Jongerenorganisatie van de K.V.P. stelt ontwerp-jeugdprogramma op DE CIRCUSBARO Oneerlijke rentmeester liet bemiddeling ruim betalen Elke land een brillant Op de treeplank van 'n rouwauto haalde agent de voortvluchtige in Melk is goed voor elk Douane-beambte overvallen Herrie rond hanengekraai VRIJDAG 25 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - BAGINA Tal van suggesties o.a. op het gebied van gezin, ondervjijs, arbeid en dienstplicht besteedt aandacht aan verschillende herzieningen van de Arbeidswet, die in het belang van jeugdige werkne mers nodig worden geacht, aan een eigen status voor het jeugdloon en voor jonge zelfstandigen. Voor wat betreft de Dienstplicht vraagt de Jongerenorganisatie in de K.V.P. o.m.: dat uit eenzelfde gezin niet meer dan eea zoon tegelijk on der de wap'enen mag zyn en dat bij verlening van kostwinnersvergoeding mede rekening dient te worden ge houden met de loonderving. Het hoofdstuk „Jeugd en toekom stig gezin" spreekt niet alleen over de toewijzing van woonruimte aan jonggehuwden of huwenden, maar stelt daarbij uitdrukkelijk, dat bij deze toewijzing niet alleen mag wor den uitgegaan van de feitelijke sa menstelling van het gezin. De aanschaffingsmogelijkheid van De Jongerenorganisatie in de K. V. P. heeft aan de hand van opmer kingen van de Jongerenkringen en -afdelingen op een voorontwerp thans een ontwerp-Jeugdprogram opge steld. Tijdens de eerstvolgende ver gadering van de Jongerenraad, wel ke vermoedelijk zal plaats vinden op 2 April a.s., zal de tekst van het Jeugdprogram zijn definitieve vorm krijgen. Daarna wordt het aangebo den aan de Programcommissie 1956 van de Partij, welke bij de samen stelling van het ontwerp-Verkie- ringsprogram 1956 hiermede rekening kan houden. Het ontwerp is verdeeld in 10 hoofdstukken, welke handelen over: Het Gezin, het Onderwijs, Jeugdvor- ming buiten schoolverband., Vrije tijdsbesteding, Jeugd en Arbeid, de Dienstplicht, Jeugd en toekomstig Gezin, de Internationale Betrekkin gen, Jeugd en Politiek en Kinderbe scherming. Onderstaand laten wij de belangrijkste punten hieruit volgen. In het belang vap het gezin vraagt het program een betere financiële en sociale regeling voor huishoude lijk personeel en maatregelen, waar door een gezin bij ziekte van de moe der niet om financiële redenen van gezinshulp verstoken moet blijven. Onderwijs. In het hoofdstuk onderwijs wordt o.m. van de overheid gevraagd: lenging van de leerplicht tot en met QQZlt VCLTX OOCTuCTlJ 16 jaar, algehele herziening van het onderwijs, belastingaftrek voor hen, die tijdens hun studie geheel of ge deeltelijk in eigen onderhoud voor zien, verlaging van de leerlingen- schaal, subsidiëring van de levens scholen en Mater Amabilisscholen en een nieuw stelsel voor renteloze voorschotten en studiebeurzen. Verschillende van deze wensen sluiten aan bij de conclusies, waartoe het Onder wijscongres van de K.V.P. op 4 Januari j.l. gekomen is. Om de overgang van de langdurige schoolvacantie naar de korte vacantie in het bedrijfsleven voor de jongeren geleidelijk te doen verlopen vraagt het program voor jeugdigen beneden de leeftijd van 23 jaar een zodanige wettelijke vacantie-regeling, dat ge leidelijk een vacantie van drie we ken, exclusief snipperdagen, wordt bereikt. Voor de Vorming buiten schoolver band acht het program een wettelij ke regeling van de subsidieverlening aan de verschillende vormen van jeugdbeweging gewenst. Ook vraagt het ten behoeve van het jeugdwerk een gunstiger landelijke regeling ten aanzien van de auteursrechten. Arbeid en dienstplicht. Het hoofdstuk Jeugd en Arbeid een huwelijksuitzet moet mede be palend zijn voor de status van het jeugdloon; in dit verband wordt ook voorgesteld huwenden over de twee aan hun huwelijk voorafgaande ja ren met terugwerkende kracht een vermindering van loon- en inkom stenbelasting te verlenen. Wil de jeugd komen tot het besef van haar plaats in de wereld, dan zal volgens het ontwerpprogram spe- aan betere vestigingsmogelijkheden ciaal ook bij de onderwijsherziening meer aandacht moeten worden be steed aan internationale betrekkin gen tussen jongeren en aan jeugd uitwisseling. Het spreekt wel vanzelf dat het ontwerpprogram verlaging van de leeftijd van het actief kiesrecht tot 21 jaar voorstaat. Bovendien stelt het voor, dat een aparte staatssecre taris wordt belast met de coördina tie van alle overheidstaken ten aan zien van de jeugd, onder welk de partement deze ook ressorteren. Tenslotte wordt in het ontwerp program een ruime subsidie gevraagd voor de particuliere verenigingen voor Kinderbescherming, zodat deze in outillage niet ten achter geraken op de voogdijraden. f 11.000 extra voor Tegen de 60-jarige rentmeester L. uit Waddinxveen heeft de procureur- generaal bij het economische ge rechtshof te 's-Gravenhage gister morgen een geldboete van 750,-— subsidiair drie maanden hechtenis, geregistreerd omdat deze een te groot geldsbedrag had geaccepteerd voor zijn bemiddeling bij de aankoop van een boerderij en het sluiten van een pachtovereenkomst. De rechtbank te Rotterdam had L. tot f 1000.— subsidiair drie maanden hechtenis, veroordeeld. Verzachtende omstandigheden. Aetherklanken ZATERDAG 26 FEBRUARI 1955 TELEVISIE-PROGRAMMA VARA: 20.15 Act.'20.30 Zang. 20.35 „Zo zijn onze manieren". 21.00 Film. 21.10 Baantjes jagen. 21.30 Filmfragm. 21.35 Zang en piano. 21.45 Pauze. 21.50 Cabaret. HILVERSUM I. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Even opkrik ken! 7.50 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.35 Orgelspel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Wa-, terstanden). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgen wading. VARA: 10.20 Voor de arbei ders *i.d. continubedrijven. 11.35 Te nor en piano. 12.00 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Sport- praatje. 14.35 Lichte muz. 15.00 Or gelspel. 15.25 „Even tijd voor veilig heid", caus. 15.40 Cello en clavecim- bel. 16.00 Van de wieg tot' het graf. 16.15 Kamerork. en solist. 17.00 Weekjourn. 17.30 Accordeonork. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Dansmuz. 18.45 Regeringsuitz.: „Atlantisch Allerlei". Een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 ^.Passepar tout", caus. 19.40 „De Bijbel is een moeilijk boek", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Soc. comm. 22.15 Weense muz. 22.40 „Gevaarlijk ijs", hoorsp. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Ge- wijde muz. 7.45 Morgengebed en li turg. kal. 8.00 Nws.," weerber. en ka tholiek nws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbmeded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 14.00 Boek- bespr. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Gram. 15.05 Kroniek van Lette ren en Kunsten .15.40 Kamerkoor. 18.00 De schoonheid van het Grego riaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Amateurprogr. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Samenzang. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Pari. overz. 18.40 Musette ork. en solist. 19.00 Nws. 19.10 „Lichtbaken", caus. 19.30 Avondgeb. en liturg, kal. 19.45 Omr. ork. en solist. 20.40 Act. 20.55 De gewone mari. 21.00 Gevar. progr. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto 23.2524.00 Maastrichts Stedelijk ork. De rentmeester had tegen dit von nis beroep aangetekend omdat hij, zoals hij gistermorgen ter zitting zeide, zich niet schuldig acht. Het geld 3000,-was hem aange boden "én hij had er ze'ér veel voor moeten doen. De boerderij werd aanvankelijk aangeboden voor vijf tienduizend gulden, maar de rent meester had deze prijs tot 10.000,— kunnen reduceren. Voorts had hij bereikt dat ,de overeenkomst voor de pacht van 25 h.a. land, niet voor zes jaar, zoals de algemene pachttijd is, maar voor twaalf jaar werd afgeslo ten. De landbouwer die de boerderij had gekocht woonde in Vlaardingen en moest deze gemeente verlaten. De gemeente Vlaardingen had hem f 7.800,verplaatsingsgeld gegeven voor het feit dat hij de gemeente moest verlaten. Goed betaald. Ter zitting werden enige getuigen deskundigen gehoord. Een rentmees ter uit Dordrecht en een advocaat uit Den Haag verklaarden beiden dat L wel zeer veel hacl ontvangen voor zijn bemiddeling. Een rentmeester uit Nieuwersluis, die bij de verkoop betrokken was ge weest, zeide daarentegen, dat het geld L. zee*- zeker toekwam omdat deze zeer veel werk had moeten ver richten, voordat de transactie tot stand was gekomen. Een andere bemiddelaar in deze zaak had 3.000,voor zijn bemid deling bedongen. De rentmeester uit Nieuwersluis had daarom aan L. het zelfde bedrag aangeboden. De koper van de boerderen had in totaal 11.000,betaald aan de be middelaars. De verdediger zeide o.m. dat het wetssartikel, volgens hetwelk L. wordt vervolgd een zeer ruime in terpretatie toelaat .Hij vroeg vrij- spx-aak. Het hof zal over veertien dagen arrest wijzen. JONGETJE DOOR TRAM GEDOOD Op de Koningin Wilhelminalaan, hoek Broekslootkade, te Voorburg is gisteravond om tien over zes de ne genjarige Freddy Pasman, wonende aan de Laan van Nieuw Oosteinde, onder een tram geraakt en om het leven gekomen. De jongen, die juist uit de van Den Haag komende Blauwe Tram was ge stapt, heeft vermoedelijk niet goed uitgekeken, toen hij het andere tram spoor wilde oversteken, met het ge volg, dat hij door een naar Den Haag rijdende tram werd gegrepen. Wanneer de „Nederlandsche Ree- vaderlandse schepen met de Neder- dervereeniging", die deze maand haar gouden jubileum viert en waarbij alle vijftig Nederlandse scheepvaart maatschappijen voor de grote vaart aangesloten zijn, vol trots beweert: „Wij zijn de vrachtvaarders van de gehele wereld", dan is daarmee in derdaad niets teveel gezegd. Meer dan honderd geregelde Ne derlandse lijndiensten brengen onze landse driekleur in top in de vele honderden havens, welke de wereld telt. Ruim veertig dezer lijndiensten doen zelfs nooit een Nederlandse ha ven aan, maar verlenen uitsluitend dienstenverkeer aan „derde landen", waardoor zij bij uitstek de deviezen- winners voor ons land zijn. In de jaren 1951, 1952 en 1953 liep respectievelijk 21.558, 31.075 en 37.822 maal een Nederlands zeeschip een vreemde haven binnen. Bovenstaande, door Neptunus en Amphitrite geflankeerde wereld kaart waarop alle Nederlandse ver bindingen overzee zyn aangegeven, wordt in de komende weken onder het motto „Nederlandse scheepvaart lijnen omspannen de wereld" door de jubilerende Reedersvereeniging ver spreid. (Advertentie) De Federatie van Nederlandse Organisaties voor het Personenver voer heeft besloten voor het sei zoen 1955 de minimum toerwagen- tarieven te verhogen met tien a vijf tien procent. Men is hiertoe genood zaakt door de sterk gestegen onkos ten voor personeel, materiaal en brandstof. Eén jaar voor het negeren van bevel „Tegen zulke onbeschaamde aan vallen op haar veiligheid moet de politie in bescherming worden ge nomen", dit was gistermorgen de in leiding van de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam tot een eis van een jaar gevangenisstraf (met aftrek) tegen een 32-jarige mandenmaker te Amsterdam, die het vorig jaar Juli was ingereden op een politieagent in functie. Uit vrees te zullen worden be keurd voor een kleine verkeersover treding negeerde hij het bevel tot stoppen dat hoofdagent K. hem in de eerste Constantijn Huygensstraat bij de Vondelbrug gaf. Hij zou een ernstige aanrijding hebben veroor zaakt als de agent niet opzij was ge sprongen. Een assistent van de laat ste, wist de vluchteling op de tree plank van een juist passerende rouw auto in te halen en hem te arreste ren. De arrestant bleek een uitvoerig strafblad wegens diefstallen op zijn naam te hebben staan. De rechtbank had acht maanden met aftrek geëist. Beschonken toestand. Een andere automobilist, F., 46 jaar oud en garagehouder te Heiloo, hoorde een maancl gevangenisstraf tegen zich eisen en twee jaar intrek king van zijn rijbewijs omdat hij te Nieuwer-Amstel in beschonken toe stand was doorgereden toen hem werd bevolen te stoppen. Deze ver dachte was gearresteerd toen hij ge durende de achtervolging met zijn auto over de kop was geslagen en in dc berm van de weg terechtgekomen. Trein van glas naar Ook voor tomaten! Het Engelse John Innes tuinbouw- instituut ontwikkelt een methode om zieke tomaten met melk te genezen. In het instituut wordt de tamelijk veel voorkomende „Mozaiekinfectle" bij tomaten onderzocht. De verwek ker dezer ziekte werd niet door be handelende tuinlieden overgebracht, indien zij hun handen met melk of wei (resten van de kaasmakerij) vochtig hielden. Nadien begon men de planten met verdunde melk te bespuiten. De lei ding van het instituut verklaart, dat in 1953 ongeveer 95 percent der plan ten ziek was. Dit percentage bedroeg in 1954 na regelmatige toediening van melk (in 10 procent oplossing) onge veer vijf. In Nederland schijnt men deze zuivelgeneeswyze nog niet te heb ben toegepast. Tegen jeugdig inbreker maximale straf geëist Beroepsdief Voor de rechtbank van Den Bosch is gisteren tegen een 22-jarige Eind- hovenaar wegens het plegen van ver- i scheidene inbraken, onder verzwa- fQÉ* ^fofhtMirS rende omstandigheden de maximale ucrecmse MXUDCUrfc gevangenisstraf van acht jaar. zon der aftrek van het voorarrest, geëist. Op Donderdag 22 Maart a a zal een speciale trein uit Duitsland naar Ltrecht rijden, de zgn. „glazen" trein, die een groot aantal grossiers, direc teuren van warenhuizen en confec- tiefabrikanten naar Utrecht zal bren gen. Zij zullen dë opening van de Textielbeurs bijwonen. De „glazen" trein is eigendom van de Duitse spoorwegen, en wordt alleen ver huurd voor bijzondere gelegenheden. Het is een treinstel van bijzonder model, geschilderd in grillige kleu ren, waarin de passagiers in comfor tabele fauteuils zitten en overal glas om zich heen hebben. Ook het dak en de zijkanten van de trein zijn van glas. De trein biedt voorts alle mo gelijke comfort. Men heeft met deze trein in Utrecht bijzondere plannen, waarover de organisatoren van de textielbeurs zich nog beraden. (94) fllles wjst erop, M het een stel oewrlHe boem is! Ikrr/eensmiie mem snuffelen, misschien tooi ikerxhter nm re e/penUk uitrichten Vimen en tor mies! Imp er niets vsn 'tb. ie serums om Jeroen weer normal te mi/ren.1 Hts ik hem tor mee inspuit kunnen wi op m qemHiqe krocht rekenen!'tinrijn we gerei! Op 3 November j.l. ontvluchtte de jongen een inrichting te Avereest waar hij als ter beschikking-gestelde verbleef, volgens een vonnis van de rechtbank te Breda. Van deze datum af tot .9 December, de dag, waarop hij werd gearresteerd, pleegde hij, volgens eigen opgave, zestig inbra ken. Van deze reeks konden 47 in braken, volgens mededeling van de officier worden vastgesteld. Verdachte vertelde de rechtbank, dat hij zich niet kon verenigen met zijn ter beschikkingstelling, en dat hij steeds weer opnieuw zou trach ten te ontvluchten Zijn raadsman vertelde, dat ver dachte van kindsbeen af in het stiel van dief was opgeleid. HU heeft reeds verscheidene malen met justitie en gevangenis kennis gemaakt. De jon gen is weliswaar een psychopaat, maar hij hoort niet thuis bU een groep debielen, waarbU men hem zijn tijd van de ter beschikkingstel ling laat uizitten. Wat de strafmaat betreft bepleit te de raadsman clementie. Over veertien, dagen zal de recht bank uitspraak doen. Piepkuiken-fokkerij is niet meer lonend Doordat het fokken van piepkui kens in Nederland niet gereglemen teerd is en dus iedere liefhebber deze bezigheid kan uitoefenen, is de Ne derlandse markt in de laatste jaren zo overvoerd met deze beestjes, dat de prijs een duikeling maakte, die voor vele fokkers vooral in Lim burg de ondergang dreigt te wer den. Wel gereglementeerd is. dat piep kuikens niet ouder dan 6 weken mo gen zijn en hierdoor is men tot ver koop verplicht ook al liggen de prij zen zeer ongunstig. Wanneer men de lUn der ontwikke ling in cyfers uitgedrukt ziet in 1952 verschenen 1 millioen piepkui kens op de markt, in 1953 drie mil lioen en in het afgelopen jaar I3J*j millioen dan is deze prijsdaling be- grijpelyk. Om lonend te zijn moet de prijs tussen de 2.25f 2.50 per kilo liggen, maar de marktprUs liep terug tot 1.25, terwijl dc kostprys voor de fokkers 1.80 bedraagt. De hieruit voortvloeiende verliezen hebben Nederland reeds millioenen guldens schade berokkend en sommi ge bedrijven hebben meer dan een ton verlies op hun balans moeten boeken. Men overweegt nu via een inmid dels in het leven geroepen organisa tie met het betreffende bedryfschap overleg te plegen om te komen tot 'n erkenningsreglement van piepkuiken fokkers. Mislukte roof Woesdagavond laat, toen de be ambte van het grenswisaelkantoor aan dc Pannesheidestraat te Kerkre de het kantoor wilde verlaten en het licht uitdraaide, werd hy door twee onbekende personen buiten bewust- zyn geslagen. De overvallers maak ten zich meester van de sleutels van de brandkast, maar slaagden er niet meer in die te openen, doordat de be ambte spoedig bijkwam en om hulp ging roepen en doordat een man, die blijkbaar voornemens was het kan toor binnen te gaan, zijn fiets tegen het raam zette. De overvallers vluch ten daarop per fiets in de richting Duitsland. Zodoende bleef de inhoud van de brandkast, een bedrag van f. 25.000,ongerept. De sleutels werden dertig meter van de grens teruggevonden. De gemeentepolitie van Kerkrade is nu bezig met een' onderzoek op Duits gebied. Hoe kalmerend het geklots van de zee bij Scheveningen ook moge zijn, enkele bewoners van deze door grote kleinkunstenaars zo luide bezongen badplaats heb ben een opgewonden brief ge schreven naar de Haagse ge meenteraad, omdat zU hun rust aan de lopende band vermorzeld zien door een omstandigheid, die ook al veel dichters aan in spiratie geholpen heeft. Enkele initiatidïvolle inwo ners van Scheveningen hebben 'n verzameling kippen gekocht en in al die kippenhokken is een haan logies verleend; deze gast speelt een grote rol in de brief. We betwyfelen of de dichters, die zo luide het hanengekraai bezongen hebben, dit verschijn sel „aan den lijve" ondervonden hebben, want zij brongen het gekraai altijd met de morgen stond in verband en dit is juist het tere punt. „Om twaalf uur 's nachts be ginnen die beesten al herrie te maken!" schryven de verbolgen Scheveningers, en onder hen oe- vindt zich zelfs een majoor, die groot geworden met bazuinenge- schal en het geschetter van de krygstrompet, toch waarlijk niet voor een beetje herrié benauwd hoeft te zyn. Na een uitvoerige beschryving hoe irriterend het hanengeluid wel is, besluit de brief mot de conclusie, dat de gemeenteraad maar een wet moet aannemen, waarin wordt bepaald, dat de lianen 's nachts opgesloten moe ten worden, zodat ook de wak kere beestjes tot een nachtrust geïnspireerd worden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9