doe meer met kflflS Kamerbewoners zonden 1100 bijvalsbetuigingen Verkeer eist per maand dertig kinderen Bij Dwingeïo bouwt men grootste radiotelescoop, die de wereld kent Taalkundige toelichting op de tekst van beperking cadeaustelsel DINSDAG 15 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Velen nog onbekend met huurprijsvoorschriften Elfhonderd brieven evenzovele staan: immers, de verhouding tussen warme bijvalsbetuigingen heeft verhuurder en huurder zal er aan- het Actiecomité Kamerbewoners ont-1 merkelijk door worden bekoeld en vangen, sinds het enige weken gele-| in het geval van scherpe animositeit den met een protestvergadering inj vindt de huurder maar niet zo één- de openbaarheid trad. Zoals bekend schrijft de „Haagsche Courant" heeft dit comité onder voorzitter schap van de heer J. J. Caspers de strijd aangebonden tegen te hoge huurprijzen, die voor al of niet ge meubileerde kamers moeten worden betaald. Het comité heeft thans een brief aan de regering gericht, waarin uit voerig wordt gewezen op de z.i. vele prijsopdrijvingen, waarvan kamer bewoners het slachtoffer zijn, en op de angst van talrijke huurders om zich met de Huuradviescommissies in verbinding te stellen, omdat hier door de toekomstige verhouding ver huurder-huurder zeer ongunstig wordt beïnvloed. Streven naar bouw van éénkamerflats. Intussen onderneemt het comité ook stappen om te komen tot een practische oplossing van de moei lijkheden der kamerbewoners. En kele dagen geleden is bü de gemeen te 's-Gravenhage een verzoek inge diend om reservering van bouw grond in het plan-Duttendel, op het De Savornin Lohmanplein en in het Bezuidenhout om daar in de toe komst blokken met éénkamerflats te doen verrijzen ten behoeve van hen, die thans nog op huurkamers zijn aangewezen. Voor dat doel is, zoals bekend, al ruim anderhalve ton be schikbaar. Sinds het actie-comité zijn werk zaamheden is begonnen, heeft het kunnen vaststellen, dat nog een groot aantal kamerbewoners volstrekt niet op de hoogte is van de bepalingen der Huurwet. Al te velen zijn bij voorbeeld nog van oordeel, dat ge meubileerde kamers buiten die bepa lingen vallen. Een bezoek aan de Huuradviescommissie, (in Den Haag: Mauritskade 9), kan de huurder om trent de prijs, die hij hoogstens beta len mag, meer licht verschaffen. Voor een kamer, gemeubileerd of on gemeubileerd, mag niet méér ge vraagd worden dan een evenredig aandeel van de totale woninghuur, verhoogd met 20 pCt. voor zg onge rief, 20 pCt. per jaar van de ver koopwaarde der aangeboden inven taris en kosten van gas, water en electriciteit. Slechts kamers met volledig pen sion of warme maaltijd zijn niet on derworpen aan de prijsvoorschriften. Het is dan ook geenszins toevallig, dat in de meeste aanbiedingen van gemeubileerde kamers de toevoe ging „voll. pens." of „w.m." voor komt De 1100 brieven van kamerbewo ners uit alle delen van het land, ge ven een duidelijk beeld van de wij ze, waarop de prijsvoorschriften wor den ontdoken. Het is geen zeldzaam heid, dat kamers, die ten hoogste 30 per maand mogen kosten, in werkelijkheid bedragen, variërend van 65 tot 80 opbrengen. In zulke gevallen vindt uiteraard de huurder de wet aan zijn zijde. Maar volgens het actie-comité is hij vaak bevreesd om op zijn recht te twee-drie een ander onderkomen. Want nog steeds bestaat er een te kort aan kamers. Wonen zonder vergunning. Vreemde ontdekkingen heeft het actie-comité opgedaan tijdens het doorlezen van de stapels brieven en het bezoek aan vele huurkamers, zo zegt voorzitter Caspers. In Den Haag wordt een vrij groot aantal van deze kamers zonder ver gunning van het Huisvestingsbureau bewoond. Niet, dat zo'n vergunning op aanvraag niet zou worden ver strekt. Maar de hoofdbewoner wil slechts verhuren, als daaraan offi- ceel geen bekendheid wordt gegeven. Noodgedwongen geeft de huurder vaak toe. De misstanden, die bestaan op het gebied van de kamerverhuur, heb ben bij vele kamerbewoners het ver langen doen opkomen eenmaal de beschikking te hebben over een eigen éénkamerflatje met een eigen huis deur, waar men geheel zichzelf kan zijn. Om in de toekomst de bouw van éénkamerflats te verwezenlijken heeft het Actiecomtié Kamerbewo ners zich tot de Regering en de ge meente 's-Gravenhage gewend. De veestapel groeit weer in voormalig rampgebied In een te Bruinisse gehoudoen vergadering van de afdeling Duive- land van de C.M.C. (Coöperatieve Melk en Melkproducten Centrale) heeft de heer C. Zee, secretaris van de Zeeuwse Melkfederatie, onder meer gesproken over het herstel van de rundveestapel op Schouwen-Dui- veland. Na de ramp van 1 Februari 1953 telde men op het eiland 2900 stuks melkvee en 8000 stuks mestvee, die verdronken waren, of moesten wor den afgemaakt. Op 1 Januari 1955 telde men al weer 1080 melkkoeien en ongeveer 2000 stuks mestvee. In 1952 werd aan de centrale melk fabriek afgeleverd plm. 6 millioen kg melk, in 1953 werd afgeleverd 202.000 kg, in 1954 637.000 kg. Frappant is de toeneming van het verbruik van flessenmelk: In 1952 voor het eiland 201.000 flessen; in 1954 857.000 flessen. Gepleit werd voor het doen in schrijven van raszuivere dieren in het Nederlandse rundveestamboek. INBRAAK IN SACRISTIE. Voor de tweede maal binnen enige dagen is gisteravond ingebroken in de R.K. kerk aan de Grovestinstraat te Den Haag. Thans had de dader, die door een ruitje binnen kwam meer succes dan de vorige keer. Uit do kluis van de sacristie nam hij een bedrag van f 2776,mee. De vorige keer was de buit 10,geweest. (Advertentie). het l1ftverbod Ongelukkige controle door marechaussee De staatssecretaris van Oorlog is van mening dat de patrouille van de Koninklijke Marechaussee, die eind Januari een particuliere auto deed stoppen en twee daarin gezeten bur gers vroeg zich te legitimeren, deze controle beter achterwege had kun nen laten. Hij heeft deze mening ter kennis van de Kon. Marchaussee ge bracht. In antwoord op vragen van het Tweede Kamer-lid Vermeer, deelt de staatssecretaris mee dat de patrouil le langs een rijweg twee jongelie den aantrof, blootshoofds in een kha- kikleurige regenjas, die kennelijk op een lift uit waren. De patrouille had de ervaring dat militairen zich wel eens als burgers trachten voor te doen door het hoofddeksel in de zak te steken, om aan het toezicht op het liftverbond te ontkomen. De patrouille had geen opdracht om particuliere auto's aan te houden en te controleren op liftende mili tairen. Nederland betaalt te weinig Gemiddeld worden in Nederland 30 kinderen per maand gedood door verkeersongevallen en dit schrikwekkende getal beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. Het verkeer eiste in 1953 totaal 1000 doden in ons land; dit getal was in 1953 gestegen tot 1309 en 1954 bracht 1450 doden. Het aantal zwaargewonden bedroeg in het afgelopen jaar 13.040 en het aantal lichtgewonden 11.249. Het verbond voor veilig verkeer, die deze getallen publiceert, voegt hier aan toe, dat er in Nederland zo weinig geld beschikbaar gesteld wordt, om de veiligheid van het verkeer te bevorderen. De bond krijgt 30.000, subsidie van het rijk, maar van particuliere zijden stroomt het geld maar zeer traag binnen. De bond wijst er in zijn overzicht op, dat in het buitenland verzekerings maatschappijen en industrieën de veiligverkeer-acties steunen, omdat jaar lijks onvoorstelbaar veel schade wordt aangericht door verkeersongevallen. De bond vertelt o m., dat bij Philips déze schade gemiddeld 250.000,— per jaar bedraagt en dat dit bij andere industrieën naar rato hetzelfde is.. TWEE BROERTJES DOOR HET IJS GEZAKT. Ambtenaar hervatte zijn werkzaamheden (Advertentie! Twee broertjes, de tienjarige Klaas er de achtjarige Gerrit Zwerenburg I uit Wilp bij Deventer, zijn gister-1 Na een gedwongen afwezigheid middag om het leven gekomen, toen van vele maanden heeft op de grif zij door het ijs zakten van de z.g. 1 fje van Amsterdam een 54-jarige Modderkolk. De negenjarige Wim Achterkant, eveneens uit Wilp, kon zich redden, doordat hij zich aan de men. ambtenaar zijn plaats weer ingeno- randen van het ijs vastklampte. Taüió R&lnücficL v.e>tl>w(L rvaaA Herenigde Staten Vergezeld van zijn particulier secretaris, dr. F. A. de Graaff is Z.K.H. Prins Bernhard Zondagavond naar de Verenigde Staten vertrokken, waar hij voorbereidende besprekingen zal voeren in verband met een conferentie van Amerikanen en Europeanen, welke binnenkort onder zijn presidium in Oosterbeek gehouden zal worden. De foto toont de Prins en zijn secretaris op weg naar het vliegtuig. Het is de heer Bruijn, die acht maanden onschuldig in de gevange nis gezeten heeft en verleden week op vrije voeten is gesteld. Direct na zijn vrijlating gaf hij te kennen zo spoedig mogelijk zijn oude werk zaamheden te willen hervatten. In afwachting van de administra tieve rompslomp, die zijn onschuldi ge veroordeling met zich meebrengt is de heer Bruijn gisteren een voor schot gegeven op zijn gederfde sa laris. CAMPERT-PRIJS GEWEIGERD Op principiële gronden heeft de 58-jarige Haagse dichter Nes Tergast, die het grootste deel van zijn leven in Indië heeft doorgebracht, de hem aangeboden Jan Campertprijs 1954 1000) geweigerd. Men had hem deze prijs willen toekennen voor zijn dichtbundel „Werelden". De heer Tergast staat afwijzend tegenover het instituut van over- heids- en semi-overheidsprijzen voor de kunst. Hij heeft verscheidene be zwaren tegen dit systeem en wil nu de prijzen niet aanvaarden omdat hij zich de vrijheid van critiek wil voor behouden. Overigens heeft Nes Tergast niets tegen de Jan Campert-stichting als zodanig en is hij bevriend met ver scheidene juryleden. 2).e „fantjeó" Heü&eti de oden u-eMadet." w-eel De „Van Speyk' is weer thuis! Het fregat, dat anderhalf jaar dienst in de wateren van de Nederlandse Antillen heeft gedaan, kwam Zondag aan op de rede van Texel en meerde Maandagochtend te Nieuwediep af. Toen het vaartuig de haven invoer, prijkte voor op de boeg de „loden verrader", het beeld, dat nu eens de tuin van de familie Madoero in de West siert en dan weer na een roemrijke verovering door mannen van de Neder landse Marine een schip tooit, zorgvuldig door de „Jantjes" bewaakt. De foto toont enige bemanningsleden van de „Van Speyk" die trots de „loden verrader" bewonderen. In het najaar klaar! gen, Utrecht en Luik vertegenwoor digd, alsmede het Koninklijk Neder lands Meteorologisch Instituut, de P.T.T. en het natuurkundig labora torium van de N.V. Philips. De bouw van de radio-telescoop te Lhee werd mogelijk gemaakt door een subsidie van de Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek. Spiegel van 25 ton. De waarnemingen, die te Lhee zul len worden gedaan, staan ouder lea ding van ingenieur C. A. Muller, die thans dergelijke observaties op be- worpen voor decimetergolven (10 totPer^^e schaal in Kootwijk verricht. 100 centimeter). De bouw van het instrument ver- I keert reeds in een vergevorderd sta- De stichting „Radiostraling van j dium en men hoopt in het najaar met zon en Melkweg" werd opgericht in de wetenschappelijke waarnemingen 1948; haar voorzitter is professor dr. te kunnen beginnen. De grote spie- J H. Oort, hoogleraar in de astrono-1 gel, die een doorsnede van 25 meter mie aan de rijksuniversiteit te Lei-1 heeft en met gaas is bedekt, is al Dezer dagen organiseerde het be stuur van de „stichting radio-stra ling van zon en melkweg" een excur sie naar Lhee, een plaatsje, onder de gemeente Dwingelo, waar een radio telescoop wordt gebouwd, die tot dat de radiotelescoop in Manchester gereed zal zijn de grootste ter we reld is. Zal de radiotelescoop in Man chester met haar spiegel van 75 me ter doorsnee gebruikt worden voor het onderzoek van langere golfleng ten (metergolven), het Nederlandse instrument is in het bijzonder ont den en directeur van het observato rium alhier. In de stichting zijn de sterrenwachten van Leiden, Gronin- Waf de fabrikant wil en de winkelier niet mag De Staatssecretaris van Economi sche Zaken heeft bij de Tweede Ka mer de derde nota van wljzi:'hi,-,m ingediend op het wetsontwerp „re gelen tot beperking van de vrijheid tot het aanbieden en verstrekken van geschenken in verband met het uitoefenen van een bedrijf (wet be perking cadeaustelsel)". De staatssecretaris stelt voor arti kel 2 te lezen als volgt: 1. Het is verboden in verband met het uitoefenen van een bedrijf geschenken aan te bieden of te ver strekken in de vorm van goederen, tenzij deze van dezelfde soort zijn als goederen, welke bij het uitoefe nen van dat bedrijf tegen betaling plegen te worden verstrekt. 2. Het in het eerste lid vervatte verbod geldt niet, indien aanneme lijk kan worden gemaakt, dat bij het aanbieden en verstrekken der geschenken niet wordt onderschei den tussen directe of indirecte afne mers en niet-afnemers. 3. Het in het eerste lid vervatte verbod geldt evenmin ten aanzien van het aanbieden en verstrekken van geschenken aan wederverkopers van goederen, als bij het uitoefenen van het betrokken bedrijf tegen be taling plegen te worden verstrekt, aan bij algemene maatregel van bestuur aan te wijzen, naar ons oor den vermeden. deel in economisch opzicht met zo danige wederverkopers gelijk te stellen groepen personen. Verschil tussen en en of. Ter toelichting deelt de staatsse cretaris o.a. mede: In deze redactie van artikel 2 wordt in het eerste lid gesproken van: „Aan te bieden of te verstrek ken" en in het tweede en derde lid van: „aanbieden en verstrekken". De aandacht zij er op gevestigd, dat dit verschil in terminologie bewust is gekozen. Indien in het eerste lid het woord „en" ware gebruikt, zou dit kunnen leiden tot de opvatting, dat voor veroordeling wegens overtre ding van het verbod het aanbieden en het verstrekken beide zouden moeten worden ten laste gelegd en •bewezen. Hierdoor zouden vooreerst de gevallen, waar aanbieder en ver strekker verschillende personen zijn men denke aan het geval, dat de fabrikant de cadeaure^eling in de pers aankondigt en de winkelier deze feitelijk uitvoert buiten het verbod vallen. Hetzelfde zou gelden, ingeval uitsluitend van aanbieden of waarschijnlijker verstrekken sprake is. Eovendien zou de vervol ging van overtredingen worden be moeilijkt; het zal immers somtijds moeilijk zijn het aanbieden en ver strekken, ook al vinden zij beide door dezelfde persoon plaats, beide te bewijzen. Door gebruik van he* woord .,of" v/orden deze moeilijkhe- Bij het tweede lid ligt de situatie anders. Zou men hier het woord „of" gebruiken, dan zou van de uitzon dering ook kunnen profiteren degene, die wel aan iedereen aanbiedt, maar zich bij de verstrekking tot afnemers beperkt. Hier dient derhalve het woord „en" te worden gebezigd. In het derde lid is om taalkundige reden het woord „en" gebruikt, al zou hier, wegens de van die van het tweede lid afwijkende constructie, verandering in „of" geen materiële gevolgen hebben. Uitzonderinge op de regel. Met de thans gegeven redactie van het tweede lid wordt niet meer be oogd dan een verduidelijking der bedoeling. Het is bij deze redactie duidelijk, dat het bij de mondelinge behandeling gegeven voorbeeld van de fabrikant, die zijn arbeiders bij de geboorte van een kind een ge boortelepel schenkt, onder de uit zondering van dit lid valt. Immers, bij de verstrekking dezer geschen ken wordt geen rekening gehouden met de hoedanigheid van afnemer, doch sledhts met die van arbeider. De staatsecretaris merkt nog op, dat het geven van dergelijke ge schenken naar zijn oordeel zeker ge schiedt „in vehband met de uitoefe ning van een bedrijf". Wijziging de zer uitdrukking in „bij de uitoefe ning van een bedrijf" is, zoals uit de bovenstaande blijkt, voor het geval der geboortelepels onpodig. Deze wij ziging zou overigens ongev/enste ge volgen kunnen hebben in andere ge vallen, waar men wellicht met suc ces zou kunnen stellen, dat de ca deau-actie weliswaar in verband met 'och niet bij de uitoefening van een bedrijf geschiedt. vrijwel geheel gemonteerd. Deze spie gel weegt 25 ton en zal in de maand April op een draaibare toren wor den geplaatst. De gehele constructie weegt niet minder dan 300 ton. Op de spiegel worden de radiostralen van zon en Melkweg op het gaas op gevangen en de parabolische vorm van de spiegel kaatst deze stralen terug en concentreert deze op een punt, namelijk op de antenne, die uit het middelpunt van dc spiegel om hoog rijst. Vandaar worden de stra len naar „het waarnemingshuis" ge leid, dat zich aan de onderzijde van de spiegel bevindt en dat nog ge bouwd moet worden. Het „gehele" heelal. Doordat de spiegel op een ronde railbtian kan draaien, is het mogel.'jl: de telescoop op alle delen van het heelal te richten. Een speciaal me chanisme zal zorgdragen voor het automat'sch volgen van een eenmaal ingesteld gebied. Ter weerszijde van de grote teles coop is men bezig de fundamenten te maken voor twee kleinere spie gels, zoals ook in Kootwijk staan op gesteld. Deze spiegels komen uit Noorwegen en werden cadeau ge daan uit „de oorlogsbuit" die de Duitsers daar achterlieten. Achter het observatorium komt o m. een laboratorium, waarbij di verse zit-slaapkamers worden inge richt ten behoeve van .studenten waarnemers", die in Lhee een studie tijd komen doormaken. Wanneer de radiotelescoop in Lhee in gebruik zal zijn genomen, blijft de P.T.T. in Kootwijk nog observaties van gelijke aard doen. Op het ogenblik is de radioteles coop nog niet voor het publiek te be zichtigen, maar het bestuur van de stichting heeft het voornemen om van de zomer, wanneer het observa torium vrijwel gereed zal zijn, be langstellenden gelegenheid te geven het instrument in ogenschouw te nemen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5