Baanbrekend werk van minister Gielen aanleiding tot een laatste schermutseling Ongerustheid over vliegen door het koninklijk gezin Engelse minister Attlee in Nederlandse Ridderzaal Burgemeesters demonstreerden hun bekwaamheid in het touwtrekken WO"NSD\G 23 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Gistermiddag heeft de Eerste Ka mer de begroting van algemene za ken afgedaan. Tevoren had ze een aantal kleine wetsontwerpen behan deld. Hierbij waren de ontwerpen tot opheffing van de gemeente Hemmen en dat tot gemeentelijke herindeling van de Bommelerwaard. De heer GERRETSON (c.h.) toonde zich niet gerustgesteld over het ant woord van de regering, dat de Da kota die voor het reizen van het ko ninklijk gezin wordt gebruikt vol doende veilig en bedrijfszeker is. Ook had hij critiek op het kabinet dat voor de rede, die de Koningin bij het bezoek van president Coty had gehouden, verantwoordelijk is. Verder opperde hij bezwaren tegen de rede die prof. Van Eysinga hield bij de onthulling van het standbeeld van Johan van Oldenbarnevelt in Den Haag. Volgens de heer Gerretson had de regering moeten voorkomen dat de Koningin bij deze plechtigheid aanwezig was. Voorts kwam de heer Gerretson met critiek op wa' de heer Drees op het Labourcongres te Scarborough had gezegd. Zijn schriftelijke vragen waren, zei de heer Gerretson, niet alle naar waarheid beantwoord. De heer Molenaar (lib.) achtte het antwoofd dat minister-president Drees in eerste aanleg over Scarbo rough had gegeven onjuist. Hij had echter tegen dergelijke informele be sprekingen geen bezwaar. Misschien had hij Ollenhauer kunnen trachten tot andere gedachten te brengen. De heer KROPMAN (KVP) juichte ieder contact van de regering door welke minister ook met polit'eke lei ders van andere landen, tot welke partij ze ook behoren, toe. Verdediging Minister-president, de heer DREES vroeg zich af of men zich wel op het standpunt moet stellen dat het vlieg tuig geen normaal verkeersmiddel is. Men mag niet aannemen dat bij bezoeken van buitenlandse gasten of omgekeerd bij een bezoek aan het buitenland, elk woord dat de Konin gin bij een rede spreekt de ministers passeert. Natuurlijk blijft de minis ter wan buitenlandse zaken er voor verantwoordelijk. Het bijwonen van de onthulling van het standbeeld van Johan van Olden barnevelt en de rede van prof. Van Eysinga door de Koningin achtte dr. Drees een gelukkige zaak. Men moet elk woord dat daar gesproken wordt niet met de Koningin vereenzelvigen zei hij. Ook prins Bernhard zal men bij zijn vertegenwoordiging van ons land een beetje vrijheid moeten laten. De bijeenkomst in Scarborough had slechts ten doel te trachten tot één opvatting te komen over de Pa- rijse accoorden en de aanneming van de accoorden in de Westeuropese lan den te bevorderen. Dat de heer Gerretson zijn waar heidsliefde in het geding had ge ding had gebracht betreurde hij. Het is volkomen onmogelijk gesteld, dat een minister-president niet zou mogen praten over buitenlandse po litiek en dit zou moeten overlaten aan de minister van buitenlandse za ken, antwoordde hij de heer Gerret son. Die besprekingen kunnen vaak groot nut hebben. Het is de normale taak van de minister-president de in zichten van Nederland over de bui tenlandse politiek elders tot hun recht te doen komen. Ik kan bepaald niet EERSTE KAMER Burgemeester Matser geridderd Ter gelegenheid van de plechtige opening van de Katholieke Nijver heidsschool voor meisjes te Arnhem heeft Deken J. J. H. van Rossum van Arnhem hedenmiddag aan burge meester Ch. G. Matser zijn benoe ming medegedeeld tot ridder in de Orde van de H. Gregorius. De pauselijke onderscheiding werd aan de heer Matser toegekend we gens zijn vele verdiensten voor de stichting van genoemde school. „Belastingverlaging in de ijskast?" De Kamer is hierna met de behan deling van de begroting van finan ciën begonnen. De heer POLLEMA (c.h.) drong aan op de instelling van een commissie van „superexperts" uit de Kamer voor een rapport over de belastingverlagingen voordat het ontwerp in de Tweede Kamer aan de orde komt. In de avondvergadering vroeg de heer MOLENAAR (VVD) of het de bedoeling van de minister van finan ciën blijft de belastingverlaging op 1 Juli te doen ingaan. Is een front- veranderipg op til, gezien het terug lopen van de politieke barometer ten aanzien van de belastingpolitiek, in formeerde hij, doelende o.m. op de oppositie van het NVV. De heer Mo lenaar was bang voor een ijskastpoli- tiek of voor een compromis, gezien de moeilijke positie die de P. v.d. A.- minister van financiën zo langzamer hand krijgt. Diens politieke vrienden toch zijn in wezen tegen een belas tingverlaging. De heer TEULINGS (KVP) wilde geen belastingheffing van werkge versbijdragen aan bouw- en spaar fondsen. Over de Rijnvaart zei de heer VAN TILBURG (P. v.d. A.) alle middelen om het grensonderzoek te verminderen een onderzoek waard te achten. Hij hoopte dat onwilligen tot rede kunnen worden gebracht. He denmorgen zal minister Van de Kieft aan het woord komen. Feest met achtergrond Het instuderen van de volksdansen voor de 5 Mei-viering Foto S. E. Smit, Den Haag ONDERWIISDE 'AT TWEEDE KAMER GESLOTEN 75 pet Aanvragen studie-ondersteuning wordt door het ministèr e toegekend Vragen over Academisch Ziekenhuis Het meningsverschil over de on derwijsbegroting tussen de heren Pe ters (K.V.P.) en Van Sleen (P.v.d. A,) is gistermiddag door de carna valsstemming waarin zich de heer Peters bevond tot een zeer verkwik kelijke verzoening gekomen. De Limburgse onderwijsdeskundi ge nodigde de Arbeidsman namelijk uit om onder het genot van een bor rel in het zonnige zuiden verder deze zaak te bepraten. Minister Cals nam niet aan de schermutselingen deel, al brak hij wel een lans voor de maat regelen die zijn oud-college Gielen reeds vroeger had genomen. De heer VERMOOTEN (Arb.) zegt c.a. van oordeel te zijn, dat te ge makkelijk wordt heengegaan over het optreden van onbevoegde leer krachten. Wanneer er een tekort aan artsen zou zijn, laat men toch ook geen tweede- of derde-jaarsstuden ten invallen. De heer PETERS (K.V.P.) vraagt toezeggen, dat ik met de heer Attlee, vUV Hif» thnnc aic ernst h^t rnnürpc wan minister niet kan toezeggen, die thans als gast het congres van de P. v.d. A. bijwoont, geen woord zal spreken, zo besloot dr. Drees. Mét de 18-jarige kantoorbedien de bleek ook het geldkistje, dat 1.700 bevatte, verdwenen te zijn, toen de procuratiehouder van een Amsterdams ijzerhandelskantoor na een ogenblikje weg te zijn geweest, weer op het kantoor terugkwam. De politie zoekt, tot nu toe tevergeefs. dat de zorg voor de defecte jeugd onderwerp zal worden van een stu die op zeer hoog niveau. De minister heeft op verschillende punten betrekking hebbend op ver laging der leerlingenschaal niet ge antwoord, merkt spr. op. Om een in zicht in het beleid te krijgen is op heldering ter zake z.i. gewenst. Arm als een kerkrat. Naar aanleiding Naar aanleiding van bij de replie ken gemaakte opmerkingen zegt de Minister, dat het onjuist is het zo voor te stellen, dat hij nu pas een van de heer Van Sleen op j.l. Vrij-1 inzicht heeft gekregen in de nood- dag merkt spr. op, dat hij zich ge-toestand. Van die wetenschap heeft keerd heeft tegen een opponent in I hij al doen blijken in zijn eerste on- levende lijve, die katholieke minis- derwijsnota. Hij herinnert er aan, ters had aangevallen. Spr. heeft ge- dat minister Gielen reeds maatrege- constateerd, dat de noodtoestand had kunnen worden voorkomen. Z.i. moet de P.v.d.A. tegen deze begroting stemmen en een motie van wantrou wen indienen. Dan heeft zij haar plicht gedaan. Met betrekking tot het beleid van minister Gielen zegt spr., dat deze het rechtsherstel t.a.v. de bezoldiging der onderwijzers heeft bewerkstel ligd terwijl we zo arm waren als een kerkrat. Een belangrijker maatregel nadien is niet aan te wijzen. De heer Teters stelt de heer Van Sleen de vraag of de P.v.d.A. in 1948 de te rugkeer van minister Gielen heeft verhinderd. Hij constateert, dat de heer Van Sleen daarop niet ant woordt. Niet de beurs van Pa. Mejuffrouw TENDELOO (Arb.) beveelt de instructeurs aan de tech nische hogeschool in de bijzondere aandacht van de minister aan. Zij bepleit o.a. de wenselijkheid van selectie volgens wetenschappe lijke methoden voor toelating tot universiteiten en hogescholen; een groot deel van de jongelui slaagt niet en van velen kan men zeggen, dat ze er niet thuis horen. De beurs-van-pa moet h.i. niet alleen beslissen. Zij betreurt het, dat van degengn, die zich aanmelden voor beurzen slechts van de repliek25 pet. wordt toegelaten. De leider van de Britse oppositie, Clement Attlee heeft in de Ridderzaal Dinsdagavond een toespraak gehouden, die door een groot aantal vertegenwoordigers van de regering, het corps diplomatique en de pers werd bijge woond. Onze foto werd gemaakt tijdens de rede van de. leider der Labour Party: zittend zien we van links naar rechts Sir Paul Mason, de Engelse ambassadeur, dr. Drees, mevr. Beyen, minister Beyen. VOORPROEFJE VAN BEVRIJDINGSFEEST TJ -j j t Ji ben. Tenslotte is het bevrijdingsfeest Jbn dan noq wel zonder de raad ivoor de geheieburgeru. Verzocht werd op de 5e Mei geen collecte te organiseren, opdat de Stichting '40'45 ruim baan zal heb ben bij haar inzameling. Er werd zelfs op aangedrongen de opbrengst van een feestavond voor deze stich ting af te staan. De heer Foppen deelde mede, dat zijn bureau reeds belangrijke sug gesties had gekregen. Hij noemde o.a. het inschakelen van ouden van da- I gen en mensen in sanatoria bij het maken van de feestversiering en het geven van een aardigheidje aan de bedlegerigen op de feestdag. Denk aan de jeugd. Ook voor de jeugd werd de aan- I dacht gevraagd. Zij moet weten, wat i de bevrijding voor ons volk beteken de. In sommige gemeenten organi seert men met dit doel kleine expo sities betreffende de oorlogstijd. Om teleurstelling te voorkomen in verband met ons klimaat, adviseer de de heer Foppen niet alle troeven op één kaart te zetten. Want als men het gehele programma in de open lucht wil afwerken, is 'n regenach tige dag voldoende, om het feest in het water te laten vallen. Men zal dus ook zaaispelen e.d. moeten opne men. Or de toehoorders werd een drin gend beroep gedaan tussen half zes er half .zeven niets te doen, zodat iedereen gelegenheid heeft de her denkingsdienst \ia radio èn televisie te volgen. Uit de vergadering gingen wal sten uren op, die op financiële moei lijkheden wezen. Is het mogelijk, zo vroeg men, een bedrag uit de ge meentekas te halen voor dit feest? Een volmondig „ja" volgde hier niet op. De burgerij en de bedrijven dienen ook iets te doen, maar er zijn reeds besnrekin«en gevoerd over ge meentelijke bijdragen en daarbij is komen vast te staan, dat aanvra gen met de grootste soepelheid beke ken zullen worden. En nu: Actie! Na deze inleidende besprekingen volgde het parool: En nu actie! De heer Vlot had er gauw een echte feeststemming in en wanneer hij vrij willigers vroeg, om een spel te de monstreren, stroomden de liefheb bers toe. Wij zagen de gemeente-secretaris van Alkemade, de heer W. A. van Hartevelt, zijn team in een bal-es tafette naar de overwinning voeren, terwijl de burgemeester van Zeven hoven met zijn ploeg de tweede plaats bezette. Als een speciale attractie volgde een partijtje touwtrekken tussen bur gemeesters en gemeente-secretarissen. De heer Brouwer, tot voor kort amb tenaar op de secretarie van Hazers- woude en thans burgemeester van Oud-Beijerland, sleurde een zeer achtenswaardig gezelschap met het grootste gemak in een hoek en kon zich met recht de sterkste burger vader noemen. Na afloop van deze demonstraties was men het er over eens, dat het volksspel een gezonde bezigheid is, waarbij men rustig zijn zorgen en waardigheid een straatje om kan stu ren. Terwijl de deelnemers wat op adem De burgemeesters, wethouders, ge meente-secretarissen en andere ge- meentelijke autoriteiten uit Zuid- Holland, die gisteren gehoor hadden I tionale Comité Bevrijdingsdag 5 Mei gegeven aan de oproep van het Na- 1.5 om in de Haagse Dierentuin een instructiedag bij te wonen, hebben het niet zo gemakkelijk gehad. Het was geen bijeenkomst van „onder het genot van een sigaartje eens rus tig luisteren". De heer Vlot van de Stichting Sport en Spel vertelde wel, dat volksspelen niet kinderach tig zijn en dat zij de mens eens even losmaken van zijn zorgen en zijn waardigheid, maar hij liet het niet bij vertellen. Hij wilde zijn woorden waar maken en het gevolg daarvan was, dat nog geen uur na het inlei dend woord van de waarnemend commissaris van de Koningin, dr. J. J. R. Schmal, de burgervaders een paar zelfs heel sportief in hun overhemd aan het touwtrekken waren. Reeds minister Gielen. len heeft genomen tegen het onder- aandacht Overigens was deze dag niet be doeld als „zo moeten jullie het doen". De heer F. L. W. Foppen, directeur van het bureau van bovenvermelde stichting, vestigde daar heel wijzerstekort. Zo heeft minister Gie len o.a. in 1947 de eenjarige spoed opleiding ingevoerd en met succes. Er is wel degelijk rekening gehou den met het dreigend tekort. Wat de toelating van onderwijzers tot de universiteit aangaat zegt spr., dat het de studierichting paedagogie zal zijn. Hoe een en ander wordt uit gewerkt kan hjj nog niet mededelen, omdat er nog adviezen moeten wor den ingewonnen. Hij deelt mede, dat tost nu toe geen regeringsvoorstellen gedaan zijn in zake de onderwijzerssa larissen. De bedoeling is geens zins alle voorstellen, die van de ANOF komen af te wijzen. Ge leidelijk moet men komen tot onderhandelen. Wat de verlaging van de leerlin genschaal aangaat merkt spr. op, dat daaraan ruime aandacht is ge schonken in de eerste onderwijsnota. Daarin kan men toch wel lezen in welke richting de minister wil gaan. De opzet is de opleiding zo sterk mogelijk uit te breiden en dan vlug te beginnen met de verlaging van de leerlingenschaal. De minister verklaart dat algeme ne dispensatie wordt verleend voor tijdelijke aanstelling van gehuwde onderwijzeressen; door deze dispen satie behoeft niet ieder jaar onthef fing van de betrokken bepalingen te worden gevraagd. Spr. is het eens met de heer Pe ters, dat het de moeite waard zou zijn om de zorg voor het gehandi capte kind op hoog niveau te bezien. Op ambtelijk niveau wordt dit vraag stuk al onder het oog gezien, maar spr. weet niet of men al tot een com missie zou moeten overgaan. Mevrouw FortanierDe Wit had de aandacht gevestigd op een tekort aan verplegend personeel aan het Academisch Ziekenhuis te Leiden. De •assistentscbappen worden daar door bemoeilijkt. De- minister ver klaart, dat ten deze grote diligentie is betracht. Bedacht moet worden, dat er een algemeen tekort aan ver pleegsters is. Niet 25 maar 75 Naar aanleiding van de opmerkin gen van mej. Tendeloo becijfert mi nister Cals, dat niet slechts 25 pro cent, maar bijna 75 procent der stu denten wordt geholpen door beur zen, toelagen en renteloze voorschot ten. De Staatssecretaris, mejuffrouw DE WAAL deelt o.a. mee dat met be trekking tot de wijziging der leraars salarissen uitgebreid overleg nodig was, waardoor het betrokken K. B. wordt vertraagd. Er is echter geen kabinetsbeslissing meer nodig. Spr. zegt haar aandacht te zullen schen ken aan de kwestie van de bedrijfs- scholen; zij meent dat er geen reden is voor een gewijzigde houding ten deze. De algemene beraadslaging wordt gesloten. op. Ons bureau, zo zeide hij, heeft niet de pretentie alles te weten. Wij wil len ook geen eensheidsfeest bevor deren. Iedere streek heeft haar eigen folklore en die moet bij het komen de bevrijdingsfeest tot uitdrukking worden gebracht. Het streven van het bureau is echter te voorkomen, dat de 5e Mei ontaart in een lol-dag. Feest moet er zijn, maar dan een feest met achtergrond. Stimuleren en helpen. Wij maken uw programma's niet, merkte de heer Foppen op, maar wij willen u graag helpen; vooral om deuren te openen, die anders geslo ten blijven. Verder stellen wij het op prijs om suggesties te krijgen, want een goed idee, dat in Heerlen gebo ren wordt, kan ook in Delfzijl de vreugde verhogen. Spreker adviseerde, om bij het ma ken van de plannen ook de plaatse lijke kunstenaars in te schakelen en hij achtte het noodzakelijk om het i kwamen, werd er voorgesteld, om de comité van voorbereiding een brede basis te geven, zodat alle groepe ringen een vertegenwoordiger heb- N.R.U. zorgt op 5 Mei weer voordroppings* Evenals de afgelopen 9 jaren, zal de Nederlandse Radio Unie ook dit jaar weer op 5 Mei droppings ver zorgen, ter herinnering aan de voed- seldroppings, die dan 10 jaren gele den ons land uit de hoogste nood hielpen. Eerst was het Nationaal Comité Viering Bevrijdingsdag 5 Mei 1955 van plan zelf de droppings te ver richten, maar een nader overleg heeft aangetoond, dat dit beter door de Radio Unie zou kunnen geschieden. De plaatsen, waar de droppings zullen plaatsvinden, in iedere pro vincie één worden nog geheim gehouden, maar men overweegt toch de mogelijkheid om in overleg met plaatselijke comité's de droppings in dienst te stellen van de Stichting '40—'45. Aanrijding bij Pernis heden voor krijgsraad Voor de krijgsraad te velde-west zal zich heden moeten verantwoor den een 22-jarige dienstplichtige sol daat geboren in Rotterdam, wegens het veroorzaken van een aanrijding met een trein. De soldaat reed op 30 October van het vorige jaar als bestuurder van een militaire vrachtauto te Rotter dam. Op een onbewaakte overweg te Pernis-Feyenoord kwam hij in botsing met een goederentrein, waar door de auto enige tientallen meters werd meegesleurd en in brand is ge raakt. Bij dit ongeluk zijn drie soldaten om het leven gekomen en werd een korporaal ernstig gewond. schooljeugd op 5 Mei een gedenk- schriftje of een bekertje te geven. Een afgevaardigde uit Boskoop deel de nog mede, dat men in zijn ge meente het plan had een gaarkeu ken in te richten. De burgerij zou dan nog één keer een eenpansmaal- tijd kunnen afhalen. Zelfwerkzaamheid. Alle inleiders legden sterk de na druk op de zelfwerkzaamheid, maar Lou Hoefnagels deed dat in zeer sterke mate. Hij noemde twee bevrij- dingsspélen op, die zeer goed .zijn, maar dat was ook alles. Er bestaat grote behoefte aan wagenspelen. Welnu, vond deze spreker, maak er zelf een. Dat is vrij gemakkelijk. Ook deze woorden werden waar gemaakt. Uit de vergadering werd voorge steld een stukje te spelen, waarin een bestuur van een Oranjevereniging subsidie aan B. en W. komt vragen. Drie burgemeesters namen op zich het bestuur van de Oranjevereniging te spelen, terwijl bestuurders van deze verenigingen in de huid van B. en W. kropen. Het werd een kostelij ke improvisatie, die technisch uiter aard niet volmaakt was, maar die wel bewees, dat men zelf iets aardigs kan maken. Ook zang en eenvoudige volksdans jes werden nog gedemonstreerd. Wij zijn er van overtuigd, dat de deelnemers tevreden naar huis zijn gegaan. Niet omdat ze alle demonstraties even geslaagd vonden, maar wel om dat ze een indruk hadden gekregen van de vele mogelijkheden, waaruit geput kan worden bij de samenstel ling van een feestprogramma. Een kleine expositie in een hoekje van de zaal toonde een groot aantal boekjes met raadgevingen, volks- en jeugdspelen enz. Men heeft nog en kele maanden de tijd en wy hebben de indruk gekregen, dat met de hulp van het Nationaal Comité Viering Bevrijdingsdag 5 Mei 1955 een gezel lig en tegelijk stijlvol feest zeer goed mogelijk is.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5