Tijdelijke Monteurs Tast toe 'lis van T&Sk@HS! P* S. v» Leeuwen kruist degen met directeur arbeidsbureau Moeder van 9 kinderen gedood 2 TUINLIEDEN Zelfstandige Kok Werkster VASTENAVOND KM Lange Mate 94 - Lange Mare 90 MAANDAG 14 FEBRUARI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 2 K'V. O'B.-Noordwijkerhout Arbeidsmarkt in de Bollenstreek In hotel Van der Geest vergaderde de afdeling Noordwijkerhout van de LTBKVOB. Alvorens de voorzitter, de heer P. S. van Leeuwen, zijn openingsrede hield, herdacht hij het overlijden van de geestelijk adviseur, pastoor Van der Waarden, Hierna hield de voorzitter een ope-. ningsrede, welke eigenlijk de clou van de vergadering was. Hij zei, dat de laatste weken in vergaderingen en krantenartikelen zaken aan de orde gesteld zijn, welke van zeer groot belang voor het bollenvak zijn en die naar het oordeel van spreker niet onbesproken kunnen blijven Hij wees op een artikel in de pers begin Januari, waarin besproken wordt de arbeidsmarkt in de bollen streek en dat de bedoeling heeft aan te tonen, dat er geen reden voor on- gerustheid ten aanzien van een goede en geregelde arbeidsvoorziening in het bollenvak behoeft te bestaan. Blijkbaar is dit artikel afkomstig van een door de directeur van het arbeids bureau te Lisse gehouden persconfe rentie. Deze wijst er in zijn conclusie op, dat zo er al een vraagstuk in de arbeidsvoorziening bestaat, dit aan het vak zelf te wijten is, dat, enige uitzonderingen daar gelaten, zo wei nig flair vertoont ten opzichte van de concurrentie met de industrie. Verkeerd beeld Afgezien nog van de vraag, aldus spreker, of het juist mag worden ge acht, dat men een persconferentie belegt met de bedoeling het bollen-1 vak, dat de voornaamste bron van inkomsten vormt van het rayon be horende tot dit arbeidsbureau, eens te wijzen op zijn fouten en tekortko mingen, lijkt het mij toch toe, dat men een voorstelling van zaken geeft, welke ik als te simplistisch zou wil len kwalificeren. De voorzitter zegt vervolgens, dat het zijn stellige overtuiging is, dat de seizoenwerkloosheid, die nu eenmaal inharent is aan een agrarisch bedrijf aanzienlijk lager zou zijn, indien méér gronden vöor het uitoefenen van de cultuur beschikbaar zouden komen. Ook ging de heer Van Leeuwen in op het gezegde van de directeur van het arbeidsbureau te Lisse, waarin het bollenvak aanmerkte als indu strie. Men zou mogen veronderstel len, dat het bekend zou zijn, dat de vestiging van industrie in de regel gepaard gaat met het toewijzen van een extra bouwcontingent en dat voorbij wordt gezien aan de uitbrei ding, welke het .bollenvak in de pe riode na de oorlog heeft ondergaan en dat deze met een honderd mil- lioen meer uitvoer dan in 1947, ook een grote tewerkstelling aan arbeids krachten heeft medegebracht. De heer Van Leeuwen zegt tenslotte, te mo gen verwachten, dat men op een pers conferentie blijk geeft van begrip voor de moeilijkheden, waar het grootste bedrijf in dit rayon mee kampt. Naar mijn mening zegt hij, is de voornaamste taak van een arbeids bureau 'die van bemiddelen tussen werknemer en werkgever en omge keerd. Als zodanig moet men het kun nen aanmerken als een dienstenbe drijf. Dit brengt mee, dat men zich v/el zeer bewust moet zijn van zijn delicate positie en door het opnoe men van een aantal wensen en grie ven geen aanleiding mag geven tot een toeneming van bestaande moei lijkheden. De PBO De heer Van Leeuwen ging in het tv/eede gedeelte van zijn rede in, op een kennelijk geïnspireerd artikel, dat in het weekblad voor bloembol lencultuur van 4 Februari j.l. stond en hetwelk handelt over verhoudin gen van de stands- en technische or ganisaties. In dit artikel laat men zich prijzend uit over „het wijze be leid" van de KNBTB, welke, gezien de belangrijkheid van sommige vak technische organisaties, in dit geval bloembollencultuur, voor deze een plaats wenst te zien ingeruimd ir PBO. Spreker zei het oneens te zijn met het in dit artikel ingenomen standpunt als zou de PBO gebouwd zijn en haar oorsprong vinden op de gedachte van samenwerking van de bij 'n bepaalde tak van bedrijvigheid betrokken vakgenoten. De heer Van Leeuwen kwam tot de conclusie, dat de deelname aan P.B.O. door bollencultuur een heel andere is dan die van een standsor ganisatie. Na deze lange, doch zeer interes sante openingsrede las de secretaris de notulen en daarna een zeer uitge breid jaarverslag voor. De voorzitter deed enige medede lingen, o.a. dat het bestuur onder ling heeft uitgemaakt, dat de functie van waarnemend voorzitter bekleed zal worden door J. P. Warmerdam. Er is ook een vaste regel ingevoerd voor bestuursverkiezingen en uit brengen van de rekening. De pennigmeester bracht zijn jaar verslag uit. De boeken werden tij dens de vergadering nagezien en in de beste orde bevonden. Vervolgens verkreeg de heer J. Ch. Peeraer het woord om de verga dering de voordelen van de „Cen trale Coop. L.T.B." uiteen te zet ten. Zèer duidelijk zette deze spreker het economisch doel van de coöpera tie uiteen. Verschillende vragen wer den gesteld en naar genoegen beant woord. OEGSTGEEST Geboren: Sabine Maria Andrea d. van A. J. M. van Blabbeek en M. E. Hornix. Ondertrouwd: S. C. Slingerland 27 j., te Zoeterwoude, en J. J. Zand vliet 25 j.; J. Bakker 29 j. en R. Feenstra 24 j., te Ermelo. Getrouwd: A. Janssen en N. H. Eberwien; H. Ruigrok en J. A. Rij ken; S. H. Kijlstra en J. A. A. Sa tijn; D. Verboon en W. van Voorber gen. Overleden: W. Cornelisse 53 j.; S. Taffijn geb. Segijn, 80 j.; C. W. Bra- kel 68 j.; W. van der Zwart geb. Ra- vensbergen, 88 j. VOORSCHOTEN TERAARDEBESTELLING VAN MEVROUW DE WED. LEKKERKERKER—HABBEN JANSEN. Zaterdagmiddag vond onder grote belangstelling op de begraafplaats „Rihijnhof" de teraardebestelling plaats van mevrouw de wed. G. Lek ker kerkerHabben Jansen die de vorige week in de leeftijd van 101 jaar en 6 maanden overleed. Voor dat de stoet zioh naar „Rhijnhof" be gaf, werd allereerst in de aula van de begrafenis-onderneming P. v. d. Luit te Leiden aan de Haagweg, waar de overledene opgebaard was, een rouwdienst geleid door dr. H. P. Fortgens em.-pred. der Ned. Herv. Gemeente te Voorschoten. Spr. las Ps. 103 voor. Hierna ver trok de stoet naar „Rhijnhof", waar de overledene in het familiegraf ter ruste werd gelegd. Hierna sprak ds. H. P. Fortgens de begrafenisliturgie uit, waarna spr. het „Onze Vader" bad. Vervolgens werden bloemen ge strooid, waarna de zoon van de over ledene, dr. C. Lekkerkerker uit Voorschoten dankte namens de fami lie voor de betoonde belangstelling. Enkele bloemstukken dekten de kist. Feestavond R.K. Vrouwenbeweging. Gisteravond gaf de R.K. Vrouwen beweging haar jaarlijkse feestavond. Voor deze feestavond bestaat altijd bijzonder veel belangstelling en zo ook gisteravond. De presidente, mevr. E. van GentZonneveld, sprak een kort woord van welkom tot de gees telijkheid en de genodigden en ver der tot alle aanwezigen en gaf toen het woord aan het gezelschap, dat .de avond moest verzorgen. En daar kwam dan Tony van Zwol als confe rencier en in schetjes met zijn echt genote Anita. De kunstfluiter Rudy van Olf blies enkele klassieke num mers en verder enige populaire lied jes. De radio-pianist Jan Vogel hhd een vernuftig instrument, dat hij kundig bespeelde en dat het geluid van een theaterorgel nabij kwam. De heer Kees Stet bracht als een Westfries boertje de ene goede mop na de ander. Hij gaf de aanwezigen de indruk in Westfriesland te zijn. Zo kon deze avond smakelijk gelachen worden. Succes van de E.H.B.O. Voor de kring Leiden van de Kon. Ned. Ver voor E.H.B.O. werden Zaterdag de eerste selectiewedstrijden gehou den. Hiervoor hadden 9 ploegen in geschreven, waaronder twee ploegen van de afdeling Voorschoten, die resp. op de tweede en derde prijs be slag legden. De tweede plaats was voor de he- renploeg, leider de heer W. Chr. Derks en helpers de heren A. Du- rieux en J. v. d. Velden. De derde plaats was voor de damesploeg, leid ster mej. C. Yperlaan en helpsters de dames G. van OoyneBrouwer en H. A. Teunissen. De afdeling Oegst- geest won de eerste prijs. Om het kampioenschap. De in de derde en vierde ronde verkregen uitslagen hebben enige tekening in de strijd gebracht. Zo kwam Oostergo door overwinningen op Wegge en De Bruin stevig aan de leiding in de eerste klasse A. Hij wordt gevolgd door v. Bemmelen, die uit 2 partijen tegen Weggen 3 winstpunten be haalde. De eerste partij was door een blunder van Weggen reeds spoe dig in het voordeel van J. van Bem melen beslist; in de return-wedstrijd speelde Weggen een aanvallende par tij en in een spannend eindspel wist de in hevige tijdnood verkerende v. Bemmelen de juiste voortzetting te vinden met remise als resultaat. J. J. d. Velden moest zowel tegen De Bruyn als tegen Overduin het onder spit delven. In de eerste klasse B doet Zitman het uitstekend. Hij won van Oudshoorn en Storm en gaat hier fraai aan de kop. H. v. d. Vel den kreeg 2 nederlagen te slikken, n.l. van Storm en Oudshoorn. In de tweede klasse A eindigde de belang rijke partij tussen Oosterom en J. v. d. Vlekkert in remise, terwijl Wes terbeek won van v. Paassen. Buskens is in de tweede klasse B de grote verrassing. Hij versloeg de sterk Turenhout, die op zijn beurt j v. d. Hulst de eerste nu bezorgde, v. Delft bleef goed volgen door v. d. Munt te verslaan. Schaakvereniging „Voorschoten" In de speelzaal van de schaakclub heerst een voelbare spanning als er om de punten gestreden wordt. Dat is trouwens niet zo verwonderlijk, want het gaat om de plaats in de tien tallen. Zo was in g*roep I G. Sluiter dé man di ede kortste partij had van deze avond, omdat na 19 zetten van Os hem de hand drukte voor zijn be haalde overwinning. In de partij P. Segaardr. Vermet was de bezetting van E 4 de belangrijkste kwestie en werd er na 2 zetten tot remise be sloten. In groep II deelden zowel Ouds hoorn—-M. Segaar alsmede Verstra ten en Renswouw de punten. In groep in zal het „dam,drama" een herinnering blijven tussen v. d. Werf en Boxman, v. d. Kooy won van Noorhoff, N. Segaar kon winnen na een fout van Grebben. Kool zegevierde over Heijer en Boxman behaalde een overwinning op Groenenberg. Gedetailleerde uitslagen: Groep I: G. SluyterJvan Os 1—0; P. Segaardr. P. Vermet 1/21/2. Groep II: OudshoornM. Segaar 1/21/2; Verstratenvan Renswouw /12—1/2. Groep III: N. SegaarGrobben 10; v. d. WerfBoxman 01; Kool Heijer 1—0; v. d. KooyNoorhoff 10; BoxmanGroenenberg 10. Qecampiiceexde airfo&oióing. Bij deyótyeeót Goederenwagen zakte door as en spoorbaan werd puinhoop HAZERSW0UDE Tragisch ongeluk Zaterdagmiddag is er in de Dorps straat te Hazerswoude een zeer tra gisch ongeluk gebeurd, waarbij de 49 jarige echtgenote van de heer C. P. Schouten gedood werd. Mevrouw Schouten zeemde de ra men van haar woning in de Dorps straat. Gp een gegeven moment kwam er uit beide richtingen 'n auto. Juist op de plaats waar zij bezig was, moesten de wagens elkaar passeren. Een van de auto's slipte echter en drukte de vrouw tegen de muur. Zij werd bewusteloos haar woning bin nengedragen en stierf kort daarna. Het slachtoffer was moeder van 9 kinderen. De dames Betty en Coby Auer- bach zijn te Leiden geslaagd voor het diploma machineschrijven. Omstreeks half twee Zatermiddag is nabij Oegstgeest op de rijksweg 's-GravenhageAmsterdam een se rie botsingen voorgevallen, waarbij tenslotte zeven personen- en enkele vrachtauto's waren betrokken. Er hebben zich geen ernstige persoon lijke ongelukken voorgedaan. Het echtpaar van M. uit Amster dam, dat zich met zijn kinderen in een personenauto op weg bevond naar Den Haag, liep hoofd- en been wonden, op, die in het Academisch Ziekenhuis te Leiden zijn behandeld. De kinderen kregen schaafwonden. De personenauto werd zwaar be schadigd, nadat een botsing Was ont staan met een van de tegengestelde kant komende zware vrachtauto. De auto's kwamen met elkaar in aanra king op een punt van de driebanigei rijweg waar aan de kant een auto; stilstond. Van laatstgenoemde auto was, naar later is gebleken, de mo tor afgeslagen, tengevolge waarvan dit voertuig een rijbaan blokkeerde. Enkele ogenblikken nadat de bot sing was gebeurd was er een „klu wen" van op elkaar gebotste auto's. In het geheel waren betrokken twee vrachtauto's uit Voorhout, een per sonenauto uit Amsterdam, een uit. Den Haag, een uit Wassenaar ens twee uit Haarlem. Enige wagens: werden zwaar beschadigd, anderej licht. De rijksweg was na de botsingen geblokeerd en het huurde enige tijd voor het verkeer zijn loop kon her nemen. Z0ETERW0UBE- LESBERGSRP VASTENAVONDUITVOERING K.A.B. Gisteravond werd voor de leden met hun huisgenoten een vasten avonduitvoering gegeven. Met vro lijke muziek bracht mevr. Wand met haar band reeds bij de aanvang de goede stemming. De voorzitter sprak een ernstig woord, maar was ook weer verheugd op deze feestavond pastoor Kouwen- hoven hartelijk welkom te mogen heten Hij gaf hierbij de verzeke ring, dat de K.A.B. steeds bereid was zijn leiding te volgen. Spreker herdacht de overleden pastoor van Leeuwen en verzocht de leden, wan- r.eer vanwege de K.A.B. een H. Misj voor zijn zielerust zou worden opge- j dragen, daarbij in grote getalen aan- j wezig te zijn. Ook verwachtte hij de medewer-1 king van de leden voor de actie „Naar de 400.000". De onderafdeling „Liefde voor To neel" onder leiding van da heer Eg gen gaf op verdienstelijke wijze de opvoering van de kluchtige lotgeval len van „De Baby-baron". Het was vooral voor de vele jonge- i ren een welgeslaagde vastenavond-1 uitvoering, waar veel werd gelachen om de -dwaze verhalen en lotgeval len van de dokter en van de Baby- j baron. Bij de Dienst van Gemeentewerken te Leiderdorp kunnen geplaatst worden voor de plantsoenendienst en andere werkzaamheden, in de rang van le Tuinman, salaris 54,25 tot 60,08 bruto per week, excl. 6 toeslag; 2e Tuinman, salaris 50,38 tot 55,04 bruto per week, excl. 6 toeslag. Aanstelling voorlopig op arbeidscontract, de mogelijk heid tot vaste aanstelling is niet uitgesloten. Schriftelijke sollicitaties, voor 24 Febr. 1955, in te zen den aan de Gemeente-architect, Hoofdstraat 3 te Leiderdorp. Voor eethuis „Bagatel" gevraagd Aanm. BORGHANS, HOGEWOERD 19, TELEF. 23390. Wordt Bevraagd: Flinke nette TH. M. VAN SCHAIK. Lage Rijndijk 10, Leiden, Telef. 23450. Zondagochtend ontspoorde een goederentrein tussen Cu lemborg en Geldermalsen. De 35 w*gons VSr welke op weg was naar Tegelen, waren hoofdzakelijk geladen met rollen plaatijzers van de Hoogovens, vijf rollen per wagon, met een gewicht van 30 ton per wagon. Men neemt aan. dat tijdens het passeren van de sDoorbrug te Culemborg, de aspot van de vierde wagon is warm gelopen, hierdoor brak deze, waarop de wagon door de as zakte. De wagon begon met de linkervoorzijde over de grond te slepen, waardoor een spoor van een kilometer lengte werd gegraven; de rails over die afstand werden ontzet en de dwarsliggers werden open gescheurd of verwrongen. Onze foto toont de „zonde- bok" op de rails. Hedenavond en Zondag a.s. 8 uur opvoering van het spannende toneel spel „De Muizenval" Plaatsbewijzen a ƒ1, bij de bekende adressen en aan de zaal. Gevraagd een jongen voor de bloemisterij. A Versluijs, Boterdijk 66, Kwakel. 4648 2* Gevraagd net meisje voor de morgen, Boonstr. 15, Oegstgeest. Aanmelden na 8 uur. 1406 3P Meisjes gevraagd voor 4 dagen per week. Strijk- inrichting Orion, Hoge Rijndijk 34. 4646 2 Net meisje gevraagd, leeft. 15 a 16 jaar v. lichte huishoudelijke werkzaam heden en voor de kinderen. Br. 4650 bur. van dit blad. Zoeterwoude Dorp. EH.B.O. vanavond geen les. Maandag 21 Februari ledenvergadering en vas tenavondviering. 2? Bernard Schulte nodigt U hierbij uit tot een de monstratie met de EDY- wasmachines en centrifu ges op Dinsdag a.s. van 2 tot 10 uur in Hotel „Bel- levue", Steenstraat 59. Leiden. 1394 2* Schuifladder, tuinban ken. golfplaten, asfalt, rub- beroid, bascules, weegscha len, gewichten, was-, spek en regenkuipen, varkens- bakken. A. J. Hartwijk, N. Beestenmarkt 7-9, Tel. 26627-24013. Glansverzin- ken van roestige teilen, wasketels onder garantie. Bez. gratis. 4647 3? Carnavalsartikelen! Rubber maskers 2,25, pa- pier-maché maskers vanaf 0,35, Biedermeier-hoeden 1,20. Enorme sortering feesthoedjes vanaf 10 ct. Feesttoeters met houten mondstuk en pluim 0.15. sirenefluiten 0.15. Padden burg, Nwe Rijn elf. 2" Dames! Bij ons is de permanent beter. Prijzen vanaf 5.Geen warmte, Wassen, Watergolven, On- 4uleren en Haarknippen. Haarverven in de natuur lijke kleur. Heren bezoekt de kapper voor lastig haar. Het Kappershuis, Apothe- kersdijk 8. 4645B 2* Gevraagd voor dag of d. en n. net meisje v.g.g.v. in klein gezin m. 2 school gaande kinderen. En een wgrkster voor Dinsdag en D'dag. Hoog loon. Aanm. Veuxsestraatweg 96, Leid- schendam (halte BI. tram Rozenlust. 1409 VAN DER HEEM N V. -DEN HAAG heeft plaats voor leeftijd: 2235 jaar, om mede te werken aan de fabricage van Solex-motoren. Ervaring in soortgelijk werk is gewenst, doch niet vereist. Uitsluitend mondelinge sollicitaties op elke Dins dag- en Donderdagmiddag van 12.30—13.00 uur op de Afdeling Arbeid, Maanweg 256, Den Haag. EXTS&A &ECLAME! 500 gram pracht RUNDERLAPPEN1.40 500 gram DOORREGEN SPEKLAPPEN 0.99 500 gram VET GEROOKT SPEK1.08 500 gram KALFSLAPPEN 1.50 500 gram VARKENSPOOTJES 0.35 500 gram PALING ROOKWORST 1.25 500 gram GEHAKT h.o.h 1.25 Adverteert én dit blad 2* Gevraagd een net han dig meisje. Meerdere hulp aanwezig. Aanm. Rhijn- geesterstraatweg 31, Oegst geest, Tel. 20058. 2* Rechtskundige advie zen-, verzoekschriften-, schuldbekentenissen verJ strekt en maakt op het Raadgevend en Bemidde lingskantoor K. W. Wijk gep. Insp. van Politie, Thor beckestrajt 78. Leiden, te lefoon 22503 Bespreekt en behandelt vertrouwelijk, delicate aangelegenheden. 171 Zes prima knalerwten slechts tien cent! Rubber dolken 0.25, parasols vanaf 0.40, tamboerijnen 0,75, Japanse waaiers 0,25, lam pions 0,28, opblaasbalon- nen 0.05, guirlandes, zesm. 1,Papierhandel Padden burg, Nieuwe Rijn elf. Zijden maskers in div. kleuren 0.25. 20 rollen ser pentines 0.40, grote zak confetti 0,l2, neus met bril 0,25, ratels 0,20, grote sor tering schertsartikelen. Papierhandel Paddenburg, Nieuwe Rijn elf.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10