SteCaidóeSou/tatit Twee treinen botsten te Hoek van Holland 'T KAN VRIEZEN 'T KAN DOOIEN Zoavo-conferentie te Bangkok begonnen De reeks atoomproeven in Nevada Paul Claudel overleden De ramp van de Sabena Edgar Faure staat aan de start Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN. WOENSDAG 23 FEBRUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13432 5 en KAIHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drnkkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties P0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd,. f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15*ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 ASWOENSDAG I^E PAASNACHT is altijd het hoog- tepunt van de kerkelijke jaarcy clus geweest. Men sprak van de plechtige vigilie van Pasen, terwijl 't voorts te begrijpen is dat de grote kerkleraar Augustinus die heilige nacht in zijn 219de sermoen roemt als „de moeder van alle christelijke vigilies, waarin de gehele wereld waakt". Déze door paus Pius XII ge lukkig weer in ere herstelde nach telijke plechtigheid "heeft de veertig- daagse vasten als voorbereiding. Veertig is altijd het getal van de boete geweest. Mozes vastte veertig dagen vóórdat hij op de berg Sinai de Wet van God ontving; Elias volg de dit vcorbeqjd op zijn tocht naar de berg Hor eb; veertig dagen en nachten duurde de zondvloed; veer tig jaren lang zwierven de Hebreen door de woestijn alvorens zij het be loofde land mochten betreden; Chris tus zelf vastte eveneens veertig da gen alvorens zijn openbaar optreden te beginnen. Het lag dus voor de hand dat de jonge christenkerk zich beijverde om deze veertigdaagse vasten te hand haven. Toch moet men niet denken dat de vastentijd vanaf het begin cp deze Woensdag is begonnen. Uit het secreta-gebed alsmede uit enkele onderdelen van het breviergebed van de eerste Zondag in de vasten blijkt, dat die Zondag oudtijds het begin van de jaarlijkse boetetijd is ge weest. De oudste opvatting is geweest, dat de vasten een onafgebroken tijd van ingekeerdheid en boete was. Dus ook op de Zondagen werd gevast. Deze traditie wist zich tot aan het einde van de zesde eeuw te handha ven. Toen men na het jaar 600 op de Zondagen niet meer behoefde te vas ten, bleven er nog slechts 36 werke lijke boetedagen over. Het is paus Gregorius de Grote (590—604) ge weest, die het aantal vastendagen weer op veertig heeft gebracht, m. a. w. hij was het die de jaarlijkse boetetijd op deze Woensdag liet be ginnen. Evenwel werden de vier toegevoegde dagen overal niet aan stonds aangenomen. Zo nam de Mo-1 zarabische ritus, die nog steeds m een der mooiste steden van Spanje,, namelijk in Toledo, voortleeft, deze vier dagen er niet bij. Ook de ont roerende Ambrosiaanse ritus, welke men te Milaan volgt, begint nog op de huidige dag haar vastentijd op de Maandag na wat wij de eerste Vas tenzondag noemen. Te Monte Cas- sino werden de vier dagen eerst aan het einde van de elfde eeuw inge voerd, toen Desiderius abt van de Benedictijnen was. I WAANNEER MEN regelmatig tijd en gelegenheid heeft om te le zen in de geschriften van de oud christelijke schrijvers en de Kerkva ders, zowel van het nabije, Griekse Oosten als van het latijnse Westen, dan zien we o.m. dat Cassianus .de eerste geweest is die aan de vasten tijd een symbolische uitleg heeft ge geven, Onder de talrijke schrijvers die zulks gedaan hebben, behoort ook de reeds aangehaalde paus Gregorius de Grote. Hij zag de 36 vastendagen als een tiende deel van de 365 dagen van het jaar. „Vanaf hedenzo zegt hij in zijn 16de homelie op het Evan gelie volgen tot aan het vreugde volle Paasfeest zes weken, welke te zamen 42 daen tellen. Hiervan wor den de zes Zondagen van het vasten uitgezonderd, zodat er slechts 36 werkelijke vastendagen overblijven. Het jaar telt in totaal 365 dagen, zo dat wij hiervan één tiende gedeelte aan God geven". Vandaag ontving de Kerk ons op de drempel- van haar heiligdom en terwijl de priester ons tekende met het teken van dood en leven het kruis van as sprak deKerk bij monde van de geestelijke de0 woor den van het verpletterende vonnis na de zondeval: gij zijt stof en tot stof zult gij wederkeren. Hoe aan grijpend dit ook moge zijn, toch heeft deze dag zoals zoveel chr'ste-. lijke instellingen, iets van zijn in drukwekkende plechtigheid verlo ren. Wij zouden nog eens moeten terugkeren naar de eeuwen van de verrukkelijke Oude Kerk, toen de pausen op deze dag zich verzamel den met de christenen in de Sint Anastasiakerk, die door analogie aan de verrijzeniskerk te Jerusalem doet denken. In die kerk werden de open bare boetelingen van de „niet-zwa- re-zondaars" gescheiden. De eerste werden met een boetekleed omhan gen en nadat zij met as waren be strooid moesten zij het kerkgebouw verlaten om ofwel tezamen met de catechumenen ofwel in kloosters de vastentijd doorbrengen, waarna zij op Witte Donderdag wederom in de rijen van de gelovigen werden opge nomen. Nadien is allereerst de open bare belijdenis weggevallen en ver volgens ook de openbare boete, ter wijl dé oplegging van de as algemeen is geworden. Naast het lichamelijke vasten dat wel belangrijk maar niet het voornaamste is! dient men in de vasten vooral de strijd aan te binden tegen de zonde en de verkeerde nei gingen, opdat men in de Paasnacht opnieuw zal worden herboren. Hier bij is het lichamelijke vasten erg nuttig, daar het de boze neigingen onderdrukt, de geest verheft, alsook de deugd en de verdiensten doet toe nemen. Drs. KOEN PIKET. De stad kreeg een grote schoonmaak Hedenochtend om tien uur plaatse lijke tijd is in Bangkok de conferen- tie van ministers der Zoavo-landen begonnen. Direct na de opening be gonnen de afgevaardigden van Groot- Brittanniëde Ver. Staten, Frankrijk, Australië, Nieuw Zeeland, Pakistan, Thailand en de Philippijnen met de besprekingen. De conferentie zal zich voorname lijk bezig houden met de volgende punten: 1. dè algemene toestand in Zuid- Oost-Azië. 2. de plaats en organisatie van de zetel der Zoavo, 3. militaire kwesties, 4. economische kwesties en techni sche bijstand. Bangkok heeft zich wekenlang op de conferentie voorbereid. De straten zijn schoongemaakt en de huizen in de volkswijken besproeid met DDT en andere insectendodende middelen. Duizenden straathonden zijn verjaagd uit de wijken, waar de hotels en de grote gebouwen liggen, en politie auto's met radio's rijden door de stra ten om de bevolking op het hart te drukken vooral geen wasgoed aan de straatzijde van de huizen te drogen te hangen. De pluimveemarkt is geslo ten, omdat volgens de autoriteiten de stank en het lawaai van het pluim vee „ongepast" zijn, tenminste voor de duur van de conferentie. Honder den kilometers sloten, broedplaatsen van malariamuggen, zijn schoonge maakt. H. Vader leidde zittingDappere Paus Pms XII heelt gistermorgen1 p y A.'Katholieken persoonlijk de voltallige zitting van de Congregatie der Riten geleid. De kardinalen, prelaten en theolo gen gaven hun oordeel over de vraag, of verschillende dienaren Gods, waar onder enige priesters, die tijdens de Boxeropstand van 1900 in China zijn vermoord als martelaren zijn gestor ven. Aan het einde van de zitting ge lastte de H. Vader, dat de decreten over het martelaarschap en de held haftige dood van de dienaren Gods gepubliceerd zullen worden. De bekende Franse schrijver Paul Claudel is hedenochtend omstreeks drie uur plotseling in zijn woning te Parijs overleden. In het begin van de avond had hij last van benauwdheden gekregen. Claudel, die 87 jaar is geworden, overleed kalm, zonder lijden. Claudel, die in Villeneuve sur Fere is geboren, overleed slecht enkele da gen, .nadat zijn toneelstuk „l'Annon- ce faite a Marie" in de Comedie Frangaise was opgevoerd, de hoogste eer voor een Franse toneelschrijver. Hij schreef het stuk in 1910, toen hij consul in Praag was. Claudel was voor het grotste deel van zijn leven in de diplomatieke dienst. Nadat hij zijn land in China, Tsjecho-Slowakije, Duitsland en Bra zilië had vertegenwoordigd, werd hij ambassadeur in Japan (192126), de V.S. (1927—33) en België (1933—35). Toen hij zich in 1935 uit de diploma tieke dienst terugtrok, was hij reeds beroemd geworden door zijn poezië en toneelstukken. Claudel, die een vroom Katholiek was, getuigde in zijn werk van zijn geloof, waartoe hij onder invloed van Arthur Rimbaud in 1886 was terug gekeerd. Hij was een van de grootste Katholieke dichters van zijn genera tie. Toen hij 18 jaar was, werd hij sterk door dé poezië van Rimbaud beinvloed. Zijn beroemdste stuk is „l'Otage", dat in 1910 werd geschreven en de levensgeschiedenis van Paus Pius VII behandelt. Zijn langste stuk is „Le soulier de satin", dat hij in vijf jaar Slachtoffers van de H-bom Op de Yucca-vlakte in de Ameri kaanse staat Nevada is Dinsdagoch tend vroeg de tweede atoomontplof fing van de reeks van dit jaar te weeggebracht. Het was een midden groot apparaat, dat op een toren van negentig meter hoog tot ontploffing werd gebracht. 200 Militaire waarnemers sloegen van uit loopgraven op vier km. af stand de proef gade. Te Las Vegas zag men de explosie levingskansen van hele volken heb ben kunnen. De vele voorspellingen op dit gebied waren, naar hij zei, ge grond op veronderstellingen die onze kennis verre te boven gaan. Mannen van de Italiaanse lucht macht en carabinieri hebben gisteren iik mist en bittere koude elf lijken van de 29 slachtoffers geborgen van de ramp met de Belgische DC-6, die vorige week Zondagavond te pletter als een oranje flits. Bij vele vorige vloog tegen de bergkam Sassatelli op proeven had men een helder wit licht de berg Terminillo in Midden-Italië.' waargenomen. Dat de proeven niet zonder gevaar zijn, is bij de Amerikaanse proeven met de waterstofbom bij Bikini ver leden jaar, gebleken, waarbij behalve een aantal Japanse vissers, 300 inwo ners van de Marshalleilanden en Amerikaanse militairen gewond zijn door radio-actieve straling. 84 Perso nen werden ernstig gewond, aldus heeft dr. John Bugher, hoofd van de biologische en medische afdeling van, de Amerikaanse commissie^ atoomenergie Dinsdag verklaard. Dr. Bugher zei dit op een bijéui van, een ven Geï< voei iecaw; ïarii Met muilezels werden de verstijf de lijken naar beneden gebracht, naar een plaats vanwaar zij per vracht auto naar Rieti, een stad op twintig kilometer afstand, konden worden vervoerd. Zij zijn daar opgebaard in een chapelle ardente, waar de offi ciële identificatie zal worden ver richt. De gisteren geborgen slachtoffers zijn zeven mannen, drie vrouwen en een meisje van ongeveer vijf jaar. Geïdentificeerd zijn o.a. de gezag voerder Patrick McNamara en de 18- jarige Marcella Mariani, miss-Italig komst van de subcommissie voor de I 1553. Marcella's gezicht was nog on- strijdkrachten van de Amerikaansegerept, toen men haar ontdekte; een Senaat, die een onderzoek instelt hand lag over haar hoofd, alsof zij naar bescherming van de bevolking j een slag wilde afweren. b'ilHt0vMkfanardele dat als aevolE van Gistermiddag om twee uur moes- de radio-actievebesmetting de le-| h,et verdere le vensduur van dieren korte? wordtJ ke5J'ake"' omdat de weersomstan- Dit verschijnsel was waarschijnlijk dlS5h«*en te ongunstig werden, .en- een gevolg van een versnelling vanl"11?31? twee oi dr,le dagen zal het de vlroudering. Het is nog nilt be- n.°« d™en voordat alle slachtoffers kend, of dit verschijnsel zich ook bijz«n geborgen, verwachtte men. mensen voordoet. Volgens dr. Bugher is het nog ge heel onzeker, welke gevolgen moge lijke wijzigingen van erfelijkheids factoren als gevolg van radio-actieve besmetting op het welzijn en de over- IJET IS VANDAAG zo echt een dag om met het askruisje op kruin of voorhoofd de ingewikkelde problemen van het leven te beschou wen im het licht der eeuwigheid. Dit askruis, met de vermaning dat wij „stof zijn en tot stof zullen weer keren", heeft allen gemerkt en gete kend tot onbelangrijke persoontjes, die maar niet al te veel ophef moe ten maken van hun eigen inzicht en maar niet al te veel waarde moeten hechten aan hun eigenzinnigheid. In dit licht der eeuwigheid bezien is ook het besluit van een paar hon derd katholieken lid te blijven van de Partij van de Arbeid van weinig belang. Als hun woordvoerder heeft gister de heer Willems op het Congres te Leiden een fraai gestyleerde, zeer lange rede gehouden, waarin hij zich en zijn volgelingen rechtvaardigde. Er is geen reden te twijfelen aan de eerlijkheid van zijn opvatting en van zijn bedoelingen. Het bevreemdde ons echter, dat de heer Willems het ne men van dit besluit, geen gevolg te geven aan een wenk van het bis schoppelijk gezag, voordroeg als een manhaftige daad, waartoe moed ver eist was: „De weg van de minste weerstand hebben zij zeker niet ge volgd, en gemakkelijk is het hun niet gemaakt". Deze tendens, het genomen besluit als heldhaftig voor te stellen, lijkt ons op deze Aswoensdag in het licht der eeuwigheid bezien, psychologisch on- apper zijn slechts de weinige le den van de Katholieke Werkgemeen schap geweest, die hun eigen inzicht prijs gaven voor het hoger inzicht van het door God in zijn Kerk ge vestigde apostolische gezag. Zij zul len het uit het politiek oogpunt niet eens zijn geweest met het man dement, maar zij zijn gezwicht voor de hogere,'godsdienstige beweegrede nen, welke de bisschoppen ertoe be wogen de eenheid der katholieken te beklemtonen. Dat zwichten, dit „ver loochenen van zichzelf", welke de grondwet is van de navolging van Christus, vereist grote moed en held haftigheid. Dit is ware dapperheid in het licht der eeuwigheid. Deze weinige dapperen van de Ka tholieke Werkgemeenschap, die tij dens de vóórbesprekingen de verga dering verlieten om een einde eraan te maken, verdienen ten voorbeeld gesteld te worden aan Katholiek Ne derland. De heer Willems moge op het P. v.d. A.-congres nog zo schoon en diep zinnig hebben gesproken en toejui chingen hebben ontvangen van de mede-congressisten hij en zijn vol- IN DE OERWOUDEN VAN NIEUW- GUINEA. Vier Japanse soldaten, die niet wis ten, dat de corlog voorbij was, zijn aangetroffen in de oerwouden van schreef. Voor het opvoeren van ditNederlands- Nieuw-Guinea, waar zij werk, dat 52 scènes omvat, zijn vier zich verborgen hielden. Zij worden dagen nodig. Dinsdag per vlieigtuig overgebracht Claudel werd in 1946 tot lid van de naar Wewak voor hun terugkeer naar Academie Frangaise gekozen. 1 Japan. Vandaag voor parlement 'ee"iae De 46-jarige radicaal Edgar Faure j Van gewoonlijk betrouwbare zijde is Woensdagochtend vroeg gereed ge- verluidt, dat Faure de volgende por- komen met de vorming van een tefeuilles heeft toegewezen: nieuwe Franse regering. Hij zou in de loop van de ochtend voor de Na tionale Vergadering verschijnen en dan de lijst van ministers bekend maken. Faure had president Coty gister avond meegedeeld dat hij de op- Drie lichtgewonden Een uit Rotterdam komende per sonentrein reed gisteren Hoek van Holland cP een verkeerd spoor bin nen, zodat hij in botsing kwam met een rangerende trein aldaar. De bestuurder van de personen trein, die het ongeluk zag aankomen, zette de remmen aan, rende naar achteren en waarschuwde de aanwe zige reizigers in de wagon achter de bestuurscabine, die zich ook tijdig uit de voeten konden ma'^en. Dank zij dit optreden waren er in deze wagon geen slachtoffers te betreu ren. De conducteur van een verder naar achter gelegen wagon, alsmede twee in deze wagon werkzame poets vrouwen werden licht gewond. Het treinverkeer ondervond gedu rende een half uur enige vertraging en zoals onze foto laat zien, was de ravage beduidend. Minister van staat voor de Navo Palewski (Gaullist); Buitenlandse zaken: Pinay (Con servatief). Landsverdediging: generaal Koenig (Gaullist); Financiën: Pflimlin (MRP). Justitie: Robert Schuman (MRï*). ONDERZEEëR OP WATERSTOF PEROXIDE Een zuster-onderzeeboot van de „Ex plorer", de eerste onderzeeër van de Britse Koninklijke marine, die wa terstof-peroxide als brandstof ge bruikt, zal op 25 Februari in Barrow- in-Furness van stapel lopen. De nieuiwe onderzeeër, dë „Excallibur", is gebouwd door Vickers Armstrong. In een verklaring van de admirali teit wordt gezegd, dat deze onder zeeërs behalve met diesel-electro- motoren ook zijn uitgerust met tur bines, waarvoor de energie wordt geleverd door dieselolie in opgeloste waterstof-peroxide. gelingen hebben de weg van de min ste weerstand gekozen en het zich ge makkelijk gemaakt. Er is geen groter overwinning als christen dan de over winning van zichzelf. In deze strijd zij getuigen er zelf van een inner lijke strijd gevoerd te hebben in deze strijd hebben zij, die vasthielden aan eigen mening een nederlaag geleden. Misplaatst achten wij daarom, dat de heer Willems tegen het einde van zijn rede de figuur van Thomas More naar voren schoof, want het was juist Thomas More, die hemelse glorie ver wierf om ten dode toe vast te houden aan het kerkelijk gezag. En nog erger misplaatst was zijn reciteren aan het slot van zijn rede van het laatste couplet van het „Wil helmus": „Voor Godt wil ick belij den. Want als de heer Willems het no dig vond te belijden van zijn eigen „gherechtigheyt", dan vinden wij het nodig te belijden "voor „der hooch- ster maiesteyt", dat het apostolisch gezag voor ons zwaarder weegt dan eigen inzicht. Nederlander in Indonesië Een zeer recente opname van mr. H. Bouman, de verdediger in de zaken Jungschlager en Schmidt; zoals men weet is de Indonesische justitie naar aanleiding van een verklaring van de getuige Manoch ertoe overgegaan ook mr. Bouman aan een verhoor te onderwerpen. HOE wordt het weer? Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur. HOGERE TEMPERATUREN Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw of regen en hier en daar mist. In het Zuiden van het land lichte dooi tot temperaturen om het vriespunt. In het Noorden van het land temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Ma tige tot krachtige en langs de Waddenkust af en toe harde Oostelijke wind. 24 Febr.: zon op 7.41 en onder 18.11; maan op 7.51 en onder 21.02 uur. Het weer in Europa Tussen dooi en vorst Het K.N.M.I. deelt mede: In Frankrijk is het in de afgelo pen dagen belangrijk zachter gewor den, evenals in het Alpengebied; in Zuid-Frankrijk steeg de tempera tuur gisteren tot 15 graden. Noord en Midden-Europa bevinden zich nog stevig in de greep van de winter. In Scandinavië vriest het in de nacht 15 tot 25 graden. Ook in Denemar ken en Midden-Duitsland kwamen in de afgelopen nacht temperaturen van 20 graden onder nul voor. Vannacht breidde de warmere lucht boven Frankrijk zich lang zaam naar het Noorden uit. Daarme de samenhangend nam de neerslag in het overgangsgebied tussen dooi en vorst in omvang toe. Uit België werd vanmorgen sneeuw, regen en ijzel gemeld. Later in de ochtend viel ook in het Zuiden van Nederland wat regen en sneeuw. De komende 36 uur zal ons land juist in het overffangsffev,:e'1 "n ta liggen tussen de warmere lucht in het Zuiden en de koude in het Noor-1 den. 1 HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt - onbewolkt - onbewolkt - geheel bew. zwaar bew. - ijzel onbewolkt geheel bew. zwaar bew. geheel bew. mist - geheel bew. - geheel bew. - geheel bew. geheel bew. regen zwaar bew. - zwaar bew. - regen Korreltje Rust is een hel voor ongedurige harten.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1