Nieuwe wet voorgesteld op het Kleuteronderwijs „Méér Nederlandse meisjes naar Nieuw- Zeeland", zegt minister Suurhot Sociaal Econ- Jeugdcongres van dc K*AJ* Terug van emigrrtiereis Tweede uitbreker werd Zaterdag - zonder geld - weer ingerekend .Katte GOLF Bouwvakarbeidersbonc' ,St Joseph' vierde zijn zilveren jubileum MAANDAG 14 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 Een nieuw wetsontwerp op het kleuteronderwijs, dat uitgaat van dc gedachte der volledige financiële gelijkstelling, zoals die ook in de Lager Onderwijswet van 1920 is verwezenlijkt, is door minister Cals bij de Tweede Kamer ingediend. Anders dan bij het lager onderwijs zal het Rijk echter in principe alle kosten van het kleuteronderwijs voor zijn rekening nemen. Niet alleen de kosten van de bezoldiging dus, maar ook die van de gebouwen en de exploitatie, die in eerste aanleg voor een belangrijk deel ten laste van de gemeenten komen. Met de indienning van dit ontwerp is ingetrokken het wetsontwerp inzake het kleuteronderwijs, dat in 1950 bij de Tweede Kamer aanhangig werd gemaakt en dat ernstige critiek heeft uitgelokt, vooral door de wijze waarop de financiële gelijkstelling was uitgewerkt. Hogere salarissen, schoolgeld f 12.' p. j. Nu in verband met de toegenomen welvaart een groter bedrag voor het kleuteronderwijs beschikbaar gesteld kan worden, komt de regering mét een geheel nieuw ontwerp. De kosten die aan de vroeger ingediende voor stellen waren verbonden, werden ge raamd op 11.500.000. De voorzienin gen volgens de thans voorgestelde re geling zullen 51.120.000 kosten. Daar staat tegenover een geraamde op brengst der schoolgelden van 2.500.000. Bovendien worden de kosten van deze wet ten dele gecompenseerd door een herziening van de uitkerin gen aan gemeenten uit het gemeente fonds tot een bedrag van naar ra ming 28.4 millioen gulden. Met in achtneming van de kosten der oplei dingsscholen, die op 600.000 worden gesteld, zal uiteindelijk de nieuwe re geling 20.800.000 meer vragen dan thans voor het kleuteronderwijs v/ordt uitgegven. Het nieuwe wetsontwerp legt op de gemeentebesturen de plicht te zorgen voor een voldoend aantal openbare overheid daarin nalatig bluft, dan kunnen de ouders de stichting van zulk een school vragen. Hiervoor zijn nodig de gezamenlijke ouders van 80 kleuters in een gemeente met min der dan 50.000, van 60 kleuters in ge meenten tussen 50.000 en 100.00Ö en van 90 kleuters in gemeenten met meer dan 100.000 ingezetenen. Deze aantallen zijn hoger dan die; welke vereist zijn voor het stichten van een school voor gewoon lager onderwijs. Het verschil wordt noodzakelijk ge acht om het stichten van te kleine cn niet beslist noodzakelijke scholen te voorkomen, temeer omdat het om niet-leerplichtige kinderen gaat. Volledige financiële gelijkstelling Op grond van het principe der fi nanciële gelijkstelling zal de overheid de kosten der bijzondere kleuterscho len naar dezelfde maatstaf als die van de openbare scholen uit de openbare kassen vergoeden. Een schoolbestuur, dat de kosten van de bouw en inrich- Aetherklanken Televisieprogramma. NCRV: 20.15 Journ. en weerber. 20.35 Vioolrecital. 20.45 „Wordt ver volgd", T.V.-spel. 22.05—22.15 Dag sluiting. HILVERSUM I 402 M. 7.09 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 5.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Balletmuz. 11.15 Kookpraatje. 11.30 Bariton en piano. 12.00 Amus.muz. 12.30 Land en tuinb. medecl. 12.33 Voor het plat teland. 12.40 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Koersen, 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Viool, cello en piano. 15.30 Voor de vrouw. 16 00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 „De Dierenwereld -en wij", caus. 17.30 Jazz-competitie. 18.00 Nieuws. 18.13 Pianospel. 13,30 „Meer productiviteit brengt iedereen pro fijt", caus. 18.40 Orgelspel. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 „Paris vous parle". 19.10 Harmonie-ork. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20,05 Journ. 20.15 Ge var. progr. 22.20 De Antwoordman. 22.35 Gram. met cómm. 22.55 „Ik geloof, dat....", caus. 23.00 Nieuws .23.15 New York Calling 23.2024.00 Filmprogramma. HILVERSUM II, 298 M. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.43 Morgengebed en lit. kal. 8.00 ëieuws, weerber. en kath. nieuws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de Huisvr. 9.40 „Lichtba ken", caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 „Als de ziele luistert", caus .12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Pro- rnenade-ork. en soliste. 14.00 Gevar. progr. 15.00 Schoolradio. 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.43 Regeringsuitz.: Neder land en de wereld: Prof. dr. J. M. W. Miltaz: „Atoom-energie en de maat schappij", 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18 30 Lichte muz. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muz. 19.30 Avondgebed en lit. kal. 19.45 Gram. 20.40 Act. 20.55 De gewone ^rr.an. 21.00 „Uit het Boek der Boeken". 21.15 Gram. 21.20 „Het lied van de luit", hoorspel. In de pauze: Gram. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Kamerórk. ting van een kleuterschool door de overheid vergoed wil zien, zal moe ten aantonen, dat de school door een voldoend aantal kinderen bezocht zal worden. Hiervoor gelden dezelfde aantallen als voor het openbaar on derwijs. Voor de vergoeding van de kosten van bouw en inrichting en van de be zoldiging van het personeel is een re geling ontworpen, die vrijwel gelijk is aan die voor het lager onderwijs. De vergoeding van de exploitatiekos ten wordt anders geregeld, maar ook daarbij is het principe van de finan ciële gelijkstelling behouden. De bijzondere scholen zullen deze exploitatiekosten jaarlijks vergoed krijgen van de gemeenten volgens twee vergoedingsbedragen, een be drag per lokaal voor instandhouding, verwarming, schoonhouden en ver lichting van het gebouw en één be drag per kleuter voor het aanschaf fen van leermiddelen e.d. Het is mo- felijk dat in een bepaalde gemeente e werkelijke uitgaven ten behoeve van de openbare kleuterscholen ho ger zijn dan de van rijkswege toe te kennen vergoedingen. In dat geval zullen de bijzondere kleuterscholen ter plaatse een overeenkomstig ho gere vergoeding ontvangen. De leerlingenschaal voor het kleu teronderwijs wordt op 40 gesteld. Verwacht wordt dat de gemiddelde klassebezetting 35 zal zijn. Alle kosten voor het Rijk Voor de leidsters van openbare en bijzondere kleuterscholen zal dezelfde salarisregcllng gelden, die bij alge mene maatregel van bestuur wordt vastgesteld. In een gemeente der eer ste klasse zal een leidster zonder de akte hoofdleidster minimaal 190 en maximaal 265 per maand verdienen, een leidster met de akte hoofdleid ster 235360 en een hoofdleidster 275—/ 400 of ƒ295—425, afhanke lijk van het aantal leidsters dat aan de school verbonden is. Deze bedra gen betekenen een belangrijke ver betering vergeleken bij de huidige salarissen. In het wetsontwerp'is de toelatings- leeftfjd voor de kleuterscholen op drie en een half jaar gesteld. Als overgangsmaatregel wordt voorlopig vier jaar aangehouden, totdat er vol doende scholen en leidsters zullen zijn. De regering heeft gemeend een bij drage van de ouders te moeten hef fen in de kosten aan de uitvoering van dit wetsontwerp verbonden en tevens om te voorkomen dat ouders huni niet-leerplichtige kinderen wel laten inschrijven voor een kleuter school, maar hen de school niet re gelmatig laten bezoeken. Het ligt in de bedoeling het schoolgeld op 12 per jaar per kleuter te stellen. Indien uit een gezin meer dan één kleuter een school bezoekt, is voor de volgen de kleuters slechts de helft van dit bedrag verschuldigd. Van inkomens, die beneden een bepaalde grens lig gen, wordt geen schoolgeld geheven. Bij de opleiding van kleuterleid sters zullen de volledig salariskosten der opleidingsscholen vergoed wor den. De bijdrage in overige kosten wordt tot 100 per leerling opge voerd. AUTO. TWEE ACHTERLICHTEN. Met ingang van 1 Juli a.s. moeten aan de achterzijde van automobielen twee achterlichten zijn aangebracht, aldus bericht de A.N.W.B. Dc achterlichten dienen van ge lijke grootte en gelijke of nagenoeg gelijke sterttte te zijn. Oorspronkelijk zou deze maatregel pas 1 Jan. 1956 ingaan. VERONGELUKTE AUTO WAS SMOKKELAUTO Ijverig" speuren van de politie lieeft tot resultaat gehad dat licht is geko men in het duistere geval van de ver ongelukte auto, die Vrijdagnacht op de rijksweg Dordrecht-Rotterdam is gevonden. De auto was volgeladen met vaatjes en dozen boter en bleek door de bestuurder en eventuele an dere inzittenden verlaten. De politie heeft twee van de bij dit smokkel- transport want dat is het geweest betrokken figuren kunnen arres teren, en wel de wielrenner A. B. (Braspennink uit Breda) en de Utrechtenaar J. H. de V., die de over de kop geslagen personenauto voor B. en zijn helpers had gehuurd, omdat zij er zelf in Breda geen hadden kun nen krijgen. Bekend is, dat nóg twee personen bij deze smokkelaffaire zijn betrokken. Van de een weet men de identiteit, van de ander tot heden nog niet. De bekende en op het ogen blik dooi- de politie gezocht is een ca féhouder uit Prinsenbeek bij Breda. Men vermoedt dat hü de wijk heeft genomen naar België. De twee gear resteerden zijn vandaag voor de offi cier van justitie te Dordrecht geleid. R.K. EMIGRATIEBUREAU ZORGT WEDEROM VOOR LANDBOUW- SCHOLING. Op 15 Maart aanstaande zullen we derom de emigrotie-omscholingscur- sussen aanvangen. Zij, die aan deze landbouwomscholingscursusse» wil len deelnemen, gelieven zich op te geven bij het R.K. Emigratiebureau. VROUWENTEKORT EEN PROBLEEM van het quotum vertrekkende emi- Er moeten Nederlandse meisjes naar Nieuw Zeeland, want tot dusverre kunnen de Hollandse vrijgezellen, die naar dit land geëmigreerd zijn, voor het overgrote deel geen levensgezellin vinden. Het vrouwentekort is er een dringend probleem. Zo vertelde gisterochtend minister J. G. Suurhoff, die na een reis door Australië en Nieuwzeeland met vertraging van ruim 14 uur tegen vijf uur met het KLM-toestel uit Australië op Schiphol terugkeerde, aan een groep verslaggevers. De emigratie naar Nieuw Zeeland is het vorig jaar teruggelopen tot 1100 en naar bekend accepteert dit land slechts bij uitzondering gezinnen. Het grootste deel van de emigranten bestaat dan ook uit ongehuwden. Vnnr cminfAnfcn nrvn >heden der eerste jaren heen- Een der V our emigranten noy jg.r00tgte priemen in het begin tfAYiROn f<> v;ordt gevormd door de huisvesting. Meeuc» Kansen te uvci Wel wordt er in zeer hoog tempo ge_ I bouwd. In de laatste drie jaren zijn Op iedere 3 manlijke emigranten er b.v. 220.000 woningen opgetrok- faat slechts 1 vi'ouwelijke naar N.- j ken, maar het woningprobleem blijft eeland en ir Haveman, die de mi- niettemin nijpend. Dit is de zure ap- nister af en toe bij zijn inlichtingen j pei waar men doorheen moet bijten aanvulde, voegde er aan toe, dat de (0t men na enkele jaren hard wer- gianten zal leiden. Met de Nieuw Zeelandse regering heeft hij in prin cipe afgesproken, dat dit jaar ge poogd zal worden een aantal van 2500 tot 3000 te bereiken, hetgeen dus büna 3 maal zo veel zou zijn als het vorig jaar. „Australië wil prac- tisch ieder aantal nemen. Zoals be kend is op het ogenblik een nieuw systeem van subsidies voor onze emi granten in de Tweede Kamer aan de orde". Op 26 en 27 Maart a.s. organiseert de K.A.J. een Sociaal-Economisch Jeugdcongres, waaraan plm. 800 afge vaardigden uit afdelingen en distric ten deelnemen. Dit congres is een ge volg van de enquête over arbeids- scholing .arbeidstijd en arbeidsbelo- ning van de jonge arbeiders. Ruim 10.000 jonge arbeiders heb ben hun formulier ingevuld, terwijl er 30.000 formulieren beschikbaar wa ren gesteld. Van de binnengekomen formulieren waren er ruim 8.000 ge schikt voor verdere verwerking. Het resultaat is in een rapport ver werkt door de heer A. I. V. Massizzo. deskundige op het terrein van enqué- tes en onder wiens leiding ook deze jonge arbeiders-enquête door d« K.A.J. werd georganiseerd. Deskundige inleiders geven voorlichting. Op het congres werden de vraag stukken over avbeidsscholing, ar beidstijd en arbeidsbelóning der jon ge arbeiders aan de orde gesteld. Ge zien het gelukkige feit, dat binnen afzienbare tijd belangrijke maatrege len t.a.v. de werkende jeugd mogen verwacht worden, o.a. verlenging leerplicht, verkorting arbeidstijd, wettelijke vacantieregeling, herzie ning lager technisch onderwijs enz. enz., acht de'K.A.J. het van groot be lang, dat de jonge arbeiders hierin inzicht zullen verkregen. Dit temeer, omdat de K.A.J. uit drukkelijk wenst dat bij de oplossing van het arbeidsjeugdvraagstuk voor al ook de werkende jeugd zelf wordt betrokken. Deze oplossing zal zeer zeker, in zoverre dit vereist is, reke- DIRECTEUR VAN ROTTERDAMSCHE BANK OVERLEDEN Gisteren is te Amsterdam in leeftijd van 59 jaar overleden de heer L. W. Wildervanck. directeur van de Rotterdamsche Bank N.V. Op 1 Januari 1944 werd hü opge nomen in de directie van de Rotter damsche Bank. De overledene was lid van het be stuur der Nederlandse Bankiersver eniging en der Vereniging van De- viezenbanken. FILM WAS TE SPANNEND. Zaterdagavond is in een bioscoop in de Boekhorststraat te 's-Gravenbage, een 23-jarige kolensjouwer tijdens een twist met een mes in de buik gestoken door een 18-jarige jongen. Hij werd naar het ziekenhuis aan het Westeinde overgebracht: er be staat geen direct levensgevaar. De dader is door de politie gearresteerd, DE 35.000 ER LIT. nl de derde klasse van de 526ste staatsloterij is de prüs van 35.000 gevallen op lot 7466. Nederlandse meisjes wel voor emi gratie naar dit verre eiland gevoe len, doch dat men telkens opnieuw op gerechtvaardigd en begrijpelijk wantrouwen van de Nederlandse moeders stuit. Die hebben er bijna allemaal bezwaar tegen haar doch ters alléén naar dit deel van de we reld en naar een grotendeels onbe kende toekomst toe te laten gaan. Dank zij besprekingen, die minister Suurhoff nu met de Nieuw Zeeland- se regering heeft gevoerd, zullen •ganisaties daar thans proberen de- J rentie duchtten, is geluwd dank zij ze moeilijkheden cn bezwaren op te lossen door contact op te nemen met de vrouwenorganisaties in Neder land. Jongens worden verkwistend. De minister achtte de oplossing van dit probleem des te klemmender, omdat de Nederlandse jongens zich gaan afvragen waarvoor ze eigenlijk geëmigreerd zijn. Velen van hen, zo zei hij, schaffen zich b.v. voor het geld, dat zij verdienen, dure moto ren aan om zich te vermaken. Het gevolg is geweest, dat er veel onge lukken zijn voorgekomen. De emigratiemogelijlcheden naar Australië noemde hij nog steeds tal loos. Hij was in een hoogovenbedrijf geweest, waar een nieuw uitbrei dingsplan op stapel staat. Nodig wa ren niet minder dan 8000 arbeiders en „die zijn er eenvoudig niet". Daar om heeft de Australische regering .eel tegemoetkomendheid vertoond bij de bevordering der kostbare im migratie. Uitgerekend was, dat iedere immigrant dit land circa 1500 pond sterling kost. De kansen voor Nieuw Zeeland, waar men meer in isolement woont, zijn geringer. De ontwikke ling is er niet op dezelfde stormach tige wijze geschied als in Australië. Toch leeft er ook de wens om de Ne derlandse emigratie, die sinds 1952 sterk is teruggelopen, weer op trang te brengen. De minister heeft thans met de regering een afspraak ge maakt deze weer te stimuleren. Goede naam. „Ik heb kunnen vaststellen", zo ging hij voort, „dat de goede naam, die de Nederlandse immigrant in Ca nada en Afrika heeft nog overtrof fen wordf door die in Australië, waar do Nederlanders wel zeer in trek zijn. Do meesten slaan zich op bewonde renswaardige wijze door de moeilijk ken in staat is (en dat zijn de mees ten) hetzij een eigen woning te bou wen hetzij te kopen". Kansen. Voor welke problemen de immi gratie Australië stelt moge blijken uit het feit, dat dit land in de naaste toekomst de millioenste immigrant ui1 andere werelddelen verwacht. De aanvankelijke tegenzin der Australi sche arbeiders, die te grote concur- de voorlichting der regering, De minister, die zeide zeker 1000 Nederlandse emigranten te hebben gezien, hoewel hij hen uiteraard niet allen had gesproken, had „enkele gevallen ontmoet van mensen, die het heel moeilijk hadden". Hij doel de hier op ongeschoolden, die met een vrij groot gezin en kleine kinde ren waren vertrokken. De beste kan sen hebben naar zijn mening de ge zinnen met enkele reeds opgegroei de kinderen. Hij had een zeer frap pant voorbeeld gezien van een vader en moeder, die zich met 11 kinderen, van wie er 6 oud genoeg waren om de armen uit de mouwen te steken, ir. Australië hadden gevestigd en thans samen een bakkerij beheren met 3 bestelauto's, waarmede zij de gehele streek van brood voorzagen. Credietverlening. Wat dc voorgenomen credietverle ning aan emigranten vóór woning bouw en de vestiging van bedrijven betreft: de regeringen van Australië en Nieuw Zeeland staan er niet af wijzend tegenover. De Nederlandse Handelmaatschappij heeft thans in Australië twee vestigingen geopend, die deze credieten zouden kunnen verlenen. „Ik zou graag willen, dat de banken het crediet verstrekken", aldus de minister, „met garantie van de Nederlandse regering". Knappe kinderen. Het was hem voorts opgevallen, dat de Nederlandse kinderen in Australië bij het onderwijs aldaar, ondanks cle moeilijkheid van dé vreemde taal. een oDvallend goed fi guur slaan. In de Australische scho len pleegt men de beste leerlingen prijzen te geven. Welnu, in zeer veel gevallen strijken Nederlandse kirt* deren die op. Concluderend zeide de minister te Twee mannen en een laddertje In Duitsland gevat In de buurt van Cuxhaven, de voorhaven van Hamburg, heeft de ad judant der rijkspolitie B. A. de Weil- le, van de rijksrechergegroep te Am sterdam, met de inspecteur van de Haarlemse recherche C. van Marion, in de nacht van Zaterdag op Zondag de tweede uit het huis van bewaring te Amsterdam ontsnapte Haarlemse gedetineerde gearresteerd. Vrijdagavond 4 Februari j.l. ont vluchtte hij met een stadgenoot uit het huis van bewaring aan de Haven straat. in Amsterdam. Zoals bekend keerde de laatste Dinsdagmiddag j.l. vrijwillig met het geld voor nog te betalen boeten in het huis van bewa ring terug. De thans ingerekende uitbreker is gisteren weer in zün cel opgesloten, waar hij zijn jaar gevangenisstraf, plus de tijd, dat hij „in vrijheid" heeft doorgebracht, zal moeten uitzitten. Grote reisplannen )a man heeft zich onder de rook van zijn woonplaats en de daar speu rende Haarlemse rechercheurs, in IJmuiden enige dagen schuil weten te houden, waar hij contact opnam met iemand, die zich bezig houdt met smokkelaars van koffie. Daar, aan de mo-.id van het Noordzeekanaal, trof hij de voorbereidingen om naar het buitenland uit te wijken. In een wagen waarmede koffie naar Duits land wordt gesmokkeld, overschreed hij illegaal dc grens. Op de koffie De recherche werd hiervan op de hoogte gebracht en beide politieman nen reisden hem ijlings achterna. En zo kwam de man, die geen papieren noch geld bezat, toch op de koffie, want aan de mond van een andere waterweg de Elbe, werd hij gearres teerd, vóór hij kans zag verder van huis af te dwalen. Mogelijk heeft hij in deze Westduitse haven gezocht naar een boot waarop hij zott kun nen emigreren. Als ongewenst vreemdeling gaven •de Duitse politie-autoriteiten de Haarlemmer over aan hun Neder landse collega's, die hem op zijn on vrijwillige thuisreis naar het vader land begeleidden. De man was werk zaam in een smederij van het huis van bewaring en hij heeft zeer ver moedelijk gezorgd voor dc zaag, waarmede de weg naar de vrijheid werd gebaand. ning moeten houden met de levens beschouwing van de katholieke arbei dersjeugd. Op het congres te Eindhoven zal Drs. C. Souren, medewerker van het Katholiek Bureau voor Onderwijs en Opvoeding een inleiding houden over de arbeidsscholing van dc jonge ar beiders." De heer Fr. v.d. Gun, van het Nationaal Verbondsbestuur der K.A.B. zal de arbeidsbeloning van de jonge arbeiders belichten. In vüf werkgroepen zullen de deelnemers daarop de inleiding bespreken en hun wensen nader vaststellen in een al gemene zitting met de inleiders de vraagstukken bespreken. In de slotzitting, op Zondag 27 Maart n.m, zal de K.A.J. haar wer> sen bekend maken en daarna in rui me mate onder de arbeidersjeugd verspreiden. DE BEVOLKING VAN NEDERLAND. Het aantal huwelüken in Nederland heeft in 1954 volgens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek 88.134 bedragen tegen 83.739 in 1953. Het aantal levend geborenen in 1934 bedroeg 228.915 tegen 228.609 in 1953 en het aantal sterfgevallen 79.261 te gen 80.851. Op 1 Januari 1955 bedroeg het aantal inwoners van Nederland 10.679.563 tegen 10.550.200 op 1 Ja nuari 1954. Door plotseling, vanachter een groentewagen, de weg over te steken geraakte Zaterdagmiddag de 6-jarige Jan Knoop uit Enschede onder een voorbij rijdende auto en werd prac- tisch op slag gedood. Een 38-jarige Haagse admini- teur kocht op rekening van een Haarlemse firma een partij messen voor 2.600,hij verkocht deze voor het grootste gedeelte aan een opkoper voor 775,—. De politie heeft bij de opkoper, dlc geheel te goeder trouw was, een gedeelte van de messen kunnen achterhalen. De administrateur is ln arrest genomen. Het buiten „Waalheuvel" te Ub- bergen onder Nijmegen, dat door het Nat. Kath. Thuisfront is aangekocht, wordt ingericht tot militair vor mingscentrum: men hoopt het cen trum 1 Maart a.s. te kunnen openen. De zestig meisjes, die uit pro test tegen een bedrijfseconomisch onderzoek in een Enschedese fabriek het werk hadden neergelegd hebben dit vanmorgen weer hervat; het on derzoek is een maand uitgesteld. Een 67-jarige inwoner van En schede, die een schuld had, welko hij niet kon aflossen, wist van zijn schuldenaar de koopacte van diens huis te bemachtigen. Hij nam daar een hypotheek op. loste zijn schuld af cn het overschot gebruikte hij voor privé-doeleinden. Dc politie, die hem gearresteerd heeft, herken de in hem in een „oude kennis". Prins Carnaval en de volledige raad van 11 Tempeleer* zullen a.s. Vrijdag een bezoek brengen aan de voorzitter der Tweede Kamer, ten einde een soepeler toepassing te be pleiten van de Zondagswet, die thans ihet folkloristische leven van Lim burg ernstig aan banden legt. De examencommissie van het Ned. Radiogenootüchap is maar zeer matig tc spreken over de kennis, die de candidaten hebben over televisie problemen. Alhoewel binnenkort een speciaal T.V.-examcn ingesteld zal worden, acht zij het noodzakelijk, dat de radiotechnicus althans met de grondbeginselen van cle T.V. op cle hoogte is. VOORHOUT Het zilveren jubileum van de R.K. tie aan. evenals de geesten)!: advi- Bouwvakarbeidersbond te Voorhout seur, kapelaan Schlatmann I* op waardige wijze gevierd. Tot in-1 Nadat de voorzitter alle sprekers tentie van de levende en overleden; had bedankt, had hij nog enige ver leden werd de Hoogmis opgedragen.! rassingen. De zilveren jubilariss. 's Avonds had er in de grote to neelzaal van café „de Bonte Koe" een feestelijke bijeenkomst plaats voor de leden met hun dames cn ge nodigden. Voorzitter J. Warmenhoven heette allen welkom, speciaal pastoor L. J. Bresser en dc districtsbestuurdcr, cle heer v. d. Meché. In het kort schetste de voorzitter het ontstaan der afdeling, en wets CU!P9Ü!P! .JO wJLnwi? ^*'üu daruorkev. \'.The joliy Warmenhoven, in dc beginperiode steeds een stuwende kracht is ge weest. Spreker deelde mede, dat hier ter plaatse alle bouwvakarbeiders georganiseerd zün, en besloot met de conclusie, dat onderling begrip, goe de saamhorigheid, eerlüke goede strijd en doorzettingsvermogen dc bond sterk maken. De districtabestuuprder de heer v. d. Meché verheugde het nu ook eens in Voorhout op een vergadering aan wezig te zün. Hij complimenteerde het bestuur met het zilveren Jubi leum. Dit eerste contact is van be lang voor een gezonde gedachten- wisseling. Hij besprak uitvoerig het nut van een goede organisatie. Na mens het hoofdbestuur reikte hü aan 2 leden, die vanaf de oprichting lid zün, nl de heren J. Floor cn B. Zwetsloot een oorkonde en een in signe uit. De voorzitter der K.A.B., de heer A. v. d. Lans, sprak zijn gelukwen- HPVBHMMIIP sen uit namens de K.A.B. en bood jn aanmerking komen, is aansluiting uit erkentelükheid een couvert met. in een desbetreffende organiastie ten inhoud aan. zeer gewenst. Tijdens deze vergade- Ook pastoor Bresser bood met eni-ring gaven enige aanwezigen zioh ge welgekozen woorden zün felicita- dan oók op Floor en Zwetsloot on ook de heer Meché ontvingen een kistje sigaren. Dc penningmeester, cle heer C. Koppe. ontving een fraaie vulpen, terwül zün echtgenote een fraaie schemerlamp kreeg. Hiermede was liet officiële gedeel te ton einde cn was het woord aan de heer Vink uit Noordwljk, die als conferencier de aanwezigen go>*d wist j| vermaken, geassisteerd door het sorkest „The Jolly Boye" uit Noordwijkerhout. KATWIJK ONNODIGE ONRUST. In een vorige week verspreid pam flet waren kamerverhuurders en pensionhouders ter vergadering op geroepen om de toestand te bespre ken in verband met dc „Vestigings wet" voor deze bedrijven. In dit pamflet was echter een onjuiste voor stelling van zaken gegeven, waar door meer dan CO pet. der pension houders in het gedrang kwamen. Men meende n.l dat kleine en zeer kleine bedrüven hierdoor in moeilijk heden kwamen. Maar thans wees de voorzitter van deze vergadering, de heer J. G. Schoneveld er op, dat deze maatregel alleen geldt voor bedrijven n>et tenminste 5 kamers. Deze wet zal spoedig van kracht zün. Voor de bedrijven, die er wel voor

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9