gPiP DE CIRCUSBARON (Wie td de dadex r. De gunstige conjunctuur mag ons niet overmoedig maken Speciale tegemoetkoming voor oudere belastingplichtigen In de Gelderse hoofdstad namen elf elfjes de Carnavalsleiding Ned. korporaal en sergeant kozen de „vrijheid'' van Oost Duitsland Soldaat werd vermaand en duwde wachtmeester in ijskoude gracht DONDERDAG 17 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 EERSTE KAMER Minister v. d. Kieft tegen potverteren „We zullen goed doen rekening te houden met een omslag van de con junctuur. De beste houding, die we kunnen aannemen is in een tijd var hausse niet overmoedig zijn en niet gaan potverteren, en in een tijd van baisse ons niet over te geven aan wankelmoedigheid". Dit zeide minister v.d. Kieft gis termorgen in de Eerste Kamer in zijn antwoord op de financiële beschou wingen. Een van de belangrijke maatrege len, die de overheid kan nemen om de gevolgen van een conjunctuur omslag op te vangen, is te zorgen voor behoorlijke goud- en deviezen voorraden en de minister prees het beleid van de monetaire autoriteiten op dit punt. In de vorming van een speciaal fonds had de minister niet veel ver trouwen. Hy was het met mr. Polle- ma (C.H.) eens, dat de beste reser vering bestaat uit schuldaf'ocsing in hausse-tijd. De ondernemer, die een reserve voor moeilijke tijden vormt, zal toch de grote stoot van een ver slechtering van de conjunctuur niet kunnen opvangen. Hij kan de arbei ders, voor wie geen werk meer is, niet aan het werk houden. Het is de taak van de gemeenschap de werk loosheid op te vangen door het uit voeren van openbare werken e.d. Met de critiek op de plannen tot belastingverlaging was de minister het niet eens. Men moet de rechts grond voor de belastingheffing in het oog houden dit was de minister eens met prof. Hellema en men moet ook rekening houden met de economische, sociale en andere as pecten. Wij hebben allen de laatste jaren de zware druk van de belastingen ge voeld, aldus de minister. Die druk was noodzakelijk. We hebben grote bedragen aan oorlogsschade en wa- tersnoodschade betaald. Nu deze hoge uitgaven aflopen is het ook gerecht vaardigd enige verlichting in de las ten aan te brengen. Als men het daarmee op grond van conjuncturele overwegingen niet eens is, moet men ook niet aandringen op verhoging van de uitgaven. Deze te genstrijdigheid wees de minister van Financiën aan in het betoog van zijn partijgenoot Van Tilburg. De wens van vele sprekers om tot een lager uitgavenniveau te komen bracht de minister tot de verzuchting, dat er 3000 posten op de begroting staan en dat de Kamers daaruit al tijd met onfeilbare zekerheid de pos ten weten aan te wijzen, die verhoogd moeten worden. Maar wanneer het op verlaging aankomt, heeft de Ka mer geen suggesties. Overigens vond de minister het uit- gavenpeil niet onredelijk hoog. Het biedt bovendien voor de komende ja ren perspectief voor verlaging. De minister was van mening, dat de overheidsuitgaven geen inflationisti- sche tendenzen inhouden. Wel is er een zekere prijsinflatie door buiten landse invloeden. Dit zal tot grote behoedzaamheid moeten leiden. De regering zal deze invloed zoveel mo gelijk moeten keren door het loon- en prijspeil sterk in de hand te houden en zo te voorkomen dat wij in de on gelukkige spiraal terecht komen. KOPJE KOFFIE NIET GOEDKOPER? Deskundigen uit het hotelbedrijf zijn van mening, dat het kopje koffie niet in prijs omlaag zal gaan. De prijs van gebrande koffie mag dan wel la ger geworden zyn, maar vele café houders waren met de verhoging (35 40 ct. en 4045 ct.) nu ruim een jaar geleden al niet tevreden. Toch is het kopje koffie in het afgelopen jaar niet in prijs gestegen, ondanks de twee loonronden, de stijging van de prijzen van de koffie, suiker, room en van het kopje zelf. GEVAARLIJKE POEDERS VERMIST. De commissaris van politie te Den Helder heeft bekend gemaakt, dat gisteren tijdens het vervoer van een apotheek is ontvreemd, of verloren, een pakje Inhoudende 64 globenin- colcapsules. De capsules zijn door zichtig en bevatten een witte poeder. Inwendig gebruik is schadelijk voor de gezondheid; voor kinderen kan het innemen van meer poeders do delijke gevolgen hebben. De staatssecretaris van financiën, mr. dr. Van den Berge heeft gisteren in de Eerste Kamer meegedeeld, dat de belastingverlaging valt in drie groepen: de inkomsten- en vermo gensbelasting, de kostprijsverhogende belasting en de defensiebelasting. De verlaging van de eerste twee zal zich verhouden als 3/5 staat tot 2/5. 1. De verlaging van de inkomsten belasting zal bestaan uit verhoging van de belastingvrije voet en een vex-mindering van progressie over de gehele lijn zonder de limitering van 1953. Ongehuwden zullen niet min der worden verlaagd dan gehuwden. 2. De belastingvrije minima voor de vermogensbelasting zullen worden verhoogd en voorts zullen maatrege len getroffen worden met de strek king oudere belastingbstalers tege moet te komen. 3. De mindere defensie-uitgaven zul len meebrengen verlaging van de vennootschapsbelasting, de vermo gensbelasting, de motorrijtuigen belasting en de successierechten. 4. Een specificatie van de verlaging van de kostprijsverhogende belas ting kon de heer Van den Berge nog niet geven. Het spreekt vanzelf, dat daar de omzetbelasting onder valt Tante Pos bezorgd Arnhem saat van het jaar ook Car naval vieren en om de Zuiderlingen in originaliteit voUedig te slaan, heeft de Gelderse hoofdstad een Raad-van-Vrouwen in het leven ge roepen, die de leiding bij de festivi teiten zal krijgen. Deze „Raad van Elfjes" is reeds tot zoveel activiteit overgegaan, dat zij om te beginnen Tante Pos een denk- rimpel bezorgd heeft, want nadat er bekend gemaakt werd, dat het Arn hemse feestlied „het Leuterteutse Carnavalslied" via de telefoon te be luisteren was, als men een bepaald nummer draaide, heeft de P.TT. een manentje bij de telefoonlijn gezet, dat onmiddellijk naar de brandweer moet rennen, als dè draad rood gloeiend wordt. Deze angst is niet zo heel denkbeeldig, want duizenden Arnhemmers hebben al via de tele foon het feestlied beluisterd, dat in de komende dagen de nationale hym ne van Arnhem zal zijn. Toch een prins! Een 19-jarige dame, die in Eind hoven geboren werd, en dus tussen de carnavals is opgegroeid, heeft de leiding en zij zal een raad van elf elfjes krijgen, die eider van de drie Carnavalsavonden zal verschillen. Uit deze drie raden hoopt men dan een vaste kern voor de toekomst over te houden. Doch hoe zelfstandig en opper machtig de Arnhemse dames zich ook mogen voelen, deze elfjes kun nen toch niet helemaal zonder een prins leven, want dan zouden alle sprookjes verkeerd geschreven zijn en daarom zal Zaterdagmiddag een echte Carnavalsprins uit het zonnige Zuiden (Maastricht) in Arnhem ar riveren. Om de pret in het tot „Casino" herschapen „National" tot tophoogte te brengen, zal de burgemeester van Leuth een dorpje bij Nijmegen ook op het feest komen om te ver tellen hoe leutig de Leuthenaren bij hem in Leuth wel leven. MAN OVERREDEN EN GEDOOD. Dinsdagmiddag twee uur is op de weg naar Buurse onder de ge meente Enschede de 70-jarige wiel rijder C. de Graaf door de gladheid van de weg komen te vallen. Hij gleed onder het achterwiel van een juist passerende ladderwagen van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf. De man was op slag dood. Dit is het derde ongeval met do delijke afloop te Enschede sinds Za terdag j.l. Het totaal van de belastingverla ging zal, naar bekend 500 millioen bedragen. Dr. v.d. Berg zeide, dat er onge twijfeld conjuncturele bezwaren te gen de verlaging zijn aan te voeren, maar dat deze rdet beslissend kunnen zijn onder de huidige omstandighe den. Sociale en psychologische fac toren geven de doorslag. De verla ging van de kostprijsverhogende be lastingen zal een tegendruk geven te- Terug en voor de krijgsraad Een sergeant-titulair uit Amster dam zal zich op 24 Februari a.s. voor de krijgsraad te velde-oost in Arn hem moeten verantwoorden wegens desertie. In 1953 keerde hij van een week einde verlof niet terug bij zijn on derdeel in Steenwijkerwold, maar nam, in gezelschap van een dienst plichtige korporaal, eveneens uit Amsterdam, de wijk naar de Oost- zóne van Duitsland. Op 7 September 1953 moesten de sergeant en de korporaal zich van een weekeinde verlof weer melden bij hun onderdeel, de kadercursus in Steenwijkerwold. Zij veranderden evenwel van reisdoel, gingen bij Glanerbrug de grens over en op 8 September passeerden zij bij Helm- stedt de grens tussen Oost- en West- Duitsland. Zelfbevordering. In Enschede had het tweetal ster ren gekocht en voordat zij de grens naar Oost-Duitsland overstak, had de sergeant zich tot eerste en de kor poraal zich tot tweede luitenant be vorderd. Aan de autoriteiten in Helmstedt vertelden de pseudo-offi- cieren dat zij uit Nederland waren gevlucht, omdat ze niet onder de druk van Amerika wensten te leven. Later bleek dat zij besloten hadden te deserteren omdat ze bezwaren hadden tegen de militaire dienst, de sergeant tegen de dienst als zodanig en de korporaal omdat zijn comman danten een promotie tot sergeant zouden verhinderen. Eerst vatten zij het plan op naar Frankrijk te gaan, doch zij vreesden door dit land te gen de stijgende kosten van levens- J""*" v««tT 1™, onderhoud en is daarmede een middel1 u'^ev"d.'.^,0°r d'e ™e*s in de s'rijd tegen lonen- en prijzen- Kfand^at z« beslofen naar dit miiaue. l£md tfi wijken „In oorlogstijd LOSGELATEN VAN ACHTER HET GORDIJN Oostduitse autoriteiten hebben Woensdagochtend twee Nederlan ders over de Westduitse grens ge zet. De Nederlanders behoorden tot een groep van acht mannen, die we gens onrechtmatige grensoverschrij- Korporaal keerde eerst terug. Bij de korporaal rijpte reeds spoe-, dig het plan naar zijn vaderland te-'d,ng m Oost-Duitsland waren gear- rug te keren. Op 30 December 1953 resteerd. werd hij op Schiphol gearresteerd. Op 26 Augustus j.l. stond hij voor de mobiele krijgsraad te velde in "Ede terecht. Hij werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, door te bren gen in de strafgevangenis voor jon gelieden, met ontslag uit de militai re dienst en met voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de rege- AMBTENARES WORDT NIET OVERGEPLAATST. De Centrale Raad van Beroep t« Utrecht heeft de uitspraak van het ambtenarengerecht bevestigd, waar bij de overplaatsing van de ambte nares le klasse bij de griffie van de ^olitrvafdnïialr^IebLr Utrechtse rechtbank mej P L H. C dere voorwaarde, dat hy zich onder naar Alkmaar vernietigd werd. Het toezicht van een zenuwarts zou stel len. Contact-leggers. De sergeant keerde half Augustus 1954 eveneens naar Nederland terug; hij werd door de marechaussee ge arresteerd en zit sedertdien te Assen in voorarrest. Volgens de verklaringen van de korporaal tijdens de rechtszitting werden de sergeanten en hij door de communistische autoriteiten als „of ficieren" behandeld. Na een lang durig verhoor door Russische mili tairen werden zij ondergebracht in een hotel in' Oost-Berlijn, waar zij een verklaring zouden hebben moe ten tekenen dat „Nederland een pro vincie van Amerika" is. Na drie we ken zouden zij, volgens verklaringen ambtenarengerecht had de overplaat sing onrechtmatig geacht. De minis ter van justitie, op wiens last de over plaatsing was geschied, kwam van deze beslissing in beroep. Te^en mej. C. waren door een col lega klachten ingebrachte. Deze be troffen een te overheersend karak ter en te vertrouwelke omgang met een ambtenaar. De Centrale Raad van Beroep overwoog o.a. dat niet gebleken is dat de overplaatsing door dienstbelang wordt gevorderd. I.aHt van nenuwral Mijnharde'» Zcouwiablettei helpen U er overheen van de korporaal een rondreis heb-1 I ben mogen maken door Oost-Duits- W Ct li. OpOnDewaaktC land, Polen en Roemenië. Daarna overweg gegrepen Polen werden zy, samen met andere vluch telingen, ondergebracht in een villa te Bautzen. Ze werden daar in con tact gebracht met arbeiders. De be- J doeling zou zijn geweest dat zy con tacten zouden leggen tussen deze ar beiders en Nederlandse arbeiders. Op de onbewaakte overweg aan de Lange Zuidweg te Borssele op BOLLENTEELT OP WALCHEREN. Een a-ital Walcherse gladlolente- lers, die verenigd waren „Een ernstig misdrijf", vond de president van de krijgsraad „een zeer ernstig misdrijf, een van de ergste, die de militaire dienst kent". Hier mede was het optreden van een 21- jarige Amsterdamse soldaat, volgens de krijgsraad, ten voeten uit gete kend. De soldaat had tijdens een mars te Gorkum op 7 Dec. van het vo rig jaar gelachen en gepraat, en om dat dit niet mag, had een wacht- militaire dienst, zonder ontzegging van het recht om bij de gewapende macht te dienen. Daar de soldaat al tien weken ge vangen had gezeten, en dus onmid dellijke in vrijheid zou worden ge steld kon de verdediger zich slechts bij deze eis aansluiten, maar de pre sident Jaoht er anders over en ver oordeelde de soldaat tot 4 maanden gevangenisstraf. Zuid-Beveland is gistermiddag om streeks twee uur een personenauto met twee inzittenden door een die- sel-electrische locomotief gegrepen en meegesleurd. De beide inzittenden de heer K. Wouterse, wethouder van St. Laurens bij Middelburg, en diens plaatsgenoot de heer J. Willemse de liepen zware inwendige kneuzingen en een schedelbasisfractuur op; zij „Gladlolenclub Walcheren", heeft naar het ,leke„huls Oostwal te opgericht de Vereniging voor Bloem- Goes vervoerd. Gistermiddag om zes hollencultuur „Walcheren", die aich uur 15 de heer Wouters overleden, ten doel stelt, deze cultuur op het eiland te stimuleren. Vorig jaar was rond 25 ha met gla diolen beteeld. Volgens deskundigen bestaan er op dit punt grote mogelijk- De heren Wouterse en Willemse waren op weg naar Ellewoutsdijk waar zij een koopdag wilden bezoe ken. Bij de overweg bedraagt het zicht zeker 1500 meter. Vermoedelijk hebben zij juist een kaart geraad pleegd, omdat ze ter plaatse niet be- heden, door grondstructuur zowel als Vii A* Li kend waren. Zy hebben daardoor de door het klimaat. De vereniging ialocomotief niet opgemerkt. De loco- o.m. voornemens, met adviezen van motief kwam over de z ringUjn de rykstuinbouweonsulent en de van Borssele af naar Driewegen, plantenziektekundige dienst, demon- Volgens een ooggetuige reed de trein straties en tentoonstellingen te or- niet hard. Desondanks werd de auto ganiseren en proefvelden aan te ieg- ongeveer 90 meter meegesleurd en gen. I in elkaar gedrukt. (87) Ji eekert... Haml niet wit ik mi ..mr tisnetof...noj»ik vod wiet!, mr it weet met ml. JU. Stil' le" ti'Ditishet.'... J Vet is het ..Ik ben het "BEU. We h ten om hier beetnemen 'Is hetben M roem/s queliir.wm bi de eerste qele aa notie Rvom vinewnuSamouexi Wmopemmswis vei, eimmoooeeenvrs- ytrjwCiEPJKT... we out Hermiene urmen. ftsiemenouduroiik terstond mee marde -t politie.".'. lm'... Mensenlevens inoernrL. Vit net er et it!. Ik telefoneer terstond. Mier tossen h3okies\ tJ hett tor ft or/ een visvergunning, hé Oorspronke 1 ijk detective-verhaal door F. J. 31) Nu wilde het toeval, ging Fielding voort, dat ik juist in deze dagen voor een oude vriend een zaak aan het ohderzoeken was, die mij tenslotte naar deze plaats bracht. Het zou te ver voeren, als ik u alle bijzonder heden noemde, en ik zal daarom vol staan met te zeggen, diat het een val se wissel betrof, die jaren geleden door een zekere heer Townsend werd aangeboden op het kantoor van de firma Benson in Londen. Het ge val word nooit opgelost. Mijn vriend, die toentertijd kassier was bij de fir ma Benson, werd ten onrechte ver dacht van medeplichtigheid of erger. Maar thans was hij met een inlich ting gekomen, die hij mij al jaren feleden had moeten geven, maar die ij uit kiesheid jegens de familie Benson had achtergehouden. Die in lichting voerde my allereerst naar Birmingham, en op grond van wat ik daar hoorde, besloot ik om mrs. Benson te bezoeken, die sinds enkele jaren in Feitham woonde. Terwijl hij sprak had Fielding het Vermeden, iemand in het bijzonder aan te zien. Hij lette evenwel scherp op eventuele reacties. De wai-e schuldige, ging Fielding voort, die we voorlopig mr. Towns end zullen blijven noemen, werd door een handlanger in Birmingham van mijn komst op de hoogte ge bracht. Hij beraamde een plan, om mij uit de wog te ruimen en het had maar- weinig gescheeld, of hij was daarin geslaagd. Want de man, die eergisteren vermoord had moeten worden, was niet Lonsdale, maar was ik. Iedereen zat als met stomheid ge slagen, behalve Stanley, en de rech ter, die er koud en onverschillig uit zag, als altijd en één voor één de die andere gasten monsterde. Fielding zette zijn verklaring voort: De moordenaar was een geslepen man. Hij was ook goed met de plaat selijke gesteldheid op de hoogte, omdat hij reeds vaker hiér geweest was, in ditzelfde logement. Hij be ging echter een grote foüt een fout, die hij reeds dikwijls in zijn le ven begaan had, en die zich ditmaal wreken zou: hij liet alles door een ander doen. voor deze misdaad be- diende hy zich van een jongeman, die hij indertijd, door zijn tussenkomst, uit een pijnlijke situatie had gered, en die hij daarom aan zich verplicht had Ook deze jongeman beging een fout maar zonder dat hij het wist en daaraan had i k mijn leven te danken. Hij vergewiste zich van te voren, of de persoon, die hy „behan delen" moest, reeds aanwezig v/as. Zijn bedoeling was natuurlijk, om te weten te komen, welke kamer ik had. Hij kon niet weten, dat er een omruiling met mr. Lonsdale had plaats gehad, en hij kwam net op een ogenblik, dat mr. Brooks de naam kaartjes nog niet verwisseld had. Op dit ogenblik stond ik dus nog geno teerd op kamer 19, die intusen door mr. Lonsdale was betrokken Zo kwam het dat mr. Lonsdale het slachtoffer werd. Het was doodstil in de gelagkamer. De meesten zaten met open mond te luisteren. Ik moet er ten gunste van de jon geman bij zeggen, ging Fielding ver der, dat hy zelf niet geweten heeft, dat hij een moord beging. De eigen lijke dader had hem wijs gemaakt, dat het om een zware verdoving ging, om een gevaarlijk persoon voor enige tijd uit de weg te ruimen. De jonge man, die helemaal onder de invloed van de moordenaar stond, geloofde dat. Hij was niet al te snugger in dat soort dingen, in het mechanisch af werken daarentegen des te sluwer. Hij was precies het werktuig, dat de ander nodig had. Hoe gewetenloos de moordenaar van de diensten van een ander gebruik maakte, blijkt ook nog uit het feit, dat hij zelfs het voor werp, waarmee de moord gepleegd werd, de injectie-spuit, van iemand leende, die zich in zijn macht be vond. Hier en daar klonken kreten van afschuw Een vrouw, zei Fielding, verder gaande, die jaren lang door hem werd geplunderd, om zijn speel schulden te betalen, totdat zei ein delijk het besluit nam 'hem te trot seren. Helaas te laat! Zij is thans heengegaan naar een plaats, waar wij hopen, dat haar tekortkomingen haar niet al te zeer zullen worden aangerekend. Velen van zijn toehoordei*s waren ontroerd. Mrs. Brooks pinkte heime lijk een traan weg. Het heeft veel moeite gekost, zei mr. Fielding tenslotte, mr. Towns end te achterhalen. Hij heeft het ons echter iets gemakkelijker ge maakt, door vanavond hier te komen, om zich in koe1 en bloede van de stand van zaken op de hoogte te stellen". Hij sprong overeind. Doch de rechter was eveneens opgesprongen. Hij be vond zich vlak bij de deur, en tracht te naar buiten te rennen. Inspecteur Stanley was hem evenwel te vlug af. Er volgde een korte worsteling, en de voormalige rechter Archibald Pinkerton, alias mr. Williams, zat en kele ogenblikken later weerloos in zijn stoel. Dat was sluw van je, Fielding, zei inspecteur Stanley later op de avond, toen de misdadiger was weg gevoerd, en zij beiden alleen waren op Fielding's kamer, dat was handig van je, toen je dat van die compag nons van mr. Lonsdale zei, waar Pin kerton bij v/as. Anders was hij mis schien nog weggeglipt Daar was ik bang voor, zei Fiel ding eenvoudig. Hoe is het mogelijk, zo'n man, met zo'n carrière, zei Stanley hoofd schuddend. Hy heeft nooit gedeugd, Stanley. En ik ::ei je toch, dat er misdadigers gevonden worden, waar je ze hele maal niet verwachten zou. Ja. ja. Tussen haakjès: hoe wist je eigenlijk, dat Fred Slater de daad ge pleegd had, en niet Pinkerton zelf? Slater bekende het! Jawel, maar je ging toch uit van de veronderstelling, dat hij het geweest was. Waarom dacht je dat? Wel dat is nogal eenvoudig, Stan ley, Pinkerton kende mij toch! Hij zou direct gezien hebben, dat hij dc verkeerde vóór had. Ach ja, natuurlijk. Eigenlijk heeft die Slater nog veel geluk gehad, die avond, als je het adhteraf beschouwt. Bijvoorbeeld1, toen Lonsdale om negen uur de tuin deuren uitkwam. Daar was niet op gerekend, want van Lonsdale's be wegingen wisten ze niets af. Dat was een meevaller. Ja, en dat die jongeman om elf uur door de tuindeuren weer ontsnapte, zonder dat iemand hem zag. Hij had het licht aan gelaten! Zeer juist. Maai* dat zijn van die toevalligheden zoals er zooveel die avond waren, die de uitvoering van de daad in de hand werkten. Wat gebeurt er nu met de Slaters, denk je? Met Harry Slater? Och, Harry Slater is niet zo heel veel ten laste te leggen. We kunnen niet bewijzen, dat hy dc hand heeft gehad in de moord. Het komt me voor, dat hij Pinkerton alleen maar heeft willen waars chuwen om te vluchten bijvoorbeeld. Wie zou Pinkertun met de „verra der" bedoeld hebben, die zijn ver diende loon zou krijgen? Een van de beide Slaters zeker niet. Misschien Dillinger. Of anders was het maar zo een gezegde van hem, om mrs. Eenson niet te laten denken, dat hij my bedoelde. Wat Dillinger betreft, dat doet me er aan denken, dat ik hem direct een dikke brief moet schrijven. En ik ga naar myn bed, zei Stanley geeuwend. EINDE

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7