c Plaatjes uit Hazerswoude waar de doodstraf op stond s "AKKERTJES" 3ltijö.u*aag. L RUIM 'N TAAR IN HET_WATERj Prins Bernhard vertrokken uit New York Willem Parel reageerde wèl DE STENEN SPREKEN jÉËSjK ZATERDAG 19 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Verbieden en niet doen zijn door gaans geen buren en hoewel dat dik wijls te betreuren is, zijn er ook om standigheden, waarbij wij dit feit waarderen met de uitroep: „Gelukkig maar!" Vandaag is dat bij voorbeeld het geval. Op de plaatjes, welke bij dit artikel staan afgedrukt, stond tien jaar geleden nog de doodstraf. De waterlinie van de Duitsers moest zoveel mogelijk geheim blijven, maar de heer A. v. Waay in Hazerswoude kon het niet over zijn hart verkrij gen om het fototoestel werkloos te laten. De boerderij van zijn ouders aan de Middelweg, waar hij destijds woonde, was aan drie kanten door het water omsloten en dat was pre- cies hetzelfde als de kat bij het spek zetten. Hij fotografeerde alle merk waardigheden uit de inundatietijd en dank bij het risico, dat hij nam, is er thans één man in Hazerswoude, die over een honderd nagatieven uit dat waterjaar beschikt. Het begon zóals alles in de oorlogs jarenmet geruchten. Het praatje, dat Hazerswoude deel zou gaan uit maken van een waterlinie tussen Amsterdam en Rotterdam, had al zo dikwijls de ronde gedaan, dat de meeste mensen er niets meer van ge loofden. Maar op zekere dag kwam het toch zover. In begin Maart 1944 werden de mannen van Hazerswoude opge roepen, om dijken aan te leggen. Een enorme oppervlakte land zou onder water komen: de Rijnenbur- gerpolder, de West Geerpolder, een deel van de Gemeenewegsche polder en de Kleine Hazerswoudsche Droog makerij. Geweldig snel. Het was niet bekend, wanneer het water in de polders zou komen, maar er hing een dreigement in de lucht, dat ihet iedere dag kon gebeu ren. Bijna het gehele dorp greep toen naar de schoppen en ook uit an dere streken kwamen er arbeids krachten. Op 9 Maart 1944 ging de eerste spade in de grond en precies 10 dagen later was het werk gereed. Binnen recordtijd had men 10 kilo meter dijk aangelegd. Maar terwijl de werkzaamheden gaande waren, bleven er mensen, die om de hele vertoning lachten. Er schijnt een boer geweest te zijn, die rustig erwten ging zaaien, terwijl een ander kunstmest op zijn land deed. Zelfs het feit, dat de burgemees ter ook aan het spitten was gegaan, kon hen er niet van overtuigen, dat het menens ging worden. „De dijken komen er, maar het wa ter blijft weg", was hun opinie. Maar terwijl de dijkwerkers bezig waren, was er al een voorbode van de vernielingen, die aangericht zou den worden, want bij een flinke storm waaide een boortoren van de B.P.M. om. Op 5 April. Gelukkig vatten de meeste mensen de zaak ernstig pp, want bij de Dorpsvaart werden reeds maatrege len getroffen, om het water in de polders te laten. Er werd een duiker aangelegd, die op 5 April werd open gegooid. Een paar dagen later ston den de polders onder water. Op som mige plaatsen bereikte het water een stand boven de anderhalve me ter. Verschillende boerderijen had men geheel ingedijkt. Zij vormden een schiereiland je tussen stevige wallen van twee meter hoogte. Als men vandaag aan de dag in Hazerswoude komt, dan kan men de verzekering krijgen, dat veel men sen dank zij de inundatie in leven zijn gebleven. De ondergelopen pol ders werden namelijk al heel spoe dig bevolkt door enorme zwermen snoek en uit de verre omtrek, zelfs uit Leiden en Den Haag, toog men naar-Hazerswoude, om er een maal tje snoek te verschalken. Er waren mensen, die dag in dag uit aan de v/aterkant te vinden waren, om hun schaarse levensmiddelenrantsoen aan te vullen met een flinke hoeveelheid zoetwaterbanket. En gelukkig bleek het snoekreser- voir onuitputtelijk! Tantalus-kwelling. Behalve voor de snoeken werd het inundatiegebied ook een eldorado Met de storm van 13 Mei '44 zag- het er gevaarlijk uit. De thans weer rus tige Middelweg had toen iets weg van een zeedijk, die het hard te ver duren heeft. De boerderij van Van Waay lag tus sen wallen van twee meter hoogte. Een schiereilandje in een woelige tijd. de zakken aarde spoelden er nog sneller uit dan ze er in kwamen. Door palen in het gat te slaan, kon men tenslotte de zakken vastleggen. Bij dezelfde storm gingen er een serie telefoonpalen tegen de vlakte. Men hield moed. De burgers van Hazerswoude, en vooral de gedupeerde boeren, heb ben de moed nooit opgegeven. Zij lie ten de Duitsers schreeuwen en bijna onder hun ogen deed men de dingen, waarvoor de doodstraf in het vooruit zicht was gesteld. David van Gelder had zelfs een soort eigen waterpeil systeem. Met een spijker controleer de hij het peil en als het nodig was, ging hij rustik een poosje spuien via „een geheim kanaaltje". „Het werd -bijna een sport!", ver telde hij ons lachend. Tot in Mei 1945, dus ruim één jaar, bleef het gehele gebied onder water. Het land heeft er niet van gele den. Integendeel zelfs! De zure on derlaag werd opgelost en het kwam -beter voor de dag. Verder was er echter een heleboel schade. De snoeken, die zo'n belangrijke rol hadden gespeeld, bleven tot het laatste ogenblik van de partij. Ter wijl het water wegliep, verzamelden zij zich op de diepste plaatsen, maar ook daar konden zij de pan niet ont lopen. Wagens vol zijn er opge schept en zij bleken een smakelijke belegging voor de harde kaakjes, waarmede Nederland zijn grootste honger stilde. voor wilde eenden. Bij duizenden fladderden deze smakelijke hapjes er rond, maar helaas waren zij moei lijker te bemachtigen dan de visjes. Toch is er menige eend gesneuveld en terecht gekomen in een stadspan, die sinds lang uitsluitend connectie had gehad met stukjes suikerbiet. Op de stukjes land, die boven wa ter bleven, deponeerden de eenden hun eieren en dat feit inspireerden velen tot een zwempartij, hoewel dat zal niemand verbazen het ten 'strengste verboden was, om in de ondergelopèn polders te zwemmen. Overigens waren dat de enige lichtpuntjes van de inundatie. Voor de rest was het er een gevaarlijke bedoening. Bij een storm op 13 Mei ging de dijk bij de boerderij van Van Waay kapot en voor men doeltref fend kon ingrijpen was er een door braak. Met man en macht werd er. gewerkt, om het gat te dichten, maar I helpen direct! Prins Bernhard is gister per vlieg tuig uit New York naar Nederland vertrokken. Hij verklaarde zich „zeer ingenomen" ihet de besprekingen, welke hij in de V.S. heeft gehad ter voorbereiding van een soortgelijke conferentie als die welke vorig jaar te Oosterbeek is gehouden. Als resultaat van het overleg, aldus de prins, „organiseerden wij de men sen in een informele groep, waarvan Dean Rusk van de Rockefeller-stich- ting voorzitter is. Walter Bedell Smith, voormalig onderminister van buitenlandse zaken, is ondervoorzit ter". De prins verklaarde tenslotte, dat de pers buiten de besprekingen was gehouden, opdat de deelnemers vrijer zouden kunnen spreken. Zes series in de Staatsloterij In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de tweede ka mer der staten-generaal inzake de wijziging van de loterijwet wordt al lereerst opgemerkt, dat het inge diende wetsontwerp niet ten doel heeft wijziging te brengen in het a tal maximaal per jaar te houden lo terijen. Het ontwerp heeft slechts de strek king het maximum van het aantal series loten waaruit elke loterij be staat, welk maximum eveneens op vier per loterij is bepaald, te verho gen tot zes. Waddeneil. bestemd voor tank-oefeningen? Sinds de oorlogstoestand met Duits land beëindigd is, is de Nederlandse legerleiding voor nieuwe problemen gesteld, wat de oefenterreinen be treft, daar hef vrij manoeuvreren in Duitsland nu tot het verleden behoort en iedere oefening daar momenteel met zeer grote financiële offers ge paard zal gaan. Daarom heeft men gezocht naar een gelegenheid om in eigen land grootscheepse monoeuvres te houden, maar dit zoeken is niet zo erg voor spoedig geweest, omdat de Veluwe, waar zich vele infanterie-oefenter reinen bevinden, te klein is voor tankoefeningen, met dien veretande, dat de terreinen ieder afzonderlek zich niet lenen voor deze ruimte- eisende manoeuvres. Het oog der legerleiding is thans op de Waddeneilanden gevallen en men voert inter-departementale be sprekingen om op Vlieland, Ameland en Terschelling oefenterreinen aan te leggen, waar tanks gestationneerd kunnen worden, waarmede dan om de beurt de diverse onderdelen zouden kunnen komen oefenen. Een sigaar is nog tot daar aan toe, maar rond de 44-jarige Haagse nuisknecht, die ƒ120,— uit het bu reau van zijn patroon weggenomen haa heeft de politic haar sterke arm geslagen; in Augustus van dit jaar is hy, toen hij f 450,gestolen had, aan aie greep ontsnapt, omdat men toen meende, dat het een geval van inbraak betrof. (Advertentie) 0<!*5<S><xXX>ao De Willem Parel-film is door Den Haag niet met de geestdrift ontvangen, die men in Amsterdam voor dit Nederlandse product wist op te brengen, hetgeen bleek uit enkele filmbesprekingen in de dagbladen aldaar, waarin de lofzangen tot het uiterste beperkt bleven. De filmmaatschappij kwam naar aanleiding hiervan op een meer originele dan fijnvoelende reclamestunt en bcod de Haagse dagbladen een adver tentie aan, waarin de namen, adressen en telefoonnummers van de redactie leden genoemd werden, die de Parel-film te licht bevonden hadden, met een opwekking aan het publiek om deze redacteuren per telefoon mede te delen, hoe men over de film dacht. De Haagse bladen hebben deze advertentie geweigerd, maar een lande lijk blad schijnt hem geplaatst te hebben. Een van de vermelde redacteuren heeft bekend gemaakt, dat hij een aanklacht tegen de filmmaatschappij zal indienen wegens het veroorzaken van overlast De betrokken redactieleden vermelden voorts nog, dat de filmmaat schappij wel overvloedig wijst op de prijzende Amsterdamse recensies, maar alle ongunstige critieken, die ook daar geschreven zijn, doodgezwegen heeft. Waar blijft nu aan beide zijden het levensadvies van Willem Parel: „Niet op reageren, Lena!"? S. VAN ZWANENBERG EREDOCTOR. Ter gelegenheid van haar Dies Na- talis zal de Utrechtse Universiteit op 25 Maart a.s. aan de heer S. van Zwanenberg uit Nijmegen het ere doctoraat in de geneeskunde verle nen. De Senaat heeft hiertoe beslo ten uit erkenning van de grote ver diensten voor de geneeskunde van de heer Zwanenberg, die als niet-genees- kundige mede-oprichter is geweest, van -de N.V. Organon, een tot wereld concern uitgegroeide onderneming, welke zich toelegt op de fabricage van orgaanpraeparaten op weten schappelijke grondslag. In de motivering van het eredoc- toraat wordt de N.V. Organon een van de meest monumentale weten- schappelijk-industriële scheppingen van ons land genoemd, dank zij de y voortreffelijke wetenschappelijke on- derzoekers die er hun krachten aan gegeven hebben. De geneeskunde heeft hierdoor de beschikking gekre- gen over zeer belangrijke genees- middelen, zoals de hormonen, waar- aan honderdduizenden hun gezond- heid danken. De ziel en stuwende y- kracht van deze onderneming is de heer Zwanenberg geweest, die zonder universitaire vooropleiding beseft heeft wat de wetenschap moet zijn voor de mensheid, die haar heeft be- vorderd als weinigen, onderwerpen heeft gekozen, mensen aangezet en practische toepassingen mogelijk ge-1 t maakt. De universiteit weet zich zo j midden in het maatschappelijk leven. dat zij de grote verdienste van iemand die niet aan de universiteit verbonden is ten volle heeft erkend. Promotor van de nieuwe eredoctor zal zijn prof. dr. W. G. Sillevis. Voor de prijsvraag van deze week heeft de fotograaf zijn camera omhoog gericht. Hij trof een beeld boven op een gevel ergens aan één van de Leidse Singels. Wij vragen antwoord op de vraag: aan welke singel is het pand met dit trotse beeld te vinden. Boven op het beeld zit een Leidse meeuw, maar dit is strikt toevallig. Wat U moet doen. Adresseer een kaart, brief of briefje aan de puzzle-redactie van de Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. Schrijf op de achterzijde: „De stenen spreken". De naam van de singel luidt: De inzendingen worden ingewacht tot en met Donderdag aan- staande. Onder de goede oplossers wordt een waardebon van vijf v gulden verloot. Waar stond Hadrianus? Dat hebben bijna alle inzenders wel door gehad! Hadrianus staat op het binnenplein van het Museum van Oudheden aan het Rapen burg te Leiden. Het grote aantal inzendingen bewijst wel, dat de lezers met dit probleem niet al te veel moeite hebben gehad. Na loting is de waardebon van vijf gulden gewonnen door Mej. M. Rosdorff, Kam. Onneslaan 5, Leiden. - '4%.. - 1

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9