GHURGHILL Dronkaard stal partijtje vis en bekogelde daarmee achtervolger Snel buiten adem Warmond zorgt voor attractie (Y an lusthof tot atoomtuin) Vrouw en kind omgekomen bij felle brand in Hilversum Kaart van Mars bleek een fantasie-kaartje te zijn De Spaar- en Voorschotbank vierde haar gouden jubileum WOENSDAG 23 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Bacchanale diefstal Zoals gisteren voor de Haagse recht bank bleek, had de 25-jarige Haagse bouwvakarbeider een kwade dronk over zich en wanneer hij te veel aan Bacchus geofferd had, kreeg hij een onweerstaanbare drang om te stelen. Nadat hij op 9 Januari j.l. weer op krachtige wijze bijgedragen had tot de dividenduitkering van jeneversto kerijen, kwam hij langs een viswin kel en nam daar een aantal blikjes zeebanket, plus een hele kist vers gevangen vis mee. Een voorbijganger, die dit ver- gryp zag, zette de achtervolging in, maar kreeg tijdens deze tocht alle visjes uit de kist naar zyn hoofd ge- ometen en tenslotte belandde de lege Vraagbaak" Staf Hftp wnrrfon films vnnr nader onde"°<* bleek> dat veie tus- liue women Ilims VOOr senrauurties. tr Brabantse muur- militairen gekeurd? Minister Staf heeft weer een ver zameling schriftelijke vragen ontvan gen uit de Tweede Kamer en ditmaal betreft het de keuring van films, die in militaire bioscoopzalen vertoond worden. De door de legerleiding ingestelde commissie zou twee Amerikaanse films, die handelen over misbruik van macht in het leger en de correc tie, die daartegen van hoger hand werd ingesteld, ongeschikt voor mili taire ogen verklaard hebben en het vragende Kamerlid kan zich met dit kist voor zijn voeten. Toen de vissen- •rover tenslotte gegrepen werd, vond men nog een kabeljauwmes op hem, dat uit de nadeelde winkel afkom stig was, en waarmede hij zijn ach tervolger, toen alle visprojectielen verschoten waren, gedreigd had. De officier eiste 2 y2 jaar tegen de visstelend dronkeman en de verde diger vertelde, dat zijn cliënt bereid is een kuur te ondergaan teneinde de alcohol uit zijn leven te bannen. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. Brand te Scheveningen Luchtmachtgebouw beschadigd Vanmorgen om half acht is brand ontdekt in een kantoor van de lucht macht, gelegen boven de Galerij op het Gevers Deynootplein te Scheve ningen. Aanvankelijk liet deze brand zich niet ernstig aanzien, maar bij senmuurtjes, z.g. Brabantse muur tjes, aan het smeulen waren en vlam hadden gevat. De brand ontstond in een muurtje, dat op de eerste verdieping naast een brandende kachel stond. Van daar uit vrat het vuur door over de ge hele eerste en een deel van de twee de verdieping tot in het dak. De Haagse brandweer verscheen a» spoedig met groot materiaal, waar onder twee ladderwagens en drie spuiten. Men slaagde er in het vuur meester te worden, doch door de on gelukkige bouw van het complex was men nimmer geheel zeker of men het vuur overal had bereikt. Een deel van het dak werd gesloopt enige tussenmuurtjes werden "ie' zzfö-ZL militairen van een democratisch land behoren te weten, dat de noodzake lijke tucht niet vereenzelvigd behoort te worden met wreedheid en onmen selijkheid en hij vindt, dat dergelijke films zeer zeker in de militaire bio scopen vertoond kunnen worden. Bedoeld Kamerlid vraagt de minis ter, hoe de bedoelde keuringscom missie samengesteld is en hoe de mi nister over dfe keuringsnormen denkt. Waar moet een auto stoppen als de politie dit aangeeft? Een automobilist uit Voorburg had enige tijd geleden van de verkeers politie het bevel gekregen om te stop pen, doch omdat dit op een punt ge beurde, waar het verkeerstechnisch nogal gevaarlijk was om stil te staan, was de Voorburge eventjes doorgere den tot hij een meer geschikte plaats gevonden had. Nadat hij tot een tientje boete voor dit vergrijp veroordeeld was, had de A.N.W.B. er een principiële zaak van gemaakt, die gisteren voor de Hoge Baad diende. De A.N.W.B. was van oordeel, dat de weggebruiker, die een politioneel stopverbod krijgt, beter een eindje door kan rijden op zoek naar «en veilig plaatsje om te stoppen, dan het verkeer in gevaar brengen. De 'advocaat-generaal dacht er ech ter anders over. Als een bevoegd po- Jitie-amibtenaar, een bevel tot stoppen geeft, blijkt daaruit, dat deze politie man een verder rijden, dan de plaats, die hij aangeeft, niet toelaatbaar acht. Als de bestuurder zelf de stopplaats zou kunnen uitkiezen, zou aan een gedeelte van de wegenverkeerswet ieder zin ontnomen worden. De advocaat-generaad concludeer de tot verwerping van het beroep; op 22 Maart volgt uitspraak. j rookt 1 meter per dag Sir Winston Churchill rookt op tachtigjarige leeftijd dagelijks nog zeven sigaren van ten min- ste 15 centimeter per stuk. In de afgelopen zestig jaar bedraagt de afstand, die hij heeft afgerookt, ten minste 22 km. De Britse premier heeft dit de vorige week op een particulier 1 partijtje aan de Italiaanse mi- nister van buitenlandse zaken, Martino, bekend. In totaal heeft 5 hij in zestig jaar meer dan 150.000 sigaren gerookt. Sir Winston rookt zijn sigaren echter niet tot een klein peukje op. Een van zijn intieme vrien- 2 den zei, dat Churchill een derde van zijn sigaar rookt, een derde kauwt en soms een derde weg- 5 gooit gaston dominici naar zie kenhuis. Gaston Dominici, de Franse boer die ter dood is veroordeeld wegens de drievoudige moord op het Engelse gezin Drummond, is in het zieken huis van de Marseillaanse gevange nis „Les Baumettes" opgenomen. De 77-jarige boer zou aan voedsel vergiftiging .ij den. STORM bu FORMOSA. Volgens berichten in te Taipeh ver schijnende bladen worden sinds Zon dag 34 vissersboten met in totaal 100 man aan boord vermist, nadat zij aan de zuidkust van Formosa in een 6torm terecht waren gekomen. Zes treilers sloegen om. Men vreest dat zeven opvarende verdronken zijn. gen. Het complex werd van binnen zwaar beschadigd. Omstreeks tien uur kon het grote materiaal inruk ken, doch er bleef nog een comman do van de brandweer met een lad derwagen en twee spuiten achter om op eventualiteiten voorbereid te zijn. EERSTE KOMKOMMERS. Op de veiling te Nijmegen werden gisteren door de kweker W. P. Jan sen uit Hees bij Nijmegen de eerste kas-komkommers aangevoerd; zij deden 60 tot 70 cent per stuk. Mctok Uzelf niet wijs, dat kortademigheid 'nu eenmaal bij Uw gestel hoort. Meem het snelwerkende middel, dat het taaie V.V.V.-functionaris aangeklaagd Uit protest tegen herbenoeming De oud-penningmeester-kantoor houder van het V.V.V. te Egmond aan Zee had, hoogstwaarschijnlijk door slordig beheer, enkele maanden geleden een kastekort van ruim 5000,en hij werd door het be stuur uit zijn dubbele functie ontsla gen. De ledenvergadering liet echter een onderzoek instellen en toen men tot de ontdekking kwam, dat geen oneer lijkheid maar slordigheid de oorzaak van het tekort was, en de ontslagen penningmeester-kantoorhouder te vens het tekort uit eigen middelen had aangezuiverd, vroeg de vergade ring hem weer in zijn oude functie te willen opnemen. Het bestuur kon zich hier niet mee verenigen, een van de leden diende een klacht in bij de justitie en de man is thans door de rijkspo litie, verdacht van verduistering en valsheid in geschrifte, gearresteerd. Warmond zorgt voor een nieuwe zal in het kleine museum een ten- attractie in net ondanks de koude steeds naderbij komende seizoen van bollen en toeristen. Op het ogen blik wordt er hard gewerkt aan „De Wondertuin van Warmond", welke gelegen zal zijn aan de Oranje Nassaulaan. Deze nieuwe vaderlandse sprook- jestuin is ontworpen door de beken de Wassenaarse tuinarchitect Henri Roeters van Lennep. die reeds 650 belangrijke werken op zijn naam heeft staan en de onderhavige tuin als een hoogtepunt uit zijn loopbaan beschouwt Door de architect is tevens een Oud- Hollandse Lusthof ontworpen, waar 'bewonderenswaardige staaltjes van snoei-, scheer- en knipkunst getoond worden, n.l. hoe men uit een haag- beuk, taxus en buxus vormen kan maken, zoals hanen, spiralen, pyra- miden, kogels, kubussen, tafels, scha- pen, pauwen, eenden en beertjes. Zelfs een geheel schaakspel staat op het programma, welk laatste even wel een termijn van 15 jaar zal ne men. Verder ontwierp de heer Roe ters van Lennep een antieke rozen tuin en een kruidentuin. Daarnaast zullen exposities worden gehouden van aquarellen, tonende de "wondertbaarlycke" resultaten, bereikt met röntgen- en atoombe straling van bolgewassen en welke een tegenstelling! „bloemen- en vogeltegels Anno 1600"; "van Anjer- tekeningen Anno 1657 en van een verzameling pamfletten "Dwaze tul penhandel Anno li63'6 - 1637". Ook toonstelling worden gearrangeerd over de historie van Warmond, wel ke teruggaat tot het jaar 1083, toen Heer Halewijn aldaar de eerste Cha- telain was. Over de teeltvijvers, waarin bij zondere forellen, karpers, snoek baarzen, zeelten, goudwinden etc. zullen voorkomen, zal de Ned. Heide Mij. te Arnhem de supervisie voeren. Bovendien zullen er aquaria zijn voor bijzondere zoet- en zoutwater- vissen, benevens bassins voor kreef ten en oesters, welke bassins een in houd van meer dan 50.080 liter zullen hebben. Tot directeur werd benoemd Nico- laas Kroese van "d' Vjjtfif Vlieghen Anno 1627" te Amsterdam. Een bezoek aan de „Wondertuyn van Warmond" zal voor onze buiten landse bezoekers per auto en voor de Amerikaanse reisbureau's zeker een "must" in het programma van hun bezoek aan Holland worden. Het geheel wordt uitgevoerd door de arrangeur Nardus Voorhoeve uit Wassenaar, bekend door zijn model- tuinen op de Keukenhof en de heer C. Komen, hovenier, te Warmond. Na het bloembollenseizoen zullen wekelijks in de Lusthof door de ver schillende exportfirma's tentoonstel lingen worden ingericht van de nieuwste variaties en mutaties op hun gebied, zodat de buitenlanders gedurende het gehele seizoen een keur van Nederlandse bloemen en planten zullen kunnen bewonderen. Z0ETERMEER De 21-jarige mevrouw A. van Boe- gemVan Empelen en haar drie jarig zoontje Fransje zijn tijdens een felle brand' in een woning aan de Franklinstraat te Hilversum om het leven gekomen. Zij sliepen boven op zolder in deze grote arbeiderswoning, die door drie Zeker geen woonoord voor mensen Over Mars hebben de sterrenkun digen tientallen jaren heftig maar in alle collegiale vriendschap natuur lijk met elkaar gediscussieerd. De oorzaak daarvan was, dat de Ita liaanse astronoom Schiaparelli 1877 meende een uitgebreid kanalen- net op Mars te hebben waargenomen. Nu was Schiaparelli geen beginne ling in het vak: in de hele astrono mische wereld werd hij geroemd om zijn kennis. Mars was dat jaar de aarde uitzon derlijk dicht genaderd, hetgeen voor Schiaparelli aanleiding was zijn 300 keer vergrotende sterrenkijker bij zonder dikwijls op de rossige planeet te richten. Zijn doel was, een nieuwe „landkaart" van Mars te tekenen. Nu, dit heeft hij bijzonder nauwgezet ge daan, maar tot ieders verbazing bleek zijn kaart overdekt te zijn met rechte strepen, die volgens Schiaparelli niets anders konden voorstellen dan reusachtig lange en brede kanalen. En de conclusie daaruit was weer: op Mars moesten wel levende wezens wonen, die met grote intelligentie waren begaafd. Om het wat anders te zeggen: Marsmensen dus! Wie anders zouden die kanalen hebben gegraven. Toen Schiaparelli's ontdekking be kend werd barstten de gedachten- wisseling ende fantasie los. Zij werden nog aangewakkerd toen Lo well, een knappe Amerikaanse ster renkundige, ook de kanalen in het vizier kreeg. Lowell ging ze zelfs tel len: hij kwam tot 400 kanalen, die van zee tot zee liepen, duizenden kilometers lang waren. Sommige le ken wel 50 kilometer breed. Een En gelsman berekende, dat de totale lengte van die kanalen rond 300.000 kilometer was, achtereen dus een ka naal, dat 7Yz keer om de aarde zou kunnen. Tot ver in onze eeuw heeft de dis cussie over Mars' kanalen zich voort gesleept, totdat de steeds meer ver grotende telescopen er een eind aan maakten. Want die sterrenkijkers toonden aan, dat Mars' oppervlak was overdekt met talloze donkere en lichtere vlekken en heel kleine streepjes, die door zwakkere kij kers bezien ineenvloeien en zo de „kanalen" doen ontstaan. Het zijn vooral de Fransman Antoniadi en de fotografie geweest, die de kanalen naar het land der fantasie stuurden. En daarmee vrijwel zeker ook de Marsbewoners. De nieuwste waarne mingen hebben ook aangetoond, dat het klimaat op Mars niet bepaald aantrekkelijk is, terwijl er vrijwel zeker veel te weinig lucht en water is voor levende wezens, die ook maar in de verste verte familie van ons zouden kunnen zijn. Als U dit ver haal hebt gelezen moet U op 25, 26 of 27 Februari, na zonsondergang, eens boven de westelijke horizon naar Mars zoeken De maan helpt bij deze speurtocht een handje, want zij ontmoet de drukbesproken planeet die drie dagen. Op 26 Februari staat zij er zelfs pal naast: U moet dan „links" van de maand zoeken naar een roodach tige „ster", die niet schittert. Dat is dan Mars! gezinnen in totaal veertien persd- nen werd bewoond. Door de grote opwinding, die direct na het ontdek ken van de felle brand in de bene denverdieping ontstond, wist men niet direct of zich nog mensen in het brandende huis bevonden. Toen men in de verwarring eindelijk de jonge vrouw en haar kind miste was het te laat. De brandweerlieden, die ten slotte met behulp van een ladder tot de bovenverdieping wisten door te dringen vonden het lichaam van het kind verkoold; de jonge moeder bleek door de zware rook te zijn ge stikt. Het pand, dat zeer snel in lichter laaie stond, brandde geheel uit. Toen het vuur omstreeks half negen in de morgen ontdekt werd ontstond een grote opwinding. Mensen vlogen gil lend uit de huizen. Een buurman, de heer R. Terlien, wist van het plat boven de brandende keuken een kind te redden. Een jonge vrouw wist zich in veiligheid te stellen door uit het raam van de eerste verdieping te springen. Spoedig was in deze druk ke volksbuurt hulp aanwezig. Het eerste ter plaatse waren man nen van de vrijwillige fabrieksbrand- weer van het direct naast het bran dende pand gelegen bedrijf der firma Van Son. Toen zij de brandende keu ken binnendrongen vlogen de vlam men echter reeds omhoog naar de bo venverdieping, die men niet meer kon bereiken. De Hilversumse brand weer was snel ter plaatse en be streed met een groot- aantal stralen het vuur, dat spoedig vele meters hoog boven het dak uitlaaide. Men wist de brand te beperken tot één woning en de belendende percelen te bewaren, al was de waterschade daar groot. Het getroffen huis werd bewoond door de familie Van BoegemTer- schegget en enkele getrouwde kinde ren met hun gezin. De man en vader van de slachtoffers was in de vroege morgen als chauffeur van een stenen auto naar het Zuiden des lands ver In alle eenvoud, maar onder grote belangstelling heeft de Spaar- Voorschotbank voor Zoetermeer haar gouden jubileum herdacht. Er was inderdaad wel reden, dit feit op feestelijke wijze te her denken. De oprichting van de Spaar en Voorschotbank is te danken aan de Landbouwvereniging „De Een dracht". Er was rond de eeuwwisse ling werkelijk behoefte aan een bank doch daar geen der grote landelijke bankinstellingen begreep, dat in deze welvarende gemeente mogelijkheden voor een filiaal bestonden, nam „De Eendracht" het initiatief. Het eerste bestuur en raad van toe zicht werd gevormd door de heren W. van Dorp Wzn., A. G. de Groot, Joh. Vollebregt, N. Duinisveld, Noordam, J. Scheer, E. J. Rijneveen en A. P. van der Bosch. Was de eerste opzet boeren en tuin ders, leden van „De Eendracht' voorschotten te verstrekken tegen matige rente en mogelijkheid' te scheppen voor goede belegging, spoe dig bleek het gewenst en nuttig, ook de handel, de middenstand en kleine spaarders van de bank ge bruik te laten maken. De bakens werden tijdig verzet en spoedig bleek de spaarbank nuttig te zijn vóór al len. Dit standpunt is men steeds blijven innemen tot de huidige dag. De Spaar- en Voorschotbank heeft dan ook een vertrouwde klank gekregen. In de bestuursorganen zijn alle le vensrichtingen vertegenwoordigd. Nog een andere taak heeft de bank verricht en zij doet dat op het ogen blik nog. Toen er gebrek aan verga derruimte was, was het de spaar- en voorschotbank, die een gebouw liet zetten, waardoor vele verenigingen de mogelijkheid werd geboden om bijeenkomsten van allerlei aard te gen geringe kosten te kunnen hou den. Talrijke verenigingen vergade ren in de verschillende lokaliteiten of geven uitvoeringen in de gymzaal van de bank. Zo is Zoetermeer niet meer denk baar zonder de spaarbank. Als bank instelling is het een gezond bedrijf, dat zijn werkzaamheden, mede door goed geschoold personeel en goede outillage tot ieders tevredenheid ver richt. Huldiging. De viering van het gouden be- staansfeest is tegelijk reden geweest om het veertig-jarig jubilé van de trokken. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak van de brand, die in de benedenkeuken moet zijn onstaan. De stoffelijke overschotten van de slachtoffers zijn overgebracht naar de Noordebbegraafplaats. Na veertien jaren zag drenkelinge haar levensredder terug Veertien jaar geleden werd de „Maasdam" door een Duitse onderzeeboot getorpeteerd in de Atlantische Oceaan. Met grote moeite wist Jan P. Boshoff de Rode Kruiszuster Ruth Martin te redden. Enkele dagen ge leden stapte mej. Martin aan boord van de „Rijndam" en tot haar grote vreugde ontmoette zij daar de man, die haar eens het leven redde, toen zij uitgeput in zee lag: kapitein Boshoff, die thans gezagvoerder van de „Rhijndam" is. Het weerzien was uiteraard allerhartelijkst en vond een hoogtepunt ergens midden op de Atlan tische Oceaan, op de plaats waar eens de (oude) „Maasdam" ten onder ging; met een korte plechtigheid werd de redding van beiden nogmaals herdacht. Op de foto zien we de beide hoofdpersonen uit deze geschiedenis na veertien jaren weer vereend mét een foto van de „Maasdam". heer Ch. G. Noordam, secretaris van het bestuur der bank te herdenken. In een intieme bijeenkomst heeft de voorzitter van de raad van be stuur de heer K. G. D. v. Straalen de jubilerende functionnaris hartelijk toegesproken en hem namens bestuur en personeel een televisietoestel aan geboden. Ook de heer A. J. M. v. Well, voor zitter van de Raad van Toezicht hul digde de nauwgezetheid van de heer Noordam. Ter gelegenheid van het gouden jubilé ontving het personeel een feestgave in de vorm van een enve loppe met inhoud. Van vier tot ze ven uur heeft het bestuur en de raad van toezicht gerecipieerd in de grote zaal van de spaarbank, die voor deze gelegenheid feestelijk was versierd. Het podium was in een ware bloe mentuin herschapen en steeds weer werden bloemen aangedragen. We zagen o.m. bloemstukken van de landbouwvereniging „De Een dracht", Amsterdamse Bank, N.V. Nutricia, Citosa, de Boerenleenbank, Olveh, de Coöp. Groenteveiling Pijn- acker, vele plaatselijke verenigingen, connecties en particulieren. Langs de wanden waren bloemtoefen aan gebracht. Het was een voortdurend gaan en komen van personen, die hun gelukwensen kwamen aanbie den. We "merkten o.m. op burgemees ter M. N. Vernède en gemeentesecre taris C. P. Blaauwhof, de heren J. Kok, directeur der Citosa, A. H. Goldberg, directeur drinkwaterlei ding De Tien Gemeenten, H. C. Brinkers, het bestuur der Chr. Po- litie-ambtenaren en vele anderen. Enige honderden bezoekers hebben van hun sympathie en waardering laten blijken. Met jeugdig enthousiasme, ondanks haar vijftig jaren, is de Spaar- en Voorschotbank aan haar tweede vijf tig jaren begonnen tot zegen van Zoetermeer en wijde omgeving. VOORSCHOTEN Gevonden en verloren. Verloren: een paar kinderhandschoenen, een bruin lederen actetas, een slee, een grijze kinderwant, een kleine rode sjaal en kin/derwantj,een witte gym nastiekschoen, een blikschaar, een groene zijden sjaal, een babywantje, reen handdoek en een washandje en een borstel, een portemonnaie met 9.—, een bankbiljet van 10.—, een gele tabakszak, een leren riem, een boek „Kinderen van Fatima", een padvindersmes. Gevonden: een motorbril, een gele gebreide want, een leren linker hand schoen, een roodbruine boodschap pentas, een ballpc/it, een blauw ge breid kinderwant je, een bruine lin ker glacé handschoen, een muntbiljet van 2.50, een huissleutel, een linker kinderhandschoentje, een stuiver, een rood wollen vest, een dames polshor loge met bruin bandje, een rechter want, een paar blauwe wanten, een bruin, kunstlederen ceintuur, een wieldop voor Citroën, een voordrach ten boekje, een dames polshorloge, 3 eenden, een blauwe want, een zak mes, een melkbus. Geb.: Robert z.v. G. C. Magré en Ch. M. Bergers; Karen Josine Maria d.v. J. W. Th. de Haan en J. Th. van Os; Elisabeth Cornelia Maria d.v. A. N. van Leeuwen en K. A. M. van Geb. te Leiden: Adricmfwypshrdv Brecht; geb. te Leiden: Adriana Jo anna d.v. J. van Mulligen en C. Vos. Ondertr: Hendrik Griffioen, oud 25 jr. en Marigje N. de Bode, oud 24 jr. Overl.: Johannes Vriezinga, oud 68 jaar, zonder beroep, echtg. van Trijn tje Germeraad. Z0ETERWQUCE NIEUW GEMEENTERAADSLID. Wegens bedanken van de heer J. van der Velden (KVP) als gemeente raadslid zal als opvolger worden aan gewezen de heer J. P. de Boer. Door de candidaten der Katholieke Volkspartij is voor de candidaatstel- ling een verklaring getekend, waarin .m. staat, dat zij bij een tussentijdse vacature hun benoeming niet zullen aanvaarden alvorens overleg ge pleegd te hebben met de beide afde lingsbesturen. Deze bepaling is ge maakt om bij een eventuele vacature de juiste opvolging te regelen ten aanzien van de candidaten van de af deling „Dorp" of van de afdeling „Hoge Rijndijk". De heer De Boer zal op grond van een door hem geteken de verklaring geen zitting in de ge meenteraad kunnen nemen, Nadat er dus verschillende formaliteiten ver vuld zijn zal als opvolger worden aangewezen, de heer W. Tijssen, Hoge Rijndijk.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2