LEERPLICHT WORDT VERLENGD CONCORutfl Hoogtepunten uit het K.R.O. -programma Tweede onderwijsnota verschenen Waarschijnlijk één of twee jaar langer naar school A.M.S. KRIJGT VIJFJARIGE CURSUS Het technisch onderwijs is sterk verbeterd Licht in de moordzaak? Marker vrouwen beveiligden een pas ontloken romantiek Kunstzinnig-aangelegde kellner verachtte het slijk der aarde Politie-service Bromfietser door lerm'e in de wet gered MARELS 4.000 Groninrer kinderen komen onder kopteleinnen ZATERDAG 19 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 De leerplicht zal binnen afzienbare ontstaan die bijzonder geschikt zijn tijd met een en op de duur met twee als streekscholen, jaar worden verlengd. De indertijd j Het Ulo zal uit de L.O.-wet 1920 door de minister voorgestelde Alge-worden genomen en als MAVO in mene Middelbare School (AMS) zal een andere wet worden geregeld, een cursusduur krijgen van vijf en Ten slotte wordt het lager voort- niet van vier jaar. gezet onderwijs onderscheiden in la- In voorbereiding is een wijziging I ger algemeen voortgezet onderwijs van de leerplichtwet, waarbij hetl (LAVO w.o. 7e en 8e klasse l.o., pri- op paedagogische indicatie mogelijk mair huishoudonderwijs, voorberei- wordt, op een kleuterschoool gedu-| dende klasse lager technisch onder- rende één jaar aan de leerplicht tej wijs) en lager beroepsonderwijs (la- VOrS?exV. techni. scholen en secondair Dit zyn enkele van de belangrijk- huishoudonderwijs). Aard en inhoud ste mededelingen die de minister en van het Lavo komen overeen met de staatssecretaris van Onderwijs het plan-Rutten. In de Nota worden bij het beroeps onderwijs thans economisch-admini- doen in de Tweede Onderwijsnota aan de Tweede Kamer zulks naar aanleiding van het verslag over de bekende, in 1951 uitgebrachte, Nota van oud-minister Rutten. RUIME MATE VAN SOEPELHEID. Wat de hoofdlijnen van het onder wijsstelsel betreft delen de bewinds lieden mede, dat zij bij de voorge stelde oplossingen gestreefd hebben naar een ruime mate van soepelheid zodat tegemoet wordt gekomen aan gerechtvaardigde klachten, dat onze onderwijsregelingen te star zijn. Het is niet wenselijk dat de struc tuur van een school tussen haar be gin en eindpunt star wordt vastge legd. Het is van belang, dat de ge legenheid wordt geboden, verschei- stratieve en sociaalpaedagogische opleidingen geïntroduceerd. De hui dige school voor maatschappelijk werk zal een ruimere taak krijgen (basisopleiding waarna specialisatie). Op lager niveau zal een sociale school moeten ontstaan die voor de niet leidinggevende functies in de sociale beroepen opleidt. Opgemerkt zij dat de onderschei dingen lager, uitgebreid en middel baar in het technisch onderwijs ver vangen zijn door lager middelbaar i en hoger. De MTS heet dus voortaan Hogere Technische School. Voor het andere beroepsonderwijs geldt het zelfde. Voor de oprichting en financiering van alle takken van onderwijs wen sen de bewindslieden uit te gaan van volledige financiële gelijkstelling van openbaar en bijzonder onder wijs. Wat het voortgezet onderwijs betreft overwegen de bewindslieden de opstelling van één wet. Aan het slot van de nota ontvouwen zij hun gedaohten omtrent een soort van wetboek voor het onderwijs. Coöp. Levensverzekering Mij. u.a. Maximale zekerheid Minimale premie voor collectieve peraoneelversekeringen HooWkanloor: 1 M Oud«n*ord - Utrecht Te». 16591 <3 iQnen) i au vei teil tie). Geleidelijke invoering van een driejarige cursus Zowel kwantitatief als kwalitatief is het technisch onderwijs er de laat ste jaren op vooruitgegaan. Het aan tal aanmeldingen voor de technische scholen is sterk gestegen alsmede het aantal opleidingsmogelijkheden. is intussen slechts mogelijk als er voldoende ruimte is. Indien aan de besturen voorlopig de keuze wordt gelaten, zal de invoering geleidelijk kunnen plaats vinden, aldus de nota. Ten aanzien van het-leerlingstelsel ..B.,6tuuugu, vciauici- samenwerking met het bedrijfs- menen de bewindslieden dat het gro- dene studie- en opleidingsrichtingen !even is toegenomen en al is het' te voordelen zou hebben wanneer één school of scholencomplexen samen te brengen zodat het onder wijs zoveel mogelijk kan aansluiten bij de individuele aanleg der leerlin gen. Wat het basisonderwijs betreft wil len de bewindslieden het door een eindpunt van deze ontwikkeling nogl het aanvullend onderwijs niet des lang niet bereikt, allewege zijn toch t avonds maar gedurende 1 dag per activiteiten gaande tot verbetering i week zou worden gegeven, (minder van het technisch onderwijs. vermoeidheid, minder abseteïsme, Dit constateren de minister en de minder reizen), staatssecretaris van Onderwijs, Kun-| Verdere uitbreiding van het aantal sten en Wetenschappen in een Nota Middelb. Technische Scholen zal met wijziging van de leerplichtwet on- aan de Tweede Kamer met betrek- grote voorzichtigheid moeten ge- mogelijk maken binnen het kader tot de stand van het lager en van de zesjarige school voor basis onderwijs volledig aan de leerplicht te voldoen. De bedoeling is dat alle leerlingen, die in de loop van het cursusjaar 13 jaar worden aan het einde van dat cursusjaar moeten overgaan naar een school voor voort gezet dagonderwijs. middelbaar technisch onderwijs. Het aantal leerlingen der lagere technische scholen is sinds 1946 ge stegen van 43000 tot 64000 hetgeen neerkomt op een stijging van 50 pet. Ongeveer 36 pet van de jongens van elke jaargroep gaat thans naar deze v v.. ii.„u„ lagere school. De beschikbare school- Aangaande het buitengewoon ba- J? j M k d h ;dj isnnderwns wnrdt. hpt. rannnrt. van sisonderwijs wordt het rapport van de commissie Wesselings-Van Houte afgewacht. De nomenclatuur van het voortge zet onderwijs wordt gewijzigd. Ten aanzien van het voorbereidend we tenschappelijk onderwijs (VWO) kunnen de bewindslieden zich in grote lijnen verenigen met het inge diende VHO-ontwerp (hieronder val len dus gymnasium, HBS en Ly ceum). H.A.V.O. Het hoger voortgezet 'onderwijs wordt onderscheiden in hoger alge meen voortgezet onderwijs (HAVO, w.o. begrepen huidige middelb. meisjesschool) en hoger beroepson derwijs, w.o. begrepen huidige M.T. S., school voor maatschappelijk werk en onderwijzersopleiding. Com binaties met andere schooltypen moeten bij het HAVO mogelijk zijn. De bewindslieden denken o.a. aan de combinatie van een HAVO-school en een WVO-school. De AMS (Aig. Middelb. School) zal voortaan school voor HAVO heten en vijf leerlaren krijgen. Het middelbaar voortgezet onder wijs wordt onderscheiden in middel baar algemeen voortgezet onerwijs (MAVO, w.o. begrepen het huidige ULO) en middelbaar beroepsonder wijs (w.o. begrepen het ui.gebre'd lager nijverheidsonderwijs en de handelsavondscholen). 1 M.A.V.O.. Onder het MAVO zal het gereorga niseerde ulo ressorteren (cursus duur 3 of 4 jaar), met een algemene onderbouw van 2 jaar en daarna mo gelijkheid van differentiatie welke anticipeert op de beroepsopleiding. Om deze verdere opleiding binnen dezelfde schoolgemeenschap moge achterstand is ingelopen, niet vol doende zijn om de leerlingen in de komende jaren te ontvangen. Voor al na 1959 zullen nog belangrijke voorzieningen moeten worden ge troffen. In verband hiermee is aan alle economisch-technologische in stituten gevraagd een prognose sa men te stellen voor de komende pe riode van de 10 jaar. In de afgelopen vijf jaren is hard gewerkt aan de vernieuwing van het lager technisch onderwijs. De noodzaak van een verlenging van de cursusduur begint zich steeds duidelijker af te tekenen. Een ver lenging van de cursusduur van 2 tot 3 jaar zal volgens de bewindslieden ook zonder de dwang van de leer plicht geleidelijk kunnen worden uitgevoerd (de prikkel tot het beha- schieden. In 195T werden in totaal 2085 eindgetuigschriften uitgereikt of meer dan het drievoudige van Wat de lerarenopleiding betreft deelt de nota mede dat bij het lager nijverheidsonderwijs ca 75 pet. van de lessen door bevoegde krachten wordt gegeven, bij het middelbaar nijverheidsonderwijs 85 pet. Het ligt in de bedoeling in het nieuwe Bevoegdhedenbesluit het aantal examenvakken voor N.O.-ak- ten voor het jongensnijverheidson- derwijs te beperken tot in hoofdzaak die, waarvoor bij de akte onderwijs bevoegdheid wordt verkregen. Het gedeelte, dat gerekend kan worden te behoren tot de propaedeuse en thans hooofdzakeljjk in het eerste deel van het akte-examen is opge nomen, kan dan als schoolexamen worden afgenomen. Wel zal dit exa men landelijk worden georganiseerd en onder toezicht worden gesteld van Rij ksgecommitteer den. Om het tekort aan leraren in de exacte vakken te verminderen, zal in het nieuwe Bevoeghedenbesluit len van het eindgetuigschrift iseen uitbreiding van de akte N I wor- sterk). Verlenging van cursusduur i den opgenomen, waardoor de bezit ters van deze akte ook de bevoegd heid kunnen verwerven voor het ge ven van lessen in de exacte vakken bü het l.n.o. voor jongens. Voorts willen de bewindslieden bevorderen dat aan afgestudeerden van de m.t.s. onderwijsbevoegdheden worden toegekend voor de theore- tisch-technische vakken, verband houdende met hun studierichtnig, mits zij ten minste 3 jaren praktijk in het bedrijf hebben na het beha len van het eindgetuigschrift. Daar door zal het reservoir van leraren voor de theoretisch-technische vak ken worden vergroot. Ten einde de aantrekkelijkheid van het leraarschap groter te maken is in. een ontwerp wijziging van het Salarisbesluit LNO voorgesteld de salaris-anciënniteit bij aanstelling afhankelijk te stellen van de leef tijd. Tot nu toe mochten praktijkja ren in het bedrijf voor 2/3 medetel len tot een maximum van 6. Voorgesteld is het aantal jaren bo ven de 21 jaar voor 2/3 in rekening te brengen tot een maximum van 12 voor de bevoegde leerkrachten en van 6 voor de onbevoegde leerkrach- krachten. Daardoor zal het wellicht voor velen, die in het bedrijf werk zaam zijn, gemakkelijker worden naar het nijverheidsonderwijs over, te gaan, c.q. de studie op te nemen. Bovendien zal deze regel een pr'k- kel inhouden voor de onbevoegden hun bevoe?dhe;d alsnog te be^a'en. daar zij daarmede 6 jaren kunnen winnen. De inspecteur van politie te Doe- tinchem heeft gisteren in Doetin- chem een aantal biljetten laten op hangen, waarin hij de bewoners ver zoekt zich onmiddellijk met hem in verbinding te stellen, wanneer zij een naar schatting 35 jaar oude man, wiens portret op deze biljetten staat afgedrukt, in de maand Januari in Doetinchem hebben gezien. Deze op roep houdt verband met een op 17 Januari in Doetinchem gepleegde moord, waarbij de heer G. Beltman en diens huishoudster op de slaap kamer door messteken werden ge dood. De justitie kon hangende het verdere onderzoek nog geen nadere gegevens verstrekken. Te gevaarlijk Over de romantische gevoelens van vrouwen zijn hele dikke boeken ge schreven door mannen, die er ook niets van begrepen en door vrouwen, die haar sexe-genoten niet wilden ver raden, maar de Marker vrouwen heb ben gisteren ondubbelzinnig aange toond, dat de romantiek haar heilig is en dat niet dan over haar lijken deze genoegelijkheid verstoord zal worden. Een paartje, dat nauwelijks het stadhuis verlaten had, was in een huisje in de Kerkbuurt gaan wonen en een hinderlijke ambtenaar kwam met een zo onbelangrijk bezwaar als een huisvestingsvereu™ning, die het groene paartje niet had. De burgemeester, door de nauwge zette ambtenaar gewaarschuwd, riep een groep gemeentewerklieden in het geweer, die het huisje moest ontrui men. EEN FIETS GESTOLEN UIT HET GERECHTSGEBOUW. Voor de rechtbank te Dordrecht heeft de 33-jarige fabrieksarbeider W C. B. uit Goes terecht gestaan, omdat hij een bromfiets had gesto len. De officier van justitie was over de brutale wijze, waarop B. het ve hikel had gestolen hoogst verbolgen. De officier bracht de rechtbank in herinnering, dat B. nog niet zo heel lang geleden het stoute stukje had uitgehaald om, direct nadat hij we gens fietsendiefstal had terecht ge staan, uit de hal van het gerechts gebouw een spiksplinternieuwe fiets mee te nemenGelukkig had Vrouwe Justitia het van onder haar blinddoek vandaan gezien, maar voor hij in de kiaag gegrepen kon worden had de talentvolle dief nog kans ge zien een costuum te stelen. De offi cier had weinig bewondering voor B.'s talenten. Hij noemde hem onverbe terlijk en eiste 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hech tenis. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. Daarom betaalde hij nooit zijn rekeningen Ongeveer honderd onbetaalde re keningen vond de politie in de wo ning van een 23-jarige R'damse kell ner, die werd aangehouden, verdacht van flessentrekkerij; de jongeman blijkt reeds een avontuurlijk leven achter de rug te hebben. Na de lagere school werkte hij enige tijd 'als buffetbediende, werd bevorderd tot kellner en ging toen „De laatste dagen van Pompeji". Het bekende boek van E. Bulwer Lytton, „De laatste dagen van Pom peji", is door Louis Povel bewerkt tot een hoorspel ln vier delen, waar van het eerste deel zal worden uit gezonden in het K.R.O.-programma van Zondag 20 Februari a.s. De mu ziek bij het hoorspel werd gecom- poneerd door Ton de. Leeuw en zal lijk te maken zouden aan een aantal j worden uitgevoerd door het Prome- MAVO-scholen middelbare beroeps opleidingen moeten worden verbon den, waardoor instituten kunnen Toen dezer dagen een 40-jari ge loswerkman uit een gesloten sigarenwinkel in de Hobbema- straat in Den Haag kwam, zag hij voor de deur een politiejeep staan, waarvan de agenten hem uitnodigden maar in te stappen. Buren hadden de man enige tijd te voren door een zijdeur de ge sloten winkel zien binnengaan. Wetende de de eigenaar uit was, waarschuwden de buren de poli tie, die een jeep zond. De man had een gouden ring, een hangertje, f 47,en 20 pak jes sigaretten als buit bij zich. Verdacht van medeplichtigheid werd in ziin woning aangehou den een 55-jarige loswerkman. Het slot van de zijdeur van de winkel was met een breekijzer geforceerd. nade-orkest o.l.v. Benedict Silber- man. Kampvuren langs de evenaar. De bekende Afrika-explorator Dr. Paul Julien, heeft wederom enige excursies ondernomen door Midden- Afrika. Bij die gelegenheid is hij op nog onbekende Pygmeeënstammen gestoten en heeft hun levensgewoon ten, godsdienstige gebruiken e.d. be studeerd. Aan deze onderzoekingen zal dr Paul Julien een nieuwe se rie causerieën wijden onder de titel Bij de trap van Jerusalem. Schuit" te Nijmegen, aan bod. Deze de aanvragers zijn. Carnavalszitting werd georganiseerd' voor de „Moveo" (Meer ontspanning voor ernstige oorlogsinvaliden). Ten slotte zullen de programma's onder broken worden door reportages van de Carnavalsviering in het Zuiden. Geza Anda, pianist. Aan het concert, dat het Omroep orkest o.l.v. Dr. C. Walther Boer in het K.R.O.-programma van Zater dag 26 Februari verzorgt, wordt deelgenomen door de pianist Geza Anda. Het programma bevat de Ou verture „Euryanthe" van Von Weber en het bekende Concert no. 2 van Brahms. Een TV-programma „waar een luchtje aan zit". In haar programma van Zaterdag j.l. heeft de K.R.O.-televisie de kij kers meegedeeld, dat men een pak ketje reukstoffen kon aanvragen te gebruiken bij een binnenkort uit te Naar aanleiding van het grote suc ces van het vorige jaar zal in het Wigwam-programma, beginnende Zaterdag 26 Februari a.s. wederom het hoorspel „Bij de trap van Jeru salem" van Albert Kuyle worden uit gezonden. Dit hoorspel, dat in afle veringen gebracht wordt tijdens de Vastentijd, is gebaseerd op het Lij densverhaal. Jongerenforum in Groningen. In het St. Maartensgebouw te Gro- varen als assistent-steward. In 1952 voelde hij zich opeens aangetrokken tot het artistenleven en hij richtte een „impressariaat" op voor het or ganiseren van cabaret- en. feestavon den. Hij deed dit in de avonduren, want overdag bleef hij werken als kellner. H'j liet voor 400,druk- v/erk maken, doch de rekeningen bleven onbetaald. Vrij bekende ar tisten werden door hem geëngageerd, doch zij klopten tevergeefs bij hem aan voor hun honorarium. Slechts één keer leverde een voorstelling een financieel voordeel op. Voor het ma ken van zijn contacten reisde hij per taxi, doch betaling zou per giro vol gen. Hij gaf de chauffeurs een visi tekaartje met naam, adres en foto. Handel en wandel. Gegireerd werd er nooit en bij ver schillende taxibedrijven staat hij voor 1500,in het krijt. In 1954 werd hij vertegenwoordi ger in etalage-materiaal en hier en daar leende hij geld; ook kocht hij zonder betaling een costuum in Gou da en een horloge en een broche in Ouddorp. Het horloge was een presentje voor een van zijn vriendinnetjes en haar moeder kreeg de broche. Toen hij weer eens op zwart zaad zat „leen de" hij het weekloon ad 27,van een van zijn dames-kennissen. Daarna begon h:j een straathandel in snoepgoed en hij begon met aan zijn leveranciers crediet te vragen, dit vergrootte zijn schuldenlast met 600,—. Bij enkele boekwinkels kocht hij wel vijftig boeken, hoofdzakelijk over het artistenleven; van betalen was geen sprake. En daarmee bleek er nog geen einde te zijn gekomen aan zijn activiteiten, want hij kocht nog „Kampvuren langs de evenaar". Dej zenden programma over zaken eerste causerie zal worden uitgezon-j „waar een luchtje aan zit". Het aan den in het K.R.O. programma van Vrijdag 25 Februari a.s. Vastenavond-viering. Naar oude traditie zal het K.R.O.- tal aanvragen dat spontaan werd in gezonden was buitengewoon groot. Van de 2000 beschikbaar gestelde pakketjes had Dinsdag reeds meer dan de helft een eigenaar gevonden. Het programma, waarvoor de reuk programma van Dinsdagavond 22 stoffen en andere ingrediënten ge- Februari a.s. een Vastenavond-Car-bruikt kunnen worden, wordt door navals-programma zijn. Tot de feest-1 de K.R.O. uitgezonden op Donder- gangers behoren: de Limburgse zan- dag 3 Maart a.s. Het zal gebracht ger, de Gemaskerde Bariton, de Jo-. worden onder de titel „Wij nemen lige Meisjes, de Vrolijke Zangers op U bij de neus" en tijdens deze uit- het Carnavalsorkest ,,A' ge mer leut zending, gewijd aan het menselijk reukvermogen, worden proeven on- 38$? van goederen zonder te betalen. fZ J it? De politie heeft nu zijn belevenis- san een forum dat is samengesteld inF een lijvi proce^erbaal vast. uit: Aalmoezenier A. Naastepad van I 6 de K.A.J.; Mej. Riki van Steen, Nat. |e voorzitster van de VKAJ; Joh. Zwa- nikken, voorzitter van de Aartsdio cesane K.A.B.; H. Kolker, districts voorzitter van de K.A.B. in Drente en Herman Fikkert, voorzitter. Dit forum wordt uitgezonden in de K.R. O.-rubriek .Kompas" op Dinsdag 22 Februari a.s. 35ste R.A.I. In de actualiteitenrubriek Echo van de K.R.O. zal Vrijdag 25 Febru ari a.s. een reportage worden opge nomen van de opening van de 35ste RAI-tentoonstelling (van motorrij wielen, bromfietsen en rijwielen). Musicerende Dilettanten. De raad van Beesel-Reuver zal de vereniging van Nederlandse Gemeen ten advies vragen omtrent het opne men van een bepaling in de plaatse lijke politieverordening, waarbij strafbaar wordt gesteld, rijwielen met hulpmotor onaf gesk ten langs de openbare weg te plaatsen. In de mees- te gemeenten kent men wel een be paling, dat fietsen „op slot" langs de openbare weg dienen te worden ge plaatst. Toen de politie onlangs te Reuver proces-verbaal wilde opma- In de K.R.O.-rubriek Musicerende I ken tegen een bromfiets-eigenaar, die dilettanten van Zaterdag 26 Febr. I zijn vehikel onaf gesloten voor een het". - j In dit Vastenavond-programma dernomen, waaraan de kijkers thuis a^..zullen optreden het Leeuwarder café had neergezet, bleek er een komen voorts de „Boertjes van Buu- kunnen meedoen. 1 Kamerkoor o.l.v. Marinus Nabermanleemte in de wet te zijn. „Je kunt me ten" die hebben deelgenomen aan Enkele dagen vóór de uitzending en de Muziekvereniging „Boxtels I niks maken" had de bromfietser op- de carnavalszitting van de „Blauwe zullen de pakketjes in het bezit van Harmonie" o.l.v. A. Molenschot. 1 gemerkt. „De romantiek is in nood; vrijheid of dood", riepen de vrouwen van de Kerkbuurt en nadat de werklieden met veel voor- en omzichtigheid het dressoirtje van het jonge paar naar buiten gesleept had, namen de dames een dermate dreigende houding aan, dat de mannen het veel verkieslijker achtten om dan maar herrie met de burgemeester te krijgen. Zij brachten het dressoirtje weer naar binnen en gingen op het ge meentehuis vertellen, dat dergelijke risico's niet bij hun salaris inbegre pen waren. Official Dealer Autobedrijf N.V. WASSENAAR DEN DEYL Telefoon K 1751-2541 Vraagt demonstraties Zestig jaar doctor in de geneeskunde Het was gisteren zestig jaar gele den dat de heer R. Josselin de Jong uit Den Haag aan de rijksuniversiteit te Leiden cum laude promoveerde tot doktor in de geneeskunde. De titel van zijn proefschrift luidde cirrhosis hepatis. Dr. Josselin de Jong, die thans 86 jaar oud, is, was van 1920 tot 1935 hoogleraar in de pathologische ana tomie en algemene pathologie aan de rijksuniversiteit van Utrecht. Ook was hij hofarts (sinds 1902) van H. M. de Koningin. In 1937 legde hij al zijn ambten neer. Prof. dr. Josseling de Jong was in 1934 voorzitter van de in- Utrecht gehouden tweede confe rentie van de internationale vereni ging voor geografische pathologie. Hij publiceerde veel, o.m. over de tu berculosebestrijding, over het kan- kervraagstuk, de kropziekte, de milt ziekte, beentransplantatie, plotselin ge dood en over oud-worden. Prof. dr. Josselin de JoJng ont ving gisteren o.m. een bloemstuk van de vereniging tot bestrijding der tuberculose. Gehoor scherpte-onderzoek De Groningse kinderen hebben deze weken een prettige afwisseling van hun schoolbestaan, doordat zij om de beurt in een hokje mogen kruipen, waar een koptelefoon gereed ligt Ieder kind kan nu met de onge remde 'fantasie van het kind zich een piloot of een telefoniste wanen, maar het doel van deze bezigheid is minder luchtig, want dank zij een subsidie van de organisatie van toe gepast natuurwetenschappelijk on derzoek, worden de kinderen getest op him gehoorscherpte. Daar het gebleken is, dat vele schoolkinderen niet direct waar neembare gehoorafwijkingen hebben, waardoor zij zeer moeilijk de lessen kunnen volgen, poogt men met een vrij origineel systeem bij 4.000 Gro ninger schoolkinderen tussen de 6 en 12 jaar deze afwijkingen op te spo ren en zo moTeliik te cureren. De kinderen moeten luisteren naar een signaal door de koptelefoon en wan neer ze dit horen, moeten ze hun hand opsteken. Wanneer ze dit sig naal niet, of te laat horen, worden zij aan een speciaal onderzoek on derworpen en vervol «ens overgege ven aan de huisarts, d'e voor verdere behandeling zorgdraagt. Broodslijters protes'eren legen levenslange binding Het bestuur van de Nederlandse bond van broodslijters „Ons Belang" heeft zich met een schrijven tot de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening en van economi sche zaken gericht. De bond verklaart hierin, als enige landelijke organi satie van broodslijters, die represen tatief kan worden geacht voor het gehele Nederlandse broodslijters we zen, sinds jaar en dag te streven naar de opheffing van de onbeperkte bin ding tussen bakker-leverancier en wederverkoper, zoals deze beli chaamd is in de „verordening sane ring bakkersbedrijven 1945". Het feit, dat een wederverkoper krachtens deze verordening levensland gebon den is aan een bepaalde bakker-leve rancier, wordt door de broodslijters onduldbaar geacht en heeft in vele gevallen reeds aanleiding gegeven tot grote spanningen en onverkwikkelij ke geschillen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6