DE CIRCUSBAR Tegen prijsstijgingen wordt ingegrepen De VOSS2 bandiet Wettelijke ouderdomsvoorziening reeds in 1956 De premie zal waarschijnlijk hoger worden dan 5V2 procent Chefarine,4 Verkeersdeskundigen hebben moeite voertuig onder te brengen Melkverbruik daalde 3-4 pet* Filmoperateur van het paleis Soestdijk gehuldigd WOENSDAG 23 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANJ TWEEDE BLAD - PAGINA 2 eigen inkomsten van de uitkering afgetrokken. De SER had een overgangsregeling ontworpen waarbij voor 5 jaar een steeds geringer wordende aftrek van eigen inkomsten zou plaats hebben. Ongetwijfeld had deze overgangs termijn voordelen; de economische den bij de Staten-Generaal zullen j gevolgen (zoals consumptie-vermeer- Geen overgangstermijn Het ministerie van Sociale Zaken werkt met grote spoed aan een ont werp voor een wettelijke ouder domsvoorziening, zodat de voorstel len wellicht reeds over enkele maan- kunnen worden ingediend meldt „De Telegraaf". De volgende belang rijke beslissingen zijn reeds geno men: 1. In tegenstelling tot het advies \-an de SER wenst minister J. G. Suurhoff dat de wettelijke ouder domsvoorziening zonder overgangs termijn van ten hoogste 5 jaar in werking zal treden. Reeds onmiddel lijk bij het van kracht worden van de wet zullen dus eigen inkomsten riet van de uitkering worden afgè- ttokken. 2. De financiering van de ouder domsvoorziening zal geschieden vol gens het omslagstelsel, waarbij de werkende generatie premie betaalt voor het pensioen van de niet-wer- kende generatie. 3. Waarschijnlijk zal de premie voor de ouderdomsvoorzening niet 5'A bedragen, zoals door de SER was berekend, maar 7 a 7 S.E.R.-plan. Minister Suurhoff heeft de bezwa ren tegen'de overgangsregeling, zo als deze door de SER was ontwor pen, zwaar laten gelden. Bij de Noodwet-Drees worden thans wel de dering e.d.) komen geleidelijk en ook zou volgens de SER een ruime mo gelijkheid nodig zijn om bestaande voorzieningen aan te passen. De practische moeilijkheden die deze regeling zou meebrengen zijn blijkbaar echter onoverkomelijk. De jaarlijkse stijging van het vrijgestel de bedrag zou de administratie zeer ingewikkeld maken. Dat minister Suurhoff voor de fi nanciering van de ouderdomsverze- kering het omslagstelsel heeft geko zen valt gemakkelijk te begrijpen. Het alternatief is namelijk het ka pitaaldekkingsstelsel, waarbij door betalingen van de werkenden een re serve wordt gevormd, voldoende om van de pensioeningang of tot het overlijden het pensioen te kunnen betalen. Dit betekent dat binnen 25 jaar een vermogen van f 23 y2 mil liard nodig zou zijn hetgeen onoplos bare problemen meebrengt. De SER berekende in zijn advies dat voor een uitkering van f 1260 voor gehuwden en 756 voor onge- huwden een premie opgebracht moet worden van 655 millioen. Dit is ongeveer 5,5 van het premieplich tig inkomen (over het inkomen bo ven f 6000 wordt geen premie ge heven). Nadat deze berekening werd ge maakt, heeft een loonronde van 5 en één van 6 plaats gehad. De voor gestelde uitkeringsbedragen zullen stellig met deze percentages ver hoogd moeten worden terwijl lang niet alle inkomens (men denke aan de zelfstandigen) met vijf en zes procent zijn gestegen. Veel ernstiger is echter de sterke vergrijzing van de Nederlandse be volking. De verhouding tussen de' bejaarden en de actieven, die in 1953 ongeveer 14 op 100 was, zal waarschijnlijk stijgen tot 19 op 100. Met de verouderende factor van de emigratie is bovendien geen reke ning gehouden. Ten slotte zal de regering straks stellig nog worden aangevuld met een weduwenpensioen. Vandaar dat reeds dadelijk bij het van "kracht worden van de wet waarschijnlijk een premie zal moeten worden ge heven van 7 a 7^ teneinde een zeer krachtige toekomstige stijging van de premie te voorkomen. Het moet tevens niet uitgesloten worden geacht dat op de duur de premie zelfs zal stijgen tot 10 Het gevolg is dat de loonronde die de hoge premie van de werkgevers zal moeten opvangen, aanzienlijk groter wordt dan de vrijstelling van vereveningsheffing voor de werkge vers zal opleveren. Gedeeltelijke doorberekening van de loonronde in de prijzen zal dan onvermijdelijk zijn, waardoor de ge vreesde loon- en prijsspiraal weer een flinke duw krijgt. „Burgers bereid", een nieuwe „Burgers bereid" is de titel van de nieuwe film van de Stichting Bevor dering Bescherming Burgerbevol king, of kortweg BB. Van deze film is gisteren onder grote belangstelling van o verheidszij de, van het bestuur alsmede van landelijke en districts- functionnarissen van de BB een eer ste voorstelling in het Soheveningse Seinposttheater gegeven. „Burgers laat zien wat aan organi satie en oefening in twee jaar tijds in de BB bereikt is. Dit wordt ver teld door een BB-man, die zelf na veel moeite voor dit belangrijke werk gewonnen is. Het publiek wordt meegenomen naar oefening van de hulpverlenings diensten, medische diensten, politie diensten en brandweer in verschil lende delen des lands. Triofilm.heeft dit scenario verwezenlijkt. Tijdens een inleiding tot de film werd verteld, dat de BB dank zij be hoorlijke voorziening van materiaal in de afgelopen twee jaar goede vor deringen heeft gemaakt. De bestaan de brandweercorpsen hebben een uit breiding van 2000 tot 3000 spuiten .gekregen. Van de vrijwillige brand weerbemanningen zyn thans 20.000 van de noodzakelijke 26.000 opgeleid of in opleiding. Het verbindingsnet met telex, ra dio en radio-teieiome beschixt tnans over 150 commandoposten rnet 7000 man vrijwilligers. Voor deze dienst is (10.000 man nodig. Vijftienhonderd reddingsuitrustin gen, aangevuld met pionier-materiaal staan beschikbaar voor 7.500 vrijwil ligers van de 15.000, die in tijden van nood beschikbaar, zullen moeten eijn. De Dienst Sociale Verzorging is met zijn 8000 vrouwelijke vrijwilli gers vrijwel compleet. De 300 kleine mobiele geneeskun dige eenheden zijn voor driekwart bemand. Voor de zelfbescherming zijn thans 105.000 van de noodzakelijke 165.000 vrijwilligers over 8000 ploegen ver deeld. Men heeft 234.000 vrijwillig sters en vrijwilligers in totaal nodig. Hiervan zijn thans 163.000 inclusief administratief personeel in de BB ge ïncorporeerd. Aan de zelfbescherming in de bedrijven wordt thans zeer veel aandacht besteed. Indexcijfer is sterk gestegen Op korte termijn, waarschijnlijk reeds de volgende week, kan een mar ge-beschikking voor de gehele handel worden verwacht ter voorkoming van verdere prijsstijgingen. De prijzen zullen daardoor bevro ren worden op het peil van Decem ber 1954, verminderd met de O.B.-de- tailhandel. Omtrent dit ingrijpen weet het „Nieuws van de Dag" waaraan dit bericht is ontleend het volgende mede te delen: Voor de technische wijziging der O.B. op 1 Januari j.l. heeft het mi nisterie van Economische Zaken nauw contact gehad met de verte genwoordigers van het bedrijfsleven en de middenstand, teneinde prijs verhogingen te voorkomen, die con sequenties zouden hebben voor de lo nen. Velen hebben aan de uitdruk kelijke wens der regering gevolg ge geven. Helaas is dit evenwel niet al gemeen het geval, geweest. Twee punten Voorlopige statistische gegevens hebben uitgewezen, dat het prijs-in- dexcijfer voor het gezinsverbruik in één maand tyd van 15 December tot 15 Januari j.l. van 127 tot 129 geste gen is. De laatste dagen staat het departe- Landbouwer bevroren Eergisteravond liep de 58-jarige landbouwer T. Hiemstra te Harlin- gen in een sloot en alhoewel hij zich wist te redden, werd hij, eenmaal op het droge 'gekropen, bevangen door de koude, zodat hij bewusteloos in elkaar zakte. In deze toestand heeft de man tot 7 uur 's morgens in de openlucht ge legen, voordat een passerende arbei der hem vond en onmiddellijk hulp diensten waarschuwde. De landbouwer is naar het zieken huis gebracht, waar men zijn toe stand zorgwekkend acht. ment van Economische Zaken weder om in verband met de prijsstijgingen in bepaalde branches, in voortdurend contact met handel en middenstand. Het streven van minister prof. dr. J. Zijlstra, zoals hij dit in de Tweede Kamer heeft uiteengezet, is er voort durend op gericht, om niet door prijs- beheersing, doch door een scherpe prijsbewaking een spiraal te voorko men. Minister Zylstra, die thans een kor te vacantie ,in Zwitserland geniet, waar hij Donderdag een voordracht houdt voor Zwitserse industriëlen, wordt begin volgende week in ons land terugverwacht. Het is waarschijnlijk, dat hij nog voor het debat over zijn begroting in de Eerste Kamer zal ingrijpen. Vier bondgenoten^ tegen pijnen en griep! 0* 4 bestanddelen van (hefarine „4" fezamen in dén tablet verenigd vormen het beroemde geneesmiddel, dat vaak uitkomst brengt, waar andere middelen lalen. m n 'nJUjedoet wonderen (Advertentie) HET „EENHEIDSGESPREK" Het partijbestuur van de Katholieke Volkspartij zal in een spoedvergade ring bijeenkomen op Donderdag 24 Februari a.s. In deze vergadering zal het bestuur zich beraden over het „eenheidsgesprek", zulks naar aan leiding van de door de Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid genomen beslissing. Brand weerk undi ge overleden De brandweerdeskundige van de Nederlandse Spoorwegen, de heer A. Roelofsen is Maandag te Venlo plot seling overleden. De heer Roelofsen werd in 1907 te Amsterdam geboren en trad op 1 October 1947 als brand weerdeskundige in dienst van de Ne derlandse Spoorwegen. Daarvoor was hij als inspecteur verbonden aan de algemene dienst. Op 2 Augustus 1950 werd hij bevorderd tot technisch in specteur le klasse. Sinds 1 September 1953 was hij plaatsvervangend hoofd van de afdeling bedrijfszelfbescher ming. Vóór zijn indiensttreden bij dc N.S. was de heer Roelofsen achter eenvolgens chef van de bedrijfs brandweer van de Lijm- en Gelatine- fabriek te Delft .brandmeester bij de gemeente-brandweer te Amsterdam, hoofdbrandmeester-commandant van de gemeentebrandweer te Delft en commandant van de gemeentebrand weer te Nijmegen. Bij de Leidse stadhuisbrand heeft de heer Roelofsen zich als comman dant van de Delftse brandweer on derscheiden. WAT IS EEN TROLLEY-BUS? Proefproces uitgelokt De justitie zal moeten gitmaken of een trolley-bus een gewoon motor rijtuig is als bedoeld in de wegen verkeerswet, of dat het voertuig een eigen status heeft, zodat het niet valt onder de bepalingen van genoemde wet, waardoor men er dus ook geen wegenbelasting voor behoeft te beta len. Over deze strijdvraag zijn reeds vele processen gevoerd, doch men heeft nimmer een definitie kunnen geven. Het gemeentebestuur van Gronin gen heeft thans in overleg met de advocaat—generaal bij het Hof te Leeuwarden een proefproces uitge lokt. De bestuurder van een trolley bus werd geverbaliseerd, omdat het voertuig niet het voorgeschreven ken teken droeg. Daarna kon het rad van Vrouwe Justitia gaan draaien. De officier van justitie en daarna ook de Groninger rechtsbank waren van mening, dat een trolley-bus een motorrijtuig is in de zin van de wegenverkeerswet. Verdachte werd tot een gulden boete veroordeeld. Gistermiddag behandelde het ge rechtshof te Leeuwarden deze zaak in hoger beroep. De loco-burgemees ter., en de gemeente-secretaris van Groningen waren aanwezig. Na het horen der getuigen, betoog de de procureur-generaal het eens te zijn met de zienswijze van de reoht- bank, hoewel hem een andere beslis sing ook dierbaar was, als er maar een definitief antwoord komt, want anders blijft de trolleybus een twee slachtig voorwqrp. Hij eiste bevesti ging van het vonnis. De raadsman van de gemeente mr. N. Polak was van oordeel, dat de trolleybus geen motorrijtuig is in de zin van de wet, omdat het zichzelf niet voortbeweegt. De uitspraak werd bepaald op 8 Maart a.s. Verschillende factoren Volgens een voorlopig onderzoek zou het melkverbruik in Nederland na de prijsverhoging van de melk met 3 tot 4 procent gedaald zijn. Gezien de korte tijd, die verlopen is na de prijsverhoging, kunnen deze cijfers nog niet als volkomen juist worden genomen. Daarbij komt, dat reeds fian het eind van 1954 het melkverbruik in Nederland een neiging tot verminde ring vertoonde, zodat het eventuele percentage, dat het melkverbruik ge daald is, niet geheel op rekening van de prijsverhoging zal kunnen worden geschreven. Meineed van caféhouder De officier van justitie bij de Arn hemse rechtbank heeft gisteren zes maanden gevangenisstraf geëist tegen een Nijmeegse caféhouder, die ervan wordt verdacht op 15 December voor de politierechter te Arnhem meineed te hebben gepleegd. Als getuige gehoord in een zaak van dronkenschap in het verkeer had hij verklaard niets meer te weten van een kruisverhoor door twee poli- tie-agenten naar aanleiding van de arrestatie van één zijner stamgasten. Hij had getuigd, die avond dron ken te zijn geweest, hoewel de agen ten geen spoor van dronkenschap ontdekt hadden. De raadsman meende, dat de ver warde verklaring te wijten was aan een later geconstateerde suikerziekte. Zijn verzoek om onmidellijke invrij heidstelling werd afgewezen. Uitspraak over veertien dagen. In de Leuvenzaal van paleis Soest dijk hebben Hare Majesteit de Ko ningin, prins Bernhard en de vier Prinsessen met de hofhouding en een groot aantal personeelsleden Zater dagmiddag de paleis-filmoperateur, die ook de electriciteit, de radio en de televisie regelt, de heer B. Meijer, gehuldigd ter ere van zijn 25-jarig dienstjubileum als zodanig. Voordat H. M .de Koningin sprak, las jhr. C. Dedel, intendant van het paleis Soestdijk, het Koninklijk Be sluit voor, waarin de jubilaris de zil veren medaille van de huisorde van Oranje-Nassau werd toegekend. Deze onderscheiding werd de jubilaris door (92) H.M. de Koningin op de borst ge speld. H.M. richtte zich daarna met wel gekozen woorden tot de jubilaris en bracht hem haar oprechte dank voor het vele, dat hij voor het koninklijk huis heeft gedaan. H. M. liet haar woorden, vergezeld gaan van een gou den armbandhorloge met de inscriptie J.B. Z. K. H. prins Bernhard had ook alle lof voor de jubilaris, die zijn ken nis graag ten dienste stelt van ande ren. Prins Bernhard hoopte, dat de jubilaris nog vele jaren aan het pa leis werkzaam mag zijn. Jhr. mr. C. Dedel sprak vervolgens woorden van vriendschap en waar dering en bood de jubilaris namens de hofhouding een schemerlamp aan, terwijl mevr. Meijer een kostbare vaas met bloemen ten geschenke kreeg. Namens het personeel van alle de partementen sprak de huismeester de heer E. v.d. Flier, die een akten- tas en een enveloppe met inhoud aan bood. Dat de technische kwaliteiten van de heer Meijer groot zijn bewees de toespraak van de heer F. Sanders, die sprak in opdracht van ir. Otten, directeur van het Philips-concern. Spreker gewaagde van het buitenge wone vernuft van de heer Meijer, die Philips attent maakt op vele verbe teringen op televisie-gebied. Als dank bood spreker de jubilaris daar na een draagbaar radio-toestel aan. De jubilaris hield na afloop van deze huldiging in zijn woning een drukbezochte receptie, waar velen aanwezig waren. DE OUD-BEYERLANDSE MOORD. Vonnis bevestigd. De hoge raad heeft gisteren ver worpen het cassatieberoep van de man, die door het gerechthof te 's-Gravenhage is veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf wegens moord op zijn echtgenote in April 1952, door het haar doen innemen van vergif. 3) De filosoof stond op, zonder de commissaris te antwoorden en schreed toen op Guérin toq, die 'hij gedurende enige tijd kalm, ernstig, diepvorsend aankeek. „Gij zoudt trouwen zodra gij terugwaart in uw land, nietwaar?" „Ja mijnheer", antwoordde de boer, die grote ogen opzette. „Welnu, oestel gerust uw trouw- jas". Hij wendde zich tot de agenten, die hem met open mond aanstaarden en ging voort op bevelende toon: „Waakt over die man, want binnen twee maanden is hij vrij!" Maximi- lien Heller wikkelde zich in de plooi en van zijn lange, bruine manteljas en verliet met onverschillig trotse houding de kamer. Ik wendde mij tot de commissaris, die zijn papieren bij eenraapte, al mompelend: „Zonder ling! heel zonderling!" „Neem het mijn vriend niet kwalijk, mijnheer", zei ik een v/einig verlegen; „hij is ziek en u begrijpt...." „Uw vriend mijnheer", antwoordde de commissaris tamelijk koel, „zal zich, naar ik hoop, in tegenwoordig heid van de rechter van instructie spraakzamer tonen dan hier. Wat mij betreft ik heb hier afgedaan en ga mijn rapport opstellen". Hij verwijderde zich, gevolgd door de agenten, die de beschuldigde in hun midden hadden. Het geluid van hun voetstappen stierf langzaam v/eg op de trap en alles werd stil, akelig stil IV. Ik haastte mij, Maximilien Heller te gaan opzoeken. Ik vond hem in zijn leuningstoel; hij was bezig met de tang het kwijnende vuur op te ra kelen. „Welnu", zei ik, „wat denkt gij van dit alles?" Hij haalde de schouders op. „Een slachtoffer te meer in het martyro logium der menselijke gerechtig heid", antwoordde hij zeer kalm. „Gelooft ge dat die man onschul dig is?" „Ja, dat geloof ikMaar wat kan het mij eigenlijk schelen...." Hij wierp zich achterover in zijn wij- zetel, en sloot de ogen. In weer wil van de onverschilligheid, die hij veinsde, 'bemerkte ik zeer goed, dat hij in hevige mate was opgewonden. Zijn handen beefden, bewogen zich onophoudelijk in een zenuwachtig tempo over de leuningen van de stoel Zijn geest werkte met de -uiterste inspanning. Zijn vurige verbeelding was nog vol van het treurig schouw spel, dat men ons had opgedrongen. „Weet ge wel", zei ik glimlachend, „dat uw eigenaardige houding zekere verdenking bij die goede commissa ris opgewekt kan hebben? Daar gij uw getuigenis weigert, kan men u voor een medeplichtige houden. Een paar eeuwen geleden zou dat vol doende geweest zijn om u aan de galg te brengen". „Ja, maar gij weet ongetwijfeld dat een vermaard politieman heeft ge zegd: „Laat me vier lijnen van ie mands hand zien en ik zal hem laten veroordelen" Dat verklaart u mis schien mijn stilzwijgen". Juist op dat ogenblik sloeg 't mid dernacht op de klok van Saint-Roch. „Gó" zijt moe", zei ik tot Maximi lien, „en ik zal u de nodige rust gun nen". „Ik voel mij inderdaad deze avond zwakker dan gewoonlijk. Ik ga te bed, en zal een beetje opium nemen om gemakkelijker te kunnen slapen. Dat zal mij goed doen; ik heb er zelfs grote 'behoefte aan". Toen ik afscheid van hem nam zei hij op een eigenaardig dringende toon: Kom morgen heel vroeg, ik zal u wachten, ik moet u spreken. Gij komt toch, nietwaar?" „Ik beloof het u". Ik drukte Maximilien de hand en verliet hem, nog geheel onder de in druk van hetgeen ik in de loop van de avond had gezien en gehoord. Qp straat kocht ik een krant en las het volgende onder het gemengd nieuws: „Een geheimzinnige gebeurtenis heeft in de wijken bij het Luxem bourg pijnlijke opschudding gewekt. De heer Bréhat-Lenoir, een zeer be kend bankier, die zich, na een reus achtig fortuin te hebben verzamel'd, enige jaren geleden uit de zaken had teruggetrokken, werd hedenmorgen dood op zijn bed gevonden. Men dacht eerst, dat hij een beroerte had gekregen, want hij was uiter mate zwaarlijvig en leidde een zit tend leven; maar al spoedig kwam men tot de bevinding, dat de dood van de millionair aan een misdaad was te wijten. De heer Cactille, een neef van de overledene, bemerkte, dat de secretaire van de heer Bréhat- Lenoir was opengebroken en de pa pieren door eenge worp en waren. Op de bodem van een glas, dat op de ta fel stond, vond men bij een chemisch onderzoek, ook sporen van arsenicum. De overledene heeft geen uiterste wilsbeschikking nagelaten, Zijn broer, de heer Bréhat-Kurguen, erft dus heel het kolossaal vermogen". En verder las ik: „Juist bij het ter perse gaan, vernemen wij, dat de justitie de moordenaar van de heer Bréhat-Lenoir heeft ontdekt, 't Is naar men zegt, 'n knecht, met name Gnérin, die de overledene nauwe lijks acht dagen in dienst heeft ge had. De ellendeling, die het gemunt had op 't geld van zijn meester, heeft hem vergiftigd. Hij beweerde, dat er ratten in zijn kamer waren en kocht arsenicum, 't Lijdt geen twijfel, dat hij 'n zekere hoeveelheid van 't ver gif heeft gemengd in de drank, die de heer Bréhat-Lenoir gewoon was, iedere avond te nemen. Het weefsel van de fabel, die hij op diste, was zo doorzichtig, dat er een aanhoudingsbevel tegen hem werd uitgevaardigd, hoewel hij met klem zijn onschuld staande hield, en, naar 't schijnt onnozelheid veinsde. Hij bevindt zich nu in hander der justi tie. De „geheimzinnige zaak" bepaalt zich dus tot een heel gewone mis daad. Men heeft nog geen testament gevonden". V. De volgende morgen om tien uur kreeg ik bezoek van mijn geleerde meester, Dr B., die er heel naden kend en bekommerd uitzag. „Heb je van die zaak Bréhat-Lenoir gehoord?" vroeg hij, mij door de ster ke glazen van zijn bril scherp aan kijkende, nadat we twee minuten over het fraai maar koel weer had den gesproken. Ik hield hem de krant voor, die ik des avonds tevoren had gekocht en zeide: „Ziedaar, het enige dat ik er van weet". „Maar, weet ge wel, dat we hier met een ernstige zaak te doen heb ben?Ik werd gisteren ontbo den, om de lijkschouwing te doen. En geloof je, dat ik, na 'n lang en nauw keurig onderzoek, een spoor van ar senicum heb gevonden? Niets,, hele maal niets". „Dat moet de justitie lelijk van streek brengen „Ik geloof tenminste, dat 't haar niet veel plezier heeft gedaan, 't door haar opgezet systeem zo maar in eens inéén te zien vallen. Ik kreeg vanmorgen een brief van de rechter van instructie, bij wie ik gisteren avond mijn rapport had ingediend. Hij verzoekt mij, de lijkschouwing vandaag te hernieuwen". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6