Russisch voorstel tot conferentie om Formosa Hotelbrand eist 23 doden Ruslands politiek na Malenkofs val ongewijzigd Sabena-toestel vermist Pflimlin legt het bijltje erbij neer Vorstelijk huwelijk te Cascais Benoeming Bisdom Haar'em MAANDAG 14 FEBRUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13424 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KA 1HOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., 12.15 p mnd„ t 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11-50 Londen en Washington willen er niet aan Behandeling in Veiligheidsraad heeft geen zin Radio-Moskou heeft een voorstel van de Russische regering bekend gemaakt om een bijeenkomst van tien landen over Formosa te beleggen. In Londen en Washington heeft men het voorstel in deze vorm reeds ver worpen, omdat Rusland geen deelneming wenst van nationalistisch China. Maar Engeland houdt deur open voor een diplomatiek gesprek. Het Sowjet-plan is reeds op 4 Februari door minister Molotof aan de Britse en Indiase diplomatieke vertegenwoordigers in Londen overhandigd. Sindsdien had men het voorstel strikt geheim gehouden. Men vermoedt dat Moskou dit stilzwijgen nu heeft verbroken, omdat'de Westelijke reacties ongunstig waren. In Washington beschouwt men het bekend maken van het voorstel als een Russische propaganda-stunt. DEZE MAAND IN SJANGHAI Aan de conferentie zouden volgens het Russische voorstel moeten deelne men: communistisch China, de Sow- jet-Unie, de Verenigde Staten, Enge land, Frankrijk, India, Birma, Indo nesië, Pakistan en Ceylon. Het initia tief voor het regelen van de confe rentie zou moeten worden genomen door Rusland, Engeland en India. De conferentie zou deze maand in Sjang hai of New Delhi moeten worden ge houden. Radio-Moskou verklaarde dat de onderhandelingen die met India en Engeland zijn begonnen, worden voortgezet. Een nieuwe stap is vol gens het Russische voorstel noodzake lijk geworden na de mislukking van de besprekingen over een „staakt het vuren" in de Veiligheidsraad. In dit verband wijst Rusland op het feit, dat de Veiligheidsraad het Russische verzoek om de nationalistisch-Chi- nese vertegenwoordiger door een af gevaardigde van Peking te laten ver vangen, heeft afgewezen. Aangezien de regering van communistisch Chi na slechts aan het overleg in de raad wil deelnemen, als aan dit verzoek zou worden voldaan, acht de Sowjet- regering de bemoeiingen van "de Vei- De Paus draagt weer H, Mis op Zondagmorgen heeft de H. Vader voor het eerst sinds zyn zware ziek te wederom de H. Mis opgedragen in zijn particuliere kapel. Gedurende de maanden van zijn ziekte werd de H .Mis opgedragen in de nabijheid van zijn ziekenkamer door zijn se cretaris of door een van de leden der Pauselijke hofhouding. De H. Va der ontving dan steeds de H. Com munie. Na de H. Mis van' Zondagmorgen Ontving de H. Vader kardinaal Tis- serant, deken van het H. College van Kardinalen. Daarbij heeft hy het voornemen te kennen gegeven, dat voortaan behalve de voornaamste functionnarisen van het Pauselijk staatssecretariaat ook de bestuurders der andere bestuursorganen der Kérk wederom volgens de oude gewoonte in audiëntie zullen worden ontvan gen. De H. Vader blijkt dus voldoende te zijn hersteld om zijn werkzaamhe den wederom uit te breiden. Een officiële woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen verklaarde, dat de Britse reactie op de Russische voor stellen niet neerkomt op een verwer ping. „Wij staan nog open om over tuigd te worden, dat een conferentie een geschikt middel is om de kwestie te regelen. Op het ogenblik menen wij echter, dat geheime diplomatie een betere methode is", zo voegde hij hieraan toe. Bij een brand in een groot hotel te Chicago zijn 23 mensen om het le ven gekomen. De brand brak Zaterdagochtend vroeg uit in het vijf verdiepingen hoog gebouw dat 365 kamers telt, die alle verhuurd waren. Op het brand alarm renden veel gasten in pyjama en blootsvoets de straat op waar een ijzige kou heerste. Anderen werden door brandweermannen via ladders in veiligheid gebracht. De meeste slachtoffers vielen op de bovenver diepingen. T AT S JEN-EILANDEN IN RODE HANDEN Chinese communistische troepen zijn op de ontruimde Tatsjen-eilan- den geland. „Nieuw-China zegt, dat het Chinese volksleger de eilanden „bevrijd" heeft! De Amerikaanse Zevende Vloot, die de aftocht van de nationalistische garnizoenen heeft ge dekt, heeft de laatste Chinese natio nalistische schepen naar Formosa ge ëscorteerd. De Amerikaanse oorlogs bodems blijven daar niet doch keren terug naar hun gewone basis bij de Subic-baai (Philippijnen). Volgens nationalistische bronnen hebben de communisten tegenover het eiland Matsoe een vloot van jon ken geconcentreerd, „waarschijn lijk om een aanval op het eiland te doen". Van Amerikaanse zijde wordt deze concentratie van jonken niet zo ernstig opgevat. „Het zijn waarschijn lijk gewone vissersboten", zei vice- admiraal Briscoe. Nationalistische batterijen op Quemoy en communisti sche op het eilandje Tateng tussen Quemoy en de Chinese kust heb ben gisteren enkele granaten gewis seld. Een sprookjeshuwelijk met vorsten in ballingschap 3 Amerikanen Spraken H«, voegde hieraan toe: Eén der r j opvallendste feiten, die ik my uit mCt Boelqanin ons gesprek met de nieuwe Sowjet- russische premier herinner, was zijn Maarschalk Boelganin, de nieuwe Waarblijkehjk pogen ons duidelgk premier van de Sowjet-Unie, heeft te maken dat de verklarmgen die Zaterdag in het Kremlin een lang- I Sowjet-le.ders m de bijeenkomst van durig onderhoud toegestaan aan de de Oppe^te Sowjet hebben afge- Amerikaanse journalisten William le«d' nlet naar de Ietter genomen Randolph Hearst jr., Kingsbury Smith en F. Connif, zo heeft radio- Moskou bekend gemaakt. De drie Amerikaanse journalisten zijn Zondagmiddag te Berlijn aange- gekomen. Zij reisden via Frankfort, door naar Londen, waar zij vandaag door premier Churchill en minister van buitenlandse zaken Eden zouden worden ontvngen. Volgens de drie Amerikanen zullen de jongste wijzigingen in de Sowjet- russische regering „noch de politiek, noch de propaganda der Sowjet-Unie wijzigen". Zij menen, dat de benoeming van maarschalk Zjoekof tot minister van landsverdediging (als opvolger van zijn premier geworden ambtgenoot maarschalk Boelganin)" niet bete kent dat de invloed van het leger op de Sowjetrussische politiek groter is geworden, doch moet worden opge vat als uiting van het streven der Sowjet-Unie om haar militaire kracht te vergroten", Tenslotte menen de drie Ameri kaanse journalisten dat secretaris generaal Nikita Chroesjtsjef, ,,een dynamische figuur", „de toestand goed in handen heeft". „Maarschalk Boelganin heeft in zijn gesprek met ons voortdurend gehamerd op het belang dat hij hechtte aan het bestaa:. Van vriend schappelijke betrekkingen tussen de Sowjet-Unie ener- en de Verenigde Staten en andere Westerse mogend heden anderzijds", aldus William Randolph Hearst jr. Een viermotorig verkeersvliegtuig van de Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena, dat op weg was van Brussel naar Rome, is gisteravond niet op de vastgestelde tijd kwart over acht op het vliegveld Ciam- pino in Rome aangekomen. Aan boord bevonden zich 21 passagiers en een bemanning van acht. De controletoren van Ciampino heeft kort voor aoht uur gisteravond nog contact gehad met het toestel dat seinde, zich toen boven Civita Vecóhia, een havenplaats r^iim zes tig kilometer ten noordwesten van Rome, te bevinden. Het vliegtuig, een Douglas DC 6, had genoeg brandstof aan boord om het tot gisteravond elf uur in de lucht te kunnen volhou den. Van de passagiers waren er vier bestemd voor Rome. De rest had zoekt voor plaatsen in Afrika. Het toestel vloog op de lijn BrusselLeo- poldville. Onder de passagiers bevindt zich miss Italia 1954, Marcella Mariani, die in Brussel ar.:: een feestelijkheid had deelgenomen. Carabinieri en een reddingsploeg zijn begonnen het gebied ten noord westen van Rome af te zoeken naar het vermiste toestel. Tussen Civitta Vecchia en Rome ligt een aantal dornjes in deels vlak land, deels heu velland. Het gebied rondom Rome is zwaar bewolkt en het regent er hard. moesten worden. Boelganins houding maakte een veel verzoeningsgezin der indruk, dan de standpunten waar van Russische leiders in de Opper ste Sowjet blijk gaven", Kingsbury Smith verklaarde, dat de Russen „geen enkele neiging ver tonen zich in een conflict te storten". Een commentator van radio-Mos kou heeft Maandag in een voor de Verenigde Staten bestemde Engelse uitzending ontkend, dat de Sowjet russische buitenlandse politiek na de jongse zitting der Opperste Sowjet en het aftreden van Malenkof als premier is gewijzigd. Pineau volgt hem op De volksrepublikein Pflimlin heeft zijn pogingen, om een nieuwe Fran se regering te vormen, opgegeven. Een woordvoerder verklaarde na mens Pflimlin, dat hij zijn formatie pogingen had opgegeven, omdat hij er niet in geslaagd was de radicale afgevaardigden, die de regering- Mendès-France hadden gesteund, te bewegen, tezamen met de radicalen, die hadden bijgedragen tot de val van Mendès-France, zijn regering te steunen. Het falen van Pflimlin komt wel onverwachts, omdat men zijn kansen Zondag nog zeer goed had genoemd. De formateur zelf had Zondagmor gen nog aan journalisten verklaard, dat hij geen moeilijkheden meer ver wachtte en waarschijnlijk nog in de loop van de dag klaar zou komen met zijn kabinet. President Coty heeft de voormalige socialistische minister van financiën Christian Pineau verzocht een nieu we Franse regering te vormen. Pineau verklaarde hedenochtend, dat, als zijn partij accoord zou gaan met zijn benoeming tot formateur, hij het voorbeeld van Mendès-France zou volgen en zelf zijn ministers zou kiejzen, zonder overleg te plegen met partijleiders. Hij zou vandaag be sprekingen voeren met zijn socialis tische vrienden, met de voorzitters van de nationale vergadering en van de raad van de republiek en met Mendès-France, Pinay en Pflimlin. Christian Pineau is vijftig jaar. Hij speelde een voorname rol in het Franse verzet tijdens de oorlog. Na twee clandestiene reizen naar Lon den en na eenmaal uit de handen van de Gestapo ontsnapt te zijn, werd hij in Mei 1943 door de Duitsers gevan gen genomen en overgebracht naar Buchenwald, waar hij bleef tot 1945. Na zijn vrijlating werd hij minister van voedselvoorziening in de rege ring-de Gaulle. Tussen 1947 en 1950 is hij minister van vervoer, openba re werken en financiën geweest. In de afgelopen vijf jaar heeft hij geen ministersfunctie meer bekleed. Pineau is advocaat, econoom en, hl zijn vrije tijd, schrijver van kin derverhalen. Hij begon zijn loopbaan i als functionaris van de Franse Bank. Doet San Francisco Nederland ideetje aan de hand? In San Francisco wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd aan een enorme gestroomlijnde parkeergarage van negen verdiepingen hoog, in het hartje van de benedenstad. Autobezitters kunnen in deze ultra moderne garage zelf hun wagen parkeren, naar men hoopt reeds vanaf 24 Februari. Zij mogen dan hun auto langs een -ondlopende opwaartse weg naar boven rijden, terwijl een van de bewakers hen vertelt op welke verdieping en in welk vak zij hun auto kunnen neerzetten; na afloop hiervan kunnen zij weer op de begane grond komen door een van de twee liften te gebruiken, welke 20 passagiers in een tijd van 20 seconden naar beneden ver voeren. Enkele meer technische gegevens: het bodemoppervlak bedraagt 38740 vierkante meter; met inbegrip van kelder en dak zijn er 11 parkeer verdiepingen; in totaal kunnen 1200 auto's in dit gebouw een plaats vinden; de afmetingen van het gebouw zijn: breedte 42 meter. lengte 84 meter! Men begon met de bouw hiervan in April van het vorige jaar. De totale kosten van het project zijn 4.000.000 dollar. Zaterdagmiddag werd het huwelijk voltrokken tussen de Italiaanse Prinses Maria Pia, de 20-jarige dochter van ex-koning Umberto van Italië, en Prins Alexander van Joegoslavië. De belangstelling voor dit huwelijk, dat in het Portugese vissersplaatsje Cascais werd ingezegend, was zeer groot. Ruim honderd leden van Europese Koninklijke Families waren erbij aanwezig. Onze foto toont de bruid en de bruidegom vlak na de plechtigheid. Vassili Lappas, als vertegenwooor- diger van koning Paul van Grieken land, en prins Tomislao van Zuid- Slavië. Voor de bruid waren de Bel gische gezant in Portugal, baron Ru- zette, als vertegenwoordiger van koning Boudewijn, en de hertog van Genua, een neef van ex-koning Um berto, getuige. Gekroonde en niet meer gekroonde hoofden In de kerk van de kleine Portu gese vissersplaats Cascais is Zaterdag het huwelijk ingezegend van prins Alxander Karageorgewitsj, zoon van de voormalige regent Paul van Zuid- Slavië en prinses Olga van Grieken land, met prinses Maria Pia van Sa- voje, de oudste dochter van ex-ko ning Umberto van Italië en ex-konin gin Marie José. Duizenden belangstellenden waren naar Cascais, dat ongeveer dertig km. van Lissabon ligt, gekomen om van de plechtigheid getuige te zijn. Onder hen bevonden zich vertegen woordigers van talrijke vorstelijke en adellijke geslachten, zoals de ex- koning en -koningin van Bulgarije, de pretendenten naar de Franse, de Spaanse en de Portugese troon en de hertoging van Kent met haar kinde ren, de hertog van Kent en prinses Alexandra. De 20-jarige bruid droeg een een voudige japon van wit satijn, versierd met borduurwerk en een tulen sluier van vijftien meter. Voorts droeg zij een parelsnoer en uit parels be staande oorbellen, die hebben toebe hoord aan de moeder van ex-koning Umberto, koningin Helena. Op het hoofd droeg zij een diadeem, dat een geschenk van haar ouders was. De dertigjarige prins Alexander was gekleed in jacquet. Slechts ongeveer 400 van de 2.500 uitgenodigden konden de plechtig heid in de kleine kerk bijwonen. De getuigen van de bruidegom wa ren de Griekse gezant te Lissabon, DUITS SCHIP GEZONKEN. Het Duitse s.s. Hoheweg (1088 ton) is Maandagochtend in het Kanaal gezonken na een aanvaring met het 5374 ton metende Noorse „Sunny Prince", Alle bemanningsleden van het Duitse schip zijn door de „Sun ny Prince gered. De aanvaring deed zich voor op ongeveer 30 mijl ten Westen van Boulogne sur Mer. De „Sunny Prin ce" is op weg naar Rotterdam. Het schip heeft geen hulp nodig. (Geldig van Maandagavond tot 5 Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 f uur). AANHOUDEND WINTERWEER Zwaar bewolkt met enkele sneeuwbuien, later opklaringen, f Aanvankelijk matige wind uit Zuidelijke richtingen, later ma- tige tot krachtige en aan de kust mogelijk harde Noordelijke wind. Vannacht en morgenochtend overwegend lichte vorst. Mor- f genmiddag temperatuur om het t vriespunt. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot pastoor te Alblasserdam, de zeereerwaarde heer C. P. Meereboer, die kapelaan was te Dordrecht (H. Bonifacius) en bouw pastoor, aldaar. 14 Febr.: Laatste Kwartier 20 40. 15 Febr.: zon op 7.59 en onder 17.54; maan op 2.53 en onder 10.48 uur. Het weer in Europa De weerrapoorten van hedenoch tend 7 uur luiden: weer temp. HET SINKI sneeuw 9 C. STOCKHOLM sneeuw 8 OSLO half bew. 6 KOPENHAGEN licht bew. —7 ABERDEEN sneeuw 0 DUBLIN regen 2 LONDEN sneeuwbui 1 AMSTERDAM sneeuw 1 BRUSSEL licht bew. 7 PARIJS onbewolkt 4 BORDEAUX zwaar bew. 3 GRENOBLE sneeuw 1 NICE half bew. 4 BERLIJN zwaar bew. 4 FRANKFORT zwaar bew. 3 MUNCHEN sneeuw 4 ZURICH zwaar bew. 4 LOCARNO onbewolkt 0 WENEN zwaar bew. 4 INNSBRUCK sneeuw —5 ROME geheel bew. 8 Korreltje Als je de waarheid vertelt, behoef je niets te onthouden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1