Wilt u even omzien,mr Attlee? Britse oud-minister te Leiden Verdedigingssysteem van het Midden-Oosten EUROPA in de grimmige greep van de winter ln Finland was het 't ergst Carbid-schip ontplofte Gedroste legionnairs Frankrijks moeizame regerings vorming Sabena-vliegtuig gevonden De strijd tussen de beide China's Vestzak-oorlog duurt voort S)e ÊoidóeSou^rit DINSDAG 22 FEBRUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13431 KA IHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I BUREAUX: PAPENORACH! 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935. Redactie 20015, Advertenties 20826. üiro 103003. Abonnementsprijs I 0.50 p. w., 2.15 p mnd,. f 6.40 p. kwart. Franco p. p. t 6.80 Advertenties: .15 et. p. mm Teleloontjes 11.50 Directeur: C. M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN. De greep van de grimmige win ter knijpt en knelt om Europa en doet het land verstijven. Het ergst I is het in Finland; daar beleefde men I de koudste nacht van het jaar met temperaturen, welke varieerden van 18 gr. Celsius onder nul (te Helsin ki) tot maar liefst 35 graden C. on der nul te Mikkeli. Schotland zit nog altijd dik onder de sneeuw. Reddingsploegen van de Britse luchtmacht hebben Maandag alle in Schotland beschikbare vlieg tuigen en helicopters gebruikt om door de sneeuw in Noord-Schotland geïsoleerde dorpen en boerderijen te bevoorraden en ernstige zieken op te halen. De toestand in Noord- Schotland is nu nog ernstiger dan de vorige maand. De B.B.C. heeft in een radioboodschap de ingesneeuwde boeren aangeraden met lettertekens in de sneeuw aan te geven, waaraan zij het meest behoefte hebben, zoals een „F" voor voedsel, een „D" voor dokter en een „C" voor veevoer. In West-Oostenrijk zijn de passen over de Arlberg en andere bergen door lawines geblokkeerd. In de Ita- laanse Alpen zijn vier personen door lawines om het leven gekomen. Het lawine instituut in de Oostenrijkse provinicie Vorarlberg heeft gewaar schuwd, dat door de zware stormen van de laatste dagen grote massa's sneeuw zijn losgeraakt, waardoor het lawinegevaarte critiek is geworden. Ook in Zwitserland is door sneeuw stormen en hogere temperaturen la winegevaar ontstaan. In de Franse Pyreneeën is Maandag in een Het Zweedse motorschip „Nordan- land", dat door de storm in de ha ven van Genua was gezonken, is gis teravond ontploft. Het schip had 600 ton calium-carbid aan boord. De ont ploffing is ontstaan ten gevolge van de verbinding van carbid en water. Volgens de eerste berichten heeft niemand verwondingen opgelopen bij de ontploffing. De explosie werd in heel Genua gehoord en binnen een straal van ruim een kilometer spron gen de ruiten. Eerder op de dag wa ren alle mensen weggezonden uit de buurt van de plaats waar de Nor- danland gezonken was. Omstanders zagen plotseling een vuurzuil van ruim veertig meter hoogte uit het water opstijgen. sneeuwlaag van twee-en-een-halve meter het lijk gevonden van de 63- jarige Raymond Despou, de oudste bergbeklimmer in de Pyreneeën. Hij was Zondag door een lawine bedol ven. Zware sneeuwval heeft ook in het Zuidoosten van de provincie Schonen (Zuid-Zweden) veel boerderijen van de buitenwereld afgesneden. Op het Zweedse Oostzee-eiland Oeland is een asthmapatiënt gestorven, door dat de ziekenauto, die hem naar een ziekenhuis zou overbrengen, werd opgehouden door ware sneeuwstor men, ondanks hulp van sneeuwploe gen. In Berlijn was het Maandag prach tig zonnig weer, met het kwik slechts enkele graden onder het vriespunt. In de afgelopen nacht is in4de vroe gere Duitse hoofdstad ongeveer 12 centimeter sneeuw gevallen. Uit Z.-Duitsland worden sneeuwstormen gemeld en ook in het overige deel van West-Duitsland ondervindt het verkeer ernstige moeilijkheden als gevolg van sneeuw en ijs. Uit geheel Zwitserland wordt zwa re sneeuwval gemeld. Noord en Midden Italië worden geteisterd door een koudegolf, doch in Zuid- Italië valt regen. Het verkeer in de Franse Alpen ondervindt veel hin der van zware sneeuwval. In het overige deel van Frankrijk wordt re gen verwacht. In België heeft het de gehele nacht gesneeuwd, als gevolg waarvan vele wegen en spoorlijnen zijn geblokkeerd. In Zuidwest Bel gië heeft het sneeuwtapijt een dikte bereikt van bijna 50 centemeter. Onthoudingswet Dispensatie voor wie op reis zijn Z.H.Exc. de bisschop van Haar lem mgr. J. P. Huibers heeft, om tegemoet te komen aan geuite be zwaren, bepaald „dat het aan alle on derhorige gelovigen, die op reis zijn, onverschillig of zij binnen of buiten Nederland vertoeven, is toegestaan, op onthoudingsdagen vleesspij zen te gebruiken, behalve wanneer zij bij particulieren (d.w.z. in hun particu liere woning) de maaltijd gebrui ken, met uitzondering van Goede. Vrijdag". De politie van Port Said heeft mee gedeeld dat 56 militairen van het Franse Vreemdelingenlegioen in het Suezkanaal van het Franse schip „Pasteur" zijn gesprongen en naar de wal gezwommen. Kort daarna zijn 41 van hen gegrepen. Eon van de 56 de serteurs was een Nederlander. Er waren verder 46 Duitsers, vier Ita lianen, vier Spanjaarden en een Belg bij. De „Pasteur" is met 2500 railitai ren van het Vreemdelingenlegioen op weg van Hongkon naar Marseille. De deserteurs begonnen overboord te springen zodra het schip het Suez kanaal in Noordelijke richting was binnengevaren. De gearresteerde de serteurs zijn ingesloten te Port Said. Zij zullen worden berecht wegens het betreden van Egyptisch grondgebied zonder toestemming van de Egypti sche autoriteiten. Socialisten doen niet met Faure mee De Franse socialisten hebben Maandagavond besloten geen zit ting te nemen in een door Faure ge vormd kabinet en een dergelijk ka binet niet te steunen. Faure had Zondagavond verklaard, dat de houding van de socialisten van groot gewicht is voor de vraag of hij zijn pogingen zal voortzetten. Na een vergadering van twee uur maakten de socialistische leiders bekend, dat zij geen steun kunnen geven aan een regering, waarvan het maatschappelijk beleid niet in overeenstemming is met het vorige En wederom gaat een Fransman het proberen Edgar Faure, de Franse minister van financiën zal trachten een nieuw kabinet te vormen. We zien hem hier terwijl hij de ambtswoning van de President van de Franse Republiek, René Coty, verlaat, waar Coty hem had gevraagd een oplossing te zoeken voor de kabinetscrisis. Zoals men weet ontstond deze crisis twee weken geleden, toen Mendes France naar aanleiding van een motie van wantrouwen in de Nationale Vergadering zich genoodzaakt zag af te treden. week door hun eigen candidaat voor het premierschap, Pineau, ingedien de program. De Volksrepublikeinen deelden Faure Maandagavond mede, dat zij in principe vóór toetreding tot zijn regering zijn. Chessman wist wederom executie te voorkomen Wederom is het Caryl Chessman, de man, die 6 jaren geleden ter dood werd veroordeeld door een gerechts hof te Californië en die door de plot selinge dood van de rechtbanksteno graaf, wiens notities niet uitgewerkt waren, zijn executie wist te voorko men, op het nippertje gelukt de dood te ontlopen. Zoals men zich zal herinneren, heeft deze misdadiger in de gevange nis rechten gestudeerd en voert hij zijn eigen verdediging. Hij schreef een boek, „Dodencel 2455", waarin hü zijn leven beschreef en een be roep op de mensheid deed om hem nog een laatste kans te geven. Door al de afgelopen jaren heen zijn tientallen gerechtshoven van Amerika met zijn ~aak bezig geweest en werden er gronden aanwezig ge acht om de executie doorgang te doen vinden. Doch steeds, dikwijls op het allerlaatste moment, wist Chessman door het instellen van een beroep op een gerechtshof, dat zijn zaak nog niet behandeld had en dat genegen bleek zijn zaak te onderzoeken, de dood te ontlopen. Thans is hem dit wederom gelukt en gedurende enkele maanden zal de schaduw van de dood weer een wei nig verbleken in zijn cel. De Belgische luchtvaartmaatschap pij „Sabena" heeft bevestigd, dat het wrak van het D.C. 6-toestel van de lijn BrusselRomeLeapolöstad, dat sinds Zondag 13 dezer met 29 perso nen aan boord wordt vermist, giste ren in het gebergte in de buurt van Rietti, ongeveer 70 km ten Noorden van Rome, is gevonden. Een patrouille van de Italiaanse politie en vrijwilligers op ski's heb ben Maandagavond het wrak van het verongelukte Belgische vliegtuig bereikt Zij hebben geen overleven den aangetroffen. Onder de vijf lijken, die reeds in het wrak gevonden zijn, bevindt zich dat van de 24-jarige Italiaanse schoonheidskoningin en filmster Marcella Mariani. De lijken van de 24 andere inzittenden zijn verminkt en moeilijk te identificeren. Het schijnt, dat het voorste ge deelte van de romp geheel verplet terd is bij de botsing van het toestel tegen de bergwand. De reddingsploeg heeft twee po litiemannen bij het wrak achtergela ten. Vandaag zou de ItaliaansBel gische commissie van onderzoek zich naar de plaats van het ongeluk be geven. De oud-minister-president van En geland, thans oppositie-leider van de Britse labour party, mr. Clement Attlee, is gistermiddag in Leiden ge arriveerd voor een bezoek aan het Partij van de Arbeid-congres te Lei den. Hedenmorgen om vijf vóór half elf snapte onze fotograaf de heer Attlee op weg van zijn hotel „Het Gulden Vlies" naar de Stadsgehoorzaal. „Wilt u even omkijken,mr. Attlee", vroeg onze fotograaf en de Engelse oud-minister poseerde bereidwillig voor het Stadhuis aan de Breestraat. De heer Attlee toonde veel belang stelling voor dit historische gebouw. Hij noemde Leiden een prachtig spe cimen van een echt oud-Hollandse stad. Hij betreurde het feit, dat hij geen tijd zou vinden om Leiden aan een nader onderzoek te onderwerpen. Tegen de middag sprak de heer Attlee in de Stadsgehoorzaal voor de congressisten een rede uit, die een kwartier duurde. In het midden: de heer Attlee. (Foto: „De Leidse Courant"). New Yorkse radiostations hebben Dinsdag uit Formosa afkomstige be richten uitgezonden, waarin wordt gezegd, dat oorlogsschepen der Chl nese communisten op weg zijn naar het eiland Nantsjisjan, een door de nationalisten bezet eiland, dat onge veer 200 km. ten Noorden van For mosa ligt en ruim 30 km. van het Chinese vasteland verwijderd is. Voorts wordt in de berichten, die aan officiële nationalistische zegslie den worden toegechreven, gezegd, dat nationalistische vliegtuigen zijn op gestegen om de schepen aan te val len. De nationalistische Chinese lucht macht meldt uit Taipeh, dat vier gol ven bommenwerpers omstreeks mid dernacht nabij de Tas jan-eilanden, ongeveer 160 k.m. ten Noorden van Formosa, drie schepen der Chinese Vergeefs verzet van Egypte Turkije en Pakistan hebben vol gens de New York Times van Maan dag in het geheim onderhandelingen gevoerd met de regeringen van Iran (Perzië), de Libanon en Syrië met het doel een defensief bondgenoot schap tot stand te brengen. De on derhandelingen zijn thans voltooid, zo moet een hooggeplaatst woordvoer der van de regering van Pakistan, die de laatste maanden de bespre kingen met de leiders van de Mo hammedaanse staten heeft gevoerd, hebben verklaard. Met de uitvoering van de pacten, die in het midden-Oosten een bol werk zouden vormen tegen de drei ging van een aanval van de Sow jet- Unie, zal naar verwacht wordt een begin worden gemaakt, enige tijd na dat binnenkort een gelijksoortig pact tussen Turkije en Irak zal zijn gete- communisten tot zinken hebben ge bracht en vier beschadigd. Toestand gestabiliseerd. „Noch de Chinese nationalisten, noch de communisten zijn thans in staat met succes elkanders gebied binnen te vallen. Men kan zeggen, dat de toestand gestabiliseerd is", aldus heeft admiraal Arthur Rad- ford, voorzitter der Amerikaanse commissie van stafchefs, in een on derhoud met een vertegenwoordiger van het tijdschrift „U.S. News and World Report" verklaard. De nationalisten kunnen elke com munistische poging, om Formosa bin nen te vallen, met de hulp van Ame rikaanse vloot- en luchtmadhteen- heden afstaan, terwijl de nationalis ten het Chinese vasteland niet kun nen aanvallen zonder bijstand der Verenigde Staten. kend. Pakistan en Turkije hebben in April van het vorig jaar reeds een verdrag van wederzijdse bijstand ge sloten. Verder werd gemeld, dat waar schijnlijk binnenkort de bekendma king zal worden gedaan, dat Jorda nië en Jemen tot het bondgenoot schap toetreden. Egypte en Saoedië Arabië zouden naar verluidt verscheidene uitnodi gingen om deel te nemen, hebben geweigerd. Zij zouden op het stand- punt staan, dat het bondgenootschap een bedreiging vormt voor de Arabi sche liga. Pakistan, Turkije en Per zië zijn geen lid van de liga: de ove rige landen wel. Het bericht over de plannen voor een gemeenschappelijke defensie doét vermoeden, aldus de New York Times, dat Egypte er niet in is ge slaagd de oppositie van de Arabische liga tegen het TurksIraakse ver drag door te zetten. Het bericht heeft tevens de hoop van Turkije en Paki stan doen stijgen, dat de Egyptische premier Nasser hun streven om met Tufkije samen de Westelijke zóne van de Mohammedaanse wereld te versterken, in nadere overweging zal nemen. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te tien uur). MATIGE TOT STRENGE VORST. Aanvankelijk weinig, later toe nemende bewolking met kans op enige sneeuw in het Zuiden van het land. Vannacht matige tot strenge vorst, morgenmiddag lichte vorst. Matige tot krachtige wind uit Oostelijke richtingen. 23 Febr.: zon op 7.43 en onder 18.09; maan op 7.33 en onder 19.41 uur. Met weer in Europa weer temp. HELSINKI licht bewolkt -20 C. STOCKHOLM geheel bew. -12 OSLO onbewolkt -16 KOPENHAGEN onbewolkt - -10 ABERDEEN licht bew. -12 DUBLIN sneeuw 1 LONDEN sneeuw 1 AMSTERDAM half bew. 5 BRUSSEL onbewolkt 7 PARIJS geheel bew. 0 BORDEAUX regenbui 6 GRENOBLE zwaar bew. 4 NICE licht bew. 4 BERLIJN mist -13 FRANKFORT motsneeuw 4 MUNCHEN geheel bew. 2 ZURICH regen 2 GENEVE geheel bew. 4 LOCARNO half bew. 2 WENEN zwaar bew. 7 INNSBRUCK sneeuw 2 ROME geheel bew. 9 Korreltje Alleen de moeiten van het leven leren ons de goederen des levens waarderen. (Goethe)

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1