Nieuwe R.K. Uloschool met „Koepelhal" IB i jm met mei K meer mans! Bloemententoonstelling in Roelofarendsveen Geheime boekhouding van hun patroon bekend gemaakt Gezellig vastenavondfeest Gouden echtpaar te Leiden ZATERDAG 19 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 NOORDWIJK Als belangrijke aanwinst voor het Katholieke Onderwijs te Noordwijk is men aan de v. Panhuijsstraat be zig een zeer fraaie en moderne ULO- school te bouwen van zeer opmer kelijke stijl. Het ontwerp, dat door samenwer king van de schoolleiding en de archi tecten Paardekooper Barnhoorn tot stand kwam, wordt uitgevoerd door de firma Veenman Vink uit Hil- legom. Centrum van het schoolleven is een ruime en sierlijke hal met koepel, waardoor het sociale element in de opvoeding geaccentueerd wordt en waar dus de bijeenkomsten en fees ten der schoolgemeenschap plaats hebben. Om deze hal of aula liggen zeven klasselokalen, een natuurkun- delokaal, de garderobe, de toiletten en de kamers voor hoofd en leraren. De school zelf ligt geheel vrij, om geven door siertuin, wandeltuin en speelplaats. Binnenkort zal de eerste steenleg ging van dit fraaie schoolgebouw plaats hebben en zal de Duinstreek spoedig een grote verbetering op on derwijsgebied rijker zijn. leerlingenavond r.k. u.l.o.- school. De traditionele leerlingenavond van de R.K. ULO-school had dit keer wel een bijzonder cachet, eersten om- liet feit van het 10-jarig bestaan, maar vooral omdat in 1955, de nieu we school tot stand zal komen. Het hoofd der school de heer S. W. Neef jes, herdacht met enkele woorden het feit van het 10-..arig bestaan. Begonnen werd met 1 leraar en 37 leerlingen, nu zijn er 6 leraren en 160 leerlingen. Het was spr. een genoe gen om reeds nu de twee nieuwe leerkrachten de heren A. Roodbol en C. J. Smit aan de ouders te mogen voorstellen, waarbij hij de verwach ting uitsprak dat alle ouders op de ouderavond van 20 April a.s. deze kennismaking persoonlijk zullen ver nieuwen. Tevens kondigde spr. aan dat op 16 Maart de Kath. Bond voor het Gezin, weer een ontwikkelings avond zal houden, waarbij Broeder Pius het belangrijke onderwerp „De Puberteitsjaren'' zal bespreken. Ook voor deze avond verwachte spr. alle ouders. Precies half acht kwam de confe rencier van deze avond George Rein- vis, welke zich had geassocieerd met Tini Peperkorn, voor het voetlicht en na een kort welkom werd het uitgebreide programma ingezet met het eigen schoollied. Declamaties, ge meenschapszang, volksdansen, bok springen wisselden zich in een vlot tempo af en wij hebben bewondering voor de leraren, welke dit de meisjes en jongens op zo'n perfecte wijze heb- ben bijgebracht. Dit was echter nog niet alles want onder leiding van de heer Fr. Vink brachten een aantal oud-leerlingen een kostelijke schets „Het Speel kwartier", terwijl meisjes en jongens van klas 3 en 4 het toneelstukje in één bedrijf „De levende mummie" op zeer verdienstelijke wijze ten ge- horqe. Bijeen was het een zeer goed geslaagde en genoeglijke avond. CONCOURC DE d'ELEGANCE VOOR TOURINGCARS. Het concours d'Elegance voor Tou- ringscars, dat een traditioneel evene ment voor Noordwijk is geworden, was dit jaar op 5 Mei vastgesteld. In verband met de nationale feestdag- is de datum voor het concours nu vastgesteld op 12 Mei a.s. De Zondagsdienst zal worden waargenomen door dr. Kruyt. De Duinrandapotheek is geopend van 11.301 uur en van 4.305.30 uur. Voor spoedgevallen doorlo pend. LISSE JAARVERGADERING K.AJ3. De jaarvergadering van de K.A.B., welke Vrijdagavond werd gehouden in het K.A.B.-gebouw, was flink be zet toen de voorzitter, de heer de Koning, het openingswoord sprak. Hierin benadrukte hij in het bijzon der, dat de vergaderingen en ontwik kelingsavonden meer belangstelling verdienen en dat men hierdoor een bredere kijk krijgt op het heden daags gebeuren. Dat men hiermede op de hoogte is, is van zeer groot be lang. In dit verband wees hij op de strijd tussen de Chr. levensbeschou wing en die van de niet kerkelijke groep, met name die van het huma nisme. Spr. deelde voorts mede, dat het bestuur besloten heeft, om nog meer wijkbijeenkomsten te gaan hou den in de toekomst, zodat de mensen zelf over de problemen van de he dendaagse tijd kunnen discusiëren. De gehouden bijeenkomsten hebben bewezen, dat hierdoor in een behoef te wordt voorzien. Vervolgens tipte de voorzitter het 50-jarig bestaan HILLEG0M Voor de Haarlemse rechtbank heb ben twee Hillegommers, ee.i 35-ja- r:ge kantoorbediende en een öO-rjaii-T ge „cultuurchef terecht gestaan we gens diefstal en heling van admini stratieve bescheiden. De gestolei pa pieren maakten deel uit van een ge heime boekhouding van hun vroe gere patroon, een bloembollenhande laar, die op deze wijze buitenlandse vorderingen van zijn bedrijf aan -Ie aeviezencontroie en aan de belastin gen onttrok. De verdachten waren op de hoogte var. de beide boekhoudinge-> In Fe bruari 1953 nam S., die een wrok te gen ïijn patroon koesterde, uit het bedrijf een aantal geheime papieren weg en L. nam die in bewacuu' S. deelde de rechtbank mede dat hij van mening was, dat het met het ge knoei van zijn baas uit moest zijn Hij wilde de stukken aan de politie geven. Dat heeft hij later inderdaad gedaan. S. ontkende echter dat hij ge poogd heeft zijn werkgever te chan teren, maar de heer De G., die als getuige verscheen, beweerde het te gendeel. Hij vertelde hoe hij tijdens een zakenreis in Zweden door zijn 0EGSTGEEST De Ned. Kath. Vrouwenbeweging en de R.K. Middenstandsvereniging, verzorgden gezamenlijk een vasten avond, die buitengewoon geslaagd mag heten. Bijna 130 dames en he ren waren in de met slingers, bloe men en schemerlampjes versierde zaal van het parochiehuis in Oegst- geest aanwezig, allen getooid met een feesthoedje. Ook pastoor Looyaard, G. A. van beide organisaties, woonde het feest bij. De avond werd geopend en voor treffelijk geleid door de heer Elshof. Het „Mutsenlied" met accordeon-be geleiding van de heer J. Hogervoort bracht er de stemming in. Het aller aardigste zangstukje „Parette en de Meikan" liet zien en horen, dat de zangclub van de Vrouwenbeweging ondèr leiding van mej. L. Weiter, al heel wat presteert. De vrolijke „Pe- rette" (Mevr. v. Onderwater-Willem- sen) veranderde in een bedroefd boe rinnetje, nadat de melkkan er dus ook haar „luchtkastelen" aan digge len lagen. En wat hebben de aanwe zigen genoten van „Vrije avond"* waarvan letterlijk en figuurlijk geen stukje overbleef. De dames Meyer en Stoop en de heren Dofferhof en Kien- jet daarvoor hulde. Verder „De er fenis van tante Jet". Deze erfenis be stond uit hoeden en wat voor hoeden! In een lange rij, potsierlijk door al die gekke hoeden, trok men zin gend door de zaal. De pretstemming steeg. Grammofoonmuziek zorgde er voor, dat er geen enkel hiaat in het bonte programma was. „De lastige Erftante" werd koste lijk gespeeld door de dames Meyer, Onderwater, Stoop en Willemse. En wie kan de ren- en verkleed partij vergeten. Het „Trek aan de bel" bleek wat moeilijk te zijn, men kende wel de melodie, echter niet de titel. Maar de verrassingen gaven op nieuw reden tot lachen. Het zang- en voordrachtstukje „Daarboven uit het vensterke" paste ook goed bij deze vrolijke avond. Het „meisje" (mevr. Robert) droeg een beeldig toiletje. De pretendenten waren een schoorsteenveger, een schoenmaker, een timmerman en een- matroos, respectievelijk voorgesteld door mej. E. Willemse, mevr. Meyer, mevr. v. Onderwater en mej. C. Wil lemse. Het gehele zangkoor trok daarna zingend door de zaal. In „De Tandarts" steeg de dwaasheid ten top. Tot besluit liet de zangclub ,;Tante Klapper" horen. Tussen de bedrijven door werden koffie en andere ver versingen geserveerd. Twee moeders van grote gezinnen (dames Van Belle en Peters) ontvin gen een schemerlampje, terwijl eer der op de avond de heer Wout van Leeuwen een onderscheiding ont ving van „De Orde van de Witte Raaf" (28 jaar bij één werkgever). De verloting bracht ook grote hila riteit. Het liep al tegen het middennach telij k uur toen de polonaise werd ingezet en al gauw zwierden de pa ren door de zaal. Nog geruime tijd bleef men gezellig bijeen, waarna mevr. J. Nouwens deze geslaagde feestavond sloot. Een extra woord van lof komt ze ker toe aan de heren Stengen en Nouwens, die ieder op de hun eigen wijze bijdroegen tot het welslagen van het feest; aan de heer Munnink- hoff, die belangeloos het toneel een keurig aanzien gaf, aan de heer Kuy- per die voor de bloerrversiering zorg de en aan de heer Kienjet voor zijn leiding bij de één-acters, alsmede aan de dames van de zang- en toneelclub der „Vrouwenbeweging". kantoorchef telefonisch óp de hoog' te was gesteld van de verdwijning van de papieren. Terug in Hillegom vernam hij van zijn mededirecteur dat S. en L. 50.000 gulden voor de stukken eisten. Toen heeft hij geant woord; „Dat doe ik nooit dan be taal ik liever noe aan de belasting". Op 7 Mei van het vorie jaar heeft hij beide verdachten op staande voet ontslagen. De officier van justtie zeide, dat er weliswaar van chantage sprake is, maar dat is de verdachten niet ten jaste gelegd Bij zijn eis wilde hij hier wel rekening meehouden. Hij rpauireerde tegen S een gevangems- sgtraf van één jaar en tegen L. een gevangenisstraf van negen maanden, in beide gevalle met aftrek van pre ventieve hechtenis. De rechtbank zal op 3 Maart uit spraak doen. Gemeenteraad. De raad zal op Donderdag 24 Februari a.s. vergade ren, 's avonds om 8 uur. De agenda vermeld o.m.: Uitbreiding van de Don Boscoschool te Lisse. Garantie- geldlening voor rusthuis „Sonne- t'anck". Verhuur van de aan te leg gen tennisbanen. WASSENAAR R.K. Jongeren vierden Carnavals feest. De R.K. Jongeren hebben gisteravond in het Verenigingsge bouw het jaarlijkse carnavalsfeest in de allerbeste stemming gevierd. In de feestelijk versierde zaal, waarin een echt draaiorgel stond opgesteld, terwijl op het podium de eigen band „The Tornado's" een plaats had ge kregen leverden polonaises en hos- partijen een bont schouwspel op. In allerlei creaties bewogen de jonge ren zich over de dansvloer en vele carnaval-vierders hadden bijzondere zorg besteed aan hun vermomming. Er waren zeerovers en oude dame tje'^, Napoleon ontbrak er evenmin als een 20ste eeuwse generaal, poe sen en banketbakkers en een leven de boerenkoolstruik en twee voetbal sters in blauw-zwarte en groen-wit- te clubkleuren bewogen zich tussen de massa's gemaskerden en schminkten, kortom het was een feest van kleur en originaliteit. Voor dev beste costumes waren enkele prijzen beschikbaar die door Prins Carnaval werden uitgereikt. Haagse Politieschutters wonnen van Hees-beker. De jaarlijkse schietwedstrijden op buks en KSO- geweer tussen teams van de Haagse en van de Wassenaarse Politiesport- vereniging zijn ook dit jaar weer gewonnen door de Haagse politie mannen, die daardoor definitief de van Hees-beker veroverden. Op twee wedstrijdavonden behaalden de HPS-schutters 3053 punten, de Wassenaarse politiemannen 3003 pnt. De medaille voor de hoogste korps- schutter ging ook naar Den Haag, de heer J. W. de Bokx legde er beslag op. Van het Wassenaarse team lever de P. J. v. d. Krogt de beste presta tie met een kso-serie van 60 en een buksserie van 95. Overleden; Rosalie Fechner, 71 jr; Anna M. Wemelsfelder 77 jr; Arie Pronk 7 jr; Sara van der Wilk 53 jr; Gerardus H. Q. Hoekstra 10 jr; Gra- da N. Donner, 68 jr; Catharina van den Berg 79 jr. %A 'g NEEM PER MAN van de onderafd. „St. Deus-Dedit" alsmede het 40-jarig bestaan van de bouwvakarbeidersbond in het voorjaar. Voor rechtskundig ad vies vanwege de K.A.B. wordt sinds 1 Jan. j.l. zitting gehouden op Woens dagavond van 7 tot 8 uur. De secretaris las hierop de notu len, waarna de geestelijk adviseur, pastoor Staadegaard, in zijn toesprak allereerst wees op het feit, dat de secretaris zeer binnenkort 25 jaar bestuurslid van de K.A.B. zal zijn. Deze taak is door hem getrouw en accuraat vervuld en hij feliciteerde de jubilaris dan ook met dit jubi leum, terwijl hij tevens zijn dank be tuigde voor de vele en dikwerf zwa re werkzaamheden in het K.A.B.-be- lang door hem verricht. Spr. vond dat het bestuur zeer actief is ge weest en meerdere bijeenkomsten heeft belegd, waarbij het materiële zeer op de voorgrond trad. Met de meeste nadruk wees spr. er op, dat de vereniging is een katholieke ar beidersbeweging, hetgeen zeggen wil, dat wij ook aandacht dienen'te schenken aan het geestelijk leven. Laten wij in de komende vastentijd ons hierop bezinnen door te bidden, te offeren en de H. Mis zoveel mo gelijk bij te wonen. Uit het jaarverslag van de secre taris bleek de activiteit van het be stuur door de opsomming van de ge houden bijeenkomsten en acties in het afgelopen jaar. De voorzitter deelde hierop mede, dat op 10 Maart 1955, inderdaad de secretaris gedurende 25 jaren be stuurslid zal zijn. Gedurende 22 jaar heeft hij het secretariaat waargeno men en het bestuur heeft respect voor de vele werkzaamheden door hem in deze periode verzet. Hij fe liciteerde namens de vergadering de secretaris met dit jubileum en over handigde, hem een stoffelijk blijk van waardering. Zijn oordeel over de veel en dikwerf moeilijke zaken in het bestuur ter sprake gekomen wis ten zij steeds ondanks het verschil van gevoelen te waarderen. Dit alles onder woorden te brengen is niet mogelijk, doch vriend Slobbe wij' danken u van harte, zo besloot de voorzitter. Uit het financieel verslag van de pehhingmeester bleek, dat de K.A. B. financieel goed staat .en dat zij met voorafgaande saldo's een bedrag in reserve heeft van 11.347.83. De begroting 1955 liet in ontvangsten uitgaven zien 'n bedrag van 23109. De aftredende bestuursleden J. H. Slobbe, Th. Salman, H. J. de Bruin en J. Warmerdam werden bij enkele candidaatstelling herkozen. De voorzitter deed hierop medede ling, dat volgens de statuten en het reglement het bestuur behoorde te worden uitgebreid met een lid Op Woensdag 23 Februari hoopt het echtpaar H. v. d. VeldenH. Heijl vijftig jaar getrouwd te zijn. De gouden feestelingen wonen sinds 26 Juni 1939 in de Magdalena Moon- straat 40, doch zijn bij tal van stad genoten beter bekend door het feit, dat zij vanaf hun trouwen in 1905 de brood-, koek- en banketbak kerij aan de Haagweg 44, thans in handen van de heer J. Paats, hebben gedreven. Op 10 Februari 1905 gingen de thans gouden echtelieden ln onder trouw, waarna zij op 23 Februari te Warmond in de echt werden verbon den. De heer v. d. Velden, thans 80 jaar, had zich reeds op de Haagweg gevestigd, doch het pand werd bij hun trouwen verbouwd en na het huwelijk bediende zijn echtgenote de zaak, waar zij zich door haar goed moedige omgang met de klanten buurtbewoners een bijzondere plaats wist te verwerven. De gouden bruid thans 85 jaar oud moet sinds anderhalf jaar het gebruik van haar ogen missen, doch is desondanks volmaakt dezelfde ge bleven. Opgeruimd en in groot Gods vertrouwen doet zij nog zoveel zij kan, omdat stilzitten nu eenmaal niet in haar woordenboekje te vinden is geweest. En daardoor is zij nog im mer dezelfde opgeruimde geest, die gaarne over de tijd van vroeger praat en wier geheugen nog bijzon der goed is. Uit het huwelijk zijn een dochter en een zoon geboren, uit wier huwe lijk resp. een dochter geboren is en twee dochters en een zoon. Wij twijfelen er niet aan, of het zal het gouden echtpaar deze dagen niet aan belangstelling ontbreken. Theorie en practijk. In café restaurant de Nachtegaal kwam de vereniging Theorie en Praktijk bij een. Dr ir M. Oostenbrink van de plantenziektenkundige dienst te Wageningen behandelde het onder werp „Nieuwe gegevens over moe heidsverschijnselen bij de verschil lende gewassen". Aan de hand van gekleurde pro jectieplaatjes werd deze lezing ver duidelijkt en het bleek o.a. dat het aaltje in deze materie een grote rol speelde. Getoond werd, dat de ver schillende aaltjes op de planten groei een grote invloed hebben in de kwade zin en dat zij de groei in de weg staan. De wetenschap heeft er zich op gericht om de strijd tegen deze verderfelijke aaltjes aan te bin den hetgeen door de spr. in woord en beeld duidelijk werd aangetoond. Met proeven, ervaring en taai vol houden is de wetenschap er in ge slaagd om de bestrijding doeltreffend te doen zijn. Met statistische tabellen en grepen uit het practische bedrijf werd een en ander grondig aange toond mede door vergelijkingen van de bedrijfsuitkomsten. IJsclub. Het deed de voorzitter van de Lissese ijsclub goed, dat de zaal van „Taverne" tot de laatste plaats bezet was, toen hij het ope- elke vakorganisatie, waardoor het ningswoord sprak voor de jaarlijkse tevens mogelijk zal zijn, dat er uiti feestavond. Hij deelde mede, dat het het bestuur bepaalde commissies bestuur, evenals het vorige jaar, be- worden gevormd, die z'ch met een sjag heeft weten te leggen op een zeker doel zullen belasten. Hij wees I groep amateurs, die voor de ijsclub er voorts op, dat men voor het be-een toneelspel wilde oóvoeren geti- zoeken van patipnten in een sanato- teid „Knoflokia". een blijspel vol hu- num 2 maal per jaar de reiskosten mor en de dolste situat'es, waaraan vergoed krijgt voor een gezinslid, twee te goede naam en faam bekend waarvoor men zich kan wenden tot staande oude heertjes, leden van een het bestuur van Herwonnen Levens-1 zedelijkheids vereniging, zich bloot kracht. De uitkerng uit het solida- stelden door een slippertje te ma ken, in plaats van naar een congres te gaan. De opvoering van het stuk slaagde uitstekend. Zangvereniging St. Gregorius. De R.K. Gemengde zangvereniging „St. Gregorius" heeft haar jaarlijkse riteitsfonds wordt slechts gegeven tot en met het 59e jaar. Uit de véle vragen bij de rond vraag bleek voorts, dat de R.K. Ge mengde Zangvereniging St. Grego rius dit jaar haar 35-jarig bestaan zal herdenken. In verband hiermede sprak de voorzitter een opwekkend woord om deze onderafdeling van de bioscoopzaal. K.A.B. meer te stimuleren en zo mo- In het openingswoord van de voor gelijk werkend lid dezer afdeling te zitter beluisterden wij, dat de toetre- worden. |ding van jonge leden uitblijft. Hier voor een oorzaak aan te wijzen aldus de voorzitter is niet gemak kelijk, doch hij meende te mogen veronderstellen, dat op de scholen meer begrip en liefde voor de zang zou kunnen worden aangekweekt. Hij spoorde de aanwezigen met klem aan om vooral bij de jongeren propa ganda te maken voor de toetreding als lid, temeer daar hieraan een groot gebrek is. Hij wenste de aanwezigen een aangename avond toe. Onder leiding van de heer W. Mi- zee, dirigent, werd door het koor achtereenvolgens vertolkt „het Zi geunerkoor" v. G. Verdi; Baccarolle van J. Offenbach; Largo van Handel; Echokoor van Orlando di Lasso en enkele andere koorwerken. Mede werking verleende mej. Mosseveld. Het ten gehore gebrachte was mag nifiek en men heeft van deze voor treffelijke zang dan ook volop geno ten. V0QRS3H0TEN F.H.B.O.'ers vierden feest. De EHBO'ers van dc R.K. EHBO afd. Voorschoten hebben vrolijk feest ge vierd in „Het Wapen van Voorscho ten'.'. Door de gezellige entourage was er heel gauw een vastenavond stemming. Het merendeel van de aanwezigen had Zich uitgedost met bonte kledij en had zich vermomd echter aardige maskers. De heer b. Hakker nam plaats achter de micro foon en verzorgde de conference en had de leiding bij de diverse spel letjes, die voor deze avond waren georganiseerd. Sommige dames ble ken goede zangeressen te zijn en on der de heren bevonden zich goede fluitisten. Het partijtje voetbal werd gewonnen door het „damesteam" met 20. De loten gingen grif van de hand. Het geheel werd afgewisseld met een dansje, dat gedaan kon wor den op de muziek van het bandje „The Johnnys Wintils" o.l.v. de heer J den Hollander. De prijs voor de donateursuitvoering gegeven in de en heer Mulder als „De Neus". Al met al kunnen de EHBO"ers terugzien op een zeer geslaagde vastenavondvie ring. Hedenmiddag om twee uur heeft I toonstelling van bolbloemen ge-| zullen komen, bewijst wel dat de burgemeester Kolfschoten van Alke- opend. De opzet van deze tentoon- bollent-elt ook in de Venen een made in de veiling een grootse ten-1 stelling, waarop wij nog nader terug grote vlucht maakt.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 11