Lawinegevaar in het Alpengebied Tsfou En Lai weigert te komen praten PFLIMLIN, Pflimlin neemt Pinay's taak over Ven Staten hebben wel degelijk een voorsprong Gaat u weer heen, meneer Pinay? Niet gewaardeerd grapje Aardschok in Italië Opvlammende schoolstrijd in België Zij bleken toch in leven Gezagsorgaan legt boete op ^v>V, VRIJDAG 11 FEBRUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13422 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZ-EN. de man met „ervaring" KA 1HOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAFENURACH1 32 °*rec^c» Abonnementen, Drnkkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Hij heeft ervaring opgedaan in 13 kabinetten Pierre Pflimlin van de rooms-katholieke M.R.P. (de republikeinse volks beweging) heeft zich gisteren bereid verklaard te proberen een nieuw Frans kabinet te vormen. Hij zal vanavond aan president Coty meedelen of hij meent een kans van slagen te hebben. Over het algemeen acht men de kansen van Pflimlin vrij gunstig. Pflimlin aanvaardde de opdracht tot kabinetsformateur, nadat de conser vatief Antoine Pinay de opdracht had teruggegeven. Het was de partij van Pflimlin die de formatiepoging van Pinay schipbreuk deed lijden. De M.R.P. besloot namelijk haar leden geen zitting te laten nemen in een kabinet- Pinay en nam geen beslissing over het steunen van Pinay. De 48 jaar oude Pflimlin, die nu aan i braken om voor de Parijse accoorden bod is, heeft in niet minder dan 13 over de Westduitse herbewapening te van de 20 na-oorlogse Franse regerin- stemmen. Dit stelt hem in de~ gelegen- orö« *»+fn.r mi,,j t_ nnnon„„, heid de verdragen te steunen, wan gen zitting gehad. In acht opeenvol- I neer zij V0Qr bekrachtiging in de Se- gende regeringen was hij minister van Landbouw. Pflimlin was een der grondleggers van het plan voor een zgn. „groene pool", een Europese landbouwge- meenschap. Dit plan is inmiddels over gedragen aan de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king. De nieuwe formateur heeft meege deeld, dat hij een regering hoopt te vormen bestaande uit vertegenwoor digers van alle „ware republikeinen". Hij noemde eene regeling van de pro blemen in Noord-Afrika de belang rijkste kwestie van het ogenblik. M.R.P.-ers, die de partijdiscipline ver- naat aan de orde komen. TEGEN SENSATIE-BEELD ROMANS. De Britse regering heeft besloten, om een wetsontwerp in te dienen te gen de „sensatiebeeld-romans". Deze worden de laatste tijd van vele zij den aangevallen als zijnde „van kwade en sadistische aard". NOG EEN „ONDESKUNDIGE" Het Belgische communistische Tweede Kamerlid Jean stond Donder dag van zijn zetel op, om het woord te voeren in een debat over landbouw zaken, waarbij hij zich bij voorbaat verontschuldigde over zijn gebrek aan ervaring m.b.t. dit onderwerp. „U zou een uitstekend opvolger van de heer Malenkof zijn", meende voor zitter Huysmans. De afgevaardigden schudden van 't lachen. Wat betreft waterstofbom „Het is mogelijk dat de Sovjet- Unie bij de vervaardiging van de wa- Pflimlin was een van de weinige terstofbom in 1953 tijdelijk in het Churchill wil ook met Boelganin praten Premier Churchill heeft gisteren in het Britse Lagerhuis verklaard, dat hij pogingen zal doen om, na de be krachtiging van de Parijse verdragen over de Westduitse herbewapening, persoonlijk contact op te nemen met de Russische premier Boelganin. In antwoord op vragen van socia listische zijde verklaarde de tachtig jarige premier, dat de wijzigingen in het Kremlin geen verandering heb ben gebracht in zijn verlangen naar besprekingen op het allerhoogste niveau met het doel de spanningen tussen Oost en West te verminderen. Een luid gelacht veroorzaakte het Labourlid W. N. Warbey, toen hij verklaarde dat Churchill nu al twee jaar bezig was over viermogendhe- den-besprekingen en hierdoor de kans om met de thans als premier afgetreden Malenkof van gedachten te wisselen, had verspeeld. Warbey vroeg of de premier van plan was opnieuw twee jaar te wachten, zodat het misschien ook te laat zou wor den om met Boelganin te spreken. De leiding der Sowjet-Russische bezettingstroepen in Neder-Oosten- rijk heeft opdracht gegeven de uitga ven van Donderdag van het Oosten rijkse socialistische dagjblad „Arbei- ter Zeitung" in beslag te nemen. De oorzaak daarvan is vermoedelijk een spotprent op de voorpagina van het blad. voordeel is geweest door het vi"den van een nieuwe ontstekingsmethode voor een dergelijk projectiel, die een aanzienlijke besparing van tijd en benodigd splijtbaar materiaal bete kende. Maar de Verenigde Staten, die de nieuwe werkwijze bijna een jaar later vonden, hebben sindsdien niet slechts het verloren terrein geheel herwonnen, doch zijn thans weer voor op de Sovjet-Unie". Dit is de commentaar van de Ame rikaanse atoomdeskundigen op de mededeling van de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, dat de Ver. Staten een achterstand op Rusland hebben op het gebied van de waterstofbom. De Amerikaanse geleerde dr. Ralph Lapp verklaart in het Bulletin voor Atoomgeleerden: Een waterstofbom van dezelfde grootte als die de Verenigde Staten in Maart 1954 in de Stille Oceaan tot ontploffing brachten, kan allen die in een gebied van 26.000 vierkante kilometer aan radio-actieve straling bloot staan, doden. Acht-en-twintig waterstofbommen op het Noordoostelijk deel van de Verenigde Staten zouden voldoende zijn om ruim twee derde van de Amerikaanse industrie buiten wer king te stellen. De heer Pinay verlaat president Coty, na hem gemeld te hebben, dat hij geen kans ziet een nieuw Frans kabinet te vormen. Krachtig protest van hjt Episcopaat „Het Zondag gepubliceerde wets voorstel op het middelbaar onderwijs, het normaal en technisch onderwijs, houdt niet in het minst rekening met onze rechtvaardige, aan de regering gedane, voorstellen. Integendeel het wijzigt grondig de traditionele toe stand van het ouderwijs in ons land en dit tot groot nadeel van het vrije Katholieke onderwijs". In deze termen spreken de gezamen lijke bisschoppen van Belgié in een Donderdag gepubliceerde verklaring van 15 bladzijden hun oordeek"uit over de schoolpolitiek, welke de Bel gische regering aankondigt. In strijd met de geruststelling aldus gaan de bisschoppen verder Over staking der vijandelijkheden In Washington wordt op het ogen blik een nieuw antwoord van pre mier Tsjou en Lai van communis- j tisch China op V- N.-vooistellen voor beëindiging der vijandelijkheden in het gebied van Formosa bestudeerd, aldus is Dondert"ag uit gezaghebben de bron vernomen. Hoewel bijzonderheden over de boodschap van Tsjou en Lai niet be schikbaar zijn, wordt in goedinge- „Pravda" opzeggen en voortaan de j lichte kringen verklaard, dat het Oostenrijkse socialistische „Arbeiter nieuwe Chinese antwoord ook op Zeitung" voor mij kopen. Ik zou een verwerping van de V. N.-uitno- graag tijdig willen weten wat er nu öiging neerkomt, zij het in mildere bet over de toestand in het Verre met mij gaat gebeuren". bewoordingen dan waarin de offi-Oosten. Hierop was ex-premier Malenkof afgebeeld, die bezig is de „Pravda" te lezen. Hij zegt tot zijn secretaresse: „Wilt U mijn abonnement op de ciële verwerping van 3 Februari was vervat. Functionarissen in Washington be studeren de tekst van de boodschap om na te gaan, of zij beloften in houdt voor verdere discussie tussen de mogendheden die betrokken zijn bij het gebied van Formosa, een dis cussie, die dan mogelijk zou kunnen leiden tot vestiging van vrede en veiligheid in dat gebied. De functionarissen hebben niet willen meedelen in hoeverre de nieu- die ons vanwege de regering gegeven zijn, is het wetsontwerp in feite niet anders dan een middel om het vrije onderwijs te bestrijden. Enerzijds is het ingegeven door een geest van kwaadwilligheid en van wantrouwen tegenover de Katholieke onderwijs instellingen, die men wil hinderen en lamleggen, en anderzijds blijkt daaruit de uitgesproken bedoeling niet enkel de ontplooiing maar een onaanvaardbare overheersing te ver zekeren van het neutraal, laïciserend onderwijs". Vervolgens protesteren de bisschop pen tegen de eis der regering, dat Katholieken schoolgeld moeten beta len. Het is en blijft vanwege de staat een sociale onrechtvaardigheid, ener zijds een practisch algemeen gewor den kosteloor onderwijs aan te bieden aan de leerlingen van de vrije instel lingen en daartegenover een zware last op te leggen aan de ouders, die hun kinderen aan een Katholieke on derwijsinstelling toevertrouwen. Het zou dan ook vanwege de regering on gehoord zijn, een niet te onrechtvaar- digen ongelijkheid onder de burgers van eenzelfde land wederom in het leven te roepen met de duidelijke be doeling leerlingen uit de vrije onder wijsinrichtingen weg te halen en ze naar de rijksinstellingen te trekken." Tenslotte zeggen de bisschoppen: In een stadje op vijftig kilometer van Foggia, in Italië .heeft zich een krachtige aardschok voorgedaan, waardoor verscheidene openbare ge bouwen ernstig werden beschadigd, terwijl een driehonderd huizen op instorten staan. Vele gezinnen kamperen op straat, of hebben een toevlucht gezocht in kerken. De aardschok ging gepaard met een hevig gerommel, dat uit zee het stadje ligt ongeveer vüf kilome ter van de Adriatische Zee, in het Noord-Oostelijke gedeelte van Zuid- Italië scheen te komen. •Een nabij het stadje gelegen boer derij is ingestort, toen de zeven be woners het gebouw juist hadden ver laten. Een Belgische inwoner van de Brit se plaats Longhborough, Ressler, heeft een dezer dagen, nadat hij der tien jaar in de waan heeft geleefd dat zijn moeder, zuster en broer dood waren, ontdekt, dat zij nog in leven zijn. Ressler was in 1942 naar Duitsland „Indien deze wetten onverhoopt gevoerd, waar hij schriftelijk van een mochten worden aangenomen, zullen wij deze zien als dwangmaatregelen, niet als rechtvaardige wetten". 1769 vKWAUTElTSKOFFIE EN THEE-LEIDENy (Advertentie) De Hoge Autoriteit van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft voor het eerst strafmaat regelen toegepast op ondernemingen, die de bepalingen hebben overtreden betreffende discriminatie en dubbele prijzen. Vier firma's hebben waar schuwingen gekregen. Aan twee fir ma's werden boeten opgelegd. Volgens welingelichte kringen be treft het hier een belangrijke Bel gische onderneming, die 600.000 frs. zal moeten betalen en een Italiaanse firma, waaraan een boete van 400.000 lires werd opgelegd. buurman van zijn familie te Ant werpen had vernomen, dat zijn fa milie bij een luchtbombardement om het leven was gekomen. Onder deze omstandigheden keer de Ressler niet naar België terug, maar begaf zich naar Engeland. Toen hij met een Engels meisje wilde trouwen, en zich in verbinding stel de met een Rooms-Katholieke gees telijke te Antwerpen, vernam hij, dat de drie doodgewaanden nog in leven waren. Een baby van negen maanden ia in Sprundel door de moeder, mevr. P. Vergouwen—De Regt, gisteren dood in de wieg aangetroffen. Het kindje is vermoedelijk gestikt door dat het alle dekentjes over zich heen had getrokken. Versperde verbindingen' In ZuidZweden is vee> sneeuw we boodschap van Tsjou de hoop op onderhandelingen over een bestand heeft doen herleven. Maandag of Dinsdag zal de Veilig heidsraad bijeenkomen om, voorlo pig, een einde te maken aan het de- Het Internationaal Gerechtshof koos nieuwe rechters Het Internationaal Gerechtshof kwam Donderdagmorgen in het Vredespaleis te Den Haag in plechtige zit ting bijeen voor de installatie van vier nieuwe rechters. Benoemd zijn Muhammad Zafrulla Khan (Pakistan), Hersch Lauterpacht (Engeland), Lucio Moreno Quintana (Argentinië) en Roberto Cordova (Mexico). Het Hof tijdens de zitting. Het Franse Alpendistrict d'Isère is geïsoleerd dootr lawines die zijn veroorzaakt door de stijging van temperatuur in de bergen. Te Tignes is een vrouw om het le ven gekomen, toen de eerste verdie ping van een chalet door een lawine werd meegesleurd. Ook in de Italiaanse Alpen, in Oos tenrijks Tirol en het Zwitserse kan ton Wallis zijn wegen door lawines en grondverschuivingen versperd. 1 Zowel in Frankrijk als Zwitserland I is gevaar voor nieuwe overstromin gen ontstaan. Talrijke wegen in de Franse Al pen zijn door lawines en grondver schuivingen versperd. Te Saint Jean de Maurienne moest een aantal hui zen worden ontruimd. Annecy en Aix-les-Bains zijn gedeeltelijk over stroomd. Het water van de Rijn stijgt onge veer 7. cm. per uur en ook in an dere rivieren in Frankrijk staat het water hoog. Men verwacht echter geen herha ling van de overstromingen van de vorige maand. In Zwitserland hebben vliegtuigen •bij de krachtcentrales van La Sixen- ce-en-Arolla in het kanton Wallis levensmiddelen uitgeworpen voor de arbeiders van de centrales, die van de buitenwereld zijn afgesneden. Meer dan de helft van alle wegen in dit kanton is versperd door lawines. Het Zwitserse lawine-instituut te Davos heeft bekend gemaakt, dat ge vaar voor lawines bestaat op hoog ten boven 1.600 meter. Het water in het meer van Genè- ve is sedert Zondag ongeveer 80 cm. gestegen. Alle sluizen zijn geopend. In Oostenrijks Tirol is de grote weg tussen Langen en Stuben ver sperd door lawines, evenals de ver binding tussen Lechleiten en Steeg in het district Reutte. De pas over de Arlberg tussen St. Anton en St. ChrLston is pe^oten met het oog op het lawinegevaar. gevallen, waardoor het treinverkeer ernstig wordt belemmerd. Hier en Val J daar zijn electriciteitskabel gebro ken. Ook de telefoondiensten onder vinden hinder van de zware sneeuw val. Nieuwe pres. Roode Kruis (Advertentie) weer (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgem. te 10 u). SNEEUWBUIEN. Wisselende bewolking met nu en dan sneeuwbuien. Overwe- gend matige wind, eerst Zuid- westelijk, later veranderlijk. Vannacht plaatselijk lichte vorst, morgen overdag lichte dooi. Als opvolger voor de huidige presi AMK.Fnprp dent van het Internationale Comité 12 Felbr.: zon op 8.05 en onder 17.49; maan op en onder 9.27 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur: luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN MUNCHEN ZURICH GENEVE weer temp. sneeuw —3 C. sneeuw —7 onbewolkt —14 licht bew. —8 licht bew. —1 .3 onbewolkt —1 onbewolkt —2 sneeuwbui 0 sneeuwbui 0 onbewolkt —o half bew. 0 onbewolkt —1 O onbewolkt 4 zwaar bew. —1 zwaar bew. 0 sneeuw —4 Poolsneeuw —3 onbewolkt —3 onbewolkt 1 .3 geheel bew. —1 half bew. —5 onbewolkt 6 van het Roode Kruis, minister Rüeg- get? heeft het comité eenstemmig be sloten professor Léopold Boissier te T f a t? benoemen, dio op het ogenblik de functie van vice-president van dit I comité bekleedt. Professor Boissier, i üV-wt? die sinds 1946 lid van het comité is I geweest, was professor in het verge- lijkend, administratief recht aan de I universiteit van Genève. Hij werd l geboren op 16 Juli 1893. Professor Boissier zal zijn nieuwe post op 1 September aanstaande betrekken Wat redenaars aan dieote ont- Onze foto toont een recent portret breekt, geven zij hun gehoor in van professor Boissier, J lengte. Korreltje

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1