Minister voor één Cals wil speelfilm garant in het zijn jaar Na A wil de zeggen (de minister zelfs P van Parel) p De ontslagen brandweer te Voorthuizen is Opgang naar 1t Paasfeest Commissie van goede diensten gaat in conflict bemiddelen Kaar Rusland deserterende sergeant gisteren berecht VRIJDAG 25 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 TWEEDE KAMER Zonder hoofdelijke stemming is gistermiddag de begroting van onder wijs, kunsten en wetenschappen aangenomen. De communisten lieten aan tekenen, dat zij tegen waren. Minister Cals heeft dit jaar het genoegen gehad een zeer welwillende Kamer tegenover zich te vinden. De minister heeft zijn vreugde hierover niet onder stoelen of banken gestoken. Hij sprak van een „welluidend koor van Kamerleden" en de heer Weiter gaf hij hierin de rol van „heldentenor". Dat alles in verband met de activiteit van het departement in kunstzaken. Zeer interessante mededelingen deed hij over de Nederlandse speelfilm. De minister zeide, dat het departement steeds bereid is initiatieven te steunen. Aan verzoeken voor garanties heeft het steeds voldaan en hij be treurde het, dat niet méér en niet betere projecten tot uitvoering zijn ge bracht. Deze liefdesverklaring tot de Nederlandse film was hoofdzakelijk een reactie op de woorden van de heer Willems, die gezegd had, dat de minister, na A gezegd te hebben, nog maar zo weinig van B liet horen. „U heeft toch niet P bedoeld", vroeg de minister aan dit Kamerlid. „De P van Parel". Maar de minister verklaarde, zelfs tot die P van Parel te willen gaan met alle risico's vandien. Hij wil garant zijn voor tenminste één speelfilm per jaar. Positieve resultaten De na-oorlogse kunstpolitiek heeft een aantal positieve resultaten op geleverd, aldus de minister. Hij ziet deze mijlpaal allerminst als een par keerplaats en nog minder als een keerpunt. Met alle kracht zal hij particuliere activiteiten en de aesthetische vor ming van de jeugd bevorderen. Gevraagd is of het mogelijk is, dat door het uitblijven der monumenten wet monumenten verloren gaan. Dat is inderdaad mogelijk, als de eigenaar niet wil medewerken aan de restauratie. De toestand is echter zo, dat nagenoeg voor alle monumen ten die voor restauratie in aanmer king komen, subsidies verleend wor den. Bevorderd zal worden een spoedige verdeling van de post subsidies voor niet aan het rijk toebehorende musea. Naar aanleiding van een vraag van de heer Willems zegt de minister, dat het Van Abbe-museum te Eindhoven nimmer een subsidie-aanvraag heeft ingediend. Spreker zegt ten volle te zijn over tuigd van de schoonheid van de na tuurterreinen op de Waddeneilanden. Hij zal met alle kracht er voor ijve ren dat onze terreinen bewaard blij ven voor recreatie en wetenschap. Opera De minister constateert, dat de Ne derlandse opera als een goed werkend lichaam wordt aanvaard. Ze kan ech ter niet het hele land bedienen. Het speelplan van één opera moet uiter aard beperkt zijn. Het is noodzake lijk, dat er ook een gezelschap is, dat meer aangepast is aan de mogelijk heden, die de provincie biedt. De reisopera zal van 1 Maart tot 1 September van Enschede uit haar werk voortzetten. Na 1 September komt er een geheel nieuwe opzet. Ballet Met betrekking tot de ballet-op- f leiding zegt spreker het voor de hand schikbaar te stellen. liggend te achten, dat een ballet school opnieuw wordt verbonden aan het Kon. conservatorium te 's-Gra- venhage, dat een zodanige opleiding reeds vroeger heeft gekend. De minister licht vervolgens toe hoe de indeling der symphonieorkesten is tot stand gebracht. Men heeft zich daarbij gebaseerd op het rapport der commissie-Fockema Andreae. Het is z.i. niet mogelijk de kwestie van het Brabants orkest incidenteel te bekij ken. „Puck" Ten aanzien van de toneelgroep „Puck" zegt de minister, dat een ver zoek om subsidieverhoging voor het komend seizoen zeker in overweging zal worden genomen. Omroep Wat de financiële positie der om roepverenigingen betreft zegt spre ker, dat de technische voorzieningen veel geld vergen. De opbrengst der luisterbijdragen vertoont nog steeds een stijgende lijn en de minister is van oordeel, dat men niet voor moei lijkheden behoeft te vrezen. Ten aanzien van de zendtijd voor politieke verenigingen zegt spreker, dat hij niet meent 'at hier van on recht sprake is. Hij is van opvatting, dat niet incidenteel kan worden af gestapt wat historisch is gegroeid. De minister wil de mogelijkheid Open laten, dat het kabinet zich be raadt over zendtijd voor politieke partijen in de verkiezingstijd. Naar 's ministers mening- moeten de subsidies voor de openbare lees zalen worden verhoogd. Uit de 250.000.die voor sub sidiëring van sportorganisaties dit jaar worden uitgetrokken, zullen zo veel organisaties haar deel moeten hebben, dat aanvankelijk slechts een klein bedrag voor de voorbereiding van de Nederlanders voor de Olym pische spelen beschikbaar kan wor den gesteld. Men moet dit beschou wen als een aanloop. Betaald voetbal De minister verklaart, dat de rege ring alle oog heeft voor de gevaren die betaald voetbal kan medebren gen. Hij hoopt van harte dat het be stuur van de sportbond de nodige scheiding tussen professionalisme en amateurisme zal weten te bereiken, zodat de jeugd óe vrij waard wordt voor gevaarlijke invloeden. Repliek De replieken, die hierop volgen brengen geen nieuwe gezichtspunten. Bij de aanvang der replieken ver enigt de Kamer zich met een voorstel van de voorzitter om hedenmiddag nog te stemmen over de begroting, doch de stemming over de moties- Gortzak aan te houden tot Dinsdag 8 Maart. Morgen zal niet worden ver gaderd, omdat de behandeling van het ontwerp-gezondheidswet, dat o.a. op de agenda staat een hele dag zal vor deren. EXAMEN AUTORIJSCHOLEN INSTRUCTEURS WORDT VERZWAARD Tijdens het Maandag te Utrecht ge houden landelijk congres van auto- en motorrijschoolhouders, werd de wenselijkheid geuit van een betere instructeursopleiding met een ver zwaard examen als sluitstuk. Dit is voor het bestuur van de vakafdeling auto- en motorrijscholen van de F.N. O.P. aanleiding geweest te besluiten de bestaande exameneisen opnieuw te verzwaren en over te gaan tot instelling van een instructeursdiplo ma en een vakbekwaamheidsdi^loma voor de ondernemers. 2.700 Jonge hennen verbrand De brandweer van Voorthuizen, die indertijd ontslag nam, omdat zij een uit 'n dump afkomstige brand spuit niet wenste te accepteren, blijkt toch een zekere onmisbaarheid te hebben, want gisteren moest zij voor de tweede maal deze week reeds in actie komen, toen aan de Zevenbergjesweg een groot kippen hok in lichter laaie stond. Ondanks het krachtdadig optreden van de ontslagen brandweer ging het gehele kipoenhok met 2700 jon ge hennen en 5 kunstmoeders in de vlammen op. Toen de brandweer uit Barneveld met groot materieel arriveerde, was er niets meer te redden. De schade, die niet door verzeke ring gedekt is, wordt geschat op 20.000,—. Zaterdag na Aswoensdag IN EEUWEN, die reeds lang achter ons liggen, kwam men op de Zaterdag na Aswoensdag voor de viering van het hoogheilige Offer niet bijeen. Dit vond zijn oorzaak in het feit dat er een langdurige plechtigheid gehouden werd in de nacht van Zaterdag op Zondag. Toen deze nachtelijke vigilieviering kwam te vervallen, werd ook op Zaterdag de mis gecelebreerd en wel in de kerk van de heilige Tryphon. Sinds de 18de eeuw bestaat deze kerk niet meer, zodat men tot op de huidige dag bijeenkomt in de Augustinus- kerk, die vlak/ bij de vroegere kerk van Try phon is gelegen. In de kerk van de heilige Augustinus worden nog steeds de reliquiën bewaard van Sint Try phon, een der grootste wonderdoeners uit het Oosten. Toen men een misformulier voor deze Zaterdag ging samenstellen, nam men de te zingen teksten uit de mis van Vrijdag na Aswoensdag, terwijl Epistel en Evangelie mogelijk uit de oude nachtelijke vigilie mis genomen zijn, temeer daar de beide lezingen over de nacht en de vigilie gaan. Het grondthema voor de mis van morgen kunnen we samenvatten met de woorden: liefde en barmhartigheid. In het Evangelie zien we Christus Zelf als de grote Wonderdoener optreden als we lezen dat Hij in dorpen en steden de zieken genas en dat zelfs zij, die slechts de zoom van Zijn kleed aanraakten, hun gezondheid herkregen. Zo moeten ook wij evenals Christus de liefde en barm hartigheid beoefenen en wanneer we dat doen dan zal het eeuwige geluk ons ten deel vallen, zoals het epistel ons leert: Rust zal de Heer u voor altijd geven en uw ziel zal Hij met glanzen vervullen. K. P. Lopende wol liet zich bekijken Ziekenfondsen-tandartsen Sport De minister zegt naar aanleiding van het betoog van de heer Gortzak, dat het inderdaad de bedoeling is voor de voorbereiding van Neder landse sportslieden naar de Olympi sche spelen ieder jaar een bedrag be- Koningin overhandigt het „Korea-vaandel' Twee bataljons van het Regiment Van Heutsz stonden hedenmorgen op het Malieveld te 's-Gravenhage aangetreden, toen Hare Majesteit Koningin Juliana, die was vergezeld van Z.K.H. Prins Bernhard, op het Malieveld werd verwelkomd door de Minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, en de gouverneur van de Residentie, luitenant-generaal Buurman van Vreeden. Nadat de Koningin de troepen had geïnspecteerd en het betreffende K.B. was voorgelezen, hield HJVI. een toespraak, waarna Zij vervolgens het vaandel uitreikte aan de commandant van het regiment, luitenant-kolonel S. Da Costa. Een défilé van de troepen besloot de plechtigheid. Onze foto toont het moment waarop het vaandel aan luitenant-kolonel Da Costa wordt uitgereikt. De ziekenfondsraad heeft een com missie van goede diensten ingesteld, die zal trachten te bewerkstelligen, dat de Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde en de organisatie van de Algemene Zie kenfondsen alsnog op normale wijze onderhandelingen over een definitie ve regeling zullen gaan voeren. Partijen hebben zich bereid ver- Examen landbouwschool Deventer gelijkgesteld Tijdens de Donderdagavond te Alk maar gehouden vergadering van de Hollandsche Maatschappij voor Land bouw, heeft minister Mansholt o.m. verklaard het wenselijk te achten, dat de plattelands]ongeren in Neder land naar Amerikaans voorbeeld een organisatie vormen, waaruit ervaren krachten als bedrijfsleider ter be schikking worden gesteld van boeren, die met vacantie willen gaan. De minister zei namelijk te menen, dat ook de boeren en tuinders in de gelegenheid moeten worden gesteld rust te nemen en gedurende min stens veertien dagen per jaar met vacantie te kunnen gaan. De sergeant, die te zamen met een korporaal op 6 September 1953 naar Rusland deserteerde „om daar een nieuw leven te beginnen", heeft gis teren voor de Arnhemse krijgsraad terecht gestaan, waar de auditeur militair tegen hem één jaar met af trek, waarvan 5 maanden voorwaar delijk, ontslag uit de militaire dienst en ontzegging van het recht om bij de gewapende macht te dienen eiste. De verdediger legde de nadruk op het feit, dat de 26-jarige sergeant een typisch voorbeeld is van de heden daagse jeugd, die zonder zekerheid leeft en een oplossing zoekt voor in nerlijke conflicten. Hij vertelde, dat tijdens het voorarrest de sergeant een andere man geworden is, die in ziet, dat hij de wereld niet op eigen houtje kan gaan hervormen. De auditeur-militair noemde het gedrag van de sergeant onbekookt en eiste de bovenvermelde straf. De krijgsraad deed enkele uren naderhand uitspraak en veroordeel de de sergeant overeenkomstig de eis, met dien verstande, dat het recht om bij de gewapende macht te dienen, hem niet ontzegd werd. Straatmaker maakte ook electriciteit Een 43-jarige hulpstratenmaker uit Wassenaar hoorde voor de Haag se Politierechter twee maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd tegen zich eisen, alsmede 40.boette of 20 dagen. Op 20 October had verdachte electri- sche energie weggenomen ten nadele van de gemeente. Nadat de meter was weggehaald had verdachte de draden aan elkaar bevestigd en op deze wijze had hij toch licht. Reeds eerder was hij voor diefstal veroor deeld. De raadsman van verdachte wees er op dat er een noodtoestand-heer ste. Er was een gulden in de meter blijven steken en daarom haalde nien de meter weg, terwijl er een ziek kind in huis was. Het vonnis luidde: een maand gevangenisstraf voorwaar delijk met drie jaar proeftijd, klaard, van de goede diensten der commissie gebruik te maken. De commissie bestaat uit: mr. J. A. Berger, voorzitter van het college van Rijksbemiddelaars, die als voor zitter der commissie zal optreden en voorts mr. C. E. J. Maitland en de heer J. v.d. Berg, apotheker, leden van de ziekenfondsraad. Huishouden weer duurder geworden Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft thans prijsindexcijiers van net gezinsverbruik samengesteld per 15 Januari 1955 op basis 1949= 100. riet totaal-indexcijfer steeg tussen 15 Decemoer 1954 en 15 Januari 1955 met 2 punten, n.l. van 127 naar 129. Deze stijging was in belangrijke mate toe te schrijven aan prijsverho gingen bij de groep voedingsmidde len, waarvoor het indexcijfer opliep van 123 naar 134. De stijging voor de indices voor groenten, melk en melkproducten droeg hier -belangrijk in bij. Voorts stegen de prijzen van thee, marga rine, aardappelen en boter. De indi ces voor eieren, fruit en vis vertoon den een daling. Bij de niet-voedingsmiddelen de den zich naast de premiestijging voor de vrijwillige ziekenfondsen enige kleine prijsverhogingen voor. De stijging van December 1954 op Januari 1955 van het totaal-index cijfer excl. belasting leidde voorts tot een stijging der indexccijfers voor loonbelasting en sociale verzeke ringspremies. Een uitzondering hier op vormt het indexcijfer voor de wachtgeld- en werkloosheidspremie, dat van December op Januari daal de als gevolg van een verlaging van dewachtgeldpremie in diverse be drijfstakken. In Den Haag werd Donderdagmiddag een modeshow gehouden georgani seerd door het Internationaal Wol Secretariaat ten bate van het Tessel- schadewerk „Arbeid Adelt". De laatste Nederlandse creaties „Printemps chez Nous" worden getoond. Het sportmodel „Biaritz". fchrijver schreef slechts rekeningen Gedurende ruim 2 y2 jaar diende een 32-jarige persagent uit Halfweg bij een vooraanstaand Nederlands weekblad te Amsterdam declaraties en rekeningen in voor artikelen, die hij niet geschreven had en daar hij de paraaf van de hoofdredacteur wist na te maken, betaalde de kassier de man, die vroeger medewerker van het blad was geweest, zonder de min ste verdenking deze bedragen uit. Toen de hoofdredacteur van het weekblad op zekere dag een begro tingsblad onder ogen kreeg en daar op een belangrijk bedrag van aan verdachte betaalde rekeningen zag staan, kwam de oplichterij aan het licht; de persagent had toen reeds ruim 16.500,opgestreken, waar van hij met zyn gezin 2% jaar ge leefd had. De verdediger vertelde, dat de pers agent een man was, die voor zijn omgeving als „geslaagd" wilde door gaan en becritiseerde voorts het be talingssysteem van het weekblad waardoor het verdachte wel zeer ge makkelijk gemaakt was. Het uitbetalingssysteem is thans gewijzigd en de persagent hoorde een straf van 1 y, jaar met aftrek tegen zich eisen. Op 10 Maart volgt de uitspraak. Winkelier slachtoffer van wisseltruc De recherche te Rotterdam zoekt naar twee ongeveer 25-jarige man nen, klein van stuk, met een donker bruine teint en glimmend zwart haar. Zij kwamen gistermiddag de winkel van een rijwielhandelaar aan de Nieuwe Binnenweg te Rotterdam bin nen, een onverstaanbare taal brab belend. De vreemdelingen wisten de win kelier duidelijk te maken, dat ze een staaflantaarn wilden kopen. Ze kre gen de lantaarn, en een hunner be taalde met een bankbiljet van hon derd gulden. De handelaar gaf geld terug, onder meer briefjes van 25. De vreemdelingen brachten de win kelier aan zijn verstand, dat zij an der geld voor de briefjes wensten, zodat de winkelier naar zijn kantoor tje ging. Hij werd door de twee druk gebarende mannen gevolgd. Hij nam een portefeuille, waarin 2.200,zat en opeens begonnen de mannen hem bij het wisselen te „assisteren". Bankbiljetten vielen op de grond en er ontstond een verwarring, die ein digde, toen de winkelier twee biljet ten van 25,inwisselde voor een van vijftig. Voldaan gingen de man nen, zuiderlingen naar vermoed wordt, weg, doch tot zijn grote schrik ontdekte de 79-jarige winkelier, een half uurtje later, dat hij ƒ422,uit zijn portefeuille miste. ,J{oxea-aaandeC" naai het ee%ó.t in afficiëeC geBiuitï Hedenmorgen heeft H.M. Koningin Juliana het vaandel uitgereikt aan de commandant van het Regiment Van Heutsz, luitenant-kolonel Da Costa, tijdens een grote plechtigheid op het Malieveld te Den Haag, welke door een défilé werd beëindigd. Onze foto geeft een zeer goed beeld van het défilé; op de voorgrond de defilerende troepen, terwijl op de achtergrond Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard zichtbaar zijn.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5