Commissaris Kaasjager jaagde per „heli" op veilig verkeer Handelaren zetten unfaire val uit voor hun zetbaas Clad een maniet am de uieteCd te dedifflen Café-rel in Oen Haag Mig optreden weerhield Rede Kaan in Oud-Den Haag De Wegenwacht veroverde Zaterdag de Achterhoek Cor en Janny kozen hun SuS-huis Vrouw verloor haar leven, toen 21-jarige 1n fiets wilde stelen Schevenmten krijgt zeer binnenkort 'n MAAI «'DA J 14 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Kaasjager jaagde niet op grachten maar op veiligheid De Lijdensmeditaties via de K.R.O.-omroep De 38-jarige kapelaan J. M. E. Keet, verbonden aan de parochie van de H. Maria Magdalena in de Spaarndam- merstraat te Amsterdam zal dit jaar voor de KRO-omroep de lijdensmedi taties houden. Pastoor Lücker, die het vorig jaar de meditaties voor de KRO hield welke overwegingen in drukvorm verschenen zijn zal dit jaar de lij densmeditaties voor de Wereldom roep houden. Prins Bcrnhard naar Amerika Conferentie-voorbereiding VOORRANG! Commissaris Kaasjager van Am sterdam, de politieman, die met het opiionbarende idee kwam, om de lroofdstedelijke grachten te dempen en daardoor het verkeer meer ruimte te geven, is Zaterdagmiddag per he- llcoptède opgestegen om eens een brede kijk op het Amsterdamse ver keer te krijgen. Met de veel besproken en veel ge laakte commissaris Kaasjager stegen ook veiligheids-verkeer-propagandisl tan en publiciteitsmensen op en al len mochten delen in de brede visie van de commissaris. commissaris ziet wel iets in het gebruik van helcoptères om verkeers problemen op te lossen: „Je hebt in de lucht een beter overzicht van de sytuatie" vertelde de commissaris, die er wei aan toevoegde, dat de Am- K.N.A.C. stelt gerust Wachttijd spoorwegovergang is niet algemeen verhoogd Blijkens door de KNAC ingewonen Informaties is er voor het wegver keer geen reden tot de ongerustheid, welke kennelijk heerst, doordat men ten onrechte in de mening verkeert dat er een principiële ommekeer heeft plaats gehad ten aanzien van de beveiliging van met volledige af sluitbomen voorziene overwegen, waaraan de consequentie zou zijn verbonden dat onaanvaardbare wachttijden ontstaan. De KNAC wijst er met nadruk op, dat de gewraakte maatregel in genen dele een algemene regeling betreft, doch dat slechts wellicht in een en kel incidenteel geval, waardoor toe vallige ligging zulks technisch uit voerbaar zou zijn, en bijzondere om standigheden dit wenselijk maken, aanleiding kan zijn deze maatregel te overwegen. De KNAC is er overigens van overtuigd, dat in die gevallen over leg zal worden gepleegd met de ver tegenwoordigers van het wegverkeer in de door het directoraat generaal van het verkeer ingestelde contact groep overwegbeveiliging, waarin zowel de spoorwegen als het weg verkeer zijn vertegenwoordigd. sterdammers eerst nog een beetje aan relicoplères moeten wennen, want dat anders een verkeersverwarring a ieen r og maar groter zou worden, omdat iedereen vol belangstelling naar boven zou kijken en het verkeer helemaal geen aandacht meer zou krij gen. Geven en nemen. Maar wanneer de Amsterdammers de helicoptères even gewoon zijn gaan vinden als de motorpolitie, dan zou met een radioverbinding naar de verkeerspolitie beneden de he- licoptère-politie in staat zijn op vlot te en juiste wijze een verkeerspuzzel uit de knoop te halen. De commissaris «heeft de proef met de helicoptère genomen, als start van de landelijke „veilig verkeer-actie",, die dit keer speciaal de nadruk wil leggen op het „voorrang-verlenen". Via een landelijk veiligverkeersblad, dat dank zij de medewerking van een zuivelfabriek in Zoetermeer ver spreid kon worden, wordt verteld, dat de wet spreekt van „voorrang verlenen" en niet van .voorrang ne men". Het blad is tevens nog gevuld met een prijsvraag, waardoor het onge twijfeld de nodige aandacht van jong en oud op zich zal weten te vesti gen. Zaterdag zijn boven enkele Neder landse steden bladen uit vliegtuigen geworpen. Diefstal bewezen? De 25-jarige zetbaas in een Am sterdamse groentenzaak werd door zijn firma twee broers verdacht van oneerlijkheid en om de proef op de som te nemen, zou dit tweetal hem op de proef stellen. De loopjongen werd in het complot gehaald en deze vertelde op zekere dag, dat hij zijn portefeuille verló ren had, waarin zich gelden van de zaak bevonden. Een week later legden de twee broers de portefeuille in het schuur tje, dat zich bij de winkel bevond, en vroegen de zetbaas even iets uit het schuurtje te halen. Deze vond de portefeuille en de knecht, die zich in het schuurtje ver scholen had, zag, dat hij de porte feuille in zijn zak stak. Terug in de winkel vroegen de broers hem of hij de portefeuille ge vonden had en toen hij ontkende, werd de politie gewaarschuwd.- Het Amsterdamse gerechtshof, waar de zaak Zaterdag in hoger be roep behandeld werd, kon maar uiterst weinig waardering voor deze „val" opbrengen en noemde het een „louche plannetje". De borgsom. Toen de zetbaas gevraagd werd, waarom hij in hoger beroep gekomen was de politierechter had hem tot één week voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar veroordeeld zei de man zich onschuldig te voelen Hij vertrouwde het zaakje met de portefeuille niet, omdat de knecht hem een week daarvoor de vermis sing gemeld had en hij hem nu op een duidelijk zichtbare plaats in het schuurtje vond. Hij was dan ook van plan geweest 's avonds zijn werkge vers over het geval te spreken en hij had de portefeuille zolang opgebor gen. De verdediger vertelde nog, dat de zetbaas f 500,als borgsom had moeten storten, die hij kwijt zou zijn, wanneer hij wegens diefstal ontsla gen werd. De verdediger vroeg vrijspraak van het tenlaste gelegde en het hof zal op 25 Februari arrest wijzen. EX-HOSPITA OPGELICHT. Een 67-jarige Enschedeër is ver dacht van oplichting en valsheid in geschrifte gearresteerd. Van een Eïberse familie, waarbij hij in pen sion was geweest, had hij een koop- acte van een onbelast huis in zijn be zit gekregen. Hij was de familie op dat tijdstip 1300 gulden schuldig. Op genoemde koopacte wast hij van een notaris 3000 gulden hypotheek te krijgen en later nog 1000 gulden. Hij tekende de acte met een valse hand tekening van de eigenaarvan het huis. 1000 gulden van zijn schuld de Eibergse familie betaalde hij met dit geld af. Eindelijk eens iemand met een origineel ideeDe Engelse jockey R. Francis, gewend om, gezeten op de rug van zijn paard „Desert Smiles", hoog op de begane grond neer te kijken, besloot het nu eens een keer op ren andere manier te doen; hij maakte met zijn paard een afspraak om tegelijkertijd een keurig hoogstandje te maken voor de ogen van een talrijk publiekHet resultaat ziet U hier: eensgezind steken vier benen hoog in de lucht, raken twee hoofden het gras; een dergelijke zeldzame foto danken wij aan de bliksemsnelle reactie van een Engelse persfotograaf, die gisteren aan wezig was bij de derde ronde van de „Purley Selling Handicap Steeplechase"-race in Lingfield Park. Gisteravond om kwart voor elf is Prins Bernhard, vergezeld van zijn particulier secretaris dr. F. A. de Graaff, met een lijnvliegtuig van de K.L.M. van Schiphol naar New York vertrokken. Hij arriveerde per auto een uur te voren en stond vlak voor zijn ver trek enkele vertegenwoordigers van dc pers te woord. Daarbij vertelde hij, dat hij hoop te binnen de volgende acht weken opnieuw een conferentie te kunnen beleggen, zoals er verleden jaar een is geweest in hotel „de Bilderberg" bij Oosterbeek. „Het doel van die conferentie zal zijn de sociale en economische pro blemen te bestuderen, die van be lang zijn voor de Westerse democra tie", aldus de prins, die thans naar Amerika vertrokken is om de ko mende conferentie met wat hij noem de „de Amerikaanse participanten" te bespreken. „De plaats van de conferentie staat nog niet vast", vervolgde Z. K. H., „maar zij zal vermoedelijk een Eurepese zijn. Er zullen minder con gressisten zijn dan het vorige jaar. Toen waren er circa 80; ditmaal waarschijnlijk ongeveer 50". De prins deelde tot slot nog mede, dat hij niet langer dan drie a vier dagen in Amerika zal blijven alvo rens naar Nederland terug te keren. Hij antwoordde ontkennend op de vraag of hij mogelijk president Eisenhower nog zou ontmoeten. Vliegende tafels In een café in de Twentstraat te 's-Gravenhage is Zaterdag tegen middernacht een algehele vechtpartij ontstaan, waarbij zelfs met tafels werd gegooid. Een 43-jarige transportarbeider ontving hierbij zo'n klap tegen het hoofd, dat zijn schedel ernstig werd beschadigd. Hij werd naar het zie kenhuis aan de Zuidwal overge bracht; hij verkeert niet in direct le vensgevaar. De politie heeft de zaak in onderzoek en reeds enige arres taties verricht. Redder ernstig gewond Snel en krachtdadig ingrijpen ver hinderde Zaterdagavond uitbreiding van een brand, die voor een gedeel te van de oude Haagse binnenstad rampzalig had kunnen zijn. Een oude heer kreeg een ongelukje met een in zijn kamer brandende petroleum- vergasser. Het vuur greep zeer snel cm zich heen en zijn gastheer, die op zijn hulpgeroep kwam aansnellen, greep de fel brandende vergasser, liep er mee naar beneden en wierp het ding op straat. Daarna redde hij zijn beide kleine kinderen en begon vervolgens met het blussen van de petroleumbrander. Toen de brandweer kwam was het gevaar reeds geweken. De oude heer liep lichte brandwonden op. De moe dige gastheer kreeg ernstige brand wonden aan handen en gezicht. Aan gezien de brand ontstond in een der oude panden aan de Hooistraat zou zonder dit ingrijpen ernstig gevaar voor dit oude gedeelte van Den Haag zijn ontstaan. Grote geestdrift bij de bevolking Nadat de „Gele Rijders", de roem ruchte wegenwacht, in het centrum van Nederland grote roem geoogst hebben en zij zelfs voor het bui tenland geen onbekende meer is, heeft de Achterhoek Zaterdag deze koene rijders een hartelijk welkom toegeroepen, omdat in het vervolg ook een detachement wegenwacht over de wegen van de Achterhoek zal daveren om, waar nodig, de hel pende hand te bieden. Dat de wegenwacht in de Achtef- hoek een gezapig leventje zal krij gen is moeilijk te veronderstellen, als men weet, dat het verkeer daar in de laatste jaren driemaal zo in tensief geworden is. In 1949 reden er vanuit of naar Duitsland nog slechts 240.000 auto's door de Achterhoek, maar 1954 zag 752.000 voertuigen door de Achter hoek gaan. De Gele Rijders werden in alle ge meenten, waarzij doorreden, op weg naar hun standplaats Terborg, door de bevolking hartelijk en dikwijls zeer origineel toegejuicht, terwijl de autoriteiten zich ingespannen hadden om door ontvangsten en hartelijke toespraken de mannen te laten weten, dat hun komst zeer op prijs werd gesteld. I Voor Cor Boslooper en zijn verloofde Janny Noordzij schijnt in weerwil van het Nederlandse klimaat al een paar weken de zon en deze werd be paald warm, toen zij Zaterdagmiddag over een groot aantal tekeningen gebogen stonden, waarop allemaal huizen stonden geschetst. Aannemer Fr. Tetteroo was gul in het geven van aanwijzingen en tech nische tips, en een breed lachende heer Bergers had kort daarvoor een afleveringsbiljet uitgereikt, zodat het uitkiezen dit gelukkige paar alleen maar denkrimpels kostte en verder geen cent. Het huis, dat zij in de S.U.S.-actie gewonnen hebben, zal in Pernis ge bouwd worden en deze zomer hopen Cor en Janny te trouwen, een huwe lijk, dat alleen maar zo vlug mogelijk is geworden dank zij het in een onbewaakt ogenblik gekochte S.U.S.rlot. De referendaris van de gemeente Rotterdam, die bij de plechtigheid tegenwoordig was, hield een ontroerende speech en vertelde, dat een woningtoewijzing en een huis-gratis wel een dubbel lot genoemd konden worden. Hij hoopte, dat deze gelukkige start het begin van een zeer ge lukkig huwelijk mocht wezen en dat het paartje nog vele malen in het leven „slag zou weten te slaan". Zeister moord opgelost Intensief speurwerk met succes bekroond Nadat de politie van Zeist 2 maan den lang een zeer nauwkeurig speur- werk heeft verricht, is zij erin ge- i slaagd Zaterdag de man te arreste ren, die in de afgelopen December maand in de Johan Willem Frisolaan een vrouw neerschoot. Zoals men zich zal herinneren, werd in de afgelopen December maand zonder enige aanwijsbare oorzaak een vrouw in de tuin van haar huis neergeschoten door een onbekende dader, die daarop per fiets de vlucht nam. Een voorbijgan ger heeft de moordenaar toen een eindweegs kunnen achtervolgen en alhoewel hij onder bedreiging met een revolver de achtervolging moest opgeven, was hij in staat de politie een zo gedetailleerd signalement van de dader te verschaffen, dat naar aanleidng daarvan een foto samen gesteld werd, die in alle Nederland se kranten gestaan heeft. Beroeps-dief. Thans is komen vast te staan, dat de vrouw neergeschoten werd, om een 21-jarige dief in de gelegenheid te stellen een fiets te stelen. De 21-jarige timmerman uit Zeist die Zaterdag door de politie geares- teerd is, bleek geen onbekende te zijn voor recherche. Meecdere ma len is hij met haar in aanraking ge weest wegen diefstallen er. vooral wegens rijwieldiefstallen. Lafhartig. Op de bewuste avond was hij weer uitgegaan om een fiets te stelen en vond er een in de tuin achter het huis van het slachtoffer staan. Toen hij de tuin was binnenge gaan, werd juist een deur openge maakt en kwam de vrouw naar bui ten. De dief verschool zich, maar toen de vrouw even later weer naar binnenging, sloop hij verder naar de fiets. Het slachtoffer moet toen wat ge hoord hebben, want zij kwam weer naar buiten en de dief, die een uit dienst gestolen revolver bij zich droeg, moet daarvan zo geschrokken zijn, dat hij de vrouw neerschoot, de fiets greep en op de vlucht sloeg. Alibi klopte. De jongeman, die het misdrijf zag gebeuren, zette onmiddellijk de ach tervolging in, doch toen de timmer man wederom met zijn revolver be gon te zwaaien, moest de jongen hem laten gaan. Onmiddellijk na het eerste onder zoek, werd de timmerman door een politieman in arrest genomen, doch hij wist een zodanige alibi op te ge ven, dat men hem weer vrij moest te meer, daar de jongeman, die hem laten, te meer daar de jongeman, die hem achtervolgd had, wel veel over eenkomst met de dader bij hem vond, doch niet met stelligheid durf de te beweren, dat de arrestant de moordenaar was. Hij voelde zich veilig. Toen de kunstmatige foto gepubli ceerd was, stroomden de „tips" bij de Zeister politie binnen en terwijl deze met de jongeman het gehele land afreisde de „tips" kwamen zowel uit Groningen, als Vlissingen en Vaals werkte de moordenaar rustig bij een timmerman in Zeist en voelde zich volkomen veilig. Het feit echter, dat hij de gestolen fiets in bezit gehouden heeft, gevoegd bij een zeer diepgaand onderzoek van de recherche, is tenslotte zijn val geworden en Zaterdag was het net zover gesloten, dat de politie voor de tweede maal tot arrestatie kon overgaan; dit keer met meer Als alles volgens plannen verloopt, zullen de gedetailleerde plannen voor een Scheveningse pier nog dit jaar de exploitatiemaatschappij be reiken. De kosten 3 tot 4 millioen waren eerst nog een rem, omdat men vreesde, dat de pier niet rendabel gemaakt zou kunnen worden, maar rapporten over wandelpieren in En geland toonden aan, dat de finan ciële resultaten erg meevallen, zodat men besloten heeft de plannen voor een wandelpier zo spoedig mogelijk tot werkelijkheid te brengen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8