3)e Cöid^Soti^atit Pleiter in proces te Djakarta van omkoperij beschuldigd Getuige 'n betaalde politie spion SwtS 1769 Op vrijlating va11 Duitse oorlogsmisdadigers aangedrongen Voorlopig kan Pineau glimlachen COCOS EXPOSITIE Zeeslag bij Nantsjisjan Engeland gaat nu ook H-bommen maken Dulles filosofeert over verdediging en bescherming Grote branden in V.S. Directeur: C. M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur L C J ROOZEN. VRIJDAG 18 FEBRUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13428 in Djakarta KA IHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAFENURACH1 32 Telefooo: Directie, Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 90826 Giro 103003. Abonnementsprijs 10.50 p. w„ f2.15 p mnd,. f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.60 Advertenties: 13 et p. mm Telefoontjes 1IJ» Hoge Commissariaat noemt de ontwikkeling „zorgwekkend" De geruchtmakende zaak tegen de Nederlander Jungschlager, welke gis termorgen voor het Landgerecht te Djakarta begonnen is, is plotseling omgeslagen in een nog meer geruchtmakende zaak-Bouman. Mr. Bouman, de verdediger van Jungschlager, werd nl. door een getuige a charge, de oud KNIL-militair Manoch, ervan beschuldigd, dat deze getracht zou heb ben hem (getuige) om te kopen. Mr. Bouman noemde dit „een afgrijselijke leugen, zoals deze hele zaak een afgrijselijke leugen is". Op zijn beurt be schuldigde mr. Bouman de getuige en zei, dat deze een betaalde spion was van de Indonesische politie. Mr. Bouman is daarop op het bureau van de openbare aanklager ontboden en daar verhoord. Er is huiszoeking bij hem verricht en men verwacht zijn arrestatie. PROCES ZELF IN DE SCHADUW. De gebeurtenissen met mr. Bouman stelden het eigenlijke proces volko men in de schaduw. De bewuste getuige a charge was een zekere Willem Manoch. Bij het vooronderzoek had hij beweerd, dat de ambassades van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten de Indone sische rebellen met geld en voorra den hadden gesteund. Manoch beweerde, dat mr. Bouman hem een groot bedrag en een betrek king in het buitenland had beloofd als hij meineed zou plegen ten gun ste van Jungsohlaeger. Als voorschot gaf Bouman hem rp. 500. Mr. Bouman kwam met veront waardiging tegen deze beschuldiging op. Tot veler verrassing verklaarde hij tegenover het gerecht, dat hij een fotocopy kon overleggen van een loonlijst van de Indonesische politie,- waarop stond aangegeven, dat zijn besohuldiger in de maand December een bedrag van 779 roepiahs was uit- betaald. „De methode, die de staats politie gebruikt, gaat alle perken te buiten", aldus mr. Bouman. Tas geïnspecteerd. Nadat de zitting was geëindigd werd mr. Bouman verzocht zich in 't bureau van de openbare aanklager te begeven. Donderdagavond werd hij in het gerechtsgebouw aan de Gad ja Ma- dah aan een verhoor onderworpen door Djaksa Tinggi Soenarjo, de openbare aanklager in de zaak-Jung- schlaeger. Na de zitting van het land- gerecht, waarop getuige Manoch ver klaarde, dat verdediger Bouman had gepoogd hem om te kopen, werd mr. Bonman door de Djaksa verzocht te zijnen kantore te verschijnen. Zijn aktentas werd door het hoofd van de consulaire afdeling van het Neder landse Hoge Commissariaat, mr. Van Deinse, onder de hoede genomen. Toen mr. Van Deinse met de auto w:,de wegrijden, werd hij door leden van de politie gesommeerd de akten- tas af te geven, hetgeen hy wei gerde. Een lid van de politie zeide daarop: „Als u de tas niel geeft, moet ik dan geweld gebruiken?". Maar v. Deinse zei, dat de betrokken politieman dat zeker niet moest doen, waarop de politieman verklaarde, dat Soenarjo de tas wenste te ontvangen. Mr. Van Deinse zei daarop zelf de tas aan Soe- naijo te willen overhandigen, het geen hij vervolgens ook deed. Nadat de inhoud van de tas was doorzocht, werd de tas aan mr. Van Deinse, die vergezeld was van me vrouw Bouman, ter hand gesteld. Een woordvoerder van het Neder landse Hoge Commissariaat heeft Donderdagavond aan Pia medege deeld, dat „de zorgwekkende ont- ftWAUTElTSKOFFIE EN THEE-LElDENy (Advertentie; wikkeling nauwkeurig door het Hoge Commissariaat wordt gevolgd en dat onmiddelliik contact met de Neder landse regering is opgenomen". Kwitantie gezocht. PIA vernam, dat bij de huiszoekin gen door de politie in de woning en het kantoor van mr. Bouman gezocht werd naar de kwitantie, waarvan Manoch in zijn verklaring had gerept. Manoch had gezegd, dat hij een voor schot van Bouman had gekregen en dat daarvoor een kwitantie was gete kend. De Djaksi Tinggi, mr Soenario, was niet bereid mededelingen te doen over de resultaten van de huiszoe king. Wel verklaarde hij aan PIA, dat zowel Manoch als Bouman bij de ver horen van gisterey beiden bij him verklaringen in de rechtszaal bleven. Manoch hield vol, dat mr Bouman had gepoogd hem om te kopen, mr Bouman bleef er bij, dat Manoch dit alles loog. PIA vernam voorts, dat Bouman bij zijn verhoor niet alleen de verklaring van Manoch ontkende, doch dat hij zelfs verklaarde, dat er een poging was gedaan hem (Bou man) in een val te lokken. Mr Bou man zei, dat enige tijd geleden ge tracht was hem in de val te lokken in een huis in Djatinegara (het voorma lige Meester Cornelis, een voorstad van Djakarta). Manoch zou aan Bou man gezegd hebben, dat hij bereid was zijn verklaringen tegen Jung schlager in te trekken tegen een be haalde som, die Bouman in een be- aald huis in Djatinegara zou moeten jverhandigen. Mr. Bouman was hier op niet ingegaan. Vrijheid! De Djaksa Tinggi Soenario ver klaarde desgevraagd, dat mr Bouman zich vrij kan bewegen en zijn werk zaamheden normaal kan voortzetten, doch zich, zolang dit nodig is, aan een verhoor dient te onderwerpen. „Vergeven en vergeten" De Westduitse regering heeft gis teren opnieuw een beroep gedaan op de Westelijke mogendheden om de meer dar driehonderd oorlogsmisda digers, die nog steeds wegens oorlogs misdaden worden vastgehouden, in vrijheid te stellen. Dit geschiedde bij monde van Walter Hallstein, de West duitse staatssecretaris van buiten landse zaken naar aanleiding van een desbctreflende vraag in de Bonds dag, afkomstig van de Duitse partij en de vluchtelingenpartij". A}s wij vrede en eenheid in de we reld willen veilig stellen, aldus Hah- stein, dan zullen de andere volken moeten vergeven en vergeten. Er bestaat geen gerechtigheid zonder genade. De beide partijen hadden gevraagd of de regering van nlan is voor de ra tificatie van de Parijse verdragen een algemene amnestie voor alle oor logsmisdadigers te verzoeken. Hall stein noemde een dergelijke vraag niet reëel. Wij moeten de psycholo gische toestand in onze buurlanden in aanmerking nemen. Het Duitse volk heeft alle sympathie voor de slachtoffers van de Duitse oorlogs misdaden, maar niettemin wil de re gering de vrijlating zien te verkrij gen van hen die nog worden vastge houden, omdat hun eezinnen onder de gevangenschap lijden. In West-Duitsland houden de geal lieerden nog 152 misdadigers gevan gen, zei Hallstein, 84 in Lands berg 33 in Werl en 35 in Wittlich terwijl er nog 15 in Westelijke landen gevangen zitten. De Westelijke mogendheden heb ben er in toegestemd, dat de geval len van degenen, die nog in West- Duitsland gevangen zitten, na de ra tificatie van de Parijse verdragen door een nieuwe Frans-Britc-A^p- rikaans-Duitse raad zullen worden herzien, aldus Hallstein. Roemenen worden niet uitgeleverd Zwitserland weigert de anti-com munistische overvallers van de Roe meense legatie in Bern aan de Roe- meense regering uit te leveren. Zwitserland heeft geen verdrag voor wederzijdse uitlevering met Roemenië en het land is van me ning, dat de daden waarvoor de vier verzetsmannen zijn gearresteerd, op Zwitsers grondgebied zijn gepleegd. Er zijn berichten, dat de Zwitserse zaakgelastigde in Boekarest door de Roemeense regering is gewaarschuwd om voorzichtig te zijn, daar „een golf van verontwaardiging door Roemenië is gegaan bij het horen van het nieuws uit Bern". Volgens reizigers was de bewaking van de Zwitserse legatie in Boeka rest verdubbeld doch er waren geen tekenen, die op een algemene veront waardiging over of zelfs belangstel ling voor het incident wezen. Dominici's beroep verworpen Het Hof van Cassatie te Parijs heeft het beroep verworpen van de 77-ja- rige Gaston Dominici, die vorig jaar j een bre<je glimlach op zijn gelaat verlaat Pineau de ambtswoning van ter dood werd veroordeeld op be- j presiaent Coty, waar hij de lijst van ministers aan de President van de schnldiging van moord op het echt- Franse Republiek heeft overhandigd. De Republiek heeff weer een rege- paar Drummond en hun elfjarig ringj Onze telefoto toont Pineau, nadat hij de lijst van ministers aan dochtertje. De verwerping van het I President Coty heeft overhandigd, beroep was overeenkomstig het ad- vies van de advocaat-generaal. Men verwacht, dat onmiddellijk een nieuw onderzoek naar de moor den zal worden ingesteld. De openbare aanklager verklaarde dat een nieuw onderzoek naar de moorden niet zal werden belemmerd. „Indien er nieuwe feiten worden ont dekt, zal het hof gaarne een verzoek voor cm nieuw proces in behandeling nemen", zei hij. Sinds vele jaren is het in Frank rijk gëbruik°l;;k om veroordeelden van boven de 70 niet te execute ren lijk. De gehele berg was bedekt on der een dikke laag sneeuw. Naar het K.N.P. verneemt, bevond zich onder de passagiers van het ver ongelukte Sabenavliegtuig ook mej. Yvonne Poncelet, stichteres en voor zitster van de Internationale Katho lieke Lekenmissiehelpsters. Mej. Poncelet was op weg naar Rome, waar zij verslag zou uitbrengen van haar reizen naar de missiegebieden in het Verre Oosten en Zuid-Ame- rika. Sabena-vliepfuig onvindbaar Sneeuwstormen hebben het giste ren de opsporingsploegen onmogelijk I gemaakt verder te zoeken n->ar de j vermiste DC-6 van de Sabena. Het wrak zou Dinsdag vanuit de lucht j gezien zijn onder de ton van de Vit- tore-berg in de Apennijnen. Met ski's uitgeruste militairen be reikten gisteren de top van de berg. Zij vonden hier echter niets, dat op de aanwezigheid van het vliegtuig zou kunnen duiden. Het weer maak te verdere onderzoekingen onmoge- HAARL.STRAAT 172 - 174 - 179 MIDZA-BONNEN VOOR ONZE CLIENTEN. 14 DAGEN GRATIS BOREN. Het nationalistisch Chinese mini sterie van defensie heeft bekend ge maakt dat nationalistische oorlogs schepen Vrijdagmorgen in een zee slag, 32 mijl ten Zuiden van het eiland Nantsjijan en 80 mijl ten Zui den van de ontruimde Tatsjen-eilan- den, zeven communistisch Chinese landingsvaartuigen tot zinken heb ben gebracht. Een communistisch schip werd in brand geschoten en drie kanonneer boten zijn waarschijnlijk gezonken, aldus een nationalistische militaire woordvoerder. De nationalistisch» luchtmacht nam aan de strijd deel. Het gevecht ontstond bij de Tais- f jan-eilanden bij de kust van de pro- j vincie Foekian, toen een aantal na tionalistische oorlogsschepen meer dan tien communistische kanonneer boten en landingsvaartuigen ont moette. Na een gevecht van enige uren vluchtten de overgebleven com munistische schep-.n. De nationalisti sche schepen lienen geen schade op bij het vuurgevecht. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, spreekt hier tot een vergadering van de Vereniging voor Buitenlandse Politiek in New York (rechts). Dulles verklaarde, dat de Ver. Staten niet? gebonden zijn Quemoy en de Matsoe-eilanden als zoda nig te verdedigen, maar hij gaf toe, dat de Chinees; Nationalistische eilanden door de V.S. „beschermd kun nen worden" als deze door Rood China zouden worden aangevallen naar aanleiding van een algemene aanval op Formosa. Onthulling in Witboek In een witboek over de defensie heeft de Britse regering bistermiddag onthuld, dat Groot-Brittannië de H- Bom kan en zal maken. Hiermede zal Engeland de derde mogendheid ter wereld worden, waar waterstofwapens worden geprodu ceerd. In het witboek wordt gezegd, dat het in de huidigen omstandigheden Engelands onmiddellijke plicht is om de strijdkrachten in nauwe samenwer king met die van de bondgenoten op te bouwen tot het meest afschrik wekkende peil dat wij kunnen be reiken. Na diepgaand alle consequenties van dit besluit te hebben bestu deerd, aldus de Britse redering, heb ben wij het als onze plicht geoor deeld over te gaan tot ontwikkeling en nroductie van de H—bom. Verder wordt een grote uitbreiding Bij een brand in een blok flatge bouwen in Montreal zijn Woensdag avond negen personen om het leven gekomen. Minstens twaalf personen liepen verwondingen op. In Baltimore (Ver. Staten) heeft een grote brand zes slachtoffers ge- eist. Het waren brandweerlieden, die zich op het dak bevonden van een brandend kledingmagazijn. Toen een muur instortte, werden zij meege sleurd en verdwenen zij in de vuur zee. Voorts werden twintig brandweer lieden bij de blussingswerkzaamhe- den gewond. HOE wordt \et weer aangekondigd van het Britse produc tieprogramma voor bestuurbare pro jectielen en A-wapens, hoewel het totale bedrag voor de militaire uit- gaven in het komende belastingjaar enigszins wordt verminderd. Ook wordt een grondige modernisering van de marine, het leger en de B.B. voorbereid. De Ver. Staten maakten reeds in Mei 1951 bekend, dat men daar werkte aan de H-bom. In de Sovjet- Unie werd de eerste H-bom in Augus tus 1953 tot ontploffing gebracht. Enige tijd geleden deden onder ge leerden geruchten de ronde, dat En geland een nieuw soort H-bom ont wikkelt, eenvoudiger en goedkoper te vervaardigen dan de Amerikaanse bom. Functionnarissen wilden Don derdagavond hierop geen commen taar leveren of meedelen, of de Erit- se H-bom bestaat of nog in het ont wikkelingsstadium verkeert. Noord westduitse Omroep ontbonden Duitsland grootste radio-omroen, de Noordwestduitse, is gisteren ont-1 BORDEAU Geldig van Vrijdagavond tot j Zat-rdagavond. Opgemaakt te 10 uur. VORST 5 Wisselend bewolkt met plaat- l selijk enkele sneeuwbuien. Meest j zwakke wind uit uiteenlopende J richtingen. Vannacht en morgen- S ochtend matige tot strenge vorst, i morgenmiddag lichte vorst tot j temperatuur om het vriespunt. 19 Febr.: zon op 7.52 en onder 18.02; maan op 6.05 en on^er 14.33 uur. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDON AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS bonden. De premiers der landelijke regeringen hebben gisteren in Dues- seldorf de verdragen ondertekend, waarbij twee nieuwe omroepen wor den gesticht. In Keulen wordt de Westduitse Omroep gevestigd, die de staat Noordrijn-Westfalen tot zijn domein zal hebben. In Hamburg komt de Noordduitse Omroep, die door de sta ten Neder-Saksen, Sleeswijk-Hol- stein en de stad Hamburg is gesticht. Vooreerst moeten beide omroepen echter één enkele middengolf delen. De Noordwestelijke Omroep was een stichting van de Britse bezetting GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFURT MUNCHEN GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME weer temp, sneeuw 21 C. sneeuw 5 sneeuw —14 sneeuw 2 sneeuw 2 onbewolkt 3 sneeuw 1 licht bew. 4 licht bew. 4 nevel 4 licht bew. 3 sneeuw 0 licht bew. 9 nevel 6 mist 11 sneeuw 3 sneeuw 0 sneeuw 0 nevel 0 sneeuw 2 zwaar bew. 13 Korreltje De reputatie van een mens is als en eerst voor kort" heeft"de""Britse zij'n schaduw; soms volgt zij hem, Hoge Commissaris zijn toestemming soms gaat zij hem vooruit; soms is tot de opheffing gegeven. zij groter dan hij, soms is zij kleiner.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1