Uitvoerig en zeer overzichtelijk gaf hij een beschouwing over het Bloedgroepenonderzoek. Onverantwoordelijk snijden van een automobilist was Zondagmiddag omstreeks 5 uur oorzaak van een on geval, dat wonder boven wonder nog vrij goed is afgelopen. De heer Th. B. H. uit Rotterdam reed met een personenauto met een snelheid van plm. 70 km. over de He renweg, in de richting Alphen aan den Rijn. Een paar honderd meter voor de Ridderbuurt werd zijn wa gen gesneden door een andere luxe auto, welke met een snelheid van plm. 100 km. reed. Hierdoor schrok de bestuurder van eerstgenoemde wa gen dermate, dat hij snel naar rechts uitweek, via de heg en het rijwiel pad over de berm opnieuw op de rij weg zwenkte om vervolgens aan de linkerkant het fietspad te kruisen en ten slotte tegen een boom tot stil stand te komen. De auto, die gehuurd was voor een bezoek aan de Rai was Jaarvergadering L.T.B.-Zoeterwoude Snerpende vrieswind trotserend waren vele leden van dc Zoeterwoud- se LTB opgekomen. Voorzitter J. J. J. Noordman sprak, alvorens zijn ope ningsrede aan te vangen, een „In Me- moriam", waarin hij de overleden le den G. Onderwater, W. J. van Rijn en H. J. van der Krogt herdacht, waarna gebeden werd voor hun zie- lerust. De voorzitter spreekt zijn vi'eugde uit over de toetreding van nieuwe le den in de afdeling en geeft een dui delijke uiteenzetting van de organi satorische opbouw en betekenis van het Landbouwschap. Aanvankelijk, zegt spreker, wilde ik niet over de melkprijs spreken, maar het rumoer om dit belang en de talloze vragen, die mij steeds gesteld worden, nopen mij enkele opmerkingen te maken over de pas uitgekomen melkprijs. Niet rooskleurig Wat de hoogte van de garantieprijs betreft, lijkt het vraagstuk moeilijker dan ooit tevoren door de grote sprei ding tussen de verschillende gebie den. Spreker zegt dat degenen die thans de verantwoordelijkheid dra gen niet te benijden zijn. Het ziet er voor de veehouderij niet rooskleurig uit. Spreker geeft de nuchtere feiten. Begonnen met een laat voorjaar, gingen de koeien vroeg naar de stal. Er is weinig en slecht hooi gewonnen en de compensatie van andere veevoeders is moeilijk en duur. Bezorgd zien wij de komende tijd tegemoet en we weten, dat de boer wel veel energie op zal moeten brengen. Spreker stelt de vraag, waarom in de 6% loonsverhoging gekomen uit de welvaartssfeer de veehouderij niet is betrokken. In het verleden heeft de minimum garan tieprijs voor ons nog geen effectieve betekenis gehad. De garantieprijs werd steeds ruimschoots overschre den. Het ziet er naar uit dat in de ko mende jaren de reële opbrengst van de Nederlandse melk beneden de vastgestelde garantieprijs zal blijven, vooral als er volop melk wordt aan getrokken uit België. Spreker zet de gang van zaken omtrent de melk en zuivelpolitiek breedvoerig uiteen en concludeert, dat er millioenen gul dens voor de veehouderij in de zak ken van de consument zijn gevloeid, doordat de veehouderij aanmerkelijk beneden de zuivelwaarde melk be schikbaar stelde voor de consumptie. Waarom? Waarom, zegt spr., moet er aan de melkprijs steeds gepingeld wor den? Op de industrieproducten wordt De nieuwe, iets verhoogde, contri-zwaar beschadigd en moest worden fcutieregeling werd met algemene 1 weggesleept. De bestuurder bracht stemmen aanvaard. Dit was ook het er wonderwel met de schrik van- geval met de begroting. Stierenkeuring. Bij de rondvraag kwam de huidige in Zuid-Holland geldende verplichte stierenkeuring nog al in discussie. Vrijwel iedereen was van mening, dat deze regeling slechts een zeer matige bijdrage vormt voor de wer kelijke veeverbetering. Tenslotte werd het voorstel van de voorzitter BODEGRAVEN L.T.J. Op deze bijzondere leden vergadering van de jonge boeren wa ren ook de dames uitgenodigd en te genwoordig. De heer Droogh opende als voorzitter de bijeenkomst en heet te na de g. adv., kapelaan J. Voor- twist, welkom mevr. T. de Jong Timp, die 'n lezing zou houden over: „De feesten van 't Kerkelijk jaar in het huisgezin". Na het lezen der notu len werd een uitgebreid verslag gege ven van een week verblijf op het Boerencentrum: Ons Erf. Vervolgens kreeg mevr. De Jong het woord en zij mocht zich in een aandachtig ge hoor verheugen. Na afloop volgde 'n gezellig vraaggesprek. De g. adviseur vatte ene en ander samen en sprak 'n slotwoord. Voorz. Droogh overhan digde bij zijn dankwoord aan mevr. De Jong een ruiker. De rondvraag bracht diverse pun ten ter sprake o.a. de opfok van kal veren, de feestdag in Avifauna en de samenkomst in Aarlanderveen. Op 5 Maart a.s. zal de technisch adviseur, de heer v. Schaik, een inleiding hou den. Het onverantwoordelijk rijden van de „snijder" is temeer onbegrijpelijk daar geen enkele tegenligger hem noodzaakte om direct weer naar rechts te zwenken. De bestuurder is bovendien zo onsportief geweest om door te rijden. Als een gelukkige omstandigheid mag wel worden vermeld, dat op dit moment geen enkel verkeer op de rij wielpaden aanwezig was, terwijl e* evenmin snelverkeer van achteren passeerde. SCHUURTJE AFGEBRAND. Zaterdagmorgen omstreeks 9.45 u. is door nog onbekende oorzaak brand ontstaan in een houten schuurtje, staande achter de spoorbaan, ten westen van het Rietveldsepad te Al phen aan den Rijn, eigendom van de heer L. van Roon. Deze gebruikte de schuur voor opslagplaats van gereed schap en visserij-material en. De schuur is geheel uitgebrand. De scha de, begroot op plm. 590.was niet verzekerd. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon niet voorkomen, dat alles een prooi der vlammen werd. TEGEN KABEL GEREDEN. Zaterdagavond omstreeks 7.30 uur reed de heer H. B. S. uit Boskoop op zijn bromfiets over het Jaagpad in de richting Alphen aan den Rijn. Over dit pad was toen zonder enige waarschuwingsverlichting een kabel draad van een heistelling gespannen. De heer S. kwam hierdoor met zijn bromfiets te vallen en liep gelukkig slechts lichte verwondingen op. Zijn bromfiets werd evenwel ernstig be schadigd. SCHAATSONGEVAL. Nadat mej. E. Verhagen Zondag middag geschaatst had op de Kromme Aar begaf zij zich met de nog onder gebonden schaatsen op de berm. Hierbij kwam zij te vallen en brak haar rechter onderbeen op drie plaat sen. Nadat dr. Steenhouwer de eer ste hulp had verleend, werd zij over gebracht naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden. Geboren: Maria Anna Geertrui- da d. van H. B. Aartman en C. M. v. d Kleij; Johannes Cornelis z. van J. Stapper en W. C. Rodenburg; Her man Jacob z. van N. van der Wilt en A. de Groen; Adrianus Johannes z. van M. J. van Kampen en A. M. Th. de Goede; Maria Agnita d. van S. van Kints en A. Bruinink; Mattheus Jacobus Maria z. van M. W. A. Knaa- pen en C. Th. J. M. Doeleman; Hui- bert z. van P. C. Bouthoorn en A. nooit afgedongen. De fabrieken kun nen bouwen en uitbreiden, terwijl de boeren hun gebouwen niet kunnen onderhouden, hoe dringend dit ook nodig is. Spreker heeft geen vertrouwen, dat de regering de toezegging, te zul len zorgen voor'een redelijk inkomen, zal nakomen. Tot het organiseren van lezingen door het H.B. aangeboden over ve- leirlei onderwerpen wordt met het oog op de vergevorderde tijd afgezien. Secretaris G. J. Belt brengt het jaarverslag uit, een geweldige op somming van vele grote gebeurtenis sen en krachtige acties, getuigend van een bloeiend bestaan. Het financieel verslag van penning meester W. M. v.d. Salm gaf ondanks de vele uitgaven nog een vooruit gaand saldo van 242.55 op 256.73. De heren J. v.d. Salm Wz. en S. J. v.d. Salm Jaczn. brachten verslagen uit van de vakgroep, kring en afd. vergadering. Bij de benoeming van nieuwe af gevaardigden werd krachtig aange drongen dat de voorzitter steeds de bondsvergaderingen zal bijwonen. Tot nieuwe afgevaardigde wordt in de plaats van S. J. v.d. Salm benoemd de heer N. Veldhuizen. Bij de bestuursverkiezing deelt de voorzitter mede dat de heer G. Belt zich niet meer beschikbaar heeft ge steld. Dit besluit moet, hoezeer te be treuren, geëerbiedigd worden. De voorzitter brengt hulde voor het vele werk, dat de heer Belt gedurende 19 jaar als secretaris heeft gedaan. Voor al voor de steun door deze secretaris gegeven, in de eerste tijd na de aan vaarding van zijn voorzitterschap, brengt spreker hartelijk dank. Voor deze vacature hadden de le den geen candidaten ingediend. Nu stelt het bestuur candidaat de heer N. H. Berg. De heer Jac. N. v.d. Salm vraagt, waarom de bestuurscandidaat niet op de convocatie is genoemd. Dit heeft moeilijkheden gegeven omdat hij een door hem aangezochte candidaat nu niet wil stellen als tegencadidaat voor een bestuurscandidaat. De voorzitter zegt, dat de bestuurs candidaat eerst na de verzending der convocaties, toen er geen candidaten waren ingekomen, is gesteld. De heer N. H. Berg zegt, er prijs op te stellen dat de tegencandidaat alsnog gesteld wordt. De heer Jac. N. v.d. Salm blijft de l'tere bekendma king van de bestuurscandidaat afkeu ren en is niet genegen nu zijn can didaat voor te dragen. Er volgt nu een vrije stemming met de uitslag, dat de heer N. H. Berg met 23 van de 39 stemmen wordt be noemd. De verkiezing van een secretaris zal later in het bestuur geschieden. Het aftredende bestuurslid W. M. v.d. Salm wordt bij enkele candidaatstel- ling gekozen. Rondvraag Bij de rondvraag brengt de heer G. P v. Leeuwen, als voorzitter van de Kring Leiden hulde en dank aan de scheidende secretaris en ook de gees telijk adviseur, Kapelaan Feliks, spreekt waarderend over het werk van de heer Belt en stelt hem als voorbeeld var» bewust werker voor de katholieke zaak, zoals de laatste zendbrief van de Paus zo ernstig voorhoudt. Breedvoerig wordt gesproken over het behoud van de noodslachtplaats in Zoeterwoude nu deze in eigendom in andere handen over gaat. Van ver schillende zijden wordt sterk aange drongen alles te doen, om deze nood- slachtplaats hier te behouden. De heer G. P. v. Leeuwen doet de toe zegging in het gemeentebestuur dit belang te behartigen. Nu komt de melkprijs weer ter sprake. De heer P. Paardekooper spreekt zijn misnoegen uit dat de on dernemingswinst nu zo laag is dat arbeiders met kinderbijslag tot een hoger loon komen als nu voor de boe ren is berekend. De voorzitter zegt, dat de onrust bij de boeren, in de pers, zelfs in de eigen vakpers niet genoeg naar voren wordt gebracht en dat de Stichting van de Landbouw niet krachtig heeft gereageerd. Ook wordt het geven van kinder bijslag aan boeren besproken, maar de inkomen-grens in de wet op de kinderbijslag voor zelfstandigen is Uithol; Cornelia d. van F. C. van daartoe veel te laag geacht. Dolder en J. J. van Eijk; Maria The- resia d. van A. van Rijn en A. van Dongen. Ondertrouwd: Johannes B. Cats 26 j. en Adriana P. Tolk 21 j.; Jose phus M. Bosman 23 j. en Wilhelmina H. Tuinenburg 21 j.; Johannes A. Vink 25 j. en Antonia Vermei 22 j. Getrouwd: Jacobus Kranenburg en Clasina Gerdina van Harselaar. Overleden: Annigje Otto 92 j.; Mat- thijs van Rijswijk 48 j.; Neeltje de Blanken 59 j., echtg. van G. J. Boet. Indien wij goed zijn ingelicht, dan worden tussen de directie van de Noordwijkse Houtindustrie de N.V. Northgo en het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn sedert enige tijd besprekingen gevoerd, welke ten doel hebben de vestiging van een nieuwe fabriekscomplex voor ge noemde N.V. binnen de grenzen van de gemeente Alphen a. d. Rijn. Een dergelijke onderhandeling liep enige tijd geleden ook met de ge- gemeente Oegstgeest, doch de direc tie heeft, naar .wij vernemen haar oorspronkelijk plan, om zich te Oegstgeest te vestigen, inmiddels la ten varen. De N.V. Northgo is meer dan 30 jaren te Noordwijk Binnen gevestigd en biedt aldaar aan meer dan 50 mensen werk in haar timmerfabriek, waar deuren, kasten e.d. worden ge maakt. Nu er bij de directie plannen rij pen, om een nieuw fabriekscomplex te doen bouwen, heeft men 't vraag stuk van een gunstiger expeditie mogelijkheid onder ogen gezien en dit leidde thans tot de bespreking met Alphen a. d. Rijn, waar het ver voer, zowel per spoor, schip als per auto tot dé mogelijkheden behoort. Ook worden de maatregelen om trent het gebruiken van halsters in plaats van koptouwen en andere o.a. bjj de veeverloskund* te ver doorge dreven bescherming van dieren ge noemd. Ook komt de instelling van een beurs voor priesterstudenten zoals deze bij de KAB bestaat ter sprake. Deze zaak zal bij het bondsbestuur aanhangig worden gesteld. UITVAART HUB. J. VAN DER KROGT. In de St. Laurentiuskerk te Voor schoten werd hedenmorgen de uit vaart gehouden van Hubertu. Johan nes van der Krogt. De Zielerust-mis werd opgedragen door pater J. van Rooijen S.Y.D., die ook de begrafenisplechtigheid leidde. De uitvaart werd bijgewoond door de burgemeester van Zoeterwoude, de heer H. J. J. A. Smeets en een van de wethouders, de heer G. v. Leeu wen; door pater C. M. Moons en de heer J. Abelman namens het St. Franciscus Liefdewerk te Leiden; door vertegenwoordigers van de Boe renleenbank te Zoeterwoude, de Brandwaarborgmaatschappij en de besturen van de Oostvliet- en Hof- polders en door vele vrienden van de ontslapene. Moge hij rusten in vrede.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2