Koffie nog deze week 15 cent per half pond goedkoper „De vliegende schoter moge KVP tot een inspirerend voorbeeld zijn Fiscus wil meer inlichtingen over inkomsten der werknemers hebben Prinses Marijke's verjaardag zorgt voor „de kinderen van ons volk" Doktersadvies genegeerd Een nieuw home voor Cebuco Studenten voor voltooiing van studie naar Nieuw Guinea Hragse oliefabriek hedenmorgen door 'n brand ernstig beschadigd Ruim f. 10.000 schade DINSDAG 15 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE CU U KANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Dwang tot lezen De K.V.P. is kennelijk niet van plan om haar propaganda voor de verkiezingen van 1956 te laat te be ginnen en uit Maastricht bereikte ons een „bedrijfsbiaadje", dat door het gehele land onder verschillende titels verschijnt. Dit geschriftje heeft weer min of meer het niveau bereikt, dat de voor oorlogse „strijdblaadjes" zo doel tref fend en leesbaar maakte. Toch heeft dit blaadie zich volledig aangepast aan de eisen, die deze tijd stelt alleen zijn naam „De vliegende scho tel" verraadt dit reeds en alle holle woorden en bombarie, die voor de oorlog onze politieke bladen sier den, zijn verdwenen. Wanneer men echter het blaadje in handen krijgt, dwingt het tot le zen en omdat de stof niet te uitge breid is men leest het in een kwartiertje helemaal uit heeft het de kans, dat het door velen gelezen zal worden. Het blaadje begint met een eresa luut aan de door velen te veel ver geten minister Van den Brink, de man, die na de oorlog toen slechts weinigen hieraan dachten de in dustrialisatie van Nederland ter hand nam en daarmede ons land momen teel gered heeft voor een ruïneuze werkloosheid. De eenzame Marx. Een volgend artikeltje vertelt in begrijpelijke woorden, dat de leer van de grondlegger van het socialis me, Marx, thans door iedere welden kende socialist verlaten is, terwijl de leer, die voor de katholieken 2000 jaren geleden gold, thans nog in vol le kracht toegepast en aanvaard wordt. Het fabeltje van „Vadertje Drees" wordt met enkele rake zinnen tot zijn juiste waarde teruggebracht en tot slot krjjgt een Maastrichtse ar- Vrije dag op 5 Mei in het bouwbedrijf HOUDING IN VOLGENDE JAREN VOORBEHOUDEN De werkgeversorganisaties, samen werkend in de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, zullen gevolg geven aan de wens van de regering de tiende bevrijdingsdag als een extra verlofdag met behoud van loon te beschouwen. Daar de raad echter zijn standpunt handhaaft, dat voor een nationaal feest, het meest in aanmer king komt een combinatie van be vrijdingsdag en Koninginnedag, mag uit dit besluit niet geconclu deerd worden, dat in volgende jaren dezelfde houding zal worden aange nomen. Een der overwegingen van de raad is hierbij geweest, dat het huidige tempo van het inhalen van de ach terstand op het gebied van de wo ning- en de overige bouw enerzijds en het jaarlijks terugkerende grote verlies aan productieve arbeidstijd door ongunstige weersomstandighe den circa 10 procent van de onge veer 300 arbeidsdagen anderzijds, een nog verdere vermindering van de werktijd niet wettigt. Verlies van een volle arbeidsdag in het bouw bedrijf betekent alleen al in de sec tor van de woningbouw een verlies aan productie, dat overeenkomt met ten minste 250 woningen. 12-Jarige pianist uit Israel naar A'dam Een 12-jarige jongen uit Israël zal op 2 Maart in het Concertgebouw te Amsterdam ten bate van „Jeugd Alijah en Joods Nationaal Fonds" pianowerken spelen van Haendel, Bach, Mozart en Grieg. Daniël Barenboim, geboren in Ar gentinië, als kind van een musicoloog en een pianiste, woont sinds 2j^ jaar met zijn ouders in Israël en heeft daar met een uitgebreid repertoire zowel van concerten als recitals de aandacht getrokken. Zijn aanleg voor de muziek en de piano bleek al toen 'hij nog geen 5 jaar oud was en tegelijk met zijn schoolopleiding voltrok z>ich een mu- beider de kans om zijn hart te luch ten, op welke kreet de redactie met een bevredigend woord antwoordt. „De vliegende schotel" is een moed gevend blaadje; de propaganda-af- deling voor het bedrijfsleven in de K.V.P. heeft kennelijk al ver te vo ren het belang van de verkiezingen, die in 1956 gehouden zullen worden, ingezien en men trekt op een zeer doeltreffende wijze ten strijde. Moge ,.De vliegende schotel" voor vele an dere afdelingen van de K.V.P. een inspirerend voorbeeld zijn. Blus dat Zuurbrandra op Uw maag. Hof betervoorkom hot Met Bennies. U hoeft geen vrees te hebben voor overtollig maagzuur en het pijnlijk zuurbranden dat daardoor ontstaat. Neem Pennies bij voorbaat, iedere keer dat gij iets eet dat wel eens „verkeerd zou kunnen vallem." 't Zou interessant zijn, als ge in Uw omgeving eens vroeg, wie wel alle maal Rennis gebruiken. Met Rennies behoort lijden aan zuurbrand tot het verleden. De brand is al geblust vóórdat ze uitslaat. Advertentie De werkgevers zullen in het ver volg op de aangiftebiljetten voor de Inkomstenbelasting van hun werkne mers een uitgebreider specificatie dienen in te vullen dan tot op he den het geval is geweest. De ver schillende elementen, waaruit het jaarinkomen is samengesteld zullen in dringender bewoordingen beschre ven moeten worden. De grotere gedetailleerdheid, die de fiscus bij ministeriële beschikking (nummer 88) van 15 December thans verlangt houdt ten nauwste verband met de toepassing van de zogenaam de coördinatietabel, waarin rekening wordt gehouden met verschillende premie-inhoudingen en de kinderbij slag. De belastingtabel voor jaarin komens houdt met al deze factoren geen rekening. De fiscus wil daarom in het aangiftebiljet afzonderlijk van die factoren op de hoogte worden gesteld. Naast het bruto-inkomen moet in het aangiftebiljet tevens worden op gegeven hoeveel kinderbijslag men heeft ontvangen en wat het werkge versaandeel in de ziekenfondspremie heeft bedragen. In mindering van het bruto-inkomen mogen worden gebracht de premies ziektewet en werkloosheidswet. De aangifteplichtigen, waarvoor in het afgelopen jaar geen coördinatie tabel, maar een gewone loonbelas tingtabel werd toegepast (uitzonde- Onverwachte wending in verduisterings zaak Een verduisteringszaak tegen een 35-jarige Bossche advocaat heeft Maandag in hoger beroep een ver rassende wending gekregen. Na een lange tijd van beraad achter gesloten deuren, deelde het hof opeens mede dat er termen aanwezig waren om de zaak te schorsen. Er zal een nieuw accountantson derzoek ingelast worden waardoor moet komen vast te staan of ver dachte inderdaad de beschikking kan krijgen over de 44.000,waarmee hij zijn verduisteringen tot een som van 42.000 gulden zou kunnen goed maken. Met nadruk stelde de presi dent echter vast dat dit onderzoek niets te maken had met de strafbaar heid van de gepleegde misdaad, maar hoogstens slechts van invloed was op de bepaling van de strafmaat. De advocaat was door de Bossche rechtbank op 2 December veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek en vijf jaar ontzetting ui* het recht om het beroep van ad vocaat uit te oefenen. ringsgevallen), behoeven de uitge breide specificatie niet te doen. Het aangiftebiljet vraagt derhalve de volgende specificatie van het loon: Loon volgens de loonbe- lastingkaart gld. Uitkeringen sociale verz. zonder tussenkomst v. de werkgever gld. Kinderbijslag 1954 gld. Door de werkgever be taald aandeel in de zie kenfondspremie gld. Samen Af: op het loon ingehou den: ziektewet premie gld. werkloosheids wetpremie gld. gld. Saldogld. Af: verwervingskosten gld- Zuiver inkomen gld. nni U/^TU I 1 oorlogsweesjes en oorlogsinvalide \jthCjly /lélicj\* I Lj. I kinderen, offerde ieder schoolkind één stuiver van zelfverdiend- of van Het werk, dat „Het Vierde Prin- zakgeld voor kinderen, die tengevol- senkind" verricht onder duizenden ge van de oorlog in de schaduw kinderen, die tengevolge van oorlog staan. of watersnood vaderloos werden, of De schoolgaande jeugd deed dit beide ouders verloren, geniet in telkenmale met zulk een groot en- steeds stijgende mate de sympathie; tbousiasme, dat ze de gelden bij een van ons gehele volk. bracht benodigd voor de uitzending In het bijzonder geldt dit voor de' bijna. 10°? hinderen. Hiermee icantie-zore ten behoeve ven de «telt deze jeugd leder jaar opnieuw vacantie-zorg ten behoeve van de lichamelijk door de oorlog getroffen jeugd. Sinds 1947 werd aan ruim 30.000 jeugdige oorlogsslachtoffers van alle gezindten een gratis vacantie gebo den, die uitgroeide tot een festijn, een symphonie van vreugde, van goede ontspanning en morele steun. een lichtend voorbeeld voor de oude ren, voor particulieren en voor be drijven. Een ouderplicht. „Onze kinderen". Daarvoor offerden honderden van de beste krachten uit de jeugdbewe ging, onderwijzers, studenten, kweekscholieren, doktoren, verpleeg sters en geestelijke verzorgers, ieder jaar opnieuw geheel belangeloos hun vacantie. Daarvoor heeft tot op he den ons volk zich op een spontane wijze gekweten van zijn nationale-, van zijn ereplicht tegenover kinde ren, die uit handen van de natuur lijke verzorgers overgingen in zorg van ons allen. Jeugd geeft voorbeeld. Openbare collectes waren nimmer nodig. Een enkele oproep in de pers was voldoende de fondsen bijeen te brengen ,die benodigd waren om ieder jaar duizenden kinderen over wier hoofd de rampspoed van de oorlog ging, te onttrekken aan de zorgensfeer van iedere dag. De jeugd bleef niet achter. Inte gendeel, op de verjaardag van H.K. II. Prinses Marijke, die het symbool werd van de nationale zorg voor A.s. Vrijdag zal op alle scholen weer het appèl van „Het Vierde Prinsenkind" worden voorgelezen. Het zal zijn uitwerking niet missen. Het bestuur van „Het Vierde Prin senkind" hoopt echter, dat niet al leen de jeugd, maar ook iedere vol wassene een enkel moment zijn ge dachten zal willen bepalen bij het leed, dat de oorlog bracht aan de „kinderen van ons volk". Laat het niet alleen de jeugd zijn, die op 18 Februari, op Marijkedag, haar bijdrage levert. Laat iedere Ne derlander ,die maar even kan, de tijd en de moeite nemen een bedrag over te maken op het gironummer 477800 Ue I iAr, rtnmn if.m D/\nnmiY^ ten name van de Penningmeester van „Het Vierde Prinsenkind" te Dordrecht. Welk een zinvol, welk een groots cadeau zou op deze wijze aan onze jongste prinses geboden kunnen wor den. VOORSTEL SUIKERBIETENPRUS 1955. De minister van Landbouw heeft toegezegd de prijs van suikerbieten oogst 1955 zo spoedig mogelijk te zullen vaststellen. Gezien de stij ging van de kostprijzen zou deze prijs volgens het landbouwschap 45.25 per 1000 kilogram moeten bedragen. Hoewel tegen het berekenen van een gemiddelde nationale kostprijs voor suikerbieten bezwaren bestaan, om dat in het Oldambt en de Veenkolo niën duurder wordt geproduceerd, dan in de noordelijke bouwstreek en hel Z.W. zeekleigebied, kon op het ogenblik niet anders dan van areaal verhouding van 1953 worden uitge gaan. In 1954 brachten 79.000 hectare een oogst van 385.004 kg. suiker op. Het nationale verbruik vergt de oogst van 72.000 hectare Hoewel de wereld (overschotten) markt bene den de Nederlandse prijs noteert vindt liet landbouwschap een in krimping van het areaaal niet ge wenst. Men zou het aanhouden van 'een reserve in verband met op brengstschommelingen beter achten. Een veertig-jarige landbouwer te Sibculo in Overijsel kreeg van zijn huisarts tachtig pillen, waarvan hij er per dag hoogstens acht mocht in nemen. De landbouwer slikte echter alle pillen gelijk naar binnen en overleed later in een ziekenhuis ten gevolge van een vergiftiging. De HA KA te Rotterdam, een over koepelend orgaan voor alle ver bruikscoöperaties in Nederland, heeft aangekondigd, dat de koffieprijzen in Nederland met 15 cent per half pond verlaagd zullen worden. In de loop van deze week zal de prijsver laging zijn bestek krijgen. Een prijsverlaging lag reeds lang in de verwachting aangezien de kof fieprijzen op de wereldmarkt al ge ruime tijd dalende waren. Tot dusverre hebben de koffiehan delaren echter een afwachtende hou ding aangenomen, enerzijds om te zien of de daling op de wereldmarkt zou aanhouden, anderzijds om de schade van bestaande nog dure voor raden te beperken. Niet voor alle merken. De prijsverlaging van de HAKA houdt niet in, dat nu ook aanstonds de prijzen voor de andere koffiemer- ken zullen worden verlaagd. De HAKA is namelijk niet aange sloten bij de Vereniging van Thee pakkers en Koffiehandelaren, tussen welker leden een zekere prijsbinding bestaat. Nu echter in de Verenigde Staten de koffieprijzen aanmerkelijk zijn verlaagd en ook in Duitsland de prij zen deze week met DM 0.60 tot DM 1.40 per pond dalen, ligt het voor de hand, dat ook voor de andere kof- fiemerken in Nederland op korte termijn prijsdalingen zijn te ver wachten. Tragische dood van twee bejaarde broers Twee bejaarde gebroeders zijn als gevolg van een ondeskundige behan deling van een petroleumkachel in hun woning te Zwolle overleden. De 77-jarige en 70-jarige gebroe ders B. waren met hun 67-jarige zuster bijeen in een vertrek waar een petroleumkacheltje zwaar stond to walmen. Een van de broers werd bedwelmd en bleek later te zijn overleden. De ander kon zich nog naar buiten be geven, maar was zo versuft dat hij in een sloot liep en verdronk. De zuster van de slachtoffers is in een ziekenhuis opgenomen en maakt het redelijk wel. Verhuisd van Den Haag naar Amsterdam De Cebuco, 't Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit van de Neder landse Dagbladpers, dat gevestigd was in Den Haag, is vandaag officieel verhuisd naar Amsterdam, Vondel straat 69, waar men de beschikking heeft weten te krijgen over een prachtig herenhuis, dat bijzonder ge schikt is voor het werk, dat hier verricht moet worden. Begrijpelijkerwijs is er een lange tijd van voorbereiding nodig geweest om de kantoren van het Cebuco, dat tevens de zorg heeft voor het Bureau voor Budgetten, controle en de Recog sicale ontwikkeling die door z«n ?iti?^fn|t',-van de h°fetad n?ar de ouders werd geleid. Sinds zijn ze- h_00idstad. d,°™ ler]lu^n'J^etr vende jaar treedt Daniël Barenboim in het openbaar op binnen het ka der van zijn opleiding; hij reist uit sluitend in zijn schoolvacanties. onderhavige reis is een uitzondering die voortvlieit uit een excursie naar Rome, waar hij aan een concours heeft deelgenomen. Aan het eind van een dirigentencursus heeft hij vorig jaar zomer in Salzburg ook al eens een concert geleid. Een honorarium is voor het optre den van deze sclioiier-nianist nooit verlangd, daarom zal het concert van 2 Maart in besloten - den gegeven, waarbij het Joods Na tionaal Fonds als gastheer optreedt. landsmffr verbiedt VUURWERK. Donderdagavond zal de gemeente raad van Landsmeer bijeenkomen, onder meer om te beslissen over de aankoop van gronden. Tevens zal in de Algemene Politieverordening een bepaling worden opgenomen, die ten doel heeft het kopen en verkopen van vuurwerk en het onenbaar ge bruik er van te verbieden. Deze maatregel werd genomen in verband met eni^p ernstige incidenten bij de jaarwisseling. omdat het werk geen dag mocht wor den onderbroken. Het Cebuco werd in 1935 opgericht op initiatief van een aantal vooruit strevende dagbladondernemingen om dat zij van oordeel waren, dat recla me-media het werk van adverteer ders en advertentiebureaux zoveel mogelijk moesten ondersteunen door het verstrekken van gegevens van zichzelf. Het is de dagbladuitgevers er niet alleen om te doen, dat er in de dagbladen geadverteerd wordt, maar zij hebben er ook groot belang bij, dat het adverteren ook op de voor de adverteerder meest doeltref fende en economische wijze geschiedt. Ook op het gebied van de reclame geldt nationalisatie en doelmatig ad verteren, vereist om een grondige kennis omtrent de reclame-media en de marktindustrie, benevens een we tenschappelijke hantering dezer gege vens. Door middel van een informatie centrum, dat gegevens verstrekt, die voor dagblad-adverteerders groot en klein van direct of indirect be lang (kunnen) zijn, kunnen de uitge vers ertoe bijdragen, dat doelmatig geadverteerd wordt. Het Cebuco beweegt zich niet op het terrein der Erkende Advertentie bureaux, doch wil alleen service ver- lenen aan adverteerders en genoemde bureaux. Daarom verzorgt het bu reau b.v. het officiële Tarievenboek van de Nederlandse Dagbladpers, waarin alle gegevens omtrent de uit gegeven dagbladen vermeld staan, terwijl voor inlichtingen op econo misch gebied marktanalytische gege vens worden bijeenverzameld, welke ter beschikking zijn van ieder, die een reclamecampagne wenst te voe ren Daarnaast wil het bureau door middel van goodwill-campagnes be grip kweken voor de grote waarde van dagbladreclame voor adverteer der en consument. In een ter gelegenheid van de heden door burgemeester d'Ailly plaats gehad hebbende officiële ope ning georganiseerde tentoonstel ling geeft het Cebuco een overzich telijk beeld van het veelomvattend werk, dat hier verricht wordt. Het hierboven aangehaalde doel wordt hier aan de hand van de prac- tijk geïllustreerd, terwijl men voorts ook het licht laat vallen op het zo noodzakelijke contact met adverteer ders en erkende advertentiebureaux, waarbij de samengestelde economi sche overzichten van groot belang zijn, omdat zij mede verkregen zijn door contact met officiële instanties, terwijl een advertentie-statistiek een duidelijk beeld geeft omtrent het aantal geplaatste advertentie-mm-re- gels, waarin het verloop van de ad vertentie-reclame per dag te volgen is. Het Bureau voor Budgetten-con- tróle geeft voorts een overzicht van verzamelde gegevens omtrent lande lijke en regionale advertentie-cam pagnes. Tenslotte is daar de Recognitie- dienst, welke reeds voor de oorlog werd opgericht -naar aanleiding van de toenemende stroom van regerings mededelingen, eerst tijdens de crisis jaren, daarna betreffende de distri butiemaatregelen, terwijl op 't ogen blik daaronder b.v. nog vallen de pu blicaties van hot ministerie van Oorlog inzake opkomst onder de wa penen, de trekkingslijsten der Staats- laterij, enz. Daarmede hebben wij ten gerie ve onzer lezers de strekking van het Cebuco enigszins in wijder ver band omschreven, zodat ieder zich thans enig begrip kan vormen wat het Cebuco is en hoe het werkt. De grafiek inzake de gemiddelde advertentiebezetting per maand van de Nederlandse Dagbladen vindt men hieronder afgedrukt. Men ziet hierop de maandelijkse fluctuaties alsmede de trendlijn (stip pellijn) het zgn. voortschrijdend ge middelde berekend over een tijdvak van 12 maanden. Prof. dr. H. Th. Fischer, hoogleraar onderhoud, dat wij na aankomst van in de volkenkunde aan de rijksuni-1 deze Utrechtse hoogleraar in Neder- versiteit te Utrecht, is teruggekeerd van een bezoek van ruim anderhalve maand aan Nieuw Guinea. Hier heeft hij met de gouverneur van Nieuw- Guinea besprekingen gevoerd over do mogelijkheid, dat Nederlandse studenten in de toekomst weten schappelijke onderzoekingen op Nw- Guinea gaan verrichten in de vorm van het zogenaamde „field-work". Prof. Fischer, deelde ons in een HAAGSE RAAD VOOR OPHEFFING BLAUWE TRAM De Haagse gemeenteraad heeft zich Maandagmiddag verenigd met het advies van B. en W. tót 'opheffing van de zgn. blauwe-tramverbinding Voorburg-Den Haag-Scheveningen, in exploitatie bij de Noord-Zuid-Hol landse Vervoer Mij., en deze te ver vangen door een autobusdienst van de HTM. In deze geest zal Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland, die de gemeen te Den Haag om advies hadden ge vraagd, worden geantwoord. Bij het debat verklaarde de wet houder van Economische Zaken, mr. J. v. Aartsen, dat de NZHVM in 1952 op deze lijn 250.000 had toegelegd. Hoewel de wethouder niet geloofde, dat de exploitatie met autobussen winst zou opleveren, geloofde hij dat het verlies kleiner zou zijn. AUTO GEGREPEN OP ONBEWAAKTE. Tijdens een sneeuwbui passeerde de houthandelaar H. A. per auto bij de Rubberfabriek te Harderwijk, toen een sneltrein naar Amrsfoort nader de. Hoewel A. krachtig remde, gleed zijn zware auto door en werd door de achterste wagen gegrepen. De wa gen werd opzij geworpen en kwam gekanteld tegen een lichtmast tot stilstand. De auto was voor en ach ter zwaar gehavend. De heer A. h°d echter geen letsel en zijn zoontje kwam er met slechts een buil af. land met hem mochten hebben, mede, dat dit plan op Nieuw-Guinea van harte is toegejuicht. Na overleg met tal van andere hoogleraren en het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, zal worden overge gaan tot het oprichten van een stich ting, die wetenschappelijke onder zoekers naar Nieuw Guinea zal uit zenden. Nadrukkelijk is gesteld, dat deze wetenschappelijke mensen zich niet zullen bezighouden met politie ke vraagstukken, doch uitsluitend hierheen worden gezonden om hun wetenschappelijke studie te voltooien en zo mogelijk dissertaties over de te bestuderen onderwerpen te schrij ven. BEDEVAARTEN NAAR LOURDES. De stichting Limburgse bedevaart naar Lourdes organiseert dit jaar twee bedevaarten voor zieken naar Lourdes. De eerste zal van 30 Mei tot 7 Juni a s. worden gehouden. Aan deze bedevaart kunnen 350 zieken deelnemen. De tweede bedevaart wordt gehouden van 22 t.m. 29 Sep tember waaraan door 150 zieken kan worden deelgenomen. Ook de K.A.B. organiseert dit jaar wederom een nationale bedevaart naar Lourdes, waaraan ongeveer 60 Limburgse zieken kunnen deelnemen. Deze wordt gehouden van 17 t.m. 25 Juni. TEGEMOETKOMING WEGENS AARDAPPELMOEHEID. Men zal binnenkort wellicht kun nen overgaan tot uitvoering van de reeds lang bepleitte regeling ter te gemoetkoming aan ernstig met aard appelmoeheid besmette bedrijven. Het landbouwschap zal bevorderen dat deze tegemoetkoming voor een gedeelte kan worden gefinancierd uit een heffing, welke in mindering kan worden gebracht oo de thans van kracht zijnde areaalheffing. Boven dien zal de minister van landbouw beoleiten, dat ook de overheid een bedrag beschikbaar stelt voor de in j ernstige moeilijkheden geraakte be- I drijven. (Alg. Dagbl.) Door nog niet geheel opgehelder de oorzaak brak vanmorgen tussen acht uur en half negen brand uit in de middelste der drie olieraffinage- hallen van de N.V. Handelsmaat schappij Poortensdijk in de Binck- horstpolder bij Den Haag. Her vuur is ontstaan in overkokende olie van een raffinageketel, wellicht door het warmlopen van een motor. De over kokende smeerolie vatte vlam en het vuur verspre'dde zich met grote snelheid door de hal, waarbij het aanvankelijk nog werd aangewak kerd door de afzuiginstallatie. Onmiddellijk werden de brand- schermen tussen de hallen gesloten, zodat de brand tot de middelste hal beperkt kon worden. Het vuur vrat echter snel door in de hou'en span ten van het dak en in het dak zelve. Met enige slangen op de waterlei ding en 'n grote hoeveelheid schuim ging de met groot materieel uitge rukte brandweer het vuur te lijf. Vlotte blussing. In ongeveer drie kwartier tijds was het gevaar in het industriecen trum Binckhorst bezworen. Aan het nablussen van het dak, dat vermoe- lijk geheel gesloopt moet worden, had men nog geruime tijd werk. Om trent de oorzaak van de brand heeft' men nog geen volledig beeld gekre gen. Bij het raffinageproces van smeerolie wordt op overkoken gere kend, waartoe men ruime vangbak- ken opstelt. Vier weken stagnatie. Als gevolg van de brand zal de raffinage-afdeling van Poortensdijk vermoedelijk drie tot vier weken komen stil te liggen. In deze afdeling zyn 15 man werkzaam. De firma is wel tegen brandschade, maar niet te gen bedrijfschade verzekerd. Volgens een eerste schatting heeft het gebouw voor 10 tot 15.000 gulden schade opgelopen; de schade aan de machines is moeilijk te schatten. De smeerolieraffinaderij werkt vrijwel uitsluitend voor de uitvoer. Men was juist bezig met een grote order voor Finland, welke op 18 Fe bruari moest worden verscheept. Ook in een order van Zwitserse zijde, die aan het einde der maand moest worden verstuurd, zal noodgedwon gen vertraging optreden. Aan de olievoorraden is enige schade toegebracht; men zal door zuivering van bluswater e.d. een groot deel kunnen behouden. De commandant van de brandweer vertelde, dat dit de derde brand in deze smeerolieraffinaderij was. Bij het blussen liepen enige per sonen brandwonden aan de handen op.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6