SmaGAT üaJMmTAD Het zachte weer doet 't aanbod van werkkrachten sterk dalen k. A C Wim Sonneveld's „Waar de blanke top" glansrijk hoogtepunt De Arabische Liga dreigt uiteen te vallen KATHOLIEKE Marktberichten MAANDAG 14 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 NOORDWIJK OUDERCOMITÉ CHRISTUS KONINGSCHOOL. Het oudercomité van de Christus Koningschool, dat tot taak heeft het contact tussen ouders en de school te bevorderen, had Zaterdagavond in „De Zeeleeuw" een prijsjasavond ge organiseerd, met als hoofdprijs een levend varken van 140 pond. Dat hiervoor grote belangstelling bestond is begrijpelijk en niet minder dan 260 dames en heren namen deel. De hoofdprijs werd gewonnen door de heren Jac. Oleijerhoek en L. Haas noot. Zaterdag 19 Febr. wordt door dit comité een bridge-driveavond ge houden in het Casino, hiervoor zijn uitgenodigd verenigingen uit Leiden, Katwijk, Hillegom, Noordwijk en Noordwijkerhout, terwijl ook buiten deze verenigingen om iedereen aan deze drive kan deelnemen, waarvoor men opgave kan doen bij de heer Breuring. De heer Schreurs heeft de leiding van deze avond op zich ge nomen. Damvereniging. De uitslagen van de 3e en 4e ronde om het dam kampioenschap Noordwijk luiden als volgt: Hoofdklasse: C. v. d. ZwanP. de Bruin 02; P. VinkC. Terveen 0—2; H. de Vries—Th. Vink 0—2; J. PeschierA. Turk 02; Th. Vink C. v. d. Zwan 20; H. de Vries G. v. d. Wiel 0—2; J. Peschier—C. Terveen 02; A. TurkP. de Bruin 1—1. Ie klasse: J. ZuidhoekA. Barn- hoorn 20; D. PlugJ. v. d. Niet 02; W. PasschierJ. Zuidhoek 20; A. BarnhoornW. Passchier 11; J. ZuidhoekC. R. Krug 20. Gb.: Dirk, z. van J. v. Woerssem en C. v. d. Nigt. Ondertr.: P. Ooms en T. J. W. Hors man; T. v. d. Hoek en M. Bes. Getr.: J. Bonkenburg en J. P. Hof; A. v. d. Krogt en M. L. Hof; A. R. K. Zwaan en N. v. Beelen. Overl.: C. de Graaf, 75 j.; Maria v. d. Hoeve, 89 j., wed. v. D. Mars. OEGSTGEEST Subsirlie bejaarden sociëteit. In aansluiting op de reeds eerder ge dane mededeling van voorstellen, die a.s. Woensdag in de gemeente raad worden behandeld, kunnen we ook nog mededelen, dat B. en W. voorstellen over 1955 een subsidie toe te kennen van 200 aan de be jaarden sociëteit. Ook wordt een bij drage ontvangen van diverse kerk genootschappen. Rioolzuiveringsinstallatie. De werkzaamheden aan de rioolzuive- ringsinriohting zijn zover gevorderd, dat overgegaan kan worden tot de aanbesteding van de bouw van de eigenlijke installatie. De N.V. Ingenieursbureau Mabey heeft B. en W. geadviseerd deze aan besteding onderhands te doen plaats vinden. Alhoewel B. en W. in het algemeen van oordeel zijn, dat aan publieke aanbesteding de voorkeur moet worden gegeven, zijn zij na overweging toch tot de conclusie ge komen, dat het in dit bijzondere ge val in het belang van de gemeente is, dat de aanbesteding onderhands geschiedt. Het is de bedoeling, dat een zes a achttal aannemers, die op dit gebied ervaring hebben, worden uitgeno digd. Uitbreidingsplan. Het Noord- Oostelijk gedeelte van het uitbrei dingsplan der gemeente, heeft uit sluitend een bestemming in hoofd zaak gekregen. Het is thans wense lijk gebleken, dat de bestemming van de in dat deel gelegen gronden nader wordt bepaald, in verband waarmede aan de stedebouwkundige adviseur der gemeente opdracht dient gegeven te worden dit gedeel te nader uit te werken. B. en W. vra gen hiervoor een crediet van 5000, waarover de raad Woensdag moet beslissen. Overname Molentocht. De uit voering van het stratenplan Hofdijk II maakt het noodzakelijk dat de ge meente de beschikking krijgt over een gedeelte van de Molentocht. De polder Oudenhof, die deze tocht in eigendom heeft, is bereid bedoeld gedeelte aan de gemeente te verkopen voor de prijs van 10 per strekkende meter tot een totaal bedrag van 1200. SASSEN8EIM R.K. Incalidenbond St. Liduina. Gisteravond organiseerde de afdeling Ballenstreek van de Ned. R.K. Blin- denbond St. Liduina in het KSA-ge- bouw een liefdadigheidsuitvoerimg. Hoewel de belangstelling beter was dan een vorige maal, was de zaal niet geheel vol. Bij ontstentenis van de voorzitter verwelkomde de heer van der Laan de aanwezigen. Hij gaf nog eens een uiteenzetting van het doel der bond en verzocht vooral om een aantal propagandisten in gemeente. De toneelvereniging „Nut en Ge noegen" uit Lisse verleende haar me dewerking voor deze avond. Zij gaf een geslaagde opvoering van het ko mische blijspel „Rumoer in New York". Nn het eerste bedrijf waren sommige rollen niet goed te volgen, omdat cr vel te zacht werd gespro ken. Allengs werd dit beter. Prinses Alma van Deleria en Prins August van Stroetelberg zijn met elkaar ge huwd zonder toestemming van de ouders en zeer tgen de zin van een rivaal aartshertog Gottlieb van Wie ner Schitzel. Zij vluchten voor de komendewikkelingen doch niet eer der voor zij een typiste en een kruier als hun remplacanten hebben aange wezen. De gebeurtenissen volgen elkaar dan snel op. De nieuwbakken hoogheden kunnen daar niet tegen op met alle gevolgen van dien. Echt scheidingen en verbroken verlovin gen dreigen het gevolg te worden. Alles komt natuurlijk weer goed te recht. Er waren dolkomische momen ten in het spel. De waarde er van ging dikwijls verloren door dat men te zacht sprak, terwijl het in de zaal zeer rumoerig was. De heer C. Booy slaagde voor liet praktijkdiploma Boekhouden. Het examen werd afgenomen door de vereniging van Leraren. Geboren: Leongrdus Petrus Ma- rlnus z. van Hermanus Geerlings en Thérésia Maria van Denzen; Leonar- dus Maria Johannes z. van Bernar- dus Johannes Lamboo cn Johanna Eerdina Egberts; Mientje Maria d. van Dirk van der Heiden en Marie Zwaan; Cornelis z. van Cornelis Westerbeek en Mary Dorothea van der Meer; Douwe Pieter z. van Pie- ter Tilma en Erkje Kapteijn; Marie Louise d. van George Joseph van Zonneveld en Yttje Disselkoen. Ondertrouwd: Hermannus Hendri- kus Ramaker 28 j., te Avereest, en Anna Cornelia Maria Blom. Overleden: Jacobus Clemens 39 j.; Willem van der Aar 81 j. VOORHOUT Bouw van 16 eigenbezitswoningen Velen vragen zich momenteel af, waarom er nog niet begonnen is met de bouw van de 16 eigenbezitswonin gen. Er was van officiële zijde als da tum genoemd 8 Febr. j.l. Wij hebben ons tot de bevoegde instantie gewend en deze verklaarde, dat a.s. Dinsdag (morgen) een begin gemaakt zou worden, indien het weer geen nieuwe hinderpaal vormt. Kon. Wilhelmina-jonds Ondanks sneeuwbuien liep de grote zaal van café „De Bonte Koe" ei-vol met be langstellenden, om de door het plaat selijk comité groots opgezette propa- ganda-avond voor de kankerbestrij ding bij te wonen. Ds E. H. Kalkman, voorzitter, sprak hierover zijn grote voldoening uit, evenals de propagandist van het hoofdbestuur, de heer Hitma uit Am sterdam. In de pauze merkte de heer Hitma op, dat zeer veel geld nodig was en tot grote dankbaarheid ook veel geld binnenkwam. Ook liet hij echter de aanwezigen een blik wer pen op de uitgaven, welke moeten worden gedaan. Als eerste medewerkende voor de ze avond trad de Chr. Gemengde Zangvereniging „Melodia" op onder leiding van de heer W. Zonneheld uit Sassenheim. Hierna werd aangekon digd de plaatselijke toneelvereniging „Cultuur Verheft", met als regisseur de heer Jan Vlasveld, met het spel „Het witte Legioen" van Maarten v. Vucht, een spel over een soldaten- hospitaal, dat goed in de sfeer van de avond paste en zeer goed gespeeld werd. Z0ETERMEER Geboren: Cornelis A. Weening; Maria E. Hertog; Teuntje J. Ver heul. Ondertrouwd: C. Triere 23 j. en F. v. Luik 24 j. Gehuwd: H. C. Kemp 27 j. en M. Th. Adegeest 24 j. Bij Doetichem werd stationcarverpletterd op spoorwegovergang GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU Het overwegende zachte weer in de periode van 31 Januari t/m 5 Fe bruari j.l. deed de werkgelegenheid, vooral in de bouwsector, toenemen, waardoor het aanbodcijfer zich in dalende lijn bleef bewegen. Op 5 Fe bruari 1955 stonden n.l. 870 mannen als geheel werkloos ingeschreven, terwijl daarenboven 85 personen bij objecten voor aanvullende werken geplaatst waren. Het totaal aanbod bedroeg derhalve 955. Het laat zich aanzien, dat nu het voorjaar weer in het zicht is, de to tale werkgelegenheid zich geleidelijk zal uitbreiden en de stand van het aanbod weldra wederom tot 500 zal dalen. Het te verwachten nieuwe aanbod bij beëindiging van de diver se schoolopleidingen, zal vrijwel ge heel en bijna onmiddellijk in het ar beidsproces worden opgenomen. De vraag, welke zich op gelijk niveau blijft bewegen en ongeveer 300 open staande aanvragen omvat, laat hier omtrent geen twijfel over. Een ver gelijking met het overeenkomstige tijdstip van 1953 en 1954 wijst wel positief op een bij uitstek gunstige conjunctuurontwikkeling. De ver schillen bedragen n.l. resp. 1500 en 895. In algemene zin kan en mag dan ook gezegd worden, dat het verloop van de arbeidsmarkt een verheugend beeld vertoont en de toekomst met optimisme, behoudens bijzondere om standigheden, tegemoet kan worden gezien. Jeugdigen. Het aanbod blijft ten aanzien van de vraag slechts van uiterst beschei den omvang. Het zal duidelijk zijn, dat de jeugdige arbeider gaandeweg het zorgenkind is geworden. Om ook maar op enigermate bevredigende wijze aan de vraag te kunnen vol doen, moet zeer veel werk worden verricht. Weliswaar is het arbeidsbu reau en met name de afdeling jeugd- bemiddeling steeds meer een con tactpunt en vraagbaak voor de jeug digen geworden, hetgeen als een zeer verheugend verschijnsel kan worden aangemerkt, doch het vraagt zeer veel geduld en overleg om zp goed mogelijk aan de wensen van werk gevers en werknemers te voldoen. Niet een plaatsing op zich is belang rijk, doch plaatsing van de juiste man op de juiste plaats, vooral voor jeugdigen. Vrouwen. Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten steeg iets en bedroeg per 5 Februari j.l. 130. De vraag ech- Agenda Leiden MAANDAG: K.A.B.-vastenavond in Stadsge hoorzaal, aanvang 8 uur. „De Mui zenval", door „De Phoenix". De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 5 Februari 13 u. tot Zaterdag 12 Februari 8 uur waar genomen door de Apotheek Boekwijt Breestraat 74, Tel. 20552; de Haven- Apotheek, Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. BIOSCOPEN. De bioscoopprogramma's voor de volgende week zijn door de K.F.C. als volgt gekeurd: Casino: „.Roman Holiday", alle leef tijden. Lido: „Moord in de Rue Morgue", 18 jaar. Luxor: „De droomfontein van Rome", alle leeftijden. Trianon: „Onderwereld van Mont- martre", strikt volwassenen. Rex: „Malaga", 18 jaar. Zondagsdienst der Huisartsen. A.s. Zondag 13 Februari zal de dienst worden waragenomen door de dok toren: Donders, den H^an, Jasperse, Pleiter, Postel, Wijdicks. ter blijft aanhoudend stijgen en be loopt nu ruim 400 aanvragen, waar van het merendeel gericht is op huis houdelijk personeel (werksters en dagmeisjes). Voorts bestaat behoefte aan jeugdig kantoorpersoneel (typis tes en steno-typistes). Overigens kun nen in vrijwel alle bedrijfstakken vrouwelijke krachten geplaatst wor den. Op ue spoorwegovergang aan ue oiomerseweg te Doeiinchem werd Vrijdag de station-car van üe 34-., rige H. B. uit Zutfen gegrepen door de „Blauwe Engel" welke naderde uit de richting Wehl, op weg naar het station te Doetinchem. Hoewel de auto slechts een matige snelheid had, heeft de heer B. die zich als bestuurder alleen in de wagen bevond, vermoedelijk de trein te laat opgemerkt met het vermelde gevolg. De auto werd een paar honderd meter meegesleurd, waarbij de bestuurder vrijwel op slag werd gedood. Ook de trein liep enige schade op, maar de bestuurder hiervan kwam met de schrik vrij. De foto toont wat er van de wagen is overgebleven. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 12 Februari 13 uur tot Zater dag 29 Februari 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herding en Blan ken, Hogewoerd 171, tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, te lefoon 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, tele foon 26274. (\ef~ Er zijn menseu, die als enige ver momming in de carnavalstijd een bokkenpruik op zetten of met een groot bord voor het hoofd lopen waardoor zij niet in staat zijn een blik in het eigen verleden te wer pen. Het is jammer dat dergelijke lieden niet van rijkswege gedwongen worden in carnavalstijd een bezoek aan het Zuiden te brengen, want tij dens het „dweilen" in Berg op Zoom zouden zij al gauw in de Vette Vadoek de spons over hun verleden halen. Wij hebben eens een dweildag in Bergen op Zoom meegemaakt. De Bergenaar die zich op die dag op straat begeeft is verplicht een zo groot aantal kroegjes aan te doen om daar alle natte restjes op te dweilen. Meestal lukt dat wel. De weg terug is echter minder eenvou dig en zo vindt men tegen het och tendkrieken menige overigens onbruik bare dweil langs de wegen liggen. Met dit weer en weinig versterken de middelen in het vooruitzicht valt dit niet mee. Kajottersbal. Zo voelen wij meer voor een car-: navalsviering, zoals de Kajotters op Donderdag a.s. in de Foyer van de Stadsgehoorzaal te wachten staat. Cabaret en dans zullen de avond on vergetelijk maken. Kaarten heden middag van 2 tot 4 uur in de dans school Evert Castelein aan de Lan- gebrug en de gehele week bij C. J. Mank, Oostdwarsgracht 9a. Wie de stemming pas op de avond zelf te pakken krijgt, kan altijd nog probe ren aan de zaal een kaart te be machtigen. Repetitie en Zondagswet. De mensen die van toeten en bla zen weten, beter bekend als de leden van de R.K. Leidse Harmoniekapel, worden er aan herinnerd dat de re petitie morgenochtend om elf uur precies aanvangt in de zaal aan de Maria Gijzensteeg. Het bestuur zou graag willen dat iedereen present is, aangezien het zaaltje Dinsdagavond voor andere bezigheden gebruikt wordt. En nu maar zorgen dat morgen ochtend de ramen goed dicht zijn, anders komt de politie weer met de Zondagswet aansjouwen. DWARSKIJKER. De „Parel" onder de cabaretiers Ondanks enkele zwakke plekken NADAT WIM SONNEVELD VER LEDEN JAAR zijn vrolijke waar èn enkele afleggertjes in „De win kel van Sinkel" aan de man had ge bracht, lanceerde hij een in hooid- zaak vaderlands programma dat onder de veelzeggende naam „Waar de blan ke top" gisteravond zijn Leidse pre mière beleefde. Nu zou men met enige „luim" kunnen beweren dat Leiden deze top eerst te zien kreeg toen zij de tweehonderd voorstellin gen gepasseerd en dus reeds aardig aan het kalen was; doch hier staat tegenover dat deze blanke top door dit grote aantal voorstellingen een dubbele glans heeft verkregen. En inderdaad, men heeft gisteravond kunnen genieten van een programma, dat de uitverkoop in „De winkel van Sinkel" ver in de schaduw stelde. Wim Sonneveld heeft in de vijftien jaar, dat hij het publiek reeds aan zich verplicht, een klein doch zeer select gezelschap bij elkaar „ge schift", waarin vooral de dames uit blinken. JJE PLAATS, DIE SONNEVELD zichzelf in zijn cabaret toegewe zen heeft is bescheiden en vreemd van elke opdringerigheid. In tegen stelling tot zijn kunstbroeder Wim Kan, die zijn tekst totaal uitkouwt voor hij haar loslaat, brengt zijn con férence minder specifiek persoon lijke en daardoor misschien op den duur meer aanvaardbare wijze dan zijn collega. Subliem is Sonneveld echter in het creëren van speciale typen, zoals een zeer studentikose babysitter in het gisteren vertoonde programma. Een andere topfiguur op deze smet teloos blanke top is Conny Stuart: spontaan en met de veelvoud van stem- en stemmingsmogelijkheden, die haar tot een van de beste caba retières van ons land maken. Ontroe rend was zij in de wensdroom van een barmeisje, vermakelijk in de hartsdroom van een nette burger dame met oprispingen uit een duis ter innerlijk en hartveroverend als een kunstkenster en een coming-lady uit de twintiger jaren. Van de ande re krachten in het gezelschap waren het vooral Joop Doderer en Karin Larsen die uitstekende prestaties le verden. Een op enkele wat lang dradige en minder amusante passa ges na zeer geslaagde uitvoering. IJET VERBOND tussen Turkije enMilitair gezien vertegenwoordigt *1 Irak heeft een crisis veroorzaakt de Arabische Liga geen geduchte Arabische Liga, welke toch reeds zo'n zwakke constitutie had. Tussen de leden van deze Liga be staan verscheidene tegenstellingen, Egypte, zowel als Saoedië Arabië, als de groep Irak-Syrië-Jordanië stre ven naar de hegemonie. Het was slechts gedurende de oor log tegen Israël, dat de tegenstel lingen opzij werden gezet, maar toen die strijd op een volkomen misluk king voor de Arabische staten uit liep, dreigde de Liga reeds uiteen te vallen. macht; Egypte heeft 55.000 man, Irak 40.000, Syrië 30.000, Jordanië 12.000, Saoedië Arabië 15.000, Liba non, 5.000 terwijl Yemen en Libye in het geheel geen legermacht be zitten. De bewapening laat te wens over en pas onlangs op de conferentie van Cairo heeft men het plan opge vat meer eenheid in de legers te brengen en men zal dan beginnen met dezelfde rangen en graden. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken dat de Verenigde Staten, bezorgd om de verdediging van het Midden-Oosten tegen een eventuele aanval van de zijde van de Sovjet- Unie, in de eerste plaats contact zochten met Pakistan en Turkije, welke men voor staten met een de gelijker structuur houdt. In vredes tijd heeft Turkije reeds een gewa pende macht van 400.000 man cn in oorlogstijd kan het zelfs een leger macht op de been brengen van meer dan 2 millioen man. In Washington ls men voorts van mening, dat het regime Noeri-al-Said in Irak stabiel is (Noeri beschikt in Vooruitlopenue op üe eerste steenlegging voor ue douw van een moskee te Den Haag hebben Vrijdagmiddag de leden van de Ahmadiyya Moslim missie op het bouwterrein aan de Oostduinlaan zich op de voor Islamieten gebruikelijke wijze, met het gezicht naar Mekka gericht, de zegen van Allah afgesmeekt voor de bouw van deze moskee. De leden van de Moslim-missie iin gebed bijeen tijdens deze korte plechtigheid. Wilt U iets weten? Vraag L. v. d. L. te H. Wij heb ben een jongen, die wordt a.s. 27 April 15 jaar; de jongen zit in de 6e klas en is 8 jaar op school ge weest. Nu wilde ik u vragen of de jongen 27 April van school af mag. Antwoord: Inderdaad, op die da tum mag hij van school af. Vraag v. V. te L. Bestaat er in Leiden gelegenheid tot kosteloos rechtskundig advies? Antwoord: Wend u tot ons bureau. het parlement over 113 van de 135 zetels) en dat men op hem kan re kenen bij de uitvoering van de Ame rikaanse verdedigingsplannen voor het Midden-Oosten. In de Arabische Liga neemt men het Irak kwalijk (het is in 'het bij zonder natuurlijk Egypte, dat toch al overhoop lag met Irak), dat het zich heeft verbonden met Turkije, dat op zijn beurt een accoord heeft met het gehate Israël. Irak schijnt overigens niet van plan te zijn zich te laten intimideren door de bedreigingen van de zijde der Arabische Liga. De Iraakse regering heeft al aangekon digd, dat het accoord met Turkije nog maar het begin is en dat het voornemens is accoorden aan te gaan met Pakistan, Groot-Brittan- nië, Iran en de Verenigde Staten. Zal het onder die omstandigheden nog zin hebben de Arabische Liga te ihandhaven? Een sterk verbond is de Liga nimmer geweest en men kan zich afvragen of het verdwijnen van de Liga enige wijziging zou bren gen in de machtsverhoudingen in het Midden-Oosten. WEEKAGENDA VOOR LEIDEN Van 12 tot en met 20 Februari 1935. MAANDAG: St. Antoniusclubhuis, 7 uur nam. Toneelavond St. Agneslyceum. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Vas tenavondfeest K.A.B. De Doelen, 8.15 uur nam. Bijeen komst „St. Adelbert". DONDERDAG: St. Petruskerk, 7 uur nam. Rozen kranskruistocht. De Doelen, 8 uur nam. Bijeenkomst Katholieke Werkgevers. Foyer Stadsgehoorzaal 8 uur n.m. Vastenavond Kajotters. VRIJDAG. De Harmonie, 8 uur nam. Verga dering St. Christoffel. ZATERDAG. ROTTERDAM, 14 Febr. Vee. Aanvoer 1850. Vette koeien: 1281. varkens: 569, vette koeien: 253272, 228—246, 195—205; varkens: 192, 190, 188; vette koeien: iets meertamelijk iets stijver, enige prima's boven notering, afloop traag; varkens: even minder—vlotiets hoger, enige pri ma's boven notering, afloop vooral niet hoger.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3