®a£cid^(5ou^atit Maarschalk Zjoekof leider de Russische defensie van Zjoekofs ster begint weer te rijzen MaCea&of ktifyt de paat min. aow. de e£eet%iciteitöxtaa>tziening, OPGEWEKTE STEMMING BIJ DE KREMLINHE1EN Wil men prins Juan niet? Kerk en staat in Argentinië DONDERDAG 10 FEBRUARI 1955 46ste JAARGANG No. 13421 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KA 1HOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHI 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.50 p. w„ f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 GRIMMIGE MASKERADE UET AFSCHEID VAN MALEN- KOF is zo'n zonderlinge geschie denis, dat men bij het nagaan van de diverse aspecten, welke het geval vertoont, van de ene verbazing in de andere tuimelt. Eén van de zonderlingste kanten aan deze affaire is de reden, welke Malenkof opgeeft voor zijn aftreden. Hij zou n.l. ernstig tekort geschoten zijn, voornamelijk op het gebied van de landbouwontwikkeling. Onze eerste reactie hierop was het optrek ken van onze wenkbrauwen tot een vraagsteken; want wij had- 0 den tot nog toe altijd ge dacht, dat het juist Chroesjtsjef was, die de algemene verantwoordelijkheid droeg voor de landbouw en de voedselproductie. Wij herinneren ons o.a. een verslag, dat Chroesjtsjef een jaar geleden (23 Febr. 1954) uitbracht op een bij eenkomst van de communistische par tij in Moskou en waarin hij richtlij nen uitdeelde aan alle mogelijke functionarissen op dit gebied. Maar nu zegt Malenkof, dat hij zelf verantwoordelijk is geweest en (om met Marcus Antonius te spre ken) Malenkof is een achtenswaardig man. Hij verontschuldigde zijn tekortko mingen met te wijzen op zijn gebrek aan ervaring en toen wij dat lazen „brak onze klomp". Wanneer het nu nog een Franse premier was ge weest Mendès-France of Pinay hadden wij dat kunnen accepteren, want Franse premiers krijgen de kans niet om ervaring op te doen; maar Malenkof is toch heus zo'n broekje niet meer. Drie jaar geleden, bij gelegenheid van zijn 50e verjaar dag werd hij nog gehuldigd als één van de „meest vooraanstaande orga nisatoren en bouwers van de commu nistische partij en de Sowjet-staat". Wij vragen ons echter af: Wat is dat toch voor een systeem, dat zelfs zijn eigen leiders dwingt om zich op zulk een kinderachtige manier te vernederen en de schuld van anderen op zich te nemen? En wat is dat voor een volksvertegenwoordiging, die zulk een onzin zonder één woord van critiek slikt en nog applaudi- seert op de koop toe? Niettegenstaande zijn onJbekwaam- heid en gebrek aan ervaring krijgt Malenkof toch weer een nieuwe post, waar hij zijn ingenieurshart kan op halen, doch politiek niets in de melk te brokken heeft. De opperste Sovjet keurde ook dit met algemene stemmen en onder ap plaus goed. In Rusland vier* men geen carna val, anders zou men geneigd zijn te denken aan een maskerade-grap. Een maskerade is het ongetwijfeld, want de heren daar in het Kremlin zitten met maskers op, die hun ware gelaatsuitdrukking en hun gedach ten verbergen: maar grappig is deze maskerade allerminst. Men behoeft werkelijk geen bour- geois-historicus te zijn om zich met bezorgdheid af te vraeen: Wat steekt er achter deze grimmige maskerade? BEGRAVEN EN CREMATIE II Het was, met de ontwikkeling der situatie betreffende de crematie van lijken in veertig jaar voor ogen, nogal bezwaarlijk om deze nu weer geheel te gaan verbieden zoals de oude begrafeniswet had gedaan. De ze ontwikkeling had zich nu eenmaal voorgedaan en men kon deze niet meer ongedaan maken, er moest dus sprake zijn van een compromis. Dit compromis is hierin gevonden, dat in het nieuwe wetsontwerp begraven regel wordt en cremeren uitzonde ring. Tot cremeren moet men de wens te kennen gegeven hebben en voor kinderen geldt het milieu, waarin zij het laatste jaar van hun leven zijn opgevoed. Nieuwe crema toria mogen door gemeenten niet worden opgericht, maar volgens het ontwerp kan dit alleen geschieden bij K.B., Men moet zich intussen afvragen, wat de reden is voor deze ontwik, keling, die door de niet-christelijken in de Kamer in strijd met de vrij heid en een discriminatie is genoemd. Men moet zich namelijk realiseren, dat cremeren niet in strijd is met enige goddelijke of natuurwet. Voor katholieken heeft de Kerkelijke overheid sinds 1866 het cremeren ongeoorloofd verklaard, maar dit geldt alleen voor katholieken. Onze Staat is echter een christelijke staat en bij het begin der crematie heeft sterk de gedachte gewerkt van een anti-christelijke propaganda, name lijk een aanval op de christelijke ge dachte der wederopstanding. Een zuiver heidens standpunt dus. Voor ons katholieken is het lichaam bovendien geheiligd door het doop sel en de sacramenten en een tem pel van de heilige Geest, waaraan een begrafenis past, zoals die van Christus. De overwegingen, waarom de ka tholieken in de Kamer zich nu met het cremeren verenigen zijn deze, Boelganin over de .vriendschap met China feit, dat zij na Stalins dood bekleed is geweest door Perwoechin, plaats vervangend eerste-minister en een man, die algemeen beschouwd wordt als de bekwaamste technicus van de Sovjet-Unie. Pinay geeft opdracht terug De Franse kabinetsformateur An- toine Pinay heeft Donderdagmorgen zijn opdracht tot het vormen van een nieuw kabinet teruggegeven. Hij heeft zijn besluit meegedeeld aan de vertegenwoordigers van de gema tigden. Over het algemeen wordt ver wacht dat president René Coty nu aan de leider van de volksrepulikei- nen, Pierre Pflimlin, zal verzoeken te trachten een nieuw kabinet te vor men. Pflimlin is vroeger minister van overzeese rijksdelen geweest De zitting van de Opperste Sowjet, die anders weinig nieuws voor het buitenland pleegt op te leveren, heeft dit jaar wel voor de nodige verras singen gezorgd. Ook gisteren zijn er nog een paar uit de bus gekomen. Op de eerste plaats is maarschalk Zjoekof minister van defensie geworden als opvolger van maarschalk Boelganin, die nu premier is geworden. En op de tweede plaats is bekend geworden wat de nieuwe functie is van Malenkof, die Dinsdag het veld moest ruimen omdat hij had gefaald. Hij wordt vice- premier en krijgt een van de ongeveer vijftig ministeries te beheren die de Sowjetunie rijk is, nl. dat van electriciteitsvoorziening. ZONNIGE STEMMING. Malenkof zat glimlachend in zijn keurige donkere pak op het podium te luisteren terwijl dit allemaal be kend werd gemaakt. Op zijn gezicht was geen spoor van emotie te beken nen, ook niet toen de meer dan 1300 afgevaardigden zijn opvolger Boel ganin minuten lang toejuichten een ovatie die een paar dagen tevo- red nog hemzelf ten deel zou zijn ge vallen. Er heerste een duidelijk opgewek te stemming onder de leden van de Russische regering. Allen glimlach ten bij het betreden van de zaal en Nitika Chroesjtsjef, de secretaris De lof der zware industrie. Maarschalk Boelganin hield zijn eerste redevoering, als ministerpre sident van de U.S.S.R. Hij zong de lof van de zware industrie, van de macht van de Sovjetunie, en van de vriendschap met de Chinese volksre publiek. Zijn redevoering werd her haaldelijk onderbroken door luid en langdurig applaus. Hij beloofde dat dit jaar de pro ductie van consumptiegoederen zou v/orden vergroot „op de basis van de zware industrie en van de land bouw". Hoewel die woorden Malenkof niet aangenaam in de oren moeten heb ben geklonken, bleef de glimlach op zijn gezicht. Hij luisterde bijzonder aandachtig, toen uiteen werd gezet hoeveel aandacht er voortaan aan de zware industrie zou worden geschon ken en aan de door hem verwaar loosde landbouw. Boelganin legde zwaar de nadruk cp de vriendschap met het 'Chinese volk, er zorg voor dragend dat men ia Peking niet de indruk zou kunnen krijgen dat Moskou nu een andere koers zou gaan volgen. Voor de rede van Boelganin had maarschalk Konjef, die in de oorlog bevelhebber van een leger is geweest verklaard dat de Russische strijd krachten voortdurend paraat zijn. China en de andere volksrepublie ken vormen samen met de Sovjet- Unie een onoverwinnelijk vredesle- HET NIEUWE KABINET. Na de jongste regeringswijziging ziet het Russische kernkabinet premier en vice-premiers er thans als volgt uit: Maarschalk Boelganin (premier); Molotof (eerste vice-premier en minister van buitenlandse zaken); Kaganowitsj (eerste vice-premier zonder portefeuille); Mikojan (vice-premier zonder por tefeuille) Perwoechin (vice-premier zonder portefeuille) Tetossian (vice-premier zonder por tefeuille); Kosygin (vice-premier zonder por tefeuille) Saboerof (vice-premier en leider van het „Gosplan"); Malysjef (vice-premier en minis ter van middelzware machine-indus trie); Malenkof (vicepremier en minister van electriciteitsvoorziening). In Westelijke kringen te Moskou wordt Malenkofs nieuwe functie als minister van electriciteitsvoorzie ning belangrijk geacht, vooral nu de nadruk weer op de zware industrie gaat vallen. Het belang van Malenkofs nieuwe functie blijkt onder meer ook uit het Aiacfitig. frauimueik aaat ffituA&ei BEGONNEN ALS GEWOON SOLDAAT Bij een herdenkingsplechtigheid van een falangistische student, die enkele jaren geleden door commu nisten werd doodgeschoten, is het te Madrid tot een demonstratie geko men, waarbij falangisten onder an dere riepen „Wij willen deze idioot niet" en „wij willen de overwinning van de nationale revolutie". Kenne lijk doelden de demonstranten op de voorstellen, die kortelings gedaan zijn, om van Spanje weer een monar chie te maken. Het rumoer begon, toen de minis ter van onderwijs, Cuetas, secretaris generaal van de partij, de bijeen komst juist verliet. Hij keerde terug en wist de opgewonden menigte te overreden, om uiteen te gaan. Een en ander duidt er op, dat er binnen de falangistische partij dis puten gaande zijn over de besluiten, die generaal Franco ten aanzien van het koninklijke huis heeft genomen. Zoals bekend voltooit de oudste zoon van de Spaanse kroonpretendent, prins Juan Carlos, thans zijn oplei ding in Spanje. dat er in die veertig jaar een duidelijke wijziging is gekomen in de opvattingen van de voorstanders der crematie, waardoor deze het an ti-christelijk karakter goeddeels heeft verloren. Voorts hebben de vrijheid van de burger, de noodzaak de wetsovertredingen ongedaan te maken, en het feit, dat dit wetsont werp geen enkele uitspraak doet in de zedelijke orden de K.V.P. tot het standpunt gebracht dit compromis te aanvaarden. Maar dat wil niet zeggen, dat daar mee begraven met cremeren gelijk zou moeten worden gesteld. Noch dat het niet gelijk stellen van beide een aanslag op de vrijheid der bur gers zou betekenen. Wie zich wil laten cremeren kan het nu doen. Maar de vrije propa ganda hiervoor zou een aanslag be tekenen op de geestelijke goederen van het grootste deel van ons volk. En het is juist dit, dat door dit wets ontwerp wordt voorkomen. De nieuwe Russische minister van Defensie Georgi Constantinovitsj Zjoekof werd in 1896 in het dorp Strelofka (Europees Centraal Rus land) geboren uit een boerenfamilie. Nadat hij in de eerste wereldoor log als gewoon soldaat had gediend werd hij in 1919 lid van de comnu- nistische partij. In 1938 strijdt hij tegen de Japan ners, die hij bij Chalkin-Gol, op de Mandsjoerijse grens, op de vlucht jaagt. Dit is zijn eerste overwinning. Hij is dan reeds generaal-majoor. 20 October 1941, wanneer de Duit sers aan de poorten van Moskou staan, wordt hij belast met de ver dediging van de bedreigde stad, een taak, die hij met succes uitvoert. In 1943 krijgt hij de rang van maar schalk. Steeds hoger stijgt de ster van Zjoekof, die wordt gevierd als een der grootste Russische helden uit de oorlog. In Februari 1944 wordt Zjoekof benoemd tot plaatsvervanger van generalissimus Stalin, opperbevel hebber van het Sovjet-leger. Op dit ogenblik is de grote opmars naar de Duitse grens aan de gang. Zjoekof behaalt hierbij de overwinningen van Warschau, aan de Oder en van Kustrin. 12 Juni daaropvolgend tekent hij voor de Sovjet-Unie de verklaring, waarin de nederlaag van Duitsland wordt bekend gemaakt en de instel ling van het bezettingsregiem. 14 Juni wordt hij belast met de functie van hoofd van het Sovjet-militaire bestuur in Duitsland. In Maart 1946 wordt Zjoekof ont heven van zijn functie van eerste vice-minister van Defensie en in de zelfde maand wordt hij uit Berlijn naar de Sovjet-Unie teruggeroepen. Op 9 Mei 1954 publiceert hy in de „Prawda" een artikel, waarin hij de 9e verjaardag van de Duitse neder laag herdenkt en waarderende woor den wijdt aan Eisenhower, met wie hij in de oorlogsdagen aangename contacten onderhield. Prof. Gustave Magnel van de Belgische Academie van Wetenschappen staat hier in Gent naast een model van de door hem ontworpen, in totaal 635 meter hoge toren, welke de attractie van de Wereldtentoonstelling 1958 te Brussel zal zijn. Aan de voet zal de toren opgebouwd uit vlakke platen beton een doorsnee hebben van niet minder dan 100 meter en op een hoogte van 500 meter, de eigenlijke top, dertig meter. Daar bovenop komt nog een radiomast van 135 meter. De toren zal 41 verdiepingen tellen. Men begint in Maart a.s. met de bouw. Ter vergelijking ziet men rechts op de foto een model op dezelfde schaal van het 78 meter hoge Heyscl-paleis te Brussel. Honderd-en-vier leraren van Rooms- Ratholieke onderwijsinstellingen in Argentinië zijn krachtens een Woens dag gepubliceerd decreet ontslagen. Deze maatregel is een gevolg van het onlangs genomen besluit om de godsdienstige onderwijsinstellingen te brengen onder het ministerie van onderwijs. Beschermers snellen in grote getalen naar bedreigd Oosten (Geldig van Donderdagavond j tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENKELE BUIEN. Wisselende bewolking met en- kele regen- of sneeuwbuien. Ma- tige tot vrij krachtige wind tus- sen Noordwest en Noord. Van- nacht in het binnenland plaatje- lijk lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen j als vandaag. Hoog boven het Amerikaanse vliegdekschip „Midway" trekken ln grote cirkels enige F9F-6 Courgan-straal- jagers hun patrouillerondje. De „Midway" is vergezeld van een escorte op weg naar China om te assis teren bij de evacuatie van Tatsjen. Duidelijk is op deze foto het kielzog van de oorlogsbodem te zien. Rechtstreeks uit Amerika ontvangen Radiofoto. 11 Febr.: zon op 8 07 en onder 17.47; maan op 23.35 en onder 9.08 uur. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN BRUSSEL PARIJS EORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFURT ZURICH GENEVE WENEN INNSBRUCK ROME geheel bew. —5 C. geheel bcw. —5 onbewolkt 7 zwaar bew. 1 sneeuwbui 1 onbewolkt 1 half bewolkt 1 zwaar bew. 1 zwaar bew. 3 regen 9 geheel bew. 4 onbewolkt 13 zwaar bew. 1 regen 2 sneeuw 3 zwaar bew. 5 geheel bew. 3 mist —2 zwaar bew. 9 Korreltje Toorn is geen argument.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1