3)e CéidóeSoti/ta/nt Bezetters van Roemeense legatie capituleerden ■f I OOK RÖÜNËN I Drie man gaven zich aan de Zwitserse politie over Verschijningen en relletjes Geen verdere ontruiming van Chinese eilanden Pineau heeft zijn kabinet bij elkaar 'VP*9 Kou over West-Europa Noodlottige brand in 'n Japans rusthuis Korreltje Directeur: C. M v. HAMERS VELD. Hooidredacteur. L. C. J ROOZEN. KA 1HÜLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAFENGRAUB1 32 DONDERDAG 17 FEBRUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13427 blijven liever leven j i j Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015. Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs 10.50 p. w., 12.15 p mnd„ 1 6 40 p. kwart. Franco p. p. 1 6.80 - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes 11.50 Na een ultimatum van de politie De anti-communistische Roemenen die sinds 42 uur het gebouw van de Roemeense legatie in Bern bezet hielden, hebben zich gistermiddag aan de Zwitserse politie overgegeven. Zij kwamen rustig naar buiten en lieten zich arresteren, een half uur voordat het laatste Zwitserse ultimatum afge lopen was en een legertje van 40 man politie en 60 militairen tot de aanval zou overgaan. Het bleek dat er slechts drie mannen waren. Op een persconferentie van de politie werd verklaard, dat men had aan genomen, dat er oorspronkelijk zes aanvallers waren. Eén van hen had zich reeds spoedig overgegeven en drie hebben zich nu na een beleg van 38 uur overgegeven. Eén of twee waren reeds eerder ontkomen. De kwestie van de uitlevering dient door de federale regering geregeld te worden. ZIJ HADDEN GEZWOREN TE STERVEN De volledige identiteit van de in dringers is niet bekend noch de plaats van waar zij komen en hoe zij in Bern zijn gekomen. Wel staat vast, dat zij Roemeense anti-communisten zijn. Hun namen zijn wel bekend, doch ze worden vooralsnog geheim gehouden. De legatie is geheel doorzocht op tijdbommen of andere helse, machi nes doch niets van dien aard was ont dekt. Wel was een aantal automati sche wapens en een aanzienlijke hoe veelheid ammunitie gevonden. Alle kamers waren gebarricadeerd aange troffen en men had zich op een „goe de verdediging" voorbereid. De poli tie sprak berichten tegen als zou zij foto's van legatiedocumeniten ge maakt hebben. Het eerste contact werd gemaakt door de telefoon en Dinsdagavond betrad commissaris Kessi de legatie. Twee mannen, van wie één de lei der was, zeiden, dat zij gezworen had den, om voor Roemenië's vrijheid te sterven en dat zij tot de dood zouden vechten. De leider dreigde met Zelf moord, doch een later bezoek van een Rooms-Katholieke geestelijke had tot resultaat, dat de leider van zelf moord afzag en dat de indringers be sloten om zich over te geven. De indringers hebben alle propa gandamateriaal in het gezantschap vernield, doch er is geen ernstige schade aangericht, aldus een officier van het Zwitserse leger. In San Cayetano, een voorstad van Tuooman in Midden-Argentinië, gaan geruchten, dat de EL Maagd er ver schenen zou zijn aan een 14-jarig meisje, Emilia del Valle. Op deze ge ruchten stroomden tienduizenden naar het plaatsje toe, wat voor de politie aanleiding is geworden om de toegangen af te zetten. Een groep pelgrims, die de afzet ting trachtte te doorbreken is slaags geraakt met de politie. Zij bevinden zich thans in de ge vangenis en kunnen beschuldigd worden van moord op de Roemeense chauffeur, doodslag uit zelfverdedi ging, braak en vernieling van ander mans eigendom. De Amerikanen hebben het weer gedaan „Prawda", het orgaan van de Rus sische communistische partij, heeft Donderdag de Amerikaanse geheime dienst ervan beschuldigd de overval op de legatie georganiseerd te hebben. ONDER BEWAKING Verontrust door geruchten uit Ko penhagen, volgens welke een aanslag op de Roemeense legatie in Stock holm zou dreigen, heeft de Zweedse politie gisteren een politiecordon om het gezantschap aldaar gelegd. Het Roemeense gezantschap te Washington heeft meegedeeld, dat in de nacht van Dinsdag op Woensdag een baksteen door een van de ruiten van het gebouw is gegooid. De politie stelt een onderzoek in.. Bij-de legatie is een politieman geposteerd. Spionnagecentrum? Het Zwitserse socialistische blad „Volksrecht" weet intussen te vertel len, dat de anti-communisten in het gebouw documenten hebben aange troffen, die aantonen dat de Roemeen se legatie een spionnagecentrum was. De documenten zijn volgens het blad in handen gesteld van de Zwitserse politie door een der overvallers, die zich Dinsdag naar buiten begaf en op straat werd gearresteerd. Dit zou verklaren waarom zaakge lastigde Stoffel zo zenuwachtig was en waarom de Roemeense regering in haar eerste nota aan de Zwitserse re gering nog grotere nervositeit toonde. De Zwitserse regeringsvoorlich tingsdienst heeft bevestigd, dat een der anti-communisten in het gebouw documenten aan de politie heeft overhandigd. Men wilde echter geen commentaar geven op de berichten dat de documenten uitwezen dat de Roemeense legatie een spionnagecen trum was. Roemenië heeft Zwitserland gisba ren een nieuwe protestnota doen toe komen, waarin om ingrijpen van de Zwitserse politie werd verzocht. Comets uit de vaart '£)e jongste prinses wordt morgen 8 jaar De Comet-I, waarmee Engeland heeft getracht de suprematie te be halen in het passagiersverkeer, zal niet meer in de burgerluchtvaart worden gebruikt. De Britse minister van Verkeer, John Boyd-Carpenter, heeft dit in het Lagerhuis verklaard. De vliegtuigen van het type Comet-I zijn volgens hem niet zonder grote en kostbare veranderingen geschikt te maken voor het passagiersver voer. De proeven, die zijn genomen na de twee rampen bij Italië, hebben uitgewezen, dat op grote hoogte de drukcabine heeft gefaald ten gevolge van metaalmoeheid. De oudere types der Cornet zullen nu aan de RAF als troepentransportvliegtuig worden overgedragen. Voor dit gebruik be hoeven de toestellen niet op zulk een grote hoogte te vliegen, zodat de drukcabine niet overbelast wordt. De minister onthulde ten slotte, dat de BOAC overweegt een vloot van 20 verbeterde Cornets te bestel len, waardoor het „vertrouwen in het enige passagiersstraalvliegtuig ter wereld zal worden hersteld". Forster Dulles voelt er niets voor De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dulles heeft zich uit gesproken tegen verdere ontruiming van posities aan de kust van de Chi nese nationalisten. Zonder de eilanden Quemoy en Matsoe met name te noemen, zei de minister: „Er is geopperd, dat natio nalistisch China de kustposities, die Morgen voor 't parlement Christian Pieau is er in geslaagd een nieuw Frans kabinet te vormen. Donderdagmorgen vroeg maakte de kabinetsformateur aan journalisten bekend, dat slechts „een of twee minder belangrijke portefeuilles nog moeten worden bezet. In de vroege ochtenduren van Don derdag slaagde de formateur er in een aantal moeilijkheden, die Woens dagavond waren gerezen, uit de weg te ruimen. De formateur zou, naar werd ver wacht, later op de dag aan de pre sident van de Franse republiek mee delen, dat hij gereed is om zijn nieu we kabinet a.s. Vrijdag aan de Natio nale Vergadering voor te stellen. Op de lijst van het nieuwe kabinet komen de namen voor van vier so cialisten, vier leden van de M.R.P., vier radicalen, drie Gaulisten en twee gematigd radicalen. Indien de Nationale Vergadering de nieuwe regering goedkeurt, ?al Pineau de eerste socialistische pre mier van Frankrijk zijn sinds de ,.eenmaands"-regering van Paul Ra- madier in 1947. Sedert de regering van Queuille in 1951 hebben de so cialisten niet meer aan enige rege ring deelgenomen. MENDES-FRANCE WIL ER 'NS UIT. De aftredende Franse premier, Pierre Mendès-France, wil zich twee of drie maanden buiten het politieke leven houden. Dit heeft hij Woensdag verklaard, toen formateur Pineau hem kwam vragen of hij in zijn re gering zou willen optreden als vice- premier. Pineau heeft daarop geant woord, dat hij deze wens begrijpen kan en dat hij zijn verzoek over twee of drie maanden herhalen zal, aldus heeft de formatur Woensdag ver klaard. Sprekend bevjijs van de kloof tussen Amerika en Rusland F JÉ - 4 L m De Russische gedelegeerde bij de Verenigde Naties te New York, Arkady Sobolev (links) schijnt er niet geheel in te kunnen slagen de Amerikaanse gedelegeerde bij de Verenigde Naties, Henry Cabot Lodge Jr., te over tuigen (recht) tijdens zijn redevoering gedurende de zitting van de Veiligheidsraad. De Veiligheidsraad erkende tijdens deze zitting haar falen bij haar pogingen tot het tot stand komen van een staakt het vuren tussen Communistisch en Nationalistisch China. De korte zitting van de Veiligheidsraad werd verdaagd nadat een Russisch voorstel tot het houden van een debat over de Sovjet-resolutie, waarin de Verenigde Staten werden gebrandmerkt als agressors inzake het geschil Formosa, was verworpen. de communisten nodig hebben om hun aangekondigde aanval op Formosa te doen, dienen op te geven. Het is twij felachtig of dit dienstig zou zijn voor de zaak van de vrede of voor de zaak van de vrijheid. De communisten heb ben al aangekondigd, dat zij van plan zijn Formosa met geweld te verove ren. Als de nationalisten dit nu ge makkelijker maken, zullen de com munisten dan minder daartoe geneigd zijn? Ik betwijfel het". Wel zei de minister, dat Amerika niet verplicht of van plan is de oe- trokken posities als zodanig te ver dedigen. De nadruk wordt gelegd op de woorden „als zodanig". Wel was het de bedoeling te verzekeren, dat Formosa en de Pescadores niet door de communisten zouden worden ver overd. „Wij hopen oprecht", aldus minis ter Dulles, „dat de communisten de uitnodiging van de Veiligheidsraad tot bespreking van een staking van het vuren alsnog zullen aannemen". De verantwoordelijkheid van de Vei ligheidsraad in deze was door het be sluit van de communisten evenwel niet geëindigd. „Men moet niet den ken dat vrede en veiligheid zullen worden gediend als de niet-commu- nistische landen eenzijdig concessies aan de communisten blijven doen", aldus Dulles. Verhouding tot Rusland De wijzigingen in de leiding van de Sowjet-Umie noemde hij „een buiten gewoon vertoon van despotische ver warring". Hij sprak in dit verband van een principiële politiek tussen hen, die allereerst bedacht zijn op het welzijn, de veiligheid en de groot heid van de Sowjet-Unie en haar be volking, en degenen, die Rusland en zijn bewoners in de eerste plaats zien als een werktuig van het internatio nale communisme. Als de eerste groep de overhand krijgt, kan er een basis zijn voor onderhandelingen tus sen de V.S. en „het nieuwe Rusland" en dan kan wellicht „de historische vriendschap" tussen beide landen weer tot leven worden gewekt, aldus minister Dulles. Een recente opname van H K.H. prinses Marijke, die morgen Vrijdag 18 Februari baar achtste verjaardag viert In verscheidene Westeuropese lan den is plotseling opnieuw de koude ingevallen. In West-Duitsland, De nemarken, Zweden en in Noord-En- geland woedden Woensdag sneeuw stormen, waardoor het verkeer ern stige belemmeringen ondervond. Ook in Oostenrijk is het zeer koud. Te West-Berlijn kwam tengevolge van de gladheid een man om het leven, terwijl een twintigtal personen ver wondingen opliep. (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). SNEEUWBUIEN. Wisselend bewolkt met sneeuw- buien. Matige tot krachtige wind tussen Noordwest en Zuidwest, later wind uit uiteenlopende J richtingen. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Het weer in Europa Bijna 100 vrouwen omgekomen Bij een brand in een tehuis voor ouden van dagen in Jokohama (Ja pan) zijn in de nacht van Woensdag op Donderdag 97 bedlegerige, be hoeftige vrouwen om het leven ge komen. Zeven inwoners van het tehuis werden gewond, van wie vijf ernstig. Volgens de politie bevonden zich in het gebouw op het tijdstip dat de brand uitbrak in totaal 143 zieke en bejaarde vrouwen en negen leden van de personeelsstaf. Zeven en veer tig personen konden in veiligheid worden gebracht en acht leden van I de staf konden het brandende ge bouw tijdig verlaten. Eén lid van de staf wordt nog vermist. Volgens A.F.P. is de brand uitge broken in de keuken van het tehuis. Door gebrek aan water kon het vuur snel om zich heen grijpen Het ge hele gebouw, dat uit twee verdie pingen bestond, werd een prooi der vlammen. Het grote aantal doden is voorna melijk te wijten aan het feit, dat de voornaamste slaapzaal van het thuis slechts één deur had. De meestcn vonden in deze slaapzaal de dood in de vlammen. Van de 46 geredde inwoners is er later nog één aan brandwonden over leden. In verband met de tragische ontwikkeling in Bern heeft de Haag se politie opdracht gekregen een extra oogje in het zeil te houden voor de P'-^meense legatie aan het Eezuidenhout. HELSINKI sneeuw 15 C. STOCKHOLM sneeuwbui 5 OSLO zwaar bew. 7 KOPENHAGEN sneeuwbui 2 ABERDEEN hagelbui 1 DUBLIN onbewolkt 3 LONDEN onbewolkt 5 AMSTERDAM sneeuwbui 1 BRUSSEL zwaar bew. 0 PARIJS onbewolkt 2 BORDEAUX geheel bew. 2 C-RENOBLE sneeuw 0 NICE regen 7 PERLIJN zwaar bew. 2 FRANKFORT sneeuw 3 MüNCHEN zwaar bew. 7 zürich zwaar bew. 5 GENEVE sneeuw 1 LOCARNO zwaar bew. 1 WENEN licht bew. 6 INNSBRUCK nevel 8 ROME motregen 12 Als de moed ontbreekt, brengen de benen uitkomst.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1