^eCcidóeSoivtarit Ratificatiedebat begint vandaag te Bonn FAURE haalde het Edgar van EaUre kreeg het VertOUWen!^aus beweegt zich weer in het openbaar STUIVERTJE de Nationale Vergadering Zuidoost Aziatische Verdragsorganisatie bijeen Deze man beschuldigde mr. Bouman van omkoperij DONDERDAG 24 FEBRUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13433 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. KA IHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAFENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd,. f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: J5 ct. p. m.m Telefoontjes 1150 Parlement was de crisis moe geworden Wat Faure allemaal wist te bereiken De Franse Nationale Vergadering heeft gisteravond met 369 tegen 210 stemmen haar vertrouwen uitgesproken in de radicaal Faure. 46-jarige Faure won de stemming over de ambtsbevestiging met een coalitiekabinet van rechtse en centrumministers en een program, dat spoe dige bekrachtiging van de Parijse verdragen behelst. De regeringscrisis na de val van hetkabinet-Mendès-France heeft twintig dagen geduurd. Faure was laatstelijk minister van buitenlandse zaken in het kabinet van Mendès-France. Voor Faure stemden de radicalen, de volksrepublikeinen, de meeste Gaul listen, de conservatieve groeperingen en enkele radicaal-socialisten. Tegen hem stemden hoofdzakelijk de socialisten en communisten, terwijl een vijftigtal afgevaardigden zich van stemming onthield. PIKANTERIE. Volgens een woordvoerder van de radicale partij heeft Mendès-France, tegen het gebruik in, zich er van onthouden zijn stem voor zijn opvol ger uit te brengen. Hoewel Faure eerst minister van financiën en later minister van buitenlandse zaken in het kabinet van Mendès-France was, werd melding gemaakt van een zekere spanning tussen beide man nen. In zijn Woensdag gehouden toe spraak wees Faure in het geheel niet BEVRIJDINGS DAG 1955 LIOEWEL men er in de meeste Ne- ^*derlandse gemeenten slag van heeft aardige feesten te organiseren, is het toch niet overbodig, om de gebruikelijke programma's eens aan een nauwkeurig onderzoek te onder werpen. Frisse ideeën kunnen zowel het attractieve element als de stijl ten goede komen. De gelegenheid voor dergelijke vernieuwingen is thans gunstig. In verband met de tiende verjaar dag van onze bevrijding is er eën nationaal comité opgericht, dat er naar streeft om de 5e Mei van dit jaar te maken tot een feestdag voor ons gehele volk. Een dergelijk comité heeft in ons kleine land met zijn zeer verschil lende groeperingen geen gemakkelij ke taak. Zijn weg ligt bezaaid met voetangels en klemmen, want het is erg moeilijk, om het iedereen naar de zin te maken. En toch is dat no dig voor een feest, waarbij de ge hele bevolking betrokken is. Gelukkig heeft het comité een zeer sympathieke werkwijze geko zen Men legt niets op en men pre tendeert ook niet alles te weten. Het bureau van dit comité is meer een centrum van contact. Alle ideeën voor de viering van onze bevrij dingsdag kan men er kwijt en wie ideeën nodig heeft, kan deze via het bureau krijgen. Het is dus zó, dat iedere gemeen te zelf een programma opstelt zon der dat buitenstaanders, die de folk lore van de streek niet kennen, zich daarmede ongevraagd bemoeien. Men kan echter de tips van het bureau eens bekijken en daarbij zal men zeer zéker tot de conclusie komen, dat verschillende suggesties voor de eigen plaats geschikt zijn. Wij kunnen binnen het raam van dit artikel geen overzicht geven van alle mogelijkheden, maar wij vesti gen graag de aandacht op de ver schillende uitgaven van het bureau. In handige brochuurtjes-worden or ganisatorische kwesties besproken, nieuwe jeugd- en volksspelen uiteen gezet, terwijl men ook op het gebied van volkszang en volksdans werkjes heeft. Tijdens demonstraties, welke deze week in de Haagse Dierentuin wer den gegeven, is duidelijk gebleken, dat er door zelfwerkzaamheid veel kan worden bereikt. Vooral de di verse spelen vonden wij aardig. Bij het idealisme, om het „lol- feest" uit te bannen en het feest met achtergrond te bevorderen, mag men echter bepaalde dingen niet uit het oog verliezen. Vooral bij de volks zang en de volksdansjes dient men zich te hoeden tegen „het zoete" Wij willen ons standpunt met alle ple zier aan onkunde op het betreffende terrein wijten, maar dan met verwij zing naar het feit, dat de meeste Ne derlandse burgers in hetzelfde schuit je varen en zich niet zo best thuis zullen voelen in bv. het kringetje van Mosselman-dansers. Als men enthou siasme wil wekken voor de volks dans liikt het ons beter, dat een goe de volksdansffroeo waar dat mo-, geliik is een demonstratie geeft op de bevrijdingsdag. Deze criti.scbe onmerking moge echter geeen aanleiding ziin tot een onderwaarder'ng van het Bureau Nationaal Comité Bevrijdingsdag 1955, want dit wil slechts tonen en de keuze laten aan de plaatseliike Organisatoren En die keuze kan ge maakt wor<teu uit een en<v-me voor raad mogelükheden. Wij bevelen daarom gaarne een stevig contact met het bureau aan, dat gevestigd is Galerij 21, Amsterdam. Bij de uiteenzetting van zijn pro gram in de Nationale Vergadering verklaarde Faure, dat hij zal streven naar ratificatie van de Parijse accoor- den „in de kortst mogelijke tijd". Wat de binnenlandse politiek betreft wil Faure bevorderen dat de Franse in dustriële productie, die thans het indexcijfer 153 heeft, tegen Juni 1956 het cijfer 180 bereikt heeft. Tevens' heeft Faure een uitgebreid sociaal program opgesteld. Over het Saarpact zei de premier, dat hij dit wil uitvoeren „naar de geest en de letter". Faure verklaarde verder, dat er zodra de verdragen zijn geratifi ceerd, nieuwe pogingen moeten wor den ondernomen om een bijeenkomst der vier grote mogendheden te beleg gen. Op deze bijeenkomst zouden volgens hem zowel Europese als Aziatische problemen aan de orde moeten worden gesteld. De formateur deed aan geen en kele groep verstrekkende beloften. Na de stemming werd de zitting van de Nationale Vergadering ver daagd tot Dinsdag. De stemming kwam aan het eind van een bijkans lusteloos debat, waarbij de Kamer soms grotendeels leeg was. De Kamerleden waren de crisis kennelijk moe geworden. Permanent secretariaat te Bangkok De Ver. Staten en Engeland heb ben gisteren, tijdens de eerste dag van de conferentie der Zuidoostazia- tische Verdragsorganisatie (afgekort de ZOAVO of op z'n Engels SEATO) in Bangkok, aangedrongen op on middellijke actie tegen de ondermij nende communistische activiteiten in die gebied en dan speciaal in Indo- China. Het koninkrijk Laos alle minis ters van de acht Zoava-landen zijn wat dit betreft tot dezelfde slotsom gekomen kan alleen nog door snelle actie gered worden. In verband daarmee hebben de te Bangkok vergaderende ministers be sloten aldaar een permanent secre- VERWISSELEN yo HEBBEN DE FRANSEN dan eindelijk weer eens een rege ring. Na het tevergeefs met de P. ge probeerd te hebben (Pinay, Pflim- lin, Pineau) is het gelukt met de F. Faure heeft gisteravond het ver trouwen van de Nationale Vergade ring gekregen met een vrij behoor lijke meerderheid. Men vraagt zich af waarom Faure nu wel zo'n meerder heid kreeg en Mendès-France enige weken geleden het bos werd in ge jaagd. Zowel Mendès-France als Faure behoren tot de z.g. radicaal-socialis tische partij en het program- 0 ma van Faure lijkt als twee druppels water op dat van Mendès-France. Het is dus wel heel duidelijk, dat persoonlijke antipa thieën een grote rol hebben gespeeld bij het afstemmen van Mendès-France en dat Faure het alleen aan het feit, dat de Nationale Vergadering de crisis beu was, te danken heeft, dat hij nu zit waar hij zit. Maar het is tevens zo duidelijk als wat, dat Faure even los op z'n stoel zit als Mendès- France gezeten heeft en dat er maar een klein vuiltje scheef behoeft te zitten of het wordt opnieuw een crisis. Faure is nog een betrekkelijk jon- ge man; hij is „pas" 46 jaar; maar hij gewees?Sinewelke functi'^hU^het5?^ I dagen heeft uitgehouden. Dat was in Z.H. Paus Pius XH spreekt hier met Kardinaal Constantini, tijdens de '52. Na nauwelijks drie jaren probeert vergadering van de H. Congregatie der Riten, welke hij presideerde in de hij het opnieuw, overigens met be- tariaat van de verdragsorganisatie te Troonzaal van het Vaticaan. Het was de eerste kerkelijke plechtigheid, hulp van de mannen, die een paar vestigen. Het secretariaat zal worden waarbij de H. Vader, die volgende maand zijn 79ste verjaardag viert, per- dagen geleden de goedkeuring van de Kamer niet konden wegdragen, n.l. Pinay en Pflimlin, die resp. mi nister van buitenlandse zaken en van financiën zijn geworden. Regeren is wel een vrolijk gezel belast met het coördineren van desoonlijk aanwezig was sinds zijn ziekte, welke in November van het vorig verdegiging van het gebied tegen het jaar beS°n- De speciale bijeenkomst duurde een uur en werd bijgewoond door tien kardinalen en prelaten en theologen van de H. Congregatie. De kardinalen brachten hun stemmen uit over de mogelijke zaligverklaring communisme, aldus werd in confe rentiekringen verklaard. De ministers hebben hun bijeen komst op Donderdagmorgen besteed aan een bespreking van de bijzonder heden met betrekking tot dit secre tariaat. Op hun volgende bijeenkomst zul- len de delegaties zich bezig houden met een bespreking van de taak, een hoofdkwartier van een politie- inlichtingendienst in te stellen, ten einde subversieve activiteit in de niet-communistische landen door be taalde agenten te voorkomen. Kinderverlamming onder verpleegsters 1 In het Addingtonziekenhuis te Dur ban (Z.-Afrika) zijn noodmaatrege len getroffen omdat gebleken is, dat 21 verpleegsters kinderverlamming hebben. In de afgelopen drie weken hebben zich onder de verpleegsters in het geheel 37 gevallen van kin derverlamming voorgedaan. Althans men hield het voor kinderverlam ming. Officieel wordt eohter medege deeld, dat ernstig wordt betwijfeld, of de verpleegsters inderdaad aan kinderverlamming lijden. De moge lijkheid bestaat namelijk, dat zij aan een andere ziekte lijden, waarvan de verschijnselen overeenkomen met .een lichte graad van kinderverlam ming. van zeven prelaten, gedood tijdens de Boxeropstand in China in 1900 en van twee kloosterzusters. Bovenstaande kaart geeft de gebieden van de acht aan de ZOAVO deel nemende staten (Australië, Frankrijk, Nieuw Zeeland, Pakistan, Philip- pijnen, Thailand, Groot-Brittannië, Verenigde Staten) en de „verdragszóne aan. Formosa, gelegen ten Noorden van 21° 30' Noorderbreedte val dus buiten de verdragszón. Een zeer recente foto van twee van de hoofdpersonen uit de zaak Jungschlager, die terecht staat op beschul diging van een complot te hebben gesmeed ter omver werping van de Indonesische regering. Rechts ziet men de getuige Manoch, die de verklaring aflegde, dat de verdediger van Jungschlager, mr. H. Bouman, getracht had hem om te kopen. Achter hem links ziet men de beschuldigde Jungschlager, het vroegere hoofd van de Nederlandse Intelligence Service in Indonesië. Moeilijkheden vervjecht De politie van Bonn, die Verster king uit naburige plaatsen heeit ge kregen, staat vandaag met brandslan gen gereed om de demonstranten in toom te houden die, naar gemeld wordt, uit het Ruhrgebied naar Bonn zullen komen om te protesteren te gen de Parijse verdragen. De Bondsdag begint, zoals bekend, vandaag met het debat over de ra- J gische commissie, die een onderzoek instelt naar de ramp. Over de toedracht van het ongeluk zei Giacomelli: Het schijnt, dat de ramp plaats vond op het ogenblik, dat het contact verloren werd met de verkeerstoren van het vliegveld Ciampino. Dat was Zondagavond 13 Februari om 19.54 uur. Wij hebben de geluidsband van het radiocontact steeds opnieuw laten afdraaien. Bij het laatste contact met het vliegveld identificeerde een stem bet toestel. Toen hield het contact plot seling op en er volgde een vreemd lawaai. Het zou kunnen zijn, dat op dat ogenblik het toestel de boomtop pen raakte. Het leek er op. Toen volgde er niets meer. De geluidsband en andere bereke ningen over de aard waarvan hij zich niet uitliet, tonen duidelijk aan, dat het toestel buiten zijn koers lag zon der dat de piloot het wist. Nu moe- tificatie van de Parijce accoorden. ten wij te weten komen, hoe dit ge- De politie verwacht moeilijkheden, beurd kan zijn, zo vertelde Giaco- Volgens onbevestigde berichten uit J melli. De 18 nog niet gevonden slacht- Dortmund en Wuppertal zouden van daag 50 autobussen met demonstran ten, onder wie veel vrouwen, in Bonn aankomen. Trouwens ook binnen de muren van het Bondsgebouw zijn grote span ningen. Gisteravond kwam bonds kanselier Adenaeur plotseling tegen over de mogelijkheid van een zeer ontijdige kabinetscrisis te staan. Vier minister van de vrije demo cratische partij, de kleinste partij in de regeringscoalitie, hebben hem n.l. meegedeeld, dat zij tegen de Frans- Duitse overeenkomst over het Saar- gebied zullen stemmen. Naar in goed- ingelichte kringen verluidt, had Adenauer de ministers reeds eerder op de dag gewaarschuwd, dat „zij zelf de gevolgen zouden moeten dra gen", als zij tegen zijn Saarpolitiek zouden stemmen. De Saarovereer.komst is de enige van de Parijse accoorden, waarvoor Adenauer niet op een ruime meer derheid in de Bondsdag kan reke nen. Brand in Londense haven offers van de ramp konden gisteren nog niet worderi geborgen tengevol ge van de sneeuwstormen. (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te i l 10 uur). OOSTELIJKE WIND. Half tot zwaar bewolkt met j plaatselijk enige sneeuw of ijzel. Krachtige tot matige Oostelijke j wind. Weinig verandering temperatuur. Met een daverende knal die op 24 kilometer afstand hoorbaar was is I gisterochtend een tank met ne^en- HELSINKI honderd ton naphtaline ontploft in STOCKHOLM Thames Haven, Engeland. i OSLO I KOPENHAGEN Sooedig stonden zeven tanks met ABERDEEN naphtaline en petroleum in brand. DUBLIN Het vuur werd bestreden met tal LONDEN van slangen van dertig brandweer-1 AMSTERDAM wagens en twee brandweerschepen.1 SEL Het was de zwaarste brand in En^e-1 ^ARIJS land sinds het eir.de van de tweede wereldoorlog. Later op de dag werd de brand bedwongen. 25 Febr.- zon op 7.39 en onder 18.13; maan op 8.10 en onder 22.25 uur. Het weer in Europa Ramp op geluidsband? GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO Er is een geluidsband gevonden, WENEN waarop waarschijnlijk de laatste se- INNSBRUCK conden van de DC-6 van de Sabena, ROME voordat hij tegen de berg Terminillo botste, zijn vastgelegd. Indien het is wat wij geloven, dan is het een angstaanlagend document, zo zei kolonel Ottorino Giacomelli, de vice-voorzltter van de Italiaans-Bel- sneeuw 17 C. sneeuw 8 licht bevv. 11 mist 14 zwaar bew. 15 sneeuw 1 sneeuw 1 licht bew. 4 ijzel 1 re"en 4 weerlicht 3 hagelbui 1 regen 8 licht bew. 8 sneeuw 3 geheel bew. 4 mist 0 regen 0 mist 1 driftsneeuw 4 licht bew. 0 geheel bewolkt 13 Korreltje De deugd is het mikpunt van de nijd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1